t 3 UVS: "Zo kan het niet langer 3 Muzikale padvinder Hancock raakt het spoor bijster... Waar ging het mishoe moet het verder? Sport ZATERDAG 29 MEI 1982- LEIDEN - De zondagse sportkost wordt voor de aanhang van UVS zo langzamerhand een on verteerbare maaltijd. Nauwelijks bekomen van de bepaald niet smakelijke hoofdklasse-hap, laat het zich aanzien dat de blauwwitten moe ten aanzitten aan wéér een tafel met degradatie- spijzen. Hoewel het sein 'aan tafel' nog niet is gegeven, is een aantal Leidenaars al over de nek gegaan; ze zijn zeer ontevreden over 'hun' UVS, dat net in de eerste klasse in acuut degradatiegevaar is geraakt. Niet alleen de sympathisanten, maar heel voetbalminnend Leiden vraagt zich af wat er toch aan de hand is in de Kikkerpolder. Daar, waar vroeger het 'juweeltje' van het Nederland se amateurvoetbal was gevestigd, waar het ene na het andere succes werd gënhaleerd, waar het als toeschouwer vaak zo aangenaam toeven was. Anno 1982 is het bij UVS allemaal minder. Veel minder zelfs. Na tuurlijk. voor de hoofdklasse was de Leidse club niet meer te hou den. Onder voorzitterschap van Piet Kruit weigerde 'blauwwit' de spelers duiten toe te stoppen. Voetballers zijn nu eenmaal ge voelig voor de aantrekkelijke 'extra s' en kozen na het misluk te profavontuur dus niet voor UVS. Waar de overige hoofdklas sers het talent naar zich zagen toestromen, bleef Piet Kruit roeien met de eigen riemen. 'Lie ver zo degraderen, dan met beta len handhaven', was een gere geld geslaakte kreet in de be stuurskamer. Na veel geworstel en bovenkomen, verzoop UVS uiteindelijk toch. Terecht, want de vertrokken kwali teit o.a de Blommen en Van Seggelen) kon niet worden aan gevuld. Maar voor de eerste klas se zou de Kikkerpolderploeg wél voldoende klasse in de selectie hebben, heette het. Op verzoek van de spelers zou UVS een of- fensiever systeem hanteren. Na de gevoelige klappen in de hoofdklasse stond het terugkrij gen van het plezier centraal. En inderdaad, UVS vertrok met een interessant spelletje uit het sei zoenstartblok De ploeg draaide in de beginperiode de rollen om en liet de tegenstander achter zich aanlopen. Die weelde kon UVS niet lang dra gen. Gehinderd door de invallen de koude en slechte velden kwam een snel einde aan het kor te succesverhaal. Door een aan schakeling van factoren kreeg de ploeg de ene na de andere opdof fer de verwerken. "Maar straks, in de lente, als de velden weer opknappen, zal UVS terugko men", hield Désar de hoop le vend. Ook op de egale matten echter kreeg zijn formatie lik op stuk. Het aanvankelijk uitgetel de HOV begon opeens wedstrijd jes te winnen en zag die opleving succes opleveren. Vorige week kwam de ploeg dankzij een 2-1 zege op Lugdunum naast UVS, dat zelf van HION verloor. De Leidse equipe is nog niet 'overleden', maar het program ma ziet er wél ongezond uit. In Rotterdam wacht CW (dat heeft nog één punt nodig voor de titel) maandag als tegenstander en de week daarop komt stadgenoot Roodenburg op bezoek. HOV krijgt met Hermes DVS (uit) en VIOS (thuis) te maken. Hoewel 'Uit Vriendschap Saam' veel excuses kan aandragen, zou afdaling naar de tweede klasse een afgang van de eerste orde zijn. Spelers en trainer, die hier na aan het woord komen, zullen degradatie ook als zodanig erva- Waar ging het mis, hoe moet het verder?. Brandende vragen, maar de directe oplossingen zijn niet een. twee. drie voorhanden. In dit verband is het interessant de mening te horen van ex-spe lers. Natuurlijk, het zijn de kapi teins aan de wal maar nu de trein bijna is ontspoord, kan gratis raad geen kwaad. Werkers "Waar en wat het precies mis ging", zegt Bert Kort (ook jeugd trainer bij RCL), "weet ik niet. Waarschijnlijk weet niemand dat. Maar dat UVS niet op de hui dige voet door