Onkgmen Verb r*- i HCHTERGROND Liever Dallas dan 'n forum "Verwacht geen preken" Boeiend gekissebis Troelstras nazaten PAGINA 4 ST VRIJDAG 28 MEI 1982 De heropening van het fietspad aan de Hooigracht? Plaatselijke politici hebben het niet gemakkelijk in verkie zingstijd. Gedegen onderzoek heeft helaas aangetoond dat wat ze ook doen of laten: veel invloed heeft het met op de uitslag. Het volk kijkt, zeker in de wat grotere plaatsen, maar in heel beperkte mate naar wat er plaatselijk aan de hand is (geweest): het dis tribueert zijn gunsten op ba ning in de landelijke politiek allemaal goed of niet goed is gegaan Als de PvdA wint in Appelscha, zal zij dat vrijwel zeker ook doen m Delft. De venter en Leiden. Maar het omgekeerde is ook van toe passing. Dat is heel jammer voor de plaatselijke politiek, want daar wordt in feite geen oor deel over gegeven. Lokale politieke kopstukken weten dat vermoedelijk ook wel en vandaar wellicht dat de campanges voor de ge meenteraadsverkiezingen de laatste paar keer zo dor en droog waren. Het deed er al lemaal met zo toe. Ging het je partij landelijk voor de wind dan kwamen de stemmen toch wel of je moest plaatse lijk wel heel opvallende brok ken hebben gemaakt. Ooit kreeg de Boerenpartij in Leiden zo maar wat raadsze- tels aangereikt zonder dat ze er ook maar iets voor had hoe ven doen. Het landelijke Koe koek-effect werkte plaatselijk gewoon door. ook al telde deze stad niet buitensporig veel boeren. Dit keer zal. naar men moet vrezen, de landelijke tendens sterker dan ooit in de gemeen teraadsverkiezingen aanwe zig zijn. De grote onderwer pen zijn immers: de lamlendi ge financiële situatie, werken en huisvesting - punten waarop een gemeente slechts in heel beperkte mate greep heeft, afhankelijk als zij is van wat de rijksoverheid be paalt. Over verkeer en parkeergara ges kun je plaatselijk wel een hele boom opzetten en dat ge beurt dan ook al jaren. Maar of dat hel publiek nu beïn vloedt bij zijn slemkeuze... De bezuinigingsoperatie waar voor de gemeente Leiden slaat heeft geen speciale rol in verkiezingstijd gespeeld. Hoewel de gevolgen daarvan op lal van gebieden vrij ern stig kunnen zijn. Maar ja. een politicus die spreekt over bloed, zweet, tranen en bezui nigingen wint helemaal geen stem. Wie in de politiek wil overleven, moet vaak één oog dichtdoen. Soms twee. Wie niet? Waar ik altijd een beetje mee zit te zitten, zijn de slogans in verkiezingstijd. Mevr Fase. wethouder voor de VVD. pro beert kiezers te werven met deze tekst: "De VVD wil een actief werkgelegenheidsbe leid voor een gezonde econo mische toekomst van Leiden' Ja. denk je dan. welke partij zou dat niet willen? Jan Brands van de CPN stemt daar stellig ook van harte mee in. Maar hoe kóm je tot een gezonde economische toe stand in Leiden? Ja. er liggen rapporten. Maar het blijft gehuld in mist en si garenrook. Lijsttrekker Vergeer van de So cialistische Partij zegt niets bijzonders te willen. Alleen "een goed dak boven het hoofd van de mensen en werk voor iedereen". Nogmaals: wie wil dit niet? Zelfs de volstrekte tegenpolen van de SP VVD en CDA, zul len dat streven met instem ming begroeten. Maar weer hóe doe je dat? "Door het geld te halen waar het zit", zegt Vergeer koelbloe dig. Hel is een simplisme dat meer ontroert dan overtuigt. Reprise? Wethouder Tesselaar (PvdA) zei gisteren in een interview dat als zijn partij minder dan elf zetels krijgt ze op ge