'Spike' voor snelle sprint Solleveld weer de eerste 'haas' IFK Goteborg na stunt bedreigd met 'leegloop' C "IJshockeyvoetbal' goed voor de UEFA Cup 3- Na winst in proloog Olyinpia's Ronde Marcel Klarenbeek levert \sterke atletiekprestatie in Leidse Hout Records VRIJDAG 21 MEI 1982 Sport HAMBURG - IFK Goteborg wordt bedreigd met een leegloop. Na dat de Zweden woensdagavond met 'ijshockeyvoetbal' de UEFA Cup zo sensationeel veroverden door de winst op het Westduitse HSV ((na 1-0 in het eerste treffen werd het nu 0-3 in de uitbeurt) dreigen de beste spelers van de club naar het buitenland te ver trekken. Vooral verenigingen uit het land van de verliezende finalist interesseren zich voor de Zweedse voetballers. Spits Torbjorn Nilsson staat in de belangstelling van Kaïserslau- tern en Valencia, spelmaker Tord Holmgren is door het FC Köln van Rinus Michels bena derd en degradant FC Nurnberg heeft intussen contact opgeno men met linkerspits Dan Corne- liusson. die het eerste doelpunt voor IFK maakte tegen HSV. Nilsson en Fredriksson voegden daar woensdagavond nog twee goals aan toe. waarmee de ar rogantie van HSV afdoende werd bestraft. Goteborg werd de eerste Zweedse club die, onge slagen nog wel, een Europese be ker veroverde. Drie jaar geleden ging Malmó FF de ploeg van trainer Sven Goran Ericsson voor naar een Europese finale. In de eindstrijd van het toernooi voor landskampioenen bleek Nottingham Forest des tijds te sterk (0-1) voor de eerste Zweedse club die een EC-eind- strijd haalde. Dat zou Goteborg niet gebeuren. Door HSV afgeschilderd als een. stel 'vrije-tijd-voetballers', ble ken de Scandinaviërs uiterst ge motiveerd. De gerenommeerde Westduitse ploeg, voor de vierde maal finalist in een Europese be kerstrijd, zag alle hoeken van het veld Een hard gelag voor trainer Ernst Happel. die er vooraf zeker van was dat hij het HSV-succes van 1977 zou kunnen evenaren. Na een verloren EC Il-finale tegen AC Milan (veertien jaar geleden), pakten de Duitsers in het ge noemde jaar toch die Europa Cup II door 2-0 winst op Andcr- lecht. Twee jaar geleden verkeek HSV zich weer. In de finale van het belangrijkste toernooi voor landskampioenen moest het in Madrid Nottingham Forest voor laten gaan (0-1). maar woensdag avond zou de tweede beker toch bemachtigd worden. De vaste overtuiging dat we in Hamburg zouden winnen" (Hap pel) en de tactiek van de tegen stander (duidelijk afgeleid van het ijshockey), werden HSV fa taal. Vroeg storend blokkeerden de Zweden de Westduitse aan voerlijnen naar stormram Hru- besch en de arrogant voetballen de Kaltz, Magath en Hartwig werden onder druk van hun ja gende tegenstanders tot figuran ten gedegradeerd. De onzekerheid sloop al snel bin nen en werkte fouten in de hand. Corneliusson (26e nun), Nilsson met een fraaie rush (62e min) en Fredriksson (uit een strafschop gegeven in de 66e min, omdat Nilsson onderuit was gegaan bij Wehmeyer), profiteerden ervan. En het is dat de Zweden daartus sendoor en vooral daarna wat nonchalant werden, anders was het op een regelrecht debacle uit gelopen voor HSV. De Westduit sers, die in de eerste wedstrijd al antireclame voor het voetbal hadden gemaakt en Nilsson en Tommy Holmgren uit de wed strijd hadden geschoDt. werden nu terechtgewezen voor hun laf fe houding. De dure profs (ze hadden bij een zege 25.000 mark opgestreken) werden voor eigen publiek totaal voor schut gezet door de betaalde amateurs. Gote borg troefde HSV op alle fronten af: op tactiek, atletisch vermogen en op techniek. De klap kan lang natrillen, besefte