5DT 'Hulk' S olieveld niet nog de grote voor rijp jongens Het lachen zou Gerulaitis bijna vergaan.. Basketbalteam raakt vermoeid, maar wint Mesker haakt af Zwemrecord Woithe Faillissement Amersfoort? Zege in Olympiads Tour biedt weinig houvast Hinault stevig aan kop Maradona naar Barcelona TOERNOOI Snelle sprints in Leidse Hout Van Bracht nu grootste kanshebber SATERDAG 29 MEI 1982 LISSABON De zich aaneen rijgende overwinningenreeks van het Nederlands basket balteam bij het Europees kampioenschap in Portugal begint zijn tol te eisen. Tegen Finland maakte de ploeg gis teravond een matte, vermoei de indruk. Aangezien echter Faber en Plaat een zeer pro- duktieve bui hadden, werd toch gewonnen: 93-82. Bondscoach Heger stond voor de taak om de tegen de Hon garen geblesseerde Wiel te vervangen. Dit betekende een verandering in het spelcon- cept. Toon van Helfteren werd nu de vijfde startende man, hetgeen inhield dat spelverdeler Plaat nu met vier lange mannen stond te spelen. Dit ging niet vlekkeloos. Vooral Kragtwijk en Van de Lage- maat maakten een uitgeblus te indruk. Omdat Akerboom na zijn off-days in Oporto er echter weer bij was, kon met een voorsprong worden ge rust: 48-42. Echt moeilijk werd het in de tweede helft. De Finnen had den weinig tijd nodig voor hun aanvallen en het duo Kasko en Saarelainen schoot van Akerboom-afstanden raak. Toen Nederland met vijf minuten te gaan nog slechts drie punten voorstond (84-81) leken de problemen groot, maar Mitchell Plaat bezwoer ze. Hij formeerde een goede drie-twee zone. De Fin nen leden snel drie keer bal verlies en de toekomstige spel verdeler van Den Bosch maakte zelf de kansen af. Naarmate de overwinningen reeks groeit, neemt het spel peil van Nederland af. Het tempojagen van de eerste wedstrijden heeft plaatsge maakt voor hard zwoegen. Dit weekeinde zal tegen de nummers twee en drie, Zwe den en West-Duitsland, blij ken of Nederland terecht de leiding heeft bij dit Europees kampioenschap. Scores Nederland: Faber 23, Plaat 21, Akerboom 19, Bruinsma 13, Kragtwijk 9, Esveld 6, Van de Lagemaat 2. Topscorers Finland: Kasko 26, Saarelainen 22, Pentilla 18. De stand is: 1. Nederland 5—10, 2. Zweden 5—8, 3. West-Duits land 5-8, 4. Griekenland 5—8,5. Turkije 5—2,6. Honga rije 5—2, 7. Roemenië 5-2, 8. Finland 5-0. PARIJS (ANP) - Ivan Lendl, de grote favoriet van de open Franse tenniskampioenschappen, heeft voorlopig nog niet de show gestolen in Parijs. Hij hamerde zich gisteren met 6-2, 6-1, 6-0 tegen Ramesh Krishnan een weg naar de vierde ronde, maar deed niet meer dan dat. Gerulaitis deed wel iets extra's. Tegen Heinz Gun- thardt (6-2, 7-6,5-7,6-4) liet hij bij het wisselen van baan zijn racket een paar maal op het topje van zijn vingers balanceren. De wedstrijdleiding zag er het aardige niet van in en legde de Amerikaan tot diens grote schrik een boete op van 2250 dollar (5625 gulden). LEIDEN - Weer een mijlpaal, in de nog korte maar roemruchte historie van de Leidse rugbyclub DIOK. Wethouder Tesselaar van sport en recreatie in Leiden, sloeg gistermiddag de eerste paal voor het nieuw te bouwen clubhuis aan de Smaragdlaan. In de nazomer zal DIOK zich officieel de buur mogen i voetbalvereniging Leiden. Niet dat het geld Gerulaitis veel kan schelen, maar hij is nu dicht in de buurt van de boetegrens van 5000 