Lubbers mogelij k op sociale zaken Wrak onderzeeër nog intact Morgen ontbijt op bed? Gevangenen streven naar eigen vakbond CDA-fractie niet gelukkig Boer draait zelf op voor meer stalruimte c VRIJDAG 28 MEI 1982 Binnenland PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Uitgaande van bepaalde veronderstellingen zou de tegenwoordige en toe komstige situatie rond de kern centrale bij Dodewaard niet ge heel voldoen aan de normen die ten aanzien van de volkshuisves ting in de Nota Energiebeleid zijn neergelegd. Dit staat te lezen in het onderzoe krapport 'kerncentrales en wo ningbouw' dat twee adviesbu reaus hebben gemaakt in op dracht van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Centraal in het onder zoek stond de vraag welke nor men in binnen- en buitenland worden gesteld aan woningbouw in de buurt van kerncentrales. De rapporteurs gaan ervan uit dat de bouw van ongeveer 1100 wo ningen in Druten en Dodewaard. voor de verwachte groei binnen een straal van vijf kilometer rond de centrale tot het jaar 2000, niet kan doorgaan. Zoü het vermogen van de centrale niet van invloed zijn dan zou in een straal van twintig kilometer geen woningbouw meer mogen plaatshebben. Dat zou beteke nen dat zo'n 35.000 woningen er gens anders moeten worden ge bouwd. De onderzoekers mer ken echter op dat de normen in de Nota Energiebeleid zijn afge stemd op nieuwe centrales van 1000 megawatt, terwijl Dode waard een vermogen heeft van slechts 54 megawatt De onderzoekers hebben aangeno men dat de norm voor het gebied tot op vijf kilometer afstand voor een centrale van 54 MWe dezelf de moet zijn als die voor een cen trale van 1000 MWe en dat buiten die ring de norm twintig maal zo licht kan zijn. In 1980 voldeed de situatie rond de kerncentrale in Borssele wat be treft het toelaatbaarbare aantal inwoners per vierkante meter aan de Nederlandse en gedeelte lijk aan de Westduitse selectie normen. Aan de Deense en Ame rikaanse eisen voldeed Borssele echter niet. In" het onderzoek voor de woningbouw nabij cen trales is uitgegaan van een ge middelde woningbezetting van 2.5 in het jaar 2000 Ten aanzien van het Nederlandse gedeelte van het invloedsgebied van de Belgische centrale in Doel zijn tot het jaar 2000 geen overschrijdingen van de voorge stelde normen en daarmee geen beperkingen voor de woning bouw te verwachten. De opstel lers van het rapport schrijven dat bij de voorgenomen uitbreiding bij Bergen op Zoom moet wor den nagegaan of in de toekomst de bevolkmgsdichteid niet te groot zal worden. Het gedeelte van Oost-Gelderland dat valt binnen de invloedszone van de Duitse kerncentrale in Kalkar is zo dun bevolkt, dat aan de voorgestelde normen ruim schoots wordt voldaan. Voor de woningbouw zijn hier derhalve geen beperkingen. UTRECHT (ANP) - De belangen organisatie voor gedetineerden BWO (Bond van Wetsovertre ders) wil een echte vakbond" voor gevangenen worden. De or ganisatie, die enkele honderden sympathisanten binnen en bui ten de gevangenis zegt te heb ben. heeft zich daarom na een tienjarig bestaan grondig gereor ganiseerd. om het doel - het op komen voor de rechten van gede- t»noorden en in een verder ver- DEN HAAG (GPD) CDA-fractieleider Lubbers zal mogelijk minister van sociale zaken worden in het interimkabinet van formateur Van Agt. Hij heeft gisteren het verzoek hiertoe ontvangen van de demissionaire premier. Van Agt heeft inmiddels laten weten de nieuwe ministersploeg nog voor het weekeinde te willen laten beëdigen. Op verzoek van de fractie stelde Lubbers zijn besluit uit tot van middag, kort vóór het moment dat Van Agt zijn ministersploeg rond heeft. De verwachting be stond gisteravond dat Lubbers het ministerschap zal aanvaar den. Binnen de CDA-fractie is grote verontrusting ontstaan over het dreigende opstappen van de fractieleider. Deze bezwaren zijn nog versterkt doordat ook vice- fractievoorzitter De Graaf in dat geval de fractie zal verlaten. Lub bers heeft hem gevraagd op nieuw op te treden als staatsse cretaris