Onder Emilie Knappert zou Volkshuis niet verhuizen Je moet het geld halen waar het zit CDA -C Vergeer (SP): VAN AGT ZATERDAG 22 MEI 1982 Lelden Boek schetst negentigjarige geschiedenis LEIDEN - Net nu het be stuur van het Leidse Volkshuis een keuze heeft gemaakt voor nieuwbouw van het Volkshuis op het Ir. Dnessenplein.' komt een boek op de markt over de aloude geschiedenis van het Volkshuis aan de Apothekersdijk. Het Leidse Volkshuis zou nooit van zijn leven verhuizen als Emi lie Knappert er nog de dienst had uitgemaakt. Dat maken wij al thans op uit het 265 bladzijden dikke boek. Maar Emilie Knappert, de eerste directrice van het Volkshuis, is al weer dertig jaar dood. Ener heeft een frisse wind in het Volkshuis gewaaid, lezen we in het boek. vooral in de 'roerige' jaren zeven tig Uitgerekend wethouder Hans van Dam. een fervent be pleiter van een Volkshuis op een nieuwe plek. mag donderdag 3 juni de eerste exemplaren van het boek overhandigen aan de twee oudste bezoeksters van het Volkshuis De drie studenten Henk Kramers. Jaak Slangen en Marius Vroegin- dewei hebben met het boek "Het Leidse Volkshuis 1890-1980" (prijs 20. monnikkenarbeid verricht. Vele interviews met be zoekers en bezoeksters van het Volkshuis en een voortdurende duik in stapels archiefstukken en literatuur hebben een boek opgeleverd dat niet alleen de ge schiedenis van het Volkshuis be schrijft maar voor een deel ook de sociale en politieke geschie denis van Leiden. Voorbeeld Het bock is zeer leesbaar gehou den. De ongeveer 150 'antieke' foto's (waarvan een deel wordt tentoongesteld in de centrale bi bliotheek en het stadhuis) en tal van anekdotes verluchtigen het verhaal over een instelling die ja renlang "de lagere standen wilde verheffen" en daarbij een voor beeld werd voor andere 'volks huizen' in het land. Maar tevens bevat het boek het verhaal van r Het Lente- of Pijpekruidfeest. zoals dal in de jaren dertig in het Volkshuis werd gevierd een instelling die aan de wieg stond van verschillende Leidse club- en buurthuizen en die zich ontwikkelde tot een veelzijdige voorziening voor volwassenen- werk. jongerenwerk en buurt werk. Oude tijden herleven in het boek De schrijvers staan uitvoerig stil bij het ontstaan van het Volks huis in een tijd dat de industriële revolutie de Leidse arbei dersklasse schiep. De arbeiders waren aan het eind van de vorige eeuw op erbarmelijke wijze ge huisvest. de kindersterfte lag rond de veertig procent, vele ar beiders waren alcoholist (de on dernemers betaalden het loon in de kroeg), de voeding van het 'gewone' volk was slecht en een zijdig en besmettelijke ziekten sloegen herhaaldelijk toe omdat de grachten als wasgelegenheid dienst deden, maar ook als riool dienst deden Het was de tijd waarin de onderne mers meenden dat de arbeiders hun ellendige situatie aan hun ei gen luiheid en domheid te dan ken hadden en dat de kerken meenden dat er rijken en armen waren en dat dat altijd zo zou blijven. Voor de kerken waren het afnemend kerkbezoek en het godsdienstonderwijs ("het zede lijke vervaleen groter pro bleem dan de materiële toestand van de arbeiders. Revolutie In deze situatie was er een aantal 'links liberalen' die het te gortig werd. Zij vreesden revolutie en zij waren benauwd voor de in voering van het algemeen kies recht als de arbeiders niet tot burgers opgevoed zouden wor den. De professoren Hendrik Greven, Willem van der Vlugt en vooral de rijkste man van Lei den. professor Hendrik Drucker (een halfbroer van de bekende (dolle) Wilhelmina Drucker), pleitten voor een Volkshuis voor de 'verheffing' van