dollar, waarvan het overschrijden automatisch een schorsing van drie weken tot ge volg heeft. "Misschien kan ik nu niet meedoen aan Wimbledon. ERFURT (ANP) Bij de Oostduitse zwemkampioenschappen in Erfurt heeft de Olympische kampioen Joerg Woithe gisteren het Europees record op de 100 meter vrije slag verbeterd. Voor de tweede maal in zijn carrière bleef hij binnen de 50 seconden: 49.81 tegen 49.95, waarmee hij sinds 12 maart 1982 (Moskou) recordhouder was. Bij de spelen van Moskou won Woithe in 50.21. Het wereldrecord op de 100 meter is in handen van de Amerikaan Ambro se "Rowdy" Gaines met 49.36 seconden. Carmela Schmidt won de 400 meter vrije slag in 4.10.88. Zij zorgde daar mee voor het vijfde seizoenrecord van deze wedstrijden. DEN HAAG (ANP) - De ver eniging van contractspelers (WCS) en de vereniging van oefenmeesters in Nederland (WON) hebben het faillisse ment van de eerste divisie club FC Amersfoort aange vraagd, aldus een medede ling van Jaap van der Leek, de secretaris-generaal van de WON. Beide organisaties hebben de rechtskundige dienst van de FNV opdracht gegeven de procedure voor de faillissementsaanvrage te starten. De WCS en WON hebben de stap genomen naar aanleiding van het be sluit van FC Amersfoort de betaling van de salarissen met ingang van 1 maart te stoppen. Verder heben de spelers en trainer nog vorde ringen o.a. door het niet vol gen van de voorschriften van de cao. AMSTERDAM - De erelijst van Olympia's Ronde van Nederland telt tal van amateur wielrenners, die ooit het predikaat „veelbelovend" kregen opgepakt. Gerrit Solleveld, die gisteren in Amsterdam de 31e aflevering op zijn naam schreef, mag gerust tot die categorie worden gerekend. De 20-jarige jongeman uit De Lier liet afgelopen week zien dat hij heel wat mans is op de racefiets. Solleveld, door zijn bewonderaars ook wel de Hulk genoemd, was onbetwist de beste man van de Ronde. Zijn triomf was er een van allure, niet in het minst door het in gebreke blijven van zijn veelgeroemde equipe. Of Solleveld het nu gaat maken als coureur, is een tweede. Het win nen van Olympia's Ronde biedt wat dat betreft geen enkel hou vast. Wie het lijstje winnaars van de afgelopen 20 jaar bekijkt, zal tot de ontdekking komen dat de meesten hun beloften nimmer hebben ingelost. Cor Schuuring (1964), Jan van der Horst (1966), Leen de Groot (1968), Peter Le- gierse (1069), het misschien wel bekendste voorbeeld Fedor den Hertog (1973), Bart van Est (1977) en Jos Lammertink (1979), pro fessionele toppers zijn het niet geworden. Het waarom is gemakkelijk te ach terhalen. Olympia's Ronde is geen maatstaf voor het slagen of niet slagen van wielrenners. Daartoe leent het karakter van de enige Nederlandse etappe- wedstrijd van formaat zich niet. De internationaal gemeten moei lijkheidsgraad is bijzonder laag en er wordt alleen maar hard ge- PESCARA (ANP) - Bernhard Hinault heeft gisteren zijn aanspraken op de uiteindelij ke Girozege verstevigd. Moeiteloos verdedigde de Breton in de 13e etappe van Campitello naar Pescara (184 kilometer) de op Moser her overde rose trui, die tot maandag, als de eerste zware bergetappe moet worden ge reden, nauwelijks meer in ge vaar zal komen. Niet Moser of Saronni, maar de 24-jarige Silvano Contini, de kopman van het Bianchi- team, profileert zich als de ernstigste