Peeters slaat tanken Wilander opvolger Björn Borg Uncini naast Roberts aan kop Spo" Speel mee in de"Wie wordt wereldkampioen?"-Toto Jonge Zweed verslaat Lendl in Parijs Collega's in nood Proloog-zege Koppert Engels volkslied voor Argentijn Loting WK waterpolo Ecuador Agostinho gestopt DINSDAG 1 JUNI 1982 PAGINA 15 PARIJS (ANP) - Eerder dan zelfs de grootste optimist voor mogelijk hield, heeft uit Zweden de opvolger van Björn Borg zich gemeld. De zeventienjarige Mats Wilan- der, vorig jaar winnaar van het jeugdtoernooi. versloeg in het hoofdtoernooi van de open Franse kampioenschap pen na vier uur spelen de ge doodverfde favoriet en fina list van het vorig jaar Ivan Lendl. Met een overwinning in vijf sets: 4-6, 7-5, 3-6, 6-4, 6-2 plaatste hij zich voor de kwartfinales, waarin hij het zal opnemen tegen Vitas Ge- rulaitis. Deze bemerkte de kracht van de hoekige Zweed in de finale van het grand- prixtoernooi van Brussel, die hij met moeite won. Daarna maakte Wilander met een halve-fmaleplaats in Rome (verslagen door de latere win naar Gomez) duidelijk dat er met hem rekening gehouden moet worden. Lendl had evenals Vilas Rome laten lopen omdat hij twee van dergelijke zware toer nooien direct na elkaar een te zware belasting vond. De Tsjecho-Slowaak was naar Roland-Garros gekomen met een erelijst van 92 overwin ningen tegen slechts drie ne derlagen sinds september vo rig jaar. Aanvankelijk leek het er niet op, dat Wilander het spoor van Noah en Vilas, die eerder Lendl op gravel versloegen, zou volgen. Maar na verlies van de eerste set nam de jon ge Zweed een voorsprong van 3-0 in de tweede en hij pakte die set met 7-5 toen de 22-jarige Tsjechoslowaak fouten ging maken. Lendl won de derde set, maar Wi lander. die onder pressie net zo onaangedaan bleef als Borg in zijn beste jaren, kwam terug. Hij pakte de vierde en snelde naar een voorsprong van 4-0 in de be slissende set. Lendl's pogin gen het noodlot te keren, wa ren vergeefs. Weliswaar brak hij terug tot 5-2, maar hij ver loor de partij op zijn eigen service. Een in het net ge plaatste backhand was zijn laatste fout van de dag en van het toernooi. "Ik miste de timing op mijn fo rehand", verontschuldigde Lendl zich. De Tsjech wilde geen vergelijking maken tus sen Borg, die hem vorig jaar in de finale versloeg, en Wi lander." Wilander moet nog drie partijen winnen om kampioen te worden. Ze zul len stuk voor stuk erg moei lijk voor hem zijn. Zowel mentaal, als fysiek. Als hij daar doorheen komt, wil ik hem vergelijken met Borg, eerder niet". Voor Wilander was het de eer ste keer dat hij tegen Lendl aantrad. "Ik dacht dat hij de bal harder zou slaan, maar ik speelde zoveel mogelijk naar zijn backhand en die taktiek werkte prima". In de kwartfinales ontmoet Wi lander de als vijfde geplaatste Vitas Gerulaitis, die een pro bleemloze doortocht naar de laatste acht had met een over winning in drie sets (6-3, 6-3, 6-2) over zijn landgenoot Mei Purcell. De Argentijn Jose Luis Clerc (vierde geplaatst) voorkwam dat een tweede kloon van Borg eveneens de kwartfina les bereikte. Hij versloeg de 19-jarige Joakim Nyström met 7-6, 4-6, 6-0, 6-2. Ook Peter McNamara heeft de kwartfinales bereikt. Hij won de vijfde set tegen de Ecudo- riaan Gomez, die wegens in vallende duisternis op de stand 9-9 werd afgebroken, binnen 8 minuten met 11-9. In de andere helft schoof het schema weer dichter naar de kennelijk onvermijdelijke confrontatie tussen Jimmy Connors en Guillermo Vilas in de halve finales. Vilas. de kampioen van vyf jaar gele den, heeft tot dusverre, niet meer dan twee sets afgestaan. Hij behaalde gisteren zijn 26ste achterenvolgende par- tij-overwinning in een grand- pnxtoernooi door de West duitser Andreas Maurer met 6-2, 6-3, 6-1 opzij te zetten. De als eerste geplaatste Jimmy Connors had zaterdag tame lijk lang werk met de 17-jari- ge Fransman