Basketbalploeg weer terug bij 'grote jongens' Wereldtitel voor 'invaller' ID T 'Oude' kern van Noordwijk stapt over naar Lisse Metgod naar Real Eindstand Ongeslagen in Portugal Rini van Bracht houdt hoofd koel Politie Eindstand Hengelo gastvrij Classe Royale. Pils van grote klasse. 1 DINSDAG 1 JUNI 1982 Sport PAGINA LEIDEN - Van de voetbalclubs uit de Leidse regio lijkt zaterdag eerste klasser Noordwijk de 'vogel vrije periode' het slechtst te zijn doorgekomen. De Noordwijkse secretaris kon alleen Gert Jan Bakker (AZ '67) in de ledenadministratie bijschrijven, ter wijl Ruud Bröring, Hans Westgeest en Sjoerd Boot (FC Lisse, zat.), John van Dijk (Foreholte) en John Manuputty (RBB) vertrokken. Verder weet UVS zich volgend jaar verzekerd van de aanwezigheid van Wijnand Sloos.. De mutaties op een riitie: Noordwijk: nieuw: Gert Jan Bakker (AZ '67). Vertrokken: Ruud Bröring, Hans Westgeest, Sjoerd Boot (FC Lisse, zat), John Manu putty (RBB), John van Dijk (Foreholte). Quick Boys: Nieuw. Freek Rienks, Leo van Delft (RBB), Arnold Boers (Katwijk), Huug Aandewiel (DS '79), Maarten van den Oever (KRV, zat). RBB: nieuw: John Manuputty (Noordwijk), Koen Wieffe- ring (Lugdunum). Vertrokken: Freek Rienks, Leo van Delft (Quick Boys), Wij nand Sloos (UVS), Nico Kuyt (MVKV). RCL: nieuw: Ben Heemskerk (RVC), Raymond Hensing (UVS), Ruud Boendermaker (Randstad Sport). Vertrokken: Koos Haneveld en Thijs Bruna (beiden gestopt). FC Lisse: nieuw: Ruud Brö ring, Hans Westgeest, Sjoerd Boot. Katwijk: Vertrokken: Arnold Boers (Quick Boys) Oegstgeest: nieuw: Jan Zand bergen (UDO). vertrokken Peter Wieman (ge stopt). UVS: nieuw: Wijnand Sloos (UVS), Will Henskens (Nep- tunus), Fred Sieval (Rand stad, zon.), Piet Mieremet (Nieuw Vennep). Vertrokken: Nico Oosterlee (Be Fair), Peter Selier (FC Den Haag). Raymond Hensing (RCL), Paul van Goozen (Al phen). Lugdunum: nieuw: Wim Ligt- voet (Roodenburg). Vertrokken: Ted van Berkel (Wilhelmus). Roodenburg: vertrokken: Wim Ligtvoet (Lugdunum), John van Berkel (Wilhelmus). FC Lisse (zon.): vertrokken: Chris van Damme (Ripper- da). SJC: nieuw: Leo Geerlings (WSB, zat.). Vertrokken: Fokke van de Reydt (WSB, zat.). LFC: nieuw: Cees de Roode (ZLC). UDO: vertrokken: Jan Zand bergen (Oegstgeest). Foreholte: nieuw: John van Dijk (Noordwijk). Van Nispen: nieuw: Henk van Maris (WSB, zat.) Wassenaar: vertrokken: Theo Dikstra (gestopt). SVLV: nieuw: Piet Douwes, Ruud van Berne, Gerrit van Loenen, Peter Tegelaar (Randstad Sport), Peter v.d. Berg (VNL). Vertrokken: Arie Nieuwpoort (Blauw Zwart). SJZ: vertrokken: Ben van Kempen, Koos Romijn (bei den gestopt). Meerburg: nieuw: Piet de Ko ning (VNL). Vertrokken: Rob Romijn (RO- DA'76), Han Paulides, Loek de Jeu (beiden gestopt). ARC: nieuw: Ton van Kessel (TAW), R. de Rijk (Kickers), Heijtinga (RCL), Frits van Dijk (Be Fair), Jan Willem Bogers (Noordwijk). vertrokken: Leen van Diggele (Capelle). Alphen: nieuw: Paul van Goo zen (UVS), Ben Rietveld (TAW). GUAYAQUIL (ANP) "Invaller" Rini van Bracht heeft het wereldkampioenschap driebanden op zijn naam ge bracht. In de Ecuadoriaanse havenstad Guayaquil ver sloeg de 34-jarige Waalwijker in de finale de Japanse kampioen Yoshihara met opvallend gemak: 60 om 39 in 51 beurten. Door zijn zege werd Van Bracht de tweede Nederlandse biljarter die ooit wereldkampioen drieban den werd. In de dertiger jaren veroverde Ro- bijns drie maal deze titel. Bo vendien behaalde Nederland door toedoen van Van Bracht na acht jaar weer een wereldtitel in de biljartsport. De laatste da teerde uit het seizoen 1974/75, toen Hans Vultink in Rotter dam een weergaloos seizoen be sloot met het wereldkampioen schap in het kader 47/1. Rini van Bracht heeft zijn eerste in ternationale triomf onder extre me omstandigheden behaald. Niet alleen