ziet Acteur herhaling helemaal niet zitten Chemische nauwelijks industrie gegroeid Vakmanschap herken je zo. Ruzie rond prijs van medicijnen WOENSDAG 2 JUNI 1982 Varia pagina 17 Door Jan Westertaken Kwaad dat mijn moeder was, kwaad! Ik wist niet dat je op je 77ste nog zo kwaad kon zijn, want dan weet je toch langza merhand van de hoed en de rand, en hoe de medemensen in elkaar steken! Ze had gereageerd op een advertentie in Het Parool, waar in een student contact zocht met slachtoffers van een roofoverval of een dergelijke calamiteit. In verband met zijn proefschrift. Vier jaar geleden was mijn moe der inderdaad het slachtoffer van een nachtelijke roofoverval, waarbij zij op bed werd vastge bonden. en vergeefs gepoogd werd haar met chloroform te ver doven (als ik mij goed herinner heb ik daar toen nog een vijftal inside-Trijfels aan gewijd), en omdat ze de wetenschap een goed hart toedraagt sinds haar eigen oudste zoon via de universiteit een riante positie in de journalis tiek wist te verwerven, schreef ze dus op die advertentie dat ze be reid was haar medewerking te geven. Gisteren lag er een envelop in de bus, zonder postzegel, eigenhan dig bezorgd dus, en daarin trof zij drie bescheiden aan: een drukwerkje, een stencil, en een met de hand geschreven briefje op een velletje ruitjespapier. Ik begin met het laatste: Helaas was dit de enige manier om in kontakt te treden aangezien de pers onze advertentie niet op neemt en wij geen openbare ver gaderingen mogen beleggen. Ik hoop dat U op ons zult stemmen, daar wij de misdaad krachtiger zuller bestrijden dan nu het ge val is. Hoogachtend, J. W. van der Meu- len, Van Ostadestraat 390, 1074 XB, Amsterdam". Het bijgevoegde drukwerkje bleek afkomstig te zijn van de Neder landse Volks-Unie („tegen mis daad en drugs", en de voor een neo nazi-partij wat tactloze term „collaborerende kranten" als ge doeld wordt op bladen als Het Parool en Vrij Nederland die uit het verzet zijn voortgekomen), evenals het stencil: AMSTERDAMMERS. „De Nederlandse Volks-Unie mag niet onder haar eigen naam aan de verkiezingen deelnemen, zoals U hebt kunnen lezen. Waarom niet? Omdat „deze groepering tot in een recent verleden is opgetre den op een wijze die niet anders dan in strijd met de openbare or de en de goede zeden kan worden geacht". „In strijd met de openbare orde..." - hebt U ooit gehoord, gelezen, of misschien zelfs gezien, dat aan hangers van de Nederlandse Volks-Unie de openbare orde heb ben verstoord? Wie kalkten stad en land vol met hun stomverve lende leuzen? Niet de Nederland se Volks-Unie, maar de CPN, PSP, PPR, Onkruit, hysterische potten, enz. enz. Wie gooiden met stenen naar de politie? Niet en nooit de NVU. Wie maakten on der regie van Hanneke Groente man van de VARA op 30 april 1980 van Amsterdam een gigan tische puinhoop? Dat weet U zelf wel, wij hoeven het dus niet te memoreren. En dan die „goede zeden"... keek U wel eens naar de VPRO op zondagavond? Wie stopten een gillend katje in een wasautomaat? Dat waren niet die ,fuile Fakzisten", maar de re presentanten van linkse partijen voornoemd. Een vrouw in haar geslachtsdeel schieten, dat had U ook kunnen zien bij diezelfde VPRO. „Goede zeden", die vindt U nog steeds in de Volkskrant, Het Parool (Henk Spaan bijvoor beeld), Vrij Nederland en nog zo'n honderdtal linkse pulpbla- den". En dan volgt de oproep op Van der Meuten van lijst 10 te stemmen. Kunt u begrijpen dat mijn moe der zich ..misbruikt" voelde? U zult nu misschien zeggen dat ik, door zo uitvoerig uit dit politieke pamflet te citeren, de Nederland se Volks-Unie in de kaart speel, want