talsmatige gronden niet meer de meerderheid in het colleae van B en W kan opeisen en dan maar beter in de opposi tie kan gaan. Natuurlijk, politiek is het stre ven naar zoveel mogelijk macht om te doen wat je wilt doen. Maar het meerderheids- streven van de PvdA is wel eens benauwend. Wat Tesse laar zegt is dit: als we het niet meer voor het zeggen krijgen binnen B. en W zullen we geen bijdrage leveren aan het dagelijks bestuur van de ge meente. Dat zou betreurenswaardig zijn. De PvdA. met haar on miskenbare bestuurskracht, kan moeilijk worden gemist in het college van B en W. Twaalf jaar geleden, even voor Tesselaars tijd, probeer- Leiden Leidse kroniek door Ruud Paauw den de socialisten het ook "in de oppositie" (de roemruchte PAK-periode) en het werden vier zeer bittere jaren voor de partij Tragisch gekrabbel in de schaduw van de macht. Landelijk is dat bezeten meer- derheidsstreven de PvdA vijf jaar terug op een verschrik kelijke manier opgebroken - de frustratie ervan is nóg zichtbaar. Waarom dan plaatselijk vragen om een re prise? Linkse schuit Boeiend cabaret bieden de dis cussies ter linkerzijde om tot een links programcollege te komen. Allemaal achter-klin- kinderen van Troelstra en Domela Nieuwenhuis, maar ze vertrouwen elkaar voor nog geen cent. Wat ze in hun onderlinge gesprekken pro duceren is een soort gemugge- zift op de vierkante millime ter. Het geheel doet sterk den ken aan een kerkgenootschap met een sliert buitenverban- ders. PvdA-fractieleider Peters zegt wel met de hele linkse kluit in zee te willen, maar dan geen ge-mits en ge-maar als de schuit met wethouders een maal buitengaats is. Dat zal natuurlijk nóóit luk ken. want dat is nu juist het wezen van die linkse splin ters. Ze zijn ooit uit het moe dernest gestapt omdat een passage na de komma hen niet beviel. En nu zouden ze dus weer netjes met de grote reiger moeten meeslappen? Geen dénken aan. Bezoek Premier Van Agt was deze week even in Leiden om Joop Walenkamp en zijn CDA- makkers bij te staan in ver kiezingstijd. Hij kon maar heel even blijven omdat hij het druk heeft met formeren. Dus geen tijd voor een toe spraak en een bezoek aan de Merenwijk. Wel zag de pre mier kans even ongenood aan te wippen op een huwelijks feest m het Koetshuis. Het bruidspaar was er niet ver rukt van. Zeker geen CDA- ers. Of mensen die vinden dat je trouwen en politiek ge scheiden moet houden. Het was al de tweede keer dat een bezoek van Van Agt aan Leiden door omstandigheden in het water viel. "Bij een vol gend keer kan alleen een we reldoorlog mij ervan weer houden uw stad te bezoeken", zo sprak de premier. Wil het CDA-Leiden de premier voor alle zekerheid de eerste jdren maar niet uitnodi gen Jong zijn Landelijk is de JOVD (de libe rale jongerenorganisatie) een roerig clubje dat de VVD nog wel eens voorhoudt dat con servatisme niet hetzelfde is als liberalisme en dat sociale bewogenheid een goed libe raal niet misstaat. Een vleug je vooruitstrevendheid lijkt de JOVD wel voor te staan. De landelijke organisatie wel te verstaan, want de JOVD-Lei- den verspreidt al jaren een behoudzucht die je voor de oorlog louter bij gramstorige couponknippers aantrof. Vlak voor de gemeenteraads verkiezingen heeft de JOVD- Leiden krachtig van zich la ten horen: het moet maar eens uit zijn met de liberaal-rode samenwerking, als fractielei der Kuijers straks opstapt moet hij door een heel wat be houdender persoon worden