Stakingsacties naderen afloop Slavenhui rgs Bank NB T en operators twisten over Pinksterdrukte Gesprek bij ECT weer op gang Contact ziekenhuis- huisarts moet beter fi t s 5 jS| Meerderheid CDA-WD neemt toe Den Uyl beslist deze week Kabinet met inbreng WD aan het werk Vijf doden bij brand in Haarlem Henneppapier erg voordelig U spaart h eelp ersoonlijk bij de Zakenbank bedfa° u 3-r% DINSDAG 1 JUNI 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De omvang van het buitenlandse bezoek aan Nederland tij dens het zeer zomerse Pinksterweekein- de heeft verschil van inzicht opgeleverd tussen het Nationaal Bureau voor Toe risme en toeroperators die zich toeleg gen op inkomend toerisme. Volgens het NBT kwamen er 720.000 buitenlanders, ruim 120.000 meer dan vorig jaar. Vol gens de toeroperators zijn het er niet meer zijn geweest dan 470.000. De toeroperators, bij monde van W. Ruys in Den Haag, hebben de cijfers die het NBT na het Paas- en 1 mei-weekeinde hebben gegeven, ook bestreden. Het ge tal van 720.000 voor de Pinksterdagen is volgens Ruys een fabel. Bevordering van het buitenlands toerisme naar Ne derland is de voornaamste doelstelling van het NBT. maar volgens Ruys ont breekt het het NBT met dit cijfer aan „realiteitsgevoel en vooral nuchtere re kenkundige kijk". De telling van het NBT is gebaseerd op informatie van grensposten en telappa- ratuur van Verkeer en Waterstaat. Toer- operator Ruys zegt ongeveer veertig te lefonische steekproeven te hebben ge houden. De grootste trekpleister - van Nederlan ders en buitenlanders - was de kust, waar hotels, campings en vakantiehuis jes nagenoeg volledig waren bezet. De buitenlandse toeristengolf bestond voornamelijk uit Westduitsers, Fransen. Engelsen en Amerikanen. Het waren vooral Westduitse toeristen, die hun vertier aan het water zochten. Buiten de kuststreek was er vooral belangstelling voor de Friese meren, de Waddeneilan den en de randmeren rond de IJssel- meerpolders. Voldoende accommodatie Over het algemeen hadden de VW's wei nig problemen met het onderbrengen van de toeristen. Behalve in de kustge bieden waren ook de accommodaties di rect achter de kust goed bezet, en verder die op de Utrechtse Heuvelrug, de Velu- we en in het Kempenland. Van de drie grote steden waren de hotels en pen sions in Amsterdam en Den Haag volge boekt. Alleen in Rotterdam was nog wat ruimte. De bekende attracties werden door het aantrekkelijke strandweer dit jaar wat minder bezocht dan anders. In het bij zonder trokken de musea en de dieren parken minder belangstelling. Veruit fa voriet was de Floriade in Amsterdam, die 130.000 bezoekers trók. Het Shet land Ponypark in Slagharen werd goede tweede met 55.000 bezoekers. Verder was het erg druk in De Beekse Bergen (50.500), de Efteling (49.000), recreatie centrum Duinrell (37.000) en het avontu- renpark Hellendoorn (35.000). Filevorming heeft zaterdag, zondag en gisteren in het hele land het verkeer par ten gespeeld. Zaterdagmorgen werd het van tien uur af op alle wegen druk, maar dat duurde slechts anderhalf uur. Daar mee was de zaterdag minder druk dan de politie-verkeerscentrale in Drieber gen had verwacht. Ook zondag files Zondag was het al vroeg druk en om tien uur begonnen zich files te vormen. Het verkeer was zo omvangrijk dat de poli tie volstond met te melden dat alle we gen naar de kust waren verstopt. Om kwart voor twee waren alle files opge lost. Gisteren begon de filevorming om tien uur, nu in de richting van het Veluwe- meer en het Henschotermeer bij Wou denberg. Om twaalf uur begonnen de eerste Duitsers terug te keren, wat bij Arnhem