Steenkamp geeft lijmpoging op Geen lijmen kabinet C Geldboetes in plaats van cel Meer woonboten als oplossing voor huisvesting Parachutespringen niet ongevaarlijk Enquête in weekblad De Tijd: Overgangskabinet met alleen CDA? Waar staan wel tien tafels yoor je klaar? Casino Scheveningen Ontslagen in bej aardenhulp Maar zit je een uurtje onder hoog- Casino Scheveningen Illegale munitie ontdekt Schietpartij op Schiphol KNVvL na dodelijk ongeluk: Wolkbreuk Waar kun je tot diep in de nacht aan het strand spelen? Casino Scheveningen WOENSDAG 19 MEI 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Meer dan de helft van de ondervraag den in een enquête van het weekblad De Tijd vindt dat de breuk in het kabinet niet gelijmd moet worden. Alleen onder CDA-kiezers bestaat een lichte voorkeur voor een lijmpoging. Bijna 60 procent van de ondervraagden vindt voorts dat er nieuwe verkie zingen dienen te worden ge houden De enquête is onmiddellijk na de val van het kabinet, vorige week woensdag, gehouden. Over de oorzaak ervan lopen de meningen uiteen: 35 pro cent noemt persoonlijke te genstellingen, 29 procent noemt het economie vraag stuk en 24 procent spreekt van een „politieke twist". Dat geldt ook bij de vraag over wie schuldig is aan de crisis. De PvdA, aldus 37,5 procent, 'de politiek' (15 procent) en het CDA (14 procent) zijn de meest gegeven antwoorden. Opvallende antwoorden wor den er gegeven op de vraag „welke coalitie nu?". Zo vindt 21,7 procent dat CDA, WD en D'66 samen een rege ring moeten vormen, terwijl 16 procent altijd nog voor stander is van een coalitie van CDA en VVD. Dan komt 'een progressief kabinet' (14 procent) en pas op de vierde plaats de huidige combinatie: 10 procent. Een nationaal ka binet, de combinatie CDA en D'66 of een zakenkabinet krijgen elk minder dan 10 procent. Het onderzoek schetst een rampzalig beeld van de PvdA. Uit de verschillende staatjes blijkt dat de PvdA de schuld krijgt van de kabi netscrisis, dat PvdA-stem- mers vaak het antwoord „weet niet" geven, zoals bij de vragen hoe het conflict on stond, wie de schuld heeft, wie in het nieuwe kabinet moeten zitten en zelfs of er nieuwe verkiezingen gehou den moeten worden. Een grote meerderheid van de PvdA-aanhang (33 procent) blijkt verder voorstander te zijn van een progressief kabi net, dat overigens al in 1977 en 1981 onhaalbaar bleek. D'66 blijkt overigens op dit punt ook verdeeld: 22 pro cent wil een combinatie met CDA en WD, 24 procent met CDA en PvdA, 12 procent een nationaal kabinet en eveneens 12 procent een za kenkabinet. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat de populari teit van CDA-voorman Van Agt onverminderd voort duurt, vooral bij CDA en WD. Lubbers lijkt overigens via aanzienlijke steun bij CDA, PvdA en D'66 een rede lijk alternatief voor Van Agt te worden. Ook Terlouw hoeft zich voorlopig geen zor gen te maken: 60 procent van de ondervraagden weet geen alternatief te noemen voor het leiderschap van D'66. Alleen PvdA-leider Den Uyl mag van de ondervraagden van het politieke toneel ver dwijnen. Zelfs in zijn eigen partij krijgt hij nog slechts de steun van iets meer dan de helft van de kezers. CDA'ers en D'66'ers wijzen hem hard af (ruim 60 procent), terwijl WD'ers zich wat terughou dend opstellen: 49 procent vindt dat Den Uyl weg moet, van 34 procent mag hij blij- Den Uyls opvolger lijkt ook al bekend: dat moet André van der Louw zijn, de vroegere burgemeester van Rotterdam en demissionair minister van CRM. Maar 29 procent van al le ondervraagden noemt hem de beste kandidaat (onder PvdA'ers 32 procent), Van Dam komt op de tweede 1 plaats met 11 procent (onder PvdA'ers 22 procent), Van Thijn krijgt 8 procent (onder PvdA'ers 4 procent), voorzit ter Van den Berg eveneens 8 procent (onder PvdA'ers 10 procent). Fractieleider Wim Meijer sluit de rij met respec tievelijk 4 en 2 procent. AMSTERDAM (GPD) - De stuur groep Huisvesting Alleenstaan den en Tweepersoonshuishou dens in Amsterdam wil grote aantallen woonboten laten bou wen als oplossing voor de ningnood onder kleine huishou dens. De stuurgroep moet toe stemming hebben van het ge raeentebestuur en heeft daar voor een plan uitgewerkt om honderd boten per jaar aan nog vrije Amsterdamse wallekanten af te meren en goedkoop te laten DEN HAAG (GPD) - Kabinetsinformateur Piet Steenkamp werkt aan de totstandkoming van een over gangskabinet dat tot uiterlijk september de lopende zaken moet behartigen. Steenkamp streeft naar een kabinet bestaande uit de huidige ministers van CDA en D'66. De woordvoerder van de informateur sloot echter niet uit dat er een kabinet van uitsluitend CDA-ministers komt. Het nieuwe kabinet, dat een vol waardige status dient te krijgen, krijgt als voornaamste taak het uitschrijven van verkiezingen. Deze zullen dan in september ge houden worden. Daarnaast moe ten zo veel mogelijk onderdelen van de voorjaarsnota, waarover vorige week het kabinet Van Agt viel, alsnog worden uitgevoerd. Het kabinet zal daarom moeten kunnen rekenen op voldoende steun in de Tweede Kamer, om dat het anders bij het eerste op treden alsnog naar huis wordt gestuurd. Maar het lijkt vrijwel zeker dat een kamermeerderheid zich niet zal verzetten tegen die onderdelen van de voorjaarsnota waarover het kabinet het eens was geworden. Daarbij wordt ge dacht aan de belastingmaatrege len en de premieverhogingen. Steenkamp heeft vanochtend ko ningin Beatrix op de hoogte ge steld van het verloop van de ge sprekken tot nu toe, en de con clusies die hij daaruit getrokken heeft. Uit het inmiddels verza melde materiaal blijkt volgens de woordvoerder dat een lijmpo ging geen zin meer heeft. Voor zijn gesprek met de koningin bespreekt Steenkamp de nog resterende „losse einden" met CDA-fractieleider Lubbers. Gis termiddag en -avond heeft hij nog langdurig telefonisch over leg gepleegd met de fractielei ders van PvdA en D'66. In de afgelopen dagen is duidelijk geworden dat een lijmpoging van de huidige coalitie geen kans maakt, omdat geen van de rege ringspartijen daar wat voor voelt. Steenkamp sprak gisteren achtereenvolgens met de drie fractieleiders van de regerings partijen. Op voorstel van Wim Meijer (PvdA) nodigde hij daar op de drie politieke leiders, Van Agt, Den Uyl en Terlouw even eens bij zich uit. Deze gesprek ken duurden elk bijna anderhalf uur. Naar aanleiding hiervan trok Steenkamp de conclusie dat lijmen geen zin meer had. Een overgangskabinet lijkt nu de meest voor de hand liggende op lossing. Voor een dergelijk kabi net kan gaan functioneren zal Steenkamp eerst moeten uitzoe ken of dit kabinet kan rekenen op voldoende steun in de Kamer. Dat betekent, dat de WD alleen maar zal moeten toezeggen het kabinet niet onmiddellijk naar huis te sturen. WD-leider Nijpels verduidelijkte gisteravond nog eens de positie van zijn fractie in een brief aan Steenkamp. Hierin roept hij CDA en D'66 op, indien zij de WD niet als volwaardige part ner in het kabinet willen toela ten, om in ieder geval te komen tot een „ronde-tafelgesprek". Binnen de fractie van D'66 bleken gisteren de meningen verdeeld over de vraag of de partij deel moet nemen aan een overgangs kabinet. De fractie vergadert hierover vandaag verder. Fractieleider Brinkhorst verklaar de in een reactie dat zijn fractie nog steeds unaniem achter het voorstel staat om met de huidige coalitie door te gaan. Lukt dat niet, dan bestaat de mogelijkheid