Grote steden eisen ether op De Bruyne en Van der Stoel: jokkebrokken? C Consumentenbond loitiseert voorwaarden vakantiereizen "Middengroepen ontberen goede belastingadviezen" Subsidies energiediscussie rond Beroep tegen CRM na weigeren zendmachtiging ZATERDAG 22 MEI 1982 Binnenland DEN HAAG (ANP) - De reisvoor- waarden van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reis bureaus (ANVR) voldoen vol gens de consumentenbond niet aan redelijke eisen. "De ANVR- reisorganisatoren zadelen de deelnemer aan een georganiseer de reis op met een boel regels en verplichtingen, terwijl daar van de kant van de reisorganisator nauwelijks iets tegenover wordt gesteld", aldus de consumenten organisatie in het mei-nummer van de consumenten-reisgids. In zijn kritiek schrijft de bond on der meer, dat de consument bij na volledig aan de overeenkomst is gebonden, in tegenstelling tot de reisorganisator. Volgens de bond moet de consument alles vooraf betalen. Wil hij iets wijzi gen of de reis annuleren, dan kost dat geld. soms zelfs veel geld. Slechts voor bepaalde, on voorziene annuleringen kan een verzekering-soelaas bieden. "De reisorganisator kan binnen be paalde grenzen de reissom ver hogen. vertrek- en aankomsttij den wijzigen, de vakantie bekor ten of verlengen en de accommo datie door andere vervangen. Een vergoeding hoeft hij daar voor zelden te geven. "Voor zover hij daartoe wel verplicht is. gaat het om een uiterst gering be drag", aldus de Consumenten bond. De bond voegt daaraan nog toe. dat de reisorganisator als hij kan aantonen, dat de oorzaak "buiten zijn eigen bedrijfsvoering" ligt. in het algemeen nog eerder in grijpende wijzigingen kan aan brengen. zonder dat dit de con sument recht op annulering of vergoeding geeft. Reactie "Als je de reisorganisator van geor ganiseerde reizen het recht ont houdt om wijzigingen aan te brengen in reissom. vertrektijd, accommodatie en dergelijke, dan moet de organisator bepaalde ri sico's gaan incalculeren, waar door de reissom. in de meeste ge vallen nodeloos, duurder wordt. Als de ingecalculeerde risico's zich niet voordoen betaalt de consument dus in feite te veel. Zo reageert drs G.J.N. Cou- vreur. directeur van de Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reisbureaus op de kritiek van de consumentenbond op de ANVR- voorwaarden. Volgens drs. Couvreur heeft een georganiseerde reis het karakter van een groepsreis. "Een reisor ganisator moet dat groepskarak- ter kunnen handhaven en dan moet hij zich wijzigingen kun nen voorbehouden. Die wijzigin gen vinden ook alleen maar plaats als het strikt nodig is", al dus drs. Couvreur. 'Wijzigingen zijn natuurlijk onplezierig, maar als je die nsico s uit zou willen bannen, dan werkt dat bij voor baat kostenverhogend, terwijl we er naar streven de reissom zo redelijk mogelijk te houden DEN HAAG (GPD) - Rotterdam en Amsterdam zullen bij de Raad van State in beroep gaan tegen de beslissing van minister Van der Louw beide gemeentes geen zend machtiging te geven voor lokale tv-programma's. De col leges van beide steden hadden een aanvraag ingediend voor het uitzenden van verkiezingsprogramma's op 26 mei. Van der Louw. die daar aanvanke lijk welwillend tegenover stond, heeft echter besloten de zend machtigingen toe te kennen aan de bestaande regionale omroe pen. Stad Radio Amsterdam en de Stichting Regionale Omroep Rotterdam en Rijnmond (SRORR). Rijkspolitie onderzoekt conditie auto DRIEBERGEN (ANP) - De Rijks politie gaat op parkeerplaatsen in gemeenten met minder dan 25.000 inwoners een groot scheeps onderzoek instellen naar de toestand van personenauto's. Bij geconstateerde gebreken aan banden, uitlaten, verlichting, rui- tewissers en chassis zullen geen bonnen worden uitgedeeld. Wel komt een waarschuwing achter de ruitewisser. Met de actie, die duurt van vrijdag 28 mei tot en met zaterdag 5 juni, wil de rijkspolitie proberen eige naars van auto's met gebreken te bewegen hun voertuig te laten repareren, voordat ze ermee op pad gaan, zo is op een persconfe rentie in Driebergen meegedeeld door de adjunt-directeur van de verkeersschool van de rijkspoli tie in Bilthoven. Onderzoek dood IKON- journalisten is afgesloten DEN HAAG (ANP) - De