Iedereen mag eigen relatievorm kiezen Hervormd Beraad wil koersverandering Specialisten na twee dagen discussiëren in Leiden: VRIJDAG 28 MEI 1982 Op zijn vraag of er op dat i in „36 op de schaal Richter" ook mannen aanwezig waren met wie ze „ut" gedaan had. ant woordde Vera, rondkijkend, dat zij dat getal op twee dozijn schat te, plus drie of vier vrouwen. Alle aanwezigen probeerden toen op schepperig te blozen, en sommi gen lukte dat ook. Na het inter view was er nog een gezellig sa menzijn. waarin een journaliste van de Nieuwe Revu zoveel moge lijk „vrienden", „minnaars, „klanten" van Vera voor een in terviewtje aan de haak trachtte te slaan, daarin vrolijk terzijde gestaan door Vera zelf. die regel matig een wat verlegen glimla chende man of heer die voor z'n fatsoen niet wilde tegenstribbe len met zich meetroonde naar de journaliste, die dan enkele in dringende vragen stelde. Neem ik aan... n^4 Door Miep Hoenson Van het bestaan van Vera de Vries was ik wel op de hoogte, en ook was het mij bekend dat zij onder de schuilnaam Xaviera Hollan der de bestseller ,,The Happy Hooker" had geschreven, maar dat zij daarna nog een elftal boe ken had geschreven, die alle bij elkaar voor een oplage van 18 miljoen hebben gezorgd, was mij in de drukte even ontgaan. Wie Vera de Vries bij Sonja op Maandagavond heeft gezien weet, dat zij geen grijze muis is, maar een vrouw waar je, zodra je binnen haar actieradius ge raakt. blijkbaar niet makkelijk omheen komt. Alle reden dus om woensdagmiddag even de officië le vernissage van de Nederlandse vertaling van The Happy Hooker (De Happy Hooker, in de vrije vertaling) bij '36 op de schaal van Richter" in Amsterdam bij te De inleiding was van Tim Krabbé, die vertelde hoe hij Vera twintig jaar geleden voor het eerst had ontmoet: „In 1962 trad in De Brakke Grond de cabaretgroep van Jaap van de Merwe op, met een program ma getiteld: ,,En ik zei de gek". Behalve Van de Merwe zelf speel den daarin mee Piet Koster. Syl via de Leur. Janine van Wely, To bias Ritman en Will Spoor. En dus niet Vera de Vries, al zei die in 1972 in een van haar eerste Ne derlandse kranteninterviews over die tijd: Ik weet wat ze daarmee bedoelde: Vera was toen het vriendinnetje van de werkstudent die de kaar tjes afscheurde, en ze kwam hem vaak gezelschap houden". „Vera zei dit", vervolgde Tim Krabbé, „op een moment dat er al vier of vijf miljoen Happy Hookers verkocht waren, op een moment dus waarop ze kon besef fen dat ze op de koningin na de beroemdste Nederlander was. Dan nog de behoefte voelen je vroegere bezigheden een glans te geven die ze niet hadden: dat noem ik pas onbedorvenheid". Het was de bedoeling dat Tim haar het éérste boek zou uitreiken van de vertaling die zoveel jaren op zich heeft laten wachten omdat Vera's moeder het niet luek vond zo direct geconfronteerd te wor den met de call girl-avonturen van haar dochter), maar omdat inmiddels, twee dagen na Vera's optreden bij Sonja, alle 20.000 exemplaren verkocht waren, moest hij volstaan met het laatste exemplaar van de eerste druk. De schrijver Rudolf Geel, die tot de prominente aanwezigen be hoorde, had me toen al verteld dat Vera's vader heel goed be vriend was geweest met Simon Vestdijk, en dat hij een van Ver a's eerste vriendjes kende, die „meer in lezen dan in kezen" geinterresseerd was geweest, en daardoor aan zijn verhouding met Vera nog een heel stapeltje boeken van Vestdijk met diens opdrachten aan Vera's vader had overgehouden. Er was dus wel degelijk sprake van een literaire middag en dat werd er niet minder op toen Leo Jacobs van Radio STAD vervolgens Vera aan een interview onder