de arbeiders standen en betaalden de bouw i het Volkshuis. Een ran de foto s ervan uit eigen zak Drucker was kamerlid voor de Vrijzinnig De mocratische Bond. "een regel rechte voorganger van D'66" merken de schrijvers op die niet nalaten regelmatig een link te leggen naar het heden Het oprichten van het Volkshuis had veel voeten in aarde. Veel vooroordelen moesten overwon nen worden (de schrijvers verge lijken dit met de totstandkoming van het daklozencentrum in de Rembrandtstraati. Maar uitein delijk kon in 1899 "op de grens tussen arm en rijk" (Apothekers- dijk-Haarlemmerstraat) het 'neu trale' Volkshuis worden ge bouwd om "nieuwe mensen van de arbeiders te maken" De eerste directrice Emilie Knap pert heeft door haar imposante verschijning en efficiente organi satie het programma van het Volkshuis tot in de jaren vijftig bepaald. Het Volkshuis moest volgens haar de afspiegeling zijn van een burgerlijk gezin De ar beiders hadden geen eigen cul tuur. meende Knappert Het Volkshuis moest hen cultuur bij brengen. Bibliotheek en leeszaal, kinderclubs, zang en muziekuit voeringen. museumbezoek. ten toonstellingen van kunst en zelfs kunstuitleen moesten de cultuu roverdracht waarborgen Vakan tie-oorden werden uit de grond gestampt En het lentefeest met pijpekruid waarmee de Leidse* Volkshuisgemeenschap zich aan de buitenwacht presenteerde, genoot faam en werd her en der in het land overgenomen Strengheid Knappert, de koningin van het Volkshuis, meende dat de arbei ders moesten leren om te gaan met hun vrije tijd. zeker als de achturige werkdag een feit zou zijn. In tegenstelling tot Karl Marx die een volle maag en een warme kachel voorwaarde achtte voor geestelijke inspanning, ge loofde Emilie Knappert in sober heid. strengheid van levensstijl en harde wil en inspanning De aanschaf van de telefoon wees zij lange tijd af omdat de elublei- ders dan al te gemakkelijk zou den kunnen afbellen Het boek beschrijft indringend hoe de strijd binnen het Volkshuis tus sen ouderwets en modern is ge voerd. Dat begon al met de intre de van de rock'nroll Maar direc trice Leemans schreef bijvoor beeld nog geen tien jaar geleden "In de jeugdsocieteit worden handelingen verricht welke ver moedelijk als strafbare feiten kunnen worden aangemerkt het spelen om geld. gebruik van drugs en te vr ije omgang tussen de geslachten Leemans wenste daar geen verantwoordelijkheid voor te dragen Er was sprake van een "gezagscrisis", meende zij Het Volkshuis heeft inmiddels de finitief gebroken met de bevoog ding De vooroorlogse Volks huisgeneratie leeft nog slechts voort in de werkgemeenschap De Ratel die nog steeds bijeen komsten houdt in het Volkshuis. De drie Leidse studenten lijken zich met liefde van hun taak ge kweten te hebben de geschiede- nis van het Leidse Volkshuis uit voerig te beschrijven Een Volks huis dat voor veel Leidenaren voor "iets" staat Bijna verwij tend schrijven zij over de Leidse studenten die zich decennia lang niets of nauwelijks (en dan nog om 'onbeschaafden op te voe den) aan de Leidse arbei dersklasse gelegen hebben laten liggen RENE VAN DER VELDEN Vlietcup-toemooi Voetbalvereniging VTL organi seert zondag het jaarlijks te rugkerende Vlietcuptoemooi. Aan het toernooi doen de Bl- elftallen mee van Rooden- burg, VNLSleutels, Oranje Groen, Lugdunum, LDWS, MMO en VTL. De aanvang is 's ochtends om tien uur. Orgelconcert Als inleiding op de officiële ope ning van de Pieterskerk wordt vanavond een orgel- gegeven door Sander van Marion met medewer king van Fred Mann op pan fluit. Op het programma staan onder meer werken van