Britten vestigen basis Britse en Argentijnse kardinalen overleggen Werkgevers actief in Spaanse verkiezingen Zuiveringen in Roemenië China haalt fel uit naar Rusland EG-landen komende week met verklaring Onzekerheid over aantal slachtoffers Mitterrand Yerj!genheid belooft Afrika hulp ZATERDAG 22 MEI 1982 Buitenland PAGINA Over Falkland-conflict BRUSSEL (DPA/Reuter/UPI) De landen van de Europese Gemeenschap leggen maan dag na een bijeenkomst van hun ministers van buiten landse zaken in Brussel een politieke verklaring af over de militaire ontwikkeling in het Falkland-conflict De voorzitter van de minister raad. Leo Tindemans, volgde de ontwikkelingen gisteren op de voet om zijn collega's maandag een ontwerp-ver- klaring ter onderschrijving te kunnen voorleggen. Naar uit welingelichte kringen werd vernomen zal in de verkla ring bezorgdheid worden uit gesproken over het feit dat het zoeken naar een vreedza me oplossing klaarblijkelijk mislukt is. De vraag was gisteren of dat men het militaire optreden van Engeland zou steunen of men niet verder zou gaan dan het uitspreken van 'begrip'. In diplomatieke kringen in Brussel werd verwacht dat de sancties die de EG tegen Argentinië genomen heeft, na de verlenging met zeven dagen in de nacht van maan dag op dinsdag, niet nog eens geprolongeerd zouden wor den. Men redeneert daarbij dat de sancties onderdeel vormden van gecoördineerd streven naar een vreedzame oplossing, die nu niet meer mogelijk schijnt. De EG had direct na het ont staan van het conflict op grond van solidariteit met Engeland een totaal invoer verbod voor Argentijnse pro- dukten afgekondigd. De ver lenging haalde geen eenstem migheid meer, alleen een meerderheid. Paus toch naar Engeland (Van onze correspondent ROME - Zou paus Johannes Paulus II zijn voorgenomen reis naar Engeland van 28 mei tot 2 juni kunnen laten doorgaan in ruil voor de be lofte van een later bezoek aan Argentinië? Over een reis naar Argentinië is in ieder ge val gesproken tijdens de lunch die de paus gistermid dag had met de Britse kardi nalen George Basil Hume van Westminster en Joseph Gordon Gray van Edinburg en hun Argentijnse collega's, alle vier in grote haast door de paus naar Rome ontbo den. Een opgewekt uitziende kardi naal Hume vertelde hierover in een korte persbijeenkomst na de lunch. ..Ik ben een man van gebed", zei hij, „en dus blijf ik optimistisch over het bezoek aan ons land" Maar hij voegde er dadelijk aan toe. dat „alles afhangt van de aard en de omvang van het conflict. Als de militaire actie zich verder uitbreidt, is onze positie niet langer houd- Hume en zijn collega's in het Britse episcopaat hebben de laatste weken alles in het werk gesteld om de paus er van te overtuigen zijn reis door te laten gaan. Ook van de kant van de Britse rege ring is sterke druk op het Va- ticaan uitgeoefend om de reis niet af te zeggen. Het dilemma van de paus is duidelijk: als hij in de huidi ge omstandigheden naar En geland gaat, kan hij zeker zijn van negatieve reacties in Ar gentinië en het hele overwe gend katholieke werelddeel, dat hem na aan het hart ligt. Van de andere kant zou de katholieke minderheid in En geland bitter teleurgesteld zijn, als de lang aangekondig de en met enorme kosten voorbereide reis niet door ging De plotselinge oproep aan de Britse en Argentijnse kardi naals om naar Rome te ko men en de zaak met de paus te bespreken, is een laatste poging om een door allen aanvaarde oplossing te vin den. LONDEN (GPD/Reuter) Britse militairen hebben gister avond een stevig bruggehoofd gevestigd op de Falk- lands. De Britten hebben volgens minister Nott van de fensie nu een stevige basis aan land. Eerder op de dag landden Britse militairen op verschillen de plaatsen op de Falkland-eilanden. Ze ondernamen ac ties tegen Argentijnse stellingen. Daarbij sneuvelden 21 Britten. Nott verklaarde dat veertien Ar gentijnse toestellen zijn neerge schoten en twee helikopters op de grond zijn vernietigd. Argen tinië verklaarde dat zyn strijd krachten de