Vrachtauto's aan banden Officier eist half jaar muntenhandelaar 1 £VlEtlt3'£- Werkgroep Mileubeheer: 'Plan voor Roomburg voorlopig intrekken' 3 Verdacht van heling buit familiebende Parkeren buiten werkuren wordt tegengegaan Welke kant gaat het op met Leiden? U kunt het nu zeggen. Eis: half jaar straf wegens messteken Leidse stadsrubriek WOENSDAG 19 MEI 1982 Leiden LEIDEN - De werkgroep Milieube heer Leiden heeft erstige bezwa ren tegen het ter visie leggen van het ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied Roomburg. Volgens de werkgroep had het plan pas in procedure mogen worden gebracht samen met het eindrapport van het Rijksinsti tuut voor de Drinkwatervoorzie ning over de mogelijke gevolgen van het storten van chemisch-fa- brieksafval op de vuilstort in Roomburg. De mogelijkheid van woningbouw en industrievesti gingen in dit gebied staat of valt, volgens de werkgroep, met de uitkomsten van het onderzoek. De Werkgroep Milieubeheer vindt de redenering van het college van B en W dat het plan wel de gelijk is voorafgegaan door on derzoekingen "gemakzuchtig en onzorgvuldig maar ook onjuist'. Men wijst er op dat de bedoelde onderzoekingen deels al wat ou der en deels nogal algemeen zijn. Het aanvullend onderzoek wordt noodzakelijk geacht omdat daar in wordt vastgesteld in welKe mate het grondwater in Room burg verontreinigd is en wat daarvan de consequenties zijn voor de bestemmingen in het ontwerp-plan. Zo'n beoordeling is nu onmogelijk, meent de werkgroep. Men vraagt het college van B en W het ontwerp-bestemmingsplan weer in te trekken en pas op nieuw ter visie te leggen als hel dezer dagen uigebrachte rapport daarbij gevoegd kan worden. De afgedekte, voormalige vuilstortplaats Roomburg. LEIDEN Het parkeren van vrachtauto's is in de bebouwde kom na 1 juni buiten werktijden verbo den. Dit is een uitvloeisel van een besluit dat de ge meenteraad eerder dit jaar nam. Alleen op bepaalde, door de gemeente aange wezen terreinen mogen vrachtauto's wel worden geparkeerd. Aanleiding tot deze maatregel zijn de vele klachten die B en W de laatste jaren hebben bereikt over hinder en gevaarlij kse situaties, veroorzaakt door geparkeerde vrachtwagens. In de algemene plaatselijke veror dening heeft de gemeente pre cies geregeld voor welke auto's de bebouwde kom van Leiden als parkeerplaats buiten de werkuren grotendeels taboe is. Het gaat om wagens die min stens zes meter lang zijn en min stens 2.05 meter breed. Alleen op maandag tot en met vrijdag over dag van acht tot zes uur mogen deze auto's in de bebouwde kom worden neergezet. In de andere uren zullen ze moeten uitwijken naar de speciaal aange wezen straten en terreinen. Deze terreinen worden van borden voorzien, die aangeven waar het parkeren is toegestaan. Dat geldt voor de volgende gedeelten van Leiden: - Lammenschansweg, de oostzijde van de oostelijke ventweg tussen Lorentzkade en Zoeterwoudse Singel over een lengte van dertig meter vanaf de Lorentzkade; - Lammenschansweg, de westzijde van de westelijke ventweg tus sen het Lammenschansviaduct en de Veilingkade; - Van Vollenhovenkade tussen een punt op 125 meter van de Burg- gravenlaan af en de Asserstraat, aan de waterzijde; - Willem Barentszstraat, J.C. de Rijpstraat, Admiraal Helfrich- weg, Van Huisweg, Admiraals- weg, Admiraal Banckertweg, Ka- DEN HAAG/LEIDERDORP Voor de Haagse rechtbank stond gisteren een Leiderdorpse 'mun- ten-verzamelaar' (H.J.V.) terecht die werd verdacht van heling van gouden en zilveren voorwerpen buitgemaakt bij inbra ken in de Leidse regio. Hoewel de Leiderdorper tot op het laat ste moment volhield dat hij niet wist dat