BachWidor en enkele Roe meense ballades. Het concert begint om acht uur. Pop In het Leidse Vrijetijdscen trum. Breestraat 66. treedt vanavond de anderhalf jaar oude Britse formatie Theatre of Hope op, met in het voor programma de Leidse groep Fietspuzzeltocht "De Ratel" organiseert zondag een fietspuzzeltocht over der tig kilometer. De start is 's ochtends tussen kwart over negen en tien uur bij het Leid se Volkshuis aan de Apothe kersdijk. LAK-salon met Banzai" (voor kinderen van tien tot twaalf jaar) en 's avonds is er van half acht af een doorlopende voorstelling met een presentatie van de activiteiten van het afgelo pen jaar: acrobatiek, toneel, dans. cabaret, poezie en films. Dit alles in het LAK- theater. Levendaal 150. drie hoog. Vrouwenarbeid In de serie "Vrouwenarbeid m derde-wereldlanden" in het museum voor volkenkunde aan de Steenstrao tf vertellen Jenneke Arens en Loes Key- India en Bangla Desh Er worden dia's en films ver- toond en ook zijn er diverse voorwerpen te ziet n. Het pro- gramma begint or ii half drie in de filmzaal va in het mu- Politiek mddenstandsorganu LEIDEN - "De Socialistische Partij (SP) is eigenlijk een partij die niets bijzonders wil. Wat wij willen is een goed dak boven het hoofd van de mensen en werk voor ieder een. Of een goede school voor je kinderen. Niets bijzon ders dus...allemaal heel gewone dingen". Cor Vergeer (35) lijsttrekker voor de SP bij de komende raadsver kiezingen waagt voor de derde keer een poging om met zijn par tij in de Leidse gemeenteraad te komen. Vergeer ziet een stijgen de lijn in de SP-aanhang en is daarom optimistisch. "Wij zijn de enige partij die bij de staten verkiezingen absoluut gewon nen hebben", legt hij uit. Dat 600 stemmen ook deze keer niet ge noeg zullen zijn voor een zetel in de raad brengt hem niet uit zijn balans. Van 'weggegooide stem men' wil hij niet horen. "De ge meentepolitiek is maar een stuk je van ons werk. dus een stem op de SP is nooit weggegooid", zegt hij op besliste toon. Schijnbaar op zijn gemak vertelt de lijsttrekker dat de SP bij de verkiezingen in maart vooral heeft gewonnen in de tradionele PvdA-wijken waar veel kiezers de tocht naar de stembus niet maakten. "Wat wij willen is een alternatief bieden voor de men sen die thuis bleven. De SP wil geen concurrent zijn voor de an dere linkse partijen. Ik vind dat links geen ruzie met elkaar moet maken. Ook niet met de PvdA. Het is jammer dat het met die partij de verkeerde kant opgaat. De SP wil laten zien dat een an dere politiek, een echte socialis tische aanpak van de problemen mogelijk is. De SP vindt dat de crisis niet afgewenteld mag wor den op de rug van de zwakkeren. Wat zijn eigenlijk de verschillen tussen de SP en andere partijen ter linker zijde? "Er zijn geen grote verschillen", meent Vergeer. "We hebben een andere manier van werken en een andere manier van politiek bedrijven. Als ik de PvdA of de PSP zie. daar gaat zo weinig kracht vanuit Er zitten veel te veel studenten en intellectuelen in die partijen. De SP is veel meer dan de anderen een partij van en voor gewone mensen. Kijk maar eens naar de namen op onze lijst, veel mensen uit Lei- den-Noord of De Kooi. er staan maar twee doctorandussen op. Moet je eens kijken naar de lij sten van andere partijen, en waar die mensen wonen Alleen dat al... De Partij van de Arbeid heeft, een uitzondering daargelaten, geen voeling meer met de gewone mensen", meent Vergeer. "An ders zouden ze de liggelden voor plezierbootjes of de tarieven voor zwembaden toch niet ver hogen? In plaats daarvan zouden salarissen van burgemeester