EG wacht op Britse reactie -c Argentijnen klaar voor wapengeweld 'Laatste kans" Argentinië Witte Huis: reactie van Brezjnjev "bemoedigend" Kans op breuk na forceren landbouwbesluit Irak begonnen aan grote tegenaanval" Smaakvolle keukens naarkeuze Steun Luns voor Thatcher WOENSDAG 19 MEI 1982 WASHINGTON (UPI/AFP/ANP) - Het Witte Huis heeft gisteren verklaard "bemoedigd" te zijn door het feit. dat Sowjet-presi- dent Leonid Brezjnjev zich heeft uitgesproken voor een hervat ting van onderhandelingen over strategische bewapening met de Verenigde Staten. "Ik denk. dat het feit alleen al dat zij willen praten bemoedigend is", zo zei vice-president George Bush in een vraaggesprek voor 'ABC-tv. Maar de plaatsvervangend officiële woordvoerder van het Witte Huis. Larry Speakes, wilde zich in zijn commentaar niet uitspre ken over het feit. dat Brezjnjev in zijn rede gisteren het concrete voorstel ter beperking van de strategische wapens, dat presi dent Reagan op 9 mei deed. ver wierp als een poging van Was hington "een militair overwicht op de Sowjet-Unie te bereiken". Volgens het voorstel van Reagan zou aan het einde van de eerste fase van onderhandelingen het aantal strategische kernkoppen wederzijds met minstens een derde moeten zijn verminderd tot gelijke plafonds. In een twee de fase zou een gelijk plafond Buitenland Tegenstellingen blijven overeind moeten worden bereikt voor an dere elementen van de strategi sche kernbewapening. Bij dit laatste zou het moeten gaan om grenzen voor de vernietigings kracht van raketten die liggen onder het huidige Amerikaanse Speakes zei, "dat Washington de volledige tekst van de rede van de Sowjet-president nog niet had kunnen bestuderen en pas daar na dieper op de vragen zal kun nen ingaan". een verklaring van het Witte Huis werden wel direct twee voorstellen uit de rede van de Sowjet-leider afgewezen. Deze hielden in bevriezing van strate gische kernwapens en beperking van de plaatsing van kernraket ten voor de middellange afstand in Europa. Bevriezing van strate gische wapens, aldus de verkla ring, "zou alleen maar de huidige militaire voorsprong van de Sowjet-Unie bevestigen". Het voorstel betreffende de mid- dellange-afstandsraketten "schijnt, aldus de verklaring, niet meer te zijn dan het reeds door de Sowjet-Unie gedane voorstel de scheve verhouding op het gebied van kernwapens in Europa te bevriezen". In New York zei secretaris-gene raal Javier Perez de Cuellar van de VN het vooruitzicht toe te jui chen. dat de VS en de Sowjet- Unie samen zou kunnen begin nen de bewapeningswedloop te beteugelen. Een dergelijke stap van de twee supermogendheden zou volgens hem veel goeds belo ven voor de buitengewone zit ting van de algemene vergade ring over ontwapening, die vol gende maand in New York wordt gehouden. President Reagan is een van de lei ders in de wereld, die daar zal spreken, maar de Sowjet-Unie zal, naar wordt verwacht, wor den vertegenwoordigd niet door president Brezjnjev, maar door de Russische minister van bui tenlandse zaken. Andrei Gromy- ko. Van der Stoel De Nederlandse demissionaire mi nister van buitenlandse zaken. Max van der Stoek. is verheugd over de nadruk die in het negen tien punten tellende slotcommu niqué van de Noordatlantische raad is komen te liggen op wa penbeheersing en ontwapening. De Nederlandse bewindsman zei dit gisteren in Luxemburg na af loop van de tweedaagse bijeen komst van de ministers van bui tenlandse zaken van de NAVO- lidstaten. Van der Stoel was dan ook ingeno men met de mededeling van de Russische leider Brezjryev dat deze bereid is voorafgaand aan de hervatting van de onderhan delingen over beperking van strategische wapens (Start) in ju ni te spreken met de Amerikaan se president Reagan. De afwij zende geluiden die uit de Sowjet- Unie komen over de inhoud van de voorstellen van Reagan verba zen Van der Stoel niet. Zijn alge mene verwachtingen zijn dan ook positief. (Van c correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Europese landbouwministers hebben gis teren in Brussel de al weken durende impasse rond de nieuwe landbouwprijzen doorbroken. Tegen de zin van Groot-Brittannië in stelden de ministers bij meerderheid het nieuwe prijzenpakket vast. Dat besluit kan een ern stige crisis veroorzaken binnen de Europese Gemeen schap. Dit hangt met name af van de Britse reactie. De Britse landbouwminister Wal ker wilde gisteren in Brussel niet vooruitlopen op het regerings- overleg dat later deze week in Londen zal plaatsvinden. Hii wil- LONDEN (DPA) De woordvoer der voor economische en finan ciële zaken van de socialisti sche oppositie in Groot-Brittan nië, Peter Shore, heeft van de conservatieve regering vergel dingsmaatregelen geëist naar aanleiding van het besluit van de EG-ministerraad over de landbouwprijzen. Op een verkiezingsbijeenkomst in Beaconsfield bij Londen eiste Shore dat Groot-Brittannië on middellijk zijn bijdrage aan de EG zou stopzetten en naar eigen inzicht vaststellen wat zijn huishoudbijdrage zijn moet. Shore is een van de meest verbe ten anti-Europeanen van La bour. de ook niet ingaan op geruchten, dat de Britse regering zou over wegen de nieuwe prijzen voorlo pig niet toe te passen. Groot-Brittannië neemt het de an dere Europese lidstaten zeer kwalijk, dat zij hebben gebroken met de politieke praktijk dat er over zulke belangrijke zaken als de landbouw slechts bij een stemmigheid wordt beslist. Ook Denemarkten en Griekenland verzetten zich om die reden te gen de stemming, maar Verwacht wordt dat deze landen het prijs- besluit wèl zullen uitvoeren. De Nederlandse landbouwminis ter drs. J. de Koning sprak na af loop van het landbouwberaad in Brussel de verwachting uit dat de Britten dat ook zullen doen. „Zo niet, dan ontstaan er enorme problemen voor de hele Europe se Gemeenschap, omdat er dan in feite twee verschillende prijs niveaus ontstaan". De Britten zouden volgens De Koning extra moeten gaan betalen voor de im port en export van en naar Euro pa. Zouden de Britten in dat ge val landbouwprodukten tegen lagere prijzen op de wereldmarkt kopen „dan treedt het in feite uit de Europese Gemeenschap", al dus minister De Koning. De Britten weigerden mee te werken aan het nieuwe prijzen pakket zolang er geen bevredi gende regeling was gevonden voor de verlaging van de Britse bijdrage aan de Europese begro ting. De landbouwministers besloten gisteren, ondanks heftige Britse tegenstand, tot stemming over de landbouwprijzen over te gaan. Groot-Brittannië beriep zich op de politieke praktijk sinds 1966, dat er slechts bij unanimiteit wordt besloten. Als een EG-lid- staat vindt dat zijn vitale belan gen op het spel staan, kan hij een stemming voorkomen. Dan moet er net zolang worden doorge praat totdat men het eens is. Deze, in het zogenaamde Akkoord van Luxemburg vastgelegde ge woonte was volgens de andere Europese lidstaten echter nu niet van toepassing. Het vitale belang van Groot-Brittannië lag name lijk niet zozeer in de landbouw prijzen zelf, maar in de daaraan gekoppelde bijdrage aan de Eu ropese begroting. Landen als Frankrijk en Italië, die vaak van deze unanimiteitsregeling ge bruik hebben gemaakt om hun eigen belangen te dienen, zagen daarom in de stemming geen schending van dat Luxemburgse akkoord. Groot-Brittannië heeft gistermid dag overigens een poging gedaan de impasse rond de begrotings kwestie alsnog op te lossen. Het kwam met een nieuw voorstel, waarin het voor 1982 van de an dere Europese landen een tege moetkoming van ongeveer 2,6 miljard gulden vraagt; minder dan voorheen. De Europese lan den hebben tot nu toe 2 miljard aangeboden. De ministers van buitenlandse zaken zullen hier over begin volgende week verder onderhandelen. Het nu vastgestelde landbouwprij zenpakket betekent een verho ging van de kosten van levenson derhoud in Nederland met 0,5 procent; het levensmiddelenpak ket wordt 2,5 procent