Guy Forget Cs wereld hoogst genoteerde ju nior). maar liet dat volgen door de meest overtuigende demonstratie van vormbe houd tot dusverre door de twee meter lange Chip Hoop er slechts vyf games toe te staan: 6-1, 6-0, 6-4. De als zevende geplaatste Au straliër Peter McNamara zorgde in een marathon partij voor de uitschakeling van de winnaar van Rome, Andres Gomez De partij werd zon dag by 9-9 in de vyfde set ge staakt wegens slecht licht In het vervolg, dat nog achttien minuten in beslag nam. zege vierde McNamara met 11-9 By de dames is het aantal ver rassingen tot één beperkt ge bleken De 17-jange Wimbie- donkampioene by de jeugd Zina Garrison drong door tot de laatste acht door een over winning met 7-5, 6-1 op de als zevende geplaatste kampioe ne van 1977 Mima Jausovec. Andrea Jaeger en Chris Lloyd- Evert kwalificeerden zich al voor hun confrontatie in de halve finales. NURBURGRING - Een fotograaf kreeg gisteren op de Nurbur- gring in West-Duitsland de schrik van zijn leven toen tijdens een race vier collega's pal voor zijn lens werden aangereden door de bolide van Harald Gross. Twee fotografen vlogen door de lucht, één van hen moest met ernstige verwondingen per heli copter naar een ziekenhuis wor den afgevoerd. De andere drie liepen arm- of beenbreuken op. Het ongeluk ontstond ongeveer vierhonderd meter na de start van de race voor produktie-wa- gens. Door nog onbekende oor zaak raakte Gross van de baan, op een plaats waar persfotogra fen dachten veilig te zijn. De cou reur zelf liep een shock op. DRONTEN (ANP) - Het was natuurlijk geen toeval dat de eerste Zuiderzee derny tour werd gewonnen door een renner, die vorige week de ontberingen van Bordeaux-Parijs geleden heeft. Ludo Peeters, de oudste Belg uit de ploeg van Peter Post, ging zaterdag in Dronten drie landgenoten ruim vier minuten vooraf na een 302 kilometer lange tocht door Nederland op zijn vlakst. MISANO (ANP) - De Grote Prij zen van Italië zijn zondag voor de Nederlandse deelnemers weinig succesvol verlopen. Henk van Kessel en George Looyestein wa ren in de 50 cc de enige landge noten, die de eindstreep haalden. Van Kessel eindigde als tiende op een ronde, maar pikte deson danks toch nog een puntje mee in de strijd om de wereldtitel. Looyestein werd elfde. Timmer haalde wegens machinepech de finish niet. Mar Schouten was in de 250 en 350 cc ook weinig succesvol. Bij de kwartliters staakte hij de strijd wegens een uitgelopen koppe ling en de zwaardere klasse kreeg hij problemen met de rem men van zijn machine. Henk van Kessel staakte in de 125 cc klasse de strijd omdat een voor hem rij dende coureur benzine verloor en Van Kessel en zijn machine onder de licht ontvlambare brandstof kwamen te zitten. De spectaculairste race in Misano was die in de halve liter klasse. Franco Uncini zegevierde voor eigen publiek met zijn Suzuki en kwam daardoor in de strijd om de wereldtitel op gelijke hoogte met de Amerikaan Kenny Ro berts, die als vierde over de eind streep kwam. Het tweetal heeft nu 48 punten. Uncini had in de training voor de beste tijd gezorgd maar gold toch niet als favoriet. Direct na de start namen de regerende we reldkampioen Marco Luchinelli (Ita) en de Amerikaan Freddie Spencer op hun fabrieks-Hon- da's de leiding, gevolgd door Ro berts. Uncini zette direct de ach tervolging in en zette zich vrij snel aan de kop van het veld. Hij zegevierde uiteindelijk met biina dertien seconden voorsprong op Spencer. De Nieuwdzeelander Graeme Crosby wiens Yamaha bij de start weigerde aan te slaan kwam als derde binnen voor Roberts wiens Yamaha moeilijk bestuur baar bleek. Luchinelli bracht het ondanks probleem met zyn Hon da tot de vijfde plaats. De En gelsman Barry Sheene, derde in de strijd om de wereldtitel, kwam in Misano niet over de eindstreep. Op de zesde plaats liggend moest hij wegens machi nepech opgeven. Randy