Volkshuis 'kiest' voor nieuwbouw Vrouwen geven leerlingen voorlichting over abortus Twijfel over bouw school Garenmarkt Bestuur wil liefst ook oude gebouw behouden Leidse stadsrubriek Hongerstaking vrouwen m Griekse cel leiden - drie Leidse vrouwen die op het Griekse eiland Kreta twintig dagen gevangenis uitzitten, zijn afgelopen maandag in honger staking gegaan om te protesteren tegen de slechte omstandighe den in hun cel. De vrouwen zijn in de vrouwengevangenis in een kleine ruimte gepropt en mogen elke dag slechts één keer even luchten De vrouwen zijn wegens naaktzon- nen tot twintig dagen cel veroor deeld. Zij hadden in plaats van vrijheidsberoving liever 250 gul den boete gehad maar de tolk heeft hen tijdens de rechtszitting verkeerd begrepen. Een Leidse man is samen met de vrouwen veroordeeld maar over zijn toe stand in de mannengevangenis is verder niets bekend. De vier Leidenaren komen maan dag vrij. Zij blijven dan nog een paar dagen in Griekenland om de rechtszitting van een aantal lotgenoten bij te wonen. Actie bij protestants-christelijke mavo LEIDEN - Vrouwen van de actie groep "Wy Vrouwen Eisen" heb ben woensdagmiddag een ge stencilde voorlichting over abor tus gegeven aan de leerlingen van de protestants-chhnstelijke Prins Willem Alexander-mavo in Zuid-West Zij waren verbijsterd over de 'Pater Koopman-achtige manier" waarop de leerlingen van de mavo over abortus wordt verteld. Eigenlijk hadden de evenals bij andere scholen - de voorlichting in de klas willen ge ven maar docent godsdienst en maatschappijleer De Leeuw had hen geschreven daaraan geen be hoefte te hebben Het ontbrak hem niet aan informatie, schreef hij de actiegroep en bovendien is zijn opstelling "als docent aan een christelijke school funda menteel anders" dan de opstel line van Wij Vrouwen Eisen De Leeuw had 'Wij Vrouwen Ei sen' tevens de zogenaamde "les brief' over abortus toegestuurd die hij voor zijn lessen gebruikt De Leeuw laat er in de lesbrief geen misverstand over bestaan dat abortus alleen mag als het le ven van de moeder gevaar loopt, dat sex voor het huwelijk onbij bels is en dat de leerlingen uit moeten gaan van de eerbied voor het leven als gave van God. De vrouwen van de actiegroep zijn zich doodgeschrokken van de christelijke dogma's in de les brief. Op het schoolplein reikten zij woensdagmiddag stencils uit met concrete informatie wat mei den kunnen doen als ze onge wenst zwanger raken Wij Vrou wen Eisen benadrukt het recht van de vrouw zelf te beslissen hoe ze wil leven. "Als er iets mis gaat met een voorbehoedmiddel of als je even niet nadenkt moet er de mogelijkheid zyn om een abortus te krijgen' Meisjes uit de eerste klas die het stencil in de middagpauze in handen kregen, stootten elkaar aan over begrippen ais "mor- ning-afler-pil en "een ge scheurd condoom". Zij leken zich weinig aan te trekken van een docente die zei Gooi dat maar in de prullebak. dat is met verstandig, wti zijn een christelij ke school De eersteklassers "We lezen 't wel onder Neder lands. dan hebben we toch niks te doen De jongens meenden dat zij "er niets mee van doen hadden. Wij kunnen toch niet in verwachting raken Zy zagen in de "abortus vry"-papieren een kans om F-lö's of confetti te ma ken. "Docent De Leeuw is een EO-figuur", merkte een jongen op. Maar ik houd er andere ideeen op na' LEIDEN - Het bestuur van het Leidse Volkshuis heeft woensdagavond met grote slagen om de arm gekozen voor nieuw bouw van het Volkshuis op het Ir. Driessenplein. Twee maanden geleden 'koos' het bestuur van het Volkshuis "in principe" voor verbouwing van het oude gebouw aan de Apothe- kersdijk. Het principe bleek niet vol te houden; de gemeente be cijferde dat een verbouwing niet meer dan een miljoen gulden mocht kosten. Een verbouwing met een betere indeling van het gebouw zou het dubbele bedrag vergen. Wethouder Hans van Dam beloofde anderzijds 2'/2 mil joen gulden bij elkaar te willen schrapen voor een nieuw Volks huis op het Ir. Driessenplein. In zo'n