opgevolgd, er dient een Leids ondernemer in de VVD-frac- tie té worden opgenomen, de erfpacht moet zo snel moge lijk ongedaan worden ge maakt en het gemeentelijk vorderingsrecht op leegstaan de panden "grenst aan dief stal". En ga zo maar door. Natuurlijk, de JOVD-Leiden mag dat allemaal vinden. Maar het stemt mij zeer droef- jes. Jong zijn en toch al zó bejaard. J.G. Boudewijn, lijsttrekker reformatorische partijen: "Men moet van mij geen preken verwachten in de gemeenteraad. Het gemeentebeleid is wat an ders dan een theologische studie Wij zouden wel willen dat het ge bed in de raad weer zou worden ingesteld, maar de behoefte daar-, aan moet vanzelf opkomen. Wij willen dat niet bindend opleg gen. Dat zou meer afstoten dan goedmaken". Aldus J.G. Boudewijn (51), de lijst trekker van de partijen-combina tie SGP, GPV en RPF Hij geniet in Leiden onder meer zekere be kendheid doordat hij 23 jaar ge werkt heeft in het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, laatstelijk als hoofdverpleegkundige A. De drie reformatorisch partijen, zo als ze zichzelf noemen, haalden bij de Statenverkiezingen ruim schoots de kiesdeler. "Ik twijfel er niet aan dat we een zetel krij gen in de raad, misschien wel twee. Maar we streven geen macht na, maar beleid". "Wij hopen dat iedereen op 2 juni gaat stemmen. Dat is niet zo gun stig voor onze partij wat betreft de uitslag, maar het zou toch goed zijn voor de democratie". "De gemeenteraad moet een af spiegeling zijn van de hele bevol king en het college van B en W weer een afspiegeling van de raad. Als de PSP vier zetels haalt moeten ze ook in het college ko- "Er is zoveel gehakketak in de poli tiek en te weinig begrip en ge voel voor saamhorigheid. De één torpedeert de ander". Nog voor we amper onze eerste vraag kunnen stellen, komt de grond politiek ter sprake. Boude wijn heeft er een uitgesproken mening over: "Erfpacht, dat moet niet bestaan in Leiden. Het is gebaseerd op het socialistische beginsel dat bezit een misdaad is. Bedrijven krijgen geen voet meer aan de grond. We zeggen voluit nee. Dat had ik van CDA en WD ook verwacht". Staat de reformatorische combina tie politiek het dichtst bij CDA en WD? Ja, we staan dichter bij CDA en WD. Men is toch gebonden aan bepaalde normen, aan gezag, en dat vind je bij de socialistische partijen helemaal niet. Neem als voorbeeld het plakken van affi ches op plaatsen waar het niet mag. Het is overigens milieu-on vriendelijk, maar het zegt vooral iets over het normbesef'. De verkiezingsuitslag kan het mo gelijk maken dat CDA en VVD samen net geen meerderheid ha len. Zou SGP/GPV/RPF ze even tueel daaraan helpen? "Daar zeg ik op dit moment nog geen ja of nee tegen. Dan zou ik eerst met ze moeten gaan praten. Maar ik blijf hopen op een brede afspiegeling van de raad". De reformatorische partijen heb ben geen vrouwelijke kandida ten op de lijst. Mugen vrouwen zich niet met politiek bemoeien0 "Persoonlijk ben ik er vóór dat de vrouw meedoet. Waarom niet? Onze secretaris is ook een vrouw Maar op de lijst staan geen vrou wen, nee. dat is juist". Wat onderscheidt de reformatori sche partijen van de anderen. Waarom is deelname aan de ver kiezingen nodig? "Er is gewoon vraag naar. We heb ben al 64 jaar een vaste kiezers- kring. Mensen hebben er behoef te aan om een duidelijk ant woord te krijgen op vragen als over abortus en euthanasie. Dat zullen ze van het CDA niet krij gen". "Wij nemen geen