c i Herstelscenario "Overheid spreekt andere taal dan de ondernemers" Wall Street blijft somber ERDAG 29 MEI 1982 Extra e heren Broeksma en Berk hout zijn beiden verbonden aan de afdeling Regionale Economische Beleidsadvise ring van de Kamer van Koop handel voor Rijnland. Broeksma als staflid en Berk hout als secretaris. Als een van hun belangrijkste taken zien zij de intermediair-func- tie van de Kamer van Koop handel tussen ondernemers en de diverse overheden. Uit persoonlijke gesprekken en enquêtes hebben zij zich glo baal een beeld kunnen vor men van de problematiek van het midden- en kleinbe drijf en in het bijzonder bij de beginnende ondernemers -"de starters"- in die sector. "Er is natuurlijk niemand, die van de ene op de andere dag een eigen bedrijf begint. Daar gaan maanden of zelfs jaren van overdenking en voorbe reiding aan vooraf. Maar dan nog is het opvallend, dat slechts een klein gedeelte van de "starters" -ongeveer 30 procent- concrete plannen heeft", zegt Broeksma. "Het is voor iedere beginnende on dernemer van belang om zich van te voren af te vragen: Wat kan ik en wat wil ik ermee? Pas wanneer die basis aanwe zig is kan men zich met zaken als financiering, bedrijfshuis vesting, subsidieaanvragen e.d. gaan bezighouden. De een zal zich gedurende die voorbereidingstijd beter oriënteren dan de ander". Kern Berkhout: "Daarmee raak je volgens mij de kern van de I zaak. Een klein bedrijf is per definitie sterk persoonsge- bonden. Behalve allerlei ex terne factoren, zoals een slecht draaiende economie, speelt de aanpak van de on- dernemer zelf een heel grote rol. Wanneer er bij een klein 1 bedrijf een directeurs-wisse ling plaatsvindt kan het ka- rakter van de ondeneming sterk veranderen. Als een groot concern, laten we zeg gen Shell, van directie wis- selt, dan zal het beleid van het bedrijf niet worden ge wij- 1 zigd". Anders gezegd kan een kleine ondernemer zijn bedrijf ma- ken of breken. Toch ligt het allemaal niet zo eenvoudig. Er zijn allerlei zogenaamde bedrijfsexterne factoren, die de kleine ondernemer als het ware dwingen zijn beleid te veranderen of aan te passen. In een stad als Leiden bij- voorbeeld is de verkeerssi tuatie soms een moeilijk punt. Door de onbereikbaar- g heid kan het centrum zijn I aantrekkingskracht verlie- zen. Voor sommige bedrijven in de binnenstad is dat moor dend. Maar de beginnende ondernemer richt zijn klaag zang vooral tot de overheid. Tallozen hebben reeds aan den lijve ondervonden wat het betekent om van het kast je naar de muur te worden ge stuurd. Taal Broeksma: "Een ondernemer kan nog zo goed en initiatief rijk zijn, maar dat impliceert niet altijd dat hij ook de 'taal van de overheid' spreekt. Het niet tijdig aanvragen van ver- gunningen, gecombineerd met de soms trage besluitvor- ming bij de overheid eri de ondoorzichtigheid van afde lingen op gemeentelijk en provinciaal niveau, kan hem de kop kosten nog voor .dat hij is begonnen. Bovendien moet u ook niet uitvlakken, dat hij vaak geen tijd heeft om zelf achter alles aan te lo pen. Zo'n klein bedrijf werkt vaak met een absoluut mini mum aan personeel". "Ik wil hiermee niet zeggen, dat de verschillende departe menten op het stadhuis niet goed functioneren, maar aan de onderlinge communicatie Jonge ondernemers. Ze zijn er vol op. Het wordt ook van alle kan ten gestimuleerd dat ze er kó men. De resultaten zijn ver schillend. Sommigen weten het hoofd boven water te houden (zie het interview van zaterdag 15 mei jl. in deze krant met Bart Holland uit Bodegraven), maar anderen moeten hun moedige initiatief al na vrij korte tijd voor gezien houden. Een eigen bedrijf beginnen in de ze tijd is hoe dan ook een riskan te zaak. Toch lukt het de een wel en de ander niet. Talloze factoren, zowel intern als ex tern, kunnen leiden tot de vroegtijdige ondergang van een bedrijf. De economische reces sie wordt de laatste jaren veelal door het bedrijfsleven als de grote boosdoener aangewezen. Toch is het niet slechts de alge hele malaise die jonge onderne mers parten speelt. Door het hele land zijn Kamers van Koophandel en gemeenten druk in de weer voor de belan gen van wat met