LEIDSCH iÜ DAGBLAD Argentijnen zeggen NEE Bij Coveco dreigen weer 250 ontslagen Milieuramp in Brazilië Kindertehuizen van Paidos moeten sluiten Kijkduin duurste badplaats Bod ECT voorkomt staking Fruittelers verwachten deze zomer record-oogst "Onaanvaardbaar" brengt Britse invasie dichtbij DAGBLAD WOENSDAG 19 MEI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36783 Orecleur G Koopman Bumu Wfte i DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROTTERDAM (ANP) - De cao-on derhandelingen bij het Rotter damse containeroverslagbedrijf ECT (1400 werknemers) zijn van nacht na een gesprek van bijna tien uur afgerond. Er is nog geen akkoord bereikt. De directie van ECT heeft een eindbod in geld gedaan dat overeenkomt met de twee dagen arbeidstijdverkor ting die werkgevers bij de sta kende ertsgraanoverslagbedrij- ven elders in de haven bereid zijn te geven. Over het resultaat zal volgende week dinsdag het oordeel van de leden worden gevraagd. De voor zitter van de ondernemingsraad en FNV-kaderlid Joop Verroen is er tevreden over. Hij vindt dat het bod zelfs beter is dan in ande re sectoren. Werknemersonder handelaar Karei Ravestijn van de Vervoersbond FNV stelt zich iets voorzichtiger op. Hij noemt het „een resultaat met een glim lach". In ieder geval is de staking bij ECT hiermee voorlopig afgewend. Mochten er in het overleg geen resultaten bereikt zijn, dan zou den de kaderleden de ECT-werk- nemers vandaag hebben opge roepen te gaan staken. Volgens Werkgeversonderhande laar Zeebregts krijgen de volcon- tinu-werkers in 1982 een extra eenmalige uitkering van 9,2 pro cent van hun maandsalaris. Dit komt overeen met ongeveer 250 gulden. De mensen in de semi- continudienst krijgen daar bo venop nog eens een verhoging van hun maandsalaris met 1,5 procent (gemiddeld 40 gulden). Volgens Zeebregts kost het be drijf deze operatie naar schatting twee procent van de loonsom. (Zie ook pag. 19) Akkoord over metaal-cao ZOETERMEER (ANP) - Werkge vers en werknemers in de me taal- en elektrotechnische indus trie hebben vandaag een princi pe-akkoord over een cao voor 1982 bereikt. Onder het contract vallen ruim 200.000 werknemers. Het akkoord omvat in hoofdzaak materiële zaken en kost 4,8 pro cent exclusief incidenteel. Het akkoord is voor 15 maanden af gesloten, van 1 januari 1982 tot 1 april 1983. zie ook pag. 19. ENSCHEDE (GPD) De Nederlandse fruittelers - geconcen treerd in het Gelderse rivierengebied, de IJsselmeerpolders, Zeeland, Zuid-Limburg en West-Friesland - verwachten dit jaar een record-oogst, dank zij het gunstige voorjaarsweer. Een meevaller na het rampjaar 1981, toen een onverwacht late nachtvorst een groot gedeelte van de appel- en perenoogst ver nielde. De totale opbrengst was toen 325 miljoen kilo appels en 110 miljoen kilo peren. Normaal ligt de opbrengst rond respec tievelijk 550 miljoen en 130 miljoen kilo. De Nederlandse Fruittelersorganisatie in Den Haag verwacht dat dit jaar de record-oogst van 1978 zal worden benaderd toen 630 miljoen kilo appels en 125 miljoen kilo peren van de bomen werden gehaald. Het gevolg voor de consument is dat de prijzen voor fruit in augus tus en september laag zullen zijn. Drinkwater voor 400.000 inwoners besmet RIO DE JANEIRO (AP) - In het zuiden van Brazilië is de drink watervoorziening van naar schat ting 400.000 mensen in gevaar ge komen door een ongeluk, dat door de plaatselijke autoriteiten "mogelijk de ergste milieuramp uit de Braziliaanse geschiedenis" wordt genoemd. Zware metalen als cadium, lood en zink kwamen vorige week woensdag per ongeluk terecht in een zijrivier van de belangrijke rivier de Paraiba, die loopt langs de grens tussen de deelstaten Rio en Minas Gerais. Volgens de metaalfabriek Paraibuna zijn de metalen in de rivier terechtgeko men doordat een opslagreservoir met giftig chemisch afval barst te. Het