van sociale zaken. Overigens is De Graaf de voor naamste kandidaat voor het mi nisterschap als Lubbers besluit in de Kamer te blijven. Oud-mi nister van sociale zaken Albeda heeft geweigerd opnieuw deze post te bezetten. In het geval Lubbers vertrekt zal oud-staats secretaris drs Durk van der Meij tot de verkiezingen het fractie- voorzitterschap op zich nemen. Druk Formateur Van Agt en partijvoor zitter Bukman hebben Lubbers gisteren zwaar onder druk gezet om het belangrijke ministerie van sociale zaken over te nemen. Daardoor zou het minderheids kabinet meer politiek gewicht krijgen. Ook was er de overwe- Voorschotenaren en Leidenaar in hasjsmokkelzaak DEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft gisteren een hoofddader van de zogeheten Zoetermeerse hasj-smokkel, een 38-jarige man uit Zoetermeer, overeenkomstig de eis van de of ficier van justitie veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat hij half februari de smokkel van 565 kilo "gele libanon" van Spanje naar Nederland op touw had gezet. De zaak tegen zijn me dedader. een 34-jarige man uit Leiden, tegen wie dezelfde straf werd geëist, werd twee weken geleden wegens een foutje bij de griffie aangehouden. Een handlanger van de Zoeter- meerder, een 42-jarige Hagenaar kreeg eveneens een straf van een jaar toegemeten. Hij had een weekendhuisje in Spanje ter be schikking gesteld, waarin hij eni ge tijd op de uit Marokko afkom stige hasj had gepast Twee koeriers uit Voorschoten, die de smokkelwaar in een daartoe volledig omgebouwde kampeer- bus naar Nederland hadden ge bracht, kwamen er met lichtere straffen af. WEERRAPPORTEN ging dat Lubbers zich er de laat ste weken sterk voor heeft ge maakt dat grote delen van de voorjaarsnota worden uitge voerd. Volgens Van Agt is Lub bers dan ook de geschiktste kan didaat om dit beleid te realise- Lubbers reageerde in eerste in stantie positief op het verzoek van Van Agt, maar liet weten de fractie hierover nog te willen raadplegen. Letterlijk antwoord de Lubbers op het verzoek van Van Agt „op dit moment niet de vrijheid te hebben ontkennend te antwoorden". Maar de fractie, die gisteravond van zeven uur tot middernacht vergaderde, wees het voorstel met een overgrote meerderheid van de hand. De christen-demo craten vinden dat Lubbers „van uit en namens de fractie" het minderheidskabinet moet onder steunen. Geen vertraging Lubbers' beslissing om het ver zoek in beraad te houden hoeft niet tot vertraging in de kabi netsformatie te leiden. Deze ont wikkeling betekent alleen dat Van Agt waarschijnlijk eerder over het programma van het ka binet overeenstemming zal we ten te bereiken, dan over de per sonele samenstelling. De meeste kandidaat-ministers zijn inmiddels bekend. Voor D'66 zullen in het kabinet wor den opgenomen mr. Rood (bin nenlandse zaken) en drs. Nypels (volkshuisvesting). De CDA-frac tie stemde gisteravond in met de voordrachten van de staatssecre tarissen Deetman (wordt minis ter van onderwijs) en De Boer (CRM). Er is nog geen besluit ge nomen over de wens van Van Agt om ook minister van buiten landse zaken ad interim te wor den. Obstakels Het CDA heeft inmiddels een aan tal mogelijke obstakels voor het optreden van het kabinet uit de weg geruimd. Net als eerder op de dag D'66 stemde de fractie in met het voorstel om de Tweede Kamer te laten beslissen over de verkiezingsdatum. Net als de Democraten zwichtte de CDA-fractie voor het dreigement van de WD om te zullen afzien van gedoogsteun voor het kabi net, indien de verkiezingen na Prinsjesdag worden gehouden. PvdA, WD en klein links, sa men een Kamermeerderheid, willen dat de verkiezingen op 8 september worden gehouden. Eerder op de dag hadden Brink horst (D'66) en WD-leider Nij- pels laten weten geen behoefte te hebben aan het opvullen van alle openvallende staatssecretaria ten. Brinkhorst herhaalde daar bij zijn standpunt dat het kabinet snel van start zou kunnen. Hij zei dat het gesprek met Van Agt een „afrondend" overleg was. RIDDERKERK