crisis De leuke (fiscale) kant van pensioen F3j Buitenland schrikt van crisis ï-'ÏBeursweek Britten liggen al jaren dwars Belastingen {LJLf ZATERDAG 22 MEI 1982 „Groot-Brittannië had zijn kin al een hele tijd ver uitgesto ken en heeft er nu verdiend een klap op gekregen". Het was toevallig een Britse jour nalist die deze week in de Brusselse wandelgangen het Europese gevoelen zo tref fend onder woorden bracht. De Europese partners heben het trotse Albion inderdaad een behoorlijke dreun ver kocht, waarvan de echo's nog lang in Europa zullen naklin ken. „De Britten zullen zich voortaan wel wat nederiger gedragen, ze hebben te lang gedacht dat ze hier de lakens konden uitdelen", zei een Franse diplomaat tevreden glimlachend. De vraag is nu: Wat gaan de Britten doen, zullen ze weige ren de nieuwe landbouwprij zen in te voeren, zullen ze voortaan geen penny meer in de Europese kas storten? De Britse landbouwminister Walker wilde in afwachting van regeringsberaad later de ze week in Londen niet voor uitlopen op de mogelijke ge volgen. Dat regeringsberaad heeft in middels plaatsgehad, maar tijdens een debat dat afgelo pen donderdag in het Britse Lagerhuis werd gehouden werd over de inhoud niet veel duidelijk. Groot-Brittannië, zo zei premier Thatcher, zal een volwaardig lid van de ge meenschap blijven. Of het landbouwbesluit ook door de Britten zal worden uitge voerd is echter onduidelijk. Afgelopen maandag doorbrak de Europese Gemeenschap ook de unanieme steun voor het Britse beleid inzake de Falkland-crisis. Acht lidsta ten verlengden de economi sche sancties tegen Argenti nië nog wel. maar slechts met een week. Twee andere, Italië en Ierland, haakten reeds vol ledig af. Diezelfde avond wei gerden de andere Europese ministers van buitenlandse zaken in Luxemburg verder te praten over de omstreden verlaging van de Britse bij drage aan de Europese begro ting, nadat hun Britse collega Pym een laatste compromis voorstel had afgewezen. De dag daarop, dinsdag, stem den een meerderheid van de Europese landbouwminis ters tegen de zin van Groot- Brittannië voor invoering van de nieuwe landbouwprij zen. De Britse opstelling dat de landbouwprijzen niet vastgesteld kunnen worden zolang over het Britse begro tingsprobleem geen overeen stemming is bereikt, werd ge woon terzijde geschoven. Deze gebeurtenissen hingen al wekenlang als dreigende donderwolken aan de Euro pese horizon, maar voor Lon den zelf kwamen ze kennelijk toch nog als een verassing. Tot op het laatste moment ge tuigden Britse diplomaten te genover Europese collega's van hun vertrouwen dat er nog steeds ruimte zou zijn voor verder onderhandelen. „Ze hebben de stemming in Europa net zo slecht aange voeld als die in Argentinië voordat de Falkland-crisis uitbrak", zei een Nederland se diplomaat. En die stemming in Europa was er een van grote irritatie. De andere Europese landen zijn het gewoon beu dat Lon den de Gemeenschap als een soort particuliere melkkoe beschouwd, waarvan je .veel mag eisen maar waaraan je weinig hoeft terug te geven. Wat vooral stak was de voort durende Britse starheid in de maandenlange onderhande lingen over de landbouw en de begrotingsbijdrage, ter wijl Europa wel werd geacht zich snel tegen behoorlijke fi nanciële en politieke kosten solidair te verklaren met Londen in de Falkland-crisis. De besluiteloosheid can de ministers vormde een grotere bedreiging voor het voortbestaan van de Europese Ge meenschap. dan dit besluit dat tegen de zin van de Brit ten is genomen, zo luidde afgelopen week het commen taar van voorzitter Piet Dankert van het Europees Par lement op het landbouwprijzenbesluit. Dankerts' opti