ook Happel. "We moeten maar afwachten welke invloed deze nederlaag heeft op het spel in de resterende competitiewedstrij den De afgelopen twee jaar heeft HSV de landstitel op een haar na gemist. Zou dat hierdoor weer gebeuren, dan houden de jon gens er een complex van over". En Happel zelf vermoedelijk een ontslagbrief. (Van onze sportredactie) SINT WILLEBRORD (GPD/ANP) - Evenals vorig jaar heeft Gerrit Solle veld zich opgeworpen als de eerste „haas" waarop de bonte meute in Olympia's Ronde jacht gaat maken. De 21-jarige Westlander bracht giste ren in het druilerige Brabantse St. Willebrord met veel verve het voorspel van Nederlands enige grote amateur-wielergebeuren, een tijdritje over ruim negen kilometer, op zijn naam. Alsof ze het zelf nog niet geloven zo blikken Jerry Karlson en doel man Wernersson omhoog naar de UEFA, die Tommy Holmgren in triomf torst. 5 DT Solleveld bewees daarmee ander maal dat hij de kunst van het rij den tegen het uurwerk goed verstaat. Met zijn superieure krachtsexplosie stelde de pupil van assistent-bondseoach Jan Gisbers opnieuw zijn kandida tuur voor de eindzege, die hem vorig jaar door toedoen van de noordelijke veteraan Gerard Schipper door de vingers glipte De vraag is of Solleveld ditmaal de druk. die hem verleden jaar als oranje-truidrager op de voorlaat ste dag parten speelde, kan weer staan. Zelf kijkt de flink uit de kluiten gewassen Zuidhollander vol vertrouwen tegen het onge twijfeld roerige vervolg van Olympia's Ronde aan. ..Ik ben wat sterker geworden en heb meer inzicht gekregen". Tot gisteren was die progressie echter niet aan de prestaties van Solleveld af te lezen In St. Wille brord gloreerde Solleveld voor de eerste maal dit seizoen. Vol gens zijn ploegleider Jan Gisbers heeft dat alles te maken met planning Gisbers: ..We hebben Gerrit in het voorseizoen bewust niet te hard laten rijden. We heb ben hem wel meegenomen naar Parijs-Nice. maar alleen om hem ervaring te laten opdoen tussen de profs". In het Heike, het voormalige Bra bantse wielernest. demonstreer de Solleveld de vorm die nodig is voor een succesvolle ronde. Over geluk had hy trouwens niet te klagen, want toen hy over het parkoers snelde, was het wegdek droog. Het gros van de renners moest op kletsnatte klinkers aan de slag De laatste vertrekkers waren duidelijk in het voordeel Voorlopig koestert Solleveld zich geen enkele illusies met in zyn achterhoofd de deceptie in de vo rige editie van deze etappekoers. Solleveld: „Die oranje trui is wel leuk, maar ik ben met van plan hem hardnekkig te verdedigen. Ik zie wel wat er gebeurt". Eenzelfde geluid liet Frits van Binsbergen(21) horen, de opval lende nummer twee in de pro loog. Deze in Babberich wonen de coureur maakte zyn in eerder dit jaar verreden tijdritten opge bouwde faam volledig waar. Een jongen om in de gaten te houden, zoals ook Gisbers onderkent. Hy heeft Van Binsbergen opgeno- LEIDEN - Achteraf pakte de be slissing, twee dagen voor de Gouden Spike, om alsnog een 200 meter sprint voor heren aan het programma toe te voegen bij zonder goed uit. De twaalfde edi tie van dit nationale atletiekeve- nement kreeg juist op dat onder deel zijn hoofdrolvertolker. Mar cel Klarenbeek, de 21-jarige at leet uit Soest, ging in de buiten baan van de snelle kunststofpis te in de Leidse Hout zö hard dat hij uiteindelijk voor zijn presta tie van 21.12 seconden (handtijd 20.9) de Spike-trofee in ont vangst mocht nemen. Overigens had Klarenbeek een snellere tijd in gedachten. Het Nederlands record van Arnhem mer Henk