tot rond zes uur filevorming opleverde. Tussen zes en zeven waren de wegen over het algemeen vrij nistig. maar daarna begonnen de stranden leeg te lopen. Dit leidde tot forse files op alle routes, zo wel op de oostwestverbindingen als die van noord naar zuid Gisteravond tegen half tien waren er 16 files met een geza menlijke lengte van 93 km. In Drieber gen werd de piek tussen half tien en tien uur verwacht. Tot ver na middernacht was het op de Zeelandroute nog zeer druk. Er deden zich gisteravond 25 on gelukken voor, waarbij één dode viel en tien mensen gewond raakten Ook de Nederlandse Spoorwegen kunnen terugzien op een druk Pinksterweekein- de. Op alle dagen waren zowel de ge plande als de extra ingelegde treinen met bestemmingen aan of bij de stran den volgens een woordvoerder van NS „bomvol Voor de terugreizen was dat veel minder het geval, doordat strand- gangers over het algemeen veel gesprei- der terugkeren dan zij komen. ROTTERDAM (ANP) - De Vervoersbond FNV heeft gisteravond laat postende stakers aan de poort van het containeroverslagbedrijf ECT in Rotterdam teruggetrokken. Hier door konden werkwilligen en vrachtverkeer weer onbelemmerd toegang tot het terrein krijgen. De werkgeversorganisatie SVZ, de directie van ECT en de Vervoersbond FNV hadden aan het begin van de avond hierover overeenstemming bereikt, nadat de bond de ECT- directie gisteren had benaderd om een oplossing te vinden voor de impasse in de stakingsactie bij het containeroverslagbedrijf. Dit deelde werkgeversonderhan delaar G. Zeebregts van de SVZ gisteravond mee. De vervoers bond FNV bevestigde de inhoud van de overeenkomst bij monde van de voorzitter van de bedrijfs groep havens, Ger Ros. Partijen hebben afgesproken dat na het beëindigen van de staking - de leden moeten daarover morgen in een vergadering over beslissen - een gesprek op gang zal komen om de cao-verschillen te bekijken tussen ECT en het Rotterdamse containeroverslag bedrijf Unitcentre, waar onlangs - volgens de bond onder betere voorwaarden - een akkoord is bereikt over de invoering van een vijfploegendienst. Deze stu die zal op 1 september 1982 afge rond moeten zijn. De Vervoersbond FNV heeft zich in deze overeenkomst verplicht de nu voorgestelde oplossing po sitief aan de leden voor te leggen. Het komt er in de praktijk op neer dat de bond de leden zal advise ren hun stakingsactie te beëindi gen. Veiligheidsredenen De Vervoersbond FNV ontkende gisteren bij monde van de woordvoerder in Utrecht, dat de huidige actie werd opgegeven omdat de stakingsbereidheid on voldoende zou zijn. De woord voerder zegt dat om veiligheids redenen is besloten tot het terug trekken van de postende stakers. Vrachtwagenchauffeurs zouden gedurende het Pinksterweekein- de namelijk hebben besloten vanmorgen desnoods met ge weld een eind te maken aan eventuele obstakels voor de poort van ECT. De bond heeft volgens deze woordvoerder "de Directeur AZL in proefschrift: AMSTERDAM (ANP) - De sa menwerking tussen huisartsen en ziekenhuizen kan worden ver beterd door het opzetten van diagnostische centra bij zieken huizen, waar de huisartsen rönt genfoto's en electrocardiogram- men kunnen laten maken en la boratoriumproeven kunnen la ten doen. Medewerkers zouden dan op verzoek van een huisarts onderzoek kunnen doen bij een patiënt zonder dat het zieken huis de behandeling van die pa tiënt overneemt. Wanneer het onderzoek daartoe aanleiding geeft, kan de huisarts contact opnemen met de specia listen van het ziekenhuis en hun om advies vragen. Alleen wan- WEEKRAPPORTEN d c i gisteren a s 'e ÏS- Amsterdam onbewolkt 