Neder landse deskundigen die de afge lopen dagen in El Salvador per sonen hebben ondervraagd die waren betrokken bij de dood van de vier IKON-joumalisten heb ben gisteren hun onderzoek af gerond. Zij worden begin vol gende week in Nederland terug verwacht, aldus heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Hun rapport, waarin ook de resul taten van het verhoor van de ver zetsstrijder "Martin" zijn ver werkt, zal waarschijnlijk even eens volgende week aan minister Van der Stoel worden aangebo- deh, en kan dan betrekkelijk snel aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. De kans dat door het gesprek met de sergeant (die de legerpatrouil le leidde waarvan de leden de journalisten hebben doodge schoten), onzekerheid over de juiste toedracht en de achter gronden zal kunnen worden weggenomen, wordt in Den Haag vrij klein geacht. Minister Van der Stoel heeft reeds gerui me tijd geleden verklaard, dat het bewijs van moord waar schijnlijk niet zal kunnen wor den geleverd. In haar eerste rapport, uitgebracht half april voordat het onder zoeksteam de verzetsstrijder "Martin" had gehoord of voor de tweede maal naar El Salvador was gegaan om de sergeant en le den van de patrouille te horen, werd o m. opgemerkt dat de pa trouille een hinderlaag heeft kunnen voorbereiden, en dat een doelbewuste aanslag op de jour nalisten met kon worden uitge sloten. De als "Martin" aangeduide ver zetsstrijder. de enige overleven de van de guerrillero's die de journalisten begeleiden en op vingen. verklaarde in Den Haag tegenover journalisten catego risch dat het leger welbewust een hinderlaag had gelegd om al le verzetsstrijders en journalis ten te doden. B en W van Amsterdam zijn „ver bijsterd" over deze beslissing. Ook de Rotterdamse wethouder van financiën Linthorst gebruik te die term in een reactie. Am sterdam had in een drietal voor lichtingsspots de bevolking wil len oproepen naar de stembus te gaan. Rotterdam had een discus sie-programma (geleid door Koos Postuma) in voorbereiding. CRM heeft tot het laatste moment getracht te bemiddelen tussen de gemeentes en de beide regionale omroeporganisaties, die naar de rechter wilden stappen als wél een zendmachtiging werd ver leend. Als compromis wilde het ministerie de gemeentelijke pro gramma's onder verantwoorde lijkheid en eindredactie van de regionale omroepen laten uitzen den. Zowel Amsterdam als Rot terdam weigerden dat. Van der Louw besliste woensdag dat de zendmachtiging dan niet kon worden verstrekt. Ongeacht de op korte termijn te verwachten uitspraak van de Raad van State zal de SRORR op 26 mei een eigen tv-programma op de kabel brengen. Bij de Stichting verwijt men de ge meente geen enkel contact te hebben opgenomen toen CRM in maart het groene licht gaf voor lokale tv-uitzendingen in een 50- tal gemeentes in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen. „De gemeente was al sinds januari bezig met de voorbereidingen zonder onze stichting, toch de enige erkende omroeporganisa tie in de regio, te hebben bena derd", aldus Henk Tiesma, pro ject-coordinator van de SRORR. Naar zijn mening maakt B en W van Rotterdam geen schijn van kans bij de Raad van State, al was het alleen maar vanwege wat hij noemt „onbehoorlijk be stuur". Regionale omroep Minister Van der Louw heeft giste ren ook zijn nota over regionale en lokale omroep uitgebracht. Daarin staat dat voor 1987 geen uitbreiding van de voorzienin gen voor regionale omroep aan de orde kan zijn en dat de regio nale omroep uit de al bestaande omroeppot moet worden gefi nancierd. Lokale en regionale omroepen zullen ook onder de omroepwet gaan vallen, hetgeen betekent dat alleen representa tieve instellingen in aanmerking kunnen komen voor een zend machtiging. De gemeentelijke overheden moeten volgens Van der Louw zorg dragen voor de fiannciering van de lokale om roepen Deelneming van de pers m de lokale omroep staat de nota niet toe. De minister heeft de no ta ter advisering gestuurd naar de Omroepraad, de Ster en de Persraad. AMSTERDAM (ANP) Uit het Amsterdamse Rijksmuseum zijn vier tinnen voorwerpen gestolen met een gezamelijke waarde van f 87.000 gulden, zo is gisteren bekend gemaakt. De vitrine waarin het