Nagalm 'jawoord' klinkt lang door Een gescheiden vrouw heeft een stempel 'Maatschappelijke discussie' ook tot mislukken gedoemd Alimentatie is en blijft heet hangijzer Jk kon me in het begin wel achter elke boom verschuilen ZATERDAG 22 MEI 1982 Extra PAGINA 17 Het is heel aardig van minister De Ruiter dat hij zijn secondanten opdracht heeft gege ven een maatschappe lijke discussie aan te zwengelen over de duur van de alimenta tieplicht. Het begrip alimentatie is een heet hangijzer van de jaren tachtig. Het verdient ruimschoots aandacht, immers, tienduizen den mensen worden er jaarlijks mee gecon fronteerd. En let wel: er is in Nederland een bedrag van in totaal 7V2 miljard gulden mee gemoeid. Maar bevredigend zal die discussie hoogst waarschijnlijk nooit gaan verlopen. De hamvraag na de ge middelde scheiding is: hoe komen de part ners, die plotseling twee huishoudens gaan voeren, aan geld om het boeltje draai ende te houden? En die hamvraag blijft recht overeind staan. Want het nieuwe wetsont werp over deze kwes tie én de aanzet voor een 'maatschappelijke discussie' over alimen tatie kunnen slechts onbevredigende ant woorden gaan opleve ren. De standpunten van de belanghebben den staan vast, en die standpunten liggen zo ver uiteen als maar mogelijk is. De nagalm van het 'ja woord klinkt nog lang na de scheiding door. Mis schien wel een leven lang. Even oneerbiedig voorbij gaand aan al het persoon lijke, emotionele leed dat een scheiding voor de be trokkenen teweeg brengt: het zullen ook (juist) de materiële zaken zijn die voor wrijving en zelfs tot frustraties kunnen leiden. En dat inderdaad een le ven lang. De gevallen zijn bekend. Regel matig duiken er in kranten berichten op over 'alimenta tie-veteranen', die na enkele tientallen jaren een proces te gen hun gewezen partner hebben aangespannen. Om eindelijk eens van die maan delijks terugkerende beta ling, aan iemand die ze na 40 jaar niet eens meer kénnen, af te komen. Maar het kan ook een proces zijn waarin de alimentatie-plichtige wil aan tonen dat de ex-partner ook zonder die maandelijkse uit kering voldoende heeft om van te leven. Dan wel dat zij (want meestal gaat het om de vrouw) al lang weer een nieu we partner heeft, die voor haar zorgt. Omgekeerd gaat het verhaal natuurlijk ook op. Dan wordt het een verhaal over vrouwen met kinderen, die de eindjes nauwelijks aan elkaar kun nen knopen. Of dat van vrou wen, voor wie het elke maand opnieuw bidden en smeken is voordat de alimentatie wordt overgemaakt door hun Het is een open deur, maar het moet toch even gemeld: steeds meer huwelijken lo pen op de klippen. Steeds meer vrouwen ook doen, om dat ze niet langer de financië le support van de ex-echtge noot kunnen of willen genie ten, een beroep op de bij stand. Die pot heeft het al zwaar genoeg te verduren. Juist daarom tracht minister De Ruiter orde te scheppen in de chaos. Hij gaf een ge wichtige 'interdepartementa le werkgroep Limitering Ali mentatie' opdracht de ali mentatie-kwestie te bestude ren, nadat in de Kamer ver schillende malen tevergeefs het punt werd aangesneden. Verhaal Het plan, waarmee die werk groep nu naar buiten komt, hinkt op twee gedachten. Enerzijds kwam zij met een voorstel, dat inmiddels door de Tweede Kamer is aange nomen. Daardoor kunnen ge meenten bijstandsuitkerin gen aan gescheiden vrouwen voortaan op de ex-echtge Een scheiding brengt vaak ongedachte financiële rompslomp en narigheid met zich mee. Niet in de laatste plaats voor de (jonge) vrouw aan wie de zorg en opvoeding voor de kinderen ivordt toe vertrouwt. (Foto geënsceneerd) noot verhalen. De gemeenten kunnen die bijstand óók vor deren wanneer de partijen bij de scheiding onderling had den afgesproken af te zien van alimentatie (het nihil-be- ding). Met de nieuwe wet wil de Kamer voorkomen dat de kosten van echtscheidingen op