27 12 0 De Bilt onbewolkt 27 12 0 Deelen onbewolkt 27 13 0 Eelde onbewolkt 28 13 0 Eindhoven onbewolkt 27 12 0 Den Helder mist 22 16 0 Rotterdam licht bew. 27 11 0 Twente onbewolkt 25 12 0 Vlissingen onweer 25 16 07 Zuid Limburg onbewolkt 27 15 0 Aberdeen half bew. 17 10 0 Athene licht bew. 26 16 0 Barcelona geheel bew. 22 16 10 Berlijn onbewolkt 26 13 0 Bordeaux mist 28 16 52 Brussel half bew. 27 16 0 Frankfort licht bew. 27 13 0 Genève zwaar bew. 23 13 0 Helsinki licht bew. 25 11 0 Innsbruck onbewolkt 28 11 0 Klagenfurt onbewolkt 24 9 0 Kopenhagen onbewolkt 22 9 0 Lissabon licht bew. 24 13 0 Locarno onbewolkt 24 13 0 Londen zwaar bew. 27 15 0 Luxemburg onbewolkt 27 0 0 Madrid geheel bew. 23 14 0 Malaga geheel bew. 24 14 0 Mallorca zwaar bew. 24 17 02 München onbewolkt 26 11 0 Nice zwaar bew. 24 21 0 Oslo onbewolkt 23 0 0 Parijs zwaar bew. 26 15 0 Rome half bew. 29 16 0 Split onbewolkt 28 17 0 Stockholm onbewolkt 26 11 0 Wenen onbewolkt 24 10 0 Zurich onbewolkt 26 10 0 Istanbul regen 19 10 91 Tel-Aviv onbewolkt - 18 0 Tunis half bew. 30 20 0 neer dat strikt nodig is, zou de specialist in overleg met de huis arts de behandeling van de pa tiënt moeten overnemen. Tot deze conclusies en aanbevelin gen komt mr. J.H. Peters, alge meen directeur van het acade misch ziekenhuis in Leiden, in zijn proefschrift "Samenwerking eerste- en tweedelijns gezond heidszorg", waarop hij donder dag aan de Universiteit van Am sterdam zal promoveren tot doc tor in de geneeskunde. Peters was van 1973 tot 1980 alge meen directeur van het zieken huis Oudenrijn in Utrecht, waar gedurende enkele jaren ervaring werd opgedaan met een diagnos tisch centrum. Het onderzoek van Peters sloot aan bij het stre ven van de overheid om de eer stelijns-gezondheidszorg (huisartsen) te versterken en de tweede lijn (ziekenhuizen) terug te dringen. Daarmee werden kwaliteitsverbetering en kosten- beteugeling beoogd. Bij het onderzoek in Utrecht kwam naar voren dat huisartsen veel diagnostisch onzerzoek voor hun patiënten lieten verrichten. On derzoek dat voordien werd aan gevraagd door de specialist. Er kon dus worden gesproken van een verschuiving van het taken pakket van de specialist naar dat van de huisarts en van een ver sterking van de eerste lijn. Het is nog niet duidelijk of het Diag nostisch Centrum Oudenrijn (DCO) ook een vermindering van het aantal poliklinische en klini sche bezoeken ten gevolge had. Toch acht Peters het aanneme lijk dat de huisartsen die deelna men aan het experiment minder patiënten naar de specialist heb ben verwezen. 'Peters constateerd in zijn proef schrift dat de samenwerking en contacten tussen huisartsen en medewerkers van het ziekenhuis die het diagnostisch onderzoek verrichten als ook de specialis ten in het ziekenhuis veel inten siever werd. De nascholing kwam daardoor tot bloei. In hoe verre de patiëntenzorg ten gevol ge van het DCO goedkoper of duurder werd is op basis van het onderzoek moeilijk te beoorde len, zegt Peters. Een dergelijk ef fect zal eerst op langere termijn zichtbaar worden. confrontatie uit de weg willen gaan". Volgens de ECT-directie hebben sinds de oproep tot staking, mid den vorige week, in de vijf ploe gen van de volcontinu-dienst 430 mensen gewerkt en 210 mensen gestaakt. De Vervoersbond FNV heeft volgens de laatste gegevens 349 werknemers als staker gere gistreerd. Bij de ECT werken ruim 800 mensen in de volconti nu-dienst. Meningsverschil In de overeenkomst tussen de par tijen staal dat de ECT-cao in de studie uitgangspunt blijft. Even tuele consequenties zullen door cao-partijen worden aanvaard. Daarover