DE WD ZET DE ZAKEN OPEEN RIJTJE ^-Europa bezorgd om erkentelijkheid VS Beurs Amsterdam NAVO-opperbevelhebber: -C J Reagan werkt aan "top Palestijnse autonomie Van Vliet sterk met polsstok marktberichten Zes mensen verdronken Beufsovcrzicht STEM VVD ER IS ALGENOEG GEPRAAT DINSDAG 1 JUNI 1982 Varia FUNCHAL (DPA/Reuter) - Wij in Europa zijn bezorgd, dat de Verenigde Staten te wei nig erkentelijk zijn voor de zware defensielast die Europa draagt. Dat heeft de NAVO- bevelhebber, generaal Bernard Rogers (zelf Amerikaan) gisteren gezegd tijdens de NA- VO-assemblee op het Portugese eiland Madeira. CAIRO (UPI) - De Amerikaan se president Reagan tracht een topconferentie van Egyp te. Israel en de Verenigde Staten te organiseren om de vastgelopen onderhandelin gen over zelfbestuur voor de Palestijnen weer op gang te brengen. Dit heeft het officië le Egyptische weekblad "Mayo" gisteren gemeld. Het blad van de nationale de mocratische partij schreef dat de Amerikaanse presi dent zijn Egyptische ambtge noot Moebarak en de Israëli sche premier Begin wil ont moeten tijdens een topconfe rentie die gehouden moet worden voor de bijzondere zitting van de Veiligheids raad over ontwapening. Deze VN-vergadering wordt vol gende maand in New York gehouden. Zowel Reagan als Begin zullen de zitting bijwo nen. Egypte moet zijn verte genwoordiger nog aanwijzen, schreef "Mayo". Als de topontmoeting doorgaat zullen de staatslieden zich volgens waarnemers met na me richten op de onderhan delingen over Palestijnse au tonomie. die zich drie jaar hebben voortgesleept zonder tot concrete resultaten te lei den. Doel van de besprekin gen is zelfbestuur voor de Pa lestijnen in de door Israël be zette Arabische gebieden te installeren en de mate van autonomie te bepalen. Pro bleem is verder dat Israel de onderhandelingen in eigen land in Jeruzalem wil voeren, terwijl Egypte weigert af gevaardigden naar de heilige stad te sturen, die volgens Cairo niet rechtens door Is raël is geannexeerd. Het Egyptische weekblad schreef verder dat de Amenkaanse ambassadeur in Cairo. Alfred Athcrton. vorige week aan president Moebarak "belang rijke boodschappen" van Amerikaanse functionarissen heeft overgebracht over de pogingen te komen tot vrede in het Midden-Oosten, her vatting van de besprekingen over Palestijns zelfbestuur en de "mogelijkheid van confe renties op hoog niveau Rogers zei. dat indien morgen een oorlog begint, negentig procent van de grondtroepen en drie kwart van de marine en lucht- macht onder zijn commando af komstig is uit de Westeuropese landen. Volgens de NAVO-bevel- heber moet geen overdreven waarde worden gehecht aan kri tiek in de VS op een anti-Ameri kaanse houding van Europea nen. Zij die terugtrekking willen van Amerikaanse troepen uit Eu ropa, maken slechts vijf procent LEIDEN - Marc van Vliet, de pols stokhoogspringer van het Leidse AV Holland, kwam gisteren tij dens internationale wedstrijden in het Westduitse Recklinghau sen tot een prima prestatie. De al vele jaren constant goed sprin gende Van Vliet overbrugde een hoogte van 4.40 meter en dat le verde een vierde plaats op. Win naar werd Nijmegenaar Eltjo Schutter met 4.90 meter. Een zeer knappe sprint leverde za terdag juniore Yvonne van Dorp (Holland) in Haarlem af tijdens de jaarlijkse jeugdwedstrijden om de Coupe Nationale Neder landen. Met 12.24 seconden won zij niet alleen de 100 meter in de B-categorie (15- en 16-jarigen) maar noteerde ook een nieuw persoonlijk record. Eerste werd zij ook bij het verspringen met 5.48 meter. Twee clubgenoten van haar liepen zich in Haarlem ook in de prijzen. Erik Ulrich be haalde op de 400 meter jongens A in een zeer sterk bezet veld een derde plaats in 50.27 seconden en eenzelfde klassering was wegge legd voor Jan Jansen op de 5 ki lometer jongens A in 15.25.53. Ook een prijswinnaar was Kees Toussain van De Spartaan uit Lisse. Hij