'Rancunepolitiek heeft geen zin' "Hoofdzaak is dat er parkeerruimte komt" Walenkamp (CDA): Van der Zon (Middenpartij): LEIDEN "Het politieke klimaat is veel milder geworden, de partijen zijn van alle kanten veel redelijker geworden. Dit college van WD en PvDA is in zoverre goed geweest voor het politieke klimaat, dat er nergens meer barrières op emotionele gron den bestaan. Je kunt simpelweg vaststellen dat een motie bij de PvdA om niet met het CDA te gaan samenwerken, door de ledenvegadering is verworpen. Ik weet zeker dat wij, noch de PvdA, de WD of D'66 blokkades tegen elkaar zullen opwerpen". Joop Walenkamp: "Politiek maak ik me niet dik om die Middenpartij" CDA-lijsttrekker en fractieleider Joop Walenkamp heeft klaarblij kelijk zelf het gevoel geslaagd te zijn in datgene dat hem vooraf als taak was toegedicht. Na het terugtreden van de militante Hellmuth Driessen als fractie voorzitter moest zijn opvolger er voor zorgen dat het CDA uit het isolement zou komen. Door ja renlange harde oppositie prees de partij zichzelf uit de race om de wethouderszetels, als niet-ac- ceptabele partner voor de PvdA. Zo althans taxeren insiders de politieke realiteit van dit mo ment. De WD vormde in 1978 met de PvdA het college van wethou ders, het CDA werd andermaal veroordeeld oppositie te voeren. Vorig jaar werd Driessen als frac tieleider opgevolgd door Walen- kanp, sinds 1978 lid van de raad en het eerste rechtstreeks geko zen CDA-lid (hij is niet afkomstig uit KVP, AR of CHU). Je kunt hem beroepspoliticus noemen, want behalve als raadslid brengt Walenkamp (33) zijn tijd door als assistent van het CDA-Tweede- Kamerlid Van der Sanden. Het nieuwe gezicht van het CDA in Leiden zou een brug kunnen slaan naar de PvdA, najaren van vwederzijdse verbittering. Blijft de vraag: komt het CDA na acht jaar in het college? Waarom zou de partij nu wel voor de PvdA aanvaardbaar zijn? "Zakt de PvdA bij de verkiezingen in elkaar of niet? Dat zal voor hun keus bepalend zijn. Moeten ze wel met de WD doorgaan? Dan maak je die op een presen teerblaadje de grootste partij. Wie weet groeit de WD wel zo sterk dat er een meerderheids college WD-CDA inzit". Is de VVD dan voor het CDA een aantrekkelijker partner dan de PvdA? "Ja, want het is best een loyale partner, die het vormen van coa lities zeer goed mogelijk maakt. Ze stelt de coalitiepartner in staat het beleid te ontwikkelen. En met een beetje goede wil zit ten er bij de WD ook best be kwame bestuurders. De WD staat traditioneel qua program ma dichter bij ons". "Toch zou het onverstandig en on wenselijk zijn als een grote partij als de PvdA van welke combina tie dan ook zou worden uitgeslo ten. Net als dat voor ons geldt". De VVD liet het CDA vier jaar gele den in de oppositiebanken achter en stapte met de PvdA tn zee. Een kwestie van verraad? "Verraad...dat zou het zyn geweest als er keiharde besluiten op tafel hadden gelegen om niet met ons te breken. We hadden wel duide lijke indicaties dat er een soort belofte was: samen in de opposi tie of samen in het college. De WD heeft wel aanleiding gege ven om ons dat te laten denken. Maar een woord als verraad wil ik niet gebruiken". Het CDA zou nu hetzelfde kunnen doen: stuivertje wisselen met de VVD en op die manier wraak ne- "Wraak! Ik zal me scherp verzetten tegen wraakneming of welke rancunepolitiek dan ook. Dat heeft toch geen zin, Emoties ho ren niet thuis in de politieke are- "Natuurlijk, maar dat heeft de WD zelf veroorzaakt. De WD schrijft weer het woord afspiege lingscollege in haar programma, wij