een verzamel naam het midden- en kleinbe drijf wordt genoemd. Uit diver se 'ondernemersdagen' en en quêtes is onder andere geble ken. dat vooral de communica tie tussen ondernemers en over heden nogal eens een knelpunt Waar die communicatie-storingen zoal toe kunnen leiden vertellen C.A. Broeksma en A. Berkhout van de Kamer van Koophandel Rijnland. Een oplossing voor deze problemen lijkt de ge meente Leiden gevonden te heb ben in - het bijna unieke insti tuut - "bedrijfscontactenman". De gemeenteambtenaren J.H. de Muinck Keizer (zie foto rechts) en C.E. Keijser (zie foto links) lichten in het onderstaande ver haal toe hoe ondernemers zich tot de gemeente kunnen wenden voor een vlotte afhandeling van zaken. WAKJgg- ontbreekt er nog wel eens wat. Het is natuurlijk heel triest als het een ondernemer alleen door communicatie stoornissen onmogelijk wordt gemaakt iets op te zet ten. Daarom mag Leiden zich gelukkig prijzen met de komst van een 'bedrijfscon- tactenman' op het stadhuis. Wellicht dat hij in de toe komst een bijdrage kan leve ren in een soepeler contact tussen ondernemer en over heid". Bedrijfscontacten- man Wie is nu deze bedrijfscontac- tenman en wat doet hij? De heer J.H. de Muinck Keizer maakt samen met een aantal collega's deel uit van het Bu reau Bedrijfscontacten van de afdeling economische za ken van de gemeente Leiden. De Muinck: "Simpel gezegd komt het erop neer, dat men sen uit de regio Leiden die een eigen bedrijf willen be ginnen of hun bestaande be drijf willen uitbreiden hier binnen komen. Wij luisteren naar hun vragen en proble men en geven advies inzake, bouwvergunningen, subsi dies, hinderwetvergunnin gen, etc. Ons doel is om op die manier de contacten tus sen het bedrijfsleven en de gemeentelijk overheid te ver beteren. In het verleden kwam het wel voor dat raak punten niet op de juiste ma nier werden behandeld. Onze taak is nu de ondernemer op de juiste manier voor te lich ten en hem desnoods te bege leiden bij zijn gang langs de diverse afdelingen. Door de toeneming van allerlei regels en verordeningen is de ge meentelijke structuur er niet duidelijker op geworden. Wij hebben daardoor ook een soort ombuds-functie gekre gen. Door het geven van het juiste advies kunnen wij de ondernemers tijd en moeite besparen" Collega Keijser vult hem aan. "Het economisch beleid van de gemeente Leiden zit op twee sporen. Ten eerste is on ze taak om de zittende onder nemers te steunen. Ten twee de willen wij nieuwe bedrij ven aantrekken. U weet na tuurlijk, dat door de stadsver nieuwingsplannen verschil lende bedrijven uit het cen trum moeten verdwijnen. Wij trachten vooral de kleinere bedrijven een nieuwe huis vesting te geven in de be drijfsverzamelgebouwen. Een daarvan zal worden ge bouwd op de hoek van het Schuttersveld. Wij stre ven naar een te verhuren ruimte van vijftig tot maxi maal driehonderdvijftig vier kante meter per bedrijf. De bedrijven^zijn dan uit het centrum weg en tegelijkertijd zijn zij voor aan- en afvoer be reikbaarder geworden. De Muinck: Het voordeel hier van is, dat de ondernemers niet meteen voor een gigan tisch hoge huur komen te staan. Dit zou wel het geval zijn als zij worden gedwon gen om op een industrieter rein een ruimte te huren". Keijser: "U moet het zo zien dat wij proberen om de beste op lossingen voor de bedrijven te vinden. Wij zijn hier een soort vergaarbak met een trechter-functie. Als dat no dig is verwijzen wij de onder nemer ook naar bijvoorbeeld de Provincie, de Leidse ver eniging van industrie of de Kamer van Koophandel. Want de Kamer is ook wel eens ambtelijk hoor! Zij zien vaak alleen de grote lijnen en verliezen daarbij soms de in dividuele problemen uit het oog". De Muinck: "Een niet te onder schatten probleem is de be drijfsvoering van de kleine ondernemer. Hij leeft vaak van dag tot dag en maakt geen plannen op termijn. Het komt dan ook nogal eens voor, dat bijvoorbeeld een klein zuivelbedrijfje voor 16.000 ja zelfs voor 10.000 gul den per jaar werkt. Meestal werk de vrouw dan ook nog full-time in het bedrijf mee. De kosten van bedrijfshuis vesting zijn vaak heel laag. Als het bestemmingsplan dan zodanig