Mamola (Vst), de nummer twee van 1981, blijft matig presteren. De Jonge Amerikaan moest in de 2TE RONDE DE STRIJD OPGE VEN WEGENS PROBLEMEN MET DE REMMEN VAN ZIJN FABRIEKS-Suzuki. Anton Mang, de wereldkampioen van 1981 in de 250 cc klasse, had een slechte start bij de kwartli ters. De Westduitser begon een spectaculaire achtervolging en zegevierde tenslotte omdat de Venezolaan Caros Lavado, die constant op kop had gereden de strijd moest staken na proble men met zijn Yamaha. Van der Laan Jan Bakens met zijn co-equipier Jaap van Vliet zijn winnaar ge worden van de internationale zij- spanraces op het nieuwe circuit - het Blakenburgciruit - in Zalt- bommel. De ongeveer 6000 toe schouwers zagen de combinatie tweemaal als tweede eindigen en eenmaal eerste. Het was de vier de ontmoeting voor het klasse ment om de Holland cup, waarin Bakens/Van vliet de leiding heb ben. De laatste race wordt voor deze trophee op 20 juni in Oss ge reden. Wil van der Laan werd tweede. Het Engelse volkslied ter ere van een Argentijnse winnaar. Na vranter kon het amper. Toen op het circuit van Zandvoort de Ar gentijn Oscar Larrauri. rijdend met een Engelse licentie, gehul digd werd voor zijn zege in de ra ce, tellend voor het Europese kampioenschap formule 3 ren- wagens, klonk tot woede van de Argentijnse journalisten die hun favoriet volgden het "God save the queen" over de duinen. De Nederlander Cor Eusee werd achtste. De Venezolaan Johnny Cecotto heeft gisteren in Pau (Zuid- Frankrijk) de zevende van de twaalf wedstrijden uit de strijd om het Europese kampioen schap Formule-2 gewonnen. De wedstrijd in Pau, net als de Grote Prijs van Monaco, gereden op een stratencircuit, vertoonde sterke overeenkomst met Mona co. Een groot aantal coureurs moest, zonder dat er ernstige on gelukken plaats vonden, de strijd staken. de tweede keer dat Johncock de 500 mijl van Indianapolis won. Eerder zegevierde hij in 1973. De race ondervond drie kwartier vertraging, toen bij de eerste start in de voorste startrijen de wagens van de Amerikanen Ke vin Cogan en A.J. Foyt tijdens het oprijden vlak voor de start met elkaar in aanraking kwa men. Cogans wagen raakte daar na ook nog de auto's van ex-For- mule 1 kampioen Mario Andret- ti, die op zijn beurt weer tegen een betonnen muurtje reed. Ro ger Mears, de broer van de op po le-position staand Rick, reed achterop, evenals Dale Whitting- ton. Vier van de vijf betrokken coureurs - Foyts wagen kon nog wel rijden - moesten drie kwar tier later toezien hoe de rest van het veld opnieuw startte. Peeters profiteerde in de jubileren de IJsselmeerpolders van zijn voorbereidingen op de "mon- sterklassieker", waarin hij overi gens nooit door een inzinking heen kwam en teleurstellend als vijfde eindigde. In Nederland had hij een betere dag dan acht dagen geleden in Frankrijk. Peeters demarreerde bij de terugkeer in Flevoland dat was na iets meer dan 300 km. Op een versnelling van 56x12 ont wikkelde Peeters achter gang maker De Wachter een snelheid van 70 km per uur. Per pedaal omwenteling schoot de Belg 9,97 meter vooruit. "Ik heb dat kilo meters achter elkaar volgehou den, een ander was daar zeker niet toe in staat, want ik heb nooit meer iemand teruggezien na mijn demarrage". Ludo Pee ters werd een groots winnaar van best een aardige wedstrijd. De organisatie was, op basis van meer dan goede bedoelingen, perfect, maar omdat dit de eerste uitgave was van misschien een klassiek te worden reeks, drong zich een betreurenswaar dige kinderziekte op. Twéé ren ners (Zoetemelk en Stamsnijder) werden ernstig gedupeerd. Nadat vijftien geselecteerde ren ners 115 km gegroepeerd door Friesland naar de vijftig jaar ou de Afsluitdijk waren gereden, kwamen de gangmakers op der- nies in de wedstrijd. Deze fietsen Indianapolis De 45-jarige Gordon Johncock heeft zondag de 66ste editie van de 500-mijlsrace