dat deze formule voor jaren" onbruikbaar is geworden, zei hij. ADVERTENTIE In de-speelzaal van Casino Scheveningen. Met een internationale staf korrekte croupiers, met bar en restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Athene Berlijn Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhag Luxemburg Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Zurich mist 21 9 2 geh. bew. 22 10 1 mist 20 7 3 mist 15 9 0 half bew. 19 5 0.7 swaar bew. 23 11 0.8 licht bew. 15 10 0.2 mist 21 9 4 mist 13 5 8 onbewolkt 23 11 0 zwaar bew. 21 13 0 zwaar bew. 23 15 0 mist 21 8 0.2 mist 17 10 2 zwaar bew. 24 13 0.9 geheel bew. 25 13 0 bew. 25 11 half bew. 20 8 0 licht bew* 28 16 0 mist 22 11 0 zwaar bew. 25 12 7 zwaar bew. 20 15 0 geheel bew. 20 7 0 mist 17 11 2 onbewolkt - 10 - onbewolkt 12 1 0 regenbui 25 12 0.1 AMERSFOORT (ANP) - De FNV- bond Abva-Kabo vreest dat het aangekondigde ontslag van 163 van de 450 bejaardenhulpen bij het Groene Kruis in Amersfoort de voorloper is van een massale ontslaggolf bij de bejaardenhul pen in het hele land. De 163 bejaardenhulpen in Amers foort moeten volgens Van Beek de laan uit omdat het overleg met staatssecretaris De Boer (CRM) over de aangekondigde extra bezuinigingen in de gezins zorg nog niets heeft opgeleverd. De bonden vrezen dat die plan nen in de gezinszorg (waar de be jaardenhulp onder valt) in totaal 10.000 banen gaan kosten. Grotere invloed van kiezers op beleidsvorming DEN HAAG (ANP) - Het de- missionaire kabinet heeft be sloten een staatscommissie te laten nagaan hoe de kiezers in ons land meer invloed kunnen krijgen op de be leidsvorming. De commissie staat onder leiding van oud premier mr. Barend Biesheu vel. Een van de hoofdonder werpen die de commissie voor zijn rekening gaat ne men is de wijze waarop in ons land kabinetten het licht Naast een mogelijke verbete ring van de procedure van kabinetsvorming binnen het huidige grondwettelijke sys teem (waarover najaar 1984 een interim-rapport wordt verwacht) bekijkt de com missie-Biesheuvel de vraag of het mogelijk is de kiezers direct of indirect invloed te geven op de politieke samen stelling van een te vormen kabinet. Daar vallen ook voorstellen binnen die een grondwetswijziging noodza kelijk maken. In de derde plaats zal de com missie zich buigen over de mogelijkheid om in Neder land een of andere vorm van een referendum in te voeren. Ook wil de regering een ad vies over mogelijke wijzigin gen in het benoemingsbeleid van burgemeesters en com missarissen van de koningin. Het eindrapport moet medio 1985 klaar zijn. ADVERTENTIE regenbui 24 13 Casa Blanca half bew. 20 16 Istanbul zwaar bew. 13 12 O M ~n i "1*1 In de speelzaal van 9 AJCl'-H.JLm.l.JLl.I.Sf Casino Scheveningen. Hoe rolt het balletje? Wat is de volgende kaart? Spanning en ontspanning tegelijk. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is het eens met de plannen van minister De Ruiter (justitie) om het mogelijk te maken dat veroordeel den in de toekomst een boete krijgen opgelegd in plaats van een vrij heidsstraf. Dit bleek gisteren bij de behandeling van het wetsontwerp vermogenssancties in de Kamer. Vrijwel alle fracties verklaarden zich akkoord met de voorgestelde maat regelen, al was in de Kamer ook de opvatting algemeen dat er snel iets veranderd moet worden aan de fiscale aftrek van boetes zoals die nu nog bestaat. "De handige jongen wordt nu minder getroffen dan de brave burger", zo omschreef het D'66-kamerlid mevr. Wessel-Tuinstra de huidige situatie. De doelstelling van het wetsontwerp om de korte vijheidsstraffen terug te dringen werd door vrijwel alle sprekers onderschreven. Wel werd met name door de socialist Kosto aandacht gevraagd voor veroordeel