antiek tentoonge steld werd is vermoedelijk het vorige weekeinde opengebroken. Op de foto een bewerkte tinnen schotel met het stadswapen van Neurenberg en een tinnen beker afgewerkt met geel koper, die bij de diefstal werden buitge maakt. LEIDEN (ANP) - Dankzij het op treden van een steeds grotere groep sociale belastingadviseurs, zoals de rechtswinkels, sociale rechtslieden en vakbonden, zal binnenkort het grote knelpunt in de fiscale rechtshulpverlening niet meer liggen bij degenen met een laag inkomen. Die hoop sprak dr. N. Nobel, bestuurslid van de Nederlandse orde van Be lastingadviseurs gisteren uit op een symposium in Leiden over fiscale rechtshulp, dat werd georganiseerd door de stichting "De Ombudsman" en De Leidse Rechtswinkel. Nobel verwacht dat de midden groepen met veel grotere proble men zullen kampen dan de men sen met lage inkomens. Met na me de kleine en middelgrote zelf standige verkeert ook nu al op het gebied van rechtshulp in een sombere situatie. Hun admini straties zijn vaak zwak en hun fiscale problemen vaak uiterst gecompliceerd. Er zijn allerlei ingewikkelde pro blemen bij firma's, bij bedrijfs- overdrachten. oudedagsreserve, investeringspremies enzovoort. En juist die kleine zelfstandigen moeten zich behelpen met boek houders en accountants van vaak zeer matige kwaliteit, die volstrekt geen tegenspelers zijn van de fiscus, aldus Nobel. Ook belastingfraudeurs zijn niet best af, zo schetste Nobel de si tuatie. Meestal worden zij terecht gepakt, maar soms geheel of ge deeltelijk ten onrechte. En dan zijn ze zuur. want een behoorlij ke rechtshulp krijgen zij nauwe lijks. Een fraudeur heeft geluk als zijn zaak een strafzaak wordt. Dan krijgt hij een advocaat, die overigens meestal weinig van be lastingen afweet, maar waarvoor de belastingdienst wel enig ont zag heeft en dan vervalt boven dien zijn administratieve boete van maar liefst 100 procent, al dus de belastingdeskundige Een fraudeur wiens zaak niet bij de strafrechter komt moet het doen met de normale belastingdes kundigen, maar die maken daar hun handen liever niet aan vuil. Bovendien kan de cliënt hun doorgaans geen honorarium be talen omdat de fiscus overal be slag op heeft gelegd. De belastingadviseur pleitte ver der voor een goede voorlichting aan de belastingplichtigen, te be ginnen op school en voor vereen voudiging van de belastingwet ten, zodat de meeste Nederlan ders in de toekomst gewoon zelf hun aangifteformulier kunnen invullen. Breuk in ainbtenarenoverleg DEN HAAG (GPD) - De vijf centrales van overheidspersoneel hebben het overleg over werkgelegenheid bij de overheid opgeschort. De recente ontwikkelingen rond de Voorjaarsnota hebben elke basis aan de activi teiten van een speciaal daartoe ingestelde commissie ontnomen De overheidscentrales zijn van mening dat uit de thans ter beschikking staande gegevens van een rechtstreekse relatie tussen matiging in de loonkosten en werkgelegenheid geen sprake meer zal zijn Sinds februari nemen vertegenwoordigers van de vijf centrales van over heidspersoneel deel aan de activiteiten van een commissie werkgele genheid. Deze commissie is ingesteld door het centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Totaalbedrag van 7,5 miljoen toegekend DEN HAAG (ANP) De stuur groep Maatschappelijke Discus sie Energiebeleid heeft voor pro jecten, die bijdragen tot de me ningsvorming in de zogenaamde brede maatschappelijke discus sie, nu bijna f7,5 miljoen toege kend. In de tweede ronde wer den van de 119 aanvragen 36 ge honoreerd. Drie werden aange houden voor nadere overweging: die van het CDA, de Raad van Centrale Ondernemingsorgani saties en de NOVIB. De gelegenheid om subsidie aan te vragen is nu gesloten. In de eer ste ronde werd voor bijna zeven miljoen gulden toegekend, in de tweede ronde ruim vier ton. Een van de grote projecten uit die tweede ronde is de toezegging van twee ton aan de FNV voor het maken van een bijlage bij haar bondsbladen (oplaag ruim een miljoen), voor brochures en voor het houden van discussie bijeenkomsten. Het Nederlands Juristen Comité voor Mensenrechten krijgt f 45 000 voor een op kernenergie toegespitst onderzoek over „Energie en