van Indianapo lis op zijn naam gebracht. Op de eindstreep had hij slechts zes tien-honderdste seconde voor sprong op de als favoriet gestarte Rick Mears. Hij kwam met zijn Wildcat-Cosworth tot een gemid delde van 260,759 kilometer per uur, net te weinig om het record (262.255 km p/u) van de inmid dels overleden Mare Donohue uit 1972 te verbeteren. Het was LISSABON (ANP) - In Lissa bon is zaterdag de loting ge houden voor het wereldkam pioenschap waterpolo, dat te gelijk met de zwemwedstrij den, het schoonspringen en het kunstzwemmen van 29 juli t/m 28 augustus in Quaya- quil (Ecuador) wordt gehou den. Nederland is samen met Cana da, Frankrijk en het sterke Joegoslavië ingedeeld in groep d. De nummers één en twee van elke groep gaan over naar de tweede ronde. De loting vond plaats tijdens het kalendercongres van de Europese zwembond (LEN). Het resultaat van de loting: Groep aWest-Duitsland, Span je, Italië en Nieuw-Zeeland. Groep b: Verenigde Staten, Egypte, de Sowjet-Unie en Australië Groep c: Cuba, Griekenland, Hongarije en de vertegen woordiger van de Aziatische zone (waarvoor de wedstrij den pas een week voor het begin van het WK worden ge houden). Groep d: Canada, Nederland, Frankrijk en Joegoslavië. ADVERTENTIE Tijdens het wereldkampioenschap voetbal zijn er 3 jubileum W.K.-Toto' De eerste is de "Wie wordt wereld- kampioen ?"-Toto (nr. 22/23). Op het speciale formulier kruist u aan welke landen naar uw mening resp. 12,3 en 4 zullen worden. Er is één prijsklasse; 4 goed in de juiste volgorde! Daarnaast zijn er gratis extra prijzen (10 videorecorders). De winnende formulieren worden bekend gemaakt op 11 juli. Alle formulieren van de 3 jubileum W K.-Toto's kunnen tegelijk worden Toto's op uitslagen van W K-wedstrijden De andere 2 jubileum WK.-Toto's (nr. 23A en 24) zijn 'normale" Toto's. Dat wil zeggen, dat u - door een eentje, tweetje of drietje aan te kruisen - moet aangeven hoe u denkt ingeleverd in week 22 dat de uitslagen van de wedstrijden zullen zijn Voor elk van en week 23. Haal deze beide Toto's gelden weer gratis extra prijzen (2 x 10 video- week de formulieren recorders). De bekendmaking van de winnende formulieren even op bij club of winkelier. Ze zitten in een handig mapje met veel informatie over de 3 jubileum W.K.-Toto's. vindt plaats op 18 juni (Toto 23A) en 25 juni (Toto 24) totoIjaarI sns Doe óók mee aan het Cijferspel. Kans op hoofdprijs f 100.000,- met lichte motor, doorgaans al leen gebruikt tijdens zesdaagsen, hadden over het algemeen een tankinhoud van vijf liter. Aange zien ze nog zo'n 190 km te rijden hadden moest er halvewege een keer getankt worden. Dit was door de organisatie Voor elke gangmaker i kruik met vijf liter benzine vlak voor Lelystad, zo'n 90 km voor het einde. Dat moest misgaan. De een tankt nu eenmaal sneller dan de ander. Achter een derny rijdt een ren ner gemiddeld tegen de 60 km per uur en op topsnelheid zelfs 70. Elke seconde is kostbaar Pal voor het verplichte tanken was er nog een compact groepje, di rect erna was er een chaos en la gen de renners minuten uit el kaar. Wat gebeurde er? De Fran se gangmaker Morphyre van de Ier Sean Kelly had een tankin houd van tien liter. Hy hoefde dus niet te tanken. "Doorrijden maar", dacht Morphyre op zijn Frans en sommeerde Kelly aan te haken. Sommige andere ren ners, waaronder Peeters en Kne- temann, zagen dat koppel ma noeuvreren en haakten aan De boze opzet werd onmiddellijk door de wedstrydcommissans- sen de kop ingedrukt, maar het kwaad was al geschied. Stam snijder en Zoetemelk reden mi nutenlang zonder gangmaker rond. Zoetemelk later: "vooraan reden ze 70, ik rijd niet harder dan 40. Het duurde maar een paar minuten, maar ik lag er wel gelijk twee achter". Juist op dat moment zag Peeters zijn kans schoon. Tweehonderd kilometer lang hadden zyn knechten Knetemann en Priem zyn ontsnapping