waren de speelcondi- ties in de zaal door de tropische temperaturen, het lawaaierige gedrag van de duizenden toe schouwers en de aanslag op het materiaal uiterst lastig, boven dien had de Brabander nauwe lijks tijd gehad zich adequaat op dit evenement te prepareren. Twee weken voor het begin werd hij als "invaller" opgeroepen. De Belgen Ceulemans en Dielis schreven af vanwege de onzeke re situatie in Zuid-Amerika, de warrige organisatie en de slechte ervaringen van beide matadoren in eerdere toernooien op dat con tinent. Van Bracht, met zijn vier de plaats op het EK driebanden in Porto eerste reserve, hapte toe. Hij had zijn conditie op peil gehouden, omdat hij in zijn ach terhoofd rekening had gehouden met de beslissing van beide Bel gen. Na de afschrijving van Ceulemans, 17-voudig wereldkampioen, en titelverdediger Dielis volgde de afzegging van de Oostenrijker Scherz, die in Portugal als twee de op het EK eindigde en de eni ge speler was die daar Ceule mans een nederlaag toebracht. Scherz zag tegen de reis op en hij werd vervangen door de West duitser Dieter Muller, nadat de ALKMAAR (GPD) - De opzet van Klaas Molenaar, de grote man achter AZ'67, om het komende seizoen een bedrag van één miljoen gulden op de spelerssalarissen van de Alkmaarse topclub te besparen, is geslaagd. Het vertrek van John Metgod, de laatste in de rij van vier (Georg Kess- ler, Jan Peters en Ronald Spelbos gingen de AZ-libero voor) leverde uiteindelijk de aanvulling op om tot die besparing op de salarissen te komen. Vandaag tekent John Metgod (24) een vierjarige overeenkomst met Real Madrid. Zaterdag bereikte hij, na ruim zes uur onderhandelen samen met zijn zaakwaarnemers van de WCS (spelersvakbond), Karei Jansen en Ger Lagendijk, overeenstemming met de delegatie van de 'Konink lijke' club uit Spanje's hoofdstad Madrid. „Het aanbod was te verlokkelijk om af te slaan. Als ik nee had gezegd, zou ik een dief van mijn eigen portemonnee zijn geweest", aldus Metgod, die bij Real een jaarsalaris van ruim 400.000 gulden gaat verdienen. De libero bracht uiteindelijk zeventig miljoen peseta's op, ruim 1,8 mil joen gulden. Dat is het twaalfvoudige wat AZ'67 zes jaar geleden voor Metgod betaalde toen men hem voor anderhalve ton van Haarlem over- Wat er voor Metgod, Peters, Spelbos en de gestopte Nygaard in de plaats komt, is nog onduidelijk. Hans Eijkenbroek heeft daar zo zijn gedach ten over, maar pas woensdag zal het bestuur van AZ'67 spijkers met koppen slaan. Vast staat overigens daarbij, dat de nieuw aan te trekken spelers aan twee eisen moeten voldoen: het transferbedrag mag de twee ton niet te boven gaan en ze moeten passen in plaatje dat Hans Eijkenbroek voor de toekomst voor ogen heeft. „Zij moeten bereid zijn om te werken", zo meent de nieuwe verantwoordelijke man in het Alk- LISSABON (ANP) - Na een afwezigheid van vier jaar zal Nederland volgend jaar weer present zijn op het Europese A-kampioenschap basketbal, dat dan in Frankrijk zal worden gehouden. De ploeg van bondscoach Heger bereikte dit resultaat door het b-kampioenschap in Portugal ongeslagen te winnen. Ook de laatste twee tegenstan ders, West-Duitsland en Zweden werden met 92-70 en 94-85 tamelijk eenvoudig versla gen. 1. Nederland 7 7 0 14 592-509 2. Griekenland 7 6 1 13 574-520 3. Zweden 7 4 3 11 597-596 4. West Duitsland 7 4 3 11 5*3- 573 5. Turkije 7 3 4 1 0 542-598 6. Hongarije 7 2 5 9 563-579 7. Roemeniè 7 2 5 9 564-594 8. Finland 7 0 7 7 592-638 Nederland, Griekenland, Zweden en West-Duitsland plaatsen zich voor het toernooi om het Europees kampioen schap in de A-groep in 1983. ploeg speelde koel en volwassen en al voor rust deelden de Neder landers de beslissende klap uit: 50-32 West-Duitsland, dat niet zonder bravour had aangekondigd het toernooi te gaan