Britse opmars naar hoofdstad Israël geeft toe dat het Iran steunt "Boycot Z.-Afrika niet zo dringend" Spaanse premier houdt het hoofd koel na nederlaag Thatcher geeft geen details Walesa naar ander interneringsoord *\Ol% LENING 1982 PER 19SS/1992 Kaping komt in Tunis tot ontknoping VS-generaal: "Stop op hulp El Saldador gevaarlijk" VRIJDAG 28 MEI 1982 Buitenland WASHINGTON (AFP) - Tus sen de Verenigde Staten en Israël is verschil van mening ontstaan over de dreiging die Iran zou betekenen voor de stabiliteit in het gebied rond de Perzische Golf. De Israëli sche minister van defensie. Ariel Sharon, heeft deze week voor de Amerikaanse televisie voor het eerst toege geven dat Israël de funda mentalistisch islamitische staat militaire steun verleent. Op de dag dat in Teheran de herovering werd gevierd van Chorramshahr, welke stad bijna 20 maanden in Iraakse handen was, rechtvaardigde Sharon de Israëlische militai re hulp aan Iran - die hij be perkt noemde - met verwij zing naar de gevaren van een inval door de Sowjet-Unie in dat land. Sharon, die dinsdag overleg voerde met de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Haig en zijn col lega Weinberger, verwierp het standpunt van Washing ton dat Iran, meer dan Irak, de belangrijkste bedreiging van de Westerse belangen in de regio vormt. Washington kreeg deze week voor deze houding steun van Jordanië, toen kroonprins Hassan, eveneens dinsdag op bezoek bij Haig en Weinber ger, aangaf dat "de export van de Iraanse revolutie" de ernstigste bedreiging voor de landen rond de Perzische Golf en in het Midden-Oosten vormt. Jordanië Ondanks zijn officiële neutrali teit in het conflict tussen Iran en Irak en de weigering mili taire hulp aan de oorlogvoe renden te verstrekken, lijkt Washington het Jordaanse standpunt te delen. De Ver enigde Staten lijken be vreesd voor de gevolgen van een Iraanse overwinning op Irak, met name omdat die het bewind van ayatollah Cho- meini kan aanmoedigen tot een poging de regeringen in de gematigde Arabische lan den in het gebied omver te werpen. Overigens werd de herovering van Chorramshahr in Iran de "eerste stap naar (de bevrij ding van Jeruzalem" ge noemd. Om de Verenigde Staten te waarschuwen tegen elke steun aan Bagdad sprak Sha ron dinsdag van de "bedrei ging voor de vrede" die een nieuwe Arabische coalitie vormt, die "de goedkeuring van Washington zou heb ben". De Israëlische minister maakte duidelijk dat Israël pertinent tegen zo'n nieuwe coalitie is, waarin volgens hem Irak. Egypte, Jordanië en Saoedi-Arabië zouden sa menwerken. Officieel is in Washington niet op Sharon's verklaringen ge reageerd, maar een hoge functionaris die anoniem wil de blijven zei dat Washington al "enige tijd op de hoogte was" van de Israëlische hulp aan Iran. "Wij begrijpen dat de regering-Begin Irak vreest, maar Israël speelt met vuur als het Iran steunt, dat er alleen op uit is de Verenig de Staten zwart te maken en Israël van de kaart te vegen", zei hij. Ondanks de Ïsraëlisch-Ameri- kaanse menigsverschillen heeft het Congres in Was hington zich dinsdag niet uit gesproken tegen de verkoop aan Israël van 11 F-15 jacht bommenwerpers (een bedrag van 1300 miljoen gulden). Bo vendien heeft het ministerie van defensie het Congres ver trouwelijk ingelicht over zijn voornemen Tel Aviv 75 F-16 jagers te verkopen (kosten rond 6,25 miljard gulden). Irak De Amerikaanse regering heeft gisteren de verkoop van zes vrachtvliegtuigen aan Irak goedgekeurd ondanks pro test van congresleden. Het ministerie van handel zei gisteravond aan de vliegtuig fabriek Lockheed een uit voervergunning voor ze L- 100-vrachtvliegtuigen te heb ben verstrekt. De verkoop overeenkomst met Irak zou nog niet zijn ondertekend, al dus het ministerie. De congresleden die tegen zijn, 65 van het Huis van Af gevaardigden en 35 senators, menen dat die vliegtuigen in de oorlog met Iran kunnen worden gebruikt en hadden bij het ministerie van handel schriftelijk tegen de verkoop geprotesteerd. De Egyptische president, Hos- ni Moebarak, heeft in een vraaggesprek bevestigd over inlichtingen te beschikken dat Iran "bije grens met Irak zal