Accent ligt nu op bescheiming van maatschappij ïïeeds meer lange gevangenisstraffen, steeds minder tbr-toewijzingen son EL ;RDAG 29 MEI 1982 Door pTaco Slagter en (Dick Franssen Bestaat er verband tussen de toene ming van het aantal gevallen, waarin zeer zware gevangenisstraffen wor den uitgesproken en de afname van de keren dat de maatregel van terbe schikkingstelling van de regering (tbr) wordt uitgesproken? Extra Taco Slagter en Dick Franssen legden die vraag voor aan vier bij uitstek deskundigen, namelijk prof. dr. F. Beyaert, directeurvan het Pieter Baancentrum (de psychiatrische ob servatiekliniek voor het gevangenis wezen), mr. A. Herstel, hoofdofficier van het arrondissement Utrecht, mr. K. S. Bieger, rechter in Utrecht en de in tbr-zaken gespecialiseerde advo caat mr. I. de Vos uit Amsterdam. Ook de directie van de Van der Hoe- venkliniek (een Utrechtse particuliere tbr-inrichting) was uitgenodigd, maar 7eede zonder opgave van redenen af. Dat neemt niet weg dat de kliniek in het drie uur durende gesprek toch ter sprake kwam en dat duidelijk werd dat er een samenhang bestaat tussen het beeld dat is gegroeid van sommige tbr-inrichtingen en de hoogte van ge vangenisstraffen. Over de aanwezigheid van ver dovende middelen en drank in tbr-innchtingcn maakt De Vos zich geen illusies. ..Als de Van der Hoevenkliniek de maatschappy nadoet, en dat pretendeert ze te doen. dan accepteren ze ook drank en heroine Want die zijn er Het is een fictie te denken dat je in welke gevangenis, huis van bewaring of tbr instel ling dan ook heroine of drank helemaal kunt buitensluiten. Maar wat die klinu-k ver keerd doet. is dat ze alles dat fout gaat binnenskamers pro beert te houden Bel de poli tie als je een patiënt met he roïne snapt. Drugs, dat ligt veel te gevoelig bij de bur gers. Laat die patient zich maar by de politierechter verantwoorden Tenslotte heelt hg het in hem gestelde vertrouwen geschaad Herstel ..Ik kan De Vos een heel eind volgen. Maar ik meen dat je niet meer verant- woord^lykheid op de schou ders van mensen moet leggen dan zij kunnen dragen. Geef als hulpverlener alleen ver trouwen aan mensen die dat kunnen waarmaken Myn kritiek op een aantal tbr-kli- nieken is dat de staf en het personeel te goed van ver trouwen is" Beyaert verwijt de tbr-inrich tingen dat zij in het verleden te gemakkelijk hebben ge daan over de beveiliging. ..Dat is slecht geweest Daar mee is de maatregel uitge hold. Je bent als inrichting gehouden de patiënten ten minste de eerste tijd binnen te houden Want het gaat om gevaarlijke mensen En het is ongeloofwaardig dat iemand voor wie gemiddeld een be handeling vier tot vyf jaar no dig is. in een half jaar zo kan veranderen dat hij niet meer gevaarlijk is en de straat op kan Het publiek denkt dan niet ten onrechte die klinie ken rotzooien maar wat" Duiventil Het publiek voelt zich onveilig Mede op grond van dit gevoel stygt het aantal zware gevan genisstraffen. daalt het aantal tbr-gevallen. By ernstig ge stoorde misdadigers kiezen officieren en rechters in toe nemende mate voor het wi ll ghe ids garantie be wys van de langdunge gevangenis straf. omdat by hen een tbr- mstelling het beeld oproept van een duiventil. Vreemd is dat die al dan niet terechte gevoelens van onveiligheid stoelen op indrukken die voor een deel zijn ontstaan door de gang van zaken in sommige tbr-instellingen. Herstel ..Dat is juist. Die in druk wordt gewekt en is net zo oryuist als de veronder stelling dat je in Nederland s avonds niet meer fatsoenlijk over straat kan Maar als je niet zeker van je zaak bent dat een tbr-gestelde