overhaaste be sluiten. We zullen de zaken se rieus bestuderen en dan gewoon ronduit ja of nee zeggen". In het verkiezingsprogramma staat dat het openbaar domein niet gebezigd mag worden voor gezagondermijnende demonstra ties. Wat wordt daarmee be doeld? "De gemeenteraad bijvoorbeeld is openbaar domein. De demon stratieve manier waarop sommi ge politieke partijen zich gedra gen. dat hoort op die plaats niet thuis. Weren is een zwaar woord. Maar in een gezin geldt ook, als kinderen tegen hun ouders op staan wordt het een warboel". "Je kunt natuurlijk in de koffieka mer van het stadhuis zo'n PSP-er erop wijzen dat het zo niet gaat. Als ze dan toch doorgaan moetje ze in het openbaar aanklagen". "De stad hangt vol met affiches met de tekst: Endegeest ontmas kerd. Als alle mensen in de raad nu eens het masker afzetten". Het programma heeft het ook over het bevorderen van de zondags rust. Hoe zou dat moeten gebeu- "Dat sluit aan op het vierde gebod. Ik besef dat de reformatorische partijen er weinig aan kunnen doen. Het is allemaal vastgelegd in de zondagswet. Als de mensen op zondag willen gaan zwemmen is dat hun eigen verantwoorde lijkheid". "Evenementen op zondag in de Groenoordhal? Ik zal er niet heen gaan. Waar het ons om gaat is dit: als er in de Pieterskerk een dienst wordt gehouden, moet er niet op het Pieterskerk-plein een evenement worden gehouden. De kerkdienst mag niet gestoord worden". Volgens het programma moet er worden opgetreden tegen het mis bruik van en sluikhandel in ver dovende middelen. Bent u ook te genstander van een huis-hasjh- dealer in het Leids Vrije Tijds- centrum? "Hierover hebben we nog geen standpunt ingenomen. Het hangt er van af wat zo'n dealer gaat doen. Gaat hy de mensen hel pen? Wij vinden dat verslaafden adequaat geholpen moeten wor den. En er moet snel wat gebeu ren. want het zijn toch mensenle- De bestrijding van de aantasting van de openbare eerbaarheid, maarvan het programma spreekt, wat moet men daar on der verstaan Gemeenteraads verkiezingen '82 "Dat men 's avonds weer de straat op kan. Wij willen dat de wijk agenten uitgebreid worden en dat de politie betere huisvesting krijgt. In gemeentelijke commis sies moet de politie niet worden afgekraakt". "De politie wordt te veel gekriti seerd: dat loopt de spuigaten uit Agenten zijn ook n En porno-winkels? "Daar zijn we tegen. We zijn ook tegen een vermaakcentrum. Wat daarmee precies wordt bedoeld9 Tsja, dat is nog een uitspraak van Houtman (SGP-raadshd in de periode voor '78, red.)". Boudewijn onderbreekt even de werkwijze van vraag en ant woord. "Ik wil in elk geval dit kwijt over het energiebeleid: Wy zyn er vóór dat de meteropne mers weer per maand opnemen'" "Dat kost wel geld. maar het scheelt het energiebedrijf ook porto-kosten. En bovendien zijn er nu bedragen, die niet meer te innen zijn. Het schept werkgele genheid en fouten in de meters zijn beter te ontdekken. Maar vooral geeft het minder frustratie bij de mensen". Subsidie aan culturele instellingen onder voorbehoud dat de cul tuur-uitingen niet in strijd ko men met de Bijbelse grondslag van de reformatorische partijen. Hoe ziet u dat? (Foto Holvast) "We willen alle activiteiten steu nen. maar de gemeente moet er wel bij gediend zijn. De KWJ bij voorbeeld, die ooit katholiek was, heeft in het verleden propa ganda tegen Endegeest gevoerd. Het resultaat was een onderzoek, wat veel geld kostte. Kijk, dat soort instellingen