"Tang heeft alles" Enorm gemotiveerd Jong Oranje zet Russen op zijspoor De Roode ldest voor FC Den Haag Leids duo lanceert nieuw denkspel Aanpak TOP werpt vruchten af Timman in het nauw Oranje Groen haalt finale Muhren weg bij Ipswich Hoge boete Amersfoort Boeve en Ophof blijven Verrassende toernooistart in Toulon 'Volle Bak' onderuit U.V.S. - H.I.O.N. Nu toch Grand Prix Zandvoort PAGINA 10 ZATERDAG 22 MEI 1982 LEIDEN - Komt dat zien, komt dan zien, een nieuw denk spel heeft onlangs het le venslicht aanschouwd. Red ding bestaat er thans voor diegenen, die het schaken, dammen, go of bamzaaien de strot uitkomen; 'Tang' kan hen uitkomst bieden. De naam doet een nieuw, van uit China overgewaaid be denksel vermoeden. Maar nee, dat blijkt een levens groot misverstand, twee oer- hollandse jongens van sta vast stellen zich voor als de geestelijke vaders van deze vorm van tijdverdrijf. Zie hem daar zitten, niet zonder trots gebogen over zijn vin ding. P.C. Velleman heet hij, "zeg maar Paul", rechtenstu dent en vooral ^pelletjes- freak. Trouw aan zijn zijde Jonathan Schouten, die zich door Velleman gewillig als "proefkonijn" heeft laten ge bruiken en nu vurig propa gandist is van 'Tang'. Van nodeloos gewauwel hou den de heren, die zich graag 'Cobrain' laten noemen, ken nelijk niet Ze gaan meteen recht op de man af. dus volgt er een uitputtend exposé van de spelregels Op tafel ligt een papier met daarop gete kend een vierkant met vak jes. Op de bovenste en onder ste twee rijen liggen de 16 stukken in beginopstelling; wit aan de ene zijde, zwart aan de overkant. Ze geven het volmondig toe. inderdaad vertoont dit speelveld opval lend veel overeenkomsten met het schaakbord. Maar. zeggen ze ook, daar houdt de vergelijking wel op. "Tang is iets geweldigs", pogen de Leidenaars met hun spel de wereld te veroveren, "het heeft alles Tang vereist een enorme werklust. Combina tievermogen en inzicht ook". L)e stukken, beschilderd met wijzertekens, gieren in een noodgang over het papieren bord. De leek begint het te duizelen, dan. Bij de eerste aanblik oogt 'Tang' bepaald niet als een hulpmiddel om een regenachtige achterna middag pretentieloos door te komen. "Als er in een huiska mer wordt geschaakt of ge damd, kan 'Tang' daar ook worden gespeeld", neemt Velleman het op voor zijn 'geesteskind'. "Dit is makke lijker dan schaken, waar de rochade en het 'en passant slaan' nogal wat problemen kunnen opleveren". Voor het gemak wordt een spelregelboekje, veertien pa gina's dik. ter hand gesteld. De bedoeling van 'Tang' is om met de stukken (Velle man. "Er zijn drie soorten. We hebben de éénwijzers, de tweewijzers en de driewij zersdoor de vijandelijke stelling te breken. Niets nieuws onder de zon, lijkt een voor de hand liggende conclusie. "Door de draaire- gel heeft 'Tang' iets dyna misch, dat mis ik bij andere denksporten", prijst Jona than Schouten de ontdek king van zijn vnend niette min als iets unieks aan. "In elk geval is 'Tang' een dijk van een spel". Dat zal best. Zeker is dat er met de één, twee en driewijzers heel wat af moet worden ge schoven, gesprongen en ge draaid, voordat er twee stuk ken naast elkaar op de begin- lijn van de tegenstander kun nen worden geplaatst. Aan de Boommarkt wordt wél dui delijk. dat er over het resul taat van jarenlang brainstor men niet min mag worden gedacht. "Uitgekeken" In gezelschap van wie anders dan Jonathan Schouten Paul Velleman (links) en Jonathan Schouten bezig aan een potje 'Tang'. "Een dijk i zocht Paul Velleman al rond 197.4 naar nieuwe wegen om zichzelf én anderen te verma ken. "Ik was uitgekeken op de bestaande denksporten en gokspelletjes, ik wilde iets iets beters", meldt Velleman. "Een spel, waar net als bij het schaken en dammen de geluksfactor te verwaarlozen is". Hij sloeg aan het experimenteren. Een einddoel had Velleman feite lijk niet voor ogen. hij zou wel zien