LEEDSCH DAGBLAD Geen pauze in gevechten data Onrust binnen D 66 Geldgebrek bedreigt de VARA makelaardij bv Hoogleraar: psyeliiatrische inrichtingen moeten weg Reagan en Thatcher praten in Parijs over Falkland (R)appèl wil drastische verandering Kwestie tv-programma's speelt omroep parten Duitser 7 jaar dood in woning Tv-journaal verandert DAGBLAD ZATERDAG 5 JUNI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36796 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Ad, .-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wfle Sngel 1 2311 BGle«Jen Voor tel nrs ne cototon 28 PAGINA'S Platen UTRECHT (ANP) - De psychiatrische inrichtin gen zullen moeten ver dwijnen. Dat moet dan wel gebeuren als onder deel van de herstructure ring van de totale geeste lijke gezondheidszorg. Prof. dr. C. Trimbos, hoogleraar in de sociale en preventieve psy chiatrie aan de Erasmusuniversi- teit in Rotterdan, stelde dit giste ren in Utrecht op een studiedag van het nationaal centrum voor geestelijke volksgezondheid over de planning van psychiatri sche voorzieningen. Als een van de kernbezwaren te gen het voortbestaan van de psy chiatrische inrichtingen noemde Trimbos de „hospitalisatie"-ver- schijnselen die het gevolg zijn van langere opnemingen. De pa tiënten raken dan zo uit de maat schappij, dat ze er niet meer in terug durven of kunnen. Hoewel het percentage patiënten dat weer uit psychiatrische in richtingen wordt ontslagen toe neemt, gaat het daarbij vooral om mensen die minder dan een jaar opgenomen worden. Het chronisch-patiëntenbestand (zo'n tweederde van het totaal) neemt echter nauwelijks af. Het chronisch patiënt worden is een verschijnsel dat volgens Trimbos veel te gemakkelijk wordt geaccepteerd. Hij tekende hierbij aan, dat er een niet te on derschatten druk op het behoud van een groot patiëntenbestand ontstaat doordat de financiering van het personeel in de inrichtin gen (45.000) in gevaar komt als er veel lege bedden zijn. Sophia Loren vrij CASERTE (ANP) - De Ita liaanse filmster Sophia Loren is weer vrij. Vanmorgen om 6 uur verliet zij de gevangenis van Caserte, waar ze sinds 19 mei in hechtenis verbleef. Er stonden zo'n dertig journa listen en fotografen bij de poort van de gevangenis te wachten, maar ze zei niets, stapte in de auto en reed on der politie-escorte weg. PARIJS - De tuin van de Amerikaanse ambassadeur in Parijs vormt een schilderachtige achtergrond bij de serieuze gezichten van de staatshoofden Reagan en Thatcher, die deel uit maken van de vandaag begonnen politieke- en economische wereld-topconferentie in Versailles. Het laat zich wel bijna raden, dat op dit moment de Falkland-crisis onderwerp van gesprek moet zijn geweest. VERSAILLES (GPD) - De Amerikaanse president Rea gan heeft de Britse premier Thatcher niet onder druk gezet om de beslissende fase in de strijd op de Falk- land-eilanden, de aanval op Port Stanley, uit te stellen. Reagan heeft gistermiddag in Parijs, aan de vooravond van de politieke en economische wereld-topconferentie, dit weekeinde in Versailles, langdurig met mevrouw Thatcher over de Falkland-crisis overlegd. In tegenstelling tot de verwachtin- 5====^^^==^= gen, heeft hij daarbij geen be- roep op Thatcher gedaan om de aanval te verdagen. „Wij hebben geen pauze in de gevechten ge suggereerd", zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig na afloop. Volgens Haig zijn „de commandanten in het veld het best in staat de militaire si tuatie te beoordelen". Limiet De Britse minister van buitenland se zaken, Pym, benadrukte in Versailles dat er door de Britten geen tijdslimiet is gesteld voor de Argentijnse beslissing om zich terug te trekken. Als ze mor gen die beslissing niet nemen, dan kan dat overmorgen, aldus Pym. Hij wees er wel op, dat op een gegeven moment de militai re voorbereidingen voor de aan val afgerond zullen zijn. „Dan hebben de militairen het voor het zeggen", aldus Pym. Ook in het geval de aanval (des kundigen verwachten die in het weekend) al is ingezet, sluit Pym echter geen onderbreking van de gevechten uit indien de Argentij nen tot terugtrekking besluiten. „We willen de Argentijnen niet vernederen, we willen alleen on ze eilanden terug". Volgens Pym hebben zowel president Reagan als de Franse president Mitter rand weer volledige steun voor het Britse beleid in de crisis uit gesproken. Uit Buenos Aires komt het bericht dat de Argentijnse luchtmacht 15 ton aan bommen heeft gegooid op Britse stellingen bij Mount Kent. De Argentijnse woord voerder zei dat er geen Britse vliegtuigen in actie