Bezuinigen levert problemen op Iz-eidse agenda Defect aan stemmaehine: kiezers komen voor niets Andere opzet fietstocht moet 'files' voorkomen 'Beveiliging kruispunt Julianalaan snel nodig In W assenaar: Twaalf bezwaren tegen sociaabcultureel plan Leiderdorp Autodief uit Leiden gepakt in Wassenaar Centraal woondeel in plan Noord-Hofland WASSENAAR - Een van de stemmaehines die sinds de vorige (Provinciale Statenverkiezingen in Was senaar in gebruik is, heeft vanochtend vroeg al de nodige kiezers in de steek gelaten. Het apparaat werkte niet zoals het hoorde en moest nog voordat één stem kon worden ingebracht worden vervangen door een reservemachine. De leden die het stembureau in de St. Jan Baptist- school aan de Anemonenweg bemanden bemerkten bij de routinecontrole vanochtend voor de opening van stembussen dat het apparaat niet goed op gang te krijgen was. Eerder werden al alle machines bij de gemeente ge programmeerd en gecontroleerd. Toen bleken ze al lemaal te werken. Men vermoedt dat met het ver voer naar de stembureaus de storing is ontstaan. Nadat duidelijk werd dat de stemmaehine niet meer ter plekke kon worden gerepareerd werd een nieuw apparaat gebracht. Van de zijde van de gemeente werd de hoop uitgesproken dat alle mensen die wil den komen stemmen, later toch nog hun stem heb ben uitgebracht. "Wij konden er verder op dat ogen blik ook niets aan doen. Het was zuiver een tech nisch probleem. Het stembureau was wel op tijd open maar de mensen konden nog niet stemmen. Ik hoop dat men begrip kan opbrengen voor de storing en dat degenen die weggegaan zijn toch nog gaan stemmen", aldus een gemeentewoordvoerder. Stad en rand WOENSDAG 2 JUNI 1982 LEIDERDORP - Twaalf instellingen en verenigin gen in Leiderdorp hebben bezwaar ingediend tegen het voorlopig sociaal-cul tureel plan en program ma. In het plan worden de beleidsvoornemens voor de komende vier jaar vast gesteld. Het programma is een jaarlijkse uitwerking (onder andere financieel) van het plan. De bezwaren richten zich voornamelijk op de voorgestelde bezui nigingen. Een aantal bezwaarschriften (van de buurt- en speeltuinvereniging Zijlkwartier, K en O Leiderdorp en de stichting Kinderspeelzaal Leiderdorp) is reeds achterhaald. De bezuiniging op Zijlkwartier is door de commissie cultuur en door de commissie maatschap pelijke voorzieningen afgewe zen. K en O Leiderdorp hoeft niet meer te bezuinigen, omdat die post overgeheveld wordt naar Leiden. En het terugbren gen van de subsidie van de stich ting Kinderspeelzaal Leiden (van 105.000 gulden nu naar ruim 40.000 gulden over vier jaar) von den de commissies te drastisch. dat jongerenwerk dan ook ge subsidieerd zou worden, is de stellingname van Sjelter. Boven dien verwijst het bestuur van Sjelter naar de grote groep jonge ren die enige tijd om een eigen ruimte verzocht in Leiderdorp. Op voorstel van het college is die groep jongeren opgenomen in Sjelter, aldus het bestuur. Dat betekent echter wel een taakver zwaring, staat in het bezwaar. Die bezuiniging werd een slordi- De Christelijke Oratoriumvereni- ge 40.000 gulden minder. In het bezwaar van de stichting Jeugdwerk Leiderdorp (Sjelter) spreekt het bestuur haar verba zing uit over de weigering een jongerenwerker voor dertig uur in de week in dienst te nemen. B en W zijn bereid een jongeren werker te subsidiëren voor een halve werkweek. Het bestuur van Sjelter wijst in het bezwaar op de hoge prioriteit die het jon gerenwerk in het plan heeft ge kregen. Het zou logisch zijn dat ging Excelsior en het Leider dorps Kamerkoor maken even eens bezwaar tegen het plan. Ex celsior heeft een begroting inge diend van iets