Een breed lachende demissionaire minister Den Uyl stelde gisteren een nieuwe weg i Ridderkerk officieel in gebruik. Blijkbaar vond hij dit een vreugdevoller gebeuren dan de havenstakingen i r hij zich gisteren uiterst bezorgd toonde. Achter Den Uyl burgemeester Verplanke va "Breekpunt" Nijpels liet via zijn voorlichter we ten dat tijdens zijn gesprek met Van Agt is gesproken over onder meer de verkiezingsdatum, de personele samenstelling van het kabinet en het beleid voor de ko mende maanden. Daarbij had hij „suggesties en ideëen" aangedra gen. Nijpels was bij het gesprek vergezeld door sociaal-econo misch woordvoerder Van Aar- denne, de oud-minister van eco nomische zaken. Voor de WD blijft de datum waar op de verkiezingen gehouden worden een 'breekpunt' in de formatie. Als CDA en D'66 niet aan de eisen van de WD op dit punt tegemoet komen, dan komt het kabinet er niet, zo herhaalde de voorlichter het fractiestand punt. De WD kan er overigens wel mee instemmen, dat de Ka mer pas bij het debat over de re geringsverklaring beslist over de verkiezingsdatum Sportvisser gevraagd om clementie DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren zal de Nederlandse sportvissers morgen bij de opening van het visseizoen door middel van reclamevliegtuigen op roepen tot een goede behan deling van de te vangen vis sen. Boven een groot aantal viswateren en steden zullen in de lucht sleepteksten te zien zijn als: "Lees de zes re gels op viskaart" en "Vissen hebben ook gevoel". Genoemde zes regels zijn vol gens de Dierenbescherming opgesteld in samenwerking met de sportvisserij-organi- saties NWS en CNHV. De regels geven aan hoe een vis behandeld moet worden om de pijn bij het dier zoveel mo gelijk te beperken. De regels staan als aanbeveling afge drukt op de viskaarten. Gevolg mestkalverenbesluit DEN HAAG (GPDi - Minister De Koning (landbouw en visserij) voelt er niets voor om boeren die vanwege een nieuw mestkalve renbesluit moeten uitbreiden en in de problemen komen met ruimte en Hinderwet, te gaan helpen Doordat door het nieuwe besluit meer ruimte per kalf no dig is. zal om de produktie te ha len. meer stalruimte nodig zijn. „Ik erken dat het besluit gevol gen heeft voor de omvang van de Van Mierlo ligt in ziekenhuis DEN HAAG (NP) - Minister Van Mierlo (defensie) is gisteren in het Acdemisch Medisch Cen trum in Amsterdam geopereerd aan een spierontsteking in een bovenbeen Dit is van de zyde van de D'66-fractie in de Tweede Kamer bekendgemaakt. Het is nog niet bekend hoelang Van Mierlo nog in het ziekenhuis moet blijven. Zoon van omgekomen commandant over 40 jaar oud vaartuig: 1 f g a Cl x O c S i 1 Amsterdam licht bew. 25 10 0.3 De Bilt 25 11 4 Deelen motregen 27 11 4 Eelde licht bew. 27 11 10 Eindhoven geheel bew. 25 11 1 Den Helder licht bew. 20 10 06 Rotterdam licht bew. 25 10 6 Twente regenbui 27 11 3 Vlissingen 20 10 2 Zd.-Limburg geheel bew. 24 11 0.7 Aberdeen geheel bew. 16 7 08 22 14 9 Barcelona 22 13 0 Berlijn onbew. 28 17 0 Bordeaux 16 12 1 Brussel geheel bew. 24 11 1 Frankfort geheel bew. 28 13 0 Genève regenbui 25 12 0.6 Helsinki onbew. 21 7 0 Innsbruck 28 14 7 Klagenfurt 24 10 0 Kopenhagen zwaar bew. 21 12 0 Lissabon licht bew. 21 13 Locamo onbew. 26 12 0 Londen licht bew. 14 7 5 Luxemburg 24 10 0 Madrid 28 14 0 Malaga geheel bew. 23 17 0 Mallorca onbew. 25 12 0 Munchen 26 14 0.1 onbew. 25 18 0 Oslo regen 18 9 15 SCHIPHOL (ANP) - Het wrak van de Nederlandse onderzeeboot K- 17 bevindt zich, na veertig jaar op de bodem van de Zuidchinese Zee te hebben gelegen, nog in goede staat. Met name de geklon ken huid van de in 1941 verdwe nen onderzeeër ziet er nog voor treffelijk uit, alhoewel die na tuurlijk behoorlijk begroeid is. De boeg van de onderzeeër ligt diep in de modder, terwijl het achterschip met de schroeven omhoog het zeewater insteekt. De onderzeeër heeft een groot gat bij de boeg, waarbij de bovenste randen naar buiten steken en de onderste naar binnen. Dat wijst erop dat de boot op een mijn is