waar hij uitkwam. Onze spelmaker erkent het ruiterlijk, hij ontkwam niet aan enig afkijkwerk en soms moest er ook leentjebuur worden gespeeld. Bij het schaken en dammen biivoor- beeld. "Maar", gaat Velleman in de verdediging, "dat ge beurde niet zozeer met de be doeling te stelen. Ik heb de bouwstenen gepakt om me te kunnen realiseren wat bij die spelen de elementen en sys temen waren". Vooralsnog vond Paul Velle man niet. wat hij zocht. Hij rommelde wat met 16 pion nen; liet die recht en schuin springen op een rechthoekig speelveld, waarop 100 vakjes. Maar helaas voor hem. de verhoudingen bleken op dit 'dambord' niet te kloppen, la ter verschafte het schaak bordmodel hem het ideaal beeld. Velleman: "Acht bij acht is het beste voor dit spel, dat is door mij proefon dervindelijk vastgesteld. Met een kleiner speelvlak wordt het allemaal weer te com pact". Ei Maar met die conclusie was het ei nog niet gelegd. Menigeen zou allang een gezellig kla- veijasje zijn gaan leggen in plaats van te blijven zoeken naar iets, waarvan helemaal niet vaststond dat het er was. Zo niet Paul Velleman. Een man van het volhardende soort, die zich immer wist ge stimuleerd door steun en toe verlaat Jonathan Schouten. "Nooit", bezweert hij, "nooit heb ik de moed opgegeven. Ik blééf zoeken naar het nieu we, een hobby van me". Volhouden deed ook nu over winnen. Na 5 jaar vergeefs 'schuifie-schuifie' klonk het opeens "Eureka", we schrij ven dan 1980. "Er moeten wijzertjes op die stukken", dacht Velleman aan een be staand Amerikaans spel en ja hoor. "dat was het". Dat wil zeggen, in grote trekken. Hij vlocht de zetbeperkende re gel in het spel en introduceer de ook de draaizet. "Want", motiveert de uitvinder, "zon der die laatste regel was het niks. de driewijzers waren te sterk voor de één en tweewij- Nog niet helemaal zeker van zijn zaak stelde Velleman zijn uitvinding in eerste instantie uitsluitend binnen de vrien denkring tentoon. "Een half jaar heb ik alle mogelijkhe den nagespeeld. Zelfs op het Katwijkse strand met vriend jes om te zien of alles klopte". Er viel inderdaad geen speld meer tussen de spelregels te krijgen. Velleman beweert dat althans en we geloven hem graag. "Mijn vriendjes", zegt hij. "die vonden het spel geweldig". "Vaak tot diep in de nacht zaten we achter de stukken", valt zijn zo moge lijk nóg geestdriftiger com- paan Schouten hem bij. "Tang, daar zit iets in van ie mand in de tang nemen. We hebben een Chinees vriendje, die hebben we in een Chinees woordenboek op laten zoe ken of het woord in die taal bestond. Nou, er stonden der tig begrippen voor, het bete kent ook weerstand bieden. Daar is het spel het best mee getypeerd". Razend benieuwd zijn de heren nu of straks hun plezier door anderen wordt gedeeld. De aap komt dan uit de mouw, ze willen met hun produkt de markt op. "Maar geld verdie nen is niet onze eerste opzet", houden ze als volleerde zen dingswerkers vol. "Als de kosten er uitkomen, zijn we al tevreden. Belangrijker is voor ons de vraag of 'Tang' aanslaat. Is dat zo. dan zou er een bond opgericht kunnen worden. Die willen wij graag van de grond tillen, want dan kan dit spel in competitiever band worden beoefend. Dat zou het einde zijn".... GERARD VAN PUTTEN LEIDEN De zomeravondcompe titie die de Leidse korfbalvereni ging Zuiderkwartier nu al weer voor het negende achtereenvol gende jaar organiseert, nadert het einde met rasse schreden. In deze competitie, waarin alleen jeugdspelers van 16 tot en met 21 jaar aantreden, is in poule B De Danaden op de eerste plaats uit gekomen door overwinningen op De Algemene. Avanti. Tempo en Zuiderkwartier. In poule A is de strijd om de eerste plaats nog in volle gang. Fides Pacta bezet na vijf wedstrijden de eerste plaats met een totaal van 8 punten en is uitgespeeld. Hel Sassenheimse TOP (4-7) kan de Leidenaars nog van de finale afhouden door dinsdagavond te