kan gaan, is dui delijk. Wij benaderen het voetbal zoals het hoort, maar daar red je het tegenwoordig niet meer mee. Harde werkers zijn nu eenmaal noodzaak geworden". Zoals Bert Kort bijvoorbeeld. Aanvankelijk begonnen in de reserves maar weer door Désar opgeroepen toen het het team te weinig pun ten vergaarde. "Aan de trainer ligt het niet, want zijn oefenstof is uitstekend. Na zeven jaar leer ik nog steeds van hem". "Die zeven jaar zijn misschien wel te lang geweest", vindt Mano Fa- ber. "Désar is gewoon goed, daar zal ik niets van zeggen, maar mis schien had het wel beter geweest als-ie weg was gegaan. Als wij degraderen zal het mij verbazen als Désar blijft. Hoewel wij net zo schuldig zijn als hij. Volgens mij zal hij de eer aan zichzelf hou den". "Dat zou misschien het beste zijn", zegt Freek Filippo, oud-speler en nu coach van Leidse jeugdteam, zij. "Als ik met Gerard praat, heeft hij altijd gelijk. Hij weet het allemaal prachtig te vertellen, maar als je de ranglijst erbij haalt, heeft hij tóch ongelijk. Uit de regio zijn altijd veel talenten naar UVS gekomen. Als je daar mee niets hebt kunnen doen, moet je toch je conclusies trek ken. Dan moet je opstappen. Er zit dan iets goed verkeerd". Kaatsvoetbal "Ik zie bij UVS allemaal dezelfde voetballers", weet Bart Lardé, centrale verdediger in de blauw witte glorietijd. "Allemaal kaat sers en jongens die een balletje hoog kunnen houden. Ze hebben het vermogen om een tegenstan der binnen de minuut twee keer door de benen te spelen. Maar bij de derde keer gaan ze natuurlijk wel plat. En dan zijn ze mentaal zó aangeslagen, datje niets meer aan ze hebt. In mijn tijd moest UVS het ook hebben van tech nisch voetbal, maar kon er soms ook gebikkeld worden. Dót mist het huidige UVS. Als het nodig was kon Gerard vroeger zelf beu ken, nu zoekt hij zijn heil in voet ballers, die over het hele veld kaatsen. De verrassing ont breekt". "Maar UVS is nu eenmaal een ver eniging", verdedigt voorzitter Van Leeuwen zijn trainer, "die selecteert op technische voetbal lers. Dat is al jaren zo. We weige ren als HOV en HION te gaan spelen. Dan maar met schoon voetbal in de tweede klasse". Pa niek zal er in de Kikkerpolder niet uitbreken, maar momenteel wordt er over de benarde positie van het 'vlaggeschip' driftig na gedacht. Hoewel Van Leeuwen liever de kiezen op elkaar houdt in de huidige situatie, vraagt de praeses zich wel af "of UVS wel op deze wijze moet voortgaan". "We blijven natuurlijk geloven in de goede afloop, maar de draad is wel heel erg dun. Als degradatie het gevolg is, zal het bestuur zich beraden over de toekomst. In elk geval zullen we er dan naar stre- Varia De felicitaties zijn ven onwoorWaardelijk terug te komen. Welke koers we zullen volgen, durf ik niet te zeggen". Als kapitein zal wederom Gerard Désar optreden, nu hij in januari al een contract voor nog een jaar (zijn achtste) ondertekende. "En dat zal ik nakomen", voorspelt de oefenmeester, "hoewel ik na tuurlijk met kan zeggen dat ik succes heb bij UVS. Als je de de ranglijst bekijkt, kan je genoeg conclusies trekken. Dat is een af gang voor de voetballers én het technische apparaat. Maar ook al zal UVS straks in de tweede klas se belanden, mijn oordeel over het spelletje verandert niet. Nooit. Ik houd van technisch ge schoold voetbal en die visie vind je bij UVS terug. Ik zie nu een maal liever Olsen en Cruijff, dan een willekeurige harde werker. Daarom koos ik aanvankelijk voor een Lisa Vogel en een Nico Oosterlee. Jonge, snelle en be gaafde spelers. Met die gastjes heeft UVS wél de meeste punten gehaald".. "Maar ze missen agressie", beseft ook Désar, "en juist dót heb je nodig in de eerste klasse. Jam mer, maar waar. We hebben ge probeerd te voetballen, maar dat is kennelijk niet