"Soms zijn het gewoon stumperds Waarborgsom van energiebedrijf brengt tuinders in problemen -Wwit Mmf I C Hillegom betaalt bank intrekken bezwaarschrift J Betaling geëist bij aansluiting op aardgasnet - -'if*'' -aSSSSsk V I»! 'tu i utHLrfutJI Opbrengst belasting op huizen valt tegen in Hillegom Roelofarendsveense verzorgt vakanties voor kinderen uit probleemgezinnen WOENSDAG 2 JUNI 1982 Streek RIJNSBURG "De ontwikkeling van de glastuinbouw wordt afgeremd door de zekerheidsstellingen die het energiebedrijf Rijnland van ondernemers vraagt. Daar zijn wij zeer verontrust over". Dit zegt Jac. Vianen, voor zitter van de veiling Flora in Rijnsburg. Het energiebedrijf gaat er met na me het laatste jaar steeds vaker toe over om zogenoemde "zeker heidsstellingen" te eisen van tuinders die een aansluiting op aardgas aanvragen. Een zeker- heidsstelling is een bankgarantie of een waarborgsom waarop het energiebedrijf kan terugvallen als de kweker zijn gasrekening niet kan betalen. Rijnland doet dit omdat zij met een groeiend aantal onbetaalde en moeilijk te innen gasrekeningen van grootverbruikers blijft zit ten. Dit wordt veroorzaakt door de gestegen gasprijzen, de eco nomische recessie. Volgens een woordvoerder van het energiebe drijf is ook het misbruik van B V's een belangrijke oorzaak. De hoogte van de zekerheidsstelling hangt af van het geschatte gas verbruik van het bedrijf. Als een ondernemer geen zekerheids- Rijnsburg schrijft boze brief RIJNSBURG - De gemeente Rijnsburg gaat een boze brief schrijven naar het bestuur van het energiebedrijf Rijn land over de zogenoemde "zekerheidsstellingen" die het bedrijf vraagt aan agrari sche bedrijven die aangeslo ten willen worden op aard gas. Volgens een aantal Rijnsburgse raadsleden kost het de agra riërs veel moeite zo'n waar borg te geven. Vandaar een brief waarin de gemeente Rijnsburg haar verontwaar diging uitspreekt over de ei sen van Rijnland. stelling kan krijgen, wordt zijn bedrijf niet aangesloten op gas. Vianen: "Strikt zakelijk gezien kan ik best begrijpen dat het energie bedrijf om bankgaranties vraagt. Rijnland moet ook voor een re delijk sluitende begroting zor gen. Het probleem is echter dat de banken de zekerheidsstelling van het krediet van de onderne mer aftrekken of bij de lening optellen. Het krediet en de ruim te om te investeren wordt daar door aanmerkelijk minder". Handen en voeten "Vooral beginnende ondernemers hebben handen en voeten nodig om hun bedrijf van de grond krij gen. De zekerheidsstelling wordt daardoor vaak een laatste, niet te nemen drempel. Het is juist be langrijk dat jonge ondernemers aan de slag kunnen. Zij staan doorgaans open voor de nieuwe ontwikkelingen in de glastuin bouw, bijvoorbeeld het telen van bloemen die minder energie no dig hebben", aldus Vianen. "Daarin ligt volgens mij de toe komst van de glastuinbouw. Ik vind dat we met elkaar de sector moeten steunen. Per slot van re kening werken er, de toeleve ringsbedrijven inbegrepen, zo'n tachtigduizend man in de glas tuinbouw. En wat ook niet verge ten mag worden: deze bedrijfs tak brengt per jaar ongeveer vier miljard gulden aan deviezen bin nen". Volgens de voorzitter van de vei ling Flora is het betalen van de gasrekening in termijnen een mogelijke betere oplossing voor de zekerheidsstellingen, zonder dat het energiebedrijf met ex ploitatietekorten komt te zitten. "Het systeem zou dan ongeveer hetzelfde moeten zijn als bij elec- tricteitsrekeningen. Het energie bedrijf kan bij de ondernemer van tevoren schatten hoeveel ku- HILLEGOM/DEN HAAG - De gemeente Hille gom heeft voor ruim 42.000 gulden bezwaren van de plaatselijke Rabobank tegen de bouw van 46 jongereneenheden op het Karei Door manplein afgekocht. Dat terwijl diezelfde be zwaren door het college van Gedeputeerde Sta ten twee weken eerder, als niet steekhoudend, van de hand zijn gewezen. Jlr' j\- Volgens de voorzitter van de veiling Flora remt het vragen van zekerheidsstellingen de ontwikkeling van de glastuinbouw. Op deze archieffoto een proeftuin in Rijnsburgwaar onder meer wordt