EIDSCH DAGBLAD Hevige strijd om Falklands data CDA en 1) 66 willen volwaardig kabinet makelaardij bv Nieuw voorstel ontwapening VS M Politie pakt brandstichters Haags stadion Groep Franse sportlieden beschoten Veiligheidsraad vanavond weer bijeen Twaalf doden bij explosies in Beiroet H MM ^S-SPIT.^ Liever relatie dan een huwelijk tATERDAG 22 MEI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36785 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN bismu wfltsffgtfl VoorUnrs cotobn 28 PAGINA'S Prof. Haspels: "Kappen met te zware pil Bulletje Boonesta, Scheiding en alimentatie Bij het afscheid van Piet DEN HAAG (GPD) - De Haagse politie heeft de daders gearres teerd van de brandstichting in het Haagse voetbalstadion het Zuiderpark. Van het viertal dat in de leeftijd va rieerde van 19 tot 25 jaar hebben er twee inmiddels toegegeven de brand, die een schade aanrichtte van rond de 1,5 miljoen gulden, te hebben aangestoken. Een derde heeft bekend als uitkijk gefungeerd te hebben. De Haag se politie verwacht binnen af zienbare tijd nog een vijfde per soon aan te houden. Zoals bekend ging de eretribune van het FC Den Haag-stadion in de nacht van zaterdag 3 op zon dag 4 april geheel in vlammen op. De plaatselijke eredivisiever eniging FC Den Haag had op za terdagavond de voor de dreigen de degradatie zo belangrijke thuiswedstrijd tegen Haarlem met 4-0 verloren en dat nu bleek voor de vijf „supporters" net iets teveel van het goede te zijn ge weest. Nadat ze direct na afloop van de wedstrijd reeds acht ruiten van de bestuurskamer hadden inge worpen, togen de vijf de binnen stad van Den Haag in. Daar werd in een cafe afgesproken 's nachts terug te keren naar het Zuiderpark en de ere-tribune in brand te zullen steken. Alle vier de daders zijn oude be kenden van de Haagse politie. Zij werden al eerder aangehou den voor vermogens- en ge weldsdelicten. De Haagse politie heeft uitgerekend dat het bijna zeven weken durende onderzoek 3700 manuren heeft gekost. GRONINGEN (ANP) - Een kwaad geworden vriend van een prostituée in Groningen, heeft gisteravond met een pistool ten minste drie schoten gelost op een groep van ongeveer 25 doof stomme Fransen die door een rosse buurt van de stad wandel de. Een 24-jarige Fransman werd op een afstand van ongeveer 60 meter in zijn rechterbeen getrof fen. De man liep een vleeswond op en leed aanzienlijk bloedverlies doordat hij na getroffen te zijn nog enige honderden meters was doorgerend voordat hij zich in veiligheid waande. Het slachtof fer werd opgenomen in het aca demisch ziekenhuis in Gronin gen. Zijn toestand is goed en hij zal morgen met het Franse gezel schap dat dit weekeinde in Gro ninger) deelneemt aan een sport toernooi, weer naar Frankrijk te rug kunnen keren. De schietpartij vond plaats op de Vijfde Drift. Een van de kogels ging dwars door een geparkeer de auto terwijl een andere kogel een raam van een meer dan hon derd meter verder gelegen wo ning doorboorde. Bewolking BEIROET (AP) - By de ontplof fing van twee bommen langs een drukke winkelstraat in west-Bei- roet zijn gisteren twaalf mensen om het leven gekomen en onge veer twintig anderen gewond ge raakt. Bij de eerste ontploffing in een winkel, vielen geen slachtoffers. De tweede explosie, vijf minuten later, was zo krachtig dat een derde deel van een acht verdie pingen tellend gebouw werd ver woest. In het gebouw waren de kantoren gevestigd van het blad "Al-Murabit", van de links poli tieke partij "Murabitoun". Ver der werd grote schade aange richt aan de Gamal Abdel Nasser Moskee. Smokkelaars bijbels vrij SCHIPHOL (ANP) - De 29-jarige theologiestudent Rein Dekker en zijn 24-jarige vrouw Jedidjah zijn gisteravond in Nederland te