nu krijgt ze toch haar pu bliciteit. Maar dat is mij om het even. Ik heb vroeger al eens ge schreven, dat het onverstandig is dergelijke partijtjes uit te slui ten, ten eerste omdat de democra tie de risico's moet durven nemen ook zulke stromingen het woord te geven, en ten tweede, omdat je zijn argumenten beter kunt ken- nen, dan dat hij zich onder gronds (via misleidende adver tenties bijvoorbeeld!) voortplant. De NCRV herhaalt deze zomer zeven afleveringen van de serie 'Swiebertje en de vreemdeling'. Beelden die in 1963, bijna twintig jaar geleden dus. werden gescho ten. Kleur kende men toen nog niet. De kijker zal daarom genoegen moeten nemen met zwart-wit. De eerste aflevering komt vrijdag (4 juni) op het scherm; de laatste in augustus. Joop Doderer, zestig jaar inmiddels, is de enige hoofd rolspeler die nog in leven is. Lou Geels, die de rol van Bromsnor de veldwachter vertolkte, overleed driejaar geleden. De burgemeester in de serie, Rien van Nunen, stierf toen er nog volop werd gefilmd. Met de herhaling van 'Swiebertje en de vreemdeling' is zeker Joop Doderer niet blij. Jaren heeft hij gepro beerd om van het zwerver-image af te komen. Nu plak ken ze hem dat etiket weer op. Ongewild. Want de NCRV herhaalt 'Swieber' zonder enige vorm van over leg. Maar hoe denken de weduwen van Rien van Nunen en Lou Geels hierover? Zien zij de televisiebeelden met verlangen tegemoet? En heeft de NCRV hen ingelicht over wat er te gebeuren staat? Het hoeft allemaal niet voor Joop Doderer. Swiebertje is verleden tijd. Klaar af. Laten rusten dus. Maar ongevraagd blijft de populaire televisie zwerver hem achtervolgen. Nooit is het Doderer gelukt om 'Swieber' voor goed uit zijn leven te bannen. Ook nu niet, acht jaar na de laatste opnamen. Want nog altijd proberen toeristen een glimp van de acteur te vangen als zij een wandeling over het Kaag eiland maken. Ze blijven stil staan voor z'n huis en probe ren naar binnen te gluren. Voor hen is en blijft Doderer Swiebertje. Begrijpelijk is dit wel. Als je zeventien jaar lang één- en hetzelfde figuur uit beeldt, wis je dit niet zo maar van de ene op de andere dag uit. Of dit nog niet genoeg is wordt niet alleen Joop, maar heel Nederland, deze zomer op nieuw geconfronteerd met de creatie van de zwerver. Om dat de NCRV een oude serie gaat herhalen. Doderer las het in de krant. De omroep nam niet eens de moeite om vooraf met hem en de wedu wen van Lou Geels (Broms nor) en Rien van Nunen (bur gemeester) te overleggen wat zij er van vonden. Nauwelijks een week voor de eerste uit zending kreeg de acteur een briefje in de bus. Met de me dedeling wanneer de NCRV op 'herhaling' gaat. Zijn eerste reactie: "Waarom moet dat nu? Dit is geweest. Ze moeten die zaak laten rus ten. Nee, ik spring niet jui chend op dat Swiebertje weer op de tv komt. Ik ver heug me er ook niet op. Die periode is geweest, heb ik af gesloten. Ach, dat ik weer in de kijker kom als zwerver, daar heb ik niet zo bar veel moeite mee. Waarom hebben ze niet geput uit wat jongere afleveringen? Bovendien zijn die in kleur. Wat ze nu heb ben gepakt niet." Betalen Daar wringt de schoen waar schijnlijk, denkt Joop Dode rer. Waarom geen recentere beelden? -"Dan moet de om roep betalen en nu niet. Om dat de opnamen uit 1963 ver jaard zijn. Niemand krijgt er ook maar één cent voor uitbe taald. Een ongeloofwaardige toestand. De NCRV heeft een goedkoop programma op ze ven vrijdagavonden. Voor kinderen van een jaar of acht, negen is het totaal nieuw. Neem nou Engeland eens (Doderer heeft hier enkele ja ren gewerkt). Herhalen ze daar een serie, dan krijgen de acteurs