het om gestolen waar ging, eiste de officier van justitie, mr. Klein Breteler een half jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. De Leiderdorper handelt al een jaar of drie in munten en sinds een jaar ook in 'sloopgoud' en 'sloopzilver'. Dat wil zeggen dat mensen die om wat voor reden dan ook van hun gouden en zil veren voorwerpen afwillen, bij V. terecht kunnen. V. bepaalt de goud- of zilverwaarde en betaalt zijn klanten vervolgens de smelt- waarde. Het omgesmolten goud en zilver verkoopt hij aan een bank. V. heeft een keer of vijf, zes gouden en zilveren voorwerpen gekocht van Harry S. en Ron van H. die vorige week door de Haagse rechtbank tot vijftien maanden gevangenisstraf zijn veroor deeld. S. en Van H. maakten deel uit van een 'familiebende' die in de regio zo'n zestig tot zeventig inbraken heeft gepleegd waarbij voor een half miljoen schade is aangericht. Volgens de officier van justitie eindigden veel van deze inbraken in de woning van de Leiderdorpse handelaar die zijn bedrijf aan huis voert. V. adverteert dagelijks in landelij ke dagbladen. Dat ontlokte aan rechtbank-president mr. Kootte de opmerking "U bent een lek ker adresje voor inbrekers. Ze hoeven niet naar een winkel maar kunnen gewoon bij u thuis hun spullen kwp'. Daar had de verdachte nac-r eigen zeggen nooit bij stilgestaan "Nee. da s wel zo makkelijk om aan dat soort dingen voorbij gaan", liet de rechtbankpresident er geërgerd op volgen. Buurjongen V beweerde dat hij nooit het idee heeft gehad dat S. en Van H. ge stolen goederen aan hem ver kochten. Beide inbrekers ver klaarden echter dat ze wel dege lijk hadden laten doorschemeren dat de door hun geleverde siera den waren gestolen. Maar vol gens S. en Van H. zou de Leider dorper niet vies zijn van gestolen waar. V. hield gisteren echter vol nooit geweten te hebben dat hij als eindstation van een inbre kersbende fungeerde. Hij werd bijgestaan door zijn Rotterdamse raadsman, mr. Griend, die be toogde dat wanneer zijn dient een heler zou zijn geweest hu nooit de gangbare prus voor het goud en zilver zou hebben be taald De advocaat had de 19-jange buur jongen van de verdachte, die zo juist zijn mavo-examen had vol tooid, als getuige opgetrommeld. De buurjongen schijnt V. vnjwel dagelijks met allerlei klusjes te helpen en zou volgens mr. Griend best als deskundige kun nen worden opgevoerd Mr. Kootte merkte echter ironisch op z'n twijfels te hebben over de deskundigheid van iemand die op z'n negentiende mavo-exa men doet. Hoe dan ook: de aankomende han delaar toonde zich in elk geval deskundig in het verdedigen van zijn 'baas'. Gloedvol betoogde hij dat zijn buurman een hele goeie naam heeft opgebouwd en daar om altijd aan nieuwe klanten vraagt hoe ze aan 'het spul' ko men Als V. vermoedde dat het om gestolen voorwerpen ging dan zou hu de klanten de deur wuzen. Mr Griend zei in zun pled ooi dat hu met klapperende oren de eis van de officier van justitie had aange hoord. De praktuken van de Lei derdorpse handelaar noemde hu "alles behalve uniek". Hu wees de rechtbank er op dat de kran ten dikwijls volstaan met adver tenties waarin goud- en zilver- opkopers zich aanbieden. "Dat mijn client er nu toevallig geen chique kantoor- of winkelpand op nahoudt, wil nog niet zeggen dat hu daarom per definitie ver dacht is". De raadsman vond dat het open baar ministerie onvoldoende be wijs had aangedragen om de ve- denking van heling hard te ma- w«*n Hu eiste dan ook vrijspraak De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Chauffeur De Limburgse vrachtwagenchauf feur P stond gisteren in dezelfde a if aire terecht voor het medeple- gen van diefstal. De zaak van de Limburger was aangehouden omdat zun advocate pas op de dag van de eerste zitting. 