winnen, mocht in de tweede helft heel even te rugkomen via Pappert. Maar toen Bruinsma, plaat en Aker boom elkaar zonder moeite wis ten te vinden, werden de Duit sers toch stevig op hun nummer gezet: 92-70. Status Met deze zege was de wedstrijd te gen Zweden er alleen nog om de ongeslagen status hoog te hou den. Daarin had Hegers formatie best zin en met Kragtwijk als de grote man werd een gat van ze ventien punten geslagen: 30-13. Daarop wilde Heger - als dankbe tuiging - zijn bank laten opdra ven. Dat bleek een misrekening. De ploeg gaf Zweden de kans om bij rust op een voorsprong te ko men: 50-52. Het zal niemand verbazen dat He ger daarop zijn sterkste vijf weer aan de tweede helft liet beginen. Via de inmiddels bekende swit chende verdediging (man tot man - twee/drie zóne) werd Zwe den het leven zuur gemaakt. Met Plaat en Kragtwijk aanvallend in de hoofdrol, werd Nederland met 94-85 ongeslagen kampioen van de b-groep. Voor de EK van Frankrijk valt er voor Heger ech ter nog veel werk te doen. De overwinningen in Portugal, na een voor Nederland ongekend zware en intensieve voorberei dingsperiode, staan er als bewijs dat arbeid, ook voor de nationale basketbalploeg, loont Fransman Bitalis eveneens had bedankt voor de eer. Van Japanse zijde was de afvaardi ging min of meer revolutionair. Kobayashi, die jaren lang Ceule mans en Dielis in alle uithoeken van de wereld achtervolgde om het toonaangevende duo in deze biljartdiscipline te verslaan, ein digde bij het Japanse kampioen schap in de achterhoede en Ko- mori, zijn onafscheidelijke part ner in de laatste jaren, kwam niet verder dan de derde plaats. Door die resultaten vertegenwoordig de kampioen Yoshihara en de betrekkelijk onbekende Arai het Aziatische land. Fenomenaal Van Bracht heeft van de absentie van deze vedetten geprofiteerd. Na een magere start, remise te gen de Amerikaan Hallon en ver lies tegen Muller, heeft hij zich fenomenaal hersteld. Met elke ronde raakte de Waalwijker beter in het ritme en werden de kansen op zijn eerste wereldtitel hoger aangéslagen. Aan dat gunstige perspectief mocht evenwel wei nig betekenis worden gehecht, omdat Van Bracht uit eigen erva ring kan meespreken over de kwellingen van de favorietenrol. Twee maal eerder in zijn carrière (La Paz 1975 en Groningen 1971) had hij de wereldtitel voor het oprapen, twee maal vergalop peerde hij zich in de finale. Op beide evenementen had hij Ray mond Ceulemans verslagen en werd hij door spelers van minder formaat onderuit gehaald. In de noordelijke hoofdstad deed Jan Doggen hem de das om. De Bredanaar kende een van zijn be vliegingen en ontnam zijn streekgenoot zonder pardon het wereldkampioenschap. Met die wetenschap in het achterhoofd stond er in Guayaquil een ge- Toch moet Nederland in staat worden geacht zich in de a-groep te handhaven. Deze ploeg ont popte zich in Porto en Lissabon als een homogeen team dat snel heid en creativiteit als grootste wapens heeft. Daar tegenover kan worden ge steld dat Nederland toch binnen drie jaar definitief een stapje te rug zal moeten doen. Het tijd perk van de Nederlandse Amen- kanen nadert zijn einde en schut ter Akerboom is de dertig al ge passeerd. Er zal dan ook een tij delijk vacuum ontstaan, want tussen de routinegroep en de toch wel aanstormende jeugd zit vrijwel niets. Als mid-twintigers zijn alleen Kragtwijk, Van de La- gemaat en Hagens doorgebro ken. De stortvloed van Neder landse Amerikanen in het mid den en eind van de jaren zeventig verhinderde een verdere ontwik keling van in Nederland geboren talent. Bondscoach Heger heeft deze rea liteit goed onder ogen en daarom kregen jonge spelers als Van Noord en zeker Esveldt voldoen de speeltijd in de serie duels. Laatstgenoemde ging in de sleu telwedstrijd tegen West-Duits land