gelopen, waarna binnenin het schip ook nog eens een explosie volgde. De onderzeeër is op 20 december 1941 na een explosie direct naar de vijftig meter diepe bodem gezonken en heeft toen waarschijnlijk de 34 opvarenden met zich meegenomen. Dit vertelde de zoon van de toen malige commandant van de on- derzeëer. Hans Besancon (51) uit Velzen-Zuid en de Australische berger Michael Hatcher (42) uit Singapore, die gisteren op Schip hol arriveerden. Graf Besancon was eind april naar Ma leisië vertrokken om samen met Hatcher op zoek te gaan naar de in het begin van de Tweede We reldoorlog verdwenen onder zeeër. "Niemand wist wat er met de onderzeeër was gebeurd en waar die mogelijk zou liggen. Totdat ik via-via hoorde dat een berger uit Singapore meende een Nederlandse onderzeeër te heb ben gevonden voor de kust van Malesië. Eerst dachten we dat het om het wrak van de 0-16 zou gaan. Maar nu hebben we de ze kerheid dat het om het wrak van de verdwenen K-17 gaat. waarin mijn vader zijn graf toen heeft gevonden", aldus de zoon van de toenmalige commandant. Op zondag 2 mei sprongen vijf dui kers van het bergingsbedrijf van Hatcher op enkele kilometers vanaf het eiland Tioman voor de Maleisische kust in het water van de Zuidchinese Zee Eerder had een bevriende visser met een soort dreg exact de plaats van het wrak bepaald. - Hans Besancon rechtsen berger-duiker Micharl Hatcher tonen het stuurwiel van de in 1941 gezonken onderzeeer K-17. Vissersnetten Besancon zelf heeft niet naar het wrak gedoken. Daarvoor heeft hij te weinig duikerservaring. "Ik had hem ook niet laten gaan", aldus Hatcher, een be roepsberger en -duiker die al ze ker enkele duizenden uren op de bodem van tropische oceanen heeft doorgebracht. "Al vier jaar geleden heb ik het wrak ontdekt en aangenomen dat het om een Nederlands schip ging. gezien de woorden die op de luiken ston den. Toen ik op 2 mei weer af daalde. bemerkte ik dat het wrak onder een deken van vissersnet ten lag. die daar in de afgelopen tijd aan zijn blijven haken. Toen ik het wrak voor het eerst aan trof. dreven de netten nog rond het schip, doordat de drijvers in takt waren Maar in de loop der jaren zijn die drijvers vergaan en vielen die netten als een sluier Het was de bedoeling de onder zeeer ter plekke te identificeren als de K-17. Maar dat is niet ge lukt. met name doordat de boeg met de naam erop te diep in de modder stak. Wel is het Hatcher gelukt om het stuurwiel mee naar boven te nemen. Daarop bleken de cijfers 707 te staan. Het bureau Maritieme Historie van de Koninklijke Marine heeft in middels vastgesteld dat het hier inderdaad om het wrak van de K- 17 gaat. Financiën Besancon en Hatcher wilden na de zoekactie naar de K-17 ook het wrak van de in diezelfde tyd ge zonken onderzeeer 0-16 opspo ren. Dat is niet gelukt. Maar ik heb het vaste voornemen om vol gend jaar weer naar de oostkust van Maleisië te gaan om dat wrak ook op te sporen. Maar dan zal het ministerie van defensie wel met wat financiële middelen over de brug moeten komen. De ze keer hebben Hatcher en ik de kosten zelf voor onze rekening genomen, de volgende keer zit dat er niet meer in. Ik vind dat Hatcher voor zijn activiteiten dan een normaal tarief moet kun nen berekenen En dat betekent dat je al snel op zo'n twintigdui zend gulden aan kosten zit Dat moet het ministerie toch kunnen opbrengen, zeker als je denkt aan de nabestaanden van de toen omgekomen bemanningsleden", besluit Besancon. die het stuur wiel vandaag zou aanbieden aan de Onderzeedienst, die 75 jaar bwtMl gebouwen. Maar de bedrijven moeten dat zelf maar opvangen", aldus De Koning gisteren in de Tweede Kamer waar hy met de Kamercommissie Landbouw discussieerde. Het CDA-kamcrlid Van Noord had de problemen van de boeren aan gesneden. Er is meer oppervlak te nodig om de produktie te kun nen handhaven, aldus het ka merlid. En als je dan ook nog eens denkt aan de Hinderwet wordt het niet eenvoudig om ruimte beschikbaar te krijgen. Hij vroeg compenserende maat