de gemeenschap worden afgewenteld. De regering ver wacht hiermee jaarlijks 15 tot 20 miljoen te besparen. Tweede deel van het plan: de werkgroep tracht nu een dis cussie op te zetten over de duur van de alimentatie. Ze heeft de stelling geponeerd dat niemand langer dan twaalf jaar alimentatie zou moeten betalen. Tenzij het een zeer langdurig huwelijk betreft, dat wordt ontbonden, of er een groot gezin moet worden onderhouden. In die gevallen zou de rechter de termijn met nog eens zes jaar kunnen verlengen. En die rechter zou by alle echtschei dingen tegelijk moeten vast stellen hoe lang die maande lijkse tegemoetkoming dient te worden betaald. Alimenta tie 'voor het leven' acht de werkgroep geen rechtvaardi ge zaak. Want de 'maatschap pelijke' achterstand van de gene, die alimentatie ont vangt, moet ééns ingelopen zijn. En kinderen blijven niet altijd thuis bij moeder, zo oordeelt de werkgroep. Ontevreden Dat er méér duidelijkheid moet komen over het hoe en waar om van alimentatie is een uit gemaakte zaak. Voor dege nen die een huwelijk hebben beëindigd is het nu maar af wachten of, en zo ja, hoeveel, geld er wordt 'geschoven'. El ke rechter maakt dat per ge val uit. Die willekeur is maar al te vaak reden voor gemor. Het is al frustrerend voor twee mensen, die niet meer met elkaar willen leven, om financieel aan elkaar verbon den te blijven. Maar boven dien zal de hoogte van de ver goeding de gever ervan snel te veel en de ontvanger te weinig zijn. Het eeuwige di lemma. Maar al te veel resultaat zal De Ruiter c.s. niet behalen. De belangenbehartigers van die duizenden gescheiden men sen, die maandelijks met het fenomeen alimentatie te ma ken krijgen, moeten het woord doen En geen van die groeperingen, organi saties die óf v mannen, dan wel beide sexen vertegenwoordigen, is blij met het voorstel om de ali mentatie te beperken tot een termijn van twaalf jaar. De moeite van de overheid om de bestaande regeling -die in sommige gevallen daadwer kelijk 'levenslang' betekent- te verbeteren, is dus bij voor baat tot mislukken gedoemd. De bond van gescheiden vrou wen 'Divortium' bijvoor beeld is allerminst te spreken over die beperking van de ali mentatie-duur. De Hillegom- se mevrouw Bouwman, be stuurslid van Divortium, daarover: "Voor onze doel groep, de wat oudere vrou wen en vrouwen met kinde ren, kan geen limiet worden gesteld. Die vrouwen kunnen immers geen kant op? Er wordt zo vaak beweerd dat vrouwen met wat oudere kin deren bést kunnen gaan werken. Nou, ik heb zelf wat grotere kinderen, en ik kan u vezekeren dat de zorg voor oudere kinderen vaak nog groter is als voor de kleinen. En dan heb ik het nog niet eens over de enorme schaar ste aan werk, waar we in deze tijd ook mee zitten". Kou Mevrouw Bouwman zegt het ook onredelijk te vinden dat de alimentatie, die de man voor zijn kinderen betaald, van de bijstandsuitkering die de vrouw krijgt wordt afge trokken. "En verder is het niet eerlijk dat de vrouw na haar huwelijk in de kou wordt gezet. Want tijdens het huwelijk heb je allebei je in breng". Divortium wil volgens de Hille- gomse streven naar een vaste norm bij het bepalen van de hoogte van alimentatie, zodat iedereen weet waar hij aan toe is. De bond denkt aan één derde van het bruto inkomen van de man, minus de door hem te betalen pensioenpre mie. "Maar dan met de kant tekening dat de man niet on der het minimum-inkomen uitkomt, want dat vinden wij ook weer niet nodig. Wij vin den dat een gescheiden vrouw eenzelfde bedrag moet ontvangen als bijvoorbeeld een weduwe". Overigens is Divortium het wel eens met de nieuwe wet, waardoor de bijstand als ali mentatie op de ex-echtge noot wordt verhaald. Me vrouw Bouwman: "Wij heb ben al jaren lopen roepen dat de misbruik van het nihil-be- ding schrikbarend is toege- De belangenvereniging voor de mannen. Man '79, vindt weer