slib dat langzaam de rivier af zakt heeft het drinkwater besmet van 10 steden met totaal onge veer 400.000 inwoners. Duizen den vissen zijn gestorven terwijl op de oevers talloze dode dieren liggen die van het water hebben gedronken. Waterleidingen die met de rivier in verbinding staan zijn door de plaatselijke autoriteiten afgeslo ten. De bewoners van meer afge legen gebieden zijn gewaar schuwd, het water zelfs niet voor het wassen van kleren te gebrui ken. De drink watervoorraden in het gebied raken echter snel uit geput. NEW YORK/LONDEN (AP/AFP/Reuter) - Argentinië heeft vannacht afwijzend gereageerd op de jongste en 'laatste' Britse voorstellen voor een vreedzame oplossing van de Falkland-crisis. Terwijl de diplomatieke activiteit op het VN-hoofdkwartier op nieuw een hoogtepunt bereikt, ligt de Britse vloot bij de Falk- land-eilanden klaar om tot actie over te gaan. De vloot is de afge lopen dagen versterkt met troe pen en Harner-gevechtsvliegtui- gen Het aantal Harriers zou zijn verdubbeld tot veertig. De troe penmacht zou 5000 man omvat- LONDEN - Prins Diana van Wales trad gisteren waarschijnlijk voor het laatst in de openbaarheid voor de bevalling van haar eerste kind. De geboorte wordt volgende week verwacht. Tienduizenden Britten waren naar zuidoost Londen gekomen om een glimp van de hoogzwangere prinses op te vangen. Filmcriticus zwaar gewond in Cannes CANNES (GPD) - De filmcriticus van de Persunie, Bert Jansma (39), is gisterochtend vroeg in de binnenstad van Cannes overval len en met een scheermes be werkt. Hij werd daarbij geraakt in de halsslagader en een pees. Na een vier uur durende operatie in het ziekenhuis Hopital Nou veau was Jansma buiten levens gevaar. De filmrecensent was in Cannes voor de verslaggeving van het aldaar gehouden interna tionale filmfestival. Jansma was op weg van een bar in de stad, naar zijn hotel. Hij werd aangehouden door enkele man nen, die geld van hem wilden. Toen hij dat weigerde te geven, werd hij met een scheermes aan gevallen. Veel bewolking Toenemende bewolking en overdag mogelijk wat regen of motregen. Mini mumtemperatuur omstreeks 8 graden. Middagtemperatuur omstreeks 18 gra den. Matige zuidwestelijke wind. UTRECHT (ANP) - Het vleesver werkende concern Coveco (to taal 2000 werknemers) wil zo snel mogelijk de runder- en zeugen- slachterij in Assen sluiten. De sluiting betekent ontslag voor de ongeveer 250 werknemers van de slachterij. De eveneens in Assen gevestigde grossierderij voor vers vlees zal worden voortgezet in een andere bedrijfsruimte in een nog nader te bepalen vesti gingsplaats. De ongeveer 25 mensen in de grossierderij be houden hun baan. De slachterij moet dicht wegens grote verliezen, zo blijkt uit een mededeling van Coveco. Het be drijf heeft al de nodige sanerin gen achter de rug. Bij de overeenkomst (onder meer met de banken en de overheid) voor herfinanciering en schuld sanering van Coveco van eind vorig jaar werd bepaald dat het verlies van de runder- en zeugen slachterij in Assen de komende drie jaar jaarlijks niet meer dan een miljoen gulden zou mogen bedragen. Bij overschrijding van die limiet zou de slachterij dicht moeten. Volgens Coveco is alleen al over het eerste kwartaal van 1982 in de slachterij een verlies geleden van 1,7 miljoen en zal het totale verlies dit jaar minstens 4 tot 4,5 miljoen bedragen. Als het tegen zit kan het verlies nog hoger uit pakken. Dat is "beduidend te hoog" zegt Coveco en daarom moet de slachterij dicht op zo kort mogelijke termijn. Wanneer dat precies zal zijn is nog niet te zeggen. Voor de werknemers die moeten worden ontslagen is het bestaan de sociaal plan van toepassing. Verfgooier moet nieuw pak betalen LEEUWARDEN (ANP) - De 28-jarige Groninger die des tijds een verfbom gooide naar de commissaris van de koningin in Groningen Von- hoff moet een