Britten bij Port Stanley Slimme portemonnees voor nieuwe Amro spaarders. Bezoek paus succes Start-onderhandelingen beginnen eind deze maand Spanje officieel lid van de NAVO Omsingeling Argentijnse troepen begonnen Amro polsband geldriem. Samen voor slechts f 15,-. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt DINSDAG 1 JUNI 1982 WASHINGTON - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie begin nen op 29 juni in Genève onder handelingen over de beperking en vermindering van strategi sche kernwapens. In Moskou en Washington werd dit terzelfder- tijd bekend gemaakt in een geza menlijke verklaring, die ook zegt dat de beide landen aan de on derhandelingen groot belang hechten. 'Start' staat voor Strategie Arms Reduction Talks en legt de na druk op wapenvermindering. Aan Amerikaanse zijde is voor malig luitenant-generaal Edward Rowny delegatieleider - de Rus sen hebben ambassadeur V. P. Karpov aan het hoofd van hun afvaardiging gesteld. Rowny maakte ook deel uit van de dele gatie die, onder president Carter, over het tweede SALT-verdrag onderhandelde, maar hij vond er zoveel feilen in, dat hij ontslag nam en tegen ratificatie ageerde. Buitenland Reagan, die morgen naar Europa vertrekt om daar onder meer twee topconferenties, in Versail les (van de grote géindustriali- seerde landen in het Westen) en in Bonn (van de NAVO) bij te wonen, sloeg een aanmerkelijk verzoenender toon aan dan voor heen. Hij zei dat de onderhande lingen moeten worden onderno men, met een duidelijk begrip omtrent potentiële tegenstan ders en een nuchtere schatting van hun doelstellingen. Maar zei Reagan, „Wij moeten ernaar stre ven daarover niet in oorlogs zuchtige termen te spreken, maar vastbesloten en openhar tig". Reagans bekendmaking aan de vooravond van zijn Europese reis, is een opmerkelijke politie ke triomf op het terrein van de buitenlandse politiek. Hij stelde (op 9 mei) de Russen voor de we derzijdse kernarsenalen ruwweg met een derde te verminderen. Toen Jimmy Carter zijn minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance destijds met een dergelijk ingrijpend voorstel naar Moskou zond, werd deze onverrichterza- ke en met hoongelach overladen naar huis teruggestuurd. In Europa staan Reagan weliswaar demonstraties te wachten, in Frankrijk zo goed als in de Bondsrepubliek, maar het feit dat onderhandelingen beginnen is al buitengewoon geruststel lend op een ogenblik dat in de Sowjet-Unie de strijd om Brezjn- jevs opvolging lijkt te zijn losge brand. De Amerikanen verwach ten dat beide bejaarde presiden ten elkaar in oktober in Wenen zullen ontmoeten. De Amerikaanse regering is in de afgelopen maanden kennelijk overrompeld door een vredesbe weging van eigen bodem. Deze heeft meer invloed dan de gigan tische demonstraties die in Euro pa zijn gehouden. Democrati sche kandidaten voor het presi dentschap waarover in 1984 wordt gestemd, zoals Edward Kennedy en Fritz Mondale, heb ben zich aan het hoofd gesteld van de beweging die wenst dat de kernarsenalen onmiddellijk worden bevroren op hun huidige sterkte, alvorens onderhandelin gen beginnen over verdergaande vermindering. Autoriteiten op het gebied van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek hebben zich daarachter ge steld, mits intussen het conven tionele potentieel van de NAVO wordt versterkt. Dat laatste is een van de punten die Reagan in Bonn komt bespreken. Maar in Washington zijn de begrotings voorstellen van Reagan in het Huis van Afgevaardigden gekel derd. Hij kan op economisch ge bied dan ook weinig bemoedi gends aandragen, omdat een meerderheid van het Amerikaan se volk kennelijk niet gelooft in zijn voorspellingen van een spoe dig en betekenisvol herstel in de tweede helft van dit jaar. Meer defensieinspanning vereist een betere economie. Zonder dat, met miljoenen werklozen op straat in de VS en in Europa, bij een voortdurend kostbare dollar, is er geen schijn van kans dat Eu ropese regeringen de middelen kunnen reserveren om de zeer dure, modernste conventionele wapens te kunnen betalen. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Britse troepen zijn aan de omsingeling van de Argentijnse troepenmacht bij Port Stanley begonnen, en bevinden' zich op nog maar luttele kilometers afstand van de naar schatting 6000 Argentijnen die zich daar heb ben ingegraven. Vanuit hun bruggehoofd bij San Carlos zijn de Britten langs twee routes opgetrokken. Een groep van 600 manschappen is dit weekeinde Port Stanley via de zuidelijke route genaderd, na de strategisch gezien belangrijke nederzettingen Port Darwin en Goose Green op de Argentijnen te hebben veroverd. De tweede groep is via de noorde lijke route nu in de buurt van Port Stanley aangekomen. De Britten die via deze route optrok ken, hebben dit weekeinde Douglas en Teal Inlet ingeno men. Zij hebben daar, naar ver luidt, weinig tegenstand ont moet. Dat was anders bij de strijd om Port Darwin en Goose Green. Bij de gevechten om deze plaatsjes zijn 17 doden aan Britse kant gevallen onder wie de com mandant van een bataljon, Her- bert Jones. Aan Argentijnse kant is een nog onbekend aantal do den gevallen. Overwinning De strijd om deze plaatsen, die vrij wel de gehele vrijdag in beslag heeft genomen, resulteerde uit eindelijk in een klinkende Britse overwinning. De 600 man van het tweede bataljon van het para chutistenregiment bleken, tot hun eigen verrassing, zaterdag 1400 Argentijnen krijgsgevangen te hebben gemaakt. Toen de Britten met deze actie begonnen, werd op een troepenmacht van 500 600 Argentijnen gerekend. Militairen bij het bruggenhoofd van San Carlos hebber} zondag Conservatief president van Colombia MEXICO STAD (GPD) - De 59-jari- ge conservatief Belisario Betan- coer is zondag in Colombia als nieuwe president gekozen. Naar schatting 7,3 miljoen van de bij na 14 miljoen als kiezers geregi streerde Colombianen maakten de gang naar de stembus, een grote opkomst, gezien het feit dat de afgelopen 20 jaar meestal bijna drie kwart van de kiezers thuis bleef. Nu vrijwel alle stemmen zijn ge teld betekent de 45 procent van Betancoer een zekere overwin ning. De officiële kandidaat van de op het ogenblik aan de macht zijnde liberale partij, de multi miljonair ex-president Alfonso Lopez Michelsen, kreeg bijna 40 procent van de stemmen. Zijn nederlaag valt vooral te wijten aan de deelname van een dissi dent uit de liberale partij, Luis Carlos Galan, die zo'n 14 procent van de stemmen op zich verenig de. Betancoer, van beroep advocaat en journalist, heeft tijdens zijn ver kiezingscampagne onder meer beloofd om de politieke corrup tie uit te bannen. Dat betekent in de praktijk dat vrijwel alle hoge ambtenaren zullen worden ont slagen zonder opgave van rede nen, hoewel sommigen wel een forse bankrekening cadeau krij gen, een kwestie die elke vier jaar terugkomt. En of de nieuwe ambtenaren gewetensvoller te werk zullen gaan dan hun voor gangers mag sterk worden be twijfeld. Ook zij moeten in vier jaar de buit binnenhalen. gezegd, dat de Argentijnen hun posities hebben versterkt, omdat ze de aanval zagen aankomen. Volgens deze militairen is dat te wijten aan de Britse media, die al dagen van tevoren uitgebreid hebben gespeculeerd over een aanval op Goose Green en Port Darwin. Met name de BBC werd verweten, Argentinië zo onge veer het scenario van de aanval te hebben verklapt. De val van Port Darwin en Goose Green wordt door de Britten van groot strategisch belang geacht. Het is de Argentijnen nu onmo gelijk gemaakt Britse troepen in de rug aan te vallen, als die aan de beslissende slag om Port Stanley beginnen. "Invincible" Het ministerie heeft gisteren ver der nadrukkelijk Argentijnse be weringen tegengesproken, vol gens welke het vliegdekschip 'Invincible' bij een massale luchtaanval zou zijn geraakt. Dat waren aanvankelijk slechts be richten in de Argentijnse media, maar later stelde de comman dant van de Argentijnse lucht macht, generaal Lami Dozo, zich achter deze beweringen. Hij zei dat het Britse vliegdekschip was geraakt, zonder dit schip vooralsnog bij naam te noemen. Het Britse ministerie van defen sie ontkende dit gisteren met enige heftigheid. Volgens het mi nisterie heeft een aantal Argen tijnse straaljagers wel een aanval uitgevoerd maar troffen deze aanvallen geen doel. Een Argentijnse Skyhawk-straalja- ger zou door een onderzeebootja ger, die de Britse vliegdeksche pen begeleidt, zijn neergescho ten, aldus deze mededelingen uit Londen. Volgens Britse verslag gevers op de Falkland-eilanden zijn nog eens twee Skyhawk- straaljagers neergeschoten, toen zij de aanval openden op