niet. Als de WD het gewild had, hadden ze daar nu ook voor kunnen zorgen. Daarmee is ie dereen op zichzelf teruggewor pen. Maar goed, ik ben niet ran cuneus. De discussie bij de colle gevorming zal primair over het echte beleid gaan". "Wij zijn een partij met een zeer grote betrokkenheid in de stad, met hechte wortels in alle gele dingen van de Leidse gemeen schap. Wij kunnen er voor zor gen dat zoveel Leidenaars méér zich vertegenwoordigd weten in het stadsbestuur. Als je over wortels praat, praat je bij uitstek over PvdA en CDA. De WD en D'66 zijn partijen met best capa bele mensen, maar ze zijn min der geworteld bij de gewone Gemeenteraads verkiezingen '82 Kijk hoe het CDA ge worteld is in het welzijnswerk, het onderwijs. Bij een zaak als erfpacht merk je dat PvdA en CDA daar anders over praten dan WD en D'66". Op die grond is een college PvdA- CDA dus logischer dan CDA- VVD of PvdA-VVD? "Op die grond wel, ja. Wij passen op die manier goed bij elkaar. Nou ja, goed, het is maar wat je mee laat wegen bij de collegevor ming. Het college moet een zo breed mogelijke basis hebben. Ook al kunnen CDA en WD sa men een college vormen, als het mogelijk is de PvdA daarbij te betrekken, horen ze erbij. Ik hoop dat het omgekeerde ook geldt". De PvdA is in elk geval gehecht aan een meerderheidspositie in het college. "Dat vind ik overtrokken. Als het een beetje goed is, komt het in een college zelden of nooit tot een stemming. Als het wel ge beurt, zie je dat je, zoals bij erf pacht, toch twee verschillende voorstellen krijgt". "Er zijn dagen dat ik achter elkaar door elkaar heen telefoontes van PvdA en WD-mensen krijg. Bij de bezuinigingsdebatten zag ik Peters (PvdA) en Kuijers (WD) met elkaar overleggen. In het verleden zou het CDA hebben gezegd: kom maar met jullie voorstel, dan zien we wel wat we ermee gaan doen. Nu ben ik erbij gaan zitten, ongevraagd. Toen er een stuk uitrolde heb ik gezegd: kom hier met dat stuk. daar wil ik mijn handtekening onder zet ten. Ik bedoel maar: als er een bereidheid is om gewoon inhou delijk te discussiëren, kunnen we het heus wel op een of andere manier eens worden". Ook c r het verkeersbeleid? "Een echte inhoudelijke discussie over bijvoorbeeld het parkeerbe leid heeft in deze gemeenteraad gewoon niet plaatsgevonden, ook al heeft een meerderheid (CDA, D'66, WD en CPN) daar wel om gevraagd. Het is blijven steken in onvolledige commis siediscussies. Maar ja, dat is de macht van een wethouder. Het is een grote knokpartij om, als je niet in het college zit, toch mee te kunnen praten. Ik verwijt met name ook de WD dat het par keerbeleid zo traag van de grond komt. Tenslotte zit die partij in het college. Des te cynischer word ik, als ik lees dat de WD zegt: dat paaltjesoerwoud is ner gens goed voor. Probeer je dan in het college waar te maken. Wat moet je met zo'n uitspraak?" De PvdA zal zeggen met name wethouder Waal - dat met het scheppen van meer parkeergele genheid alleen maar verkeer wordt aangetrokken. "Parkeerterreinen trekken verkeer aah.Een onzinstelling. Daar kan ik niet mee uit de voeten. Dat be tekent dus tevens datje weet wat je moet doen om deze plaats eco nomisch niet kapot te maken". Waal en zijn partij voeren toch be wust een "auto-onvriendelijk" "Hij doet er inderdaad weinig aan om de auto de stad in te halen. Maar een winst op de vorige pe riode is dat nu iedereen vindt dat er parkeergarages moeten ko men. De discussie gaat nog over de vraag hoe ze gefinancierd moeten worden. Wat ons betreft mag er gemeenschapsgeld in de garages