ruggekeerd, na ruim drie weken in Tsjechoslowaakse gevange nissen te hebben doorgebracht. Het echtpaar werd op 30 april in Bratislava betrapt bij een poging om christelijke lectuur Tsjecho- slawakije binnen te smokkelen. Onder de vloer van een caravan achter hun auto hadden zij twaalfhonderd bijbels, en andere christelijke geschriften verbor gen. Dekker en zijn vrouw wer den van elkaar gescheiden en af zonderlijk achter slot en grendel gezet. Op de dag van hun vrijla ting zagen ze elkaar voor het eerst terug. FALKLAND EILANDEN - Commando's van de Britse hijsen de Engelse vlag op de Falkland-eilanden. Het gebeurde kort nadat de landing was uitgevoerd. De foto werd in Londen gepubliceerd nadat zij was doorge seind door een van de oorlogsschepen. zuidwesten opklaringen. Middagtem- peratuur 19 graden, aan zee enkele gra den lager. Matige zuidwesten wind. Voor zondag wordt wisselende bewol king met een kleine kans op een bui verwacht. De middagtemperatuur zal liggen rond de 17 graden. 23 mei 1982 Zon op: 05.35 uur, zon onder: 21.38 uur. Maan op: 06.08 uur, maan onder: 22.03 Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.56 en 16.18 uur, laagwater 12.14 en 00.37 uur. 24 mei 1982 Zon op: 05.34 uur, zon onder. 21.40 uur. Maan op: 06.45 uur, maan onder: 23.23 Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.40 en 17.03 uur. laagwater 00.37 en 12.58 uur. DEN HAAG (GPD) - CDA en D'66 vinden dat het door hen te vor men tussenkabinet een volwaar dige opdracht moet krijgen. In een brief aan informateur Steen kamp zeggen de beide fracties dat het nieuwe minderheidskabi net alles moet doen wat in het be lang van het land is. Gezien de slechte situatie zal daarbij de na druk vallen op het sociaal-econo mische beleid. De informateur, die vandaag tus sentijds verslag aan de koningin zal uitbrengen, wil zich maandag ervan vergewissen of binnen het parlement voldoende steun voor een dergelijk interimkabinet te vinden is. Hij spreekt daartoe met PvdA-fractieleider Wim Meijer en zijn WD-collega Ed Nijpels. Beiden hebben overi gens al, in reactie op de brief van CDA en D'66, laten weten in het geheel niets te voelen om het ka binet te gedogen. Premier Van Agt heeft Steenkamp inmiddels een lijstje overhan digd met onderwerpen, die nog voor eind juni door de Kamer be handeld moeten worden. Dat be treft de wetsontwerpen inzake de solidariteitsheffing, de rege ling kleine aardgasvelden en de herstructurering van de kinder bijslag. Worden deze maatrege len niet op tijd behandeld, dan zou daarmee een fors gat in de rijksbegroting geslagen worden. In totaal gaat het om enkele mil jarden. Uit de brief van de fracties van CDA en D'66 blijkt dat nieuwe verkiezingen gehouden zullen worden in de laatste week van september of begin oktober, „di rect na Prinsjesdag". Aan de andere kant hebben de De mocraten hun eis laten vallen dat het regeerakkoord moet worden bijgesteld. Zoals verwacht, zul len de ministersposten in het nieuwe kabinet verdeeld worden in een verhouding 10 CDA - 5 D'66. De brief is opgesteld door de frac tieleiders Lubbers en Brink horst. De gehele vrijdag hebben de Democraten vergaderd over de invulling van de eerder be kendgemaakte voorwaarden. Zo als Lubbers woensdag al had la ten weten, hebben deze nauwe lijks tot meningsverschillen ge leid. De fractie heeft zich verder bezig gehouden met het vinden van kandidaten voor de twee nieuwe ministersposten die de partij toe gewezen krijgt. Naar verwach ting gaat het daarbij om de de partementen van binnenlandse zaken, en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het CDA kan dan rekenen op sociale za ken, onderwijs en wetenschap pen, buitenlandse zaken en CRM. Een probleem vormt nog