zelfs uit de startblokken en mocht de gevaarljke schutter Hudson aan banden leggen. Es veldt volbracht die taak goed. Ook de rest van de Nederlandse waarschuwde Van Bracht in de beslissende match. Toen de slotpartij met 60 tegen 39 caramboles in zijn voordeel was afgesloten sprong de Nederlan der op de tafel. Dit tot groot en thousiasme van de volgepakte tribunes. Van Bracht bouwde snel een voor sprong op van zo'n zeventien ca ramboles. De Japanner mocht dan af en toe iets inlopen, het verschil bleef betrekkelijk con stant. Duidelijk werd dat een in deze vorm spelende Van Bracht de titel eigenlijk niet kon ont gaan. Na acht beurten was de Nederlan der, dankzij series van vyf, zes, twee, twee en vijf uitgelopen tot 20-3. Yoshihara was van slag af. Na negentien beurten was de stand 26-13, na vierentwintig 34- 16 en na achtendertig 38-22. Met een serie van vijf liep de Ne derlander nog verder weg. Al leen een klein wonder zou Yoshi hara nog kunnen redden, gezien de stand van 46-24. Even gloorde er nog hoop voor de Japanner, die dankzij een reeks van vijf na veertig beurten tot 48-33 kwam Maar ook die opleving kon niet voorkomen dat Yoshihara een verloren partij speelde. Veel mensen vragen zich af wat ons bier zo anders maakt dan hun eigen 'w pilsje. Iedere cassière kan l het u meteen vertellen. '^.-4 Ui Hoe sterk het Nederlandse team is geworden zal dan ook pas vol gend jaar blijken als de krachten met andere landen als Rusland, Israël, Tsjecho-Slowakije, spanje en Italië zullen worden gemeten. Nederland-Zweden 94-85 (50-52). Sco res Nederland: Kragtwijk 25, Plaat 23, Bruinsma 15, Akerboom 10, Faber 7, Esveldt 6, Hagens 4, Van de Lagemaat 2, Van Helfteren 2. Topscorers Zwe den: Margarity 33, Grundberg 15, Fel- dreich 12. Nederland-West Duitsland 92-70 (50- 32). Plaat 22, Kragtwijk en Akerboom 16, Bruinsma 14, Esveldt 10, Van de La gemaat 8 en Faber 6. Voor West-Duits land werden de meeste punten ge maakt door Hudson (24), Pappert (13) en Peters (9). Concentratie bij Rini van Bracht, de invaller die wereldkampioen werd. HENGELO (ANP) - Vijftig Rotter- dammers - een ix>etbalteam plus aanhang - heeft de nacht van vrijdag op zaterdag doorge bracht op het politiebureau van Hengelo Het gezelschap was rond twee uur naar Hengelo ge komen om mee te doen aan het horeca-ifoetbaltoernooi en ver keerde in de i>eronderstelling dat het de nacht zou kunnen door brengen in een tentenkamp Een dergelijk kamp bleek echter niet te vinden en ook de politie was van het bestaan ervan niet op de hoogte. Omdat men de Rot terdammers onder u>t« enkele zwangere vrouwen moeilijk weer naar huis kon sturen stemde de politie ermee in ze te laten overnachten m het bureau. De kantine werd omgebouwd tot slaapzaal. Voor de tien urouioen in het gezelschap werd nog een aparte kamer ingericht. De poli tie laat overigens weten dat het natuurlijk ntet de bedoeling is hiervan een gewoonte te maken. Alphense Boys: nieuw: Adri Haverkamp (ARC). Be Fair: nieuw: Nico Oosterlee (UVS), Rene van der Wilk (WDS), Eric Plaisier (Wad- dinxveen). vertrokken: Frits van Dijk (ARC). Bodegraven: nieuw Aad Hoo- gebrugge (RVC). Bernardus: nieuw: Hennie Klerks (WIK), Edwin Frans- sen (Alphia). vertrokken: Henk Rijsdijk (Meerburg). Floreant: vertrokken: Dennis van de Ing (MMO). Hazerswoudse Boys: nieuw: Leo van der Pot (Nootdorp). vertrokken: Ben de Roo MMO: nieuw: Marcel van Rijn (ROAC), Frans Vaneman (ROAC), E. van Eigen (Sleu tels), Dennis van de Ing (Flo reant). ROAC: vertrokken: Marcel van Rijn (MMO), Frans Vaneman (MMO). Rohda '76: nieuw: Rob Ro- meijn (Meerburg), Niek Oete- laar (Emmeloord). Mitch Plaat, steunpilaar van het Nederlandse team, scoort tegen Zwe den. Oranje is weer terug aan het front...

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11