gen KVR de volle buit binnen te halen. De finale slaat gepland op donderdagavond 27 mei (19.00 uur). Voor de hoofdmacht van TOP spant het er dit weekeinde om. In de eerste klasse staat TOP op de eerste plaats met twee punten voorsprong op Vriendenschaar. Bij Rozenburg heeft de Sassen heimse formatie aan één punt ge noeg om de stap naar de landelij ke promotieklasse te maken. De ploeg lijkt rijp voor die afdeling. Na een jarenlange opbouw in de breedte heeft TOP zich onder de deskundige leiding van trainer Ruud van der Horst een goede naam verworven in de Leidse korfbalregio. Hel treffen met Ro zenburg wordt echter met enige zorg tegemoet gezien, want in de eerste ontmoeting kon TOP maar (7—6). Rozenburg heeft zich inmiddels in veiligheid kunnen stellen, waardoor de Rot terdammers zonder druk kunnen spelen. In de districtscompetitie bewijst de juniorenploeg van TOP dat de gedegen technische aanpak dui delijk vruchten afwerpt Als zij vandaag hun kampioenswed strijd winnen, volgt een beslis singswedstrijd om het kampioen schap van Zuid-Holland. Bij winst zal vervolgens ook nog om het kampioenschap van Neder land moeten worden gestreden. BUGOJNO - Jan Timman heeft zijn partij uit de tiende ronde van het grootmeestertoernooi van Bugojno tegen de Joegoslavi sche grootmeester Ivanovic met enig geluk gered tot aan het af breken. Ivanovic behaalde voor deel, offerde een stuk voor de aanval, kreeg het later terug, won een pion en kon op een gegeven moment mat in drie zetten ge- LEIDEN - Ron de Roode heeft gis termiddag zijn handtekening ge plaatst onder een éénjarig con tract met de FC Den Haag. Voor de voetballer van Roodenburg, voor wie ook Ajax en Feyenoord serieuze belangstelling toonden, kwam daarmee een einde aan een periode van onzekerheid. 'De belangrijkste reden dat voor Den Haag is gekozen vormt de geringe reistijd van Leiden naar Den Haag", argumenteerde De Roode 's spreekbuis Jan van We zel de keuze. "Ron gaat zijn laat- LEIDEN - Oranje Groen is na een kinderlijk eenvoudige 8-0 zege op HVZ mede-finalist in het ei gen afvaltoernooi. Eerder plaat ste zich al Woubrugge voor de eindstrijd, die morgenmiddag om half drie wordt gespeeld. Doelpuntenmakers in het duel met 'sparringpartner' HVZ wa ren Johan de Ridder (2x), Bert Jan de Ridder (2x). Martin Sjar- dijn, Willem Ouwehand, Max Pet en Mario Aniba. MANCHESTER (ANP) - Arnold Muhren wil Ipswich Town verla ten om by Manchester United te gaan spelen. De 30-jarige Muh ren, vele malen international, heeft in de twee seizoenen dat hij bij Ipswich speelde een belang rijke rol vervuld. Zijn contract is nu afgelopen en de Volcndam- mer heeft zijn zinnen gezet op een overgang naar de Mancu nians. De manager van Manches ter Ron Atkinson, die met zijn team in de Verenigde Staten ver blijft, heeft reeds laten doorsche meren dat hij binnenkort een be langrijke aanwinst voor het nieu we seizoen bekend kan maken. Ipswich heeft Muhren een nieuw driejarig contract geboden, maar de winnaar van de UEFA-beker 1981 zal niet bestand blijken te gen de aanbieding van Manches ter. ste jaar in op de LTS en omdat zijn school laat 'uitgaat', speelt de afstand een belangrijke rol. Verder is ons opgevallen dat FC Den Haag van de drie clubs het best wist te vertellen, waarom ze hem nu eigenlijk wilden hebben. Ze zijn in het bezit van een uitge breid scoutingsrapport, waaruit bleek dat ze Ron de laatste tijd zéér nauwkeurig hebben ge volgd. Komt nog bij dat de over gang van regionaal voetbal naar een eerste divisie-club in op bouw makkelijker uit te voeren is. Alle mensen krijgen daar weer een kans", aldus Van Wezel. ZEIST (ANP) - De tuchtcom- missie van de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft SC Amersfoort een boete op gelegd van 2.000 gulden, waarvan 1.000 gulden voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar Amersfoort was op 24 april jl. in het tref