Solieveld bijt zure appel door Eredivisie buiten bereik van Telstar Moeizame derde plaats Jong Oranje Spurs zet FA-kroon >p mislukt seizoen Heerenveen leidt in nacompetitie Leiderstrui in Olympia's Tour heroverd Hinault weer in roze trui Mass zonder schuld iIJDAG 28 MEI 1982 DNDEN (Reuter) - Tottenham heeft een seizoen van missers af gesloten met een schitterende prestatie door in de tweede fina lewedstrijd om de FA-cup de Queens Park Rangers met 1-0 te verslaan. Glenn Hoddles straf schop, in de zesde minuut geno- was voldoende voor de ze vende triomf van de Spurs in de FA-cupfinale, hetgeen een even aring van het record betekent dat handen was van Aston Villa, de trotse winnaar van de Europe- beker voor landskampioenen. Echter tweede divisieclub Queens Park Rangers heeft de Spurs voor 90.000 toeschouwers voortreffelijk partij geleverd. De ploeg speelde sterk defensief voetbal, maar miste bij uitvallen de afwerker. de tweede helft verkreeg de Rangers een overwicht, vooral door het goede werk van aan voerder Tony Currie. De ex-in- ternational was voortdurend een gevaar en stuwde zijn ploeg on vermoeibaar op. Zijn verrichting stond in schril contrast met die van Glenn Hoddle, die een onop vallende rol vertolkte en slechts door de strafschop uit de anoni miteit trad. Een strafschop die - ironisch genoeg werd veroor zaakt door Currie, waarna doel man Peter Huicker door Hoddle naar de verkeerde kant werd ge zonden: 1-0. Tottenhams Argentijnse interna tional Ricardo Villa was op Wem bley voor de herhaling van het bekertreffen, maar slechts als toeschouwer. Villa, de man die door twee treffers tegen Man chester City de grote man was geweest bij de Spurs, bekeek de eerste ontmoeting via de televi sie op zijn flat, omdat hij weiger de te spelen vanwege de inval van Engeland op de Falkland-ei- landen. Echter in het tweede treffen had hij een zitplaats ont vangen. Toen Ricardo Villa het stadion binnenkwam om zijn zit plaats op te zoeken klonk het ge zang van de fans hem in de oren. "Er is slechts een Ricky Villa". VELSEN (ANP/GPD) De kans dat voor het eerst in de geschiedenis van het betaalde voetbal een club uit Friesland deel gaat uitmaken van de eredivisie is sinds gisteravond flink toegenomen. Heerenveen namelijk nam door een 1-0 overwinning bij Telstar al leen de leiding in de nacompetitie, waarvan de winnaar overgaat naar de hoogste divi sie. De rol van Telstar is na de tweede opeenvolgende nederlaag zo goed als uitgespeeld. Theo van Seggelen scheert op volle snelheid langs een Friese opponent Telstar had Heerenveen volledig in de tang, maar kon toch geen antivoord geven op de vroegtijdige en winnende Heerenveense goal. Heerenveen dankte zijn kleine, maar belangrijke zege aan een overrompelende start. De forma tie van Henk van Brussel zette' Telstar van meet af aan onder druk en forceerde in die ope ningsfase vier hoekschoppen op rij. Bij de vierde corner was het raak, toen Koko Hoekstra vanaf de penaltystip ongehinderd mocht inkoppen: 0-1. Het offen sief TOULON (ANP) - Jong Oranje is als derde geëindigd in het internationale voetbaltoer- i in Toulon. De pupillen van Rob Baan speelden in de kleine finale gelijk tegen Oost-Duitsland (1-1) en namen de straf schoppen vervolgens beter. Oost-Duitsland, met een hechte defensie als basis, trok meteen in de aanval. Nederland dreigde enigszins overspoeld te worden, ir na enkele minuten was de organisatie achterin sluitend en konden de meeste Oost- duitse aanvallen goed worden opgevangen. "Op de counter" spelen, was toen het parool r Jong Oranje. Dat had in de zeventiende minuut al succes. FC Utrecht-speler Gert Kruys maakte dankbaar gebruik van de ruimte op het Oostduitse middenveld. Hij kon vrij opkomen en ontving de bal met al leen doelman Muller nog voor zich. Beheerst zette Kruys Muller op het verkeerde been, waarna hij inschoot: 1-0. Oost-Duitsland maakte vlak voor rust gelijk. Die alleszins verdiende treffer werd gemaakt door