tegenstander van de Fransman. Terwijl Moser en Saronni met hun achter stand van resp. 2.29 en 2.56 in feite reeds kansloos zijn ge worden voor de eindzege, trok Contini de overwinning in de dertiende rit naar zich toe. Door een tijdwinst kon hij zijn achterstand op Hi nault met 30 seconden redu ceren en is nu tweede in het algemeen klassement met 31 seconden achterstand. Zijn stalgenoot, de Zweed Prim is derde met 1.12 minuut. fietst, voornamelijk Wie dat niet kan of er de nodige lef voor mist, is in Nederland vaak gezien. Tekenend is dat de winnaar van de Ronde van Nie- dersachsen (Toon van der Steen) in Olympia's Ronde niet zelden tot de eerste lossers behoorde. Wielrennen behelst echter meer dan zo hard mogelijk de pedalen ranselen, hoe vreemd dat ook mag klinken. Voor die andere fa cetten (zoals het leren bergop rij den en het goed gebruiken van het versnellingsapparaat) zijn er over onze grenzen veel betere leerscholen. Gerrit Solleveld kan erover mee praten. Hoe talentrijk de tuinder uit De Lier (een van onze weinige topamateurs met een volledige dagtaak) ook is, in het buiten land heeft hij als amateur nog geen potten gebroken. Dit jaar liet hij zijn gezicht zien te mid den van de profs in Parijs-Nice en in de Giro delle Regioni, waar de Oostbloklanden sterk waren vertegenwoordigd. In beide wed strijden eindigde Solleveld in de achterhoede, zij het dat hij van zijn coach Jan Gisbers, die over hem waakt als ware hij een kas plantje, slecht van start was ge gaan om aan de vorm van Olym pia's Ronde te schaven. Internationaal is Solleveld nog al tijd een vraagteken. Een eerste grote test moet nog komen, maar er is volgens Gisbers perspectief. De coach verwijst naar de Ster van Beloften van 1980, toen zijn pupil als enige amateur tijdens een pittige Pyreneeën-klim in de buurt van Hinault kon blijven. Gisbers: „Gerrit zal het in het hooggebergte nooit winnen, maar hij kan daar wel goed mee komen". Haast om toe te treden tot de rijen der profs heeft Solleveld, in te-, genstelling tot de meeste topa mateurs, niet. Hij laat zich hele maal leiden door Gisbers, die Solleveld nog niet klaar acht voor de overstap naar de grote jongens. Gisbers weer: „Licha melijk kan hij het wel aan, maar geestelijk is hij er nog niet njp voor. Hij ziet het fietsen nog te veel als een pretje en mist mo menteel de broodnodige zakelij ke inslag. Dat moeten we hem eerst bijbrengen en dat kost tijd". Voorlopig kan bondscoach Piet Li bregts dus nog rekenen op het paradepaardje van zijn assistent Gisbers. Die beleidsmatige op bouw van een wielercarrière is Libregts uit het hart gegrepen. Zelf komt de bondscoach bin nenkort met een nieuwe nota voor de KNWU, waarin hij pleit voor een nóg strakkere aanpak van de amateurtop. Libregts wil dat het Oranje-talent nóg meer in het buitenland aan de slag gaat. Dat is in zijn ogen de enige mo gelijkheid om de achterstand op de heersende staatsamateurs van Oost-Europa volledig weg te werken. Libregts: „Wij hebben hier net zoveel talent, het moet alleen goed geprogrammeerd worden". Olympia's Ronde is volgens Li bregts ook hoognodig aan een nieuwe formule toe. Hij stelt dat er minimaal twee dagen in Lim burg moet worden gereden en looft het idee om nog een dag of twee af te zakken naar de Belgi sche Ardennen. Libregts: „Inter nationaal