heel andere aspecten aan de alimentatie-kwestie oneer lijk. Om er maar een paar te noemen: als de alimentatie- plichtige man hertrouwt, wordt het inkomen van zijn 'nieuwe' vrouw bij het zijne opgeteld als het erom gaat de hoogte van het bedrag te be talen. Die tweede vrouw be taalt dus even hard mee aan het onderhoud van de gewe zen vrouw. Dat moet een hard gelag zijn. Andersom gaat die regel niet op. De vrouw, die alimentatie ontvangt terwijl ze misschien al lang en breed met iemand anders samenwoont, zit rede lijk safe. Ze kan namelijk be weren dat die man in huis al leen een kostganger is. Het verhaal gaat niet meer op zo dra ze hertrouwt. Ziek De voorzitter van Man '79, de Leidenaar P. Prinsen, is over die kromme regels allerminst te spreken. Nog minder en thousiast is hij over de nieu we wet. "Het gaat niet aan om een economische factor als de kosten voor de gemeen schap naar voren te brengen in de discussie over alimenta tie. Het hele systeem is een zieke toestand. Als je weet, dat ongeveer 70 procent van het aantal echtscheidingen door vrouwen wordt aange vraagd mag het duidelijk zijn dat scheiden iets is dat met emancipatie samenhangt. Maar die emancipatie is in eens ver te zoeken als het er om gaat de man te laten bloe den. Al jaren zoekt de over heid naarstig en krampachtig naar een rechtsgrond, waar op de man verplicht kan wor den gesteld om alimentatie te betalen. Maar die rechts grond is er helemaal niet. Het is toch te dol dat bijvoorbeeld een vrouw, die nog jong is en geen kinderen heeft, óók recht heeft op financiële by- stand van haar ex-man'" Volgens Prinsen is het bepalen van de hoogte van alimenta tie nog altyd natte-vinger werk. "Ik ken voorbeelden genoeg waar de gemiddelde norm, aan de hand waarvan de hoogte van de alimentatie wordt berekend, helemaal niet wordt gehanteerd. En zo n rechtszitting is een lach wekkende aangelegenheid. Niemand hoeft zyn verklarin gen onder ede af te leggen, er wordt door de partyen en de advocaten alleen maar aan kwaadsprekerij gedaan om dat de betrokkenen zo goed mogelijk uit de strijd naar vo ren willen komen". En zo kan het volgens de voor zitter van Man '79 gebeuren dat een man, met een netto inkomen van 2000 gulden, ongeveer 700 gulden aan ali mentatie voor zyn vrouw moet betalen 'Terwijl zo'n man ook z'n huis kwjjt is - want dat is voor z'n vrouw en kinderen. Hij moet dus een dure kamer huren, en is voor de rest van zijn leven ge doemd om op die kamer te blijven zitten. Een heel huis zal hy van die 1300 gulden toch nooit meer kunnen beta len?" Recht Schnl tegenover zyn woorden staan de beweringen van het Anti-wegwerpvrouw-komi- tee. dat over de perikelen rond een echtscheiding een boek schreef: 'en nu is het uit' Mannen, zo betoogt het comité, willen maar al te graag "voor een schyntje" af van een vrouw die een dagje ouder wordt of anderszins niet meer voldoet. Een vtouw heeft recht op alimentatie, vindt de actiegroep, omdat zy altyd voorbestemd was op een leven als echtgenote en moeder. Zy diende een thuis te scheppen voor de man, op dat hy de gelegenheid zou hebben cam ere te maken. En daarom is het onredelyk "dat de man dat dikke salaris voor zichzelf mag houden De vrouw heeft en houdt recht op de helft". Bovengenoemde standpunten mogen duidelyk maken dat de weg naar een eerlyke en redely ke oplossing van het alimentatie-probleem nog een lange is. Maar niet ieder een wacht de nchtlynen van de overheid zo keurig netjes af. De Alphenaar Bas Duys bijvoorbeeld nam het recht in eigen hand. Nadat zyn huwe lijk na een jaar stukliep werd hy veroordeeld tot het beta len van 350 gulden alimenta tie per maand. Bas Duys. "Ik verdiende toen 800 gulden, moet je rekenen. We hadden geen kinderen, m'n vrouw had altyd gewerkt. Maar nu ineens was ze overstuur en kon ze haar baan niet meer aan Ik wilde natuurlyk niet betalen, maar