geëxperimenteerd met verschillende vormen van energiebesparing. bieke meter gas deze zal gaan af- Gemakkelijk "Laten we stellen een kweker geta xeerd wordt op een hoeveelheid gas ter waarde van 72.000 gulden per jaar. Hij kan dan in maande lijkse termijnen van zesduizend gulden zijn rekening voldoen. In de zomer, wanneer zijn inkom sten goed en zijn stookkosten laag zijn dan zal hij de rekening gemakkelijk kunnen voldoen. En in de winter wordt hij niet in één keer geconfronteerd met een hoge rekening. Mocht blijken dat de ondernemer aan het eind van het jaar meer heeft verbruikt dan aanvankelijk was geschat, dan kan het verschil makkelijk wor den voldaan. De hoeveelheid verbruikt gas van een bedrijf blijkt namelijk van jaar tot jaar niet veel te verschillen" zegt Via nen. Het energiebedrijf is overi gens nog niet op de hoogte van zijn idee". Volgens J.A.F. Sandbergen, direc tiesecretaris van het energiebe drijf Rijnland, klinkt het idee van Vianen op het eerste gezicht redelijk. "Al zijn er, denk ik, wat haken en ogen aan. Een bedrijf kan bijvoorbeeld failliet gaan in een periode dat de grootste gas- afname net achter de rug is, ter wijl er in feite nog niet veel is be taald. Maar dat zijn facetten die Gesprek Over de gevolgen van de zeker heidsstellingen voor de kwekers wil Sandbergen nog niet praten. "Op 22 juni heeft het energiebe drijf een gesprek met het bestuur van de Flora-veiling. Wij vinden het niet verstandig om voor dat gesprek al over deze zaken te praten". Sandbergen voegt er aan toe dat de zekerheidsstelling niet alleen voor tuinders geldt, maar voor alle bedrijven die om een aansluiting op aardgas vra gen. Per jaar worden er enkele honderden zekerheidsstellingen van ondernemers gevraagd. Tijdens de onlangs gehouden ge meenteraadsvergadering besloot de meerderheid van de Hille- gomse gemeenteraad 42.500 gul den te betalen aan de bank. "De bank is bereid haar bezwaar schrift tegen de bouw van huizen voor jongeren af te zien als de ge meente de kosten van aankoop van een stuk grond voor parkeer ruimte ten behoeve van de bank gedeeltelijk betaalt", zo staat te lezen in het voorstel van burge meester en wethouders. Maar dat geld hoefde de gemeente Hillegom eigenlijk helemaal niet op tafel te leggen omdat de be zwaren van de bank al twee we ken eerder, op 28 april, door het dagelijks bestuur van de provin cie waren verworpen. De provin cie keurde ondanks vijf bezwaar schriften goed dat op het Karei Doormanplein 46 woningen voor jongeren worden gebouwd. Maar volgens wethouder C.L.M. Manshande gaat het niet uitslui tend over het afkopen van be zwaarschriften. "Er zijn in het verleden beloften gedaan aan de bank aan het Doormanplein". De Rabobank heeft enkele jaren ge leden een bedrag van 150.000 gulden betaald aan de gemeente Hillegom in verband met par keerruimte. De bank had meer ruimte nodig voor cliënten en kocht een stuk grond van de ge meente. Omdat als gevolg daar van minder woningen zouden kunnen worden gebouwd, er was immers een geringe parkeer ruimte voor de bewoners be schikbaar, vroeg de gemeente Hillegom een vergoeding van an derhalve ton. Nu de gemeente meer wooneenhe den wil bouwen op het plein dan HILLEGOM - De opbrengst van de onroerend-goedbelas ting in Hillegom valt dit jaar enkele tienduizenden gul dens tegen. De oorzaak daar van is dat een groot aantal ta xaties van woningen, nadat bewoners bezwaren hebben ingediend, veel lager uitvalt. Ongeveer 600 bewoners van Hillegomse panden hebben halverwege vorig jaar een be zwaarschrift ingediend tegen de de aanslagen van de on- roerend-goedbelasting. Zij vonden, volgens wethouder C.L.M. Manshande ging het om 500 bezwaren, de opge legde aanslag te hoog. Die ho gere aanslag was het gevolg van een hogere schatting van de waarde van hun bezit. Financieel wethouder Mans hande vindt een dergelijk aantal bezwaarschriften niet opvallend groot. Volgens Ka- fi. die voor om en nabij 200 gemeenten in Nederland de waarde van het onroerend goed vaststelt, is een aantal bezwaarschriften van acht tot tien procent gewoon. Hille