"Nazaten" kolonisten naar Das alte Land Prinses opent paviljoens Stinkend schuim op strand ongevaarlijk Boeren koloniseren Alte Land Delegatie uit Rijnstreek naar Duitsland r S k"J Derde keer Nacht van Ter Aar Van psychiatrisch centrum Sancta Maria Oorzaakaangespoelde en rottende algen ALPHEN AAN DEN RIJN/ STREEK Een delegatie van 38 mensen uit Alphen aan den Rijn en de regio brengt het weekeinde een bezoek aan de "Kirchenta ge" in Steinkirchen bij Hamburg. De streekgeno ten zijn uitgenodigd, om dat het gebied bij Ham burg dat "Das alte Land" wordt genoemd, in de twaalfde eeuw tot ontgin ning en ontwikkeling is gebracht door migranten uit de Rijnstreek, met na me uit Esselyckerwoude (Woubrugge), Rijnsater- woude en Leimuiden. In Steinkirchen en andere kerk dorpen zijn de "Kirchentage" af gelopen zondag begonnen. Het betreft een manifestatie, die is opgezet door de plaatselijke kerk. Naast kerkdiensten en or gelconcerten wordt ook veel aan dacht geschonken aan maat schappelijke aspecten. Zo zijn er deze week forumdiscussies ge voerd over onderwerpen als jeugdwerkloosheid, de toekomst na het jaar 2000, seksualiteit en het huwelijk, etc. De inwoners van "Das alte Land" in de kleine dorpjes als Steinkir chen, Neuenkirchen, Mittelnkir- chen en Grünendeich, zijn zeer geinteresseerd in de geschiede nis van hun streek. De plaatselij ke predikant Pastor Wolf-Die- trich Lochte heeft er enige studie aan gewijd en deed de organisa toren van de "Kirchentage" het voorstel als onderdeel van het weekprogramma een groep Ne derlanders uit te nodigen, die af komstig zijn uit de streek waar de kolonisten van "Das alte Land" vandaan kwamen. Pastor Lochte nam daarop contact op met prof.dr. H. van der Lin den uit Oegstgeest, hoogleraar in de rechtsgeschiedenis, die er kend deskundige is op het ge bied van de historie van de Rijn streek. Van der Linden stemde O egstgeest - "Zoals de Neder landers als exporteurs en handelsmensen over de we reld gaan, zo gingen ze vroe ger als kolonisten op pad. Eeuwen geleden al trokken de boerenzoons naar gebie den langs de Elbe en de We- ser en naar Engeland om daar land te ontginnen en zo voor zichzelf een bedrijf op te bouwen". Die verklaring geeft prof.dr. H. van der Linden uit Oegst geest voor de Nederlandse invloeden die in "Das alte Land", een gebied bij Ham- burg, zijn aangetroffen. Te weinig grond of onbruikba re grond deden de boeren zoons, de gezinnen waren vroeger vaak zeer talrijk, naar elders vertrekken. Uit historisch materiaal is be kend, dat een zestal Hollan ders onder wie pastoor Heinricus, in 1113 met aarts bisschop Fredrich van Ham burg en Bremen een groot contract sloot om land in be zit te mogen nemen en te ontginnen. In de maatvoe ring van de landerijen, de werkwijze en de betaling van de aartsbisschop heeft de hoogleraar bewijzen ge vonden, dat de kolonisten afkomstig moesten zijn uit Leimuiden en omgeving. De historische gegevens uit Duitsland hebben Van der Linden de overtuiging gege ven dat in het westen van Holland het ontginnen van land al rond het jaar 1000 werd beoefend. De bewoners leefden volgens hem op "veenkussens", die door het afwateren op sloten goede grond opleverden voor on der meer het verbouwen van koren. Later zijn de veen gronden door sterke verzak king en overstromingen on bruikbaar geworden. Door het bedijken en nog later het aanbrengen van windmo lens voor de ontwatering werden de gronden lang zaam maar zeker weer ge schikt voor agrarisch ge bruik. Deze wetenschappelijke bena dering van professor Van der Linden, die colleges in rechtsgeschiedenis geeft aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, wordt overigens niet algemeen aanvaard door de wetenschap. Zijn proefschrift uit 1955 "De Co pe" is voor veel studenten verplichte leerstof. Streek erin toe tijdens de "Kirchentage" een lezing te houden over de banden tussen de Rijnstreek en "Das alte Land". Dat gaat vrij dagavond gebeuren. Via bemiddeling van de oud-Al- phenaar, Van der Linden heeft jaren aan de Prins Hendrikstraat gewoond, werd een groep men sen geselecteerd uit de Histori sche Vereniging Alphen aan den Rijn, de Historische Vereniging "Otto Cornelis van Hemessen" uit Woubrugge en de Stichting Oud-Leimuiden en -Rijnsater- woude. Deze groep zal als