hoeven we niet te subsidiëren". De gemeente moet bij de huisves ting geen steun verlenen aan het bevorderen van alternatieve sa menlevingsvormen. Wat verstaat u daaronder? "Wij hebben de indruk dat samen wonenden voorrang krijgen bo ven normaal gehuwden. Dat moet niet zo zyn. We mogen mensen die samenwonen niet oordelen of veroordelen, maar gehuwden moeten een gelijke kans hebben op huisvesting". "Een probleem is ook de vele echt scheidingen in Leiden. Dan staan ze ook bij bureau huisves ting op de stoep. Echtparen die een huis kVijgen zouden eigenlijk ervoor moeten tekenen dat ze voor 25 jaar ervan afzien om weer aan te kloppen voor een huis". Meer woningbouw voor gezinnen, zegt het programma. Wordt er nu te weinig voor gezinnen ge bouwd? "Laat ik dit zeggen. Gezinnen ho ren in een gezinswoning en niet in een flat. Wij zijn voor het ei gen-woningbezit, maar in Leiden is dat bijna niet doenlijk meer. Zelfs niet voor de spaarzame, harde noeste werkers, die nog voor hun gezin willen werken" LEO MAAT JOHN KROON Het verkiezingscircus is in de laatste week voor de gemeen teraadsverkiezingen toch nog op gang gekomen. De partij en die straks hun stem (weer) in de Leidse raad willen laten horen voeren tot dusver een matte campagne. Geen enke le partij heeft een ander uit gesloten van samenwerking in het te vormen college van burgemeester en wethouders dus de heren en dames blij ven uiterst beleefd tegen el kaar. Alleen op het stadhuis plein steekt men elkaar de loef af met het aanbieden van draagtasjes en stickers, de spiegeltjes en kralen zoals dat tegenwoordig heet. Deze week was er zo'n beetje elke avond een politiek fo rum waar wethouders en raadsleden figureren temid den van actiegroepen, buurt- comité's, en middenstanders uit alle windrichtingen. De 'gewone' Leidenaar lijkt er niet over de prakkizeren om, op straffe van een gemiste af levering van Dallas, een avond aan de plaatselijke kopstukken te spenderen. De belangstelling voor het optre den van de politici is voorals nog gering. Een hoofdrol in het stedelijk drama is tot dusver wegge legd voor PvdA-wethouder Waal wiens verkeersbeleid tal van keren het mikpunt is geweest van (bekende) kri tiek. Paaltjes en parkeergara ges voeren de boventoon in de Leidse verkiezingstrijd, zo lijkt het. Een hele avond spraken de politici over het opstapelen van blik in de Hekkensteeg. Een parkeer- of stallingsgarage op deze plek behoort echter pas over een jaar of vier tot de moge lijkheden dus daar kunnen de heren en dames zich van daag geen buil aan vallen. Of het zou moeten zijn dat de partijen ter linkerzijde van weinig eensgezindheid blijk geven op het gebied van par keren. De wethouder zelf geeft intus sen geen krimp. "In elke stad waar iets te beleven valt heb je een parkeerprobleem. Als je dat probleem niet hebt is de stad dood", zo sprak Waal simpelweg. En, stelde hij fijn tjes vast: "De parkeernood van de Leidse middenstand neemt aanmerkelijk af als het op betalen aankomt". Leuk is het soms wel, die Leid se politiek. Vooral Van der Zon (de middenpartij) heeft de lachers op zijn hand. Zoals toen hij Waal de suggestie aan de hand deed om het ba sis-wegenplan van 1962 uit te voeren: "Toen wilde ze de he le Camp (achter de Haarlem merstraat) afbreken, en dat hadden ze moeten doen! Eén groot parkeerterrein ervan maken", aldus de lijsttrek ker, niet eens in een over moedige bui verkerend. "Van der Zon is een aardige