aanvallen hebben weerstaan. De Argentijnen zou den vijf Britse fregatten in brand hebben geschoten, vier andere schepen hebben beschadigd en een Harriër-gevechtsvliegtuig hebben neergehaald. De Britse aanval op de Falkland- eilanden kwam nog geen 24 uur nadat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Javier Pe rez de Cuellar, aangekondigd had dat zijn bemiddelingspoging op een mislukking was uitgelo pen. Volgens militaire waarnemers in Londen gaat het bij de invallen niet alleen om vernietiging van Argentijnse militaire voorraden, maar zouden de Britten ook vei lige bases willen creëren voor hun Hamer-straaljagers. Woordward heeft het, geheel vol gens verwachting, niet willen la ten aankomen op ëén massale landing, die ongetwijfeld vele slachtoffers zou hebben geeist. De invallen op verschillende plaatsen hebben onder meer de bedoeling de Argentijnse troe pen op de Falkland-eilanden ver der te isoleren, en daarmee te de moraliseren. Succes Het was gisteravond nog niet be kend in hoeverre de Britse aan vallen succes hebben opgele verd, en waar schermutselingen hebben plaatsgevonden. Ook over slachtoffers of materiële schade werden gisteravond in Londen nog geen mededelingen gedaan. Wel werd bekendgemaakt dat, pa rallel aan de invallen, Britse schepen Argentijnse stellingen hebben beschoten. Harriër- straaljagers hebben op West- Falkland doelen gebombar deerd, aldus deze bekendma king. De woordvoerder van het ministe rie van defensie in Londen zei gisteravond, dat hem over verlie zen door Argentijnse beschietin gen geen mededelingen hadden bereikt. Eerder had hij wel het verlies van de Sea King-helikop- ter bekendgemaakt. De helikop ter stortte neer, terwijl hij bezig was manschappen van het ene schip van de oorlogsvloot naar een ander over te brengen. Deze manschappen zouden dan heb ben moeten meedoen aan de in vallen. Van de 30 militairen aan boord van de helikopter konden er negen worden gered. Eén man werd dood in de golven aangetroffen en nog eens 20 worden vermist. Aangenomen wordt dat ook zij bij de ramp om het leven zijn ge komen. Het is de vijfde Sea King-helikop- ter die de afgelopen weken is neergestort. Militaire deskundi gen stellen, dat dat niet ligt aan de constructie van deze helikop ters, maar dat ze, in de omstan digheden zoals die in het gebied rond de Falkland-eilanden gel den, steeds tot de grens van hun mogelijkheden moeten gaan. Nieuwe tninister-president benoemd NIAMEY PARIJS (AP/Reuter) - Frankrijk wil zijn aanwezigheid in Afrika handhaven, maar zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Afri kaanse staten. Dit was het cen trale thema in de redevoeringen van de Franse president Fran cois Mitterrand tijdens zyn be zoek aan de Westafrikaanse staat Niger, een thema dat zeker ook zal doorklinken als Mitterrand de reis voortzet naar Ivoorkust en Senegal. De Frans-Afrikaanse besprekingen draaien vooral om de vraagstukken veiligheid en ontwikkelingssamenwerking Op een nieuwsconferentie, vlak voor zijn vertrek uit Niamey, zei Mitterrand dat hij niet van plan was zich met de burgeroorlog in Tsjaad of met het conflict in de westelijke Sahara te bemoeien. "Frankrijk is niet de politieman van Afrika", aldus Mitterrand Algerije steunt de guerrillastrijders van het front Polisario, dat met Marokko in een strijd om de westelijke Sahara - voormalige Spaanse kolonie en rijk aan mi neralen - is gewikkeld. "Wanneer men ons om advies vraagt zullen we dat geven", zei de Franse leider, die hier aan toe voegde dat "een referendum (on der de bevolking van de westelij ke Sahara) de beste manier zou zijn de crisis op te lossen" Aan het slot van Mitterrand's be zoek aan Niger, ondertekenden Franse en Nigeriaanse functiona rissen een communiqué waarin grotere technologische en econo mische samenwerking werd toe gezegd, evenals gezamenlijke po gingen te komen tot een vreedza me oplossing van de Afrikaanse conflicten. De Britse regering is inmiddels enigszins in verlegenheid met de Sea King-helikopter die donder dag op