duurder. De totale Europese landbouwuit gaven stijgen met zo'n 4 miljard gulden. RIO GRANDE (AP) - In Puerto Rico is het deze week tot een harde botsing gekomen tussen de politie en jeugdige "krakers", die sinds november 1980 staatsdomeinen bezet houden. Gewapend met helmen en kogelvrije vesten ging de "sterke arm" tot de aanval over. Eén politieman werd gedood: tien mensen liepen verwondingen Fraudezaak beheerst congres van vakcentrale WEST-BERLIJN (Reuter/ DPA) - Het hoofd van de Westduitse vakcentrale DGB, Heinz-Oskar Vetter, heeft gisteren tegengespro ken dat hij belasting ontdo ken had via een "voorman" in huizenbouwprojecten in West-Berlijn die belastingbe scherming genieten. Vetter, die deze week aftreedt na 13 jaar aan het roer van de acht miljoen leden tellende overkoepelende vakorganisa tie te hebben gestaan, deelde op het jaarcongres van de DGB mee dat hij juridische stappen wegens smaad zal ondernemen tegen het tijd schrift Stern die de beschul digingen maandag uitte. Nieuwe beschuldigingen in Stern en Der Spiegel tegen de woningbouwmaatschap pij "Neue Heimat", die eigen dom is van DGB, hebben de conferentie van de vakcen trale overschaduwd. De openbare aanklager in Mün- chen heeft maandag een on derzoek geopend nadat Der Spiegel de beschuldiging had geuit dat leiders van "Neue Heimat" grote persoonlijke winsten hadden opgestreken bij de verkoop van land. BEIROET (UPI/DPA) - Irak zegt een groot tegenoffensief te hebben gelanceerd vanuit de door Iran belegerde stad Chorramsjahr. De Iraan- se strijdkrachten werden ten noorden van de stad aangevallen, trekken zich terug en staan op instorten, zo is vandaag in Bagdad gemeld in een militair communique. Iran reageerde nog niet op de Iraakse berichten. In het communique werd voorts gezegd: "De vijand krijgt een nieuwe les. Hij heeft hevige verliezen geleden en is gedwongen zijn posities in de frontlinie te verla ten onder de zware druk van onze heroïsche strijdkrachten". Chor ramsjahr is de laatste Iraanse stad die nog in Iraakse handen is nadat Bagdad de afgelopen maanden het meeste van het in het begin van de oorlog veroverde Iraanse grondgebied verspeelde. Na eerdere succesvolle offensieven startte Iran bijna drie weken geleden "operatie Jeruzalem" waarbij op verschillende plaatsen de grens met Irak werd bereikt en Chorramsjahr werd belegerd. Om Chorramsjahr woedden hevige veldslagen die volgens militaire waarnemers een hoge Vertragen tol aan mensenlevens eisten. Geschat wordt dat de bijna twintig maan den durende oorlog al aan meer dan 70.000 mensen het leven kostte BUENOS AIRES ..Om de oor log te kunnen winnen, moe ten we op energie bezuini gen. Iedere keer als u een overbodige lamp uit doet, be tekent dat een tegenslag voor mevrouw Thatcher. Argentij nen. op naar de victorie". Via radio en televisie worden de Argentijnen om de tien minu ten opgeroepen de Britse ko lonialistische vijanden een tegenslag te bezorgen. De ene keer moet men het licht uit doen, de andere keer wordt men opgeroepen harder en nog beter te werken. De Argentijnse autoriteiten zijn een werkelijke indoctrinatie- campagne begonnen om de bevolking te mobiliseren en actief te betrekken by het ge beuren in de Zuidatlantische Oceaan. De Argentijnen, in al hun enthousiasme, praten al leen nog maar over de Malvi- nas, zoals de Falkland-eilan- den hier worden genoemd. En de dagbladen staan er vol mee; van de eerste tot en met de laatste pagina, hoewel be trouwbare informatie erg moeilijk te vinden is. Overdreven De dreigende oorlog wordt niet al te serieus genomen. Im mers. „die Bntse piraten kunnen geen problemen op leveren voor onze heldhaftige soldaten" Hoewel de Argen tijnen vrijwel zonder uitzon dering denken dat het binnen enkele dagen tot een gewa pende confrontatie zal ko men. heeft men nog niet ge dacht aan de mogelijkheid dat de heldhaftige Argentijn se soldaten bij een dergelijke confrontatie weieens het on derspit zouden