regelen. Volgens de minister is er ruimte om in de zeven jaar oude overgangsregeling voor aanpas sing te zorgen. Van Noord vroeg of er bij onder zoek naar mestkalver-gedrag re kening werd gehouden met h»-t voorkomen van verveling bij kal veren ..Een deel van de dag zijn zb met herkauwen bezig Dat is belangrijk, want herakuwende dieren voelen zich best", wist hij. De Koning vond het een interes sant betoog Hij beloofde een no titie over „groepshuisvesting" van kalveren. De minister voelde niks voor een derde maat in de kalvermestenj, waardoor de grotere dieren van 230 kg meer ruimte krijgen Dat was bepleit door het PvdA ka merlid mevrouw De Boois „De producenten zijn er echt op uit om het welzijn van dieren te die nen. Een derde maat moet maar niet. want overplaatsen van de ene box naar de andere kost wel een week groei", aldus de minis ter schiet afschaffing van de vrij heidsstraf - beter te kunnen be reiken. Gisteren werd in Utrecht een persconferentie gehouden waarop de vernieuwde BWO zich presenteerde De BWO heeft een eisenpakket op gesteld waaraan hy de komende jaren gaat werken. De verlang lijst omvat ondermeer vrije keu ze voor gevangenen van arts. tandarts en andere hulpverle ning. afschaffing van de brief censuur en meer mogelijkheden om te telefoneren met de buiten wereld. verlaging van de hoge prijzen die soms in gevangenis winkels voor alledaagse artike len worden gevraag, minimum loon of een uitkering ook in de gevangenis en vergaderruimte e.d. Dit alles zou volgens de BWO in een cao moeten worden opgenomen, zodat gedetineer den precies weten wat hun rech ten zun. De bond van wetsovertreders is er in zijn tienjarig bestaan nog niet in geslaagd om echt een voet tus sen de deur te krijgen bij de di rectie gevangeniswezen van het ministerie van justitie, zo liet lan delijk secretaris Theo Metz we ten. Justitie erkent de belangen organisatie niet als zodanig, al is er zo nu en dan wel eens overleg geweest De BWO heeft echter goede hoop dat daar over niet al te lange tijd verandering in zal komen, omdat staatssecretaris Scheltema (justi tie) na vragen uit de Kamer heeft toegezegd contact met de organi satie te zullen opnemen. In de nieuwe vorm met eisenpakket hoopt de BWO dan als serieuze gesprekspartner aanvaard te worden De BWO heeft enige tyd geleden informeel contact gezocht met de FNV om te horen of er daar wellicht belangstelling was voor het streven naar een vakbond voor gedetineerden. De FNV heeft laten weten vooralsnog geen brood te zien in de BWO. en bovendien grote bezwaren te hebben tegen het begrip "vak bond" dat de BWO nu in het vaandel voert, aldus Metz. Op de persconferentie werd be kendgemaakt dat de BWO zijn jaarlijkse "onderscheiding", het zilveren breekijzer, dit keer aan staatssecretaris Scheltema heeft toebedacht, "niet zozeer omdat hij zoveel heeft gedaan voor ge detineerden, maar omdat er nog zoveel te doen is", aldus BWO- secretans Metz. Open tbc bij gedetineerde Norgerhaven UTRECHT (ANP) - In de gevange nis Norgerhaven in Veenhuizen is eind maart bij een gedetineer de open tuberculose geconsta teerd, de besmettelijke vorm van deze af en toe nog opduikende infectieziekte. De man is opgeno men in het gevangeniszieken huis in Den Haag Van de 120 overige gedetineerden hebben 29 positief gereageerd op een onderzoek naar de mogelijke overdracht van de ziekte Dat is eveneens het geval bij twee be wakers. Zij worden met medicij nen behandeld. Directeur K. van Tuinen van Nor gerhaven schrijft de mogelijk heid van een tbc-explosie in zijn inrichting toe aan het afschaffen van de periodieke controle Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid bestrijdt deze opvatting Er is weliswaar geen jaarijkse controle meer. maar iedere gedetineerde wordt in de eerste week van de straf on derzocht. Dat was met de desbe treffende patient ook gebeurd, maar toen was de uitslag van het onderzoek negatief ADVERTENTIE BESCHUIT. DAT IS ALTUD GOEIE MORGEN.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7