nieuw kos tuum vergoeden. Vonhoffs maatkostuum kostte f851.50. Verder krijgt de man een re kening van f 1500 - van de provincie gepresenteerd voor de overige schade die werd aangericht. In hoger beroep werd de verfgooier gisteren door het gerechtshof in Leeuwarden veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. Onderminister van buitenlandse zaken Enrique Ross overhandig de in Washington de 'antwoor den en ideeën' van zijn regering aan VN-secretaris-generaal Pe rez de Cuellar. Hij ging niet op de inhoud in, maar gaf wel aan dat de Britse voorstellen onaan vaardbaar zijn. Gevraagd of het om een laatste antwoord ging, zei Ross: "Het woord laatste bestaat niet". Perez de Cuellar, die het Argentijnse antwoord omschreef als "zeer dicht bij een eindstand punt". praat vandaag opnieuw met de twistende partijen. Gisteren zei de Britse premier Thatcher dat het Argentijnse ant woord beslissend is. Zij verklaar de dat het resultaat van het over leg bij de VN uiterlijk morgen bekend zal zijn. Mocht het over leg mislukken, dan kan volgens Thatcher militaire actie "op geen enkele wijze meer worden tegen gehouden". Het Britse oorlogskabinet kwam vanochtend bijeen om het Ar gentijnse antwoord te bespre ken. Van Britse zijde is het geloof in een vreedzame oplossing vrijwel ver dwenen. Minister van buiten landse zaken Francis Pym toon de zich gisteravond uiterst pessi mistisch. Volgens goede bron nen in Londen zei Pym in een be sloten ontmoeting met conserva tieve parlementariërs dat een di plomatieke oplossing weinig waarschijnlijk is. Het dagblad de Daily Express be richtte vanmorgen dat premier Thatcher koningin Elisabeth gis teren heeft meegedeeld "dat be sloten is tot een invasie van de Falkland-eilanden, waarvan al leen het definitieve tijdstip nog moet worden vastgesteld". Ook de Times meldde dat alleen het moment van een Britse landing nog onzeker is. "Woonsubsidie" gemeentepanden DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Van Dam (volkshuis vesting) wil woonruimte schep pen in bestaande panden die ei gendom zyn of worden van een gemeente. De rijkssubsidie zal 2200 gulden per woonruimte be dragen en maximaal vijfjaar ach ter elkaar worden gegeven. De huur van zo'n woonruimte zal doorgaans niet meer dan 120 gul den per maand bedragen. In 1982 komen 400 woonruimten in aan merking, waarvan 300 in de vier grote steden. In 1983 gaat het om 600 woonruimten. ten. Volgens het militaire commando in Buenos Aires betroffen de eni ge militaire acties de afgelopen 24 uur pogingen tot beschieting van de Falkland-eilanden door Britse oorlogsbodems en verken ningsvluchten van Britse vlieg tuigen. Deze pogingen zouden door ingrijpen van het Argentijn se leger zijn mislukt. Van Britse zijde is geen melding gemaakt van gevechten gedurende de af gelopen 24 uur. 28 PAGINA'S Kees Kist. de maker van drie doelpunten gaat na afloop Dan de wedstrijd op de schouders. AZ67 pakt voetbalbeker Steenkamp geeft lijmpoging op EG wacht op reactie Britten Hoogovens bitter over breuk Estel 20 r i 1982 on onder: 21.34 uur. maan onder: 17.49 21 roei 1982 Zon op: 05.38 uur. zon onder: 21.36 uur. Maan op: 05.13 uur, maan onder: 19.12 Waterstanden 02.30 en 14.56 l 23.14 uur. Katwijk komt gunstig uit ANWB-onderzoek DEN HAAG (GPD) - Bij een prijs vergelijking onder 16 kustplaat sen die de ANWB vorig jaar heeft gehouden, is Kijkduin uit de bus gekomen als veruit de duurste badplaats van Neder land, zowel voor dagjesmensen als voor kampeerders. De prij zen lagen vaak tientallen pro centen hoger dan voor dezelfde artikelen 15 km landinwaarts. Katwijk aan Zee en Castricum aan zee waren de minst dure badplaatsen. In twaalf plaatsen bleken de prij zen in kampeerwinkels tien pro cent hoger te liggen dan in die badplaatsen, terwijl de cam pingkantines weer 10 tot 15 pro cent goedkoper waren dan de