Chileens grondgebied werd aangetroffen. Naar gisteren is komen vast te staan, hebben de drie mannen aan boord van deze helikopter een feilloze lan ding gemaakt, en daarna zelf hun helikopter vernield. (Van onze correspondent) WENEN - In de Roemeense hoofd stad Boekarest is meditatie op het ogenblik geen mode meer. De religieuze sekte voor 'Trans cendente Meditatie' schijnt hoogst ernstige problemen bin nen de Roemeense politieke lei ding te hebben veroorzaakt, wat geresulteerd heeft in een plotse linge zuivering van honderden, zo niet duizenden mensen. Het meest opmerkelijk is de be noeming van een nieuwe minis ter-president, Constantin Dasca- lescu. Hij vervangt Ilie Verdet. Dascalescu, van wie op politiek en economisch gebied niet veel goeds te verwachten valt, is een autoritaire figuur en, wat belang rijker is, een vertrouweling van president Nicolai Ceaucescu. Hij is lid van vrijwel alle belangrijke colleges en instituten in de Roe meense leiding, waaronder het Politbureau, het secretariaat van het centrale comité en het dage lijks bestuur van de communisti sche partij. Hij had ook de be langrijkste post van voorzitter van het comité voor sociale en economische problemen. Degenen die verder hun regerings functies zijn kwijtgeraakt, zijn de minister van onderwijs, Aneta Spornic, en de waarnemend mi nister voor transportzaken, Cor nel Burada. Twee vice-ministers voor landbouw, Enache Sirbu en Adrian Rogojeanu, en de staats secretaris voor buitenlandse za ken Alexandru Margaritescu, zijn eveneens van hun posten ontheven. De laatste drie zijn ontslagen op bevel van het hoog ste politieke comité van de Roe meense communistische partij, het dagelijks bestuur van de par tij, op grond van het feit dat zij „de wet voor financiële transac ties met betrekking tot economi sche projecten in het buiten land" overtreden hebben. Volgens diplomatieke bronnen in Roemenië zijn ongeveer 150 lei dende bestuursambtenaren en intellectuelen ontslagen. Verder zijn 1500 mensen gearresteerd en door leden van de geheime dienst verhoord. De verbinding met de religieuze 'Transcendente Meditatie'-bewe- ging wordt afgeleid uit het feit dat de officiële reden voor het ontslag van de minister van on derwijs haar relatie met de reli gieuze sekte is. De vice-president van de Academie voor Weten schappen, Milcu Stefan, is even eens van zijn functie ontheven. Hij ondertekende vier jaar gele den de toestemming waardoor de Transcendente Meditatie-sek te het recht kreeg in Roemenië te opereren. Rusland-expert Michail Kapitsa verlaat Peking i gesprek. PEKING (Reuter) - Nauwelijks 24 uur na een hernieuwd aan bod van Moskou aan Peking om de betrekkingen te verbeteren heeft China de Sovjet-Unie scherp bekritiseerd. In een com mentaar gisteren in het Volks dagblad, de krant van de com munistische partij, werd de Sovjet-Unie veroordeeld als de grootste expansionistische na tie in de moderne tijd. Moskou werd ervan beschuldigd de betrekkingen te vertroebelen tussen China en India, die don derdag een tweede ronde bespre kingen afsloten over hun grens geschil en de wederzijdse betrek kingen. Het Volksdagblad be steedde gisteren geen aandacht aan het Sovjet-partijblad Praw- da. Dit schreef donderdag dat de voortdurende vijandschap tus sen de Chinese volksrepubliek en de Sovjet-Unie alleen maar voordelen gaf voor het Westen. Uit de toon van dit Chinese com mentaar kan worden geconclu deerd dat een dooi in de betrek kingen tussen Peking en Mos kou vooralsnog onwaarschijnlijk is. Het Volksdagblad citeerde een commentaar van het Sovjet- persbureau Tass waarin werd ge zegd dat China grote delen van India's grondgebied bezet hield. Bij haar poging tot wereldhege monie is de Sovjet-Unie gewoon twist te zaaien tussen sommige landen zodat ze zelf in troebel water kan vissen, zo schreef het Volksdagblad. Michail Kapitsa, hoofd van de af deling Verre Oosten van het Sov jet-ministerie van buitenlandse zaken, bracht gisteren een be zoek aan Peking. Hij sprak twee maal met onderminister van