stoppen". Het vraaggesprek is gehouden met het Koeweitse blad Al Siassa en gisteren door Al Ahram in Cairo overgeno men. Moebarak zei dat "Iran weet dat het oversteken van de grens het evenwicht in de internationale, regionale en Arabische belangen in het ge bied zou verstoren. Evenals Iran het oversteken van de grens door Irak aan het begin van de oorlog afwees, zal schending van de Iraakse grens door Iran volstrekt on aanvaardbaar zijn". (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL Een Westeuropese economische boycot tegen Zuid- Afrika staat niet hoog op het wensenlijstje dat premier Moe- gabe van Zimbabwe (het vroege re Rhodesië) op zijn huidige rondreis door de Europese Ge meenschap met zich meedraagt. Voor een eenzijdige boycot tegen Zuid-Afrika, zoals in Nederland vaak bepleit, voelt Moegabe he lemaal niets. Dat bleek gisteren uit opmerkingen van de Zimbab- t premier in Brussel. Moegabe heeft in zijn besprekin gen met de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Ge meenschap) wel de problemen rond de apartheid in Zuid-Afrika aan de orde gesteld, maar daarbij niet aangedrongen op forse maatregelen vanuit West-Europa om het blanke mïnderheidsregi- me onder druk te zetten. „We laten het aan de landen zelf over om uit te maken welke vor men van druk ze willen uitoefe nen. Als ze sancties willen uitoe fenen moet dat eenparig gebeu ren, want succes moet verzekerd zijn. We zouden niet graag willen dat de maatregelen halfslachtig worden genomen", zei Moegabe op een persbijeenkomst na zijn overleg met de Europese Com missie in Brussel. Moegabe hoopt met zijn rondreis vooral het wantrouwen van Wes terse investeerders ten aanzien van zijn economische beleid in Zimbabwe weg te nemen. „We doen een appèl op de Europese investeerders om zich niet te la ten afschrikken", zei Mugabe. Hij wees erop dat het voorgeno men socialistische beleid niet op alle sectoren betrekking zal heb ben. er is dus ruimte voor wester se investeerders. Moegabe heeft op zijn rondreis inmiddels Lon den. Bonn en Rome aangedaan. Hij zal Nederland begin juni be zoeken na eerdere besprekingen in Parijs en Athene. Premier Moegabe tekende gisteren een overeenkomst tussen Zimbabwe en de EG-landen. Edgar Pisani, een Frans lid van de Europese Commis sie. keek toe. (Van c correspondent Henk Dam) LONDEN - De Britse troepen op de Falkland-eilanden zijn begonnen aan de opmars vanaf het bruggehoofd bij San Carlos. De Britse premier mevrouw Thatcher heeft dat gisteren in het Lagerhuis gezegd. De premier wilde geen verdere details over deze opmars geven, „omdat dat de vijand alleen maar zou helpen". Een emotioneel welkom viel de 269 manschappen gisteren ten deel die in Engeland terugkeerden. Zij overleefden de ramp met de Sheffield, die na een Argentijnse raketaanval is gezonken. Deze marine-officier stak zijn vreugde om de behouden thuiskomst niet onder stoelen of banken. Kringen dicht bij het ministerie van defensie hebben evenwel verklaard, dat de opmars zich langs twee wegen begeeft. Een deel van de 5000 manschappen die bij het bruggehoofd gelegerd zijn, is naar het zuiden afgezakt, naar Goose Green en Port Dar win, waar zich naar schatting 1000 Argentijnen bevinden. Een ander deel zou zijn opgetrok ken in de richting van Port Stan ley, de hoofdstad van de Falklan deilanden, waar 5000 tot 6000 Ar gentijnen zich hebben schanst. Het wordt door defen siespecialisten niet onwaar schijnlijk geacht dat de Britten, voor het daar tot vechten komt, in de buurt van Port Stanley meer manschappen aan land zul len brengen. WARSCHAU (DPA/Reuter) - Lech Walesa, de voorzitter van de verbo den onafhankelijke Poolse vakbond "Solidariteit" is uit de villa bij Warschau, waar hij sinds de staat van beleg van 13 december werd vastgehouden, overgebracht naar een ander interneringsoord. Dat heeft regeringswoordvoerder Jerzy Urban gisteren op een persconfe rentie in Warschau bekendgemaakt. De woordvoerder zei niet waar Walesa nu wordt vastgehouden, maar volgens sommige berichten zou Walesa zijn overgebracht naar een villa in het oosten van Polen. Volgens Urban zijn de omstandigheden beter en