10 mei, met hem kennis had kunnen ma ken. P. had zich. na een paar biertjes, in een Leiderdorps wegrestaurant door S. en Van H. laten verleiden tot het plegen van een inbraak in de wijk Voorhof. Daarbij maakte de vrachtwagenchauffeur 800 gulden buit. Maar hu beleefde er weinig plezier aan omdat hij op heterdaad werd betrapt P. ging achter slot en grendel. Mr. Klein Breteler eiste zes weken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaardelijk. ADVERTENTIE De Rooseveltstraat, rel Doormanweg, alle in De Waard; Flevoweg en Flevodwarsweg; Blauwe Vogelweg tussen Wasse- naarseweg en Leeuwerikstraat (tegenover de Mytylschool); het parkeerterrein bij de kantoor flat Vondellaan 47; Hoge Morsweg tussen Smaragd laan en Haagse Schouwweg in de vakken aan de noordzijde; Saffierstraat, de westzijde tussen Opaalstraat en de Topaaslaan; Toussaintkade, de zuidzijde tus sen Ter Haarkade en Churchill- laan; Rooseveltstraat; Vijf Meilaan, de zuidzijde van de zuidelijke rijbaan tussen een punt 25 meter oostelijk van de Debussystraat en een punt 25 meter voor de Obrechtstraat. Voordat u als Leidse ondernemer uw keuze bepaalt kunt u uw vragen nog stellen aan de politieke partijen. Maandagavond 24 mei 19.30 uur In de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal. Discussie-avond met de politieke partijen van Leiden georganiseerd door het LCC, het KNOV afd. Leiden en de Raad voor het Filiaal en Grootwinkelbedrijf Kring Leiden. DEN HAAG/ LEIDEN - Een Leide- naar hoorde gisteren bij de Haag se rechtbank een gevangenis straf van een half jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest, tegen zich eisen. Op 27 februari heef de man bij een vechtpartij twee mannen met een mes verwond. Officier van justitie mr. Klein Bre teler zei dat hij zeker het dubbele had geëist wanneer er geen ver- W ij kvereniging in Boekhorst LEIDEN - Bewoners van de nieu we Leidse wijk "De Boekhorst' hebben gistavond in het buurt centrum "Morschwijk" een wijk- vereniging opgericht. De wijk die is gelegen tussen de sportvel den in het Morskwartier en de Plesmanlaan telt in totaal rond 270 woningen. Er werd een voorlopig bestuur van zeven personen gekozen. Voor zitter werd Leo Pekelsma. Het bestuur van de vereniging, die Bewoners Belangen Boekhorst gaat heten, hoopt eind van deze maand het streefgetal van onge veer 120 leden te hebben bereikt. De vereniging stelt zich ten doel de belangen van zowel de bewoners van de huur- als van de koopwo ningen in de wijk te behartigen. Verder is men van plan activitei ten te organiseren voor onder meer de jeugd. De groep die het intiatief tot de vereniging nam heeft in de wijk inmiddels een enquête gehou den over de hoogte van de onroe rend goed-belasting. zachtende omstandigheden wa ren geweest. Volgens Klein Bre teler hadden de twee slachtoffers hun verwondingen vooral aan zichzelf te wijten. De slachtoffers zouden in een Leids café de terecht staande man een Marokaan - en een landgenoot ernstig hebben bele digd en gesard. Na sluitingstijd, toen de Marokkanen weg wilden, zouden zij op straat een vecht partij hebben uitgelokt waarbij de Marokkanen rake klappen op liepen. In blinde woede haalde een van beide Marokkanen een fruitmes je uit zijn zak waarmee hij zijn belagers verwondde. De raadsman van de man, mr. Mantz, zei dat hij het belachelijk zou vinden wanneer zijn cliënt nog langer moet zitten omdat de ze al meer dan twee maanden in een huis van bewaring door brengt. Mantz pleitte dan ook voor vrijspraak. Uitspraak over twee