binnen de kortste keren weer op straat staat, en al is dat alleen maar een indruk, dan mag het openbaar ministerie geen enkel risico nemen" - Risico's Hoe ver mag je in het kader van de tbr-behandeling gaan? De Vos: „De methodieken waarmee die therapeuten werken vereisen dat de pa tiènt op een moment naar buiten moet, het contactge zin bezoekt. Je moet toch toetsen of de behandeling zin heeft gehad Geef hem die verantwoordelykheid zo snel nofriyk" Herstel ..Maar hoever ga je 9 Ja, ik denk dat die rek door de maatschappy in haar ge heel wordt bepaald" De Vos ..Wat een vaagheid Wat een flauwekul Je mag verwachten dat in de innch ting deskundige mensen werken Na verloop van tyd kennen zy hun patiënten En zy gaan dan heel voorzichtig afwegen Geen vaagheid rond het justi tiêle beleid Integendeel dui- delyk is geworden dat instel lingen als de Van der Hoe venkliniek medeverantwoor- delykheid dragen voor veran derde inzichten by justitie De geestelyk zieke verdachte is daardoor nog ernstiger in het nadeel gekomen Beyaert vindt dat een bedenke lijke zaak „Als je tegen men sen zegt in deze gevaarlyke toestand kan ik je niet in de samenleving dulden, dan ben Je als overheid gehouden daar tegenover de beste be handeling te bieden die je in huis hebt Dat lykt my een moreel recht". In het denken over de zin van gevangenisstraf en tbr zit een golfbewe ging. Waren officieren van justitie en rechters lange tijd mild bij de vaststelling van de strafmaat, de laatste ja ren is een tendens waarneembaar die de slinger van de klok de andere kant doet uit slaan. Het aantal straf fen van drie jaar en lan ger is de laatste tien jaar verdrievoudigd. Tegelijkertijd hebben minder delinquenten een tbr gekre gen. Van 100 per jaar naar 80. Daarnaast blijkt dat het percentage psychiatrische ex pertises (onderzoeken naar de toerekeningsvatbaarheid van verdachten) van 17 naar 9 is teruggelopen. Cijfers die op zichzelf niets verklaren, maar wel aanwijzingen be vatten dat het vertrouwen van het openbaar ministerie (officier van justitie) en rech ters in de tbr is afgenomen. Er is grote twijfel over de resul taten van de behandeling en de beveiliging van sommige tbr-instellingen. Prof. Beyaert vindt het wan trouwen tegen de tbr een 'zorgelijke ontwikkeling'. „Dat de twijfels aan de moge lijkheden van de psychiatrie zijn toegenomen is begrijpe lijk. In het begin zijn de ver wachtingen te hoog gespan nen geweest. Logischerwijs is nu de teleurstelling wat groter. Het is aan iedereen duidelijk geworden dat de tbr niet de oplossing voor alle kwalen is. Er zijn geestelijk invalide mensen die invalide blijven, wat voor therapieën je ook toepast". Hoofdofficier van justitie mr. Herstel legt, zonder dit na drukkelijk te zeggen, een ver band tussen gevoelens van onveiligheid en de alom be staande veronderstelling dat tbr-instellingen slecht bevei ligd zijn. „De gevoelens van onveiligheid van de burgerij nemen toe. Niet altijd wordt dat soort gevoelens door de feiten gedekt, maar ze be staan. En daar moeten we als openbaar ministerie reke ning mee houden". Grof geweld Ook mr. Bieger zegt als rechter bij het vonnis-wijzen het on veilige gevoel dat bij de bur gers leeft te laten meetellen. „Ernstige misdrijven, vooral waaraan grof geweld te pas is gekomen, trekken de aan dacht van het publiek". Hij wijst erop dat de hoge uit vallende gevangenisstraffen mede te maken hebben met toeneming van de zware cri minaliteit, zoals heroinehan- del en talrijke bankoverval len door buitenlanders. En over de vermindering van het aantal delinquenten dat in de gelegenheid wordt