wierp, waarin hij haar het ant woord ontlokte dat zij absoluut geen interesse had in politiek, ook al omdat zij haar vrienden en klanten onder politici van al lerlei pluimage telde. „Ik ben net zo neutraal als Zwitserland", zei ze, een vergelijking die mij Zwit serland voortaan met geheel an dere ogen zal doen bekijken. „Ik ben kortgeleden nog door een krant opgebeld met de vraag of ik ook met een bepaalde Neder landse politicus naar bed was ge weest", vertelde Vera vervolgens. „Welke?", vroeg Leo Jacobs. „Dat zeg ik nooit", zei Vera. „Ik bedoel niet welke politicus, ik bedoel welke krant", zei Leo. „De Telegraaf', zei Vera. Daar zitten we dan, an no 1982. Na de baan brekende jaren zestig, na de periode waarin alle heilige huisjes konden worden om- vergeschopt, en nog net in het Ik-tijdperk. Weg met die veilige fa miliekliekjes. De brok stukken kunnen allang niet meer worden ge lijmd ook. De cijfers zijn nog wat chao tisch, maar men moet er heel globaal van uitgaan dat bin nen tien jaar zo'n 70 procent van het aantal inwoners in Nederland niet meer in de geijkte gezinsvorm leeft. Eén op de vier (drie?) huwe lijken eindigt in een schei ding. Het verschijnsel onge huwde moeder is ingebur gerd, zelfs dat van de BOM (Bewust Ongehuwde Moe der). Het begrip LAT (Living Apart Together) staat ook al bijna in het woordenboek. Homosexuelen kunnen te genwoordig ook openlijk voor hun geaardheid uitko men en hoeven het huwelijk niet in te duiken om praatjes te voorkomen. De groep 'be wuste vrijgezellen' laat nu ook van zich horen: ineens is het niet meer vervelend om alleen te wonen. Integen deel, het is verrijkend voor de geest en het geeft je zo veel ontplooiingskansen. Geen partner meer die be perkend werkt. Of zoiets dergelijks. Kortom, het is eigenlijk een ongeregelde bende aan het worden in Nederland. Van Agt kan wel blijven roepen dat 'het gezin de hoeksteen van de samenleving is', maar als we de feiten onder ogen zien is die kreet alleen maar een glimlach naar de nostalgie waard. aantekening aat ae overheid van geval tot geval moet wik ken en wegen of de samenle- venden recht hebben op de status van gehuwden. Belasting Vrouwe Justitia, de beschermvrouw van het Nederlandse recht, wicht en weegt - straks ook over de rechten en plichten van 'sa menwonenden Huuretages Die situatie in ogenschouw ne mend is het natuurlijk niet zo verwonderlijk dat ook de overheid de wenkbrauwen fronst. Immers, al die keurige regeltjes in het wetboek zijn afgestemd op dat gezin: man, vrouw en kindertjes. Ook het belastingstelsel ging bij het opstellen van de tarieven uit van families. Zij kregen de voordeeltjes en aftrekposten. Vrijgezellen moesten er maar extra voor boeten dat zij hun salaris helemaal voor zichzelf konden houden op die geho rige huuretages. Zo langzamerhand echter wordt het een lachertje dat het hele Nederlandse maat schappelijk leven is afge stemd op gezinnen. Want wie kan er hardmaken dat de ge trouwden onder ons, al dan niet in het bezit van kinde ren, de meerderheid vormen? Het is tijd voor bezinning, ook van de kant van de overheid. Tijd om die regeltjes eens op de korrel te nemen. Vandaar dat de conferentie 'Relatie vrijheid en Recht', die deze week twee dagen lang door de Leidse universiteit werd georganiseerd, als een aanzet kan worden gezien tot een ander beleid. De deelnemers lijst van deze conferentie ver meldde een groot aantal klin kende namen. Die maken nu eenmaal indruk. De bevin dingen en conclusies, door deze specialisten getrokken en als aanbevelingen naar de regering gestuurd, zullen dan ook zeker invloed hebben op het overheidsbeleid. Politici, tweede