het werd ge woon van m'n loon afgehou den. Toen heb ik dus maar ontslag genomen, en de uit spraak van de rechter afge wacht Dat nam een jaar in beslag. Gelukkig vond de rechter dat ze zelf wel kon werken.." Het verhaal van de Alphenaar is er één van ongetwijfeld ve le duizenden verhalen, die al lemaal van elkaar verschil len. Eén ding hebben die ver halen wel met elkaar gemeen, op die van Duys na: ze zijn bij lange na nog met afgelopen. Een gescheiden vrouw heeft een stempel. Een gescheiden vrouw die werkloos is helemaal. Want mannen gaan nog altijd voor. En daarna komen getrouwde vrouwen aan de beurt. Het ge zin, met de man voorop, telt en geldt in deze samenleving. Astrid van Leeuwen (36) uit Nieuwegein vindt niet dat je als werkloze gescheiden vrouw bij de pakken neer moet zitten. Maar dat je moet vechten. Laten zien dat je er bent. En wie je bent. Ze vertelde haar verhaal aan onze verslaggever Pieter van de Vliet. Een bevrijdend re laas. Je solliciteert en je zegt: ik ben gescheiden. Dan kijken ze al benauwd. Wiens schuld was het, vragen ze. Want als het jouw schuld was. dan hoeven ze je niet, want dan ben je on betrouwbaar voor het bedrijf. Als je zegt dat het moeilijk is om over schuld te praten om dat het iets is, dat tussen twee mensen is misgegaan, dan kijken ze al gauw raar". „Want de buitenwereld wil al tijd dat er een schuldige is. Als ze bij een sollicitatie niet over schuld beginnen, dan hebben ze het wel over de kinderen. Wat doe je als die ziek zijn? Alsof een geschei den vrouw niet in staat zou zijn dingen goed te regelen. Soms denk ik wel eens dat ze een excuus zoeken om niet meteen „donder maar op" te hoeven zeggen omdat ze ei genlijk het liefst iemand heb ben die getrouwd is". „Ik heb een kinderboetiek ge had. Die zaak was Astrid en Astrid was de zaak. Ik kocht zelf de spullen in. Merkgoed, duur, kwaliteit. En ik had een heel eigen klantenkring. Ze kwamen vooral ook voor mijn advies. Ze belden me wel thuis op om te vragen of ik de volgende dag in de win kel was. Als dat niet het geval was, zeiden ze: dan komen we overmorgen wel. Ik was de spil waar alles om draai de". „Maar het was op een dag hele maal afgelopen met die spil. Want die mooie bungalow waar mijn ex-man en ik in woonden, dat was van buiten bont en van binnen stront. Hij had zyn zaak en ik had mijn zaak. Het automatisme van het geld verdienen. De show naar buiten toe. Er was niets wezenlijks meer Het was op het laatst elke dag ru zie. elke dag vechten. Tot ik op eer 'ag als een dolle dwaas n ..m'n nachtpon aan op de bank bleef zitten, we zenloos, helemaal nergens meer in geïnteresseerd. Toen het met mij was afgelopen, was het met de zaak ook afge lopen. Die is dan ook prompt failliet gegaan „Ik heb jaren de administratie van zijn bv gedaan. Hij hoef de nog geen girokaart te on dertekenen. Ik was in zijn ogen steeds meer dat zakelij ke wijf met de broek aan. Hij voelde zich met het jaar meer de grond in gestampt door mij. Op het laatst waren we alleen met zaken bezig. Van gevoelens was geen sprake meer. Nou kon hij ook moei lijk z'n gevoelens uiten. Ei genlijk een opgesloten man, doodzielig. Een slechte jeugd gehad, in tehuizen gezeten. Maar vier jaar lagere school. Ik begrijp dat allemaal best, achteraf. Maar op basis van medelijden kunnen mensen niet doorgaan". Show „De show naar buiten. Dus een Mercedes voor de deur. En de dochter op tennis, want de hele buurt doet dat. Eten in een duur restaurant. Veel geld hebben. Voor vijfhon derd gulden vlees kopen En 24 flessen wijn tegelijk. Steeds verder weg met vakantie, want als je niet verder komt dan Zuid-Frank rijk. dan ben je maar een bur gerlijke trut in de ogen van de statusjagers. Dan tel je ei genlijk niet mee". „Ik was aardig op weg een ka- kineus. naar rotwijf te wor den, een arrogant, over het paard getild sujet. Dat reali