"Het idee dat je nodig bent, dat is fijn" 'Mensen enthousiast houden, daar gaat het om' Foto straalt iets uit Veel kritiek op het arbeids bureau Werklozen kregen reacties Een maand geleden ver scheen de laatste aflevering van "Maak er werk van", een initiatief om werkzoe kenden de kans te geven zich in de zaterdagkrant te presenteren aan werkge vers met vacatures. Wat is er sindsdien met hen ge beurt? Hoe waren de reac ties van hun omgeving en belangrijker: zijn ze werk loos gebleven of kwam er uitzicht op werk? Vandaag hun reacties en ook een ge sprek met de directie van het Gewestelijk Arbeidsbu reau over de knelpunten in de arbeidsbemiddeling. "Het zou best wel eens kunnen dat iemand die zichzelf met foto in de krant aanbiedt z'n eigen baan schept. Het is mis schien een gekke vergelij king maar een produkt dat aantrekkelijk in de winkel wordt uitgestald roept ook vaak bij mensen een reactie op van: he. dat is interessant, dat koop ik". Volgens drs. J.G. de Klerk, woordvoerder van het Neder landse Christelijke Werkge versverbond, gaat het er om jezelf uit de ondoorzichtige arbeidsmarkt te lichten. Een rubriek als 'Maak er werk van' acht hij daartoe een goe de mogelijkheid. De Klerk: "Veel markten zijn ondoor zichtig. Als je bijvoorbeeld een auto koopt dan ga je af op bepaalde voorkeuren. Zou je een totaal overzicht van alle merken met hun voor- en na delen hebben dan zou je waarschijnlijk tot een andere keuze komen. Nou, de ar beidsmarkt is ook ondoor zichtig en niet te overzien. De kunst is nu jezelf daaruit te lichten. Ik zou het geen gek ke zaak vinden om als werk loze naar honderd werkge vers een briefje te sturen met foto. Ook die foto is belang rijk, daar straalt iets van uit. Werklozen zijn ook nog wel eens aarzelend in het benade ren van personeelsafdelin gen. Gewoon bellen of er nog wat is, initiatief nemen. Niet op het Arbeidsbureau wach ten, daar zijn lang niet alle va catures bekend" Mr. R.Th. v. Leeuwen, sekreta- ris van de Leidse Vereniging voor Industrie, zegt dat nogal wat werkgevers meer ver trouwen hebben in werklo zen die zelf actie ondernemen dan in mensen die door het Arbeidsbureau worden ge stuurd. "Ik weet dat bij som migen het idee leeft dat het Arbeidsbureau een reservoir is van minder geschikte kan didaten. Gezien bepaalde er varingen is dat voor een deel juist maar berust ook voor een deel op een vooroordeel. Zo'n rubriek met fotootjes in de krant is een aardig idee. Het gekke is dat je er dan net iets eerder toekomt om ie mand aan te schrijven dan wanneer je de gegevens over zo'n persoon op een andere manier krijgt". "Die rubriek zou best zinvol kunnen zijn als werkgevers daar met interesse naar kijken. Maar dat is moeilijk na te gaan. Het schiet zijn doel voorbij als de mensen het alleen maar als een grappige pagina zien". Mevrouw Gottschald uit Lisse, één van de negentig werklo zen die via het Leidsch/Al- phens Dagblad op zoek ging naar een baan verplaatst zich moeiteloos in het dilemma waarvoor de redactie van "Maak er werk van" zich een paar maanden geleden ge steld zag. Arbeidsbemidde ling via de krant, veel erva ring was er niet mee. Hoe vond je een formule, waarbij werklozen op een serieuze manier naar buiten konden treden, die tegelijkertijd de aandacht van werkgevers kon trekken, en dat alles zon der valse verwachtingen te wekken. Een half miljoen werklozen als prijs voor een zieke economie is een gegeven waar nog lang mee geleefd zal moeten wor den. Maar nodeloos werkloos zijn, thuis zitten, terwijl er op een paar kilometer afstand een werkgever om je zit te springen, daar moet wat mee te doen zijn. Want hoe raar het ook klinkt: ook dat komt nog steeds voor, al het werk van arbeidsbureaus en alle persoonlijke initiatieven van werkzoekenden ten spijt. Met "Maak er werk van" werd vijf weken lang een poging in die richting gewaagd. Ieder een deed vrijwillig mee. Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden en Lisse (Alphen verleende geen medewer king), die ingeschreven werk zoekenden namens ons een deelnameformulier stuurde en de werklozen zelf die op vrijwillige basis mee konden doen. Een maand later blijkt dat twintig procent van de deel nemers een reactie van werk geverszijde heeft gekregen. In sommige gevallen leverde dat vrij snel werk op, in ande re gevallen kwam er niets uit, weer anderen zijn nog in een sollicitatieprocedure gewik keld. Veel deelnemers von den tussentijds op eigen ini tiatief werk. Een greep uit hun bevindingen. Iets meer vertellen De heer Van Nieuwkoop uit Lisse: "Ik heb drie reacties gehad. Twee liepen op niets uit; met één ben ik nog bezig. Daar komt misschien een baan uit. Het fijne vond ik dat ik over mezelf kon vertellen. Ik sta bij het arbeidsbureau als timmerman ingeschre ven. Maar in mijn vrije tijd te ken ik veel en ontwerp ik meubels. Daar zijn ook de reacties op gekomen. Ik heb op het arbeidsbureau wel eens gevraagd of ik ook mijn interesses buiten mijn werk op mijn kaart mocht vermel den. Maar als je geen officiële papieren hebt of werkerva ring, doen ze dat niet". Mevr. Van der Star uit Oude- Ade kreeg via de krant werk aangeboden in een restaurant in Leiden. Ze heeft het niet gedaan vanwege de afstand en omdat ze 's avonds laat al leen over straat zou moeten. Ze heeft nu gekozen voor dagwerk in een personeels- restaurant van een zieken huis. "Ook niet dicht bij huis, ik moet er vroeg voor op en veel voor reizen, maar ik ben blij dat ik het heb". Mevr. Trines uit Sassenheim kreeg direct twee reacties. !V* "Ik wilde iets met computers en kreeg een uitnodiging voor een gesprek bij een be drijf in Amsterdam. Maar het gesprek ging niet door omdat degene die ik mogelijk zou opvolgen, zijn ontslag introk. De andere baan was bij de be lastingdienst, maar vergde eerst een studie van twee jaar. Voor een leuke baan had ik dat wel over gehad, maar het werk dat ik te doen zou krijgen had weinig met pro grammeren te maken. Ik heb er lang tegen aan gehikt, maar het toch laten schieten. Ik doe nu seizoenwerk. Ser veren en schoonmaken. Daarna kan ik in Duitsland als landmeter werken. Je Omscholing en dat soort din gen, daar moet je zelf initia tief toe nemen, anders ge beurt het niet. Ik vond die ru briek zinvol. Er belde zelfs nog iemand die me een tip gaf voor een tijdschrift over computers". Kiezen Trudy Kwik uit Leiden kreeg vijf reacties op haar deelna me en bevond zich daardoor in de luxe positie dat ze kon kiezen. Het werd een admini stratieve baan bij een bedrijf in Zoeterwoude. is nauwelijks werk te vinden en ook de leeftijd van de werkloze speelt een belang rijke rol. Mevrouw Kalkman uit Voorschoten hoorde hele maal niets. "Maar ja ik ben 48 jaar en ze nemen waarschijn lijk liever een jonger ie mand". Dat vermoeden heeft ook de heer Eisinga (59) uit Lisse: "Ik heb geen reacties gehad. Dat had ik ook niet di rect verwacht, maar ik vond het initiatief de moeite waard. Ik heb 35 jaar bij de zelfde baas gewerkt in de wo ninginrichting en toen werd het bedrijf gesloten. Dat is een hard gelag. Je blijft pro beren ook al weet je dat het op jouw leeftijd moeilijk is" Bij de deelnemers valt nogal wat kritiek te beluisteren op de arbeidsbureaus. "Je hoort nooit wat". "Je moet zelf ini tiatieven nemen", aldus veel gehoorde klachten. Even nodig Jan Fielemon (25) uit Leiden verloor zijn baan als timmer man, is nu elf maanden werk loos. "Als je zelf niets onder neemt, blijf je werkloos, dat is een ding dat zeker is voor mij. Ik heb één reactie gehad. Kon als betontimmerman