misme neemt niet weg dat de Europese samenwerking deze week een forse deuk is toegebracht door in strijd met de traditie tegen de zin van één van de lidstaten in een besluit te nemen. Onze correspondent in Brussel, Ferry Mingelen belicht de achtergronden. Het een had formeel niets met het ander te maken, maar als de sfeer zo verzuurd raakt, dan gaat alles stinken. „Er was geen sprake van een kop peling, maar je zou verwach ten dat ook de Britten een stuk solidariteit met de Ge meenschap zouden laten blij ken", zei een bittere minister Van der Stoel maandagavond in Luxemburg. Opmerkelijk blijft dat de nu ontstane crisis de Europese eenwording voor jaren achterop kan brengen als Londen volstrekt dwars gaat liggen, maar evengoed die eenwording een stapje dich terbij kan brengen. Dat komt door het feit dat voor het eerst de nieuwe landbouw prijzen in Europa met meer derheid van stemmen door de lidstaten zijn goedge keurd. Sinds 1966, toen de Franse president De Gaulle zich verzette tegen de boven nationale bevoegdheden van Europa, geldt in de Gemeen schap als politieke praktijk dat over belangrijke zaken slechts met eenstemmigheid kan worden besloten. Als een land meent dat een vi taal belang van hem wordt geschonden door bepaalde Europese voorstellen, dan kan het met een beroep op die belangen een stemming voorkomen. Men praat dan net zolang door totdat men het eens is. Die praktijk, ge baseerd op het zogenaamde Akkoord van Luxemburg uit 1966, heeft veel tot de Euro pese besluiteloosheid van de laatste jaren bijgedragen. Doorbreking daarvan kan dus van groot politiek belang zijn voor de Europese een wording. Nederland heeft zich altijd al tegen het Ak koord van Luxemburg ver zet, maar kon niet tegen bij voorbeeld de Franse machts positie op. Sinds de stemming dinsdag over de landbouwprijzen is het zeer de vraag of die af spraak uit Luxemburg nog wel bestaat. De Fransen en Italianen die zich daar gaarne van bedienen om hun land bouwbelangen veilig te stel len, menen van wel. Zij vin den dat Groot-Brittannië zich in dit geval niet op de regel van vitaal belang kon beroe pen, omdat de kwestie van de Britse begrotingsbijdrage niet direct met de landbouw prijzen te maken heeft. De Britse landbouwminister Walker constateerde gisteren echter dat het Akkoord van Luxemburg dood is. Hij noemde de Frans-Italiaanse beweringen van het tegen deel: „Cynisch, dom. onsa menhangend en belachelijk". De landen die de weg naar meerderheidsstemmingen in Europa nu hebben openge maakt. „zullen daar nog spijt van krijgen", voorspelde Wal ker. Problemen met de Britten zijn er in de EG al veel geweest. Na enige jaren van lidmaat schap wensten ze ineens te "heronderhandelen". Dat leidde tot de situatie dat op een gegeven moment, tijdens topberaad in Dublin, Europe se staats- en regeringsleiders over boter- en kaasimporten zaten te praten. De basis voor de huidige pro blemen werd in 1979 gelegd. Toen legde de Britse premier Margaret Thatcher de eis op tafel dat haar land aanzienlijk minder geld aan de gemeen schappelijke kas zou gaan bijdragen dan het op grond van het verdrag verplicht was. "I want my money back", zo zei ze tijdens Euro pees topberaad. eind 1979. De partners van Engeland in de EG erkenden dat het Ver enigd Koninkrijk terecht met een probleem zat. De Britten die betrekkelijk arm waren moesten grote sommen af dragen. Op 30 mei 1980 werd men het eens over een rege ling. Over het jaar 1980 na men de negen 3.149 miljoen gulden van de Britse bijdrage over en vorig jaar betaalden ze voor het Verenigd Konink rijk nog eens 3.778 miljoen gulden. Achteraf bleek dat de EG-uitgaven