Bibliotheek Zoeterwoude groter Sluiting dreigt voor bioscoop Veidse agenda Matte discussie in Zoeterwouds forum -c Brug Koudenhoorn inzet verkiezingen Snel geld nodig voor behoud van Greenway-theater Plannen voor uitbreiding aan Van Alkemadelaan "Met raadswerk op acties aansluiten PAGINA 2 Stad en rand WOENSDAG 19 MEI 1982 VOORSCHOTEN Het Greenway-theater, het klei ne bioscoopje van Voorschoten, lijkt de laatste da gen van zijn bestaan in te gaan. Vandaag wordt misschien beslist over de verkoop van het gebouw en die verkoop kan alleen worden tegengehouden als er geld op tafel komt. Vanavond praat de eige naar Nieuwenhuizen met een koper die in het pand aan de Schoolstraat een discotheek wil vestigen. Verontruste vaste bioscoopklanten spannen zich in om de onder gang van de bioscoop te voorko- Anette Nieuwenhuizen, die 22 jaar lang met haar echtgenoot het theater als hobby draaiende heeft gehouden, is nu aan het eind van haar financiële latijn. "De exploitatie is niet rendabel. Dot wisten we al jaren, maar we mikten op een andere accommo datie en we zijn jarenlang door de gemeente aan het lijntje ge houden. Thans is er ook geen kijk meer op een verstiging in het Cultureel Centrum en dat be tekent renovatie van het oude ge bouw", aldus Nieuwenhuizen. Jassen aan Maar die renovatie kost veel geld. Nieuwenhuizen: "Dat is geen misselijke zaak. Vrijwel alles is aan herstel toe, te beginnen bij de toiletblokken en de centrale verwarming. Afgelopen winter zaten mijn vaste klanten met hun jassen hoog gesloten films te be kijken. terwijl ik de kachel op vol had staan. Kort en goed, het ge bouw is als bioscooptheater niet meer geschikt en de ruimte is op een andere wijze veel rendabeler te maken. De grond in het cen trum is peperduur en met pijn in het hart hebben mijn man en ik besloten indien financiële steun achterwege blijft het theater te sluiten en het gebouw te verko pen". De gemeenteraad is de plaats waar wM Het Greenway-theater die financiële steun vandaan zou moeten komen. De raad heeft echter beslist dat het theater al leen een financiële vergoeding krijgt voor de reductie die wordt gegeven op houders van een Cul tureel Jongeren Paspoort en een pas 65. Die vergoeding bedraagt ongeveer 3.500 gulden per jaar en dat is veel te weinig. De achter liggende gedachte bij een meer derheid van de gemeenteraad was dat het Greenway-theater een gewoon bedrijf is. Toch is er nog een mogelijkheid voor het verkrijgen van een sub sidie. De raad kan namelijk de stichting "Tot instandhouding het Greenway-theater", de STIGT, subsidiëren. Een onder deel van de stichting is de filmli ga Voorschoten. Gisteravond heef de stichting enkele raadsle den benaderd om zo te trachten uitstel te krijgen en op de langere termijn een oplossing te vinden voor het Greenway-theater. ZOETERWOUDE - B en W van Zoeter woude willen het bibliotheekgebouw in het dorp uitbreiden. De eerstkomende raadsvergadering (donderdag 27 mei) moet er een voorbereidingskrediet wor den verstrekt, zodat een architect aan de slag kan. Wanneer de architect zijn werk gedaan heeft, kan de raad zijn oordeel over het plan en de kosten uitspreken. Er is de afgelopen jaren een ruime reserve opgebouwd voor verbetering en uitbrei ding van de bibliotheek. Binnen het col lege werd eerst gedacht aan een semi-per- manente (overwegend houten) uitbrei ding die een jaar of tien moet blijven staan. Hierna wil men dan een definitieve (stenen) nieuwbouw maken. Voorzichtige eerste berekeningen lieten echter zien dat er tussen definitieve bouw en een tijdelijke slechts een verschil van dertigduizend gulden zit. Permanente bouw zou ongeveer 210.000 gulden kos ten, tijdelijke 180.000 gulden. B en W wil len nu overwegen om toch een perma nente aanbouw te maken. Zeker omdat, vertelt gemeentesecretaris «Kruithof, de onderhoudskosten van een hardhouten uitbreiding ook niet gering zijn. Duur De keuze voor een permanente bouw aan de Van Alkemadelaan (waardoor het be staande gebouwtje gesloopt zou