kunnen del ven. De bevolking denkt hier simpelweg niet aan. doordat de autoriteiten de capacitei ten van de strijdkrachten zó overdreven hebben voorge steld. dat een onwetende bui tenstaander het idee zou kun nen krijgen dat Argentinië de nieuwe supermogendheid in de wereld is. Binnenkort zal waarschijnlijk blijken of dit het geval is of niet. want de militaire mach thebbers zijn van mening dat Londen de kwestie rond de Falkland-eilanden alleen met wapens wil oplossen. Men is in Buenos Aires van mening dat Engeland de onderhande lingen die in New York plaatsvinden, saboteert door het stellen van onmogelijke Het grote struikelblok bij de onderhandelingen in New York lijkt het bestuur van de Falkland-eilanden te zijn tij dens de overgangsperiode. Argentinië zou een tijdelijk bestuur van de Verenigde Naties accepteren, maar heeft al laten weten een even tuele deelname van de Ver enigde Staten in dit bestuur niet te willen Engeland wil juist dat, naast de Verenigde Naties, ook nog een ander land zitting heeft in een over gangsbewind. De Engelsen willen dit vanwege het feit dat de eilanden anders waar schijnlijk in handen vallen van de zogenaamde dekolo nisatiecommissie van de Ver enigde Naties, en de Engel sen zijn nu niet bepaald po pulair bij deze commissie. dat er geen tijdslimiet wordt verbonden aan het overleg over de definitieve toekomst van de eilanden Dit overleg zou moeten plaatsvinden ter wijl de Falkland-eilanden be stuurd worden door bijvoor beeld de VN. Argentinië vindt dat het overleg maxi maal 18 maanden mag duren en moet leiden tot de erken ning van de Argentijnse soe vereiniteit De militaire machthebbers in Buenos Ai res zyn namelijk bang dat de kundige Engelse diplomaten er zonder tijdslimiet in zou den slagen het overleg jaren te vertragen, zoals ze de afge lopen 17 jaar hebben gedaan. Alleen al het feit dat Argentinië over het vraagstuk van de soevereiniteit wil spreken, is een buitengewoon belangrij ke concessie. President Gal- tieri heefi hierdoor binnen de militaire junta al heel wat macht verspeeld. De radicale sectoren van de strijdkrach ten vinden dat er helemaal niet met de Britten gespro ken moet worden; ook niet in New York De marineleiding is op dit mo ment het meest radicaal en verder bestaan er reeds aan wijzingen dat de junta niet zo eensgezind is als dat soms wel een lijkt. De manne heefi tot dusver de meeste verlie zen geleden in dit conflict met Engeland en hierdoor is hun prestige bij de bevolking en hun invloed in de junta flink toegenomen. Deze aard verschuiving in de Argentijn se machtsstructuur is er ook de oorzaak van dat president Galtien, die tevens comman dant van de landmacht is, zich gedurende de laatste da gen een beetje op de achter grond heefi gehouden, ter wijl de commandant van de marine, admiraal Anaya, op de voorpagina's van de dag bladen verscheen. Meningsverschillen Uiteraard bemoeilijkt deze in terne verdeeldheid van de junta de onderhandelingen. En de meningsverschillen van de Argentynse leiders verhogen het gevaar van een escalatie in het conflict Ove rigens weten de Engelse on derhandelaars dit ook, en de hoge eisen en voorwaarden die zy in New York by het overleg stellen, zyn er eigen lijk op gencht de junta nog verder te verdelen, zodat op een moment van verwarring een militaire aanval zou kun nen worden gedaan op de Falkland-eilanden. WIM ROMEIJN Britten versterken Falkland-vloot ADVERTENTIE In de showrooms bij Ico/Athibu staat de keuken van üw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht. Kompleet met inbouw- apparatuur en tegels voor vloer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keuken-op-maat te ontwerpen die ook qua prijs voldoet aan uw budget. Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na fspraak ook 's avonds. ICOATHIBU Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071-141741 LONDEN - De vredesbesprekin gen in New York, onder leiding van secretaris generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties zijn gisteren tot vandaag uitge steld om Argentinië in staat te stellen te reageren op het jongste Britse vredesvoorstel. Het is het laatste voorstel van Britse zijde, zo wordt in Londen algemeen aangenomen. Als de Argentijnen ook nu, na ruim zes weken on derhandelen, niet bereid zijn we zenlijke concessies te doen. lijkt een Britse invasie van de Falk- land-eiland en onvermijdelijk Perez de Cuellar zegde gisteren al le besprekingen af om Argenti nië de gelegenheid te geven het Britse voorstel te bestuderen Voor hij daartoe besloot, liet hij weten er meer dan ooit van over tuigd te zyn dat „de tijd niet aan de kant van de vrede staat" De Argentijnse vertegenwoordi gers bij de Verenigde Staten heb ben gezegd, dat hun land wil on derhandelen, maar dat de Britten kennelijk de voorkeur geven aan ultimatums. Engeland ontkent dat het een ultimatum heefi ge steld, maar kabinetsleden heb ben de afgelopen dagen wel by herhaling gezegd nog maar wei nig geduld te hebben Premier mevrouw Thatcher zei dat gisteren in het Lagerhuis op nieuw, toen ze Argentinië ervan beschuldigde Engeland aan het lijntje te willen houden. De pre mier waarschuwde dat de mili taire voorbereidingen om de Falkland-eilanden terug te krij gen gewoon zullen doorgaan. Mevrouw Thatcher ging niet in op het verzoek van oppositieleider Michel Foot om het Lagerhuis te laten meebeslissen over een in vasie van de Falkland-eilanden. Dat beslist de regering, die daar na aan het Lagerhuis verant woording zal afleggen, zo zei ze. Wel stond ze een algemeen debat over de crisis toe, dat eind deze week wordt gehouden, en wat het zesde Lagerhuisdebat over de gebeurtenissen op de Falk land-eilanden zal zijn ..Ik sta dat toe, omdat deze week beslissend zal zijn voor de vrede", aldus de premier Voor ze in het Lagerhuis ver scheen. had mevrouw Thatcher besprekingen gevoerd met haar kabinet cn het oorlogskabinet, waann drie ministers en de voor zitter van de Conservatieve Par tij zitting hebben. Over deze be sprekingen zijn geen mededelin gen gedaan, maar welingelichte knngen weten te melden dat zy vrijwel geheel waren gewyd aan een invasie van de Falkland-ei landen. die steeds meer onver mydelyk begint te worden. Mi nister van buitenlande zaken Pym heefi gisteravond aan de sfeer van pessimisme verder by- gedragen door te zeggen dat hy- niet meer in onderhandelingen geloofi. Verslaggevers aan boord van sche pen van de oorlogsvloot hebben gemeld dat zich de afgelopen da gen een groot aantal schepen by de al bestaande vloot heefi ge voegd. Alles by elkaar heefi ad miraal Woodward nu de beschik king over meer dan 50 schepen Daarbij 13 ook het troepentrans portschip Canberra, dat 2500 manschappen aan boord heefi Geschat wordt dat de Britten nu in staat zyn byna 5000 militairen aan land te brengen, mocht het tot een invasie komen Belangryk voor de vloot is verder dat 20 nieuwe Harner-straalja- gers zyn aangekomen Daarmee is het aantal straaljagers waar over de vloot kan beschikken, meer dan verdubbeld Volgens militaire deskundigen in Londen kan dit van beslissende invloed zyn by een luchtslag om de eilan den ADVERTENTIE LUXEMBURG (ANP) - De secretaris generaal van de NAVO. mr Jo seph Luns. denkt dat het Atlantisch bondgenootschap Groot Brittan nie zal blyven steunen in de kwestie van de Falklandeilanden. ook wanneer dat land overgaat tot verdergaande militaire actie, zoals een bezetting van de eilanden Luns verklaarde dit gisteren In Luxemburg na afloop van het tweedaags overleg van de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-lidstaten In het slotcommuniqué van de bijeenkomst veroordeelde de minister de Argentijnse bezetting van de eilanden en keurde het af dat Argentinië nog steeds geen gevolg heefi gegeven aan resolutie 502 van de Veilig heidsraad waarin om Argentijnse terugtrekking wordt gevraagd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9