het volle bedrag uit gekeerd dat voor die tijd, waarin de opnamen werden gemaakt, gold. We hebben, zo redeneren ze in Engeland, met een oude en een nieuwe generatie te maken. Bij ons wordt hier geen rekening mee gehouden." De weduwe Geels, die uitslui tend van een aow-uitkering moet zien rond te komen, dacht ook al aan een ex traatje. "Ze praten bij de NCRV over een contract", zegt ze, "maar tussen alle spulletjes van Lou ben ik nooit wat tegengekomen. Volgens mij is er helemaal geen contract opgemaakt. In elk geval ben ik het met deze gang van zaken niet eens. Naast m'n aow, dacht ik, is dit een leuke opsteker. Daar van leven is geen vetpot." Heel wat gematigder reageert mevrouw Van Nunen. Dat zij van de herhaling geen geld opstrijkt, doet haar niet zo veel. "Iedereen weet toch dat na tien jaar een omroep met een programma mag doen wat ze wil? Ik vind het flau wekul om na twintig jaar zo veel drukte te maken om een beetje geld. Nergens voor no dig, vind ik." Schandalig Juist voor die weduwen had Joop Doderer het een pleister op de wonde gevonden als de NCRV met een (geringe) fi nanciële bijdrage over de brug zou zijn gekomen. "Ei genlijk vind ik het schandalig dat dit zo maar wordt wegge- woven. Tenslotte worden die vrouwen zo maar geconfron teerd met hun overleden mannen die ineens op het scherm verschijnen. Wat mij Tweemaal Joop Doderer. Boven als de kennelijk onvergetelijke zwerver Swiebertje. Onder privé als de acteur, die zo'n herhaling he lemaal met ziet zitten. betreft? Ja, zeventien jaar lang heb je je best gedaan om die serie naar een hoogtepunt te brengen. Wat nu passeert is gewoon een kwalijke zaak. Zonder overleg en niet willen praten over een vergoeding. Zelf naar die omroep stap pen? Nee, daar ben ik te trots voor. Ik voel me wel na die zeventien jaar als een oude vaatdoek weggegooid." Kritiek uit de mond van Joop Doderer. kritiek ook uit de mond van mevrouw Geels. De eerste uitzending staat wel voor de deur. Gaan ze daarnaar kijken? "Ik zal wel moeten", reageert de acteur een beetje bits. "M'n zoon van zeven zal ze ker het nodige te vragen heb ben. Hij kijkt ook naar video-^ beelden die ik van de sene heb. Vindt 'ie prachtig. Als Swiebertje op de tv komt. kan ik niet zeggen, kyk jy maar fijn. ik ga boven zitten." Zeker bij de vrouwen van Lou Geels en Rien van Nunen zul len die opnamen uit de zesti ger jaren de nodige emoties oproepen. Beiden zullen ech ter wél aan hun toestel ge kluisterd zitten. "Natuurlyk, die beelden roe pen herinneringen op", zegt mevrouw Van Nunen. "Ik ga zeker kijken. Rien en ik zyn twintig jaar gelukkig ge trouwd geweest. Waarom zou ik dan niet voor de tv gaan zitten? M'n oudste dochter heeft al aangekondigd alle uitzendingen op de video te zullen opnemen. Kunnen we ze later nog eens bekyken. Tenslotte draai ik ook vaak grammofoonplaten van Rien." Banden Hetzelfde geldt voor Leila Geels. Zo nu en dan zet ze een bandje op om naar de stem van haar overleden man te luisteren. Aan de ene kant vindt zij het daarom leuk om Lou weer eens in de rol van Bromsnor te zien. "Maar aan de andere kant zal het zeker emoties oproepen", vertelt ze. 