gesteld in een tbr-instelling te worden behandeld merkt hij op: „Tien jaar geleden lag de na druk op de persoon van de verdachte, nu zie je dat bij de strafoplegging het accent komt te liggen op de bescher ming van de maatschappij. Ik weet niet wat ik er van moet denken". Advocaat De Vos, gespeciali seerd in tbr-zaken, denkt dat er nog een andere reden is waarom de psychiater min der vaak wordt ingeschakeld: het toenemend rechtsgevoel van de verdachte. Zeer zorg vuldig weegt De Vos met zijn cliënten af of het van belang is al dan niet akkoord te gaan met een psychiatrisch onder zoek. Van zo'n onderzoek moet je afzien als er tbr dreigt. Is dat niet het geval, dan is het niet onverstandig wel mee te werken. Want, zo vindt De Vos. verminderde toerekeningsvatbaarheid is doorgaans gunstig voor de strafmaat. Overigens is De Vos een tegen stander van de tbr onder de voorwaarden zoals die nu wordt opgelegd. En de nieu we wet die binnenkort wordt afgekondigd mag de rechts positie van de tbr-gestelden dan wat beter regelen, wat betreft het uitzichtloze karak ter van de maatregel biedt ze toch weinig soelaas, zo meent de raadsman. Rapportage Over de gang van zaken rond de psychiatrische rapportage zien de tbr als straf zonder einde. Want een tbr geldt voor onbepaalde tijd. Om de twee jaar bekijkt de rechter of de maatregel moet worden verlengd. Met één of twee jaar. Bij de verlenging varen de meeste rechters op het advies van de behandelende inrich ting. Is de tbr-gestelde vol gens de therapeuten nog een gevaar voor de maatschappij dan blijft de gestoorde in de kliniek opgesloten. Het komt hoogst zelden voor dat een rechtbank van een dergelijk advies afwijkt. Wel besluiten rechters soms bij twijfel aan het nut van een verlenging de zaak al weer na een jaar op nieuw te bekijken in plaats van de termijn van twee jaar toe te passen. „Je blijft zitten tot de psychia ter of de rechter vindt dat het genoeg is geweest", zegt De Vos. Ingegeven door arg waan tegen de manier waar op de verlengingen van de tbr tot stand komen is hij een sterk voorstander van een tbr-maatregel die aan een be paalde duur is gebonden. De zogeheten maximering van de tbr komt in de nieuwe tbr- wet wel voor. maar geldt uit sluitend voor de lichte geval len waar geen geweld aan te pas is gekomen. Voor De Vos is tbr gewoon een vorm van vrijheidsberoving. „Laat de rechter uitmaken hoe lang dat moet duren", zegt hy. „Per vonnis en niks geen ver lengingen. En om de zes maanden laatje de uitvoeren de macht (justitie, red,) beoordelen of iemand nog langer moet worden ver pleegd Is de cliënt het met de beslissing niet eens dan kan hij bij het gerechtshof in beroep. Hoe gek je ook bent. by dit systeem kom je na een bepaalde tyd onherroepelyk vry. Je kunt iemand toch niet van zijn leven beroven door hem voor altijd in een inrich ting weg te stoppen". Beyaert schudt met het hoofd: „Er is een handvol Nederlan ders, zo'n tien-twintig, met wie we geen raad weten. Ze zijn ziek, gevaarlijk en niet veranderbaar. De burgers hebben er recht op tegen de ze ernstig gestoorden te wor den beschermd. En als je de duur van de tbr aan een ma ximum bindt, dan zal dat zich als een boemerang tegen je keren. Want als je de rechter niet de gelegenheid biedt aan de hand van een psychia trisch advies en zijn eigen waarneming te beoordelen of een behandeling nog zinvol is, dan zal hij geneigd zijn eerder de levenslange gevan genisstraf uit te spreken". Effect Rechters en psychiaters mogen dan wel praktisch in alle ge vallen de touwtjes over de duur van de tbr in handen blijven houden - de nieuwe wet