is dat het bedrijf uit die bepaalde wijk moet verdwijnen is er geen nekele reserve aanwezig om bijvoor beeld een wat duurder pand elders te huren" Kansarm Collega Keijser gaat nog verder in zijn bewering en zegt: "Ik geloof dat over het algemeen genomen de kwaliteit van het management in Nederland niet op een erg hoog peil staat. De gemiddelde kleine ondernemers durf ik'best tot de kansarme groep te reke nen. Ik zie al dat Jan Modaal voor 10.000 gulden per jaar bij een baas staat te werken, dat kan toch niet?". De Muinck: "De kleine onderne mer denkt nog te vaak dat de wal het schip wel zal ke ren. En dat is natuurlijk niet de goede gedachtengang. Voor beginnende onderne mers is er ook in Leiden nog veel mogelijk. Er ligt hier op het stadhuis een kant en klaar plan voor iedereen ter inzage. Er zijn talloze subsi dies te verkrijgen voor jonge, beginnende bedrijfjes. Dan is er ook nog een regeling te treffen waarbij werklozen op weg worden geholpen met behoud van hun uitkering. Kortom, kansen genoeg". Als de bedryfscontactenman kan leiden tot een betere ver standhouding tussen het be drijfsleven en de overheid, is de heer de Muinck optimis tisch voor de toekomst. Col lega Keijser vindt dat kran ten ook maar eens iets posi tiefs moeten schrijven over werkgelegenheid. "De media gaan nog te veel uit van het goed-nieuws-is-geen-nieuws- pnncipe. Als je over bepaalde gebie den voor wat de werkgele genheid betreft negatief blijft schrijven, dan schrikt dat af en wordt het ook slecht." In de bescherming van de ano nimiteit blijken diverse top economen sceptisch over de mogelijkheden om voor 1990 de groeiende werkloosheid te stoppen. Het getal van een miljoen werklozen in 1990 („ga je drastisch te keer met het beleid, dan worden het er misschien 800.000") wordt genoemd. Men is slecht te spreken over vakbeweging en politici. De huidige gene ratie politici zou een ramp voor het land zijn. Ik deel de zorg die uit het boek je 'Nederland op zwart zaad' van De Kam-Nypels naar vo ren komt. Do werkloosheid zal bij het huidige beleid in derdaad fors blijven oplopen. Keken politici vroeger nog een veronderstelde zittings periode van vier jaar vooruit, nu is dat maar vier maanden. Er is geen lange termijnplan. Paradijs Het lezenswaardige boekje lokt uit tot raden welke anonymi aan het woord zijn. Ik houd het er op te hebben herkend: Weitenberg (de sombere prognose). Duisenberg (er is niet echt bezuinigd), Stevers (pleidooi voor referendum), Ritzen (modellen kloppen niet), Korteweg (als con sumptiebevordering zou hel pen, zouden we nu in het pa radijs moeten leven) en Pen (de loon- en prijsspiraal moet de wereld uit). Wat is de remedie? De Tilburg- se hoogleraar D. B. J. Schou ten suggereert een loonstop middels afschaffing van de automatische prijscompensa tie en belastingverlaging om de koopkracht op peil te hou den gedurende vier vijfjaar. Volgens Schouten goed voor tussen de 480 000 en 780.000 meer werkgelegenheid na vijf jaar, een jaarlijkse verbe tering van de koopkracht en-of een teruglopend finan cieringstekort. Bezuinigen op collectieve uit gaven hoeft met. Schouten vindt het bovendien 'levens gevaarlijk'. Het ei van Colum bus? Berekeningen van het Centraal Planbureau komen op 240.000 personen meer werk bij een koopkrachtda ling van 2 procent per jaar, terwijl het financieringste kort niet terugloopt. Mijn bezwaar tegen de becijfe ringen van Schouten is dat ze op buitengewoon groot opti misme zijn gestoeld. Daar mee kan men de economie niet naar zijn hand zetten! Schoutens model is simpeler dan van het CPB en er zijn op belangrijke onderdelen snelle en omvangrijke effecten van loonmatiging ingebouwd. Dat het niet klopt valt snel in te zien. Loonmatiging geeft in het eerste en tweede jaar geen. respectievelijk nog wei nig effect op het financie ringstekort. De belasting- en premieontvangsten dalen na melijk evenveel als de aan lo nen gekoppelde ambtenaren salarissen en uitkeringen. Vertwijfeld Bij een loonmatiging van 6 pro cent is voor koopkrachthand- having bijna 6 miljard gulden aan belastingverlaging no dig! Ik zie de minister van fi nanciën al vertwijfeld zoe ken. Kortom, het plan om prijscom pensatie te vervangen door lastenverlaging is in beginsel goed. Er zijn drie 'maren'. 