kan Walesa zijn vrouw en kinderen er beter ontvangen. De vrouw van Walesa, Danuta, was niet van de overplaatsing op de hoogte ge bracht. "Zij hebben hem waarschijnlijk overgebracht om hem lange tijd vast te houden", zo verklaarde zij telefonisch. Danuta heeft haar man sinds 13 december zes maal kunnen bezoeken. Regeringswoordvoerder Urban zei, dat het aantal geïnterneerden wisselt. Als in een bepaalde plaats ordeverstoringen worden gevreesd, wordt een aantal verdachte personen voor korte tijd vastgehouden en na eni ge dagen weer vrijgelaten, aldus Urban. De woordvoerder zei dat nu nog ongeveer 38 procent van oorspronkelijk gearresteerde personen vastzit. Op 13 december werden ongeveer 4000 personen gearresteerd. (Van onze correspondent Gerrit-Jan Hoek) MADRID - Premier Calvo Sotelo heeft tot dusverre even stoïcijns als altijd gereageerd op de ver nietigende nederlaag, die zijn re geringspartij UCD afgelopen zondag in het Spaanse district Andalusië leed. Na uitvoerig be raad in de afgelopen dagen met de kern van zijn vertrouwensmi- nisters, met de UCD-parlementa- riërs en met de top van het UCD- partijapparaat is de Spaanse pre mier er (naar buiten althans) in geslaagd om alle interne op standjes voorlopig te bezweren. De neiging van een invloedrijke sector binnen de partij om, nog voor de algemene verkiezingen van begin volgend jaar, een coali tie aan te gaan met de conserva tieve Alianza Popular heeft Cal vo Sotelo weten te neutraliseren. Ook de roep om zuiveringen in het partijapparaat heeft de Spaanse premier weten af te wimpelen. Evenals de mogelijk heid van ontbinding van het par lement en het uitschrijven van vervroegde verkiezingen (waar voor de verkiezingen van Anda lusië ter dege rekening mee werd Toch sloot premier Calvo Sotelo het niet uit dat de algemene ver kiezingen iets vroeger zullen worden gehouden (gesproken wordt over het komende najaar) dan aanvankelijk de bedoeling was. Deze laatste mogelijkheid wordt tevens gesteund door de socialisten, de grote naars van de verkiezingen i dalusië. De komende twee maanden gaat de UCD zich volledig bezinnen op een nieuwe politieke koers en op het bijstellen van de politieke fouten die de laatste jaren zijn gemaakt. De sleutel daarbij is het herwinnen van het vertrouwen van de werkgeversorganisatie, die bij de verkiezingen van An dalusië - zeer tot ongenoegen van premier Calvo Sotelo en de zij nen - duidelijker partij had geko zen voor de conservatieve Alian za Popular. Op zee bevinden zich nog tenmiste 3500 militairen die kunnen wor den ingezet bij acties te land. Dat zijn de troepen aan boord van de Queen Elisabeth II die, naar alge meen wordt vermoed, zich in de buurt van de Falklandeilanden ophoudt. Het dagblad The Times citeerde gisteren Argentijns officieren die zeiden dat als het inderdaad tot een tweede landing komt, de Ar gentijnse marine, die zich tot dusver in de havens heeft opge houden, de zee zal kiezen om mee te doen aan het beslissende gevecht. In Argentinië werd gisteren een ge heel andere lezing gegeven over het verloop van de acties tot nu toe op de Falkland-eilanden. Vol gens de Argentijnen zijn de Brit se troepen bij San Carlos omsin geld, en staan de Argentijnse manschappen op het punt hen aan te vallen. Hulp VS De Verenigde Staten zijn inmid dels begonnen met de toegezeg de wapenhulp aan de Britse oor logsvloot, zo is in Washington be kend geworden. Het zou gaan om munitie, bommen en raket ten, met name de Sidewinder-ra ket die de afgelopen weken met veel succes door de piloten van de Britse straaljagers zijn ge bruikt. Inmiddels is gisteren bekend ge worden dat het aantal doden op de Atlantic Conveyor, het trans portschip dat dinsdag door Exo- cet-raketten werd geraakt, veel hoger is dan men aanvankelijk had aangenomen. De eerste be richten spraken over vier doden. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 1 juni 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 juli aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 juli 1988 af verlenging houders van deze lening hebben van 1 juli 1987 tot 1 augustus 1987 het recht deze lening om te zetten in §en 10y4% lening 1987 met aflossing per 1993/1997 inschrijving 1 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 juli 1982 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs TUNIS (AP/DPA) - Enkele passagiers van een gekaapt Marokkaans vliegtuig rusten uit op het vliegveld van Tu nis, nadat de kaping was af gelopen. De meeste passa giers hadden niet eens ge merkt dat zij werden ge kaapt. Het vliegtuig van de Marok kaanse luchtvaartmaatschap pij "Air Maroc" was gister middag gekaapt op weg van Athene naar Casablanca en in Tunis geland. De kaper kreeg het vliegtuig blijkbaar een uur na het op stijgen van Athene in zijn macht, toen het toestel boven Malta vloog. Eerst werd aan genomen dat de kaper het naar Libië wilde laten vliegen. vergunning tot landen heb ben willen geven. Dat ge beurde pas toen de gezag voerder meldde dat de brand stof bijna op was. De toegan gen tot het vliegveld var nis werden onmiddellijk door de politie afgezet en er werd niemand meer toegela ten. De kaper liet op Ket vliegveld van Tunis alle passagiers vry. De kaper, een Noord afrikaan, gaf zich later over. Hij bleek geestelijk onevenwichtig te zijn. De piloot, tweede piloot, boord werktuigkundige en steward waren de laatsten die uit het vliegtuig kwamen. Gisteren is echter duidelijk gewor den dat het om 12 man moet gaan. onder wie de kapitein van dit schip, dat door de marine is geleend van de rederij Cunard. Het schip blijkt na de inslag van de raketten niet gezonken te zijn Onderzocht wordt of het kan worden gered en of de voorraden die het vervoerde, alsnog naar San Carlos kunnen worden over gebracht. De eerste Britse militairen die deel uitmaakten van de oorlogsvloot, zijn gisteren weer thuisgekomen Het gaat om de 269 man die de ramp met de onderzeebootjager Sheffield, die het slachtoffer werd van een Argentijnse Exo- cet-raket, hebben overleefd. De mannen kregen een zeer emotio neel welkom. Kapitein James Salt van de Sheffield zei, dat zijn bemanning weliswaar blij was weer met de familie verenigd te kunnen worden, maar „we zijn kwaad en gefrustreerd dat het juist wij zijn die als eersten ons werk bij de vloot hebben moeten neerleggen". WASHINGTON (Reuter/AFP) - De bevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Mid den- en Zuid-Amerika, luitenant- generaal Wallace Nutting, heeft gisteren gewaarschuwd dat El Sadvador onder marxistisch be wind zal komen als het Ameri kaanse Congres de hulp blok keert. Nutting, die is gelegerd in Panama, zei dat El Salvador dan de weg van Cuba en Nicaragua op zal gaan. In een gesprek met journa listen in het Pentagon zei hij ook dat de Verenigde Staten maatre gelen moeten nemen om de scha de te herstellen, die door de Falk- land-cnsis is toegebracht aan de betrekkingen tussen de Verenig de Staten en Zuid-Amerika. De senaatscommissie voor buiten landse zaken heeft een amende ment toegevoegd aan de begro ting voor hulp aan het buiten land, waarin is bepaald dat de militaire hulp aan El Salvador stopgezet moet worden, als de nieuwe rechtse regering de land hervorming terugdraait De com missie heeft ook 100 van de 260 miljoen dollar die de regering had gevraagd voor hulp aan El Salvador geschrapt, tenzij Salvadonaanse regering harde garanties geeft dat de landher vorming zal doorgaan Nutting zei dat de rechtse voorman D' Aubuisson heeft verklaard een krachtig voorstander te zijn van landhervorming. Toen de journalisten de generaal vroegen of hij geloof hechtte aan die uit spraak, antwoordde Nutting na enige aarzeling "ja, gedeeltelik". Hij zag in het Salvadonaanse le ger een belangrijke waarborg dat het landhervormingsprogramma zal worden uitgevoerd. Ter verbetering van de betrekkin gen met Latijns-Amerika, dat vij andig heeft gereageerd op de Amenkaansc hulp aan Groot- Bnttanniè in de Falkland-crisis, zou Washington volgens hem snel een reeks diplomatieke mis sies moeten uitsturen om de bar sten te Ujmen. Aan die missies zouden ook Amerikaanse militai ren moeten deelnemen, omdat zij nauwe betrekkingen onder houden met de rrnlilain 1. i«i. r van Latijns-Amerika. aldus Nut ting.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9