meer dan 9.000 gulden. Volgens het programma zou er echter niet meer dan 2.500 gulden gegeven moeten worden. De situatie bij het Leiderdorps Kamerkoor ligt iets anders. Het Kamerkoor heeft ondanks de verschillende aanvragen in de laatste jaren nog nooit subsidie gehad. Vooralsnog zal dat dit jaar ook niet gebeuren. Aan beide ac tiviteiten hecht het plan grote waarde. En dat is nu juist het vreemde aan de situatie, aldus het Kamerkoor en Excelsior. Die grote waarde wordt namelijk niet vertaald in subsidie. Het Ka merkoor en Excelsior zijn bang dat het voortbestaan van hun vereniging door het weigeren danwel verlagen van de subsidie in gevaar komt. Diezelfde angst heeft ook de Voor tuinkeuringscommissie. Volgens het plan zou de commissie iets moeten bezuinigen, maar de commissie cultuur en de com missie maatschappelijke voor zieningen meenden vorige week dat de subsidie op het werk van de Voortuinkeuringscommissie veel sterker afgebouwd zou moe ten. Dat betekent, zo blijkt uit het bezwaar, het verdwijnen van de Voortuinkeuringscommissie. Zoeterwoude maakt zich op voor "Sterrit' ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse fietstochten hebben dit jaar een iets andere opzet dan in voorgaande jaren. De zogenaam de 'kleine tocht' van 35 km is ver lengd tot 40 km. Bovendien be gint de kleine tocht niet zoals ge bruikelijk in 't Centrum maar in Don Bosco. Op deze manier zijn de korte en de lange afstandsrit- ten van elkaar gescheiden. Dit is volgens de voorzitter van het Sterrit-comité noodzakelijk om de start van de fietstochten in goede banen te leiden. De fiets tochten zullen plaatsvinden op 6 juni. Er blijkt een groeiende belangstel ling te zijn ontstaan voor de kor te versie van de puzzel-/plezier- tocht. Vooral kinderen schrijven in op de kleine tocht en dit brengt gevaarlijke Verkeerssitua ties met zich mee. De organisato ren van de Sterrit (zoals de fiets tochten bij de Zoeterwoudenaar bekend staan) wilden dit pro bleem aanvankelijk oplossen door een leeftijdsgrens van mini mum twaalf jaar in te stellen. "We hebben hier echter van af gezien omdat zodoende kinderen van een jaar of acht die al drie jaar deelnemen ineens thuis zou den moeten blijven. Ook door hun ouders begeleide kinderen zouden van deelneming worden uitgesloten", aldus Van der Geest. Door de korte versie van de Sterrit met vijf kilometer te verlengen hoopt het wielercomité de aan trekkelijkheid ervan voor de kleine fietsertjes te verminderen en tevens de start in betere ba nen te kunnen leiden. Bovendien moet deze afstandsvergroting een ander manco verhelpen: bij voorgaande Sterritten gebeurde het nogal eens dat de eerst ge starte al weer terug was als de laatste nog moest vertrekken. Daar het deelnemersaantal van de beide fietstochten even hoog was en de tijd waarin de korte rit moest worden afgelegd de helft bedroeg van die van de lange (75 km) ontstond een file voor 't Cen trum. Om filevorming te voorko men en om ervoor te zorgen dat rappe deelnemers de finishlijn passeren terwijl anderen nog in afwachting zijn van het start schot is dit jaar ook de pauze van de korte Sterrit met een kwar tiertje verlengd. "De gebruikelijke pauze van een half uur was te kort om goed op adem te kunnen komen. In de pauze moeten heel wat formali teiten worden afgehandeld zoals afstempelen, drankje halen en fietsen stallen. We hebben de pauze dan ook verlengd om te voorkomen dat de deelnemers in tijdnood raken", zegt Van der Geest. Naar verwachting zullen ook dit jaar weer veel mensen hun stalen ros uit de schuur halen. Gere kend wordt op een deelnemers aantal dat tussen de 2500 en 3000 ligt. Traditiegetrouw