Schlunz. In de 62e minuut viel bij Oost-Duitsland spel maker Ernst uit, waardoor de organisatie wegraakte. De Nederlandse ploeg kon daar echter niet van profiteren. Integendeel, Steinborn kreeg tegen het einde nog een magnifieke kans. toen doelman Metgod de bal uit een afstandsschot los liet. De Oost duitse linkerspits miste echter, waardoor uiteindelijk strafschoppen de beslissing moest brengen. Nederland deed dat beter dan de Oostduitsers en zegevierde met 3—2. Joegoslavië heeft in dit tiende jeugdtoernooi van Toulon de eindzege gegrepen door in de finale, na een eindstand van 2-2, eveneens door middel van strafschoppen Tsjechoslo- wakije met 4-3 te verslaan. Joegoslavië had bij de rust nog een voorsprong van 2-1 (tref fers van Mance en Grancan voor Joegoslavië en Bielik voor Tsjechoslowakije). In de tweede helft werden twee Tsjechoslowaakse spelers van het veld gestuurd. Desondanks kwam Tsjechoslowakije in de 76e minuut nog gelijk. Joegoslavië, dat aan beter en overzichtelijker voetbal toe kwam, verzilver de - nadat twee verlengingen van tien minu ten ieder niets hadden opgeleverd - vier strafschoppen, tegenover Tsjechoslowakije drie. HILLEGOM (GPD) - Gerrit Solleveld liet gisteren in Olympia's Ronde van Nederland zien dat hij uit het goede wielerhout is gesneden. Zijn klasse stond al een paar jaar onomstotelijk vast, maar Solleveld liet in de rit van Harderwijk naar Hillegom ook blijken over een andere, onmisbare karaktertrek voor een coureur te beschikken: door zettingsvermogen. Want ondanks zijn daags tevoren opgelopen pijnlijke blessures, die hem de oranje-trui kostten, ging hij het duel niet uit de weg. Hij zag zijn moed beloond met het heroveren van het leiders- tricot op de Rus Aleksander Krasnov, die een slechte dag kende en prompt de beslissende slag miste. Reeds tijdens de door Pim Bosch gewonnen etap pe had Solleveld zijn minimale achterstand (zes seconden) op de Sowjet-baanspecialist weg gewerkt in de bonificatie- sprints, die hem acht seconden tijdwinst opleverden. In deze editie van Olympia's Ron de demonstreert Solleveld dat CAMPITELLO MATESE (ANP) - Bern bard Hinault, die reeds in 1980 de Giro op zijn naam wist te brengen, beeft gisteren in de 12e etap pe een flinke gooi gedaan naar een herhaling van deze prestatie. In deze etappe spurtte de Fransman in de slotkilometers van deze heu velachtige rit naar een on verwachte overwinning en nam daarmee een aantrek kelijke voorsprong in bet al gemeen klassement op de Zweed Tommy Prim. "Na tuurlijk is bet belangrijk om een rit te winnen, maar er zijn nog veel etappes en vooral veel bergen te ne men", zei Hinault na afloop. "De ror.de is nog lang, maar ik boop desondanks dat ik de roze trui zal blijven dra gen". De onttroonde en teleurstelge- stelde Italiaanse favoriet Francesco Moser - hij bad een achterstand van meer dan twee minuten op Hi nault - zei na afloop van de ze ontgoocheling: "Ik bad niet verwacht dat Hinault zo vroeg zou aan vallen. Het beeft ons allemaal verrast". Algemeen klassement: 1. Hinault 58.06,49 2. Prim 58.08,01 3. Contini 58.08,54 72. Pronk 58.50,45 108. Schuiten 59.22,56 hij het afgelopen jaar heel wat rij per is geworden. De 20-jarige tuinder uit De Lier klapte in de ronde van 1981 op de voorlaatste dag gedemoraliseerd in elkaar. Nu kan hij een tegenslag verwer ken. zoals donderdag aan het licht kwam. Ofschoon hij vooral in het eerste koersuur flink moest afzien, beet hij zich kor daat door de zure appel heen. Het zag er aanvankelijk beroerd uit voor Solleveld. Amper had het peloton Harderwijk verlaten of hij riep de tour-arts bij zich. Solleveld: „Ik was stijf en had veel pijn in mijn zij. Nadat de dokter mij wat pijnstillers had gegeven ging het wel weer". Zijn ploegleider Jan Gisbers toon de zich verrast over de prima mentaliteit, die zijn talentvolle pupil etaleerde. Weliswaar had Gisbers hem voor de start in Har derwijk te verstaan gegeven dat hij nu karakter moest tonen (an