bestaat al een verschil van mening. De vervoersbond meent bij ntonde van haar woordvoerder in Utrecht, dat ook het teveel aan loon dat de ECT-werknemer voor de invoe ring van de arbeidstijdverkor ting via de vijfploegendienst in 1979 heeft ingeleverd, in de stu die ter discussie moet kunnen staan. Volgens SVZ-onderhandelaar Zee bregts kan daar geen sprake van zijn. De SVZ vindt dat met de re cente overeenkomst bij Unitcen tre een cao-achterstand tussen de werknemers bij beide bedrij ven is goedgemaakt en dat het daarom niet aangaat vervolgens de cao bij ECT te verbeteren in dien gestreefd wordt naar een ge lijke sector-cao voor beide be drijven. Het werk bij ECT is gedurende het Pinksterweekeinde mondjes maat doorgegaan. Schepen die kwamen, konden worden afge handeld. Veel met name grotere containerschepen weken echter uit naar andere havens. Voor vandaag werden weer de eerste grote schepen bij ECT verwacht, aldus een mededeling van het bedrijf. Op het aan Sealand ver huurde deel van de ECT-termi- nal is gedurende het Pinkster- weekeinde praktisch normaal gewerkt. DEN HAAG (GPD) - CDA en WD zouden bij nieuwe verkiezingen een ruime meerderheid behalen. Dat blijkt uit twee verschillende opinie-onderzoeken die dit weekeinde zijn gepubliceerd. Volgens een Rooie Haan-Nipo- onderzoek halen ze samen 56,8 procent; volgens bureau Lagen dijk komen ze op 55,2 procent. Beide onderzoeken bevatten ge gevens van na de kabinetscrisis. Het onderzoek van Rooie Haan-Ni- po. zaterdag voor de Vara-radio bekend gemaakt, laat een verder gaand verlies voor D'66 zien ver geleken met de voor die partij al slechte Statenverkiezingen van maart. De WD blijft stijgen, het CDA loopt ietsje terug en het verlies van de PvdA is tot staan gebracht. Klein links wint licht, klein rechts blijft stabiel. In kamerzetels omgerekend ziet de verdeling er als volgt uit (tussen haakjes achtereenvolgens de huidige kamerzetels en die be haald zouden zijn als de Staten verkiezingen voor de Kamer gol den): CDA 50 (48. 52). PvdA 34 (44. 34). WD 38 (26. 34). D'66 7 (17. 13). CPN 5(3.4). PPR 4 (3. 3). PSP 5 (3. 4). SGP 3 (3. 3). GPV 1 (1. 1). en RPF 3 (2, 2). Koningin Beatrix beëdigde zaterdag in Paleis Huis ten Bosch het derde kabinet-Van Agt. Voorste rij v.l.n.r minister Gardeniers (volksgezondheid en milieuhygiëne), premier Van Agt (tevens minister van buitenlandse zaken), koningin Beatrix, Terlouw (vice-premier en economische zaken). De Koning landbouw en visserij tevens Nederlandse-Antilliaanse zaken). Van Dijk (ontwikkelingssamenwerkingMiddelste rij v.l.n.rZeeval- king (verkeer en waterstaat). Van der Stee (financiën). De Ruiter (justitie). Rood (binnenlandse zaken), Nypels (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Daarachter Deetman (onderwijs en wetenschappen). De Graaf (so ciale zaken en werkgelegenheid) en De boer (CRM). DEN HAAG-TIEL (GPD) - PvdA-leider Joop den Uyl heeft nog niet beslist of hij voor de zesde keer lijsttrek ker zal zijn. Hij wil daarover deze week nog nadenken en het zwaarst laten wegen „wat het beste is voor de partij". De kans is groot dat hij - als hij lijsttrekker wordt - kort na de verkiezingen zal opstap pen wanneer de PvdA er niet in slaagt in het kabinet te ko- Intussen is binnen de partij een beweging op gang gekomen om hem te laten blijven. Op een PvdA-familiefeest in het Betuwse Tiel werd Den Uyl door zijn partijgenoten met daverend enthousiasme ont haald als „hoofd van de rooie familie". Het „Joop moet blij ven" klonk luid door de plaastelijke veilinghal. De Amsterdamse wethouder Jan Schaefer en landdrost Han Lammers hebben