weken. LEIDEN - Maar liefst elf wrakken zijn gisteren van de weg afge haald door de Leidse politie. Drie van de wrakken werden op gemerkt tijdens de surveillance dienst, de andere acht werden van de weg gehaald tijdens een technische controle op de Lam menschansweg. Meer Leids nieuws op pagina 11 door René van der Velden Jaap Visser V- L f lL_ Nieuwe golf Voor de popliefhebbers die niet stil zijn blijven staan bij pak weg de Beatles en de Rolling Stones of zelfs de Sex Pistols en de Police, is het tegen woordig goed toeven in hel Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Het voormalige 'Kreatief heeft het popbeleid danig gewij zigd omdat 'de tent' in het weekeinde flink aan het leeglopen was. Tegenwoor dig staan bijna elke zaterdag muzikanten op het plankier die de nieuwe stromingen op popgebied vertegenwoordi gen. Muzikanten uit vooral Belgie en Duitsland omdat daar de nieuwste 'pophervor mingen' zijn. Zo waren in de afgelopen maanden onze zuiderburen zeer sterk vertegenwoordigd in het het Vrijetijdscentrum met groepen als Jo Lemaire et Flouze, Allez Allez, Luna Twist en Tc Matic. Uit de Duitse 'neue welle' werden de groepen Das System en Mekanik Destruktiv Kom- mando gerecruteerd. De pro- grammeringsgroep van het LVC wist zelfs de nieuwe Schotse sensatie The Sears naar Leiden te halen. Het nieuwe popbeleid van het LVC wordt door het publiek gewaardeerd; dat blijkt uit het gemiddelde bezoekers aantal van vierhonderd. Koos Gijsman en Martin de Jong (respectievelijk staflid en vrijwilliger binnen het LVC maar beiden vertegenwoor digd in de programmenngs- groep) kunnen opgelucht adem halen. De koerswijzi ging was een grote (financië le) gok die voorlopig erg goed uitpakt. Van een zinvol programme- ringsbebeleid was volgens Koos Gijsman en Martin de Jong tot voor kort geen spra ke omdat een goede taakver deling ontbrak. Alles moest eerst 'in de groep' worden ge gooid. Koos en Martin; "We moesten eerst in de ledenver gadering uitleggen waarom een bepaalde popgroep dan wel zo nodig in het LVC moest optreden. Daarna volg de discussie en uiteindelijk de stemming Allemaal vrese lijk omslachtig zodat we meestal te laat waren om een groep die wc op het oog had den vast te leggen". Koos Gijsman (links) en Martin de Jong inspecteren hun selectiekeuze Das System, vertegenwoordiger van de welle". De tevredenheid over de koerswijziging van het LVC i Het gevolg: de staf van het LVC moest lijdelijk toezien dat steeds meer jongeren op za terdag naar Den Haag (Paard van Troje) en Amsterdam (Paradiso en Melkweg) trok ken omdat daar wel 'moder ne' groepen optreden Uiteindelijk besloten de LVC- leden een werkgroep in te stellen met een volledig man daat voor het aantrekken van popgroepen. Voor het zover was. is er vaak en hevig ge discussieerd. vertellen Koos Gijsman en Martin de Jong. omdat er stafleden zijn die vinden dat het LVC uitslui tend een ontmoetingsruimte voor jongeren en geen pop podium mag zijn. Gekozen is voor een tussenweg: op vrij dag is het LVC ontmoetings ruimte en op zaterdag poppo dium. Het verschil komt er op neer dat een of meerdere amateurgezelschappen op vrijdag toneel, cabaret of mu ziek maken terwijl op zater dag een professioneel gezel schap popmuziek maakt Maar in het LVC bhjven de zelfde mensen elkaar zowel op vrijdag- als zaterdagavond ontmoeten. De popwerkgroep bestaat uit drie man: SwieTio. redacteur van de muziekkrant 'Oor', Martin de Jong, die een 'mid delbare school-verleden' heeft wat betreft het aantrek ken van talentvolle bandjes, en Koos Gijsman. Staflid Gijsman kreeg de op dracht om zich heel goed te orienteren op de moderne