kamerleden van grote partijen, rechters, advocaten, notarissen, belas tinginspecteurs, beleidsamb tenaren en wetenschappers Ze praatten over zaken die al le burgers, gehuwd of onge huwd, homofiel of BOM- vrouw, aangaan. Helaas, het is nu eenmaal niet iederéén gegeven om het toekomstig 'relatie-beleid' mee te helpen uitmaken. Aanbevelingen We zullen het voorlopig moeten doen met de aanbevelingen, die deze week werden gege ven vanuit vier secties. De deskundigen waren opge deeld in rechtspolitieke, ver mogensrechtelijke, fiscaal- rechtelijke en jeugdsecties. Zij hielden zich twee dagen lang bezig met velerlei aspec ten aan de verschillende vor men van relaties. Want tus sen de huwelijkse- en de vrij gezellen-staat in is er nog een scala van mogelijkheden denkbaar, zo weten ook deze specialisten. Mensen kunnen samenwonen 'als waren zij gehuwd', maar ze kunnen ook in één huis wonen om praktische en 'gezelligheids- 'redenen (broer en zus bij voorbeeld). Daar tussenin be weegt zich dan nog de LAT- relatie. Letterlijk vertaald be tekent het woord LAT apart- samen-levend. De secties behandelden ieder afzonderlijk verschillende as pecten van die relaties. Over één ding waren ze het, achter af bezien, wel eens: Juist om dat die verscheidenheid in niet-huwelijkse samenle vingsvormen zo groot is moet de wetgever zich nergens meer mee bemoeien. De overheid kan en mag geen al gemene regels gaan opstel len, juist omdat elke relatie vorm weer ónders is. En ook de economische crisis mag geen spelbreker zijn. Elk mens moet de vrijheid heb ben om z'n eigen relatievorm te kiezen, al komt die keuze de overheid financieel slecht uit. Daarnaast moet het Ne derlandse recht het niet fi nancieel aantrekkelijk ma ken om voor of tegen trou wen te kiezen. Overigens waren de deskundi gen het erover eens dat door de huidige wetgeving het voordeliger is om samen te wonen dan om te trouwen. Een voorbeeld dat in dit ver band werd genoemd is dat van de AOW-er, die met een 65-plusser gaat samenwonen, maar het boterbriefje niet gaat halen. Zodoende krijgt hij of zij tweemaal AOW in plaats van het 'gezins'-staats- pensioen, dat veel lager uit valt. Rechten en plichten Degenen, die al jaren roepen dat het concubinaat (samen leven zonder getrouwd te zijn) gelijke rechten en plich ten moet krijgen als het hu welijk zullen hun zin dus nog niet knjgen. Het gevaar is, zo vonden de deelnemers aan de conferentie, dat de overheid van het concubinaat een sur rogaat-huwelijk maakt En dat kèn de bedoeling niet zijn van mensen die wel willen sa menwonen. maar niet willen trouwen. Immers, zodra zij bijvoorbeeld bij de burgerlij ke stand staan geregistreerd als 'samenwonend' dan maakt dat ene jawoord ook niet meer uit. Verschil moet er zijn. Verschil zal er, wat de specialis ten betreft, ook altijd blijven tussen een gehuwde vrouw en een samenwonende vrouw, voor zover het in bei de gevallen huisvrouwen be treft. Gehuwde vrouwen heb ben veelal (nog) recht op ali mentatie - ongehuwde vrou wen niet. Een ander onomstotelijk voor deel van het huwelijk is dat veel materiële zaken automa tisch zijn geregeld. Wie kent de verhalen niet van het stel letje, jarenlang bij elkaar, dat plotsklaps uit elkaar gaat? De inboedel wordt in zo'n geval door de meest wraakzuchtige partij opgeëist, en de ander kan nooit bewijzen dat de ijs kast en wasmachine zijn of haar persoonlijke eigendom Dergelijke situaties werden door de desbetreffende sectie (vermogensrecht) onder kend. maar wederom geldt: de staat moet zich niet be moeien met de privacy van haar inwoners. Wel hamert de sectie er op dat mensen hun zaakjes vastleggen, ook