het mi nisterie van defensie, tot nu toe vervuld door minister Van Mier- lo (D'66). Op zijn vroegst zal hij pas zondag beslissen of hij aan wil blijven, of net als de PvdA- bewindslieden zijn ontslag indie nen. In tegenstelling tot de ande re bewindslieden was Van Mier- lo niet aanwezig bij het fractiebe- raad. LONDEN/BUENOS AIRES/NEW YORK (GPD, AFP, Reuter, UPI) Zowel Argentinië als Engeland meldden vanochtend successen in de zware strijd om de Falkland- eilanden. Volgens de Britten is er een belangrijk brugge- hoofd gevestigd nabij Port San Carlos op Oost-Falkland. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, Costa Mendez daarentegen, zei vanochtend in Buenos Aires dat Argentinië als overwinnaar uit de gevechten tevoorschijn was gekomen. "De aanval is afgeslagen". Costa Mendez gaf die verklaring voor zijn vertrek naar New York waar hij de zitting van de Veilig heidsraad zal bijwonen. Gister avond kwam de raad al bijeen om de Falkland-crisis te bespre ken, maar nadat de Engelsen en de Argentijnen over en weer hun verwijten hadden geuit, werd de vergadering verdaagd tot negen uur vanavond (Nederlandse tijd). De Argentijnse onder-minister van buitenlandse zaken Enrique Ros herhaalde in de Veiligheidsraad de aantijging dat Groot-Bnttan- niê de koloniale macht probeert te handhaven. De Britse ambas sadeur Sir Anthony Parsons leg de vooral de nadruk op twee punten: de Argentijnen zijn met het geweld begonnen en de Brit ten willen best onderhandelen. Tijdens de bijeenkomst wond een diplomaat zich heftig op over het feit dat vele jonge mensenlevens worden opgeofferd aan de strijd tussen beide landen. "Dit is toch potdomme een Pinokkio-oor- log", riep hij uit. In de woorden van Parsons vertaalde zich dat in: "Geen andere keus dan het recht van zelfverdediging uitoe fenen". VN-secretaris-generaal Javier Pe rez de Cuellar verklaarde gister avond in de Veiligheidsraad een oplossing binnen handbereik te hebben gehad. De Peruviaanse diplomaat kreeg grote lof toege zwaaid voor zijn hardnekkig streven de nu ontbrande strijd te voorkomen. Verliezen Militaire waarnemers en Britse correspondenten die de invasie meemaakten verklaarde de afge lopen nacht dat er in mensenle vens een hoge prijs is betaald. Maar een woordvoerder van het Britse ministerie van defensie verklaarde vanmorgen dat er aan Britse zijde drie doden en 27 ge wonden zijn gevallen. Twee mili tairen worden vermist De woordvoerder wilde niet zeg gen of dit verliescijfer alleen slaat op de troepen die aan land zijn gegaan of dat daarbij ook slachtoffers aan boord van Britse schepen zijn inbegrepen. Verder maakte het ministerie bekend dat twee Engelse schepen ern stig beschadigd waren. "Ze zijn getroffen door bommen bij de reeks aanvallen die tegen onze strijdkrachten zijn uitge voerd". Drie andere beschadigde- Engelse schepen blijven opera tioneel. aldus de bekendmaking. Volgens het ministerie van de fensie in Londen hebben de Ar- aantrekkelijke nieuwe sieraden breestraat 106 leiden tel. 071-121645 vraag naar tine kromhout pr. 01718-25286 6aauOENp ENTRECOTE SPECIAAL 300 GR. jnet gemengde salade, fijne frietjes, warm stokbrood en sausjes 24.00^ gentijnen zestien vliegtuigen verloren: negen Mirages, vijf Skyhawks en twee Pucaras. Ver der zouden vier Argentijnse heli kopters verloren zijn gegaan. Eerder werden andere cijfers over de Argentijnse verliezen ge geven. De Argentijnen zelf hebben geen officiële cijfers van verliezen be kend gemaakt. De pers die onder strenge censtuur staat meldde vanochtend vrijwel uitsluitend successen. Zo werd gemeld dat er vijf Britse oorlogsschepen in de val waren gelokt. Vervolgens waren ze zwaar beschadigd of tot zinken gebracht. Paus Johannes