werd derde op de 100 meter jongens A in 11.12. Andere goede regionale prestaties: van AV Holland: Cathy van Loon 400m meisjes A in 60.14. Jacque line Baljet 100m horden meisjes B in 15.36 en Hans Baljet 400m jongens B in 52.78 plus versprin gen 6.14m; van De Spartaan: Pe ter Blokker 400m jongens A in 50.82, Gert Jan Faas 800m jon gens B in 2.02.26; van De Bata ven Leiden: Sandra Dorlas 400m meisjes A in 58.05. Marcel Hons- beek 800m jongens A in 1.59.0, Henk v.d.Oever 3 km jongens B in 9.02.92 en Jaap Duyvenvoorde 5 km jongens A in 15.54.89. Jeugdrecord De ereprijs bij de jongens ging naar Erik de Bruin uit Gorkum voor zijn nieuwe nationale jeugd- record kogelstoten van 19.34 me ter. De hoofdtrofee bij de meisjes werd toegekend aan Nelly Coo- man uit Rotterdam voor haar 100 meter in 11.83 seconden. van de bevolking uit, aldus Ro gers. De generaal noemde het een voorwaarde voor een sterk bondgenootschap, dat de span ningen tussen Europa en de VS en de wederzijdse ongenoegens worden overwonnen. Op Madeira had afgelopen week einde de vergadering plaats van parlementariërs van de NAVO- lanaen. De afgevaardigden aan vaardden een resolutie, waarin alle regeringen van de NAVO- landen worden opgeroepen de overlegstructuren opnieuw te onderzoeken, teneinde conflic ten tussen de leden-landen te vermijden. In de resolutie spreekt de assemblee verder haar veroordeling uit over wat wordt genoemd de Russische be trokkenheid bij de afkondiging van de staat van beleg in Polen. De Poolse regering wordt opge roepen de oorlogstoestand op te heffen. De NAVO-parlementa- riërs dringen aan op een betere coördinatie tussen de landen wat betreft het beleid ten aanzien van de relatie Oost-West. De assem blee aanvaardde een amende ment van de socialisten, waarin van Turkije wordt gevraagd poli tieke gevangenen vrij te laten en de democratie te herstellen. Het NAVO-lid Turkije is uitgesloten van volledige deelname aan de assemblee, omdat daar op het ogenblik geen vrije verkiezingen mogelijk zijn. De afgevaardigden verwelkomden de Spaanse toe treding tot de NAVO. LEIDEN - Veemarktberichten. Op de veemarkt werden deze week 5253 stuks vee aangevoerd waarvan 550 slachtrunderen, 258 gebruiksvee, 24 grasklaveren, 2857 nuchtere kalveren, 776 varkens, 21 biggen, 703 schapen of lammeren, 64 bokken of geiten. Slachtvee (per kilo geslacht gewicht): stieren le kw. 8,50-9.00; stieren 2e kw. 7,85-8,40; vaarzen le kw. 8,25-9,20; vaarzen 2e kw. 7,65-8,15; koeien le kw, 8,25-9,20; koeien 2e kw. 7,85-8,15; koeien 3e kw. 7,30—7,80; worstkoeien 6.25-7,60; extra kw. dikbillen 9,50—13,60; nuchtere slachtkalveren 1,25-2,00; slachtzeugen 3,25-3,30. Gebruiksvee (per stuk): melk- en kalf- -1300; nuchtere klaveren rood 275-550; zwart 175-425; biggen 130-135; schapen 200-240; weidelam- meren 160-190; zuiglam meren 175-230; geiten 20-110; Texelaars 175-225. Toelichtingen (aanvoer, handel, prij zen): slachtrunderen kort, vlot, stabiel; klaf- en melkkoeien, varekoeien, vaar zen en pinken, graskalveren traag, rus tig. stabiel, nuchtere kalveren vlot, rus tig, stabiel; varkens redelijk, matig, iets minder; lopers en biggen traag, matig, stabiel; schapen en lammeren redelijk, redelijk, stabiel: geiten traag, rustig, sta biel. Leidse zwemmers behalen limieten ROTTERDAM Afgelopen week einde werden tijdens limiet zwemwedstrijden twee limieten behaald door Leidse zwemmers voor de N.K. Beide kwamen op naam van LZ'86 leden. Martin Bartels behaalde een limiet op de 100 meter schoolslag jongens on der de 10 jaar. Hij legde de 100 meter af in een tijd van 1.38.0. Op de 200 meter schoolslag meisjes 1969 behaalde Yvonne de Kier een limiet door de 200 meter te zwemmen in een tijd van 3.03.9. Yvonne Filippo (LZ'86) kwam net iets tekort om zich te kwalifi ceren voor de N.K. Zij tikte aan in een tijd van 1.16.6. LEIDEN (ANP) - Ten minste zes mensen zijn in het pinksterweek- einde