kwamen te gen de Argentijnse bommenwer pers en ook het Britse luchtdoel geschut. VS wilden veto weer intrekken NEW YORK (ANPl - Engeland en Ame rika hebben gisteravond hun veto uitgesproken over een ontwerpreso lutie die opriep tot een staakt-het- vuren op de Falkland-eilanden. Enkele minuten later zeiden Ameri kaanse functionarissen dat ze vlak voor de stemming instructies had den gekregen om zich van stemming te onthouden. De reglementen staan echter niet toe dat een eenmaal uitgebrachte stem later nog wordt veranderd. Jeane Kirkpatrick, de permanente ver tegenwoordiger van de VS bij de Verenigde Naties, vertelde de raad, dat haar regering haar gevraagd had het veto te wijzigen in een onthou ding. De instructies van minister Haig (in Parijs) waren echter te laat ontvangen. "Alle belangrijke functionarissen van onze regering zijn het land uit. Ze moeten dus vanaf grote afstand werken", zo zei Jean Kirkpatrick. "Wij kregen de nieuwe richtlijnen pas nadat de stemming had plaatsge vonden". Ze zei verder; "Natuurlijk ben ik in verlegenheid gebracht. Dat zou ie dereen geweest zijn". Overigens ver anderde het niets aan de uitslag, want Engeland had ook een veto uit gesproken. "De gebreken in de resolutie waren wel belangrijk, maar rechtvaardig den geen veto", aldus de Amerikaan se woordvoerder later. Kans op botulisme ARNHEM (ANP) - De kans op bo tulisme, een vooral voor vogels dodelijke ziekte, is door het aan houdende zeer warme weer van de afgelopen tijd zeer groot ge worden. Deze waarschuwing heeft het zuiveringschap Veluwe gisteren laten horen. Botulisme, een door bacteriën ver oorzaakte zeer giftige ziekte, maakte in de zomers van 1975 en 1976 met name op de Veluwe ve le duizenden vogelslachtoffers. De vermodelijke oorzaak is de kwaliteit van het water en de temperatuur daarvan. De kriti sche grens ligt bij twintig graden celsius. Zeer warm Zowel voor vandaag als voor morgen wordt zonnig en zeer warm weer ver wacht. De temperaturen kunnen oplo pen tot 30 graden, aan de kust iets la ger door wind uit zee. Overigens zal er niet veel wind zijn. Vanmiddag en van nacht is er kans op een onweersbui. 6 juni 1982 Zon op: 05.23 uur, zon onder; 21.55 uur Maan op: 21.42 uur, maan onder. 05.31 7 juni 1982 Zon op: 05.22 uu Maan op: 22.42 1 UTRECHT (GPD) - Binnen D'66 is een verontruste groep vooraanstaande le den opgestaan, die de or ganisatie en de politieke signatuur van de partij grondig wil veranderen. De groep, die zich (R)appèl noemt (naar het oprichtingsstuk Appèl van D'66 zestien jaar geleden) vindt samenwerking met de WD en het CDA onmogelijk en wil de politieke koers verleggen in een „radicaal-progressieve" richting. De verontruste D'66'ers zijn verder van mening dat de partij volledig moet worden gereorganiseerd, zodat de leden meer krijgen te vertellen. Nu wordt de politieke lijn, vinden ze, bepaald door een kleine groep aan de top. voorlopig niet naar buiten te tre den. De fractie had liever gezien dat het manifest tot na de kamer verkiezingen van september bin nenskamers was gebleven. De groep heeft aan dat verzoek ech ter geen gehoor gegeven. (R)appèl bestaat uit zestien D'66-le- den. Onder hen is een aantal le den van verschillende provincia le staten en prominenten als Ernst van Altena (lid van de pro grammacommissie en voormalig lid van de adviesraad van D'66), Jaap Eijkenaar (lid van de ad viesraad), Cees Spigt (voormalig vice-voorzitter van de partij en bestuurslid van het Sociaal We tenschappelijk Bureau van D'66), Ad van Tiel (voormalig lid van het partijbestuur) en Hans Wijers (lid van de programma commissie). Ook het Utrechtse raadslid Jan Schonk (die overi gens niet terugkeert in de nieu we raad) maakt deel uit van (R)appèl, alsmede Stijn Ver- beeck, redacteur van het partij blad De Democraat, die bij de verkiezingen eerder deze week net niet in de Utrechtse gemeen teraad is gekozen. Top De wereldtop, waaraan de Verenig de Staten, Frankrijk, West-Duits- land, Engeland, Italië, Canada en Japan en België (als fungerend voorzitter van de Europese Ge meenschap) deelnemen, begon gisteren in Parijs officieus met een serie onderlinge geprekken van de aanwezige staatshoofden, regeringsleiders, ministers van buitenlandse zaken en van finan ciën. President Reagan sprak zo ook met de Japanse premier Su zuki. Minister Haig zei na afloop Lwflw'1 ^QOUOEN^ FONDUE BOURQUIGNONNE met gemengde salade, fijne frietjes, warm stokbrood en saus|es23,75 van dat gesprek, dat de Verenig de Staten zeer verheugd zijn over de Japanse beslissing de defen sie-uitgaven met 