nieuw Volkshuis zou het buurtwerk van de halve binnen stad een plaatsje krijgen. De wet houder mobiliseerde bovendien de buurtcomités van Pancras- Oost en Noord-Rijnevest voor nieuwbouw. Deze comités vre zen de komende jaren zonder buurtvoorziening te blijven zit ten als er niet snel een nieuw Volkshuis op het Ir. Driessen plein komt. Een en ander was aanleiding ge noeg voor het Volkshuisbestuur om zijn principe van twee maan den geleden over boord te zetten voor een ander principe. Het be stuur kiest nu "in principe" en "noodgedwongen" voor nieuw bouw voor het buurtwerk in de oostelijke binnenstad maar blijft tevens streven naar het behoud van het oude Volkshuis. Aan het besluit tot nieuwbouw heeft het bestuur een aantal voorwaarden verbonden die "een breekijzer" kunnen vormen voor het princi pe-besluit; de toegezegde 2Vfe miljoen voor nieuwbouw van een 'buurtge- bouw' op het Ir. Driessenplein moet een 'hard' bedrag zijn; de eigen identiteit van de drie sectoren binnen het Volkshuis (stedelijk volwassenwerk. jonee- LEIDEN - De bouw van een open bare school op de Garenmarkt, ter vervanging van de Lucas van Leydenschool, zal voorlopig nog een punt van discussie zijn. Dat bleek woensdagavond tijdens de commissie onderwijs, waarbij de meningen van de politieke partij en nogal uit elkaar lagen. PvdA-raadsleden Groos en Van Dongen vonden hét plan van ambtenaar Eggenkamp wel aan trekkelijk, andere raadsleden hadden echter hun bedenkingen. Tot nu toe was een nieuwe openba re school voor de Leidse binnen stad gepland op de Kaasmarkt, waar dan ook nog een parkeerga rage zou komen. Eggenkamp had gedacht een school te bou wen aan de Garenmarkt, zodat de garage aan de Kaasmarkt wat groter kan uitvallen. De parkeer ruimte die dan op de Garen markt wegvalt zou in het nieuwe plan gecompenseerd kunnen worden door een parkeergarage op het terrein van de voormalige zeepfabriek Sanders aan het Le vendaal. Het college van burgemeester en wethouders heeft vooralsnog geen standpunt ingenomen over het nieuwe plan. Van Dam; "We willen eerst de reacties van raadsleden en van het publiek peilen. De Garenmarkt zal een element van college-onderhan delingen worden en dan zal het volgend college met een voorstel moeten komen". Als voordeel van een openbare school op de Garenmarkt werd onder meer de bereikbaarheid ADVERTENTIE Bent u van plan een echte Engelse Chesterfield te kopen? Kom dan eerst kijken bij Bakker in Muiden of Amsterdam, de grootste Ches- terfleldgigant van Nederland. Aantoonbare korting 30%. De 4 grootste merken leveren wij uit voorraad. Bovenstaande 3-zits bank kost bij ons 3.300,- met certificaat van echtheid. Bakker s meubellmport, Singelstraat 29, Muiden. tel. 2942 - 4313 of Midden weg 97 Amsterdam, tel. 020 - 943739. renwerk Stats en het buurtwerk) moet worden gewaarborgd; de buurtwinkel in de Haarlem merstraat moet blijven bestaan en de andere buurten moeten buurtwinkels krijgen in de eigen wijk; en in samenspraak met de buurt De Camp wil het bestuur ijveren voor een waardige bestemming van het oude Volkshuis aan de Apothekersdijk. Twee Volkshuizen Gezien de voorwaarden wil het be stuur bij voorkeur twee Volks huizen, één op de oude plek en een nieuwe op het Ir. Driessen plein. Het stedelijk volwassen- werk dat het liefst in het oude Volkshuis blijft zitten omdat het vreest vermorzeld te worden in het nieuwe 'buurtgebouw', zou misschien in het oude gebouw kunnen blijven zitten samen met andere welzijnsstichtingen die ruimte zoeken (zoals Open Schoolgroepen en het JAC). Penningmeester Jan Hermans van het Volkshuis noemde het Nog geen standpunt B en W illusie" en "financieel onhaal baar" dat de gemeente twee ge bouwen zou exploiteren. Maar een uurtje later koos een kleine meerderheid van het bestuur, in clusief Hermans, toch voor nieuwbouw met de 'illusie' van het behoud van het oude Volks huis. Het bestuurslid Paul Uien- belt maakte duidelijk tegen te stemmen omdat de voorwaarden "voor de vorm" zijn gesteld. Op het