De vrouw hoeft zich niet te 'verslikken' Bijna helft van de Nederlandse vrouwen neemt een té zware pil 0) 4 0} L Bijna de helft van de Nederlandse vrouwen gebruikt een té zware pil tegen zwangerschap. Professor A.A. Haspels, hoogleraar in Utrecht, zei dit anderhalve week geleden tijdens een symposium van Organon Oss over de veiligheid van de pil. Minder gevaarlijk Een onderzoek in zijn universiteitskliniek voor verloskunde en vrouwenziekten heeft aangetoond dat het slikken van een lichtere pil aanzienlijk minder nadelige bijwerkingen heeft. Het aantal gevallen van hart- en vaatziekten, dat mogelijk verband houdt met het pilgebruik, is hier zo sterk gedaald dat er geen verschil meer is met vrouwen die de pil niet innemen. Op de markt zijn zeven lichte soorten anti-conceptiepillen. Ze zijn, in medische kringen, bekend onder de verzamelnaam 'Sub 50'. De laatste nieuwe, Marvelon, ontwikkelde Organon. Deskundigen, ook buitenlandse, hebben bevestigd dat die lichtere pil minder gevaar voor de gezondheid oplevert. Wel wordt er nog gewerkt aan een verdere verbetering van dit anti-conceptiemiddel. Verguisd De pil is vaak verguisd. Voor veel vrouwen waren die negatieve geluiden aanleiding acuut met het gebruik ervan te stoppen. Maar wat zal deze nieuwe ontwikkeling teweegbrengen? Zal die lichtere pil in staat zijn het vertrouwen van de medische wereld én het publiek te heroveren? Professor Haspels heeft er in elk geval vertrouwen in dat het enthousiasme opnieuw wordt opgewekt. Voor hem is de pil het meest betrouw bare middel tegen ongewenste zwangerschap, brengt bovendien geen complicaties met zich mee en veroorzaakt veel minder infectieziekten aan de geslachtsorganen dan andere middelen. De hoogleraar gaat uitgebreid in op de vraag hoelang een vrouw de pil, zonder groot risico te lopen, kan slikken. En vanzelfsprekend op het gebruik van die lichtere pil. Over de voor- en eventuele nadelen. Varen hart- en bloedvaten er, a la Becel, wel bij? Een 'wonderpil'? Professor Haspels neemt dat woord liever niet in de mond. Wél wil hij die 'Sub 50'-pillen (met aanzienlijk minder hormonen) het predikaat 'uitstekend' geven. De dosis is soms wel twee keer minder dan in andere soorten. En dat tikt aan. Vrouwen moeten, zo stelt de Utrechtse hoogle raar, hun huisarts gewoon om een laag gedoceerde pil vragen. Voorkeur heeft Haspels niet. Alle zeven merken die op de markt zijn, zijn goed, zegt hij. Alleen zal ene ene pil wellicht beter bevallen dan de andere. Zijn uitspraak van anderhalve week geleden baarde nogal wat opzien. Bijna de helft van de Nederlandse vrouwen slikt een té zware pil. Professor Haspels heeft het dan over ongeveer een half miljoen vrouwen. Want meer dan één miljoen vrouwen neemt dit anti-conceptiemiddel in om ongewenste zwanger schap te voorkomen. De Nederlandse vrouw gaat op de wereld ranglijst van pilslikters fier aan kop. Gevolgd door onze Zuiderburen, de Belgen. Amerika, als grote natie, neemt een bescheiden plek in op die lijst. Haspels heeft in zijn kliniek rigoureus de bijl gezet in het 'zware- pil-gebruik'. Praktisch alle vrouwen die hem consulteren slik ken nu één van de zeven lichte soorten. Op een procent of vier na. Maar zodra het even kan zullen ook zij die zware pil laten liggen. Want juist dié pil kan de vrouw vervelende kwalen bezorgen. Af wijkingen aan hart- en bloedvaten zijn al vele honderden keren genoemd. Pilgebruik samen met roken (vijftien sigaretten per dag) doet de kans hierop sterk stijgen. Ook patiënten die aan suikerziekte lijden of een verhoogde bloeddruk hebben, lopen, als zij de zware pil innemen, risico hart- of vaataandoeningen te krijgen. Niet nieuw Nodig is het niet die té hoog ge doceerde pil, jaar in, jaar uit, te slikken. Omdat.er een al ternatief is: een pil dus met aanzienlijk minder hormo nen. Alleen moet je daar als vrouw maar achter zien te ko men. De huisarts moet in elk geval hiervan op de hoogte zijn. Helemaal nieuw is die lichte pil bij ons niet. Al een jaar of acht geleden waren er enkele soorten in de handel. Pas sinds kort zijn daar nieuwe