laat dat onverlet - daar mee is nog niets gezegd over het effect van de dwangbe- handeling. Het onlangs gepu bliceerde rapport van het WODC (het wetenschappe lijk bureau van justitie) dat onder meer gegevens bevat over de resultaten in de Utrechtse Van der Hoe venkliniek, zegt daar wel iets meer over, maar stemt niet vrolijk. Van de 330 onder vraagde ex-patienten blijkt iets meer dan de helft weer het misdrijf te plegen waar voor nu juist tbr was opge legd. Beyaert hierover: ..De cijfers lijken heel somber. Maar je moet niet te snel oordelen. Een tbr duurt over het alge meen vier tot vijf jaar Wan neer je nu mensen die een tbr-behandeling hebben ge had zet naast de mensen die vier of vyf jaar in een gevan genis hebben gezeten, en je vergelijkt dan de recidive (herhaling van misdrijf), dan krijg je pas enige indruk van het effect". Voor dit gesprek was ook de di recteur van de Van der Hoe venkliniek. dr. Van der Plaas. uitgenodigd. Zonder opgave van redenen weigerde zij er aan deel te nemen. Maar door niet mee te doen is deze voor justitie werkende particulie re kliniek er niet in geslaagd buiten schot te blijven. De zaak Willem S. blyft niet on besproken. De uitkomst van een vorig jaar gehouden onderzoek van de rijksrecherche naar de han del en wandel van deze Haag se onderwereldfiguur tijdens zyn verpleging in de Van der Hoeve-kliniek versterkt nu niet bepaald het vertrouwen in het gesloten karakter van de Utrechtse tbr-instelling. Willem S. smokkelde alco holhoudende drank, heroïne, cocaine, prostituees en een wapen naar binnen. De tijd die hy volgens de therapie buiten de kliniek mocht doorbrengen besteedde hy niet om een sportclub of een contactgezin te bezoeken, maar gebruikte de patiënt om in de Haagse onderwereld in wapens te handelen. Het lezen van het dossier van Willem S. was by de opname erby ingeschoten, zodat de therapeuten niet wisten wie ze in huis hadden een ge vaarlijke crimineel die tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens heroine- handel. Maar ook op het de partement van justitie, waar op grond van een gevange nismaatregel was besloten Willem S wegens zijn psychi sche problemen naar Utrecht over te plaatsen, waren de verantwoordelijke ambtena ren vergeten de conduite staat van deze gevaarlyke de linquent te bestuderen, zo achterhaalden de ryksrecher cheurs. Incidenten - Wordt het afnemend vertrou wen in de behandelingsme thoden en de beveiliging van tbr-instellingen door dergelij ke incidenten bepaald9 Bieger: „Wat u over dat ryksre- cherche-onderzoek vertelt is schokkend. Die beeldvor ming over gesloten tbr-in- nchtingen die als open praat huizen worden afgeschilderd pakt volstrekt verkeerd uit Elke week kun je in een Ne derlandse rechtszaal een offi cier van justitie er wel iets over horen zeggen. Van alle inrichtingen die ik in mijn loopbaan heb gezien heb ik wat het functioneren betreft de meeste twijfels overge houden aan de particuliere tbr-klinieken. De Pompekli- niek in Nymegen had een slechte naam, maar ik geloof dat de situatie daar aanzien lijk is verbeterd. De Mesdag- kliniek in Groningen is su per-beveiligd. Daarentegen is de Van der Hoevenkliniek de laatste jaren nogal eens nega tief in de publiciteit geko men. Te veel, naar mijn oor deel". Advocaat De Vos reageert daar fel op: „In de boeken is de Van der Hoevenkliniek een goed beveiligde inrichting". Een homensch geschater De Vos houdt vol „Het is heel moeilijk om zonder toestem ming uit die kliniek te ko men. Zo komt dat by my Hoofdofficier Herstel ontkent niet dat incidenten zoals die in de Van der Hoevenkliniek hebben