S olieveld dwingt respect af Hermans: Tk ben nog niet ontwikkeld Eindelijk weer succes Lubberding hakken over sloot Katwijker leert in Olympia s ronde Leiderstrui in Olympiads Tour stevig om de schouders /I 1 S' PORTO (ANP) - Het Nederlandse basketbalteam heeft gisteren in Porto de openingswedstrijd van het Europese B-kampioenschap gewonnen. Na een ruststand van 44-36 werd het tegen Roemenië niet zonder moeite 76-74. Nederland won dus. maar de slor dige manier waarop regelmatig werd gespeeld, zal menigeen te denken geiden. Bovendien zal vrijwel iedere komende tegen stander de Nederlandse ploeg met de 2-3 zone bestrijden gezien de moeite van de Oranje-aanval lers tegen deze Roemeense defen sie. Dat Nederland desondanks won, dankte het aan flitsende start van Akerboom en Plaat in de eerste twaalf minuten en aan de hard werkende Wiel in de slot fase van het chaotische duel. Nederland startte goed in de eerste helft. Een af en toe opduikende press zaaide paniek bij de Roe menen en na tien minuten had Nederland een rnmfnrtnheln voorsprong van twaalf punten: 26-14. Verandering van defensie naar een 2-3 zone bracht Roeme nië terug in de wedstrijd. Bij de rust was de voorsprong geslon ken tot 44-36. Een portie Neder landse gemakzucht was daar me de debet aan. Ook in de tweede helft ging het lang zo. Af en toe een oprisping als Akerboom van afstand functio neerde of Faber vanaf de bucke- trand scores bijeen frommelde. Verder zat Nederland vast. faal de center Kragtwijk te vaak en moest bondscoach Heger de Jon ge Van Noord inzetten om op de bucketlijn ruimte te scheppen. Een chaotische slotfase was onver mijdelijk. Dankzij de buffelende KATWIJK - Tot nu toe is alles uitgekomen wat ik mij van te voren voorgenomen had. Met het rijden van Olympia s wielerronde maak ik mij echter nauwelijks illusies. Ik hoop alleen tijdens een etappe bij de eerste acht te kunnen finishen, dat geeft recht op deelname aan de Nederlandse kampioenschappen". acties van Randy Wiel bleef Ne- Topscorers: Nederland Akerboom derland in de laatste seconden 18. Faber 15, Plaat 12. Roemenië overeind: 76-74. Obsitaro 32, Cemat 24. Katwijker Axel Hermans debu teert momenteel in Neerlands belangrijkste amateurwielerge- beuren. Dat was eerst niet de be doeling. maar afgelopen dinsdag kreeg Hermans van ploegleider Ton van der Valk te horen dat hy zijn spullen voor deze zware etappekoers diende te pakken. GOES (GPD) - Het leed lijkt geleden. Moei zaam sleepte Henk Lubberding zich vo rig seizoen voort van koers naar koers. Er kwam geen enkel fatsoenlijk resultaat achter zijn naam. Tijdens de Ronde i elkaar) was voor Lubberding in elk geval gunstig. Met de Dauphiné Libéré van vol gende week in het vooruitzicht, kan hij zich weer richten op een normaal optre den in de grote etappewedstrijden. Frankrijk sprak hij zelfs aj^over het beëin- „Ik heb", zei de gelukkige Lubberding, na dat hij zich de snelste van een kopgroep van acht renners had getoond, „op dit moment geen problemen meer. Alleen had ik wat pech tijdens de voorjaarsklas siekers. In Parijs-Roubaix ben ik geval len en op de antibiotica die ik daarna heb gekregen, reageerde ik nogal slecht. Met m'n bloed is het dan gelijk fout en het heeft tijd nodig om te herstellen". Lubberding zal. dat lijkt inmiddels ook wel duidelijk, nooit meer helemaal de oude worden. Maar afgeschreven is hij even min. „Vooral geestelijk heb ik me gewel dig kunnen ontspannen en dat was wel nodig", liet de 29-jarige Raleigh-renner weten. In de finale van de Ronde van Midden-Zee land hield hij het hoofd koel. Als