aan toegevoegd. Toch zijn we zeker geen voorlo per. De Nederlandse vrouw slikte nog vólop de zware pil toen de Chinezen het al jaren met een lichte deden. Die vol doet goed. China kent slechts twee soorten, wij dertig. "Maar", stelt professor Ha spels, "ik kies liever uit der tig, dan dat ik nauwelijks de mogelijkheid heb om een keuze te maken." Omdat de stelling dè pil voor dé vrouw niét opgaat. Pil A past wel bij de ene vrouw, maar beslist niet bij de ande- Het innemen van de lichte ('Sub 50') pil ontlast niet al leen hart- en bloedvaten, maar ook andere bijver schijnselen als hoofdpijn, misselijkheid en puistjes zijn, aldus professor Haspels, aan zienlijk afgenomen. Helemaal geen nadelen? Zeker wel. Op tijd innemen, elke dag dus, is heel belangrijk. De hoogleraar: "Een onder zoek heeft aangetoond dat de vrouw gemiddeld twee keer per maand de pil vergeet te slikken. Heb je een zware pil, dan hoeft dit (nog) niet te be tekenen dat je direct in ver wachting raakt. Maar bij ge bruik van een licht soort kan dit 'fataal' zijn. Met andere 'Mannenpil' Bloedingen Er kleeft, naast de diverse voor delen, nóg een minder pretti ge bijkomstigheid aan die lichte pil. Vrouwen die bij voorbeeld klagen over tus sentijdse bloedingen. "Inder daad", licht professor Ha spels toe, "dit kan voorko men. Dat is de groep die van mij dón een zwaardere, dan een lichte pil krijgt. Om de overgang van de ene naar de andere te reguleren." Oppassen is het voor die vrou wen die naast de pil (zware of lichte) bepaalde medicijnen gebruiken. Luminal (voor be strijden van epilepsi) en peni cilline (om infecties de kop in te drukken) breken de hor monen sterk af. Vrouwen die een anti biotica-kuur onder gaan laat professor Haspels niet één maar twee pillen slikken. Nó die kuur moeten zij nog eens een week lang dezelfde dosis (twee pillen dus) innemen. Om het risico van in verwachting raken tot i te beperken. goed voldoet. Frappant is wel dat Duitsland op dit gebied ver achterblijft. "Niet voor ons", reageert de Utrechtse hoogleraar. "Op medisch terrein lopen ze daar altijd wat achter. Ik kan wel zeggen dat je, waar je ook kijkt, overal een verschui ving ziet van de zware naar de lichte pil. Engeland is daarin, wat Europa aangaat, het snelst in." Verbeteren Voor twee landen is het invoe ren van die lichte pil echt me nens. China is er jaren terug mee begonnen, maar ook de Engelse vrouw gaat steeds meer inzien dat een pil met een kleinere dosis hormonen Er is nu wel een lichte pil met minder bijwerkingen in de handel, maar zou die toch nog niet meer moeten wor den verbeterd, zodat iedere vrouw haar zonder enige vorqa-van risico kan slikken? Professor Haspels: "Het lijkt mij onwaarschijnlijk dat in de toekomst de dosis oestro- genen (hormonen) nog veel verder zal dalen. Immers, r de hoeveelheid hor- té laag wordt ontstaan er menstruatiestoornissen, ongeregelde cyclussen, door- braakbloedingen en dergelij ke. Het lijkt mij dat dit op den duur voor vrouwen niet acceptabel zal zijn. Natuur lijk kan ik me hierin vergis sen. Misschien ontstaat er wel een vrijere houding ten opzichte van de menstruatie en een beter inzicht in het functioneren van het voort- plantingssysteem. Plus een beter inzicht in de werkwijze van orale anti-conceptiva. Als dit duidelijke voordelen zou hebben voor de gezondheid op langere termijn, dan zou dit vrouwen ertoe kunnen brengen om een wat minder stabiele menstruele cyclus te accepteren." De pil in het algemeen is vaak verguisd. Zo erg zelfs dat veel vrouwen haar lieten liggen en 'nooit' meer wensten in te ne men. Het is de vraag of door de nieuwe ontwikkelingen het vertrouwen, van zowel de medische wereld als het pu bliek. in de pil kan worden hersteld. Haspels verwacht dat het sta biel zal worden. "Vrouwen van boven de 35 jaar met een compleet gezin, laten zich nu steeds vaker steriliseren. En jonge mensen? Het gebruik van de pil neemt bij hen nog toe." Geboortegolfje Gevolgen heeft de negatieve publiciteit rond de pil wel ge had. Heel veel zelfs. Het ge boortecijfer steeg Er werd zelfs van een