een Britse schip in de zeeëngte die Oost- en West-Falkland scheidt. Argentinië wil einde aan lucht vaartakkoord met Nederland DEN HAAG (GPD) - Argentine heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag formeel laten weten dat de luchtvaartovereenkomst tus sen de twee landen zal wor den opgezegd. Een soortgelij ke mededeling is gedaan aan Frankrijk en West-Duitsland. De maatregel wordt be schouwd als ec de EG-boycot tengevolge vai crisis. a antwoord op fan Argentinië de Falkland- lucht Het opzeggen v vaartovereenkomst geldt in de diplomatie als een on vriendelijke daad. Een aantal maanden geleden heeft de KLM het aantal vluchten op Argentinië ver minderd. Dit gebeurde mede op aandrang van de Argen tijnse regering, wegens de ge ringe omvang van het ver keer tussen een aantal West- europese landen en Argenti- (Van onze correspondent) LONDEN - De Britten hebben paus Johannes Paulus 2 in hun hart gesloten. De eerste vier da gen van zijn bezoek zijn een doorslaand succes geworden, nauwelijks gestoord door de „harde acties" die extreme pro testantse groeperingen in het vooruitzicht hadden gesteld. Honderdduizenden Britten heb ben inmiddels de paus gezien. De meeste belangstellenden wa ren aanwezig in Liverpool, waar naar schatting een miljoen men sen langs de route stonden. Dat grote aantal kan worden ver klaard uit het feit dat in Liver pool honderdduizenden Ieren wonen, die merendeels hun roomskatholieke geloof behou den hebben. Elders viel het bezoekersaantal te gen. Op het vliegveld van Coven try, waar zondag een half mftjoen mensen waren verwacht, werd de paus door ongeveer 250.000 enthousiaste gelovigen begroet. En in Manchester, waar de orga nisatoren op een miljoen misgan- gers hadden gerekend, kwamen er 200.000 opdagen. De paus heeft overigens zeer veel sympathie weten te wekken. Ve len zijn diep onder de indruk ge raakt van de nadrukkelijke, bijna dwingende wijze waarop hij de afgelopen dagen zijn boodschap heeft gebracht. Die boodschap heeft zich tot dus ver op twee zaken geconcen treerd: de kerkelijke eenheid, en de vrede. Vanaf het moment dat h(j op het Londense vliegveld Gatwick landde, heeft de paus steeds met grote klem aange drongen op het beëindigen van de vijandelijkheden in, zoals hij steeds zegt, „de zuidelijke Atlan tische Oceaan". Wat de kerkelijke eenheid betreft, deze stond nadrukkelijk centraal bij het „pelgrimsbezoek" dat de paus zaterdag bracht aan de ka thedraal van Canterbury, het spi rituele centrum van de Angli caanse kerk. +P<aus Johannes Paulus 2 bracht tijdens zijn bezoek aan Groot-Brittanniê ook een visite aan koningin Elizabeth, die het hoofd is van de Anglicaande (Van onze correspondent Gerrit-Jan Hoek) MADRID - Spanje is sinds zondagmiddag formeel het 16e lid van de NAVO. Maar de wijze waarop Spanje de laatste formaliteit tijdens het afgelopen weekeinde vervulde, mag hoogst onge bruikelijk worden genoemd. Want noch de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Perez Llorca. noch de Spaanse ambas sadeur in Washington (diplomaten die doorgaans voor dergelij ke ceremonies in aanmerking komen) hadden het nodig gevon den om persoonlijk de toetredingsprocedure af te ronden. In hun plaats werd het officiële protocol zondagmiddag in een totaal verlaten ministerie van buitenlandse zaken in Washington overhandigd door de handelsattaché van de Spaanse ambassade in Washington, Alvarez de Toledo. Dit is des te opmerkelijker, omdat het diplomatiek veel lager geklassificeerde defensie-ak koord tussen Spaixje en de VS dezer dagen wel door de minis ters van buitenlandse zaken zal worden ondertekend. Deze merkwaardige gang van zaken heeft in Spaixje de nodige verbazing en kritiek gewekt door het ongebruikelijke tijdstip, het gebrek aan publiciteit en de rang van de verantwoordelijke diplomaat. Het dagblad Diario 16 schimpte, dat „het maar wei nig gescheeld had of de concierge van de Spaanse ambassade in Washington was belast met de overhandiging van een dergelijk historisch document". Een andere commentator vergeleek het tijdstip met dat waarop „slechte berichten als devaluaties be kend worden gemaakt". De haast waarmee de Spaanse regering de toetreding tot de NAVO heeft geformaliseerd, wordt in politieke kringen in Madrid in direct verband gebracht met de motie die de Spaanse