1. Er is maar gedeeltelijk com pensatie door belastingverla ging mogelijk Aan koop krachtoffers valt niet te onko- men ten behoeve van de werkgelegenheid 2. Zowel voor die belastingver laging als voor het teruglo pen van het financieringste kort moet fors worden bezui nigd. De loonmatiging draagt weliswaar op den duur bij aan verlichting van de begro- tingsproblematiek, maar dat is lang niet genoeg. En het is onverantwoord om op die (in verdien Jeffecten vooruit te lopen en dus het tekort tijde lijk te laten oplopen. Dat zegt ook Duisenberg in zyn bankverslag. 3. De door Schouten berekende produktie- en werkgelegen heidseffecten zijn eerst bin nenben jaar haalbaar Schouten kennende beoogt hij vooral door het bieden van perspectief de malaises fee r te doorbreken. Optimisme kan als zodanig onderdeel van be leid zyn. zie ook het beleid van Reagan. Het onoverko- menlijk nadeel van ongefun* deerd optimisme is dat by uitblijven van snel en vol doende resultaat het maat schappelijk draagvlak voor zo'n beleid wegvalt, waarna water by de wyn moet wor den gedaan. Als een realistische voorstel ling van zaken wordt gege ven. vind ik het plan van Schouten goed, maar er is een beter. Daaavoor grijp ik terug op een eerder gepubli ceerde gedachte van Schou ten. De kern daarvan is dat de loonsomontwikkeling per onderneming moet worden afgestemd op de mogelijkhe den aldaar, dat is op het noodzakelijke rendement Voorwaarde Dat levert een sterk uiteenlo pende nominale loonontwik keling op. Bij het ene bedrijf negatief, het andere nul, het derde positief. Het systeem van bedrijfstak-cao's zal in deze gedachtengang minder uniformerend moeten werken. Voorwaarde voor het welslagen van zo'n beleid is dat niet al leen de prijscompensatie, maar ook het hele stelsel van inkomenskoppelingen en daarmee het verstarrende centrale stelsel van inko mensbeleid overboord wordt gezet. Dit scenario is beter, omdat het ruimte laat voor flexibiliteit in de inkomens- onwikkeling, terwijl de loonstop over de hele linie een vry grote verstarring geeft met negatieve gevolgen voor motivatie, produktivi- teit en dus ook de produktie- groci. Ook in dit betere scenario zal overigens de vakbeweging weinig of niets meer te onder handelen hebben. Maar dat is nu ook al het geval, omdat het automatisme van de prys- compensatie by voorbaat al meer dan de beschikbare loonruimte opeist Anders dan Schouten denk ik dat in een herstelscenario de komende vijf jaar gemiddeld zo'n 2 0 3 procent per jaar aan koopkracht moet worden in geleverd. Arbeidstyd verkor ting zou een extra koop- krachtoffer vragen. Dat is al leen te verwezenlyken door per arbeidsorganisatie keuze- mogelykheden in te bouwen voor individuele werknemers om byvoorbeeld 10, 20. 30 of 40 uur per week te werken. NIEK VOGELAAR (secretaris Nederlands Christelijk Werkgeversverbond Voor het beurswezen was de week niet erg gunstig. Vooral Wall Street zakte sterk af, na aanvankelijk aarzelend te zijn begonnen volgend op het kleine herstel van vorige week vrijdag. De Amster damse beurs was enigszins verdeeld. De groep interna tionals begon met flinke koersverbeteringen, maar de lokale sectoren lagen direct al zwaar in de markt. Dit zette zich nadien versterkt voort en de meeste deelgroepen lie ten een tot twee punten van de index vallen. De interna tionals bleven echter flinke weerstand bieden. Na enige aarzeling zette Wall Street de baisse van vorige week voort. De top van 869 werd verder achter zich gela ten en het koerspeil kwam op niveaus die sedert eind maart niet meer zijn voorgekomen. De gehele hausse, die geba seerd was op goede verwach tingen over een begrotings compromis, is hierdoor weg gewerkt en de beurs is weer even ver als in maart, toen er vrees optrad voor ongunstige winstcijfers over het eerste kwartaal. Nu de meimaand vrijwel is af gedraaid. maakte nieuwe vrees zich meester van de beurs, maar nu over de resul taten over het lopende kwar taal. Veel beleggers beginnen zich te realiseren dat de eer ste helft 1982 onder ongun stig gesternte