enige digen van zijn carrière. Een gevolg zijn op dat moment wankele gezondheid, stelde hij zelf. Platgewalst in het systeem van Peter Post, van wie de boerenzoon uit Voorst ten gerieve van de vedetten met zijn krachten moest smijten, luidde de opvatting van anderen. Ondanks alle onzekerheden zette Lubberding toch door. Met resultaat. Gisteren won hij in Goes de internationale profronde van Midden-Zeeland en sinds zijn ritoverwin- ning in de Ronde van Frankrijk van 1980 was dat zijn eerste succes van enig for maat. De saaie wedstrijd (door het ontbreken van wind op de polderdijkjes fietste het pelo ton 225 kilometer in een hoog tempo bij had hij een ploegmaat in de leidende for matie, die 30 kilometer voor het einde langs de boorden van de Oosterschelde tot stand was gekomen. Dat was Gerrie Knetemann, al twee keer winnaar (in 1978 en 1980) van Nederlands tweede wegwed strijd voor professionals. Die bereidde de finale nauwgezet voor. „Ik voelde me sterk genoeg voor een eindsprint", vertel de Lubberding, „maar met z'n tweeèn kun je het toch beter anders spelen. Na dat Knetemann eerst had gedemarreerd en was teruggepakt, sprong ik een kilo meter voor het einde weg. Het was de meest zekere i De wedstrijd was weinig enerverend. Na de start in Vlissmgen bleef het peloton 50 ki lometer bijeen, waarna Nico van Hest uit de bescheiden Nederlandse B en S-ploeg 70 kilometer solo mocht rijden. Een uit looppoging van Patrick Versluijs en Ad van Peer liep op niets uit. Tijdens de voorlaatste van de drie grote lus sen in de omgeving van Goes viel de be slissing. Acht renners kwamen los: Wies van Dongen, Gerrie Knetemann, Henk Lubberding, Adne van Houwelingen, Johnny Broers, William Tackaert, Eric van de Wiele en Bary Sutton. Omdat de belangrijkste formaties daarin waren ver tegenwoordigd, werd er geen serieuze jachtgroep meer geformeerd. In de laat ste kilometers speelden Lubberding en Knetemann hun concurrentie behendig uit en haalden daarmee de volle winst binnen. De uitslag van de Ronde van Midden-Zeeland is: 1 Henk Lubberding (Ned) 225 km in 5.22.15. 2 Adne van Houwelingen (Ned) op 2 sec.. 3 Gerrie Knetemann (Ned) z.t 4 William Tackaert (Bel) z.t., 5 Johnny Broers (Ned) z.t.. 6 Wies van Don gen (Ned) z.t.. 7 Ene van de Wiele (Bel) z.t., 8 Gary Sutton Aus) z.t., 9 Bert Oosterbosch (Ned) op 33 sec.. 10 Ronny van Holen (Bel) op 43 sec 11 Leo van Vliet (Ned) z.t.. 12 Patrick Versluys (Bel) z.t.. 13 Heddv Nieuwdorp (Ned) z.t., 14 Jac ques van Meer (Ned) z.t., 15 Jef Lieckens (Bel) Vanwege een blessure bij de Zeeuw Adne de Maasschalk kwam er een plaats in de vijf koppige Markthof-Union équipe vrij. Van der Valk besloot daarop de Swift-renner aan zijn ploeg toe te voegen. De Voorschoter-ploegleider ziet de ronde voor zijn 20-jarige discipel als een zuivere leerschool. "Axel gaat mee om te leren. De criteria heeft hij nu goed onder de knie, daar zit hij steevast voorin. Zo n Olympia's-tour is echter weer heel andere koek. Veel zal daar bij afhangen van het weer Waait het. dan wordt het een hele klus. Ik heb zelf een keer een Olym- pia's ronde gereden (Van der Valk. generatie- en oud ploegge noot van Joop Zoetemelk, was in de 70-jaren zelf een gerenom meerd amateur; rd). waarbij de voorste 20 renners in de waaier koersten, maar de anderen prak tisch elke dag op het kantje dien den te rijden Dat was afzien bij het leven. Ik maak me echter geen zorgen over Hermans. Hij BLADEL - Voor Gerrit Solleveld is de opening van Olyrnpia's Ronde van Nederland een kopie van vorig jaar. Net als toen trok hij gisteren op