Volkshuis aan de Apothe kersdijk staat in het bestem mingsplan Maredorp de bestem ming "bijzondere doeleinden" geplakt; dat kan bijvoorbeeld een school, een kerk, een wel zij nsinstelling of een begrafenis onderneming betekenen. Het be stuur van het Volkshuis zegt ac tief de mogelijkheden te willen afstropen om het Volkshuis voor het welzijn te behouden "Er zijn genoeg welzijnsstichtingen in Leiden die met ruimte woeke- "Hard" lijken de ditmaal gestelde voorwaarden aan de keuze voor nieuwbouw inderdaad niet. Zo vindt de meerderheid van het be stuur het bij voorbaat logisch dat op het bedrag van 2'. miljoen gulden voor nieuwbouw beknib beld wordt als het jongerencen trum Stats uit het Volkshuis ver dwijnt. De gemeente ziet moge lijkheden om Stats volgend jaar in de te verbouwen Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt onder dak te brengen. Bezoeker Adam van Doornick vroeg zich af wat er nog van het Volkshuis overblijft als Stats verdwijnt en het Volwassenwerk op de oude plaats blijft. "Het be stuur", grapte de nieuw gekozen bestuursvoorzitter Peter van Swieten. Maar serieuzer: "De drie sectoren van het Volkshuis zijn steeds zelfstandiger gewor den. Daar moeten we open voor staan". Verstandig De scheidende wethouder Hans van Dam en het D'66-raadslid Jan Hoekema kwamen zich woensdagavond laat op de hoog te stelen van de beslissing van het bestuur. "Het bestuur heeft een verstandig besluit geno men", zei Van Dam. "Over de voorwaarden die het Volkshuis aan het besluit stelt, valt te pra ten" Vóór september, zijn af- scheidsdatum. wil Van Dam de kredietaanvraag aan het rijk voor de nieuwbouw de deur uit heb ben. De eerste paal voor de nieuwbouw zou dan in de zomer van '83 geslagen kunnen worden door zyn opvolger. Van Dam toonde zich ook tevreden over het besluit omdat nu einde lijk het welzynsaccommodatie- plan van de gemeente de deur uit kan. Bij wijze van spreken moet in het plan het voorvoegsel "ver- van het woord "vernieuwbouw van het Volkshuis" worden ge haald. Dan kan het weg naar het rijk om geld binnen te slepen. Het sociaal-cultureel plan dat on langs is vastgesteld, vormt daar bij "het bewys" dat Leiden de rijkssubsidie ook echt nodig heeft. Showavond Fourty Four Degrees LEIDEN - De Fourty Four De grees (majorette-pelotons en pom pom girls) houdt mor gen een showavond in de Vyf Meihal onder de naam "Four ty Four Degrees Parade "82" Het thema luidt "all over the world"; diverse landen staan in de show centraal Behalve de organiserende ver eniging met haar verschillen de groepen wordt deelgeno men door de drumfanfares Excelsior uit Rotterdam, de Drumguards uit Delft en de Delta-Band uit Vlissingen. Ook treden diverse solisten, duo's en themagroepen van de Fourty Four Degrees op. Daaronder instructrice Lia van Gameren die Nederland in augustus van dit jaar zal vertegenwoordigen in Tokio op dt wereldkampioenschap pen twirlen De show begint om acht uur en zal tot ongeveer elf uur du- door René van der Velden Jaap Visser voor Tuinstad-Staalwijk gezien. De Drie Octoberschool, die deze wijk nu van openbaar onderwijs voorziet, heeft namelijk nog maar weinig levenskansen. Van Akkeren (CDA) was echter toch voor behoud van deze school, mét nog een tweede openbare in de binnenstad voor het gedeelte aan de overkant van het drukke Levendaal. Die tweede school zou volgens haar aan de Kaas markt kunnen komen. Alle raadsleden, en ook het college, vonden dat het tijdsaspect zeer belangrijk was bij de bouw van een school aan de Garenmarkt. Wanneer zou die school er kun nen komen? Waarschijnlijk gaat dat langer duren dan wanneer voor een school aan de Kaas markt wordt gekozen. Van Dam wist echter te vertellen dat de ou dercommissie van de Lucas van Leyden "liever een jaar langer wacht op de Garenmarkt dan nu direct te gaan bouwen op de Kaasmarkt". Daarbij moet ech ter wel aangetekend worden dat alleen de oudercommissie en nog niet alle ouders zijn gehoord. LEIDEN De openbare biblio theek in de Merenwijk gaat