Paulus II heeft vandaag tijdens een mis in de St. Pieter die was opgedragen aan de vrede op de Falkland-eilan den, Argentinië en Engeland op geroepen om blijk te geven van "zeer veel goede wil" en de on derhandelingen over hun geschil te hervatten. De paus, die er vermoeid uitzag en met hese stem sprak, droeg de mis op met Argentijnse en En gelse kardinalen die hij speciaal had ontboden. Ook de ambassa deurs van Argentinië en Enge land in het Vaticaan woonden de mis bij. (zie ook pagina 8) DEN HAAG (ANP) - Steeds meer mensen willen relatie bemiddeling in plaats van huwelijksbemiddeling. Een niet onbelangrijk aantal zoekt alleen vriendschappe lijke contacten, bijvoorbeeld om samen recreatief bezit te zyn. De erkende huwelijks- bemiddelingsbureaus zullen daar op moeten inspelen. Dit schrijft de raad van toezicht op de dienstverlening voor huwelykscontacten in zyn "beleidsnota 1982", die giste ren is gepubliceerd Het aantal erkende instellingen op het gebied van de huwe- lyksbemiddeling is in 1981 opgelopen tot 14. Vergeleken met 1980, toen dit aantal tien bedroeg, is ook de toeloop met ongeveer twintig procent toegenomen. Het aantal personen in Neder land dat wel een partner wil maar er niet in slaagt deze te vinden ligt echter aanmerke lijk hoger dan de inschrijvin gen bij de dienstverlenende instellingen, aldus de raad. Dit komt onder andere omdat bij steeds meer mensen de vraag naar huwelyksbemid- deling, verschuift naar rela tiebemiddeling. Veel mensen willen allereerst een partner vinden en het huwelijk zien zy als mogelijk latere fase. WASHINGTON (AFP) - President Reagan zal waarschijnlijk op 9 juni in Bonn met een derde voor stel ter beperking van bewape ning komen, nu van troepen en conventionele wapens in Cen- traal-Europa. Dit na zijn voorstel van 18 november voor zogeheten "Euro"-raketten voor de middel lange afstand in Europa en dat van 9 mei voor de beperking met eenderde van de strategische in tercontinentale kernraketten van de beide supermogendheden. Dit is gisteren uit officiële Ame rikaanse bron vernomen. Zyn voorstel zou neerkomen op een evenwichtige vermindering in twee fasen van de troepen en conventionele bewapening van NAVO en Warschau pact in Eu ropa om tot gelijke kracht te ko men. Over "evenwichtige weder zijdse troepenvermindering in Centraal-Europa" (Mbfr-overleg) wordt al negen jaar onderhan deld in Wenen, maar zonder eni ge vrucht. Belangrijkste reden is dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie sterk van mening verschillen over de huidige we derzijdse sterkte. Om deze im passe te doorbreken wil de presi dent een directe eerste fase van evenwichtige beperking aan bei de zijden voorstellen, evenals hij dit recentelijk voor de strategi sche kernwapens heeft gedaan. Het voorstel zal hij volgens dezelf de bron in Bonn lanceren in een rede voor de bondsdag. De dag erop neemt hij deel aan de top van de staatshoofden en rege ringsleiders van de NAVO. President Reagan zal waarschijn- lyk niet instemmen met deelne ming aan Amerikaans-Russisch topoverleg dit jaar, als er geen verbetering komt in de betrek kingen tussen beide supermo gendheden in het algemeen. Dit is gisteren verklaard door een hoge Wcstelyke diplomaat in Moskou, die anoniem wenste te blyven en wiens nationaliteit in het betreffende bericht van een Amerikaans persbureau zelfs niet werd genoemd De diplomaat zei, dat er een serie "vervelende en irriterende kwes ties" tussen de twee landen bly ven bestaan, zoals byvoorbecld Polen. Afghanistan en Sowjet- verzet tegen een regeling voor Namibië. Tl WERELD. LM/O, n STREEK ■ll if Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. r

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1