'Toch wil ik die afleverin gen voor geen goud i Alleen voor Joop Doderer hoe ven die herhalingen niet. Stel je voor dat de NCRV zou heb ben gezegd we willen een nieuwe serie rond Swiebertje gaan opnemen. Hoe zou de acteur dan hebben gerea geerd? Doderer aarzelt geen moment: "Ik had direct al nee gezegd. Zonder enige bedenktyd. Waarom? Het publiek heelt té goede herinneringen aan die serie. Daar moet je niet meer mee terugkomen. En ik ben ook een jaartje ouder ge worden. Met guitenstreken die je, zeg maar, vijftien jaar geleden uithaalde, kun je nu niet meer mee aankomen." Twijfels heeft de acteur over de kijkdichtheid van die oude serie. De technieken zyn ver ouderd, het ging allemaal veel langzamer en, niet onbe langrijk, de beelden 'zijn zwart-wit "Ik denk dat het minder zal aanslaan dan de NCRV ver moedt", vreest Joop Doderer. "Oudere mensen zullen er wellicht met genoegen naar kijken. Maar jonge mensen zullen misschien zeggen, jóh, keken jullie déér vroeger naar?" advertentie: DEN HAAG (ANP) - Het volume van de in Neder land vervaardigde chemi sche produkten is in 1981 met minder dan 1 pet. ge groeid. Na de achteruit gang met 4 pet. in 1980 is daarmee het produktieni- veau nog onder dat van 1979 gebleven. de reële exportgroei ca. 3 pet., zo blijkt uit het jaarverslag van de vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie VNCI. De omzet steeg van 28,5 miljard Verschil in 1980 naar 33,9 miljard vorig De economische achteruitgang en jaar, waarvan 29,8 miljard uit- de hoge rentestand hadden een gevoerd werd. Daarmee bedroeg negatieve invloed op de chemi- DEN HAAG (GPD) - De Neder landse farmaceutische industrie maakt ruzie met het ministerie van economische zaken over de prijzen van geimporteerde medi cijnen. Het ministerie wil deze prijzen gaan vaststellen. De in dustrie zegt dat de prijsontwik keling van medicijnen al jaren achter blijft bij de algemene prijsontwikkeling in ons land. Omdat de farmaceutische indus trie de door de minister te nemen beschikking in stryd acht met het Verdrag van Rome, is by de Europese Commissie in Brussel een klacht ingdiend. De farmaceutische industrie meent dat de prijzen van medi- cynen in ons land in de pas lopen met die in de meerderheid van de Europese landen. „De prijzen van medicijnen worden in ons land door de overheid echter ver geleken met die in landen als Ita lië, Belgie en Frankrijk. Dit zijn landen waar de prijzen geduren de vele jaren praktisch bevroren zijn en waar keer na keer deva luaties optraden die niet gecom penseerd werden. De regeringen in die landen werden inmiddels door de Europese Commissie enige malen aangeschreven om de prijzen van medicijnen juist te verhogen". De Nederlandse farmaceutische industrie meent dat de voorgeno men prijsbeschikkmg slechts korte-termynpolitiek is en het onderzoek zal belemmeren. „Geen goede zaak voor zieke mensen, die immers zyn aange wezen op nieuwe en betere ge neesmiddelen", aldus de indus trie. sche industrie. Toch was de ont wikkeling in de chemie, zowel in Nederland als in Europa, niet slechter dan die van de totale in dustrie. Per sector verschilden de resultaten echter sterk. Kunstmest, geneesmiddelen en verf konden zich dankzij de gun stige export handhaven. Was middelen, cosmetica en reuk- en smaakstoffen bleven eveneens stabiel. De vezelsector kon door saneringen de resultaten verbe teren. De overige bulkchemica- lien brachten echter veelal ver lies. Vooral in delen van de poly- merensector werden zeer grote verliezen geleden. De bezettingsgraad van de Neder landse chemische industrie bleef laag en was eind vorig jaar ge middeld slechts 75 pet. In de pe trochemische grondstoffensec tor was het percentage met 60 65 echter nog aanzienlyk lager. De investeringen bedroegen in 1981 1.6 miljard en lagen daar mee ook na compensatie voor prysstygingen iets boven het ni veau van 1980. Het aantal werk nemers in de chemische indus trie bleef ca. 91.000 Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je ¥f\o£6cA akmanschap is Meesterschap1

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17