den met een laag inkomen. Hij zei dat bij de strafbepaling rekening moet worden gehouden met de draagkracht van de betrokkene. Ook de CDA-er Buikema deed een beroep op minister De Ruiter om dit duide lijker in het wetsontwerp tot uitdrukking te laten komen. Kosto noemde het wetsontwerp een mijlpaal in de humanisering van ons strafrecht. Zowel Kosto als Buikema pleitten ervoor om naast het ge ven van meer boetes ook meer aandacht te gevên aan het opleggen van alternatieve straffen als mogelijkheid naast de vrijheidsstraf. In het wetsontwerp is bepaald dat er geen boetes kunnen worden opgelegd als het gaat om een delict waarvoor een gevangenisstraf van méér dan zes jaar kan worden opgelegd. Ook is in het wetsontwerp voorzien in de mogelijkheid dat de benadeelde van het delict recht krijgt op schade vergoeding als er een boete wordt opgelegd. MARENKESSEL (ANP) - De rijkspolitie heeft in het Bra bantse Marenkessel deze week per toeval een illegale munitiewerkplaats ontdekt. In verband daarmee is de 57- jarige S.M. uit Marenkessel aangehouden. De politie heeft een grote hoeveelheid munitie in beslag genomen. De werkplaats was ingericht in een schuur aan de Velmer- weg. M. had die schuur ge huurd van een landbouwer. De politie deed er maandag avond in samenwerking met de douanerecherche een in val, omdat men vermoedde dat er illegaal alcohol werd gestookt. In de schuur trof men inder daad een klein prototype aan van een stokerij. De politie trof in de schuur ech ter ook een complete werk plaats aan om patronen te maken. Er stonden tal van machines om de meest uit eenlopende soorten munitie te vervaardigen. De berg kant-en-klare munitie was zo groot, dat er twee Volkswa genbusjes en vier personen auto's aan te pas moesten ko men om alles te kunnen over brengen naar het politiebu- verhuren door woningbouwver enigingen. Het ontwerp voor de woonboten, met een casco van 7x13 meter, is van de Maatschappij voor Archi tectuur en Vormgeving BWB uit Purmerend. De boten zijn ge schikt voor alleenwonenden, sa menwonenden of groepshuis- houdens, Het gemeentebestuur heeft nog geen commentaar ge geven op het voorstel van de stuurgroep. Volgende week vindt een gesprek plaats met de wethouders Heerma en Schae- fer. Bekend is, dat het Amsterdamse gemeentebestuur een beleid volgt waarbij het aantal woon schepen niet mag worden uitge breid. De stuurgroep is van me ning dat er nog kilometers kade geschikt zijn als ligplaats voor woonboten. De Amsterdamse stichting Hulp Voor Onbehuisden heeft in aan sluiting op het plan van de stuur groep een idee ontwikkeld om een commercieel bedrijf op te richten voor sociale botenbouw. Het bouwbedrijf zou tevens werkgelegenheid kunnen bieden aan enkele tientallen geschoolde en ongeschoolde jongeren zon der baan. SCHIPHOL (ANP) - De 25-jarige Pakistaan A.S. uit Rotterdam heeft gisteren op Schiphol een landgenoot met twee pistool schoten ernstige verwondingen toegebracht. Een Indiër uit Cal cutta, die niets met de zaak van doen had, liep bij de schietpartij een schotwond in een been op. De dader kon direct na de aanslag worden overmeesterd door een stationscontroleur van de lucht haven. Volgens de woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart gaat het naar alle waarschijnlijk heid om een familievete. Het Pa kistaanse slachtoffer, die door twee kogels in de halsstreek werd getroffen en een spoedope ratie moest ondergaan, zou moei lijkheden hebben gehad met een familielid van de dader. A.S. was in het bezit van twee vuurwapens. De schietpartij vond plaats in het voor het pu bliek vrij toegankelijke deel van de vertrekhal. Joke Smit-prijs DEN HAAG (ANP) - De 28 vrou wen in de Tweede Kamer en de