8 procent te ver hogen. Gisteravond, aan het diner in Ver sailles, hebben de deelnemers aan de top een eerste gespreks ronde gehouden over de betrek kingen tussen Oost en West, de vooruitzichten voor wapenbe perking en de problemen in het Midden-Oosten. Madrid in beroep MADRID (ANP) - De Spaanse re gering zal in beroep gaan tegen verscheidene vonnissen die uit gesproken zijn in het proces te gen de verdachten van de mis lukte staatsgreep van 23 februa ri 1981. Premier Sotelo maakte daarbij bekend dat zijn regering een wetsvoorstel zal indienen om de militaire rechtspraak te hcr- (R)appèl heeft gisteren een mani fest gepubliceerd, waarin de ge wenste veranderingen zijn gefor muleerd. Volgens de leden van de groep is het zeker niet de be doeling een scheuring binnen D'66 te forceren, maar ze vinden wel dat er een fundamentele dis- uttvpdcitm^md, r» r de toekomst van de HILVERSUM (ANP) - De finance partij op gang moet komen. Ove rigens heeft de Tweede Kamer fractie van D'66 vrijdag nog een beroep gedaan op (R)appèl om le positie van de VARA is, mede door de uitspraak van de Gro ningse rechter, waardoor het voor dag- en weekbladen voorlo pig mogelijk is de programmage- breestraat 106 leiden tel. 071-121645 vraag naar tine kromhout pr. 01718-25286 gevens volledig af te drukken, door de slechte advertentie markt en de stijgende papierkos- ten, onder zware druk komen te staan. Dit zei VARA-voorzitter Albert van den Heuvel gisteravond bij de opening van de voorjaarsverga dering in Utrecht van de vereni gingsraad van deze omroep. Hij zei dat, hoewel de rechtsgang rond de zaak van het publiceren van programmagegevens nog geenszins te rijmen is. "Iedere broodetende profeet kan nagaan dat de situatie nooit meer zal worden wat zij was. Wanneer de ze ontwikkelingen zich doorzet ten, zal ook de VARA zich ern stig moeten beraden over de ge volgen voor ons ledental en voor onze vermogenspositie". Volgens hem heeft het besluit van ex-minister Van der Louw om de zendtijduitbreiding voor Veroni ca in mindering te brengen op de zendtijd van de overige omroe pen veel verderstrekkende ge volgen dan velen zich aanvanke lijk realiseerden. "Elke statusverandering in de toe komst kost geld en mensen. Het kan niet anders of de relatie tus sen de omroepen zal daaronder lijden". De VARA-voorzitter uitte ook kri tiek op het uitblijven van een mediabeleid en het doorkruisen door de ondernemingsraad van de NOS en van het ministerie van CRM van plannen om het technisch bedrijf van de NOS goedkoper, sneller en flexibeler te laten werken. "De VARA is ervan doordrongen, dat er in de komende jaren by de omroep goedkoper zal moeten worden gewerkt. Dat is geen keuze maar een noodzaak Wij willen die eis ook best positief onder ogen zien, maar het wordt ons wel lastig gemaakt als een plan, dat de kosten kan drukken of dat fondsen voor de omroep kan verwerven, wordt afge keurd", aldus Van den Heuvel. MÜNCHEN - De achtentwintig bewoners van een blok flats in Blumenau, een gemeente van München, hebben zich de voorbije zeven jaar niet erg als buren gedragen. Want dan zouden ze de man heb ben gemist die al zeven jaar in hun midden dood lag. De politie van de Beierse hoofdstad deelde gisteren mee dat zy het gedeeltelijk gemummificeerde lijk van Gerhard König in bed in zijn woning in het fiatgebouw had aangetroffen. De 68-jari- ge bleek zeven jaar geleden te zyn gestorven. Het was Königs bank die zich het een en ander was begon nen af te vragen omdat er weinig beweging in de relatie zat. De politie vond in Königs slaapkamer grote aantallen lege bier- en jeneverfiessen en een stuk sigaret dat waar schijnlijk een brandje had veroorzaakt dat König had doen stikken. HILVERSUM - Als het NOS-be- stuur er vrijdag mee akkoord gaat komt er op 1 januari 1983 een nieuw journaalschema. Dan keert het 5 minuten durende journaal van 7 uur terug en komt er om half elf een volwaardig nieuw journaal van vijftien mi nuten. Op het wisselnet verdwij nen dat het twee-minuten jour naal van twee voor zeven, het journaal van kwart voor tien en het laatste journaal van vijf mi nuten. Op het vaste net (Nederland 1) ko men de volgende journaals het jeugdjournaal van zes minuten in de vooravond, het hoofdbulle tin van twintig minuten om acht uur en een laat journaal van vijf minuten. Tl WERELD,/) L4/V0.H STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in éên. Twee goede redenen voor één abonnement. -> o 2 Ss -5* *Jf «I OP De vrije jongens Ton Harmsen over Ajax PAGINA 26

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1