gom vormt daarop dus geen uitzondering, aldus Mans hande. Lager De inmiddels uitgevoerde her- taxaties zijn in de meeste ge vallen lager. Hoewel het nog een half jaar duurt voordat de panden van de 500 indieners van bezwaarschriften op nieuw zijn getaxeerd, ligt het voor de hand dat de op brengst van de onroerend- goedbelasting enkele tien duizenden guldens tegenvalt. "Dat betekent trouwens niet dat we minder vangen dan vorig jaar. De opbrengst van deze belasting is hoger omdat er ook meer woningen zijn. Maar een gedeelte van de wo ningen brengt minder op dan in voorgaande jaren. Dat is dus een tegenvaller", aldus Manshande. Hij heeft de indruk dat er "aan de stevige kant is getaxeerd" door het bureau Kafi. Het bu reau rekent grofweg eenzelf de prijs voor woningen die er hetzelfde uitzien. Er wordt in eerste instantie nauwelijks rekening gehouden met het feit of bewoners huizen al dan niet hebben opgeknapt. "Maar bij zo'n tweede taxatie gaat dat anders. De taxateurs brengen nu een bezoek aan de huizen en maken een praatje met de bewoners". C.L.M. Manshande (CDA): "Here nafspraak". eigenlijk is afgesproken, ver wacht de bank een flinke aanslag op haar huidige parkeerruimte op het plein en omliggende stra ten. Vandaar dat de bank nu ex tra parkeerruimte wil om zich ze ker te stellen van een goede be reikbaarheid. De gemeente moet deels opdraaien voor die kosten omdat in het verleden beloften zijn gedaan aan de bank door oud-wethouder ing. C. Smits (CDA). Hoewel in het voorstel aan de raad daarover nauwelijks een woord wordt geroerd is er volgens C.L.M. Manshande sprake van een soort "herenafspraak", een afspraak die niet op papier staat, en is de gemeente derhalve ver plicht een bijdrage te betalen. Dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de bezwaren heb ben afgewezen heeft daarmee weinig te maken, aldus de be stuurder van de gemeente Hille gom. Aandacht "Bovendien kan de bank haar be zwaren alsnog handhaven en in beroep gaan. En dus de plannen vertragen. Dat is nu onmogelijk' geworden omdat de gemeente een bijdrage in de kosten van het parkeerterrein heeft betaald", voegt Manshande eraan toe. Dat in het gemeenteraadsvoorstel geen aandacht wordt besteed aan die "herenafspraak" is vol gens hem niet zo vreemd: "Het is moeilijk dat soort dingen in een voorstel te verwoorden". Mans hande voelt zich verplicht de af-, spraken na te komen. Dat heeft volgens hem te maken met ge loofwaardigheid en betrouw baarheid van het gemeentebe stuur. Aanvankelijk was geen enkel raadslid gevoelig voor afspraken die tussen de bank en het college van burgemeester en wethou ders zouden bestaan. Toen de plannen voor de bouw van 46 eenheden voor jongeren werden gepresenteerd in de verschillen de commissies uit de gemeente raad, werd nauwelijks ingegaan op financiële verplichtingen die de gemeente aan de Rabobank zou hebben. Wel werd even gesproken over de 150.000 gulden die de bank in het verleden heeft betaald. De ge meenteraad stemde eveneens in met het wijzigen van de bestem ming van het Karei Doorman- plein om woningbouw voor jon geren mogelijk te maken. De be zwaren tegen de plannen werden ook door de gemeenteraad afge- ROELOFARENDSVEEN - Patrick: acht jaar oud, ouders gescheiden, veel spanningen thuis. Irma: tien jaar oud, vader is weduwnaar, bovendien in valide. Dennis: zeven jaar oud, ouders zijn labiel, kunnen het gezin niet aan, kind is hypernerveus. Mary: elf jaar oud, ouders zijn gescheiden, vader is uit de ouderlijke macht ontheven. Bastiaan: ne gen jaar oud, De lijst vermeldt nog veel meer namen. Allemaal ko men deze kinderen uit Haarlem, uit zogenaamde probleemgezinnen. Een prettige vakantie hebben de kinderen er niet. De omstandigheden zijn er niet naar. Ook deze zomer niet. De stichting Ontspan ning en Recreatie, voortgekomen uit de St. Vincen- tiusvereniging, wil daar evenals andere jaren wat aan doen. Zij is op zoek naar mensen die bereid zijn zo'n kind gedu rende twee weken in hun ge zin op te nemen, opdat het er helemaal kan bijkomen. Me vrouw R. Krijger-Van der Meer