maandag weer open. De biblio theek is de afgelopen week ver bouwd en beschikt nu over een speciale afdeling voor de jeugd. Voor volwassenen is er nu één ruimte waar niet alleen boeken kunnen worden geleend, maar waar ook tijdschriften en naslag werken beschikbaar zijn en gele genheid is tot zelfstudie. Bejaarde kinderen Fenna Vergeer heeft het voor elkaar gebokst. De afschaf fing van het kinderkaartje in de Leidse zwembaden is voor een deel weer afgeschaft. Fenna merkte het meteen in haar portemonnee dat de jeugdkaartjes waren prijsge geven. Haar tweeling Peter en Robert (5) zit op zwemles in zwembad De Zijl. Voor el ke zwemles van een half uur tje moet Fenna niet alleen het cursusgeld betalen maar ook nog twee toegangskaartjes. Eén zo'n kaartje kost voor taan het volwassen bedrag van drie gulden 25 per kaartje (een kinderkaartje was een gulden goedkoper) en de 25- badenkaart is door de af schaffing van het kinderkaar tje 21 gulden omhoog gegaan, van 37 gulden naar 58 gulden. "De toegangsprijs moet vol gens mij in verhouding staan tot de duur van de zwemles. Voor een half uurtje zwem men moet ik de volle prijs be talen en dat twee keer in de week", schreef Fenna Ver geer aan de directie van de zwembaden De Zijl en van het Vijf Meibad. "Voor veel gezinnen zal deze prijsverho ging een drempel zijn om hun kinderen naar het zwem bad te laten gaan". Zij begon vorige week een handtekeningenactie onder ouders in De Zijl. Op één dag zetten al vijftig ouders hun handtekening op de lijst. De ze week had zij de handteke ningen nog niet opgehaald of ze had al haar zin. Kinderen op zwemles mogen voortaan zwemmen legen goedkoop tarief. Omdat er geen kinder kaartjes meer zijn, mogen zij een 65+ kaartje kopen van 2 gulden 25 of een 65+ tienba- denabonnement van 18 gul den. De jeugd wordt heden ten dage steeds sneller volwassen. Het eerste succes is binnen. Maar Fenna Vergeer zou geen kaderlid van de Socia- listiese Partij (SP) zijn als ze niet meer zou willen: ze wil dat het goedkope kinderkaar tje weer wordt ingevoerd voor alle kinderen of ze nu op zwemles zitten of niet. Het le ven is al duur genoeg voor ge zinnen met een gewoon loon of met een uitkering, schrijft ze aan b en w. "Moeten deze ouders straks met een beden- keliik gezicht tegen hun kin deren zeggen: Ga nou maar niet zwemmen want het wordt ons veel te duur". Het halve verkiezingsprogram ma van de SP heeft zij er in haar brief bijgehaald "Haal het geld waar het zit. Bezuini gen op zwemmen is fout. be zuinig liever op dikke salaris sen, papiermassa's en ambte lijke dikdoenerij". "Een idiote brief Bezuinigen op papiermassa's en ambte lijke dikdoenerij.. moppert gemeentelijk sportdirecteur Jan Duivesteijn. "Dan moet ze eerst maar eens proberen om geen onzin op papier te zetten. Want wij moeten die onzin ook weer beantwoor den". Wat wil het geval? Fenna heeft een "foutje" gemaakt in haar opmerkingen over de bezui niging op schoolzwemmen. Zij schreef dat alle kinderen die hun zwemdiploma ge haald hebben niet meer mo gen schoolzwemmen in het nieuwe schooljaar Maar dit geldt alleen voor kinderen vanaf de vierde klas. De tweede- en de derde-klassers blijven met z'n allen school zwemmen Wél is de duur van het schoolzwemmen vyf tot zes weken korter gewor den. Volgens onderwijs-ambtenaar Ton Locher valt de bezuini ging op het schoolzwemmen nogal mee. "Slechts weinig kinderen hebben in de vierde klas hun A- of hun B-diploma nog niet. Bovendien deed de helft van de Leidse scholen vanaf de vierde klas al niet meer aan schoolzwemmen Op de seizoenarbeiders in de zwembaden is veel meer be zuinigd "We hebben er tien ingeleverd" vertelt sportdi recteur Jan Duivesteijn. "Maar de bezuiniging was verantwoord. We hebben effi- ciént moeten knypen. Je kunt zeggen: geen personeel eruit. Maar hoe flik je dat als je twee ton moet bezuini gen"? Duivesteijn heeft een strikt schema opgesteld om het toezicht door de drie bad meesters gladjes te laten ver lopen. "Als er iemand ziek wordt, dan hangen