de tweede dag van dit amateur- wielergebeuren de oranje leiderstrui wat steviger om zijn brede schouders. De lange jongeman uit De Lier bouwde dank zij de in de ploegentijdrit verdiende bonificatie zijn voorsprong op de concurrentie uit. W* j--™ M heeft lef zat en krijgt nu een pri ma gelegenheid om dat waaier en kantjenjden onder de knie te krijgen Van der Valk. die aan het begin van dit seizoen het roer van Henk Plat bij de Markthof-ploeg overnam, hoopt zijn graantje mee te pikken in de moordende concurrentieslag tussen de Ne derlandse pi. - en 'Met de rap pe Pim Bosch hoop ik een etap pezege te pakken, gisteren was hij met een tweede stek al dicht bij Henk van Weers en Ad van Kuijk zijn mijn troeven voor het algemeen klassement. Peter Ho- gervorst en Axel Hermans gaan mee om te leren en moeten in dien mogelijk assistentie verle- De oud Swift-renner weet wat hij aan Axel Hermans heeft: "Axel heeft karakter, een eigenschap die veel renners heden ten dage node missen. Als het even tegen zit stappen ze tegenwoordig af. Vroeger hadden we hoogstens een frame in bruikleen van de ploeg waarvoor we reden. Wil je nu een goede renner contracte ren. dan eist die bij voorbaat een complete fiets en daarboven nog een paar mille handje contant. Of er ook nog prestaties volgen moet je verder maar afwachten. Met name in een paar noordelin gen (Brokelman en Timmer, rd), die bij mij zouden komen rijden, ben ik zeer teleurgesteld". Hermans heeft zelf wel vertrouwen in het avontuur. "Zodra ik hoor de dat ik mee moest, heb ik mijn examens voor de Sportacademie naar september verzet. Deze kans wil ik niet missen. Via het rijden van een aantal klassiekers heb ik de benodigde wedstrydki lometers in de benen zitten, dat zal het probleem niet worden Het waaierrijden ging me daarbij i de kijker met de zege in het tweede deel van de eerste etappe De jonge Met Solleveld en Akam als krachti ge energiebronnen veegde de equipe van tijdritspecialist Jan Gisbers met alles en iedereen de vloer aan in Roosendaal, waar in de morgenuren het eerste ge deelte van de eerste etappe werd afgewerkt. Later op de dag, toen het peloton van Roosendaal naar Bladel trok, verdedigde Solle veld zijn leiderspositie op een manier die veel respect afdwong. Alleen de Zaandammer Henk Havik kreeg van hem enige ruimte, net genoeg- om zegevie rend over de eindstreep te flit- Tijdens de tocht door het Brabant se land maakte Solleveld duide lijk dat de lessen die hij onlangs te midden der profs in Parijs-Ni-, ce volgde, goed aan hem zijn be steed. „Ik heb er een finale leren rijden", verkondigde Solleveld donderdag na zijn winnende pro loog in Sint Willebrord. Gisteren liet hij zien dat dat geen holle woorden waren. Toen zijn lei derspositie in de slotfase ernstig werd ondermijnd door Jos Al berts, raakte Solleveld niet in pa niek. Van enige nervositeit, die hem vorig jaar parten speelde in deze koers, was geen enkele sprake. Solleveld liet Alberts, die in gezel schap van Peter Hofland, Han Vaanhold, de Rus Koulikov en de Tsjech Foldyna een perspec tiefrijke ontsnapping op touw had gezet, zo'n kilometer of vijf tien zijn gang gaan. Maar bij het ingaan van de laatste plaatselijke omloop van twaalf kilometer, op een moment dat Alberts nog lut tele seconden van de leiderstrui was verwijderd, vond Solleveld het welletjes. Hoogst persoonlijk zette hij zich op kop van het af wachtende peloton, dat in een ommezien driekwart minuut aan de broek had gekregen. Met steun van zijn ploegmakkers Akam, een man die ook flink tempo kan maken, en Frans Plantaz streek