verte genwoordigers van de kolonis ten van weleer "Das alte Land" bezoeken. Reisleider is de Al- phense amateur-historicus J.W. van Zwieten. De Nederlanders worden vrijdag middag in de raadzaal ontvangen door de burgemeester van Stein kirchen, Hans Gosch. Namens de Rijnstreek-gemeenten zal de Woubrugse burgemeester D. Brouwer de Koning de beste wensen over brengen aan de Hol landse nazaten in "Das alte Land". De Nederlandse delega tie zal in het gebied worden rondgeleid om met eigen ogen te zien welke resultaten er, zeven eeuwen na de komst van de eer ste "Hollandeser", geboekt zijn. Zondagmiddag zullen de Neder landse organisten Bert Matter en Hans van Nieuwkoop een vier handig orgelconcert geven op het unieke Arp Schnitger-orgel in de St. Martini- et Nicolaikerk van Steinkirchen. Tijdens het verblijf in "Das alte Land" zullen de Nederlanders bij de plaatselij ke bevolking worden onderge bracht. Prof. Van der Linden heeft overeenkomsten aangetroffen tussen het ge bied bij Hamburg en de Rijnstreek, werk van Hollandse kolonisten in de twaalfde eeuw. PAGINA 21 TER AAR - Voor de derde achtereenvolgende keer or ganiseert sociëteit De Scha kel in Langeraar de Nacht van Ter Aar. Het spektakel duurt dit jaar ruim 32 uur. van zaterdagmorgen elf uur tot zondag in de namiddag Om elf uur begint het paalzit- ten, terwgl de nacht 's mid dags om twee uur officieel van start gaat met een op tocht door het dorp en de aanvang van de kampioen schappen plankliggen, van het kastje naar de muur lo pen en tafeltennis. Om drie uur beginnen de touwtrek- wedstrijden. waaraan onder meer teams van De Schakel, uit de Schoutstraat en uit Nieuwveen meedoen. De discotheek, die gedurende het festijn vrijwel onafgebro ken in actie is. houdt om 21.00 uur even stil voor een optreden van de fakir Madra Hasj. Om middernacht is er parapluhangen. terwijl om één uur 's nachts een lachfilm met Jerry Lewis wordt ver toond. De discotheek draait vervolgens de hele nacht door. totdat zondagmorgen om elf uur kinderfilms wor den gedraaid. Voor de oude ren zijn er dan wedstrijden eieren vangen, 's Middags gaan de activiteiten door met achteruilopen en een volley baltoernooi. Na een "marathon" van bijna 32 uur worden dan om vijf uur 's middags de prijzen van de Nacht van Ter Aar uitge reikt De toegang tot alle fes tiviteiten is gratis. NOORD WIJK - Prinses Juliana heeft gisteren in het psy chiatrisch ziekenhuis Sancta Maria officieel de nieuw bouw van het centrum geopend. De prinses deed dit door het „planten" van een liriodendron (tulpenboom) en het onthullen van een plaquette. Prinses Juliana werd bij aankomst bij het ziekenhuis begroet door onder andere de directeur van Sancta Maria drs. T.M.J. van der Zanden, Noordwijks burgemees ter mr, J.M. Bonnike en zijn col lege uit Noordwijkerhout mr. F Winkel. In een toespraak wees Van der Zanden op de veranderingen die zich na de oorlog op het gebied van de psychiatrie hebben voor gedaan. Een verandering die wat Sancta Maria vooral betreft dat het centrum in 1973 zijn van oudsher katholieke karakter prijsgaf. Eind 1978 kreeg het centrum van de toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid Veder- Smit toestemming voor de ver vangende nieuwbouw van 160 chronisch-psychiatrische patiën ten. In oktober 1980 werd met de bouw van de twee paviljoens be gonnen. Een deel van de nieuwbouw, pavil joen De Boekhorst met 48 plaat sen, werd eind vorig jaar opgele verd, het andere gebouw met 112 plaatsen kwam in januari van dit jaar gereed. De nieuwbouw van de beide paviljoens sluit wat bouwstijl betreft aan op het eer ste gedeelte van De Boekhorst. Het totale 200 bedden tellende complex heeft ongeveer 17,5 mil joen gulden gekost. De wooneen heden bieden onderdak aan 12 of 14 personen en beschikken over een woonkamer, hobbyruimte, een keukentje en sanitaire voor zieningen, terwijl er één- en twee-persoonsslaapkamers zijn. Het is de bedoeling om tegen het eind van dit jaar een begin te ma ken met de bouw van een so ciaal-cultureel centrum op het terrein, gelegen tussen het „oude Sancta Maria" en de gisteren of ficieel in gebruik genomen nieuwbouw. In dit complex wor den ondergebracht: een feest zaal, café, winkel, bibliotheek, patiëntenbank en groepsruim- ten. De kosten van dit centrum