mensenrechten". De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond krijgt f 40.000 voor het maken van een discus siebrochure, het organiseren van de discussie in eigen kring en het uitbrengen van een eindrapport. De Nederlandse Vrouwenraad kreeg bijna f 16 000 voor het or ganiseren van kadertraining in relatie tot de energiediscussie. Het Milieufront Maas en Waal krijgt f 10.000 voor een energie manifestatie en het uitgeven van een eenmalig extra informatie blad. De Nijmeegse Energiema nifestatie (informatie, tentoon stellingen en discussieavonden) werd f6735 toegewezen, de Ver eniging Energiewinkel Nijme gen kreeg f1000. De Anti-Kernenergiebeweging Hoogezand-Sappemeer kreeg f 1000 voor twee discussie avonden. De Reformatorisch Po litieke Federatie (RPF) ontvangt f9000 voor een congres, brochu res en een verslag. Het Utrechts Energie Werkverband krijgt f 1000 voor een forumavond en een tentoonstelling, de Vereni ging Werkgroep Milieu Moet. Ge leen. hetzelfde bedrag voor het zelfde doel. In de (alsnog na vele problemen bijgestelde) begroting van de Stuurgroep MDE voor de jaren 1981 tot en met 1983 werd totaal negen miljoen gulden gepland voor subsidies (op een totaal van f28 miljoen). Daarvan drukt bij na acht ton op 1981 en is de rest bestemd om dit jaar te worden besteed Er is nog ongeveer acht ton te besteden, de nog in over weging zijnde aanvragen belo pen totaal f 1.8 miljoen Volgens stuurgroeplid A. Schrave made, die de leiding van de sub sidiecommissie heeft, was de kwaliteit van de aanvragen uit de tweede ronde wat lager dan die in de eerste ronde. Voor een be langrijk deel werd dit veroor zaakt door het feit dat de eerste ronde al een breed terrein had bestreken Men moest in de tweede ronde „iets wezenlijk toevoegen Dat was meestal niet het geval. Een groot aantal aanvragen had be trekking op het begeleiden van projecten op scholen en het uit geven van op het onderwijs ge richt voorlichtingsmateriaal, meestal in het kader van het vak maatschappijleer In bgna alle gevallen moest tot afwijzing wor den overgegaan Wel zal het on derwijs een belangrijke rol spe len in de discussiefase, die vol gend jaar wordt gehouden. Brood duurder DEN HAAG (ANP) - De prgs van een brood van 800 gram gaat met ingang van dinsdag omhoog met zes cent Dat heeft het ministerie van econo mische zaken meegedeeld. De minimumprijs van een verpakt gesneden brood komt daarmee op 1,76 gulden. Die van een on verpakt ongesneden brood op 1.69 gulden Over boycot Zuid-Afrika Shell-topman Dirk de Bruyne maakte afgelopen week zijn laatste aandeelhoudersverga dering mee. De Bruyne die de "Koninklijke" sinds het vertrek van Gerrit Wagner met veel succes heeft geleid neemt dit jaar na een lange carrière in dienst van Shell afscheid Zijn loopbaan bracht hem al voor hij de top bereikte op tal van plaatsen in de wereld Zo was hij, vol gens hardnekkige beschuldi gingen van het Komité Zuidelijk Afrika, de man die ten tijde van de olieboycot te gen het blanke minderheids bewind van Ian Smith in Rhodesie. dit land via slinkse wegen toch van olie voorzag. De Bruyne heeft die beschul diging altijd krachtig van de hand gewezen, maar het co mité is blijven volhouden, zo als het nu ook al jaren vol houdt dat Shell uit Zuid-Afn- ka weg moet. Tijdens de laatste aandeelhou dersvergadering was er niet alleen blijdschap vanwege de onderscheiding die de Bruy ne aan de vooravond van zijn vertrek was toegekend door het Amerikaanse blad Wall Street Transcript (die hem als eerste met-Amerikaan tot de beste manager van 1981 uit riep). er was ook irriatie over de aanwezigheid van de pleit bezorgers voor een aftocht van Shell uit Zuid-Afrika. Deze hielden het niet bij hun gebruikelijke demonstratie, maar boden De Bruyne een bruin boekaan waarin zijn rol tijdens de Rhodesie-boy- cot nog eens haarfijn uit de doeken werd gedaan. Daarnaast voerde Simon Jels- ma. vice-voorzitter van de Novib uitvoerig het woord over Shells' aanwezigheid in Zuid-Afrika. Niemand kon hem dat beletten, want Jels- ma had volgens een al eerder beproefd recept enige aande len aangeschaft en het staat iedere bezitter daarvan nu eenmaal vrij om eens per jaar op zo'n bijeenkomst te zeg- gen wat hij wil. Een van de aan de orde gestel