Brouwer - 20.95, drie jaar geleden.in Roosendaal ge vestigd - was zijn doel. Dat was ook de reden waarom hij met enige collega-atleten, onder wie Argentinië moet maar thuisblijven LONDON (ANP) - De Britse re gering heeft geen bezwaren tegen de deelneming van de drie ploegen uit het Ver enigd Koninkrijk aan het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal. Dit heeft de minister van sport, Neil McFarlane, woensdag middag in het Lagerhuis verklaard. De uiteindelijke beslissing om de volgende maand in Span je te spelen, is aan de voet balbonden van Engeland, Schotland en Noord-Ierland. zo verklaarde de bewinds man. McFarlane stelde geen druk te hebben uitgeoefend op de voetbalorganisaties niet aan bet eindtoernooi deel te ne men. Vorige week hebben de drie voetbalbonden tegen over de FIFA hun inschrij ving bevestigd. „Ik denk dat het vraagstuk steeds weer opnieuw beke ken zal moeten worden", verklaarde McFarlane. „Het valt niet te voorzien of de re gering over een week het zelfde standpunt zal inne men. Op het ogenblik ziet de regering evenwel geen be zwaren tegen deelneming aan de „mundial". Ik hoop alleen dat het toernooi on der normale omstandighe den kan worden afgewerkt." Tijdens het debat had de vroe gere minister van sport, de conservatief Hector Munro, gesteld dat juist Argentinië niet aan het eindtoernooi in Spanje zou mogen meedoen. „Dat land is de agressor", lichtte hij toe, „wij moeten gaan, zij niet". Brouwer, het verzoek bij het or ganiserende AV Holland depo neerde een 200 meter in te lassen. Klarenbeek behoort op het ogen blik tot het selecte Nederlandse groepje atleten dat internatio naal enigszins kan meekomen. Het afgelopen winterseizoen drong hij bij de Europese indoor kampioenschappen in Milaan door tot de halve finale op de 200 meter met een voor indoorbe- grippen prima tijd van 21.47 se conden. Ook op de 400 meter ging het deze winter hard: 47.67 seconden. Deze zomer is het sei zoen afgestemd op de Europese kampioenschappen die in sep tember in Athene worden gehou den. De 200 meter in Leiden was een graadmeter voor de snelheid van de Soester atleet die aan record houder Brouwer (vierde in 21.66). Hagenaar Diederik Everts (tweede in 21.31) en de Eindho- vense nieuwkomer Peter van de Heiden (derde in 21.56) geen kind had. Op de 100 meter sprint deed Kla renbeek niet mee en die afstand werd een prooi voor Haarlemmer Mario Westbroek die de elektro nische tijd van 10.67 neerzette. Ook geen onaardige verrichting. Vandaar dat de commissie van drie 'wijze mannen' (Holland- erevoorzitter Wim Rietbergen, de bekende Rotterdamse starter Ed Meeuws en oud-Leidenaar René van de Water, momenteel één van de technische bonzen binnen de KNAU) ook West broek nog even in gedachten had. En uiteraard bleef de Zeeuwse Els Vader evenmin onbesproken. Zij liep de 100 meter met lichte te genwind in 11.47 seconden. Een prestatie van formaat. De Rotter damse juniore Nelly Cooman (tweede in 11 83) en de frêle Am sterdamse Edine van Heezik (derde in 12.10) finishten op eer biedige afstand. Het voortvaren de sprintwerk van Els Vader is echter inmiddels al weer zo van zelfsprekend geworden dat het verrassingselement ontbreekt. Wellicht had een record haar aan VELDHOVEN/LEIDEN - Erik de Bruin uit Gorinchem heeft gis teren in Veldhoven twee natio nale jeugdrecords atletiek ge vestigd: 19.22 m bij het kogel stoten en 55.16 m bij het kogels lingeren. Amsterdam.mer Guido van de Sluis noteerde een nieuw jeugdrecord op de llO* m horden in 14.11 seconden. Van het Leid se AV Holland sprong