werken. Ik had daar geen er varing mee, maar heb het toch gedaan. Na een week bleek dat het niet ging Ik moest teveel leren en daar door lag mijn tempo te laag. Jammer, maar je hebt toch weer wat gedaan. Je moet je zelf bezighouden. Op tijd op staan en niet in een stoel gaan zitten. Dan gaat het mis. Men sen zeiden wel: waarom ga je met je kop in de krant staan. Nou dat is makkelijk zat: ais je elf maanden thuis zit, dan grijp je zo'n kans. Ik vond het een prima idee. Die man die mij werk aanbood is hier thuis komen praten met me. Dat gaf mij een goed gevoel. Ook al is het dan niets gewor den Je had toch even het idee dat je nodig was". "Elke gelegenheid die geboden wordt om mensen aan werk te helpen moet worden aangegrepen. Elke presenta tie is meegenomen". Dat is de reactie van adjunct-directeur C. Schipper van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden op het experiment dat deze krant via de rubriek 'Maak er werk van' een aantal weken heeft uitge voerd. Zijn bureau werd vorig jaar per maand gemiddeld met ruim 5300 werklozen geconfronteerd. Overigens wordt momenteel ongeveer twintig procent van het aantal mensen dat zich bij het Arbeidsbureau als werkloze laat inschrijven binnen zes tot acht we ken weer aan een baan geholpen. Twee jaar geleden lag dat percentage nog op ruim vijftig. Schipper over de meldings- en bemid delingsprocedure bij werkloosheid: "Volgens de sociale wetgeving moe ten mensen die werkloos zijn gewor den zich laten inschrijven bij een Ar beidsbureau om in aanmerking te komen voor een uitkering. Er wordt een stamkaart ingevuld en vervol gens moeten de mensen zelf een in- schrijvingskaart invullen. Daar kun nen ze niet iemand anders voor stu ren, dat moeten ze persoonlijk doen. Wij geven daarna een bewijsje voor de bedrijfsvereniging waarmee ze een uitkering kunnen aanvragen". De ingeschrevenen gaan na aanmel ding in de vraag-en-aanbod-vergelij- king, zoals Schipper het uitdrukt. De mensen bij wie zonder problemen bemiddeld kan worden komen te recht in het zogenaamde 'makkelijke bestand'. Degenen die desondanks niet binnen twee maanden aan een baan kunnen worden geholpen ko men vervolgens terecht in het 'moei lijke bestand' waarin ook werklozen terug te vinden zijn die bijvoorbeeld hun leeftijd tegen hebben, over wei nig opleiding beschikken of door persoonlijke factoren (lichamelijke handicap, sociaal minder aangepast enz.) moeilijk aan de slag komen. In een jaar tijd vindt in het werklozen- bestand de niet onaanzienlijke door stroming van negentig procent plaats. De problemen doemen vooral op als iemand langer dan een jaar werkloos is. Schipper: "Stilstaand water gaat stinken. Na een jaar werk loosheid worden de mensen zelf min der actief om een baan te vinden. Wij proberen ze wel te stimuleren want de grootste kans op een baan ligt toch altijd nog bij de mensen zelf. Hun houding, het opbrengen van en thousiasme is belangrijk. Maar ik be grijp ook wel dat het niet meevalt om enthousiast te blijven na vele tiental len keren je neus te hebben gestoten bij sollicitaties". Zakelijk "Mensen die één twee jaar werkloos zijn beginnen op een gegeven mo ment te klagen over gebrek aan aan dacht. Dat hangt misschien samen met de verkeerde ideëen die er over een Arbeidsbureau leven. Wij hante ren een zakelijke aanpak. Wij laten geen mensen naar het bureau komen om een praatje te maken in de trant van: Hoe is het met je? Wij nemen de mensen niet bij de hand en zeggen: jonge, jonge wat is het toch erg. Zoiets heeft niets met bemiddeling te maken. Mensen oproepen maar ze niets kunnen bieden is frustrerend. Wij zijn per slot van rekening geen maatschappelijk werkers" "Wij zijn wel regelmatig met de men sen bezig maar we zijn ook eerlijk. Tegen iemand van