moeten worden) wordt door penningmeester Paardekooper van het bibliotheekbe- stuur enigszins gereserveerd ontvangen. Aan de ene kant is hij verheugd over de op handen zijnde uitbreiding, maar aan de andere kant kan de nieuwbouw finan ciële consequenties hebben voor de ex ploitatie. Paardekooper: "Qua exploitatie kan een permanente bibliotheek, die ook vaker is geopend, erg duur worden. Het is niet ondenkbaar dat er dan in het kader van de bibliotheekwet een vaste kracht moet worden aangesteld. Voorlopig heb ben we de eerste acht tot negen jaar ge noeg aan een uitbreiding van 125 vierkan te meter (de tijdelijke - red.), waarmee we op een totaal van tweehonderd vier kante meter komen. Daar komt nog bij dat over een jaar of negen waarschijnlijk een school overbodig is geworden door de terugloop van het leerlingenaantal. Dit vrijgekomen schoolgebouw is dan om te bouwen tot bibliotheek" Het bestaan van de bibliotheek is te danken aan een initiatief van pater Benschop in de oorlogsjaren. Via de Dorpsstraat be landde de uitleenpost aan de Noord- buurtseweg. Dit piepkleine onderkomen (dertig vierkante meter) zonder sanitaire voorzieningen werd in februari 1980 om geruild voor de voormalige kleuterschool aan de Van Alkemadelaan. Een jaar later kaartte het bibliotheekbestuur een even tuele uitbreiding aan bij het gemeentebe stuur. In het najaar van 1981 werd daar voor een financiële reserve opgebouwd, waaruit de kosten moeten worden be taald. Boekenpakhuis Sinds de verhuizing naar de Van Alkema delaan is het aantal uitgeleende boeken verdubbeld. Er blijkt voornamelijk door jeugdleden geleend te worden. Door die toeloop is een uitbreiding hard noodzake lijk. Ada Paardekooper, één van de der tien vrijwilligers die de bibliotheek draai ende houden, illustreert die noodzaak. "Het is momenteel net een boekenpak huis. Er is sprake van een schrijnend ruimtegebrek door de enorme aanwas van uitleningen die na de verhuizing op trad. Wij komen aan serviceverlening he lemaal niet toe. Door de opeengepakte boekenkasten ontbreekt de onoverzichte lijkheid en is het moeilijk zoeken voor de bezoekers, die daarom de boeken vaak niet kunnen vinden". De nieuwe ruimte moet vooral gebruikt worden voor een verbetering van de serviceverlening aan het publiek. Er moet een leeszaal komen en verder wil het bestuur de bibliotheek een culturele functie geven waar tentoon stellingen gehouden kunnen worden en waar bijvoorbeeld kamermuziek ge speeld kan worden. Het boekenbestand van de bibliotheek in Zoeterwoude Dorp (ook de Hoge Rijndijk heeft een bibliotheek) bestaat voor een deel (4.000) uit eigen boeken en voor een deel (7.000) uit boeken die behoren tot een wisselcollectie. De laatste worden steeds 'ververst' bij de Provinciale Biblio theek Centrale in Schiedam. Officieel is de Zoeterwoudse bibliotheek een uitleen- post van deze PBC. Op papier is er in Zoeterwoude geen bibliotheek waardoor er ook niet aan de rijksnormen voldaan hoeft te worden. Schoolzwemmen in Leiderdorp toch beperkt tot één jaar LEIDERDORP - Het ziet er naar uit dat het schoolzwemmen in Leiderdorp toch teruggebracht gaat worden naar één jaar. Dat blijkt uit een raadsvoorstel van B en W. B en W stellen voor het godsdienst en vormingsonderwijs af te schaffen (bezuiniging 8.500 gul den). Ook het vakonderwijs (gym, tekenen, handenarbeid enz) wordt met eenzelfde bedrag verminderd. In totaal moet er 56.000 gulden bezuinigd worden op het onderwijs. De resterende 40.000 gulden willen B en W weg halen bij het zwemonderwijs. Tijdens een gecombineerde com missievergadering deed be drijfsleider Timmermans van het zwembad "De Does" het voorstel om de groepen groter te maken en kinderen die al over een diplo ma beschikken geen les meer te geven, maar vrij te laten zwem men. Hierdoor zouden de voor gestelde bezuinigingen bijna ge haald worden en zou het zwem onderwijs twee jaar blijven. De gemeente heelt echter, blijkt uit het voorstel, te weinig gege vens om het alternatief van Tim mermans "hard" te maken. Ge tracht zal worden in de komende maanden die gegevens alsnog boven water te krijgen. Mocht dat lukken dan is de mogelijk heid aanwezig dat het zwemon derwijs op twee jaar gehand haafd blijft. Leiderdorps politiebureau voortaan dag en nacht open WOENSDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66, film 'Edipo Re'-Pier Paolo Pasolini, woe en do 20 en 22.15 uur K O, Oude Vest 45: kinderfilm, 14.30 Stadhuis: raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20.00 uur. Volkshuis: openbare vergadering over nieuwbouw of verbouw, 20.00 uur Repelsteel, Breestraat 19: voorlichtings avond over alternatieve geneeswijzen, 20.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Voorschoten - keet Winston Churchill- weg, poppentheater Wellus Nietus, 14.30 uur, tel. 01717-8361/3163. Oegstgeest - Taberna, Julianalaan, in stuif voor kinderen van 6 t/m 12 jaar, 14.30 uur. DONDERDAG LWH-pand, Caeciliastraat: plenaire ver gadering Leidse Werkgroep Homose- xualiteit, 19.00 uur. ARTSEN Leiden Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwyk, Professorenwijk, de Waard: W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420, spreekuur: vlgs. afspraak. Voor de praktijk Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinderss, Tan, v. Tol, Verhage, Zwanenburg: J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947, spreekuur: 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - F.O.A.M. Kemme, Grotius- laan 12, tel. 893139, spreekuur van 12.30 tot 13 uur Florijn 10, tel. 893139. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. LEIDERDORP - Het Leiderdorp- se rijkspolitiebureau aan de Hoogmadeseweg is vanaf begin juni dag en nacht geopend. Voor heen was dat het geval met het bureau in Hazerswoude. Omdat het Leiderdorpse bureau het best is uitgerust en omdat het dichter bij de grote dorpen ligt, is besloten tot deze verandering. Het betekent dat 's nachts in het bureau een wachtcommandant aanwezig is. PPR-Oegstgeest: OEQSTGEEST - "De basis van ons handelen ligt waar deze thuis hoort: aan de ba sis, in ons geval de leden. Tij dens onze ledenvergaderin gen komen ideeën naar vo ren, die dan eventueel door een studiegroepje, in concre te plannen omgezet kunnen worden". Aan het woord is PPR-voorzit- ter Eddy Neumann van Oegstgeest. Gisteravond hield deze partij een verkie zingsbijeenkomst in Taberna in Oegstgeest. Neumann stel de dat buitenparlementaire acties kunnen aansluiten bij de raadsactiviteiten. Als voorbeeld gaf hij de actie 'geen kernenergie door giro- blauw', waar aansluitend op de actie raadslid Sanders vra gen stelde in de gemeente raad. Ook op het gebied van verkeer en energie heeft het actiecentrum van de PPR niet stilgezeten. Over beide onderwerpen verscheen een eigen rapport. Neumann verweet gisteravond zowel de PvdA als D'66 dat zij zich niet aan hun program ma hebben gehouden. Zo is - PPR-lijsttrekker Dik Sanders onlangs de inspraakverorde ning (die volgens hem niets inhoudt) aangenomen met de steun van deze partijen. Ver der gaf de voorzitter nog aan dat de politieke campagne voor de PPR een discussie met andere partijen betekent. De plannen van de PPR voor de komende jaren werd met behulp van een diaserie aan de aanwezigen getoond. Zo wil de partij goede voorzie ningen in Haaswijk, en ook voor de bejaarden. Verder werd duidelijk gemaakt dat orde en veiligheid niet alleen iets te maken heeft met poli tie en baldadige jeugd. De de fensie-activiteiten in Oegst geest, zoals bij het Marine Electronisch en Optisch be drijf, baren de radicalen veel meer zorgen. De aanwezigen werden ook gewezen op het feit dat de "Drieluik" voor 25 percent van de tijd leeg staat. Lijsttrekker Sanders pleitte dan ook voor een functione ler gebruik van het gebouw. De slechte personele bezetting van de bibliotheek werd ook aangestipt. Sanders: "Men heeft al het geld in de boeken en in het gebouw gestoken, zodat er voor het personeel weinig over bleef. Het gevolg is dat er maar beperkte ope