fen tegen Telstar met een on gerechtigde speler versche nen. De andere straffen zijn: VW: W. Bothmer twee wed strijden geschorst en 250 gul den boete. Feyenoord: W. van Hanegem, een wedstrijd geschorst en 500 gulden boete. Utrecht: J. Wouters drie wed strijden geschorst en 200 gul den boete. Doping Het kampioenschap van Zu rich, een wedstrijd voor wie- Ierprofs die op 2 mei is gere den, heeft een nieuwe win naar gekregen: Adri van der Poel. De aanvankelijke triomfator, de Nieuwzeclan- der Eric MacKenzie bleek ge drogeerd te zijn. Beide onder zoeken werden positief be vonden. Door de daaropvol gende diskwalificatie werd Van der Poel nu eerste en be zetten de Zwitser Hubert Seiz en de Zweed Tommy Prim respectievelijk de twee de en derde plaats. René van der Gijp: driemaal AMSTERDAM Peter Boeve en Edo Ophof hebben vrijdagmid dag een nieuw contract getekend bij Ajax Beiden zullen nog ten minste drie jaar bij de Amster damse club blijven. Vooral in het geval Boeve is het op vallend dat hij een nieuwe over eenkomst heeft getekend. Een week geleden liet hij nog weten dat hij er „vijfentwintig procent op achteruit zou gaan" Tijdens nieuwe onderhandelingen hebben Ajax en Boeve, die „meer wilde verdienen dan tot nu toe", elkaar alsnog gevonden. De besprekingen met Dick Schoenaker zijn nog niet afge rond. Hij is derhalve nog de eni ge Ajacied van wie het onzeker is of hij bij de landskampioen zal blijven. Jans FC Groningen heeft na de transfer van aanvalsleider Peter Hout man naar Feyenoord razendsnel zaken gedaan. De Groningers kwamen tot een akkoord met lin- kervleugelspits Ron Jans en diens club PEC Zwolle. Jans te kende een contract voor drie sei- TOULON (ANP) Jong Oranje heeft gisteravond op zeer knappe wijze de eerste wedstrijd in het internationale voetbaltoernooi in Toulon in winst omgezet. Het favoriet geachte Sowjet-Unie werd met 4-2 (rust 0-1) verslagen. Een groot aandeel in de verrassende zege had René van der Gijp. De Spartaan nam drie doelpunten voor zijn rekening. Het vierde doelpunt kwam op naam van Peter van der Ven van Roda JC. De omstreden absentie van Gullit (Haarlem), Rijkaard en Kieft (Ajax) en Duut (Feyenoord) had op Jong Oranje (tot 21 jaar) een prikkelende uitwerking. Het elf tal trad in de Zuidfranse stad de Sowjet-Unie bijzonder gemoti veerd tegemoet. Die agressieve houding werd in de eerste helft nog niet in daden omgezet. Een fout van Peter van der Ven werd afgestraft door Katsjoe en de Russische junioren leidden met 0-1. Na de hervatting kwam Ne derland sterk terug. Een vrije trap op twintig meter van het FC Groningen heeft de produktie- ve aanvaller weggekaapt voor de neus van FC Twente. Ron Jans "Groningen heeft slagvaardiger gehandeld dan Twente". LEIDEN - De damesploeg van de Leidse softbalvereniging 'Volle Bak' kon het gisteravond niet bolwerken tegen Bleu Birds. Al in de eerste innings werd 'Volle Bak' op achterstand gezet (9-5). Door goede verrichtingen van de vervangende pitcher Claudet Verschut en aan slag door Ma rian de Valk (zij sloeg onder meer een home run) kwam de spanning terug maar in de laatste slagbeurt zetten de Delftse gast vrouwen de party met 18-15 naar hun hand. doel van René van der Gijp bete kende de gelijkmaker: 1 1. Even later keek Jong Oranje opnieuw tegen een achterstand aan. toen Sjargoe 1-2 produceerde. De Oranje-ploeg was allerminst verontrust. Peter van der Ven maakte zijn fout van voor de rust goed en bracht Nederland voor de tweede keer langszij. Die gelijkmaker vormde de inlei ding voor een sterk slotoffensief. Nederland zocht meer en meer de aanval en kreeg loon naar werken. Tweemaal soleerde Re né Hofman op de linkervleugel langs twee Russische verdedi gers. Tweemaal bediende de Ro- da-aanvaller René van der Gijp op maat en tweemaal rondde de Spartaan de fraaie aanval op even schone wijze doeltreffend af: 2-4. Door de overwinning heeft Nederland