ders word je nooit een „grote", voegde Gisbers daar aan toe), maar dat Solleveld nog tot zo'n krachtsinspanning in staat was, verraste hem ook. Gisbers: „In het begin dacht ik dat hij het heel moeilijk zou krijgen. Een keer of vier verzeilde hij achter in het pe loton en moesten zijn ploegmak- kers hem weer naar voren rijden. Maar toen hij er eenmaal door heen was, reed Gerrit weer ou derwets". Met een bedenkelijk gezicht be keek Gisbers de handelingen van de Sowjets en Arie Hassink, die van tijd tot tijd een hels tem po voorlegden. Naarmate er ech ter meer kilometers werden ge maakt, kwam Solleveld in steeds betere doen. Na 48 kilometer voelde de Westlander zich al zo goed, dat hij zich ging bemoeien met de sprint om de bonificatie- seconden. Met succes, en bij de passage in Wilnis (73 kilometer) mocht Solleveld zich weer leider in de koers noemen. Tot zijn ver bazing merkte hij dat Krasnov maar moeilijk de pedalen rond kon krijgen. Solleveld: „Steeds als het een beetje moeilijk werd, moest hij er af'. Op vrijwel dezelfde plaats in het parcours waar Solleveld Kras nov als klassementsleider aflos te, raakte de Sowjet-achtervol- gingskampioen definitief het contact met de toonaangevende renners kwijt. Een plotseling op komende storm, gepaard gaande met een onweersbui, rafelde het peloton danig uiteen. In de eer ste waaier hadden vrijwel alle toppers plaatsgenomen, met uit zondering van Krasnov, de noor delingen Bert Wekema en Dries Klein en Frits van Binsbergen, die wel heel erg ver terugvielen. Een slopend gevecht tussen de eer ste en tweede waaier bepaalde een finale, die Solleveld en zijn 15 medevluchters uiteindelijk een winst van 52 seconden ople verde. Solleveld dus na een dag alweer terug aan het hoofd van het peloton, een terugkeer die hy zelf eigenlijk niet voor mogelijk had gehouden. Solleveld: „In Harderwijk dacht ik niet meer te kunnen winnen, maar het zit er nu toch in". Het gevecht om het oranje verliep donderdag niet altijd even netjes. Wedstrijdleider Jan Klip riep de ploegleiders Gisbers en Kouznetsov zelfs even ter verant woording voor het levensgevaar lijke duw en trekwerk van hun renners. Brokken bleven echter donderdag opnieuw niet uit, maar dat was geen gevolg van de wrijving tussen de Russen en de Nederlanders. In het verwoede even aan, maar nadat Jan Schul- ting in de 20e minuut tegen de paal had geschoten, worstelde Telstar zich langzaam maar zeker onder de druk vandaan. Heerenveen hield nog De Velsense ploeg, die na de zwak ke wedstryd tegen Excelsior be hoorlijk door elkaar was gehaald en daardoor onsamenhangend speelde, nam na rust het initia tief geheel in handen. Heeren veen kwam amper nog de mid dellijn over en was al lang bly als de bal uit het strafschopgebied kon worden weggetrapt. Eddy Bosman ging eenmaal over de schreef, toen hij Andrë Wetzel de doorgang wat al te fors belet te. wat hem op een gele kaart van arbiter Charles Corver kwam te staan. Telstar was het dichtst by een doelpunt, toen keeper Hiddo Reys de bal tegen de paal stomp te. Voor het overige had de Hee renveense doelman het niet al te moeilijk, omdat de Telstar aan vallen te simpel van opzet waren. Matig FC VW en Exselsior hebben in de Venlose koel zesduizend toe schouwers een matige party voetbal voorgeschoteld. Beide ploegen werkten in hun tweede nacompetitiewedstryd wel hard maar brachten zo weinig fantasie in hun spel, dat goed opgezette aanvallen zeer zeldzaam waren. In de eerste helft had Excelsior aanvankelijk het initiatief en de thuisclub had in de derde mi nuut niet over geluk te klagen toen Piet den Boer tegen de lat kogelde Excelsior kon nog ge- ruimte tijd doorgaan, maar de Venlose defensie, waarin de ge schorste vrije verdediger Mostert erg gemist werd, kreeg geleide lijk meer vat op de doorzichtige Rotterdamse aanvallen. Omdat de Venlose aanval, waarin Peter Ressel het erg moeilijk had met de warmte en zichzelf, ook al weinig liet zien kon met de be- ginstand