Yvonne van Dorp in Veldhoven 5.81m ver. Ze liep de 200 m in 25.17. Leidse deelnemers die woensdag bij de Gouden Spike goed pres teerden waren: Han Kulke r (Ba taven) 800 m in 1.52.60; Theo v.d.Veer (Holland) 5 km in 14.46.93 en Marc van Vliet (.Hol land) polshoog 4.30 meter. de Gouden Spike kunnen hel pen. Ondanks een serie uitstekende prestaties kwam er woensdag avond niemand aan een record toe. Rond Edine van Heezik wa ren de verwachtingen bij het ver springen wel hoog gespannen. Het is bekend dat de Leidse bak de Amsterdamse goed ligt. Al tweemaal eerder kwam zij in Lei den tot een recordverbetering. Nu werd het slechts 6.19 meter waarmee zij de onverwoestbare 36-jarige Ciska Janssen slechts vier centimeter voor bleef. Peter van Noort, kogelslingeraar van De Spartaan uit Lisse, was vooraf eveneens getipt als moge lijke recordverbetcraar. Vorige maand benaderde hij het bele gen Nederlandse record van Jan Romanie (59.35m uit *64) tot op een meter. Tijdens de Gouden Spike werd het 56.90 meter Een knappe tijd op de 400 meter bracht jumore Ingrid Stoot uit Breda op de klokken. Al enige tijd jaagt zij op de nationale re cord-limiet van 53.45 seconden en met 54.21 kwam zij opnieuw in de buurt. De 400 meter werd overigens geplaagd door een on hebbelijke gewoonte die veel Ne derlandse atleten en atletes zich helaas al geruime tijd eigen heb ben gemaakt, namelijk: onaange kondigd wegblijven of op het laatste moment afschrijven. Van de veertien inschrijvingen accep teerden de organisatoren er ne gen. Maar aan de start versche nen woensdagavond slechts drie dames Ook op de middenafstand lieten di verse ingeschrevenen het afwe ten maar hier was dé belangstel ling zo massaal dat zonder moei te meerdere series van behoor lijk niveau konden worden ge formeerd. Op de 800 meter was Elly van Hulst superieur (wie an ders) maar met haar tyd van 2.05.20 bleef ze ver verwijderd van de twee minuten-grens Toch was ze tevreden want een mislukt trainingskamp in Portu gal, waar ze een virus-infectie op liep, bezorgde haar vorige maand een flinke terugval Bovendien verloor de Friezin vijf kilogram aan gewicht. De moeilijkheden lijken nu weer overwonnen Bij de heren gaf de 1500 meter een aardige strijd te zien tussen Twentenaar Arno Kormeling en de net een week uit Amerika te ruggekeerde 'Bataaf Wybo Le lieveld. Lelieveld, gevreesd om zyn eindschot, leek de laatste Honderd meter vanuit tweede positie naar de zege te lopen Maar Kormeling. een doorgewin terde atleet die zyn sporen op de 800 meter heeft verdiend, bleek toch nog voldoende ih petto te men m zyn selectie voor de ploeg die Nederland over enkele maan den gaat vertegenwoordigen in de WK ploegentijdrit op de weg. De top-tien van de proloog bereik te ook nog net Gerard Schipper, de winnaar van Olympia's Ronde 1981 De dun in het haar zittende Noordeling, die als laatste van het startpodium vertrok, moest krap een halve minuut prysge- ven aan Solleveld. vong jaar zyn grote rivaal Als beste buitenlander, de in Ne derland woonachtige Brit Dave Akam buiten beschouwing |dft> ten, drong zich de Rus Joen Pe- trov op. Met hem kwam de vry- wel voltallige Sowjet-ploeg mee. die het de Nederlanders vorig jaar zo moeilijk maakte in deze etappekoers Ook nu zal het ge vaar voor de nationale merken ploegen uit de rode hoek komen, want de overige buitenlanders maakten geen beste indruk. De uitslag van de proloog is 1 Gernt Solleveld (Erp) 9 km in 12 min 5,65 sec (met tydvergoeding 11 50.65 ge middelde snelheid 44,649 km per uur), 2 Frits van Binsbergen (Bro) 12 11.74 (12 01.741.3 Jean-Pierre van Poppel (Gaz) 12.21.17 (12 16.17). 