zeer waren mee gevallen en dat de Britten een veel te grote compensatie hadden ontvangen. Het akkoord van 1980 omvatte ook bepaalde toezeggingen voor het jaar 1982. Grote irri taties onstonden bij de negen toen Engeland al meteen een compensatieregeling "voor de eeuwigheid", maar min stens voor zeven jaar begon nen te eisen. Om zijn EG- partners te dwingen tot een regeling legden de Britten meteen maar de koppeling met de landbouwprijzen. De verhouding tussen Groot- Brittannië en zijn EG-part- ners was door dit alles al ta melijk gespannen toen Enge land om de Falkland-cilan- den in conflict met Argenti nië geraakte. Binnen enkele dagen troffen de EG-landen een regeling die hun solidari teit met hun partner Enge land aantoonde: de gemeen schap legde een importstop op alle Argentijnse goederen. In de laatste weken is echter de relatie tussen het Verenigd Koninkrijk en zijn negen EG- partners duidelijk verslech terd. Dat de Britten vrijwel niets toegaven op hun harde eisen voor financiële com pensatie, dat ze een band leg den met de Europese land bouwprijzen. heeft veel kwaad bloed gezet bij de ove rige EG-landen. (ANP). Als één van de aantrekkelijke kanten, welke pleiten vóór de omzetting van een eenmans zaak of firma in een besloten vennootschap (B.V.) wordt steevast genoemd: de moge lijkheid om fiscaal aantrek kelijke pensioenvoorzienin gen voor de direkteur-aan- deelhouder te creëren. Hier wordt een terrein betreden, vol voetangels en klemmen, die moeizaam omschreven zijn in lijvige boekwerken. De hoogte van de pensioenen en de berekeningswijze van de pensioenverplichtingen vormen vele malen onder werp van strijd tussen fiscus en belastingbetalers. Maar la ten we eens proberen de zaak. sterk vereenvoudigd, uit de doeken te doen. Spectaculair Velen, die in het arbeidsproces zijn opgenomen ontvangen een salaris en een "uitgesteld salaris". Dat noemen we dan "penisoen". De uitbetaling geschiedt periodiek vanaf de pensioengerechtigde leeftijd (of aan de weduwe en wezen bij eerder overlijden). ting" op de balans zetten en in ëén klap ten laste van het fiscaal resultaat boeken. Dat leidt soms tot spectaculaire resultaten in de vennoot schapsbelasting-sfeer. Later, als de pensioen-uitkerin gen gaan vloeien, moet de ontvanger daarover inkom stenbelasting betalen. De mogelijkheid tot afkoop biedt dan weer interessante fiscale perspectieven. Redelijke beloning Het ligt voor de hand. dat men bij een dergelijke regeling de pensioen-aanspraken tot on gekende hoogte wil opstu wen. Daar steekt de wet evenwel een stokje voor: de regeling moet wel een "ech te" pensioenregeling blijven, dat wil zeggen de uitkerin gen. die een verzorgingska rakter hebben, mogen niet uitgaan boven hetgeen naar maatschappelijke opvattin gen. mede in verband met diensttijd en genoten belo ning. redelijk moet worden geacht. door J. Booij belastingadviseur De normale situatie is. dat een bepaalde premie wordt be taald (de hoogte houdt ver band met het geldende sala risniveau), waartegenover - als de gelegenheid zich voor doet - de pensioenuitkerin gen kunnen worden gencas- seerd. De ten laste van het be drijf gekomen premies zijn als kosten aftrekbaar. Een vaste pensioenregeling voor de directeur-aandeel houder is er gewoonlijk niet. Hij had zijn eenmanszaak, gooide daar het kleed van de B.V. over heen. maar bleef in wezen dezelfde harde werker, die investeerde in zyn bedrijf. Nu kan zo'n per soon gedurende zijn actieve periode in zyn eigen B.V. een directiepensioen opbouwen. Zonder dat pensioenpremies bij een verzekeringsmaat schappij worden gestort, kan men op de balans een "pen sioenverplichting" opnemen, zodat