in het openbaar een beroep op Den Uyl gedaan aan te blijven. Partijvoorzitter Max van den Berg reageerde in Tiel op be richten dat binnen de PvdA getracht wordt een ander als lijsttrekker naar voren te schuiven, omdat Den Uyl on voldoende stemmen zou wer ven. In dat verband zijn de namen van Wim Kok en And- ré van der Louw genoemd. Van den Berg hierover: „Het zijn geen clubjes die uitma ken wie lijsttrekker wordt van de PvdA. Dat doet de partij en in de eerste plaats Joop den Uyl zelf'. De PvdA'ers in de Tielse vei linghal bedolven Den Uyl zo onder bloemen, gejuich en steunbetuigingen, dat de PvdA-leider zichtbaar moeite had zijn tranen te bedwingen. Hij dankte voor de sympa thie. maar zei ook dat de par tij en hijzelf „zich nuchter de vraag dienen te stellen of het verstandig is dat Den Uyl voor de zesde keer lijsttrek ker is". Den Uyl zei dat zijn kinderen hem adviseerden om op te stappen zolang er nog om hem geroepen wordt, „anders is het te laat". Het partijbestuur van de PvdA heeft inmiddels besloten tot een verkorte procedure voor de kandidaatstelling voor de vervroegde kamerverkiezin gen. De lijsttrekker wordt aangewezen door het verkie zingscongres op 10 juli. na vaststelling van het verkie zingsprogramma. DEN HAAG (GPD) - Het derde kabinet-Van Agt is aan de slag gegaan. Vandaag zouden de zes PvdA-ministers, die na de breuk in het oude kabinet ontslag vroegen, hun portefeuilles overdragen aan hun opvol gers. De nieuwe ministers zijn zaterdag door koningin Beatrix beëdigd, nadat formateur Van Agt eindverslag had uitgebracht van zijn werk zaamheden. In hun oprichtingsvergadering bepaalden de ministers van het minder heidskabinet van CDA en D'66, dat voor de datum van de uit te schrij ven verkiezingen de mening van de meerderheid van de Tweede Ka mer doorslaggevend is. Dat betekent dat Nederland op 8 september weer naar de stembus zal gaan. Verder stelden de bewindslieden vast. dat ze „zich oriënteren op" hA regeerakkoord dat aan het gesneuvelde kabinet ten grondslag lag. In zijn eindverslag maakt Van Agt melding van zijn gesprekken met VVD-fractieleider Nijpels, die uiteindelijk tot gedoogsteun van de WD leidden. Daarin drong de WD aan op beperking van de collectieve uitgaven, herstel van de rentabiliteit van de bedrijven en maatregelen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. „Ik voorzie dat een aantal van deze denkbeelden voor verwezenlijking vatbaar zal blijken, omdat zij harmoniëren met inzichten die leven in het CDA en D'66", constateert Van Agt in zijn eindverslag. Voor de WD is dat reden te spreken van „afspraken over het beleid", zoals die partij als voorwaarde had gesteld voor gedoogsteun. D'66-fractievoorzitter Brinkhorst, voor wie afspraken met de WD taboe waren, bestreed de lezing van Nijpels zaterdag voor de VARA-radio met grote stelligheid. Er is geen sprake van „overspel" door D'66, zei hij. Daarbij beriep hij zich onder meer op de zinsnede in Van Agts eindrapport, waarin deze stelt dat alleen de slotsom van de WD. dat ze het minderheidskabinet gedoogt, voor de formateur relevant is In hetzelfde radioprogramma hekelde PvdA-leider Den Uyl de opstelling van D'66 als „enorm ongeloofwaardig" Iedereen kan zien dat Van Agt afspraken heeft gemaakt met de WD, aldus Den Uyl. „D'66 had de eer aan zichzelf moeten houden". HAARLEM (GPD) Een brand in Haarlem heeft op Eerste Pink sterdag het leven gekost aan vijf mensen, onder wie vier kinde ren. De slachtoffers zyn twee kinderen van vyf en zeven jaar. plus de echtgenote van een gezin uit Dordrecht dat in Haarlem op familiebezoek was en een 16-jan- ge