muziek. Gijsman ging in de leer bu de wandelende pop encyclopedie Swie Tio die thuis enkele duizenden el- pee's in de kast heeft staan. Gijsman nam daar ongeveer honderdvijftig bandjes op en las zo'n beetje alles wat er maar op popgebied te lezen valt. In januan is het deskundige drietal Tio/Gu&man/De Jong aan de slag gegaan Hun se lectiebeleid werpt inmiddels vruchten af. Sloot de pro gram menngsgroep het vorig seizoen af met een tekort van 30.000 gulden, op dit moment heeft de popwerkgrocp zo'n 7500 gulden 'verdiend' Elke zaterdagavond houdt het LVC. nadat de band is be taald, ongeveer tweeduizend gulden over. Punt van discussie binnen het LVC is nu: "Wat doen we met dat tekort van vong jaar'"7 Er zijn twee mogelijkheden: het i hun gezichten af te lezen. (Foto Holv.M tekort het tekort laten en wegwerken uit de algemene middelen of de winst die de popwerkgroep nu maakt, ge bruiken om het tekort m te lopen. De popdeskundigen hopen uiteraard dat ze hun winst mogen houden: "Dan bestaat er namelijk een kans dat de entreeprijzen in de toe komst nog verder omlaag kunnen" Vooruitlopend op een beslissing is de vaste toe gangsprijs inmiddels van 7.50 tot 6 50 verlaagd. Swie Tio, Koos Gusman en Martin de Jong willen het nieuwe popbeleid nog verder uitwerken "We willen een beetje af van de succesformu le: bandje, swingen, zuipen en naar huis. We willen meer brengen, thema-avonden bu- voorbeeld zonder dat we di reet als jeugdhervormers te werk willen gaan Laatst heb ben we een Berlunse avond gehad met twee BeirUjnse popgroepen in de grote zaal en een dia-serie over Berlun op de theezolder. Zoiets moe ten we vaker doen. Binnen kort willen we een bezoekers- onderzoek houden om te pei len of er ideeen voor een the ma-avond leven". Vanaf deze maand krijgen re gionale amateur-bandjes van het LVC de gelegenheid om hun kunsten aan het grote publiek te tonen als 'support act'. "De 'grote jongens' spe len meestal maar een uur. Dat vinden we te weinig. We willen ons publiek wat meer bieden. Daarom zetten we re gionale bands in het voorpro gramma. Daar zun zowel wij als zij mee gediend" Groepen of solisten die (tegen een onkostenvergoeding) voor 'support act' in aanmer king willen komen, moeten een opname-bandje naar het LVC sturen. Daar selecteert de werkgroep op kwaliteit en genre Dit laatste om te voor komen dat een punkbandje in het voorprogramma van een reggae-groep komt te staan of omgekeerd. Voor aanstaande zaterdag is de Leidse formatie Munk uitge selecteerd als toegevoegde attractie aan het spektakel dat 'de grote jongens' van The theatre of hate zullen brengen Voor de ontmoe tingsavond is vrijdag het mu ziektheater The Dog Compa ny aangetrokken Pulp in de stulp In tegenstelling tot wat de Haarlemse uitgever Rob Mul ler ons vongc week voorspie gelde. lagen er afgelopen zon dag geen twee zondagsbla den in de brievenbus. Het bleef bij het tweede nummer tje 'Nieuws week' van de Leidse uitgever Gerard Koopman (Leidsch Dagblad bv). "We hebben distributie-proble men gehad", vertelt Muller ons over het uitblijven van zijn blaadje 'Zondag' De Leidsch Dagblad bv was Zondag net een dag voor met het inschakelen van het Sas senheimse distributiecen trum 'De Schakel' voor Nieuws week Muller moest daarom in eigen beheer zo'n driehonderd bezorgers op trommelen "Maar dat is nü voor elkaar", meldt Muller. "Zondag komen we uit. Voor honderd procent zeker" Omdat Muller Nieuws week "zo verdomde leuk" vindt, zal Zondag "met wat leuke ex tra's" op de proppen komen. Om nóg "leuker" voor de dag te kunnen komen dan Nieuwsweek Dat belooft wat.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3