worden gestoken, omdat ze een versteviging betekenen van de gemeentelijke economie. Leiden is een eenling wat betreft de afwezigheid van parkeergara ges. Laat ze maar naar Gronin gen kijken. Daar heb je er zeven. Zeven!". Kennelijk zijn de parkeerfans ook niet tevreden over het CDA. De Middenpartij is opgericht door slager Van der Zon, tot voor kort een CDA'er. "Het is in de rubriek Steeds heel juist getypeerd: het gaat die man maar om één ding: de bereik baarheid van zijn gehaktballen. Voor de rest vind ik het een beetje tragische zaak. Een aardi ge man, een goeie slager, maar hij had niet die kwaliteiten waar door het CDA kon zeggen: die man kan op een verkiesbare plaats staan. Het steekt me persoonlijk ook wel een beetje, want als CDA hebben we bepaald niet de belangen die hij ook zegt te verdedigen, laten liggen. Het CDA is een grote par tij, waar je wellicht wat van kunt afsnoepen. Politiek maak ik me niet dik om die Middenpartij. Hij komt so-wie-so niet in de raad en als hij er wel inkomt, dan als één- manspartijtje die over de bereik baarheid van gehaktballen komt praten". JOHN KROON JAN RIJSDAM WOENSDAG 26 MEI 1982 - Man beroofd 1 bij viaduct LEIDEN - Met geweld is een 20-- jarige Leidenaar vannacht be roofd van zijn portemonnaie met wat kleingeld, zijn sleutels en een museumkaart De jongen, die op het voetpad van het Ples- manviaduct naar de Vondellaan liep, hoorde plotseling voetstap pen achter zich van drie jongens. Door een van hen werd hij met een mes bedreigd, terwijl een an dere hem met een knuppel een klap op het linkeroog gaf. De drie. waarvan de politie een vaag signalement heeft, ontvluchtten na de diefstal. Oplichting door namaak belasting ambtenaar LEIDEN Een 44—jarige Leidse man is gisteren voor 750 gulden opgelicht door een nog onbe kend gebleven man. De Leide naar werd maandagmiddag op gebeld door iemand die zei 'van de belastingen' te zijn. De Leide naar zou 1500 gulden teveel aan WAO-uitkering hebben gekre gen, maar 'er was wel een rege ling te treffen'. Wanneer de man de helft van het bedrag teruggaf, zou de rest hem worden kwijtge scholden. Gistermiddag, toen de 'belastingambtenaar' aan zijn deur kwam, gaf de Leidenaar hem 750 gulden. Zwangere vrouw aangereden LEIDEN - Een 27-jarige Leidse vrouw, vijf maanden in verwach ting, is gisteren aangereden door een auto op de kruising Peli kaanstraat en Oude Rijn. De vrouw reed op de fiets over de Hooigracht en wilde linksaf de Haarlemmerstraat inrijden. Een 29—jarige Leidenaar, die met zijn auto vanaf de Oude Rijn kwam, verzuimde haar echter voorrang te verlenen. De vrouw liep wat hechtwondjes in het gezicht op en klaagde over pijn in de onder buik. Geen Van Agt LEIDEN - Het bezoek van minis ter-president Van Agt vandaag aan Leiden is sterk ingekort, nu hij tot formateur is benoemd. Hij kwam vanmiddag niet naar De Kopermolen in de Merenwijk en spreekt vanavond evenmin in de Stadsgehoorzaal (wel minister De Koning). Van Agt zou alleen even bij het CDA-kader in Lei den langsgaan. Afgelast LEIDEN - Het optreden van het koor Lingua Musica vanavond in de Waag gaat niet door wegens ziekte van de dirigent. Ook de voorstelling van de theatergroep Toverlei die morgen in de Waag zou worden gegeven, is afgelast wegens ziekte van een van de spelers. LEIDEN Slager Van der Zon (65) is in Leiden geen on bekende. Hij is Leidenaar sinds hij op z'n twaalfde jaar naar de mulo aan het Rapenburg ging. De lagere school had hij in Zoeterwoude-dorp doorlopen. Zijn bekendheid op het stadhuis dankt Van der Zon onder meer aan het