bui tenlandse zaken Qian Qichen, een privilege waarvan Sovjet bronnen zeiden dat het wees op enige vooruitgang. De Chinese minister van buitenlandse zaken. Huang Hua, zei eerder deze week echter dat het Kremlin zijn goe de wil moest tonen door "daden, feiten en niet door woorden", voordat er sprake kan zijn van vooruitgang in de betrekkingen. SANTO DOMINGO - De regeren de sociaal-democratische revolu tionaire partij van de Domini caanse republiek en haar kandi daat voor het presidentschap Salvador Jorge Blanco zijn giste ren officieel uitgeroepen tot de verkiezin gen. Naar het persbureau "Prensa Lati- na" berichtte hebben 1.922.000 stemgerechtigde Dominicaanse burgers hun stem uitgebracht. In Andalusië worden morgen regionale verkiezingen ge houden. Na de Basken. Cata lanen en Galiciërs komen nu de Andalusiérs aan bod om hun eigen autonome, regio nale parlement (een soort provinciale staten, maar met aanzienlijk meer bevoegdhe den) te kiezen. Op het eerste gezicht zijn die verkiezingen in de acht provincies van de flamenco, de sherry, de Costa del Sol en de grootste werk loosheid van Spanje, geen wereldschokkende gebeurte nis. Maar zij vertonen toch een aantal karaktertrekken die ze hoogst interessant ma ken voor de komende politie ke ontwikkelingen in Spanje. Eén daarvan is de ongekend agressieve campagne van de Spaanse werkgeversorgani satie, die als zesde partij zon der kandidaat aan de cam pagne deelneemt En wat zijn de mogelijke politieke conse quenties voor de regerings partij UCD en premier Calvo Sotelo al? de UCD een zware nederlaag lijdt. Het is niet de eerste keer dat de Spaanse werkgeversorgani satie CEOE. onder leiding van de voormalige Spaanse tenniskampioen Ferrer Salat, zich actief in de verkiezings- politiek mengt. Dat was ook al het geval in Catalonië en Galicië, waar de campagne van de werkgevers een ecla tant susses van de socialisten in de weg stond, de belang rijkste opzet van de CEOE. Aristocratie Maar. in Andalusië liggen de za ken fundamenteel anders. In vergelijking met Catalonië en Galicië ontbreekt in Andalu sië een brede middenklasse. De meest geprononceerde so ciale klasse in Andalusië 2ijn enerzijds de aristocratie en de families van de groot grondbezitters, het landpro- letariaat anderzijds. Boven dien heeft de Spaanse socia listische partij PSOE in An dalusië veel meer aanhang dan in de andere regio's. Vol gens diverse enquéte's - on dermeer uitgevoerd door de CEOE zelf en in opdracht van de krant El Pais - zal de PSOE uit de bus komen met een stemmenpercentage van tussen de 40 en 50. De rechtse partijen, Alianza Popular en de UCD zullen niet meer in de wacht slepen dan respec tievelijk 10 en 17 procent. Die uitkomsten hebben de werkgevers ertoe gebracht voor de campagne van Anda lusië een totaal afwijkende opzet te kiezen, gebaseerd op een polarisatie van de stand punten en een confrontatie met vooral de socialisten, wier leiders en programma op allerlei manieren in dis- crediet gebrachten dienden te worden. De hoofdlijnen van die strategie waren lang tevoren gepland, zoals blijkt uit een vertrouwelijk docu ment van het adviesbureau TASK, ingehuurd door de werkgeversorganisatie. Bo vendien maakt dat advies er geen geheim van dat de cam pagne gericht moet zijn op het versterken van de conser vatieve partijen Alianza Po pular en UCD. De praktijk wijst tot dusverre uit dat het advies bijna tot op de letter gevolgd is. Tien miljoen Aan financiële middelen lijkt geen gebrek. Volgens officië le berichten heeft de CEOE slechts drie miljoen gulden uitgetrokken voor de cam pagne, in werkelijkheid schommelt het bedrag rond de tien miljoen gulden. In vrijwel alle media zijn de laat ste weken grote advertenties verschenen, waarin gewaar schuwd wordt voor het ge vaar van een socialistische verkiezingsoverwinning. Daarbij wordt de suggestie gewekt dat de PSOE een soort Janus-politiek volgt met twee gezichten: het ge matigde sociaal-democrati sche imago van Felipe Gon zalez, waarachter echter het ware gezicht