plaatsgevonden zyn collega's op het parket nu niet bepaald aanmoedigen een tbr maatregel by de rechtbank te eisen Dat tbr- instellingen per definitie al onveiliger zijn dan gewone gevangenissen zit volgens hem in het verschil in doel stelling. „De gevangenissen werken met de filosofie dat op de eerste plaats de maat schappy moet worden be schermd Daarentegen vin den sommige tbr-instellingen dat je iemand moet kunnen aanspreken op zyn eigen ver antwoordelykheid. op z'n vry heden als mens Ik denk dat zori uitgangspunt onver draaglyk is ten opzichte van de pure en strikte beveiliging die het openbaar ministerie soms moet nastreven Je denkt dan niet in eerste in stantie aan een tbr" Drank en Heroïne De Vos, nu verontwaardigd „Ik vind dat een gevaarlyk standpunt voor een hoofdof ficier. Zo ver ik weet is de Van der Hoevenkliniek twee keer uitgegleden Dan kun je toch niet zeggen dat de bevei liging van die inrichting niet deugt Het tegendeel is waar Er zitten in tbr instellingen mensen op wie ze zich verky- ken. Straf zonder einde Of officieren, rechters en psy chiaters al dan niet lichtvaar dig met de tbr-maatregel om springen, de vrees voor dwangverpleging is by delin quenten diep geworteld. Zy Van links naar rechts: mr. A. Herstel (hoofdofficier van Justitie), mr. K.'S. Bieger (rechter in Utrecht), mr. I. Vos (advocaat te Amsterdam) en professor dr. F. Beyaert (directeur Pieter Baancentrum zegt hy ,npg:l „Zq'n 'rapport zou éérst onder ogen moeten komen van de verdachte, die er vervolgens over beslist of de rechtbank het te zien krijgt. Bevalt hem de inhoud niet dan heeft hij tenminste de gelegenheid het rapport te blokkeren". Hoofdofficier Herstel lacht schamper. „Ik vraag me af waar je dan mee bezig bent. Door de verdachte een soort van veto-recht te geven over de psychiatrische rapportage ga je ervan uit dat het alleen draait om het verlenen van hulp. En bovendien van de mondigheid van de verdach te". De Vos: „En van de mondig heid van de advocaat". Herstel: „Nou als advocaten al beginnen hun cliënten te ad viseren de psychiater als de pest te mijden dan kan dat de toets der kritiek niet door staan. Want zij maken dan precies dezelfde domme fout als hun cliënten die zodra er een psychiater aan de kim verschijnt roepen: Die man verklaart me voor gek of geeft me tbr. Dat is volstrekte Beyaert: „Ik moet bij herhaling het misverstand uit de weg ruimen dat als de psychiater de drempel van de cel over schrijdt er al een tbr is uitge sproken". De Vos: „Jullie overtuigen me niet". Herstel: „Ik vind dat het de taak van de advocaat is de verdachte er op te wijzen dat de kans op een tbr zeer klein Bieger zegt dat elke goede rechtbank pas over de tbr be slist als zij een rapport heeft van een klinische observatie - die gemiddeld zes weken duurt - in het Pieter Baancen trum. Volgens De Vos leert de erva ring anders. Nog heel wat ad viezen zijn gebaseerd op een mans-beoordeling. „Je hoort maar al te vaak van je cliënt: die man had het na vijftien minuten bekeken", zegt hy. De Vos krijgt het gelijk nu wel aan zyn kant. Herstel: „Tot op de huidige dag komt het voor dat psychiaters rappor ten van zes of zeven kantjes uitbrengen waarvan de ver dachten tegen je zeggen: Ik heb die vent maar een kwar tier gezien. Er zijn maar wei nig goede forensische (ge rechts, red.) psychiaters. En zy die kwaliteit hebben, kun nen het werk maar moeilyk aan. Ik denk dat justitie die mensen een beetje spaart, zo dat dit misschien ook een oorzaak is dat de vraag om psychiatrische rapporten af neemt".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 18