badplaats. Voor de prijzen in 16 badplaatsen van Cadzand in Zeeuws-Vlaanderen tot en met Midsland op Terschelling heeft de ANWB in feite twee on derzoeken verricht. Het een gold het prijsniveau voor kam peerders, waartoe prijzen van 50 boodschappen in supermark ten en telkens zeven of acht bij bakkers, slagers en groente mannen werden opgenomen. Het andere onderzoek was meer op de uitgaven van dagjesmen sen gericht, waartoe prijzen in snackbars, café's met terras en eenvoudige restaurants werden genoteerd. Alle onderzoeken werden op dezelfde dag gehou den, vooral wegens de dagelijk se prijsverschillen bij dc groen teboer. In alle gevallen werden bedrijven genomen die het hele jaar geopend zijn. Egmond aan Zee kwam als de goedkoopste tevoorschijn. Het prijsniveau hier werd voor boodschappen op 100 gesteld, voor consumpties eveneens op 100. Van zuid naar noord kwa men deze indexcijfers respectie velijk uit op 125 en 135 in Cad zand, 115 voor beide in Westka- pelle, 125 in Domburg, 115 in Re- nesse, 135 en 145 in Kijkduin. Hoewel binnen dezelfde gemeente (Den Haag) viel Scheveningen een stuk goedkoper uit: respec tievelijk 100 en 135. Katwijk aan zee scoorde 100 en 115, Noordwijk aan zee 100 en 125, Zandvoort 135 en 115, Wijk aan zee 115 en 100, Castricum aan zee (Bakkum) 115, Bergen aan zee 135 en 125, Kamperduin 125, De Koog op Texel 125, Midsland op Terschelling 135 voor boo- schappen, 125 voor consump ties. NIJMEGEN (GPD) - Zo'n 150 on der de toezicht van de Raad voor de Kinderbescherming staande kinderen, verspreid over het hele land. moeten elders worden on dergebracht Dat komt omdat 23 gezinshuizen van de stichting Paidos in Nijmegen hun deuren moeten sluiten. Het gaat om kin deren in de leeftijd van twee tot zeventien jaar. De sluiting van die gezinshuizen is een direct en triest uitvloeisel van het miljoe nenfaillissement van het vroege re Browndale-Europa, waarvan Paidos een werkstichting was. Browndale had met die werk- stichtingen aktes van mede- schuldenaarschap gesloten, zo dat die stichtingen nu moeten meebetalen aan de gigantische schulden die de overkoepelende organisatie heeft nagelaten Paidos. het vroegere Browndale- Nederland, beheert therapeuti sche gezinshuizen in onder ande re Winterswijk, Amsterdam, Rot terdam, Amstelveen, Uden, Nistclrode en Bolsward. Van al die hui/en moeten in elk geval de vestigingen in de Achterhoek, Brabant en Friesland worden ge sloten Alleen in de Randstad blijft Paidos doordraaien, hoe wel daar aanzienlijke inkrimpin gen zullen plaatshebben Het aantal bedden moet daar met de helft tot zeventig worden terug gebracht Naast dat ongeveer 150 kinderen de dupe worden van Rover struikelt: buit blij ft liggen SASSENHEIM - Een ongeveer 30-jarige man is het gistermiddag niet gelukt een juwelier in de Sasscnheimse Hoofdstraat te be roven Tegen sluitingstijd stapte de man de winkel binnen en zei een ring met bnijanten te willen kopen Toen de juwelier een tableau rin gen tevoorschijn haalde trok de klant een vuurwapen en griste het tableau uit handen van de winkelier In zijn haast om de zaak de verla ten struikelde de man Ge schrokken liet hy de nngen lig gen en zetten het op een lopen. Van de dader ontbreekt elk spoor. het Browndale-faillissement, vervalt ook de werkgelegenheid voor zo'n 120 Paid os-medewer kers. Wat er met de kinderen gaat gebeu ren, is nog onduidelijk Wel ziet het er naar uit dat ze in grote kin dertehuizen zullen worden ge plaatst, waardoor de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de kinderbescherming terug worden gedraaid. De Paidos-ge- zinshuizen waren normale woon huizen waann maximaal zes kin deren onder leiding van dne tot vier volwassenen in een intieme gezinssfeer leefden Tl STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. ->Éi

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1