voldoende. En dan blijkt UVS over te weinig ka raktervoetballers te beschik ken". Kortom, Désar en UVS zijn het slachtoffer van het eigen selec tiesysteem. "Graag zou ik een soort speler als Van Kooten wil len inpassen, maar ze zijn er niet". Begrijpelijk, want ook in. de jeugdelftallen en reserve teams wordt het kaatsvoetbal ge propageerd. Aad Koren kon dat vroeger als de beste en zorgt nu als trainer dat het bij de UVS- jeugd tot in de finesses wordt uit gevoerd. Met succes, maar een maal bij de senioren komt het merendeel van de doorgestroom de jeugd te 'zwemmen'. "Het was op zich al een goede pres tatie", stelt Jan van Duyn, oud speler en tegenwoordig voorzit ter van de commissie zaalvoetbal van de afdeling Leiden, "dat UVS zich zo lang aan de top heeft gehandhaafd. Waar andere clubs versterking naar zich toe- lokten, bleef UVS het met eigen kweek proberen. Dat is misge gaan en ik voorspel dat ze het straks eventueel in de tweede klasse wéér moeilijk krijgen. Er zitten nu eenmaal te weinig knokkers in. Misschien was het ook wel beter geweest als er een andere trainer had gekomen. Zoiets is natuurlijk nooit te be wijzen. maar zo'n man had wel licht nieuwe impulsen kunnen geven aan de huidige groep". Daarin zit volgens de vroegere middenvelder Jan Leget "te wei nig kwaliteit". "Ik heb te weinig wedstrijden gezien om een goed oordeel te vellen, maar in de laat ste wedstrijd tegen HION viel me het gebrek aan klasse op. Jammer, want het doet me pijn dat de club, waarbij jezelf op top niveau hebt gespeeld, op deze afglijdt". ROB ONDERWATER Herbie Hancock heeft onlangs een nieuwe elpee uitgebracht, 'Lite me up' genaamd. Zijn discografie bevat zo'n twintig solo-elpees. Voorts heeft hij meegewerkt aan tientallen albums van anderen. Van '63 tot '68 maakte hij deel uit van de groep van Miles Davis waarin in die tijd ook Wayne Shorter, Freddie Hubbard en Ron Carter zitting hadden. Velen zien deze bezetting van de muzikale duiventil van Miles Davis nog altijd als de beste samenstelling. Later ging Hancock aan de slag met zijn eigen sextet dat door financiële problemen geen lang leven was beschoren. In 1973 maakte Hancock met zijn Headhunters veel furore met de gelijknamige langspeler die in die tijd de best verkochte jazz-elpee was. Sinds 1977 maakt Hancock op funk geschoeide muziek, is vokaal in de weer met een vocoder en maakt hij gebruik van de allernieuwste snufjes die de elektronica heeft te bieden. Op de foto bedient Hancock een clavitar, een in een gitaarvorm gegoten toetsenbord dat kan worden beschouwd als een afstandsbediening van al zijn synthesizers, moogs en aanverwante instrumenten. AMSTERDAM Herbie Han cock, het 42-jarige Ameri kaanse toetsenfenomeen, is meer geinteresseerd in zijn computerspelletje dat hem in staat stelt woorden op een te levisiescherm te laten ver schijnen dan in het gesprek. Hancock maakt de indruk to taal geen zin te hebben in zijn promotietournee die is be doeld om zijn nieuwe elpee 'Lite me up' onder de aan dacht te brengen. De matheid waarmee hij de voorgeschotelde vragen beantwoordt is trouwens te rug te vinden in zijn presta ties op 'Lite me up': een lang speler die de belofte van de titel in het geheel niet na komt. Hancock heeft rrtct deze schijf acht uiterst bloedeloze funk- nummers aan zijn repertoire toegevoegd die stuk voor stuk gespeend zijn van elke vórm van inventiviteit. Uit de hoesinformatie blijkt boven dien dat Hancock slechts,in geringe mate betrokken is ge weest bij de vervaardiging van deze schijf. Drievierde van het gebodene is gecom poneerd door Rod Temper- ton, hier en daar in samen werking met Hancock. Tem- perton is bekend door zijn ter ziele gegane funkformatie Heatwave en door zijn be moeienissen met mensen als Michael Jackson en Quincy