man", zei PPR-raadslid Van Oosten. "Maar het is heel rechtse praat die hij verkoopt". Even later noemde hij Van der Zon ook nog een politieke vriend van het CDA-raadslid Van Zijp. "Nee, nee, nee", haastte deze zich te zeggen: "Dat is voorbij!" Stond in de discussie over par keren als een paal boven wa ter dat in Leiden een aantal parkeergarages gebouwd moet worden. Een dag later toonden de Leidse politici, tijdens een forumdiscussie van de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB), zich weer van hun fietsvriende- lijkste kant. Blikken vol fiets paden werden opengetrok ken. Parkeerplaatsen voor de fiets zullen als rijpe appelen van de bomen vallen. De ENFB kan tevreden zijn. Het Leids City Centrum trom melde deze week 'de Leidse middenstand' op om te ver halen over "wat voor vreselij ke dingen allemaal gebeuren in Leiden", tenminste als we de woorden van de voorzitter van de Stichting Leidse Bin nenstad, Van der Reyden mo gen geloven. Het doel van de ze forumavond was duidelij ke te maken welke politieke partijen vóór of tegen onder nemen zijn, hetgeen in de praktijk blijkt neer te komen op de vraag welke partij de meeste parkeergarages wil bouwen. Simpeler kan het niet. "Het bedrijfsleven moet zelf de economie van Leiden in han den nemen", sprak klein rechts (GPV, SGP en RPF), bij monde van kandidaat Kis- temaker, tot ondernemend Leiden. "De heren in de raad hebben er geen barst ver stand van", meent hij. En bij het hoofdstuk inspraak aan geland. riep slager Van der Zon:-"Juist door die ellende zijn zoveel ménsen ontevre den over het gemeentelijk be leid". 'Schoenmaker hou je bij je leest' bedoelde hij dus te zeggen. WD-raadslid De Vries gaf uit voerig blijk van zijn trots op het economisch beleid van WD-wethouder Fase. En Walenkamp (CDA) haastte zich te zeggen dat "van alles wat de WD beloofd heeft (parkeergarages bouwen) niets terecht is gekomen". Het PvdA-raadslid Dallinga betoogde' dat het toch niet zo kan zijn dat de WD in het college en het CDA in de op positie bezig zijn Leiden uit het slop te halen en de PvdA er eigenlijk alleen maar is om Leiden de grond in te boren. D'66-raadslid Witteveen toonde zich deze week een redelijk goed CDA-leerling (in Leiden zitten CDA en D'66 al jaren samen in de oppositie) en sprak tot ondernemend Lei den: "We moeten de moed en de kracht hebben om geza menlijk de problemen van Leiden op te lossen". Een politiek forum speciaal voor jongeren, midweeks, mocht zich ook al niet over een grote belangstelling ver heugen. En, last but not least, het debat tussen de vijf linkse partijen, woensdag avond, was ook al niet span nend. Er komen nog een paar forum avonden. Misschien wordt het nog echt leuk! JAN RIJSDAM Antiek Vanaf morgen wordt er elke za terdag (tot en met 28 augus tus) in het Waaggebouw een antiekbeurs gehouden. Het aanbod is tamelijk geva rieerd. Meubelstands maar ook klein antiek als porselein en Delfts Blauw. De openings tijden zijn van negen tot vijf Feest De Stichting Surinamers Lei den organiseert morgen in het restaurant van de CDA Het CDA-Leiden houdt morgen een ballonnenwedstrijd. Van af drie plaatsen in Leiden (Vijf Meiplein. Kopermolen en Stadhuisplein) worden ballonnen opgelaten. Met de ballon gaat een ingevulde kaart de lucht in. De vinder wordt verzocht om de ballon plus kaart voor twee juni te rug te brengen. Wie het verst is gekomen, wint.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4