aan de rust begonnen worden. In de tweede helft werd het spel wat levendiger en in de 58e mi nuut bracht Luhakay na voorbe reidend werk van Verlysdonk met een diagonaal schot VW op 1-0. Excelsior kwam in de 73e mi nuut toch nog naast VW door Ridderhof. die na slecht wegwer ken van de Venlose amateur le vert in een onoverzichtelijke si tuatie de bal langs Vooys wist te werken: 1-1. Stand na twee ronden in de nacompeU- 1. Heerenveen 2. Excelsior 3. FC VW 4. Telstar 2 1 1 0 3 3-1 2 0 11112 2 0 0 2 0 0-3 sprintgevecht de eerste plaats hielden de kemphanen te weinig rekening met een weg versmalling vlak voor de finish en dat had voor Hassink. Snij ders en vooral Pieters akelige ge volgen. De uitslag van de 12e etappe is 1. Pim Bosch (Mar) 3 18,52 (met tijdsver- goeding 3.18,37), 2. Jos Alberts (Ams) 3.18,52 (met tijdsvergoeding 3.18,42), 3. Geert Schipper (Bat) 3 18,52 (met tijds vergoeding 3.18,47), 4 Marco van der Hulst (Ams) z.t.. 5. Joeri Petrov (Sow) z.t., 6. Viktor Manakov (Sow) z.t.. 7 Jean-Paul van Poppel (Gazi z t 8 Peter Hofland (Dri) z.t., 9. Frits Schur (Meu). 10. Jan van Wijk (Exp) z.t. Het algemeen klassement luidt 1. Solleveld (Erp) 2930,51. 2. Krasnov (Sow) op 54 sec., 3. Marakov (Sow) op 1.03, 4 Hassink (Ams) op 1.17, 5. Van Poppel (Gaz) op 1 40. 6 Bouwman (Bat) op 3.32, 7. Wekema (Bat) op 3.46, 8 Hof land (Dri) op 4 03. 9. Schur (Meu) op 4.12, 10. Klein (Gaz) op 4.39. Gerrit Solleveld derde van links) leidt de kopgroep bij de passage van het dorp Wilnis. De zestien koplopers hielden bij de meet in Hillegom 52 seconden ix>orsprong over op de achtervolgende groep met Oranje trui drager Krasnov. Solleveld nam het leiderstricot tn Hillegom weer van de Rus over. Dodelijke crash Villeneuve PARIJS (ANP) - De fatale crash die de Canadese coureur Gilles Villeneuve enkele weken geleden in Zolder maakte en waarbij hij het leven verloor, is te wijten aan een eigen stuurfout en was niet de fout van de coureur Jochen Mass. Dat is de conclu sie van een onderzoek dat is ingesteld naar de toedracht van het ongeluk. Het rapport vermeldde eveneens dat de dood van Villeneuve een gevolg was geweest van een gebroken nek en en enkele dubbe le breuken aan ruggewervels en hoofd. "De oorzaak van het ongeluk is slechts te wijten aan een stuurfout van Villeneuve. Jochen Mass is absoluut niet verantwoordelijk", aldus het rapport van de commissie. OOK O/r DE ÖUM6T HET PU0LIEK VREEé IK JQSCt/1'V/S IK éfbhi SO£ MET MVJ 7/K W<- £7/V&\ UUCUJECKEW ERJi RECOPD- BUJKT DIE TAKXE CM0>JC MÊTEC VAM MO MET EEM AOJUKIMO RXID TE U3PBJ Basketballers nu al zeker van promotie LISSABON (ANP) - De Neder landse basketbalplocg zal vol gend jaar in ieder geval deelne men aan het toernooi om het Eu ropese A kampioenschp De ploeg bereikte dit resultaat door de openingswedstryd in de fina lepoule, gisteren in Liss.il i; gen Hongarye te winnen met 78-73 Na een uiterst moeizame openings fase namen de Hongaren een voorsprong (22-16), maar via Bruinsma en Van de Lagemaat zette Nederland de achtervol ging in. By rust leidde Neder land dan ook met 40-37 In de tweede helfl bleven de Hon garen aanvankelyk lang in het spoor van de Nederlanders en na twaalf minuten was Nederland nog maar een paar punten ver wijderd van de Hongaren 64-61 Kees Akerboom, voorheen niet al te succesvol, werd door coach Heger weer eens volop ingezet. Dat inspireerde de lange Neder landse center zozeer dat hy weer helemaal terug kwam op zyn ou de niveau 24 punten was de hoogste bydrage in de Neder landse pl<>rg Hoewel de lutf.rr verre van fraai was. hield Neder land het hoofd koel en werd er toch met 78—73 gewonnen. Scores Nederland Akerboom 24. Bruinsma 14. Plaat 12. Wiel 10. Van de Lagemaat 10. Kragtwijk 6. Hagen* 2 Hongarye topscorer Szucs 18. Mots 18 De stand in de ftnalepoule u 1 Nederland 4-8 2- Zweden 4-6 3. West-Duitsland 4-6 4. Griekenland 4-6 5. Turkije 4-2 6. Hongarije 4-2

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13