bedragen ruim 3,5 miljoen gul den Daarnaast heeft het psychiatrisch Bij aankomst kreeg prinses Juliana van één van de bewoonsters een bosje bloemen aangeboden. Naast de prinses directeur-geneesheer Van der Zanden, rechts met ambtsketen Noordwijks burgemeester mr. Bonnike en naast hem zijn collega van Noordwijkerhout, mr. Winkel. ziekenhuis nog een verlanglijstje met de volgende plannen: op knappen of nieuwbouw van het uit 1929 daterende paviljoen St. Anna, nieuwbouw van een kli nisch centrum, verbetering van de huisvesting van zwakzinni gen, bouw van een dagzieken huis en een psychiatrisch hostel en een opknapbeurt voor het ad ministratiegebouw. Over deze, ongetwijfeld vele miljoenen kos tende projecten is het zieken huisbestuur nog in onderhande ling met de overheid. DUIN- EN BOLLENSTREEK - Strandbezoekers die ondanks de nog kille temperatuur van het zeewater toch een duik willen nemen behoeven zich geen zorgen te maken over de drabbige, groenachtige schuimsubstantie die zich momenteel langs de waterlijn bevindt. Het zijn slechts algen die volkomen ongevaarlijk voor de gezondheid zijn. Deze mededeling komt van de heer Spijker, woordvoerder van de di rectie Noordzee van Rijkswater staat. Hij vertelt dat de plantjes door de langere dagen en de stij gende temperatuur op het mo ment een ware groei-explosie doormaken. "Overigens een nor maal verschijnsel in deze tijd van het jaar", aldus Spijker. Enkele van de soorten algen die op het strand aanspoelen versprei den een penetrante geur die voor velen het vermoeden lijkt te be vestigen met een wellicht scha delijke stof te maken te hebben. Volgens de woordvoerder van Rijkswaterstaat is de stank ech ter slechts een gevolg van het rottingsproces van de stervende planten. Spijker zegt wel dat de lozingen van het rioolwater in Schevenin- gen mogelijk een positieve in vloed op de groei van de in het water zwevende planten heeft. Ook het Rijnwater dat via de uit monding in Katwijk in de Noord zee stroomt, voert veel meststof fen mee die mogelijk de groei van algen stimuleren. Naar de mógelijke samenhang tus sen algengroei en riool- dan wel Rijnwater zijn al jaren studies gaande. En Spijker verwacht niet dat hierover spoedig het laatste woord zal zijn gezegd. Blij is hij evenwel met het voorne men om het rioolwater dat mo menteel enkele kilometers uit de kust voor Scheveningen wordt geloosd, te gaan zuiveren met een nieuw te bouwen zuiverings installatie. Overigens zijn er ook algensoorten die wel schadelijk zijn voor de mens. Maar deze soorten komen pas aan het einde van de zomer tot leven. Indien de plantjes dan door mosselen worden gegeten en de mosselen weer door men sen, dan kunnen er vergiftigings verschijnselen ontstaan die in sommige gevallen zelfs de dood tot gevolg hebben gehad. Dat zuivering van het rioolwater wel nodig is, DUjKt uil onderzoe ken die vorig jaar naar de kwali teit van het zeewater zijn gedaan door het Rijks Instituut voor de Zuivering van Afvalwater in Lelystad. Uit in de loop van de zomer op verschillende plaatsen langs de kust genomen monsters van het zeewater blijkt dat het water voor Scheveningen veruit de hoogste graad van vervuiling kent De vervuiling neemt dan naar het noorden toe geleidelijk aan af. n in het zand zetten deze drie jongetjes hun strandscheppen in het drabberige schuim die de resten n, overigens volgens deskundigen volstrekt ongevaarlijke, stervende algen. Ue vervuilingsgraad wordt uitge drukt in E.coli MPN per millili ter. Als die waarde gemiddeld boven de 1 komt is het water zeer vervuild, heeft de EG bepaald. De gemiddelde vervuilingswaar- dc van het water voor de kust van Scheveningen was vorig jaar 6.3 E.coli MPN per milliliter. Voor de kust van Wassenaar was de waarde 2.0, voor Katwijk de zelfde. het water voor Noordwijk mat gemiddeld 1,5 en voor Zand- voort gaven de testresultaten 1,6 E.coli MPN per milliliter aan. Voor dit jaar lijkt de vervuilings graad van het zeewater vermin derd te zijn. al is pas 11 mei jongstleden de eerste van de tien watermonsters geanalyseerd die in de loop van de zomer worden afgenomen. Scheveningen mat toen 0,68 E.coli MPN per millib- ter, Wassenaar 0,4, Katwijk 0,05, Noordwijk 0,07 en Zand voort 0.05.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21