geboortegolfje gesproken. "Nu", meent pro fessor Haspels, is er minder reden om de pil de grond in te boren. En in het verleden? waarop dat is gebeurd. We kijken naar de nadelige invloeden, maar er zijn óók voordelen. Zoals vrouwen die geen pijn meer hadden tijdens de men struatie: vrijen zonder angst. Ja, er zijn zo nog wel enkele voordelen op te r Haspels herinnert zich uit zijn praktijk een katholieke pa tiënte De pil slikken was er niet bij. Maar ze had wél elf kinderen gebaard. De laatste twee kijkt ze nog altijd 'scheef aan. Want die hadden er, vindt ze zelf, niet mogen zijn. Enigszins trots voegt Haspels hieraan toe dat de Nederland se vrouw niet gauw tot het la ten plegen van abortus over gaat. Prijken we. wat het pil gebruik betreft, bovenaan de lyst, op de lijst van abortus provocatus. staat Nederland onderaan. Dit heeft wellicht te maken met de morning af- terpil Jaarlijks maken hier van 45.000 vrouwen gebruik Kan een vrouw de pil net zo lang innemen als zij dat wenst? Wanneer zij niet rookt, niet aan suikerziekte lijdt, geen verhoogde bloed druk heeft kan zonder enkel bezwaar en gevaar de lichte worden geslikt. Toch laten steeds meer vrouwen zich steriliseren of een spiraaltje aanbrengen. Het is tot nu toe steeds de vrouw die de pil moet gebrui ken om niet in verwachting te raken. Af en toe klinken er geluiden dat er wordt ge zocht naar een middel dat de man kan innemen. Over de stand van zaken hier weet professor Haspels te melden dat er veel onderzoek naar is gedaan. "Maar tot nu toe is slechts gebleken dat het veel gemakkelijker is om één eitje in de maand de das om te doen dan de miljoenen zaad cellen van de man te doden. Daar heb je een grote hoe veelheid hormonen voor no dig. De man wordt dan impo tent en loopt de kans om le verkanker te krijgen." Positieve geluiden op het ge bied van de 'mannenpil' kwa men (weer) uit China. Eind vorig jaar dacht men wat te hebben ontdekt. Gossypol heette het 'wondermiddel'. Een stof geïsoleerd uit ka toenzaad De berichten wa ren echter té optimistisch. Amenka testte het middel en kwam tot de conclusie dat gossypol geen garantie was voor een vruchteloze coïtus. Onschuldig is het evenmin. Er zijn ernstige bijwerkingen zoals een sterke uitscheiding van kalium. Diverse enzy men blijven niet onberoerd (waaronder die welke in de lever giftige verbindingen onschadelijk helpen maken). In Nederland (de abortuskli niek Bloemenhove in Heem stede) draait een experiment met een hormonep prikpil Na een jaar moet duidelijk zyn welke mogelijkheden die voor de man biedt Niet rooskleurig zo rooskleurig tegemoet "De 'mannenpil' maakt geen reële kans", stelt hij resoluut "Omdat er legio by werkin gen zijn Daarnaast, denk ik, dat de vrouwen veel bever zelf het heft in handen heb ben. ZfJ en niemand anders zullen het kind moeten uit dragen. De verantwoordelijk heid hiervoor zal zij niet graag aan iemand anders overlaten." Praten, onderzoeken, experi menteren Het is aan de orde van de dag. Ook als het gaat om de anti conceptiva te ver beteren Nu de 'mannenpil' er voorlopig niet komt. zou je hem, bijvoorbeeld, tydelyk de vruchtbaarheid kunnen ontnemen. En die tijd benut ten om een werkelijk veilige pil voor de vrouw te ontwik kelen Reeel7 Haspels "Wanneer je inder daad een vaccin, vry van hor monen. zou kunnen vinden dat hiertoe in staat is. ja. dan heb je iets moois ontdekt In pnncipe moet dit tot de mo gelijkheden behoren Of je zou iets moeten implanteren Eigenlijk is het abnormaal dat een vrouw elke maand een eitje produceert waar niks mee gebeurt Neem nou eens een dier'' Twee keer per jaar is het vruchtbaar By de mens zou je zoiets ook moe ten kunnen regelen." Voorlopig moet de vrouw er re kening mee houden dat zy 'heel haar leven zit opge scheept met het innemen van de pil Of de afspraak maken met haar partner een jaar de pil cn het andere jaar een condoom De kans is echter gering dat ee n man en een vrouw die willen vrijen el kaar ooit de vraag kunnen stellen slik jy of slik ik van avond9

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13