uit Roelofarendsveen (tel. 01713-2681) doet dat al jaren en coördineert een en ander ook. Volgens haar hebben deze kin deren die twee weken hard nodig. „Je ziet die kinderen helemaal opklaren wanneer ze eens twee weken helemaal los zijn van de problemen thuis, waaraan zij vaak zelf niks kunnen doen." Opgeklaard „Het is een wereld van verschil als je die kinderen hier ziet komen en twee weken later weer ziet gaan. Vorig jaar dacht ik nog: was er nou maar een fotograaf die dat even vastlegde. Werkelijk, zo bedrukt als die gezichten wa ren bij aankomst, zo opge klaard waren ze bij het ver trek." „De mensen beseffen niet hoe dankbaar het is", vervolgt mevrouw Krijger. „Meestal ontdekken ze dat pas als ze zelf zo'n kind in huis hebben genomen." Men mag zeil beslissen ol men een jongen dan wel een meis je te gast wil hebben. De leef tijd van de kinderen varieert van zes tot twaalf jaar. Voor kinderen ouder dan twaalf jaar zijn er jeugdkampen. Voor dokterskosten en onge vallen zijn de kinderen verze kerd. In principe gaat het om twee weken. „Eén week is te kort", weet mevrouw Krijger. „De eerste dagen hebben de kinderen veelal nodig om slaap in te halen. Niet zelden gaan ze thuis veel te laat naar bed." „Kinderen uit die gezinnen zijn dikwijls ook doodnerveus. Ik Mevrouw Krijger: Alles gaat vanzelf zolang je heb het wel eens meege maakt dat een kind toen het hier kwam enorm in zijn bed plaste. Maar toen het twee weken later wegging was het zo droog als wat. Gewoon omdat het hier helemaal tot rust was gekomen." Warmte „Als*ïe geen vader meer heb ben", vertelt mevrouw Krij ger, „kun je dat goed merken. Dan zijn ze niet van de gast- vader weg te slaan. De warm te die zo'n kind dan geeft, daar sta je gewoon versteld van. Man, man, man, ik heb het er soms dagen beroerd van gehad, als ik zo'n kind na twee weken weer naar huis bracht. Als je toch zag in wat voor business je hen daar achterliet, dan leef je hier bij wijze van spreken in het aardse paradijs." „Maar ik moet wel zeggen: je hebt hier ook van alles. Er is een mooi zwembad, de Braasemmermeer is op een steenworp afstand, je kunt hier fijn fietsen en wandelen. Je hoeft echt geen dagjes uit. Dat loopt trouwens ook aar dig in de papieren." Mevrouw ló-ijger gaat van het standpunt uit: waar er vier eten, kunnen er ook vijf eten. Jaloezie bij de eigen kinde ren treedt naar haar weten niet op. „Zij tonen veeleer medelijden met de gastkin- deren." Hun ouders mogen hen tijdens de vakantie niet bezoeken: de kinderen moeten gedurende twee weken helemaal los zijn van de problemen thuis. Heimwee is dan ook hoogst zelden aan de orde. „Eerder het tegengestelde", aldus me vrouw Krijger. Triest Zij gelooft niet dat zo'n onbe zorgde vakantie de terugkeer naar huis extra moeilijk maakt. „Over het algemeen verlangen de kinderen na twee weken weer naar huis. Maar natuurlijk stromen er wel eens tranen. Dan hoor je ze zeggen: deze vader slaat ten minste niet. Tja, soms is het triest." Ieder gezin dat een kind een fij ne vakantie wil bieden kan dat zonder meer. Selectie is er niet. Mevrouw Krijger: „Zodra iemand bereid is dat alleen al te overwegen, vin den wij hem al geschikt." Voor zover zij weet valt drem pelvrees bij de kinderen erg mee. „Ieder kind is spontaan en mijn ervaring is dat alles vanzelf gaat zolang je maar niet moeilijk doet. Gewoon doen is de gemakkelijkste manier om het ijs te breken." Jammer vindt zij wel dat elk jaar weer kinderen moeten thuisblijven. „Dat in veel ge zinnen tegenwoordig de bei de ouders werken, kunnen wij goed merken", aldus me vrouw Krijger. Druppel Niet alle kinderen uit Haarlem se probleemgezinnen worden in deze omgeving onderge bracht. „De kinderen gaan ook met vakantie bij gezin nen in Noord-Brabant", ver telt mevrouw Krijger. „Maar alles bij elkaar", vervolgt ze, „blijft het een druppel op de gloeiende plaat. En dat vind ik heel jammer. Want die twee weken vakantie heb ben die kinderen heel hard nodig. Dat meen ik. Soms zijn het gewoon stumpers." SJAK JANSEN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16