wat een eventuele verzor gingsplicht van de 'huis-con cubine' aangaat. Daarbij de Ook wat het kopje belasting be treft gaat de stelling dat elke relatie weer anders is, op. Soms zal het voordeliger zijn om te trouwen in plaats van samen te wonen, soms ook is dat andersom s Rijks belas tingdienst wil samenwonen den liever niet gelijkschake len aan gehuwden, zo bleek uit het betoog van belasting deskundige prof mr J F M. Giele. Want wat krijg je dan'' Dat 'samenlevers' zich alleen als zodanig melden wanneer dat belastingvoordeeltjes op levert Wel oordeelden de fiscaal-des kundigen dat het. uit het oog punt van bezuinigingen, mo gelijk moet zijn dat twee uit keringen samen aan een ma ximum gebonden zouden kunnen worden. Kosten van kinderoppas en crèche zou den aftrekbaar moeten zijn zodra de verzorgende ouder wegvalt door werk of ziekte Stellingen werden door de jeugdsectie niet ingenomen. Wél vond ze dat het kind. juist door de grote verschei denheid aan relaties.zeker niet het kind van de rekening mag worden. De overheid moet wat de jeugdsectie be treft de belangen van het kind bewaken Die bewaking kan plaatsvinden via een con tract tussen de ouders of via door de overheid gegeven re gels van dwingend recht. Er zijn natuurlijk al veel wette lijke bepalingen om het kind te beschermen, maar deze zfjn wederom afgestemd op een situatie, waarin de ou ders 'gewoon' met elkaar zgn getrouwd. Verschillen in rechtspositie tussen binnen- en buitenechtelijke kinderen dienen volgens de sectie dan ook te verdwgnen. Boek Bovengenoemde standpunten worden, verpakt in stellin gen. de regering ter hand ge steld. Génteresseerden kun nen vanaf oktober alle dis cussies nog eens dunnetjes volgen, want een verslag daarvan wordt in boekvorm uitgeveven bij Kluwer. Uit dat boek zal hoogstwaar schijnlijk blgken, dat vele van de te regelen relatie-za ken nog discutabel zijn. Ze ker is al wel dat de specialis ten koste wat het kost willen voorkomen, dat de vrijheid van de mens wordt aangetast. Vrijheid is een groot goed - zolang het de Staat tenminste niet te veel geld gaat kosten Het Hervormd Beraad voor Vre desvraagstukken - dat zich te weer stelt tegen het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) - ver wijt in een 'oproep' de hervorm de synode, dat na zijn open brief van vorig jaar over het synodebe- leid inzake de kwestie 'oorlog en vrede' een kerkelijke koerswijzi ging is uitgebleven Volgens de oproep van het bestuur van de stichting zou de ongewij zigde koers van de Hervormde Kerk met betrekking tot vredes vraagstukken duizenden meele vende hervormden van hun kerk vervreemden. "Als zij bedanken voor hun lidmaatschap of weige ren nog langer hun financiële en andere steun aan de kerk te ge ven, dan gebeurt dat niet uit on verschilligheid maar met pijn in het hart", schrijft het bestuur. Het Beraad vindt, dat de hervorm de 'kerkleiding' de tegenstellin gen aanscherpt door het synoda le standpunt - verwoord in de 'pastorale brief over de kernbe wapening - op intolerante wijze tot de enig juiste visie te verhef fen. Het Interkerkelijk Vredes beraad is, volgens de synode, dé aangewezen instantie voor bezin ning op vredesvraagstukken. Het is voor de briefschrijvers onbe grijpelijk, dat de leiding van de kerk niet méér waarschuwt voor de gevaren van het communis me. Door de lijn van het Inter kerkelijk Vredesberaad te vol gen, zal de kerk, zo menen zij, nog verder die kant uitgaan. Het Hervormd Beraad voor Vre desvraagstukken - sinds 1 april van dit jaar een stichting - steunt dan ook van harte het streven van het ICTO. het Inter kerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening Naast het ICTO wil het een eigen functie vervul len. Het richt zich alleen tot de Hervormde Kerk en zal zich in zijn uitspraken niet beperken tot zaken van oorlog en vrede. Zo valt in deze oproep van het Be raad te lezen, dat de leiding van de kerk veel te weinig aandacht heeft voor pastorale noden, waardoor persoonlijke proble men niet meer aan de orde ko men, en eenzijdig nadruk legt op sociale kwesties. Op zaterdag 5 juni houdt het Be raad in Amersfoort een bijeen komst om een aanzet te geven tot de gewenste 'koersverandering' in de kerk. Sprekers ziin daar de oud-minister van defensie R de Geus. ds. J. Windig uit Den Hel der en ds. P. A. Elderenbosch uit Ginneken. Oud-generaal W. H de Savornin Lohman. tweede voorzitter van het Beraad, zal een forumgesprek leiden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Beijerland J. Kooien IJssel- stein; aangenomen naar Rijswijk (ZH) K. H. Meijer (leraar aan een scholengemeenschap te Spijke- nisse) Rotterdam; bedankt voor Wierden C. J van der Plas Delft, voor Alblasserdam G. H. Voort man Houtrijk-Polanen. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Raalte-Olst N J. Dek ker aldaar. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Alphen aan den Rijn H. C. van der Ent Dor drecht. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Barneveld Chr. van der Poel Yerseke. Bisschop Simonis heeft drs. F. L. van Bronswijk te Den Haag be noemd tot algemeen econoom van het bisdom Rotterdam. De heer Van Bronswijk (45). nu ad junct-directeur bij het Neder lands Centrum van Handels bevordering in Den Haag. volgt drs. H. van de Ven op. die in maart zijn werkzaamheden als zodanig beëindigde. De nieuwe functionaris is in het bisdom geen onbekende. Hg is voorzitter van de dekenale finan ciele commiSMc in Dn ÜMg 8fl vertegenwoordigde dit dekenaat de laatste jaren in het financiële beraad van het bisdom, een col lege van financiële deskundigen, dat de econoom in beleidszaken adviseert. hebben hun verantwoordelijk heid voor de pastorale verzor ging in drie parochies aan de desbetreffende bisschop terugge geven. Het gaat om parochies in Leeuwarden. Alkmaar en Huis- sen. De oorzaak is personeelsge brek. Binnen de orde wordt de vraag be sproken. of op middellange ter mijn nog meer parochies moeten worden afgesloten In totaal be dienen de Dominicanen nog vijf tien parochies in den lande Ver wacht wordt, dat zij over enige tijd nog maar vijf parochies kun nen bliiv AMSTERDAM - De cabaretier Seth Gaaikema overhandigde gisteren in de Stadsschouwburg in Amsterdam Dominicanen aan Jan Willem Hofstra het eerste exemplaar van diens boek "Hemelse modder". De Nederlandse Dominicane De Domincanen vergrijzen, zo deel de pater Piet Struik, provinciaal van de orde. mee Veel nog vitale paters werken in missielanden Van de 275 leden t»an de orde zijn er 100 buitenslands werkzaam. De laatste tien jaar heeft de orde per jaar gemiddeld 13 leden ver loren, voornamelijk door overhj. den. een enkele keer door uittre ding Per jaar meldt zich gemid deld 1 kandidaat voor tntredinp, maar niet alle kandidaten zetten door Volgens pater Struik speelt in het vergrijzingsproces ook mee. dat de spanningen en moeilijkheden in de parochiële zielzorg de pas tores vroeg doen verouderen. "Het is hetzelfde als in het be drijfsleven. waar in toenemende mate de VUT wordt ingeixterd. omdat de etsen voor ouderen te zwaar wsorden", zei Struik De paus hoopt op maandag 7 juni de Amerikaanse president Rca gan in pnve-audientie te ontvan gen Op zgn eerste reis door Eu ropa zal Reagan één dag in Rome zgn.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17