ningstijden zijn". Tijdens de discussie die volgde, werden vragen gesteld over kernwapens, bejaarden en het centraal wonen. Sanders wees in dit verband op dat ie dereen die een andere vorm van samenleven wil begin nen, zelf met dat initiatief naar het Bouwfonds Neder landse Gemeente zal moeten. Ook de ontwikkelingssamen werking in Oegstgeest kwam aan de orde. "Nu de commis sie ontwikkelingssamenwer king wegens interne conflic ten ter ziele is, ligt hun rap port gewoon in de la. Maar ik beloof dat ik over dit onder werp in de komende raadspe riode vragen zal stellen", al dus Sanders. Weinig verschillen tussen de partijen WARMOND - In Warmond is gisteravond de verkiezings strijd losgebarsten. In vereni gingsgebouw 't Trefpunt werd eens temeer duidelijk dat het gevecht tussen het CDA, de WD en Progressief Warmond zich toespitst rond twee discussiepunten: de huisvesting, maar bovenal de brug naar Koudenhoorn. Voor het overige deel verto nen de programma's van de drie partijen meer overeen komsten dan verschillen. De WD ziet de zin van een brug naar Koudenhoorn niet in zolang dit eiland niet klaar is voor recreatief gebruik. Lijsttrekker mevrouw Saris zette gisteravond vraagte kens bij de financiering van Koudenhoorn. Zolang deze nog niet rond is kiest de WD voor een pont als oeverver binding: omdat ze de War- mondse bevolking niet nog langer wil laten wachten op een oeververbinding en om dat ze de watersport tege moet wil komen. Nieuw ele ment in deze al oude discus sie was dat Saris al precies voor ogen had waar die pont vandaan moet komen. Vol gens de WD kan gebruik worden gemaakt van de pont van scheepswerf SchotteL Schottel zou zelf niet langer gebruik willen maken van zijn eigen veer omdat de scheepsbouwers thans De Leede oversteken via de on langs aangelegde brug. De liberalen staan wat Kouden hoorn betreft lijnrecht tegen over zowel PW als het CDA. CDA-lijsttrekker Van Scha- gen wees erop dat Kouden hoorn op elk uur van de dag voor iedereen bereikbaar moet kunnen zijn. Een pont is daarom geen oplossing om dat teveel mankracht nodig zou zijn om een veerdienst 24 uur per dag te laten varen. Volgens Van Schagen valt een pont veel duurder uit dan een brug. Ook wenst hij de watersporters niet nog meer wind in de zeilen te blazen. "Voor de watersport zijn al zoveel voorzieningen getrof fen (verbreding Groote Sloot, aanpassing Zomergat en aan legplaatsen) dat al de be zwaarschriften die tegen de brug zijn ingediend onte recht zijn". Ook wat huisvesting betreft zit ten PW en het CDA op een lijn met aan de andere kant de WD. De WD wil alleen bouwen voor de Warmondse woningzoekenden, PW en CDA willen meer en hebben daarbij vooral het grondge bied van het agrarische be drijf Humako voor ogen. ZOETERWOUDE - "Prediken voor eigen parochie". Zo valt het politieke forum, dat gisteravond in de Eendekooi in Zoeterwou de werd gehouden, het beste te omschrijven. Voornamelijk mensen die hun politieke keuze al bepaald hadden, bevolkten het bijzaaltje voor een eerste directe cofrontatie tussen kandi daatsraadsleden en kiezers. Het resultaat was een vrij matte ver toning. Duidelijk werd gisteravond dat het voor partijen moeilijk is om op gemeentelijk niveau zich te profileren. Veel wezenlijke verschil len in de gemeentelijke politieke standpunten bestaan er tussen de drie raadspartijen niet. Zo zijn zowel WD, CDA als PZ (Pro gressief Zoeterwoude) ervan overtuigd dat de gemeentelijke herindeling beter langs het dorp kan trekken. De noodzaak van de zelfstandigheid en het landelijk karakter staat bij alle drie de partijen dan ook hoog in het vaandel. Toch viel er gisteravond nog wel enige discussie waar te nemen. Dit kwam voort uit kritiek van WD en CDA op de opstelling van PZ in de afgelopen vier jaar. Wethouder Van der Heijden (CDA) verweet de progressieven een soms "ongenuanceerd op- positiebeleid". Met name de keren dat PZ zogenaamde stok paardjes bereed, waren doornen in het oog van het CDA. Ook WD'er Kremer had bezwaren tegen de 