feit dat hij deel uitmaakte van de verkeers- commisie en nu van de projectgroep De Camp. Ook als CDA-lid was hij actief. Was, want - hoewel nog steeds CDA-lid - gaat hij als lijsttrekker van de Middenpartij de verkiezingen in. Waarom een eigen partij? Vanwe ge de onverkiesbare plaats op de CDA-lijst? "Parkeerruimte is wel de drijfveer geweest. Het CDA ..Ik zeg niet dat ze hun best niet doen, maar alle partijen hebben ingestemd met het bestemmingsplan De Camp. Alle parkeerruimte hierin de buurt gaat verloren "Dat was in 1978 dat dat plan werd vastgesteld Vorig jaar hebben wy, de middenstanders van de Haarlemmerstraat, het Vrouwe kerkplein gekraakt voor parke ren. Wij hebben het niet opnieuw gekraakt, maar dat is altijd nog mogelijk" "Liever had ik op een verkiesbare plaats bij het CDA gestaan. Een bezwaar is, er staan te weinig middenstanders op de CDA-lijst. In de hele gemeenteraad zit maar ene middenstander. Veel punten van het CDA. daar staan we ook achter. In de raad zullen we ook wel veel met het CDA en de WD overeenkomen". "Werkgelegenheid is één van onze voornaamste punten. De mid denstand if in Leiden toch altyd goed voor tienduizend arbeids plaatsen". Wat is de mening van de Midden partij over hei gevoerde econo misch beleid? "Ik heb een hekel om op iemand af te geven. Aan wethouder Fase heeft het niet gelegen. Ik ben dikwijls bij haar wezen praten en ze wil altijd meewerken. Maar ja, ze gaat niet over verkeer hè...". Van der Zon is voorzitter van de slagershond, voorzitter van de winkeliersvereniging in de Haar lemmerstraat en nog veel meer. Wy spreken even over de prijs en de kwaliteit van het vlees, maar steevast komt Van der Zon op parkeren uit: "Vlees in Leiden is niet duur. Dat is dank zy de veemarkt. Eén van de voornaamste punten by de veemarkt is het parkeren. Het is gemakkelijk bereikbaar. Je kan bijna elk bedrijf beginnen, waar dan ook. als het maar bereikbaar De Middenpartij is zeker wel blij met de (Digros-)parkeergarage aan de Langegracht? "Nee, we zyn er niet vóór dat daar de eerste garage komt. Ik gun het hem wel hoor. Maar de bewoners hebben er ook niets aan. Digros had het terrein van molen De Valk toch dichtbij, maar kenne lijk is dat nog niet dichtbij ge noeg. In elke stad zie je dat. De winkels heb je direct rond een parkeergarage "Er moet in Leiden snel parkeer ruimte komen. Dat is de hoofd-* zaak. Als het nog even duurt is het te laat. In alle bestemmings plannen is een verlies aan par keerruimte voorzien. Bij molen De Valk gaan er vierhonderd plaatsen weg". Van der Zon rekent voor: In zijn wijk, De Camp, kunnen nu nog vierhonderd auto's parkeren. "Stel dat zo'n plaats vijf keer per dag door een andere bezoeker r het CDA als ik in de raad wordt ingenomen, dan heb je per dag tweeduizend bezoekers. Dat is tienduizend per week. Dat zijn Waf verwacht Van der Zon eigen lijk van de verkiezingen? "Andere partijen zeggen: je komt er nooit in. Als ik erin kom, dan in mijn eentje. Maar je moet niet vergeten dat het CDA en de WD samen geen meerderheid heb ben. Dat hangt vaak van één stem af. Ze houden er nu al reke ning mee, ook in hun program ma's, dat ze me nodig hebben". "Of ik stemmen weghaal bij CDA en WD? Dat zal wel, maar men sen van de PvdA willen ook graag met hun auto naar de win kel komen. Anders gaan ze naar Leiderdorp, De Lange Voort of naar Leidschenhage. Mensen van alle gezindten zijn mijn klan ten". "Ook van de PvdA, de PPR en D'66 komen ze in de winkel en in elke partij zijn er mensen die het eens zijn met de winkeliers". "Ik zei tegen