voorbereid De Belg Martens en Jos Lammer- tink kregen door hun strakke tempo op de Afsluitdijk nooit meer dan een halve minuut voor sprong. Ook Theo de Rooy raak te nooit meer dan 100 meter vooruit. De Rooy was de man in vorm, maar hij was onmachtig tegen Peeters, die Bordeaux-Pa rys in de benen had. "Zeventig kilometer per uur, dat was me iets te veel", verzuchtte De Rooy later Peeters kon het Hij had als dat kleine beetje extra. Hinault De drievoudige ronde van Frankryk, Bernard Hi nault heeft tydens de pinksterda gen zyn leidende positie in de 65ste editie van de ronde van Ita lië vrywel moeiteloos kunnen behouden. Hy gaat de laatste week met een voorsprong van 26 seconden in op de Italiaan Silva no Contini. De Breton toonde tot nu toe geen enkel spoor van zwakte in deze Giro. Zowel in de bergen als bij het tydryden be wees hy zijn uitzonderlyke klas se en heeft zyn grote doel in één jaar de Giro en de Tour winnen nog steeds duidelyk voor ogen. Op tweede pinksterdag moest de ex-wereldkampioen voor de eer ste keer vechten voor zyn posi tie De zestiende etappe over 243 kilometer van Comacchio naar San Martino Di Castrozza telde twee bergen van byna 1500 me ter hoogte. Op 70 kilometer voor de eindstreep op de Grappa viel het peloton uiteen. Onder zeer hoge temperaturen moesten de renners daarna de 1460 meter ho ge berg naar de finish brklim men. De kleine Spanjaard Vicen te Belda bleek over de grootste reserves te beschikken en won met drie seconden voorsprong van Mano Beccia. Verrassend was de prestatie van de oude vedette van Italic Francis co Moser, die niet als de meest begaafde klimmer geldt, maar wel als vierde eindigde achter de Spanjaard Faustino Ruperez Hi nault arriveerde met een ai lit. r stand van slechts 24 seconden als zevende. De landgenoot en erf vijand van Moser. Giuseppe Sa- ronni verloor 2.43 minuten en viel in het algemeen klassement terug naar de zevende plek met een achterstand van 5.15 minu ten. Koppert René Koppert, de prille prof uit de ploeg van Peter Post. he« ft gMfr ren in Avignon de proloog van de Dauphiné Liberé gewonnen Koppert reed de tydnt over 2500 meter in 3 minuten 11,23 secon den tegen een gemiddelde van 47,064 km per uur Hij was zes tiende seconden sneller dan Re né Bernaudeau (Fra) en Jean-Ma- rie G re zet (Zwi) bleef 1.4 seconde achter op de Nederlander Tour Peter Post heeft uit zyn ploeg al ze ven renners definitief aangewe zen voor de ronde van Frankryk. die op 2 juli in Bazel begint. De zeven zyn: Gerne Knetemann. Jan Raas, Henk Lubberding. Jo- han van der Velde. Leo van Vliet. Ad Wynands en de Belg Ludo Peeters Het is aannemelijk, dat daar Aad van den Hoek en Fnts Pirard als knechten bykomen Steven Rooks. Ludo de Keule- naer (Bel)', Frank Hoste (Bel) en Gerard Veldscholten kunnen de komende week in de Dauphine Liberé een plaats in de Tour de France-ploeg van Peter Post ver dienen. Zeker niet naar de Tour gaan Jacques Hanegraaf, Cees Priem en René Koppert. AVIGNON (ANP) - Veel pro minente renners, onder wie de meeste Belgen en Hennie Kuiper, hebben dit Jaar de Dauphine Liberé links laten liggen. Een andere voorna me afwezige bij de proloog in Avignon was Joaquim Agostinho. De Portugees kwam zich de laatste jaren altijd in de Dauphine op de Ronde van Frankrijk voorbereiden. Dat was dit jaar voor de inmid dels 39-jarige veteraan ook weer de bedoeling Agostin ho kwam niet. Het vorige jaar bleek zijn laatste als wielrenner te zijn geweest. Agostinho had best nog zin in een nieuwe Tour. maar hij werd gedwongen te stoppen. In voorgaande jaren werd in de zomer Agostinbo's boer derij gedreven door zijn schoonvader Deze man ver loor echter hij een operatie het licht in beide ogen en kan die taak niet meer op zich nemen. Voor één laatste tour wilde Agostinho rijn boerderij niet van de hand doen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15