stelt deze Ronde niets zijn supporters reageerde hij geschrokken, zich niet meer bewust van eerdere kritiek, die hy op het Londense toernooi had geuit De deelnemers in Parijs worden overigens niet alleen door de wedstrijdleiding bedreigd. Darmstoornissen doen zich veel vuldig voor. Sue Barker trok zich terug, voordat zu een bal had ge slagen. Bettina Bunge en Billie- Jean King hadden er donderdag last van en verloren hun partyen, terwijl gisteren Bonnie Gadusek en de Tsjechoslowaak Jiri Gra- nat lieten weten niet te kunnen spelen. Na Thierry Tulasne, Henri Leconte en Loic Courteau heeft opnieuw een jonge Fransman van zich doen spreken op Roland Garros. Het is de zeventienjarige Guy Forget, een produkt van de spe ciale Franse tennisschool, waar uit onder meer de als achtste ge plaatste Yannick Noah is voort gekomen. Forget versloeg in een marathonpartij over twee dagen Ilie Nastase: 6-1, 5-7, 6-4, 1-6, 9-7. De Roemeense veteraan, die de laatste tijd redelijke resultaten boekte, vond dat Forget harder sloeg dan Gomez, de winnaar van de open Italiaanse kam- pioenschappn. Dames Bij de dames begint enige tekening in de strijd te komen. Titelhoud- ster Hana Mandlikova, de als tweede geplaatste Martina Na- vratilova en de nummer drie Tra cy Austin bereikten allen de laat ste zestien. De 19-jarige Austin, die voor het eerst meedoet in Pa rijs, gaf haar tegenstandster And rea Temesvari een voorsprong van 3-0, maar pakte toch nog de set met 7-5 om daarna in de twee de geen punt meer af te staan. Ze komt nu tegen Yvonne Vermaak. De Zuidafnkaanse had een ge makkelijke dag Haar tegen standster Marcella Mesker bleek geblesseerd. De Nederlandse kampioene staakte de stnjd by een achterstand van 1-5. Martina Navratilova, die dit jaar slechts eenmaal is verslagen, had geen moeite met Lisa Bonder: 6- 1, 6-3. De als vijfde geplaatste Ha- na Mandlikova ontmoette na Betty Stóve opnieuw een vetera ne, Virginia Wade, en won ge makkelijk: 6-2, 6-1. voor. Het is een koers gebaseerd op snelheid, veel te vlak". De KNWU zal Olympia financieel dan wel aanzienlijk meer moeten bijspringen dan tot dusver het geval is geweest. Bovendien loopt de vergrijzende organisatie niet over van vernieuwingsdrang en ziet de provinciale overheid in Limburg Olympia liever gaan dan komen. Een opwaardering van deze koers lijkt dus ver weg. De laatste etappe van Olympia's Ronde van Nederland was voor de Gelderlander Frits van Bins- bergen, die daarmee zijn eerste grote zege in zijn nog prille wie lercarrière boekte. Van Binsber- gen versloeg in de sprint Ad Prinsen, met wie hij in de finale uit het peloton was ontsnapt. Prinsen eiste bij de jury van aan komst nog wel de eerste plaats op (zijn vluchtmakker zou van de rechterhjn zijn afgeweken), maar dit protest werd niet gehono reerd. Ook in de korte slotetappe over ruim 100 kilometer van Hil- legom naar Amsterdam was er volop strijd, maar Oranje Trui drager Gerrit Solleveld hand haafde zich moeiteloos en hielp zijn sponsor eindelijk (na twaalf jaar) aan een felbegeerd succes. BUENOS AIRES (Reuter) - Volgens het Argentijnse persbureau Telam is het zeker dat de Argentijnse stervoetballer Diego Maradona van Boca Juniors volgend seizoen voor Barcelona zal gaan spoelen. De Spaanse club zal het recordbedrag van 7,7 miljoen dollar (ongeveer 19.250.000 