er elk jaar een (flink) bedrag als "toename pen sioenverplichting" ten laste van het fiscaal resultaat kan worden gebracht Dat is dus erg mooi: mets betalen en toch een aftrek. De boeking levert liquide middelen op. die weer (tijdelijk) voor de bedrijfsvoering kunnen wor den gebruikt. Het gebeurt wel, dat gedurende een reeks van jaren geen pen sioen is toegekend: of omdat de resultaten van de B.V. daarvoor geen aanleiding vormden óf omdat men een voudig geen fiscaal beleid voerde Dan kan men in het jaar van pensioen-toeken ning een zeer belangrijk be drag, betrekking hebbend op de achterliggende dienstja ren, als "pensioenverplich- Zo geldt als maatstaf, dat men per dienstjaar 1 3'4% per dienstjaar aan pensioen "ver dient". Bij 40 dienstjaren komt men dan op 40x1 3 4% of op 70% van het salaris voor het ouderdomspensioen: het weduwenpensioen is veelal 70% van het ouderdomspen sioen, het wezenpensioen weer per kind 20*'- van het weduwenpensioen. Als de 40 dienstjaren met worden ge haald (de functie van direk- teur oefent men veelal maar een beperkte tijd uit), is een hoger percentage (b.V .i V - per dienstjaar) verdedigbaar. Dat percentage (van - zeg maar 1 3/4) wordt toegepast op de "pensioengrondslag" (dat is veelal het salaris, vermin derd met de A O W.-uitke ring) en op die wyze verkrijgt men als uitkomst het toelaat bare pensioen. Dat alles wordt dan vastgelegd m een "pensioenbrier. De inbouw van het A O W -pensioen leidt tot een heel technisch geknutsel. Pensioen-B.V. Op den duur kan de "pensioen pot" zodanig groot geworden zijn. dat het verlangen boven komt om de gelden los te ma ken van de financiële risico's van het bedrijf. Men kan. als de liquide midde len dat toelaten, het bedrag bij een verzekenngsmaat schappij storten. Maar ook gaat men wel over tot de crea tie van een "Stichting Direk- tiepensioenfonds" of tot de oprichting van een eigen "pensioen-B.V.", die de pen sioengelden en de pensioen verplichting overgeheveld krijgt. Een dergelijk initiatief moet vanwege de fiscale ge varen wel met zorg worden begeleid! Na een aanvankelijk hogere in zet gaf de Amsterdamse ef fectenbeurs in deze gebroken week opnieuw enig terrein prijs. Veel gedécideerder ge droeg zich de Newyorkse ef fectenbeurs, waar in snelle vaart vele noteringen werden afgebroken. Sedert in de eer ste week van mei de koerstop van 869 was bereikt, werd de ze week na vier dagen handel een stand van 832 bereikt, wat vergeleken met het slot van de vorige week een ver lies inhield van 25 punten. Maar het meest opvallende was toch wel de forse koersval op de Amsterdamse obligatie- markt. Sedert het kabinet- Van Agt 2 uit elkaar is geval len, zijn daar de verkopen op gang gekomen. Het blijken vooral buitenlandse beleg gingskringen te zijn die met aanbod op de markt verschij nen. Deze zijn duidelijk ge schrokken van de politieke situatie, die uitgelegd wordt als een teken van toenemen de instabiliteit op het binnen landse front. En wat buiten landers het meest vrezen als zij buiten hun grenzen beleg gen, is wel de onrust op poli tiek gebied in het land waar zij hun gelden aan toever trouwen. De moeilijke situa tie op de Belgische kapitaal markt is daar een goed voor beeld van. Ook om deze reden is het drin gend noodzakelijk dat er zo snel mogelijk een einde komt aan de huidige demissionaire regeringsperiode. Want aan houdende druk op de obliga- tiemarkt is een bedreiging van de rentestand. Deze was in ons land juist zo fraai aan het zakken en voor staatsle ningen beneden de 10 pro cent terechtgekomen. Maar de laatste staatslening, die kortgeleden met een coupon van 10 procent op 100,7 pro