van een radikaal marxistische partij sqhuil gaat: dat van tweede man Al fonso Guerra. Eén van die advertenties droeg het symbool van de PSOE: een gebalde vuist. Daaraan was toegevoegd een appel waar een worm uitkruipt die een hamer en een sikkel draagt. Dit leidde zelfs tot een officiële aanklacht bij de kiesraad in Madrid. Deze stel de de socialisten in het gelijk, verbood niet alleen de publi catie van de denigrerende ad vertenties (de matrijs van de aangevochten advertentie werd bovendien in beslag ge nomen), maar ontzegde de werkgeversorganisatie bo vendien het recht om actief aan de campagne deel te ne- Verdoemenis Maar ook op een ander terrein is de werkgeversorganisatie buitengewoon actief. Acht équipes van de onderwijstak van de CEOE trekken alle provincies langs met als „evangeliserende" bood schap, dat de vrijheid van on derwijs gevaar loopt als de PSOE aan de macht komt in Andalusië. Ook de leiders van de werkgeversorganisa tie persoonlijk laten geen ge legenheid voorbij gaan om hel en verdoemenis in het vooruitzicht te stellen bij een socialistische verkiezings overwinning. Ferrer Salat schrok er bijvoor beeld niet voor terug om de PSOE ervan te beschuldigen, dat zij een totalitair regiem willen instellen, de mensen rechten niet naleven en in fei te een nieuwe uitgave zijn van Franco's nationale bewe ging. De voorzitter van de CEOE schroomde tegelijker tijd evenmin alle tegenstan ders van deelneming van de werkgevers aan de campagne te bestempelen als „francis- ten". Enigzins verwonderlijk omdat het overgrote deel van het speciale college dat de CEOE van advies dient, vroe ger deel heeft uitgemaakt van de top van Franco's officiële vakbonden. De hele CEOE-campagne is er op gericht - zoals ook de so cialisten herhaaldelijk heb ben geklaagd - naast de be schuldiging dat de werkne mersorganisatie het afgeslo ten „non-agressiepact" niet naleven, op het zaaien van angst voor de socialisten en het oproepen van het burger oorlogssyndroom, de forma tie van een nieuw volksfront net als in 1936 tussen socialis ten en communisten. En tot overmaat van ramp voor de socialisten begon het beeld van de maagd van Granada vorige week bloedrode tra nen te schreien als een soort „goddelijke waarschuwing" voor een rood Andalusië. Door de bisschop is dit intus sen al bestempeld als fraude zonder dat nog vaststaat wie verantwoordelijk is geweest voor deze poging tot volks verlakkerij. Generale repetitie Maar ondanks de agressieve participatie van de werkge vers wordt algemeen aange nomen dat de campagne van Andalusië slechts een gene rale repetitie is voor de alge mene verkiezingen. Deze zijn in beginsel gepland voor 1983 maar nieifiand sluit uit dat een electorale tegenvaller voor de UCD ertoe zal leiden dat de verkiezingen ver vroegd worden tot eind okto ber dit jaar, vlak na het be zoek van paus Johannes Pau lus II aan Spanje. Een gevoelige nederlaag voor de UCD (minder dan 20 pro cent van de stemmen) zal vol gens insiders mogelijkerwijs tevens de val van premier Calvo Sotelo betekenen, wiens gebrek aan charisma en persoonlijkheid als een van de belangrijkste factoren van de afgang bestempeld zal worden. Zijn opvolger staat intussen al klaar: parlements voorzitter Landelino Lavilla, die de laatste maanden steeds sterker naar voren wordt geschoven door een toenemend aantal sectoren binnen de UCD. Lachende derde bij een neder laag van de UCD in Andalu sië is ex-premier Suarez, die zich bewust buiten de cam pagne van de UCD heeft ge houden om niet zijn zorgvul dig herstelde imago weer te grabbel te gooien. De vraag die voorlopig nog open blijft, is of de UCD het inderdaad wil laten aanko men op vervroegde verkie zingen of tot het voorjaar vol gend jaar een pact zal afslui ten met de Alianza Popular van de conservatieve politi cus Fraga Iribarne. Bepalen de factor daarbij zal vooral het onderlinge verschil zijn tussen Alianza Popular en UCD bij de verkiezingen in Andalusië. GERRIT-JAN HOEK

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8