4 Ane Hasink (Ams) 12 22.37. 5 Dick van Egmond (Rbgi 12.24.92. 6. Dave Akam (Erp) 12.25.88. 7 Joen Petrov (Sov) 12.28.99, 8. Marco van der Hulst 12.33.61 4a een heerschappij van acht dagen van de Franse ploeg van Bernard Hinault heeft Francesco Moser gisteren in de zevende etappe een geslaagde greep gedaan naar de leiderstrui in de Ron- i Italië Na bestudering i de zevende nt De daar mee gepaard gaande bonificatie van dertig seconden was voldoende om Hinault van de eerste plaats te ver drijven. Woensdag had de Fransman de aanval len nog afgeslagen, al hield hy toen maar dertien seconden voorsprong over op ritwinnaar Contini Gisteren in Diamante sloeg Moser echter toe Hinault volgt in het klassement op 1 se conde. Contiru staat op 14 sec de Zweed Pnm op 26 sec en Saronni heeft 49 sec achterstand Bert Pronk is op 10 min als 46e geklasseerd, Roy Schuiten is 93e op 20 minuten De Fransman Pierre Raymond Ville- miane zegevierde gisteren in de acht ste editie van de klimmerstrofee voor profs en amateurs De 31-jarige cou reur versloeg zyn vier medevluchters en landgenoten Vallet. Martin. Corre en Beucherie Het peloton, met alle favorieten, had een achterstand van 1 minuut 13 sec In die groep bevond zich ook Peter Winnen Hy werd zes tiende Hennie Kuiper boekte zyn tweede zege binnen twee weken. Hy won de Grote Prys van Wallonië voor Gerard Veld- scholten van de Postploeg Het duo had 40 seconden voorsprong op het peloton. De Italiaan Bottoia won gisteren in de spnnt de negende etappe van de Vre- deskoers. In het algemeen klasse ment leidt de Rus Zagretdinov voor zyn landgenoot Soejoen (op 19 sec t AV Holland-voorzit- hebben om Lelieveld voor te bly- ven: 3.43 05 tegen 3 43.33 Lim burger Cor Lambregts, eigenlijk meer een loper van de lange adem. bleef in de voetsporen van het tweetal 3 43 M Het polsstokhoogspnngcn eiste veel aandacht maar vooral ook tijd op Hagenaar Gys de Ruiter (4 80 meter). Rotterdammer Arno Tavenier (4 70 meter) en Eindho- vrn.i.ir Robert de Wit (4.00 meter) hielden de aankondiging van de Gouden Spike-winnaar door speaker Gys Hoope bijna een uur op. Dat vormde voor Marcel Klarenbeek. die kennelijk al iets voorvoelde, geen beletsel om de gang naar het ereplatform gedul dig af te wachten BERT PAAUW Houtman voor derde keer., bij Feyenoord ROTTERDAM (GPDl - Feye noord gaat voor de derde keer een contract aan met Peter Houtman. De Rotter dammers namen de spits voor een gelimiteerde trans fersom van 600.000 gulden over van FC (.mmncn lliuitm.in /.il een driejarig contract tekenen bij Feye noord. waar hij ooit zijn car rière begon. In het seizoen *77-*78 werd de nu 24-jarige aanvalsleider verhuurd aan FC' Gronin gen. Na dat jaar keerde hij bij Feyenoord terug, maar na enkele maanden deed de Rotterdamse eredivisie- ploeg hem alweer over aan FC Brugge. Bij de Belgische vereniging slaagde Hout man er niet in een vaste plaats te verwerven, w aarna FC Groningen hem voor het seizoen '79-'H0 voor drie jaar vastlegde Aan het eind van 111 t Vtrl| M bM looruli- Benfica belangstelling voor de Groninger topscorer en onlangs meldden de Portu gezen zich opnieuw, evenals Lierse SK uit Belgie. De transfer van Houtman naar Feyenoord is gisteren in ijl tempo rondgekomen Van doorslaggevende betekenis is geweest, dat de Rotter dammers hun „verloren zoon" een haan konden aan bieden via de Vriendenclub, die eerder betrokken was bij de komst van Ruud Gullit van Haarlem

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13