boven de 55 jaar zeggen we soms: We zien geen kans voor u. Het heeft geen zin de mensen wat voor te spiegelen. Maar ik kan me de klacht van sommige werklo zen wel voorstellen. De verwachtin gen aan die kant zijn vaak ook zo hoog gespannen. Voor de arbeidsbe middelaars is dat soms frustrerend werk. Zeker als je op papier met mensen zit waar je eigenlijk niets voor kunt doen, voor wie je geen uit zicht ziet". Op de inschrijvingskaart van werklo zen worden opleiding en eventuele vorige beroep vermeld. De mogelijk heid om uit te weiden over andere gewenste banen, bijvoorbeeld met vermelding van vrije tijdsbezighe- den lijkt tot ergernis van veel werklo zen beperkt. Schipper daarover: "Mensen worden ingeschreven naar hun hoofdberoep. Er is wel ruimte voor andere interesses maar daar zijn we toch wat voorzichtig mee. Als ie mand zegt dat hij wel aardig als lood gieter uit de voeten kan maar hij be schikt niet over officiële papieren dan weten wij niet of hij het kan. Een eventuele werkgever kunnen we dan niets garanderen" Omschakelen "En dan heb je ook nog een categorie mensen die echt niet realistisch is. Mensen die bij wijze van spreken willen worden ingeschreven als pro fessor in de biochemie zonder dat ze daarvoor de vereiste opleiding heb ben. Nou, dat doen we dus niet. Wat we wel doen is mensen stimuleren voor een ander beroep te gaan leren, zich te laten omscholen als in hun ei gen beroep de perspectieven niet erg gunstig zijn". Bij de bemiddelingspogingen wordt het Arbeidsbureau met de tamelijk frusterende situatie geconfronteerd dat veel werkgevers hun vacatures niet melden. Schipper: "Wij weten waarschijnlijk maar twintig procent van de werkelijke vacatures. De overheid denkt er wel over de werk gevers te dwingen hun vacatures te melden maar het probleem is: hoe controleer je dat? En bovendien: welke sancties moetje treffen als een werkgever het niet doet? Overigens zijn onze contacten met de werkge vers niet slecht. We beschikken over een vestigingsrcgister van alle be drijven die staan ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Regelmatig houden we vraagenquetes bij werk gevers om ze op te porren hun vaca tures te melden. Met de Vereniging van Industnélen hebben we ook een goed contact. Maar we kunnen de werkgevers geen touwtje om de nek doen en zeggen: hier met die vacatu res" Overreding Die vacatures moeten dus worden bin nengehaald via overreding en goede contacten en datzelfde geldt ten aan zien van deeltijdarbeid. Schipper: "We stimuleren het wel maar zolang et geen oplossing is gevonden voor de meerkosten die deeltijdarbeid met zich meebrengt is het een moei lijke zaak Dan zie ik meer heil in werktijdvermindering". Heil ziet Schipper ook in de ANS ofte wel het Arbeidsbureau Nieuwe Stijl die na een inwerkperiode van een jaar eind '83 z'n beslag moet krygen. Naast de nu al functionerende vaca turebank waar mensen in kunnen neuzen om te kijken of er iets van hun gading bij is en vervolgens zon der tussenkomst van het Arbeidsbu reau rechtstreeks contact met de be trokken werkgever kunnen opne men komt er ook een sollicitatie- bank Die bank is bedoeld voor werkgevers Via bemiddeling van het Arbeidsbureau kunnen ze con tact zoeken met een geschikt lijken de kandidaat. Verder heeft Schipper het nog over een Bcrocpenboetiek (met gegevens over alle vakken die er zo ongeveer zijn) en over beroe pen voorlichters die tot het openbaar gedeelte, /cg de arbeidsmarktwinkel van de ANS zullen behoren. Schipper "Enthousiast bezig blijven, dat is belangrijk, zowel voor werklo ze. werkgever als bemiddelaar. Het valt Ug<nwoordig vaak niet mee maar als dat enthousiasme inzakt dan kun je het verder helemaal wel vergeten".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15