verloopt en dat wel eens bar slechte winstcij fers gepresenteerd zouden kunnen worden. De kans is zelfs groot dat het aantal rode cijfers flink zal toenemen. ^aast vrees vooraanhoudende recessieschade, bleef er deze week de onzekerheid over het grote begrotingsdebat in het Congres. Daar hangt het komende rentebeloop vanaf. Maar de angst voor te grote tekorten op de begroting, en daardoor blijvende hoge ren te, werkte eveneens ontmoe digend voor de kopers op Wall Street. Overigens waren er enige tekenen die op een zekere rentedaling wezen, maar die werden genegeerd. Zo verlaagde de belangrijke City Bank in de stad New York de rente van 16,5 pro cent tot 16 procent. Maar dit laatste niveau geldt al gerui me tijd bij andere banken. Daarnaast bleven banken die evenals de City Bank 16,5 procent berekenden, dit ni veau toch aanhouden. Daarentegen bleef de rente op de Amerikaanse geldmark ten in andere sectoren toch dalen. Zo kwamen de tarie ven voor lenen op onderpand van effecten steeds lager te liggen en zakte af tot 13,5 pro cent. Ook de rente die de ban ken elkaar onderling bereke nen, liep terug. Er zit dus wel enige tekening in de situatie. Maar door Wall Street's onge rustheid over uitzicht op wat langere termijn, wordt dit al les genegeerd. •Tekening zit er ook in de rente ontwikkeling in ons land. Maar helaas naar de andere kant. Want sedert het kabi net-Van Agt II uiteen viel. ge raakte de obligatiemarkt op de Amsterdamse beurs in moeilykheden. Buitenlan ders kwamen met aanbod en de vraag bleef zeer beperkt. De Nederlandse Crediet Bank moest deze week de coupon van een al eerder uit geschreven emissie van 10,75 procent op 11 procent bren gen teneinde te redden wat er nog te viel. Maar zelfs op een emissiekoers van 100 procent werd het nog een misluk king. De eerste officiële beursnotering van de lening kwam op even 99 procent. Vadertje Staat verraste boven dien de beurs met een nieu we staatslening, hoewel op de laatste, die een rente van 10 procent draagt en tegen 100,7 procent werd geplaatst, pas op 1 juni moet worden gestort. Deze haast wijst enerzijds op grote nood bij de overheid om geld, maar zou ook kunnen worden uitge legd als vrees voor nieuwe verdere rentestijgingen. Door aan de nieuwe staatsle ning een optierecht te koppe len dat wil zeggen het recht om de lening die nu zal lopen tot 1992 in 1987 om te zeten m een looptijd tot 1997 - kon het ministerie met 10,25 procent rente volstaan. Zonder de op tie het i coupon zyn geworden van 10,5 procent, zo luidt het beurs-oordeel. Hoe het ook zy, hiermede wordt nog eens overduidelyk aangetoond dat de maanden lange fase van steeds lagere rentetypen afgesloten is De laatste 10-procents staatsle ning noteerde deze week even 99 procent. Een ander teken aan de wand was de onverwacht forse koersstijging van de dollar, die eerder deze week nog voor f2.55 verhandeld werd. maar later naar f 2.HO op schoof. En dit terwyl in Ame rika zelf de rente tekenen tot dalen vertoont. De stygende dollar moet dan ook gezien worden tegen de zwakker wordende gulden, die even eens lijdt onder de politieke onzekerheid in ons land. Buitenlands aanbod bleef er ook drukken op de meer lo kale marktaandelen. De ho gere dollar steunde evenwel aandelen Koninklyke Petro leum, die een kleine vyf gul den wisten te stijgen. Ook de confectiefabriek en -hande laar Macintosh, dochter van de Staatsmijnen DSM. lag door gunstige verwachtingen in 1982 vast in de markt en liep 8 gulden door tot 108 gul den. Vast was eveneens FUjn Schelde-Verolme, die nu. blykens het verschenen jaarverslag, in 1982 cindelyk het zo lang verbeide winststa dium zal bereiken. Het aan deel kwam van 27 gulden op 31 gulden. Maar daarby bleef het. Elsevier-NDU moest een aanvankelyke winst van zes gulden vrijwel weer afstaan Een dne- tot vyftal guldens ging er verloren bij Verenig de Machine Fabrieken-Stork, Ocê van der Grinten. Smit In ternationale, Meneba. Ceteco en de Nedlloyd. Emba zakte van 127 gulden op 90 gulden, en Gelatine Delft van 175 gul den op 160 gulden. Alleen HVA kon oplopen van 50 gul den tot 55 gulden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19