gulden) voor hem neertellen. De 21-jarige voetballer, die door de Zuidmarikaanse sportpers de opvol ger van de legendarische Pele wordt genoemd, zal na het toernooi om het wereldkampioenschp naar Barcelona vertrekken. Details werden niet bekend gemaakt. Het vertrek van John Metgod lijkt nog een kwstie van uren. Vandaag zullen de besturen van AZ'67 en Real Madrid trachten overeenstem ming te bereiken over de transfer van de 24-jarige libero uan de Alk- maarse bekerwinnaar naar de Spaanse club Real Madrid. Real moet met 1.7 miljoen gulden over de brug komen. ADVERTENTIE MAANDAG A.S. 2e PINKSTERDAG Groot E1 junioren om de Morschbocaal v.v. Lelden. Sportcomplex gelegen aan de Smaragdlaan. LEIDEN - Prima tijden werden gisteravond op de Leidse kunststofbaan gerealiseerd tijdens wedstrij den georganiseerd door de AV Holland. Vooral Haagse deelnemers waren snel op de sprint. Diede- rik Everts (VLTC) won de 100m bij de heren in 10.6, bij de dames was Martha Derby (Sparta) met 11.8 de snelste. John van Loon (Spartaan Lisse) kwam uit op 11.0. Van het Leidse AV Holland toonden Joop Grevelink en Alfred Verhoef met beiden een tijd van 11.3 aan na blessure-perikelen weer op de goede weg te zijn. Verrassend was de 11.5 van hun clubge noot Peter de Haan, een nieuweling op atletiekge- bied. Het Leidse De Bataven had in het tweetal Hans en René Verlaan snelle sprinters: tweemaal 11.4. Op de 1500 m werden maar liefst 17 series met gemid deld twaalf deelnemers per serie afgewerkt. Bij de dames was de Roosendaalse Tineke Kluft (Thor) met 4.28.8 superieur. Van de regionale deelnemers scoorden Marion Komdeur (Holland, 4 48.1), Lenie van de Poel (Spartaan, 4.38.0) en Jan Verloop (Bata ven, 3.57.9) goede tijden. De technische nummers gaven goede verrichtingen te zien van Kees Lange- veld (Holland, 51.22 met de speer bij de jongens), Jenny Litjens (Holland, hoog dames 1.70), Femmy Jansen (Bataven kogel dames 10.36) en Paul de Ko ning (Spartaan, 49.10 met de speer bij de jongens). GUAYAQUIL (ANP) - Rini van Bracht werpt zich in Guayaquil op als de grootste kanshebber voor de wereldti tel driebanden. Met opval lend gemak bedwong hij in de negende ronde de Argen tijn d'Oryarzabal, terwijl naast hem de koploper, Yos- hihara, verrrassend onderuit ging tegen de Mexicaan Ava los. Van Bracht bouwde in het be gin van zijn party tegen de al tijd lastige d'Oyarzabal een fikse voorsprong op. Terwyl de Nederlander met een con stante voorsprong van onge veer tien caramboles op een regelmatige zege afstevende, trachtte de Agentijn hem uit zyn concentratie te halen door vaker dan nodig was van zyn plaats weg te lopen. Van Bracht werd daar even door gehinderd, liet d'Oyar zabal in de eindfase dichter bij komen, maar rondde zyn voortreffelijk optreden toch met een zege af. 60-54. De Japanner Yoshihara kreeg geen vat op de gevaarlyke outsider Avalos. De Mexi caan maakte een c II van zes punten met series van dertien en later in de par tij van twaalf ruimschoots goed. Toen hij in de 30e beurt zijn serie van dertien maakte, toonde Yoshihara niets van de vechtlust die de biijarten- de Japanners over het alge meen kenmerkt. In de laatste vijftien beurten maakt* YOf hihara nog slechts dertien ca ramboles Avalos won uitein delijk met 60-38.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13