en wethouders moeten worden ver laagd". vindt de SP. "Mensen die nu in de gemeenteraad gaan zit ten doen dat te veel uit oogpunt van carrièreplanning. Als ze een paar jaar wethouder zijn geweest vinden ze dat ze het hogerop moeten zoeken, zoals Waal bij voorbeeld. Wat Leiden nodig heeft is een bestuur dat er niet zit voor de poen of de eigen carrië- Zou de SP een links college van PvdA. D'66 en klem links PSP.CPN en PPR) willen steu- "Dat hangt af van het programma en van het beleid dat zo n college voert. Wij zullen ons tevoren niet vastleggen op dc steun aan een Cor Vergeer "Wat Leiden nodig heeft is een bestuur dat er niet zit voor de poen of de eigen carnere" (Foto Holvast) college van welke combinatie dan ook. Het spreekt vanzelf dat we natuurlijk het liefst een zo progressief mogelijk college wil len omdat er dan altijd iets beters uitkomt dan bij een college van CDA en VVD De SP rekent D'66 niet tot de progressieve partijen. Die partij lijkt meer op de VVD. De steun toezeggen aan een col lege van 'linkse' partijen is daar om wel erg moeilijk" Een doorn in het oog van de SP zijn de miljoenenwinsten die het energiebedrijf Rijnland tot voor kort maakte "Die winst, die door de gemeente is opgestreken, komt uit de energienota's die de mensen moeten betalen", zegt Vergeer "Wij vinden daarom dat dat geld aan de mensen^ moet worden terugbetaald" Zouden zonder de winsten van het energiebedrijf de financiële problemen van de gemeente met nog groter zijn0 Er worden van dat geld toch allerlei dingen be taald voor de gemeenschap0 Vergeer veert op uit zijn stoel Dat geld is van de mensen Daar heb ben ze recht op". En op felle toon: "Als de mensen niet terug krijgen wat ze teveel betaald hebben is dat diefstal. Ik begrijp best dat de wethouder van finan cien dat geld gebruikt om het gat in de gemeentebegroting op te vullen. Maar ik vind dat ongeoor loofd. De fietsenmaker kan ook wel teveel rekenen en zeggen dat hij dat geld aan charitatieve doel einden besteedt. Dat zouden we toch ook niet goed vinden''" "We moeten het geld halen waar het zit", is het motto van de SP Hoe denkt Vergeer dat te doen als hij straks in de gemeenteraad zit9 "Er is geld genoeg, maar de grote investeerders (beleggingsmaat schappijen. pensioenfondsen, verzekeringsmaatschappijen) beleggen hun geld liever in het buitenland vanwege de grote winsten. Nederland is bijvoor beeld de grootste buitenlandse investeerder in Amerika Dat ge beurt met ons geld En de over heid kan door een wettelijke maatregel opeisen dat dat geld in Nederland, tegen een lage rente, gebruikt gaat worden om een he leboel nuttige dingen mee te doen. Bijvoorbeeld meer werk scheppen voor de mensen. De SP heeft daar een eigen plan voor: werkloze mensen krijgen gemiddeld 3 4 van hun loon als uitkering. Voor 14 meer kunnen ze in dienst van de overheid te gen hun volledige loon aan het werk. Volgens ons plan zouden ook meer woningen gebouwd kunnen worden Zo sla je twee vliegen in één klap meent Ver geer "De gemeente moet over gaan tot de oprichting van een gemeentelijk bouwbedrijf zon der winstoogmerk om goede en betaalbare woningen te bouwen voor Leidse woningzoekenden Kortom er is werk in overvloed, er zijn mensen die willen werken en er is geld. Alleen moet je het geld halen waar het zit" Hoe denkt de SP m de Leidse ge meenteraad belangrijke veran deringen in de kapitaalstromen te bewerkstelligen. Is dat. voor zover mogetijk. met alleen op landelijk niveau te regelen0 "Ik kan het natuurlijk niet in m'n eentje. We moeten ons sterk ma ken om samen met andere partij en en andere