'prinzipienreiterei' (vol gens prisma: dwaze zucht om een principe vol te houden) van de Zoeterwoudse progressieven. "PZ moet hun politieke ambities ondergeschikt maken aan het belang van de gemeenschap", al dus Kremer. De tegenstelling tussen principieel en praktisch bestuur verdeel de de drie partijen wel. De praktische bestuurders, CDA en WD, waren gisteravond zeer lief tegen elkaar. "De goede sa menwerking tussen beide partijen", die nu acht jaar geduurd heeft, werd door Van der Heijden gëllustreerd met het feit dat "slechts twee maal in de afgelopen vier jaar een meerderheids- voorstel door het college is gedaan". Lijstrekker Kremer zei dat "ondanks de verschillen in de politieke grondslag, acht jaar lang is gebleken, dat beide sporen goed naast elkaar kunnen blijven lopen". Als excuus voor de matheid van de discussie werd aangevoerd dat de partijen slechts een paar dagen voor deze bijeenkomst over alle verkiezingsprogramma's beschikten. Volgende week wordt wederom een forumdiscussie gehouden in Zoeterwoude-dorp. Voor een eventuele matte discussie kan dit excuus dan niet meer gebruikt worden. APOTHEKEN Voor regio Leiden: Apotheek De Aloe, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat, tel. 153274. TANDARTSEN De weekenddienst Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest wordt waargenomen door: Tandarts G.W.A. Kleinveld, Zoeter- woudsesingel 56, Leiden, tel. 134433. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand A. Braamzeel; J.M.M. Snijers en M.J.H. Kallenberg; A.I.M. Castelein en M.E. Lancel; F. Barthen en E.J. Neuteboom; J.H. Bosch en A.J. Schuttevaar; P.R.D. Stokvis en M.M. de Kramer; W. van Saarloos en N. Smits; C.P. Lagerberg en C.M.M.T. van Diggele; J.J. van Weerlee en J. van der Niet; W.F. Devilee en L.A.M. Mulder. Theodorus z.v. J.P. Bierman en C.T.L.M. van der Hulst; Ralph Etienne z.v. G.L. Verdoes en LJ. van Egmond; Vincent Cornelis z.v. P.J.M. Akerboom en C.A.M. van der Post; Ralph Christian z.v. R.J. Post en S.C. Lebbink; Lucia Renee d.v. G.H. Ruhaak en I. Bergsma; Wouter Jan z.v. G. Nieuwenhuis en E.H. Smalbraak; Tristan z.v. A. van Rijn en C.W. Ouwehand; Hester Irene d.v. J.J.M. van Brussel en M.M. de Vries; Sa rah Catharina d.v. G.M. Stipdonk en C.J. van den Eijkel; Claudia Sabine d.v. C.J. Jongbloed en C.F.M. Peek; Koen J.D. Hogendoorn en E. Hobby; He- Duijn; Jan Komelis z.v. K.J. Gorter en M. Stellinga; Marieke Josine d.v. P.W. Knoester en B.M.J. Kellerhuis; Maarten z.v. W. Swart en M. van den Berg; Jerry z.v. C.B. Gybels en M.L. van Leeuwen; Gerrit-Jan z.v. M. de Lange en A. van den Eijkel; Maarten Jan Jacobus z.v. G.J. Schrama en J.D.C.M. Heemskerk; Maria Bibiane d.v. H.E. Dubois en T.M.M. Kortekaas; Jan Jaap z.v. D.J. van Duin en W.J. Klinkenberg; Serge Petrus Gerardus z.v. F. Westdijk en K.P.M. Burgers; Wilhelmus z.v. W. Sira en N. Guijt, Suzanne d.v. J.P. Wester beek en F. A.C. Dekker; Wouter Jacobus z.v. J.R. Spijker en C.J. Roggeveen; Wouter z.v. A. Smit en N. Plug; Pieter Jelte z.v. A.M. Brand en D.L. de Heer; Valentijn Jasper z.v. P.C.J. Leijh en M.A.A. Horsten; Edward Anthony z.v. F. Looringh van Beeck en A.T.T. van Meurs; Rogier Anton Alfons z.v. P.A. Everout en E.B.M. van Schie; Jochem z.v. J.H. Rootert en S.C. Hukom; Harm z.v. J.H. Rootert en S.C. Hukon; Filippo Giuseppe Nicola z.v. A.A G. Di Cecca en C.A.M. Serges; Nienke Hendrika Marie ke d.v. L. Engberts en A.M. van der Luit; Petra d.v. A. Lagerwerf en P. Zwaan; Boris z.v. D.J. Bekooij en E.J. Wijk. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 t ontvangen Geen kra lef 07«-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabf zorging na 19 30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschniving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 l.n v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79,70 Directie: G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo. Rome, Madnd. Stockholm en Djakarta Commentator lef 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2