zestien vrouwen in de Eerste Ka mer hebben staatssecretaris He- dy d'Ancona, belast met emanci patiezaken, gisteren gevraagd een regeringsprijs in te stellen op emancipatiegebied. De prijs zou volgens de vrouwelijke kamerle den genoemd moeten worden naar de. onlangs overleden femi-, niste Joke Smit. De kamervrouwen, verenigd in het "kamerbreed vrouwenoverleg", hebben hun verzoek neergelegd in een brief die zij de staatssecre taris hebben aangeboden. Zij vinden dat de prijs elke twee of vier jaar zou moeten worden uit gereikt. DEN HAAG (GPD) - Parachute springen is in de afgelopen jaren een erg populaire sport gewor den, maar volgens woordvoerder Schrier van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) is het „be paald geen ongevaarlijke sport." Alleen al in Nederland komt ten minste eens per jaar een sportpa- rachutist om het leven, waarbij moet worden bedacht dat in lan den als West-Duitsland, Frank rijk, Engeland en vooral de VS deze sport verhoudingsgewijs veel intensiever wordt bedreven. Het aantal slachtoffers is daarmee wel in overeenstemming, aldus mevrouw N. Chudiak van de KNVvL in Den Haag, maar zij voegt daaraan toe dat de oorzaak over het algemeen gelegen is in „menselijke fouten van de sprin gers. Materieel-fouten komen maar heel zelden voor, terwijl de instructies altijd heel zorgvuldig gebeuren". Zij onthoudt zich van een oordeel over de dodelijke sprong van de 38-jarige E.J. de Wekker, afgelopen zaterdag in Amsterdam-Buitenveldert, want De Wekker was„als instructeur een ervaren parachutespringer". Mevrouw Chudiak schat het aantal parachutespringers in Neder land op 3000, verdeeld over 14 clubs. Hun opleidingsniveau is zeer verschillend. Voordat iemand een brevet krijgt, ontvangt hij een oefenvergun ning. In die tijd wordt hem na de medische keuring behalve prak tische oefening ook de nodige theoretische kennis bijgebracht, zoals meteorologie, manoevreer- vermogen, behandeling van de parachute enzovoort. Na acht ge slaagde (voor de analyse dikwijls met video gevolgde) sprongen kan iemand brevet A-B krijgen. „Bij een brevet horen vier aanteke ningen, A tot en met D, elk voor een hoger opleidingsniveau", al dus mevrouw Chudiak. „Er zijn er die in een heel jaar acht spron gen hebben gemaakt, acht keer in doodsangst hebben geleefd en het verder voor gezien houden. Enthousiaste, ervaren springers gaan soms verscheidene keren per dag, van 18 tot 20. Beginners moeten niet meer dan acht sprongen op een dag maken. Daarvoor is de psychische belas ting te zwaar". Zij weerspreekt de veronderstel ling dat parachutespringen niets is voor mensen met hoogtevrees. „Ikzelf heb ook hoogtevrees. Over de rand van het dak van een hoog gebouw kijken, benauwt me. Maar springen is vergelijk baar met vliegen", aldus deze vroegere stewardess, „want de ruimte onder je is vrij en dat is een heerlijke sensatie". KERKRADE (GPD) - Een on voorstelbare wolkbreuk heeft gisteravond tussen vijf en acht uur voor miljoenen guldens schade aangericht in Kerkrade, Eygelshoven en Rimburg. Hon derden kelders stroomden vol water. Tientallen gezinnen zagen het regenwater door hun huizen stromen. Auto's raakten vast in water en modder. „De ergste wolkbreuk die wij ons bij de brandweer kunnen herin neren", zei commandant Delnoy van de Kerkraadse brandweer. Hij moest de hulp inroepen van brandweerkorpsen uit Heerlen, Brunssum, Simpelveld, Vaals, Herzogenrath en Schinveld om de ruim 300 verzoeken om hulp te kunnen afwerken. ADVERTENTIE In Casino Scheveningen, dat pal aan het strand staat, lekker voor even een frisse neus. En lekker om even in spanning te ontspannen. Elke dag Roulette en Blackjack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7