dochter en een 5-jarig klein kind van de hoofdbewoner Een tweede kleinkind dat in het huis logeerde, is aan de dood ont snapt doordat grootvader het eerder op de avond wegens heimwee naar het ouderlijk huis had teruggebracht. Op het moment van de brand wa ren in het woonhuis aan de Paul Krugerstraat acht mensen aan wezig. De hoofdbewoner kon zich. samen met het hoofd van het Dordtse gezin op het nipper tje in veiligheid brengen. De echtgenote en de 16-jarige doch ter van de hoofdbewoner pro beerden zich via een sprong van de zolderverdieping het leven te redden. Het meisje kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat zij een schedelbasisftactuur opliep, aan de gevolgen waarvan zy over leed. De echtgenote raakte door de sprong zwaargewond. Zij is met een bekkenfractuur in een ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is kritiek Toen de brandweer 's-ochtends te gen vyf uur op de onheilsplek ar riveerde, stonden de eerste- en de zolderverdieping al in lichter laaie. Door de enorme hitteont- wikkeling slaagde de brandweer er pas na enige tyd m het pand te betreden. De trap van de begane grond naar de eerste verdieping was namelijk geheel afgebrand, waardoor de brandweer moeilijk de bovenverdieping kon berei ken, waar de slachtoffers zich be vonden. Het vuur werd bestreden met drie autospuiten en een hoogwerker. Binnen een uur na aankomst kon de brandweer het sein 'brand meester' geven. De lichamen van drie slachtoffers waren toen al geborgen. De eerste verdieping en de zolderetage van het pand brandden volledig uit. Een op de begane grond gevestigd koffie huis bleef gespaard De brand weer tast nog in het duister over de oorzaak van de brand. Onder de vele belangstellenden die het verloop van de blussings- werkzaamheden volgden, waren veel Turkse landgenoten van de getroffen gezinnen AMSTERDAM (ANP) - Indien in Nederland op grote schaal hen nep wordt verbouwd ten behoe ve van de produktie van onder meer henneppapier zou dit werk gelegenheid binnen en buiten de landbouw opleveren en veel minder schadelijke effecten sor teren op het milieu. Dit is vol gens de Vereniging Milieudefen sie in Amsterdam vastgesteld bij een onderzoek van een aantal studenten van de Landbouwho geschool in Wageningen In het blad "Milieudefensie" schrijft de vereniging dat zowel voor de boer. de papierindustrie als ook voor het milieu hennep tal van voordelen heeft. Vooral in de gebieden van de Groningse en Drentse veenkoloniën lykt dit gewas verrassende mogelijkhe den te kunnen hebben. Uit hen nep is een uitstekende kwaliteit cellulose te winnen Bovendien wordt steeds duidelijker dat hen nep voor de papierindustrie een aantrekkelijke milieuvriendelij ke grondstof is. ADVERTENTIE Rente Minimum saldo Opzegtermijn Spaarrekening f 100. Voor bedragen onder 1 5 000,- géén opzeg termijn Bij opnanv» boven 1 5 000. en binnen de termijn van 1 maand, wordt van het opgenomen bedrag aan u berekend Een geschikte rekening ais u vrijwel direkt wenst te beschikken over uw tegoed Renterekening (i 11000.- Bij opname binnen de rxveqtermiin van i maand, wordt 1 van net op- geschikt wanneer u niet al te snel over uw rente wordt berekend Geldmarktrekening 15 000. Bm opname bmnen de op- zegtermi|n van 3 maanden. tv snmeimgen w<rt vo*gen, maar ruet writ vastzitten aan de beperiongen van o partikuiiere deposito s. - mogelijk T oprent erekening 110000- B'i opname bmnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3* van het opge- ge nomen bedrag aan u uwTegoedwensttebescSftan Oèatte °V' geval 3% U ïiden,

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7