hij de plooi weer netjes glad. Solleveld: „Ik heb bewust gewacht tot de laatste ronde. In de kopgroep gaan ze dan aan het verdelen van de prij zen denken en dat gaat ten koste van het tempo". Met die uitleg onderstreepte Solle veld dat hij tactisch rijper is ge worden. Hij laat zich niet zo gauw meer gek maken, al leek het daar wel even op toen hij zich met een tussensprint om een handvol bonus-seconden ging bemoeien. De aanvoerder van het klassement had in een eerder stadium op een van zijn naaste rivalen, de Tilburgse coming- man Jean-Paul van Poppel, vijf tellen moeten prijsgeven. Was Solleveld, die het imago van een twijfelaar heeft, dan toch niet een tikkeltje zenuwachtig gewor den? Solleveld: „Nee. ik sprintte mee omdat ik toch aan het wiel van Van Poppel zat". Hoewel Solleveld op weg naar Bla del dus zeker van zijn zaak was. liet hij zich tijdens de persconfe rentie weer eens als een tobber gelden. Op de Koninginnerit van vandaag over de Limburgse heu vel is hij niet gerust. „Je weet het nooit, hè. Het kan een vroege ontsnapping zijn van enkele on betekenende mannen en daar moet je dan wel rekening mee houden", aldus Solleveld. Voor Alberts was de ontknoping in Bladel uiteraard teleurstellend, de winst van zijn ploeggenoot Havik ten spijt. Na afloop con cludeerde hij dat het hem aan de nodige bijstand had ontbroken in de kopgroep. Alberts: „Vaan hold kon niet meer en die Rus (Koulikov) wilde niet rijden." Kapot was Alberts evenwel niet van zijn mislukte coup. Monter merkte hij op: „Je moet toch wat proberen, anders wordt het hele maal niks". Nadat het kwintet-Alberts in de kraag was gevat, voerde de oude rot Frits Schuer een overbeken de act op. Onmiddellijk na de hergroepering demarreerde de tweevoudige winnaar van Olyrn pia's Ronde, maar de Achterhoe ker kwam kracht te kort. Kracht die na de snelle rit (gemiddeld 45 km per uur) nog wel toereikend aanwezig was in de benen van Havik. Hij nam het commando van Schuer over en op zijn rush beet de jagende meute zich stuk. Met zijn etappezege bevestigde de Zaankanter dat hij serieus gaat meetellen in de nationale ama- teurtop. Als junior gold Havik (21 nu) als een grote belofte, maar vorig jaar kon hij zijn voor uitgesnelde faam niet waarma ken vanwege gesukkel met zijn gezondheid. Dit jaar is Havik conditioneel honderd procent en zijn resultaten doen veel belo ven. In de Ronde van Nieder- sachsen deed hij internationaal van zich spreken met een etappe zege en een vierde plaats in het eindklassement. Een paar weken later bracht hij in eigen land de Ronde van Friesland op zijn naam, gisteren in Bladel dus ge volgd door zijn derde grote triomf, die hem niet alleen met 'stip' bij de beste tien in de alge mene rangschikking bracht, maar hem tevens de groene trui. als koploper van het puntenklas sement, opleverde. De uitslag van de ploegentijdrit is: 1 Van Erp/Gisbers 47.31 minuten (gem. snelheid 49.245 km plu), na 21,5 km 26.04 (1) De ploeg bestond uit Gerrit Solleveld. Hans Baudoin. Henk Boom, Frans Plantaz en David Akam. 2 Sovjet-Unie 47.549-26.20 (2). 3 Gazel le/Van Erp 48 54-26.43 (3), 4 Amstel/ Krott 49.22-26.47 (4), 5 Batavus/Hoek- stra 49.28-26.49 (5). De uitslag van het tweede deel van de eerste etappe is: 1 Henk Havik (Ams) 132 km in 2.53.43 (met tijdvergoeding 2.53.28), 2 Pim Bosch (Mar) op 1 sec (met tijdvergoeding 2.53.34), 3 Josel Perny (Tsj) zt (met tijdvergoeding 2.53.39), 4 Dries Klein (Gaz), 5 Bert Wekema (Bat). 6 Jos Alberts (Ams), 7 Han Vaanhold (Meu). 