gemeenten een be weging op gang te brengen Wc moeten laten zien dat het anders kan De mensen mobiliseren Dat is de plicht van een socialist Om te zeggen kom op mensen laat je niet kisten Maar als de politici in D« - Haag met doen wat volgens de SP moet gebeuren vallen dan de plannen voor meer woningen en meer werk in duigen-' "De verwevenheid met de landelij ke politiek is groot Als in Den Haag politici zitten die het ver keerd doen behoort een socialist te zeggen: het moet anders En het kan anders Als we de men sen maar enthousiast weten te maken en in actie laten komen, zoals gebeurd is bij acties van de SP in de Merenwijk en Leiden- noord Een heikel onderwerp bij links is het verkeer en parkeren in de MmHIMMod IVcqft dt SP daar over ook een men mg 0 "De SP is voorstander van het au toluw maken van de binnenstad. Dit betekent dat rond de binnen stad parkeervoorzieningen ge troffen moeten worden en daar bij kunnen ook parkeergarages zijn Maar dat mag niet ten koste gaan van stukjes grond waar wo ningen gebouwd kunnen wor den. Ik vind het plan voor een combinatie van parkeren en wo ningbouw op het Sandersterrein aan het Levendaal zo slecht nog niet. Maar zoiets mag de gemeen te geen geld kosten De gemeen te moet in de eerste plaats de wo ningnood oplossen Laten we daar eerst maar voor zorgen' JAN R1JSDAM LEO MAAT ADVERTENTIE GROTE VERKIEZINGSAVOND WOENSDAG 26 MEI A.S. STADSGEHOORZAAL 20.00 UUR ties organiseren maandag een openbare discussie-avond voor alle politieke partijen in de Stadsgehoorzaal, aan vang acht uur, over de econo mische situatie van de Leidse binnenstad. Discussieleider ts J P van der Rcgden, voorzit ter van de Stichting Leidse Binnenstad SP De Sociahstiese Partij houdt maandagavond een i-erkie- zingsmamfestatie in De Leid se Schouw, Lange Scheistraat >11 i 11 ri ,i; ra in nnl staan de diaserie Dat is duidelijk Leiden", uraann een aantal programmapunten van de SP wordt toegelicht toespra ken van Cor Vergeer en Ans Koppers, nummer één en tivee van de verkiezingslijst en muziek De aanvang ts acht PSP De PSP houdt maandag een verkiezingsavond in de Burchtzaal (bij de biblio theek, aanvang acht uur Thema act tevoeren-best uren. Sprekers zijn Sybren de Hoo van de Werkgroep Milieube heer. Giiiam de Valk (PSP- jongere n) en lijsttrekker Hans de la Mar Verder tre den het Verzetskabaret en de band Transpose op else weel Minister-president gastspreker lijsttrekker JOOP WALENKAMP "Samen verantwoordelijk" voor land en Lelden christen democratisch appel LEIDEN - De afdeling Leiden van de Joodse jongerenver eniging Ijar organiseert in sa menwerking met de Joodse Gemeente Leiden een zoge naamde Joodse week die van zondag tot en met woensdag duurt Morgenavond houdt Ton Oost veen medewerker van het weekblad De Tijd. een inlei ding over de toekomst van de Joden in Nederland Verder wordt er Joodse muziek ge speeld Dat gebeurt in In den Bk i li Miauwt Rijn 52. aanvang acht uur Maan dagavond tpretkt aan forum over het onderwerp "Hoe be leef ik het jodendom Voor zitter is dc ex-journalist Dick Hou waart, in het forum heb- ban zitting mevrouw B Po lak en de heren L v d Kamp en A Soetcndorp Dc aan vang is acht uur. plaaU van handeling de synagoge. Le vendaal 8 Dinsdagavond wordt dc film The tree of life vertoond en houdt prol M Maoz een le zing over het onderwerp "Is raeli Egypt relationship, the prospects ands risks". Le- vendaal H. acht uur Woens dag zelfde tijd. zelfde plaats vertelt drs. C B Arricns over dc vijl ia.ir ambassadeur schap die hij in Israel heeft cht.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3