Jones. Hancock wordt op 'Li te me up' verder bijgestaan door onder anderen Narrada Michael Walden en Jay Gray- don die achtereenvolgens als drummer en gitarist hun spo ren hebben verdiend in het Amerikaanse funk wereldje Funk De muzikale loopbaan van dit duo vertoont veel overeen komsten met die van Han cock. Ook Walden en Gray- don zijn groot geworden in de Amerikaanse jazz-rock en Herbie Hancock, padvinder op het gebied van muziek en elektronica. "Ik houd van computers". zijn daarna het zijpad van de funk ingeslagen. Een koers wijziging overigens die door tal van anderen grootheden zoals George Duke en Stan ley Clarke is ingezet. Aan Hancock de vraag naar het waarom van deze muzikale uitstap van dergelijke gere nommeerde jazz(-rock)-rr "Jazz-musici houden gewoon van funk. Al in een eerder stadium gebruikten we con cepten uit de popmuziek in jazz. Daardoor raakten we steeds meer betrokken bij funk. Jazz is ook zo esote risch (bestemd voor de inge wijden, WK) terwijl ik met pop meer 'everyday people' kan bereiken. Bij jazz ligt de nadruk op het luisteren. Bij pop daarentegen is intensief luisteren geen vereiste, de luisteraar kan tegelijkertijd met andere dingen bezig zijn, like dancing you know", ant woordt Hancock. Voor het antwoord op de vol gende vraag wordt het ge duld van ondergetekende da nig op de proef gesteld want Hancock blijkt een nieuw grapje met zijn speeltje te hebben uitgevonden. Hij wenkt me naast hem te ko men zitten en wijst naar het scherm. 'Hi Wim' staat daar te lezen en nadat hij een be paalde code heeft ingedrukt staat deze niet alledaagse be groeting zelfs tien maal onder elkaar op het scherm afge drukt. "You're on television, man", verduidelijkt Han cock. David Rubinson is de afgelopen tien jaar onafgebroken je producer en manager ge weest. Op de hoes van 'Lite me up' ontbreekt zijn naam. 'Dat betekent eenvoudigweg dat Rubinson 'Lite me up' niet heeft geproduceerd", luidt Hancocks commentaar "Nee, nu even serieus", voegt hij eraan toe. "Ik wilde op 'Li te me up' met Graydon, Wal den en Temperton werken en ze alle vrijheid geven. Zij hebben de gave precies aan te voelen wat het publiek leuk vindt. Verder wilde ik voor deze elpee nu eens niet zo lang en ver van huis en mijn familie zijn. Mijn vorige elpee ('Monster', WK) heb ik opgenomen in San Francis co, deze keer wilde ik in mijn woonplaats, Los Angeles, Verbergen Op de vraag waarom hij bij zijn eigen vokalen gebruik maakt van een vocoder (een stem vervormend apparaat, WK) antwooreft Hancock: "Ik zing niet zo goed en dat kan ik met een vocoder een beetje ver bergen". "Weet je, alles wat Temperton doet klinkt meteen als een hitsingle. 'Lite me up' is pre cies zo geworden als ik wilde, in tegenstelling tot 'Monster'. Het eindresultaat van de 'Monster'-elpee viel anders uit dan het basisidee. Op 'Li te me up' zijn die twee ele menten wél samengevallen", zegt Hancock zomaar ineens uit zichzelf. foch verlaat hij hierna weer zijn praatstoel en neemt an dermaal plaats op de kruk achter zijn beeldscherm. Vanuit die positie wil hij nog kwijt dat hij plannen heeft om nog meer albums met Temperton te maken omdat hij hem als een talentvol componist beschouwt, dat hij de Talking Heads een leuke band vindt en dat hij in sep tember weer een jazz-elpee zal uitbrengen. "I love com puters" zegt hij vervolgens en drukt een hoop 'abracra- daba' op zijn toetsenbord in. Het gesprek is wat hem be treft beéindigd. Even wordt ondergetekende bevangen door het idee de rest van de vragenlijst op het beeld scherm aan te brengen. Han cock is echter zo verdiept in zijn speelgoed dat hij een der gelijk initiatief hoogstwaar schijnlijk als televisiepirate rij zou hebben beschouwd. WIM KOEVOET

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12