de vragen: waarom blijft Shell het apartheidsbewind steunen, terwijl notabene on ze eigen minister van buiten landse zaken Max van der Stoel het bedrijf had ge vraagd om uit Zuid-Afrika weg te gaan. De Bruyne hield het op een simpele ontken ning: Van der Stoel heeft ons dat nooit gevraagd. Daarop togen de actievoerders naar de minister die hen met de hand op het hart verzekerde het verzoek wel degelijk ge daan te hebben Wie is nu de jokkebrok0 Dirk de Bruyne: geen ver zoek... Zoals vaker ligt ook hier de waarheid in het midden, al BMM fttfd dat beide heren zich een beetje van de dom me houden. Die boycot tegen Zuid-Afnka heeft een lange voorgeschiedenis. Vlak voor het zomerreces in 1981 zorg de het CDA-kamerlid en fer vent voorstander van de boy cot, Jan-Nico Scholten bgna voor een breuk in het eerste kabinet Van Agt Hij had een aantal CDA-dissidenten op getrommeld om zijn boycot motie te ondersteunen, een motie die het met de steun van links zeker had gehaald, maar die door het kabinet ter zijde zou zgn geschoven, om dat men er in die kring niets inzag Het kabinet redde zich uit de netels met de toezegging dat binnen de EG naar mede standers gezocht zou worden. Een eenzijdige boycot van Nederland zou geen effect hebben, een EG boycot wel Al snel bleek dat binnen de EG niemand trek had in zo'n actie; de zaak raakte op de achtergrond, totdat het huidi ge kabinet aantrad en en met een nieuw voorstel kwam Begin dit jaar werd daar over gedebatteerd in het parle ment. Van der Stoel stelde voor om het bedrijfsleven te vragen vrijwillig tot een boy cot over te gaan Een opstel ling die in de anti-apartheids- beweging als uiterst lafhartig werd erv aren en waar sedert dien ook weinig meer over vernomen is. Onduidelijk bleef tot op de dag van van daag of (en zo ja hoe) Van der Stoel zich op dit punt met on dernemend Nederland heeft verstaan. Welnu, dat blijkt inderdaad het geval geweest tc zijn Een for meel verzoek is er nooit ge weest. maar Van der Stoel heeft zijn boodschap wel op tafel gelegd tgdens één van zgn gesprekken met een ad viescollege van onderne- Dat college bestaat al bijna een kwart eeuw en komt op ver zoek een paar keer per jaar bijeen. Informeel wordt daar de relatie buitenlands beleid export doorgenomen. Alle Nederlandse toponderne mers maken er deel vanuit. Desgevraagd zegt een aantal het "nuttige" bgeenkomstcn te vinden. Over de inhoud wordt gepast gezwegen, het gaat tenslotte om een infor meel contact. Zaken worden er niet gedaan, zo wordt her- haaldclgk bevestigd Een ondernemer die er onder de borrel en uiteraard ano niem wel iets over kwijt wil. geeft toe dat er begin dit jaar inderdaad is gesproken over een vrijwillige boycot van Nederlandse bedrijven tegen Zuid-Afrika "We hebben toen onze schouders opge haald en stilzwijgend be dacht dat als Van der Stoel zo graag een boycot wil. dat ie die dan maar moet uitvaardi gen. Politiek lukt hem dat niet en dan komt ie bg ons Maar zo werkt dat natuurlgk met". Over de terugkeer van Van der Stoel op het departement bleek men in ondernemers- kring ovengens best te spre ken. "Het is een hele serieuze man. Heel anders dan Van der Klaauw Die werd hier weggelachen" De woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken geeft toe dat er geen for meel verzoek aan Shell is ge daan. maar dat de vraag in m- forini'le .sfeer i:, gesteld Van een praatgroep van onderne mers zegt hg niets af te we ten. Een woordvoerder van Shell komt met een zelfde ontken ning, maar navraag helpt hem uit de droom. "Er is in derdaad een informeel over leg van ondernemers met de ministers Met de nadruk op informeel. Het is op geen en kele manier een vervanging voor de bestaande overleg structuren bgvoorbeeld in VNO-verband Uit het feit dat Shell er in zit. mag u conclu deren dal deelname voor ons zin heeft Nee. of er ook over Zuid Afnka gepraat is. kan ik u met zeggen Vraag onze ondernemer-infor mant hoe was de sfeer na de Zuid Afnka bgecnkom&t0 "Ik weet dat De Bruyne er toen flink de balen van had en ik kan me nog hennneren dat een andere collega zei het is dat mijn kleermaker hier in Den Haag zit, maar anders kwam ik hier met meer" TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7