cent nog een enorm succes was, zakte deze week door de aanhoudende koersdruk tot even 99 procent weg. Het rendement is hierdoor tot ongeveer 10,5 procent geste gen. Een nieuwe staatsle ning. zo hij nu geplaatst zou moeten worden, zou daarom een rente moeten dragen van 10.5 procent. Gelukkig duurt het nog tot begin juni voor de storting op de laatste staatsle ning moet plaatsvinden. En tot zolang heeft het ministe rie in elk geval nog de tijd. Maar het zou voor de rente ontwikkeling in ons land fu nest zijn als de volgende staatslening een hogere rente zou moeten dragen dan de laatste van 10 procent. Toch blijft het onzeker hoe het er financieel in ons land toe zal gaan. Want ook al zou de Voorjaarsnota, zoals die door de meerderheid van het kabi net-Van Agt 2 is aanvaard, in derdaad door de Kamer wor den goedgekeurd, dan nog is het niet duidelijk wat er na de verkiezingen later dit jaar voor beleid zal worden geko zen. Daarom moet gevreesd worden dat het buitenland zich de gehele zomer gereser veerd zal blijven opstellen te genover de gulden en de eerstvolgende nieuwe staats leningen. Zodoende lijkt er voorlopig een einde te zijn gekomen aan de periode van rentedaling in ons land. Overigens is ook in de Verenigde Staten het pleit nog steeds niet beslecht en moet het Congres zich nog uitspreken over de wijzi gingsvoorstellen van de Amerikaanse begroting. En zolang dat niet is geschied, blijft ook de financiële sector in dat land zich gereserveerd opstellen. De bankrente vol hardde deze week dan ook zijn onbewegelijkheid op het nu al enkele maanden duren de niveau van 16 tot 16,5 pro cent. Voor Wall Street is dat een gro te teleurstelling, want de hausse van april, begin mei die het koerspeil van 795 tot 869 bracht, putte voorname lijk zijn steun uit hoop en ver wachting voor een positieve oplossing van de begrotings problemen en daarop geba seerde rentedaling. Dat het er nog altijd niet van is geko men en daardoor de extreem hoge rente onverminderd voortgaat de Amerikaanse conjunctuur uit te hollen en de te hebben vertoond en voor mei mag hetzelfde worden ver wacht. Vele Amerikaanse on dernemingen dreigen daar door andermaal een ongun stig kwartaal af te draaien Maar ook op de Amsterdamse beurs sprak deze week de re cessie een hartig woordje mee. Een aantal vooraan staande ondernemingen lie ten zeer teleurstellende be- drijfsbenchten los die ongun stig op de koers inwerkten Zo wijzigde Kluwer onver wacht zijn eerdere tamelijk gunstige verwachtingen voor 1982 in een fikse winstdaling Ook Buhrmann-Tetterode zal door dc recessie dit jaar flink minder verdienen, evenals Norit Nijverdal-Ten Cate. dat zich vorig jaar zo krachtig wist te herstellen, weigert pertinent iets te zeggen over het verdere beloop dit jaar en teleurstellende berichten kwamen er ook al van Schui- tema en Van Dorp Al deze ondernemingen zagen hun aandelen flink teruglo pen in koers De grote inter nationale concerns meldden deze week hun MT -t< kvil taalcijfers. AKZO en Philips boekten een hoger bedrijfsre sultaat maar door lager ont vangsten van deelnemingen door C. Wagenaar en hogere financieringslasten liet de netto-winst een daling zien. By Unilever was het precies andersom want hier was de netlo-win&t hoger dan vong jaar maar het bednjfs resultaat wat lager Alleen de Koninklijke Shell kon zijn voordeel putten uit de tijde- lyk lagere oliepryzen op de spotmarkten en flink meer verdienen Toch was het kenmerkend voor de beursstemming dat alleen AKZO een paar gulden terug moest, maar dc ander inter nationals vrijwel niet op deze berichten reageerden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21