8 Miroslav Jo- nak (Tsj), 9 Johan Postuma (Rnj), 10 Frank Moons (Erp). Het algemeen klassement is: 1 Solleveld (Erp) 3.04.34, 2 Akam (Erp) op 38 sec 3 Van Poppel (Gaz) op 39. 4 Petrov (Sov) op 51. 5 Baudoin (Erp) op 54. 6 Klennikov (Sov) op 104, 7 Havik (Ams). Hassink (Ams), Nevels (Gaz) en Goejerasmo (Sov) allen op 1.05, 11 Manakov (Sov) op 1.10. 12 Van der Hulst (Ams) op 1.13. 13 Van Binsber- gen (Bro) op 1.14. 14 Alberts (Ams). Verhoeven (Gaz) en Plantaz (Erp) al len op 1.16. De tiende etappe van de Vredes- koers is gisteren gewonnen door de Oostduitser Olaf Ludwig. Het was zijn vierde etappezege De tiende rit ging van Frankfurt aan de Oder naar Neubrandenburg over 198 kilometer De Italiaan Patnzio Gambirasio sprintte voor Rikho Soeeon uit de Sovjet- Unie naar de tweede plaats. Sjakhit Zagretdinov uit de Sovjet- Unie bleef leider in het algemeen klassement van de Vredeskoers. die in het verleden zelden zo'n saai verloop heeft gehad De be langrijkste wielerwedstrijd voor amateurs eindigt morgen. Van daag is er een individuele tijdrit, waarin Olaf Ludwig weer favo riet is. De (wieler)ster van Axel Hermans is opvallend snel gerezen, twee jaar terug opereerde hij samen met zijn broer Ivan nog als voet baller in het eerste van KRV. 's Zomers hield ik met het fietsen mijn conditie op peil In 1980 be sloot ik dat maar eens serieuzer aan te pakken, het individueel presteren sprak me wel aan Mijn winst is daarbij geweest, dat ik me van te voren geen illusies maakte Ik vroeg een licencie aan en begon bij de junioren. Dat viel niet altijd mee, vooral met het aanzetten na de bochten moest ik wennen Soms dacht ik: "Wat zyn dat voor dwazen om zo als gekken na de bocht weg te sprin ten1" Het ging echter steeds be ter. Aan het slot van het seizoen ging ik over naar de amateurs, daar kon ik aardig meekomen. Ik wist toen dat er wat inzat". Het jaar daarop werd voor Axel Hermans het jaar van de waar heid. "Ik nam me voor om by de eersten te gaan eindigen. Al snel merkte ik aan mijn ryden dat me dat zou gaan lukken" De door braak volgde begin juni m de ronde van Poeldijk Daar eindig de hy in een sterk deelnemers veld als tweede. "Meteen stond ik volop in de belangstelling by verschillende ploegen. Ik accep teerde tenslotte een aanbieding van de Markthof-Union ploeg" Sindsdien spreekt de sterke Kat wijker 7iin woordje volop mee in de criteria In april boekte hy in het Brabantse Heesch zyn eerste zege door. na een overtuigend nvdi nkow mmm tk Um doorn, Slenderbroek en Damen in de spurt te kloppen. De vohge week vent uk n wlelerevondsee- daagse werd daarentegen een te leurstelling Tijdens de eerste etappe in de Leidse Mors zag het er naar uit dat Hermans de zege zou grijpen, ware het niet dat een overstekende vrouw hem fataal werd Een fikse valparty bete kende het einde van de koers: "Dat gaat allemaal zo snel, op eens lig je op de grond. Even denk je nergens meer aan. ver volgens bekruipt je een groot ge voel van machteloosheid De dag daarna kon ik weer njden. maar de overtuiging was weg Jam mer. want ik had die Zesdaagse wellicht kunnen winnen" Net als veel van zyn collega's is ook Hermans niet vies van een eventuele profcarrlere Eerst wil ik myn studie voltooien, dan ga ik het een jaar of twee voluit proberen De klassiekers goed ryden. in de nationale selectie zien te komen en me dan in etap pc koersen waarmaken. Wat erin zit weet ik niet Ik ben nog te kort met fietsen bezig, ik ben als renner nog lang niet ontwikkeld Wat ik wel weet is dat ik met twee jaar wielrennen verder ben gekomen dan met 10 jaar voet ballen RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9