door verdrinking om het leven gekomen. Gistermorgen is in het Sophiakin- derziekenhuis in Rotterdam de zesjarige Marco Nijsen uit Mid delburg overleden. Het jongetje was op eerste pinksterdag in het kanaal door Walcheren door nog onverklaarbare oorzaak te water geraakt. De 18-jange G. Limburg uit Uddel (gem. Apeldoorn) is gistermid dag verdronken in de recreatie- vijver De Zandenplas in Nun- speet. De jongeman was met een groep jongens aan het zwem- zwemmen in Opende verdron ken De jongen zwom 's middags bij het strand van een afgravings plas by een camping. De jongen heeft vermoedelijk kramp gekre gen. De 40-jange Gunther Arentz uit het Westduitse Siegen is gisteravond verdronken in een gnntgat bij het Limburgse Well. De 63-jarige E. Reynaard uit het Belgische Merxem is gistermid dag in Oostkapelle bij het zwem men om het leven gekomen De 35-jange sportduiker P. Scholte uit Zandvoort is zaterdag door een duikongeval op de Noordzee verdronken De man was in zijn eentje in een bootje de zee opge gaan om voor de kust op wrak ken te duiken. MARGRATEN fGPD- Onder zeer grote belangstelling hebben koningin Beatrix en prins Claus op eerste Pinksterdag een krans gelegd op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten. Het was de 37ste keer dat de traditionele Memorial Day in Margraten werd gehouden. De plechtigheid werd door lal van autoriteiten, verte genwoordigers van oud-verzetsgroepen, van de strijdkrachten e.d. bijgewoond. Ook premier Van Agt was aan wezig. Het koninklijk paar was speciaal naar Margraten gekomen vanwege de 200 jaar oude betrekkingen tussen Amerika en Nederland. ADVERTENTIE Onderzoek naar dood operatie patiënt ROTTERDAM (ANPl - De officier van justitie in Rotterdam stelt een onderzoek in naar het over lijden van de 44-jarige Schot Jim Sneddon, die in het Westbra bantse Zevenbergen woonde. De man is begin vorige week in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis overleden, nadat hij een operatie in het Zuiderziekenhuis in die stad een hersenbloeding had ge kregen en in coma was geraakt. De man was daar opgenomen na dat hij bij een bedrijfsongeval een verbrijzelde voet had opgelo pen. De officier wil bevestigen noch ontkennen of er sprake is van een medische fout in het Zuiderziekenhuis, zoals door de familie wordt gesteld. Politiekogel treft man ENSCHEDE (ANP) - Een 31-jan ge inwoner van Enschede is zon dagavond gewond geraakt door de kogel uit een politiepistool De kogel, die hij m de zij kreeg, is inmiddels operatief verwijderd De politie was naar het huis van de Enschedeer gekomen om de geluidsboxen die hy in de tuin had gezet, in beslag te nemen Eerder op de avond hadden de agenten hem al de wacht aange zegd in verband met de grote ge luidsoverlast. Toen de politie voor de tweede keer kwam. liep de man met een bijl op de agen ten af De man liet vervolgens drie grote honden op de politie los. De agenten voelden zich be dreigd en losten enkele schoten op de honden. Een van de bees ten kwam hierbij om het leven en de Enschedeer werd geraakt door een afketsende kogel Remonstranten verkiezen zelfstandigheid Voor de Remonstrantse Broeder schap is het op dit ogenblik niet van belang, op te gaan in of sa men te gaan met de Nederlandse Hervormde Kerk. Dat schryft de Commissie tot de Zaken van de Remonstrantse Broederschap in een notitie met argumenten voor en tegen. Wel stelt de commissie de algemene vergadering (5 juni) voor, de sa menwerking met de Hervormde Kerk te intensiveren, zowel lan delijk als plaatselijk. Volgens de commissie zijn de theo logische verschillen tussen re monstranten en hervormden kleiner geworden, vooral op het punt van de geloofsinhoud. Aan zienlijke verschillen zijn er nog wel ten aanzien van de geloofs belijdenis. die in de Hervormde Kerk 'vast ligt' en by de remon stranten meer als wegwijzer fun geert, die niet bindend is. Aan het avondmaal in