zullen ook voormalige Zoeterwoudenaren en familieleden hun pedalen la ten ronddraaien. Dikwijls arrive ren familieleden al de avond van tevoren in Zoeterwoude om zich voor te bereiden en om bij te pra ten. "Ook kinderen van mensen die het dorp al lang hebben ver laten komen speciaal voor de Sterrit naar Zoeterwoude", ver telt Van der Geest. De organisatoren benadrukken dat de Sterrit hen vooral te doen is om het recreatieve aspect van fietsen. Enkele jaren geleden werd het comité benaderd door wielrijders die harder wilden rij den dan veertien kilometer per uur, de snelheid die het comité hanteert voor de prijs van de meest regelmatig rijdende deel- Van der Geest: "Pauze verlengd om te voorkomen dat deelnemers in tijdnood komen". nemer. Ook wensten ze langere afstanden. Van der Geest hierover: "Voor die categorie wielrijders zijn er ge noeg andere wedstrijden in de omgeving. Als zij zouden mee doen dan wordt de rust ver stoord en gaat men jakkeren. Bo vendien krijgt op die meinier het prestatie-element de overhand. Het gaat er in de eerste plaats om dat de tocht door iedereen moet kunnen worden volbracht, win nen is veel minder belangrijk". Mensen die willen deelnemen aan de Sterrit kunnen zich inschrij ven bij A. Berg Commandeurs hof 12, tel. 01715-2486. Vertrektij den: 7.30 - 11.30 uur (75 km) en 11.00-14.30 uur (40 km). Expositie Gouaches van de vrijetijdskun- stenaar Frits Huysman uit Oegstgeest zijn van 4 juni tot en met 11 juli te zien in de exposi tieruimte "De Zonneruiter", in het stationsgebouw van de luchthaven Schiphol. Huysman, pr-adviseur en ontwer per, tekent pas een jaar of zes. Zijn plakkaatverftekeningen hebben geen boodschap en me de daarom geen titel. Het zijn combinaties van figuaratieve en non-figuratieve elementen. "De zonneruiter" is dagelijks van half elf tot negen uur voor het publiek toegankelijk. In het bezwaar wordt namelijk gesteld dat het onmogelijk is de inkomsten te verhogen. Aan de andere kant blijven de uitgaven stijgen. De Oranjevereniging Leiderdorp ziet de toekomst ook met angst en vreze tegemoet. Zeker nu 5 mei tot nationale feestdag is uit geroepen. "Wil de Oranjevereni ging nu niet het heft voor de or ganisatie voor de viering door anderen uit handen laten nemen dan zal de subsidie, welke de Oranjevereniging nu ontvangt, zeker niet gemist kunnen wor den om juist deze bijzonder ge denkwaardige dag op gepaste wijze te kunnen blijven vieren", aldus het bezwaar. Aanstaande maandag praten de de twee gemeentelijke commissies nogmaals over plan en program ma. Dan zal het uiteindelijke ad vies aan de gemeenteraad wor den gegeven, die het plan en pro gramma in de komende raads vergadering vaststelt. Kinderen in actie voor Buitenzorg LEIDERDORP - Honderden schoolkinderen hebben zich vandaag in Leiderdorp inge zet voor een geldinzamelings actie voor het nieuw te bou wen tehuis voor dubbel ge handicapte kinderen in Lei derdorp, Huize Buitenzorg. Met allerlei spelletjes en be zigheden (onder andere sjoe len, zoals de foto laat zien) waren de kinderen van 'de Regenboog', 'de Elckerlyc' en 'de Vogelweid' uit de wijk Voorhof de hele dag druk in de weer. Het geld is bestemd voor dieren verblijven die in de tuin van het tehuis moeten komen. Gis teravond werd, los van de kinderspelen een voertuig- tocht georganiseerd. Vanmid dag was er een prestatieloop over vijf kilometer. LEIDERDORP - Een 20-jarige man uit Leiden, die in Leider dorp, Wassenaar en Leiden twaalf autodiefstallen heeft ge pleegd, is gisteren door de politie in Wassenaar opgepakt en over gedragen aan de politie in Lei derdorp, die hem zocht wegens drie autodiefstallen. Na verhoor bleek