socialisten vorige week vrijdag indienden om via een parlementair debat uitstel van het Spaanse NAVO-lidmaatschap te bewerkstelligen. Ook wordt de gevolgde procedure beschouwd als een reactie van de Spaanse premier Calvo Sotelo op de verkiezingsneder laag van zijn partij vorige week in Andalusiè. De opneming van Spanje binnen de NAVO is de enige opsteker waarmee de door louter tegenslagen geplaagde Spaanse premier kan pronken. Overigens zal het NAVO-lidmaatschap van Spaixje voorlopig voor namelijk symbolisch zijn. Want pas na 10 juni (als premier Calvo Sotelo zijn NAVO-debuut mag maken op de bijeenkomst van staatshoofden en regeringsleiders van de NAVO-landen in Bonn) zullen pas de werkelijke onderhandelingen beginnen over de integratie van Spai\je in het militaire en administaratie- ve apparaat van de NAVO. De verwachting is nu al dat die onderhandelingen i len verlopen en op zijn minst een jaar zullen vergen. Want met de Spaanse eisen zullen diverse NAVO-landen niet zonder slag of stoot akkoord gaan. Zo verlangen de Spanjaarden de bevel voering over de NAVO-marine-eenheden in het deel van de At lantische Oceaan ten westen en zuiden van Spaixje. in NAVO- termen 'Comiberlant' geheten. Als argument voor die eis voeren de Spanjaarden aan dat hun Canarische Eilanden de belangrijk ste strategische sleutelfunctie in dat deel va Het probleem is echter dat Comiberlant momenteel in de buurt van Lissabon gevestigd is. De Portugezen (die de Spaanse toe treding toch al met gemengde gevoelens ontvangen, omdat ze bang zijn overvleugeld te worden door de grotere Spaanse buur) zullen die controle niet zomaar uit handen willen geven. Bovendien is Spaixje er sterk voor geporteerd dat het nieuwe NA- VO-commando voor het westelijk deel van de Middellandse Zee, te vestigen in de Spaanse stad Cartagena, onder bevel van een Spaanse admiraal zal komen te staan. Dat NAVO-comman- do van Cartagena zou ook volgens de Spanjaarden militaire be voegdheid - in NAVO-verband althans - moeten krijgen over de Engelse kroonkolonie Gibraltar. De kwestie van de teruggave van Gibraltar lijkt het grootste obsta kel te worden. De Spaanse regering heeft ter verdediging van de toetreding tot de NAVO altijd als argument aangevoerd, dat wanneer Spanje eenmaal in de NAVO zou zitten, NAVO-partner Groot-Brittanniê sneller bereid zou zijn tot onderhandelen over de definitieve teruggave van de Engelse kroonkolonie. Die ge sprekken zijn gepland voor 25 juni. Of Engeland inderdaad zo snel concessies zal doen, valt na de Falkland-affaire en het weer opbloeiende Britse nationalisme sterk te bezien. En dan komt het erop aan hoe flexibel het Spaanse standpunt is. Want Spanje heeft al bij voorbaat ge dreigd weer even snel uit de NAVO te treden als het lid is gewor den, als Gibraltar niet 'binnen een redelijke termijn weer in Spaanse hander overgaat'. In Spaixje gaan ook buiten de rege ring al stemmen op om met de daadwerkelijke integratie zó lang te wachten, tot de teruggave van Gibraltar een feit is. ADVERTENTIE Handig bij het trimmen fietsen of slenteren langs het strand. Waar je ook buitenshuis mee bezig bent je geld hou je voortaan veilig bij de hand met de Amro polsband of geldriem, want aan de binnen kant zit een geldvak met rits. En uiteraard zit ook je spaargeld meteen goed bij de Amro Bank Want je kunt kiezen uit verschil lende spaarvormen met hoge rente. Als je tussen de 15 en 25 bent kom je bij voor beeld in aanmerking voor het Amro Plus Pakket dat is een slimme combinatie van een Spaarrekening (met bijzondere, hoge rente) èn een Salarisrekening Zoiets heb je nu (of binnenkort) toch nodig En dan kun je 't maar beter meteen goed regelen Pak dus zon Plus Pakket Alle nieuwe Amro spaarders kunnen de pols band en geldriem voor slechts f 15,- kopen na inleg van ten minste f 25,-. Ontvang je liever een spaarpremie? Dan verhogen wij die inleg met f 7,50 premie Zowel inleg als premie zijn gedurende 2 maanden niet opvraagbaar. Bestaande Amro spaarders kunnen natuurlijk ook die polsband en geldriem kopen. Voor f 15,- Na inleg van ten minste f25,- of als je automa tisch gaat sparen Niet Amro spaarders betalen f 30,-. De actie geldt van 3 mei t/m 4 juni 1982, zolang de voorraad strekL Dus wees er snel bij.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9