een remon strantse gemeente wordt ieder een uitgenodigd, terwijl dat in de hervormde gemeenten formeel niet zo is. De commissie ziet als enkele van de belangrijkste kenmerken van de Broederschap: de tolerantie, de principiële openheid en de grote nadruk op het persoonlyke geloven. Dat deze kenmerken ook onder hervormden voorko men. ontkent de commissie niet, maar ze zijn daar wel minder be palend voor het karakter van de kerk. Naast verschillen op kerkrechte lijk gebied is er een belangrijk onderscheid in benadering van de vrouw. Die bekleedt bij de re monstranten allang en zonder beperking alle voorkomende ambten. De remonstrantse commissie ver moedt. dat ïr. eigen knng weer stand zou bestaan tegen opgaan in een grote kerk. Eigen identi teit en waarden zouden hiermee worden opgegeven De Verenigde Naties in New York hebben het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) uitgeno digd om de algemene vergade ring toe te spreken op haar spe ciale zitting over ontwapening (7 juni tot9juli). Wim Bartels. inter nationaal secretaris van het IKV. zal de toespraak houden In Stuttgart i de voüedij bfybd In hedendaags Duits nen. een gezamenlijke uitgave van de protestantse en rooms-ka tholieke bijbelgenootschappen in West- en Oost-Duitsland, Oos tenrijk en Zwitserland 154.00 153,01 DINSDAG 1 JUNI 1982 ACTIEVE AANDELEN Dort»cb« PfIr Pr*f GUI Broeiden Helneken Hold HBG Hoogovens Nedlloyd Groep BINNENLANDSE AANDELEN 85.50 81.50d Aid. Rljlulf AM Brouw Au St.R'Dim Dell MIJ. Drtuui Dorp en e< Gel. Delf». Cert. Gerofabr Glenaeo 15.30 15.30 47.20 47,20 220,00 220,OOf 130.00 131.00 53,00 51,50 112.50 111,00 185.00 195,00 PaJU»* Proooi A F 980.00 1000.00 530.00 530.00 315,00 315.00 24,60e 24.80 137,50 147.50b 54.70 51.50d 183.00 183.00 50.50 50.80 97 00 35.20 36.20 29 lOd 29.80 22.00e 22.10 BELEGGINGS INSTITUTEN 340 50 340.50 GOUD EN ZILVER AMSTERDAM - Goud Zilver onbewerkt 495-585 BUITENLANDS GELD ibewerkt 28700 AMSTERDAM (ANP) - De beurs is de meteorologische zomer in een matte en gedrukte stemming begonnen Van de overzijde van de oceaan kon geen stimulans uitgaan omdat Wall Street giste ren gesloten bleef i v rn nng van "Memorial Day". De be langstelling van het beleggend publiek was ver te zoeken en zo gingen by gebrek aan zaken veel noteringen wat omlaag Van de internationale aandelen moest KLM 1.30 terug tot 97 en Komnklyke Olie zag zich 0.70 ontgaan op 91,60 na een opening op 91 Akzo zakte 0.30 tot 24.90 evenals Unile ver op 146.30 De bankaandelen verloren cven- MM ï'-rrcin m.-t vrrlu-/«-n tut t 1 Van de hypotheekbanken ging Fncsch-Grorungsche 0.60 achteruit tot 52,70. Van de bouwaandclen verloor Volker Stcvin 1 op 31 en by de uitgc vers liet Elsevicr-NDU 2 liggen op 152 Ook elders zag men overwegend lichte verliezen moet de tering naar de nering zetten, we allemaal. Daarom mogen belastingen premies niet omhoog. Daarom ook geen fractieleider WD nDe VVD vindt dat zeker in moeilijke tijden partijen openhartig en eerlijk moeten samenwerken. Op landelijk niveau. Maar ook in uw gemeente. Bij ruzies en verdeeld heid is ons land niet gebaat. 0 Door de lasten voor de bedrijven nu te verlagen, komt er ruimte voor meer werk. Dat is een van de belangrijkste taken voor een nieuw kabinet. Nu de overheid teveel geld uitgeeft, komt ook de kas van uw gemeente in de knel. De WD vindt het onaanvaardbaar dat de burgers het gelag betalen. De onroerendgoed- en de gasprijzen stijgen al genoeg! ntal inbraken, bedreigingen en berovingen op .tijgt onrustbarend. De WD wil dat die criminaliteit bestreden wordt. Dat is de taak van de politie, wil de politie bij die taak steunen. Straks komen weer tienduizenden jongeren met hun diploma op zak van school. Deeltijdbanen moeten nü wel heel snel voorrang krijgen. Of zijn we er al aan gewend, dat na de schoolbanken werkloosheid volgt?

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19