we" In het kruis Om vyf uur vanmiddag liep de termijn af om 'in te spreken' op de 'werkloosheidsnota' van de gemeente De (werklo ze) vrijwilligers van het Werklozen Advies Centrum (WAC) zyn koortsachtig in de weer geweest om nog juist op tijd hun lijvige reactie op de bureau s van de WD wet houders Jos Fase (emancipa tie en economische zaken) en Piet Hein Schoute (maat schappelijke aangelegenhe den) te deponeren. In hun reactie stellen de WAC-ers dat ie ddi dol n de genv ente hevig in het kruis getast voe len. Edmund Vacssen. Lex Willem van Ryn, Silvia ten Kley, An- nemiek van Bellen. Gerard van Oei, Cor van Maastrigt en Jos Delnoy, hebben 1 het WAC een eigen nota in el kaar gezet als aanvulling op de gemeentelyke nota 'Zicht op werk' Dat is die nota waarbij op de kaft vijf man netjes en drie vrouwtjes staan getekend. De man netjes zyn technisch bezig, de vrouwtjes spelen voor se cretaresse... Zo'n beetje alle gemeentelyke afdelingen, vertegenwoordi gers van allerlei ministeries, de vakbeweging, de Leidse vereniging voor industrie en het arbeidsbureau hebben aan de nota 'Zicht op werk' meegeholpen. Maar de Leid se werklozen voor wie de no ta is bedoeld, wisten van De zeven WAC-ers vin den "De gemeente heeft het in haar nota over betutteling van gemeente-ambtenaren door het rijk Maar wij willen niet door de gemeente wor den betutteld. En een nota sa menstellen over werkloos heid zonder overleg met werklozen en het instellen van een werkgroep werkgele genheid zonder werklozen, dat vinden wy toch een ern stige vorm van betutteling Inhoudelyk hebben de WAC- ers ook veel kritiek op de ge meentelijke nota. Zo kaarten !i hd ontbreken van de aan dacht voor buitenlandse werklozen aan en wyzen zy de plannen om commerciële werkprojecten voor werklo zen te beginnen af De WAC ers vrezen dat op den duur een paar werklozen van deze projecten zullen profiteren en er een volledige baan uit slepen De WAC-ers stellen zich op het standpunt dat zo veel mogelijk werklozen van de projecten moeten kunnen profiteren, ook al is dat maar tydelyk. De nota van het WAC is ook een pleitnotitie voor een ei gen onderkomen voor de Leidse werklozen. Sinds het WAC, een telg van do Stich ting Jcugdhaven. in januari van dit jaar begon te draaien, huizen de werkloze vrijwilli gers op de zolder van scholie- rencentrum 't Breehuys. Een noodhuisvesting Volgens de vrijwilligers moet er in Lei den een werklozencentrum komen: een flink gebouw met een ontmoetingsruimte, een bar. een keuken, kantoor ruimte en magazijnruimte Een ruimte waar werklozen een biertje kunnen drinken, een spelletje doen of een cur sus volgen De enkele tientallen werklozen die op dit moment het WAC vormen, lopen over van de ideeen Zo willen zij een win keltje beginnen in tweede hands spullen die door werk lozen zyn opgeknapt Op die manier kunnen andere pro jecten worden bekostigd zo als het uitbrengen van een werklozcnkrant Maar voor dergelijke activiteiten is een zoldertje boven een scholie- roncafé aan de zeer krappe kant Vandaar het dringende verzoek om een 'knappe' ei gen ruimte "Net zoals de 'werklozenclubs' in Gronin gen. Utrecht. Tilburg. Rotter dam en Schiedam hebben. En het liefst in het centrum. Op dit moment gaan er ge ruchten dat de gemeente voor ons een pand op het oog heeft by het industrieterrein De Waard. Maar daar mogen ze ons nooit heen verbannen want daar gaat natuurlijk geen werkloze voor de gezel ligheid naar toe". De WAC-ers hopen dat hun no ta een koerswijziging by de gemeente teweeg brengt Zy dringen aan op terug draaien van de inspraakronde De ge meente moet volgens het WAC beginnen met uitge breid bekendheid te geven aan het bestaan van de nota 'Zicht op werk' door middel van persberichten, een 'by sluiter aan de 'sociale dienst kaart' en openbare discussie avonden Terug naar af dus. van kaft tot eind Vergeer met voor zich haar tweeling Heter en Robert zwemmen op een bejaaraenkaortje (Foto Holvast

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3