Joop Walenkamp (CDA-lijsttrekker, red.), je moet me meer zien als een verlengstuk van het CDA, niet als een tegen stander. Het kan ook gunstig zijn voor het CDA als ik in de raad kom. Op elke CDA-vergadering heb ik over het parkeerprobleem gesproken, tot ze er ziek van wer den. Nu werd het tijd om een ei gen partij op te richten, want er moet snel iets gebeuren. Vijfjaar wachten is te lang". "Ik vind het ook ontzettend jam mer dat het zo gelopen is, maar ik hoop op een goede samenwer king met het CDA. Tegen geen enkel CDA-lid heb ik iets. Het zijn allemaal beste i Heeft de Middenpartij eigenlijk nog andere politieke stand pun ten of gaat het uitsluitend om parkeren? "Leiden heeft veel ambtenaren. Ik ben erg vóór ambtenaren. Daar heb ik goede ervaringen mee op het stadhuis. Ze werken hard en zijn erg bereidwillig om te hel pen. Beter dan..eh". (Van der Zon maakt zijn zin niet af, maar het is duidelijk waar hij op doelt). "En de universiteit, daar zijn we ook vóór. De universiteit wordt gewoon tegengewerkt. In de Leeuwenhoek moet de universi teit de ruimte krijgen. De groot ste werkgevers moet je niets in de weg leggen". "Studenten, daar zijn we ook ont zettend vóór. Ik heb veel studen ten tot klant. Het zijn echte bin nenstadbewoners. Het is goede klandizie en het zijn prettige mensen". "De binnenstad heeft een ontzet tende aantrekkingskracht. Ik zit hier al 37 jaar. Ik denk dat veertig procent met de auto komt". Van der Zon kan het niet laten. De au to komt automatisch in elke uit spraak terug. Hij kijkt om zich heen in de kamer boven de winkel en sloopt in ge dachten het hele winkelpand "Heb je al eens uitgerekend hoe veel auto's er op de plek van één huis kunnen staan?". Wij schud den van nee. "Hier is het erg klein, maar er zouden toch al gauw vier auto's kunnen staan". "Er moeten in een stad veel open plekken zyn, pleintjes. Krotten moeten worden afgebroken. Ver krotting is natuurlijk heel slecht voor een stad. Op open plekken kunnen kinderen spelen. Om zes uur als de auto's weg zijn, dan speelt de jeugd". "Zelf zou ik het een verschrikking vinden om met kinderen in de binnenstad te wonen. Kinderen hebben speelruimte nodig. Wie wil wonen in de binnenstad moet er rekening mee houden dat er geen parkeerruimte is". i de "Gemeenten mbeten zo zuinig mo gelijk zijn. Er zijn natuurlijk veel dingen die moeten gebeuren. Daar zijn we vóór. Maar wij als winkeliers vinden dat ze ontzet tend smijten met geld". "Het pleintje van de Vrouwekerk is best een aanwinst, want het was een vuilnisbelt. Toch kun je met veel minder geld ook een leuk pleintje maken.De stadhui- strap is nog zo'n voorbeeld. En er zit niet eens een leuning aan". rop "De woningbouw. De Stevenshof moet snel worden bebouwd. In de woestijn worden geprefabri ceerde huizen neergezet. Binnen zes weken stéén ze. Dat zou hier ook moeten kunnen". "Toeristen, daar zijn we ook vóór. En voldoende sportvelden voor de jeugd.Ik vind wel dat alles heel snel moet gebeuren. Wij zijn voor het algemeen belang. Het is eigenlijk toeval dat er zoveel middenstanders op onze lijst staan". Hoe staat Middenpartij tegnover PvdA en D'66, is de partij een rechtse partij? "Van D'66 en de PvdA ken ik de programma's niet zo goed. Maar we zijn als winkeliers wezen pra ten met de fracties op het stad huis en toen werden we ook door PvdA en D'66 enthousiast ont vangen. We zijn niet links en niet rechts, wij zijn eigenlijk neutraal in de politieke wereld. We zijn te gen geen enkele andere partij".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4