uitstekende kansen als eindoverwinnaar in poule B tevoorschijn te komen. Daarvoor zal het morgen met Joegoslavië, dat met 4-0 van Hongarije won, dienen af te reke nen. Dinsdag speelt Jong Oranje de derde en laatste poulewed strijd tegen Hongarije. De eerste winst van het voetbal toernooi in Toulon was donder dag voor ploegen uit Oost-Euro pa. Jong Tsjechoslowakye zege vierde met 5—1 over de collega's uit Frankrijk en Oost-Duitsland toonde zich met 3-1 de baas over Portugal. UEFA-jeugd Het Nederlandse UEFA-elftal (tot 18 jaar) heeft gisteren in Finland de eindronde van het Europees kampioenschap ingezet met een overwinning. In de openings wedstrijd werd de Turkse jeugd met 3-1 verslagen. Bij de rust leidde Oranje met 3-0. Het UE FA-elftal besliste de wedstrijd te gen Turkije in het eerste half uur. Marco van Basten (Ajax) gaf Oranje al na vier minuten de lei ding. Twintig minuten later bracht clubgenoot en A-interna- tional Gerald Vanenburg de stand op 2-0 en in de 28ste mi nuut produceerde Marco van Basten zijn tweede en Neder lands derde doelpunt. Na die snelle voorsprong is Nederland niet meer in gevaar geweest. Ze ven minuten na de rust scoorde Cucubuklu voor Turkije tegen: 3-1. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.30 uur Deze advertentie ts aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden ven. In tijdnood overzag hij ech ter deze mogelijkheid. In de afge broken stand heeft hij echter nog altijd de pluspion. Leider Kasparov maakte het zich niet moeilijk. Hij bood Ljuboje- vic remise aan op de twaalfde zet, hetgeen de Joegoslavische kampioen accepteerde. Door dit resultaat zijn beiden nog zonder verliespunten, evenals Spasski. Poloegajevski dreigt daarente gen tegen Larsen zijn eerste ne derlaag te moeten incasseren. De stand na de tiende ronde: 1. Kasparov 8 pnt, 2. Poloegajevski 6 pnt en 1 afg. partij, 3. Ljuboje- vic 6 pnt, 4. Spasski en Petrosjan beiden 5 Vi pnt, 6. Hübner en An- dersson beiden 5 pnt, 8. Timman, Larsenn en Ivanovic allen 4 Vfe pnt en 1 afg. partij, 11. Najdorff 4 pnt, 12. Kavalek 3 V% pnt, 13. Gli- goric eitlvkov beiden 3 pnt. VOETBAL - Het Engelse elftal heeft in een oefenpartij derde di visieclub Fulham met 3-0 ver slagen. TENNIS - Jimmy Connors is als eerste geplaatst voor het toer nooi om de open Franse titel. Bij de dames kreeg Chris Lloyd- Evert die eer toegeschoven. Zij zal trachten voor de vijfde maal winnares te worden op Roland Garos. VOETBAL - De Franse club Gi- rondins Bordeaux heeft Dieter Muller van VFB Stuttgart over genomen voor een bedrag van 1,1 miljoen gulden. VOETBAL - Bayern München won gisteravond de competitie wedstrijd tegen Bielefeld met 3-2. ZANDVOORT (ANP) - Er zal dit jaar toch een Nederlandse grote prijs formule I op Zandvoort plaats hebben. Het gebeurt op zaterdag 3 juli. Op donderdag 1 en vrijdag 2 juli zijn de officiële trainingen. De organisatoren hebben alleen nog goedkeuring voor de data nodig van de FISA, de internationale autosportbond. Gistermiddag kwam het tot een ak koord over de Nederlandse grand prix tussen de Koninklijke Nederlandse Automobielclub (KNAC) en Zandvoorts circuit directeur Jim Vermeulen met de FOCA, de club van construc teurs. Zandvoort had nog een ou de schuld by de FOCA. Omdat die niet op tijd betaald werd, kwam Zandvoort niet meer op de kalender. De formule I-wereld kent echter de nodige problemen dit jaar. Voor de achterstallige schuld werd vrijdag ook een re geling getroffen, zodat er toch weer formule I-autosport naar Nederland gehaald kan worden. Nederland kwam in aanmerking voor de race nadat de grand prix van Argentinië en Spanje we gens financiële moeilijkheden niet konden doorgaan. Bij wijze van uitzondering zal de race op zaterdag worden verreden om de concurrentie van de wereldkam pioenschappen voetbal en Wim bledon tegen te gaan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10