seer je je niet op het moment, maar achteraf Zoals je later pas beseft dat je niet meer naast hem op straat in je Astrid bontjas kon lopen, alleen maar voor de show". „Ik woog 42 kilo toen ik in het ziekenhuis kwam; ik was net Biafra Per dag kreeg ik 450 mg librium. M'n man was weg. verdwenen Dan verlies je de kennissen ook. de mees ten op staande voet. Want als er niks meer is weg te geven, als er geen sociale verplich- tingsfeestjes meer worden gehouden, dan blyven alleen die paar echte vrienden over. Sanering, kan je zeggen. Of een natuurlijke schifting. Wel bevrydend, hoor". Alimentatie „Ik krijg 750 gulden alimenta tie voor de kinderen per maand en nog een wekelykse uitkering van f 119,20. Ik had ook nog alimentatie voor me zelf kunnen krijgen, maar dat wilde ik niet. Ik wil geen aal moes en bovendien heb ik nog best een band met m'n ex, al is hy nou meer zoiets als een broer Ja. als we water by de wijn hadden gedaan was het doorgesudderd, maar ik stel een hogere waarde aan een verhouding". „Het is nu passen en meten om met de centjes uit te komen Maar ik voel me er goed by. We kunnen nou niet meer met een eigen boot en een ei gen surfplank naar de Baha ma's. maar we zyn wel bly als er een paar daagjes Zand- voort afkunnen Niet meer in die vette Mercedes, maar ge woon in een Lelijke Eend van 850 gulden er opuit. Die paar dagen Zandvoort, daar leven we naartoe. Het is voor het eerst dat ik naar een vakantie verlang" „Gezellig met die twee meiden van me achter in dat gekke autootje. Ik had veel eerder een Eend moeten kopen Vroeger gingen we. omdat het een must was. zondag in een dure tent eten met de kinderen. We vroegen ons niet af of de kinderen dat leuk vonden Want we vroe gen ons niks af We deden wat we dachten dat we moes ten doen. om mee te kunnen tellen. Ik weet zeker dat die kinderen er geen kloot aan vonden in dir -jicki- t.-ntm Ik ben laatst met de kinderen naar een gezellige middag in een wyk centrum geweest, met dixieland en zo Weet je wat de kinderen zeiden, zo maar uit zichzelP Bedankt, mam Spontaan, echt dank baar. Ik denk wel eens het is net op tyd gekomen. De kin deren zyn nu drie en acht. Ze leren op tyd de waarde van de dingen kennen. Vroeger aten we elke dag biefstuk. Want je hebt poen zat en dan koop je geen speklappen" „Nu komt er heel af en toe een biefstukje op tafel Nu zeg gen de kinderen ha. bief stuk. Dat gedoe met cassis, cola en sinas is ook afgelo pen. Limonadesiroop en ver der forget it 's Winters komt er een pot thee optafel Dat is niet duur, maar wel knus en gezellig. En ik zwem nu met de kinderen; dat had ik nog nooit van m'n leven gedaan". Stempel „Je moet veel overwinnen als je gescheiden bent. Mensen leg gen zo het stempel op je voor hoofd: zy is gescheiden Vre selijk vond ik het ir. het be- gm Ik kon me wel achter el ke boom verschuilen die ik tegenkwam Toen ik de kin deren op school op moest ge ven, verschnkkelyk Want dan moet je het zeggen ik ben gescheiden. Als ik nu by instanties moet zyn (en mis schien is dat straks sociale za ken), dan zeg ik dat ik onge huwd ben". „Een werkloze vrouw en dan ook nog gescheiden Slechter kan het niet. denk ik wel eens. Toch heb ik op het gymnasium gezeten. Ik kan leren en ik denk dat ik nu verder ga, keihard werken om er bovenuit te komen. Rechten studeren Ik ben niet zo'n opgelegde huis vrouw. dan doe ik nog 'es wat Veel stampwerk Als ik de titel heb. ga ik iets doen voor kinderen Ja. 't moet wel sociaal wezen Vroeger had ik graag bij de kinderpolitie ge wild kinderen helpen die hun hele leven belast zyn door een trauma uit hun jeugd Kinderen zoals myn vroegere man Toen hy het zo rot had in een tehuis dacht hy later wil ik in een Merce des ryden Daar rydt hy nou in. Maar hy heeft het rotter dan ik in m'n Lelyke Eend, denk ik wel eens''

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17