de man niet al leen in Leiderdorp en Wassenaar auto's, alle voorzien van de merknaam Ford, te hebben mee genomen maar ook in Leiden. Met een valse sleutel verschafte hij zich toegang tot deze wagens. Vervolgens ging hij er «en eind mee rijden, haalde de cassette recorder of radio eruit en par keerden ze dan weer op een hele andere plek. Alle auto's zijn met enige schade weer teruggevon den. De man was hiervoor al eens eer der opgepakt en verkeerde nog in zijn proeftijd. Hij is vanmor gen overgedragen aan de officier van Justitie. VOORSCHOTEN - In het plan voor de bouw van woningen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens in het 11e deel van Noord-Hofland (Voor schoten) zal een drietal tweeka merwoningen minder worden gebouwd dan aanvankelijk de bedoeling was. In de plaats daar van komt er een centraal woon- deel bij dat zo n 5 éénkamereen- heden zal bevatten. WOENSDAG Leiden, verkiezingsavond, Stadsge- Koppenhinksteeg 2, 20.00 u Leiden, film Prova d'Orchestra, Film huis. 20 00 en 21.15 uur. Leiderdorp. verkiezingsavond, ge meentehuis, 20.30 uur. Oegstgeest, verkiezingsavond, gebouw Taberna, 21 uur. Leiderdorp, eenakterfestival, 'Muzen- hof, Engelendaal, 20.15 uur. Leiderdorp, zelfverdediging voor vrou wen. Sielter. Heemraadlaan, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal: uitslagenavond ge meenteraadsverkiezingen, 19 uur. DONDERDAG Leiden, film Le pont du Nord, Kjjkhuis, 20.00 en 21.15 uur. Leiden, film Prova d'Orchestra, Film huis, 20.00 en 21.15 uur. Voorschoten, commissie openbare werken, gemeentehuis. 20 uur. Warmond, commissie openbare werken, gemeentehuis, 20 uur. sterdag 8 uur: Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Noord Hofland, Thorbeckeweg 3. Voorschoten, tel. 071-762877; 2e pink sterdag v.a. 8 uur: Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel. 155482. lJKVERPLEGING x^eiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Floryn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - In 'de Linde hoeve' in Voorschoten treedt morgenavond het duo 'Skyboat' op. Bill Craig en Don Garbutt spelen sinds 1978 traditionele muziek uit Ierland, Schotland, Engeland en Noord-Amerika. Zij spelen morgenavond vanaf ne gen uur in de kleine soos van 'de Lindehoeve'. Uitbreiding van het aantal eenhe den was noodzakelijk om aan een voor het rijk aaanvaardbaar kostenniveau te komen. Het plan dat er nu ligt voorziet in de bouw van drie zogenaamde delen voor centraal wonen, elk van 5 éénka- mereenheden, 14 éénkamereen- heden, 53 tweekamereenheden en 8 driekamereenheden uitge voerd in gestapelde bouw. Burgerlijke stand Leiden - Overleden: B. Bölger, geb. 30- 8-1895, J.S. Hillebrand, geb. 23-5-1933 vrl. echtg. van R.G. Grootendorst, R.T. Bakker, geb. 14-8-1935 man, W. Sprin ger, geb. 21-5-1957 man, H.Th. van Hou ten, geb. 16-2-1896 man, A.M. Mank, geb. 2-6-1927 vrl. echtg. van P. Corba, W. Brandt, geb. 22-7-1915 man, E.J. Butot, geb. 27-7-1894 vrl. echtg. van C.W. van Denzen, C.H. Verhoogt, geb. 29-10-1909, vrl. geh. gew. met C P. Kouwenberg, C.P. Caspers, geb. 30-4-1922 vrl. echtg. van J.W. Voges, J. Schrama, geb. 28-9- 1888 man, C. Lemmers, geb. 20-9-1901 vrl. geh. gew. met P.J. Thomasse. Leiden - Gehuwd: R.C. Slingerland en J.L. Wisse, P.A. Harteveld en D. Noor- lander, M. van der Wende en A. Ravens- bergen. J. Spruyt (1899); G. de Vries (1910) echtg. van L. Vosselman; A.A. van Waveren (1919) echtg. van L. van der Deijl; S.C. Niehot (1904) echtg. van F.J.L. Nieuwkerk; C.N. Trap (1898); W.P. Slegtenhorst (1903); J. Mieremet (1898) vrl. geh. gew. met P. Wassenaar; W. van Leeuwen (1894); H. Boergorye (1914); J. van Zijp (1910); IJ. Smit(1915); I. Opstelten (1981); E.D. Heemskerk (1981); H. Kruit (1885) geh. gew. met P. van Es; H.C. Kramers (1922; F.M. de Vries (1919) echtg. van J.A. Oosterveld; P. Poeliejoe (1901); J.B. Diersman (1908); M.C. Horree (1901) geh. gew. met M. Bouman; W.S. Bolt (1902) geh. gew. met P.P. van der Blom; J. Kienjet (1917); J Miedema (1952); M.H.J. de Jong (1955) echt. van R.C.M. van Bom mel, J. van Brakel (1912); J.M.G. Prak ken (1909); C.D. van der Stel (1920); L. van der Bent (1927); G. Kuiters (1913); J. Veselka (1937); H.M. Cnossen (1919); H. Beijersbergen (1910) geh. gew. met C.J. Heeneman; G.C. Kortekaas (1914) echtg. van M.G. Broxterman; M.R. Coppoolse (1924) echtg. van A. Krumperman; J. Freke (1909) echtg. van P. Varkevisser; M. van der Plas (1912) echtg. van C. Krijgsman. Gehuwd: N.A.W. Knynenburg en C.J.M. van Boheemen. ZOETERWOUDE - Geboren: Van der Loo, Sebastiaan Marco. Gehuwd: De Jong, Petrus Comelis Leo met Vervoorn, Johanna Gerarda Hermi- na; Van der Maat, Comelis met Van Haastrecht, Catharina Sophia. ZOETERWOUDE - Overleden: Nico- laas van der Poel (1911); Comelis Johan nes Onderwater (1898). Ouders en leraren "Centrumschool" VOORSCHOTEN - De beveiliging van het kruispunt Koningin Julianalaan/Prinses Margriet laan/Overslagstraat in Voorscho ten moet snel worden uitge voerd. Dat is de mening van leer krachten en ouders die in een werkgroep samenwerken ter be geleiding van de totstandkoming van de nieuwe 'Centrumschool' voor openbaar basisonderwijs. Zij verzoeken de gemeente met klem om het veiliger maken van dit kruispunt de hoogste priori teit te geven. Zij herinneren er aan dat de ambtelijke werkgroep verkeer en vervoer en de onder- wijsverkeerscommissie na uitge breide studies en enquetes ge concludeerd hebben dat een be veiliging van het kruispunt Ko ningin Julianalaan/Prinses Mar grietlaan/Overslagstraat, tesa- men met het kruispunt Prins Bernhardlaan/Prinses Marijke- laan/Prinses Margrietlaan eerste prioriteit moet krijgen. Het eerstgenoemde kruispunt is voor veel kinderen uit gedeelten van Vlietwijk, Bijdorp en uit het centrum de meest logische plaats om de Koningin Juliana laan te kruisen op weg naar de scholen rond het park. De ve- wachting is dat dit aantal kinde ren nog zal toenemen door de wervende kracht die van de Cen trumschool zal uitgaan. Wijziging in deze prioriteitstelling zoals voorgesteld door de raads commissie voor financiën en ver keer vindt de werkgroep onge wenst. WASSENAAR - Het dierenpark Wassenaar heeft de afgelopen week een nieuw verblijf geopend voor de Scrval kaltcn. Di dieren beschikken nu over een ruimte van duizend vierkante meter (zie foto). In het nieuwe verblijf is geprobeerd de natuurlijke situatie in Oost-Afrika, waar de Serval-katten vandaan komen, zo goed mogelijk na te bootsen. Dat resulteerde in een ruig terrein met veel gras, heuveltjes, boom stammen en een rotspartij met een stroompje die uitkomt in een ondiepe vijver. Overigens heeft het circus Karl Kossmayer de gehele zomer haar tenten opgeslagen bg het dierenpark. De toegang van het circus zit bij het kaartje van het dierenpark inbegrepen. LEIDSCH aSL' DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07,-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorging na 19 30 uur), zaterdag v vooruitbetaling te vok Bi| automatische overscholing geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 5 f 0,80 Directie G Koopman Adjunct-hoofdredacteur R D. Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Ptv Alg redactiechef Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a Commentator W F J Wirtz

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2