vafli Minder mogelijkheden voor meer emigranten Blik in de weekbladen DTOURS A M L/n ELSEVIERS DE TIJD sr»599: 'ïrrt.rrr^ WOENSDAG 19 MEI 1982 Laatst kocht ik niet zonder aarze ling, aan de deur een tijdschrift van de Verenigingskerk kocht van een echt Japans meisje. Och Here, dacht ik, helemaal uit Ja pan, moet ik dan knorrig nee ver kopen? Dat had ik toch beter wel kunnen doen. Ds. J. J. Buskes, uit Middelstum, schreef me name lijk: „Het schattige Japanse meisje deed U de boot ingaan, zoals zoveel mensen de boot ingaan door in derdaad héél beschaafde, opoffe rende, vriendelijke en in elk ge val buitenlandse meisjes die met hun blaadje evangelisatiewerk verrichten. Kennelijk, weet U niet de oor sprong van deze geschriftjes. In een gesprek dat we hier in de buurt met zo'n groepje hadden kwam het hoge woord er toch wel uit: het is de heer Moon uit Korea, u misschien wel bekend en an ders heeft elke krant in zijn ar chieven genoeg over dat heer om U op de hoogte te stellen. Het is een interessant verhaal, van hersenspoeling, véél, véél geld, munitiefabrieken enz. enz." Goed onthouden dus: Verenigings kerk is Moon, Moon is munitiefa brieken, munitiefabrieken zijn onchristelijk (hoewel?), enfin, u moet zelf maar zien wat u doet als er bij u zo'n bevallig Japans meisje voor uw deur staat. Om die gang van deur naar deur weer eens aan den lijve te onder gaan, heb ik vorige week gecol lecteerd voor de gehandicapten zorg. 'Correcteren' noemde Jan na van drie en een half het, hoe wel ik haar nog niet van zoveel taalgevoeligheid verdenk dat ze daarmee aan wilde geven dat je via zo'n 'correctie' iets goed maakt van de onvoldoende zorg die 'de staat' aan onze gehandi capten besteedt. Ik had drie stra ten toegewezen gekregen van on ze 'collecte-oudste', en voor alle zekerheid een kaart waarop stond dat ik gerechtigd was de mensen geld uit de zak te klop pen, en natuurlijk een echte col lectebus met een loodje tegen mal versaties en een gleuf voor het kleine geld en een gaatje voor de opgerolde bankbiljetten die (in tegenstelling tot vorig jaar) dit jaar niet in mijn bus geduwd werden. Net als vorig jaar heb ik mijn doch tertjes op mijn vangtocht meege nomen, om drie redenen: 1. Dan waren ze weer even de aeur uit en had mijn vrouw een paar uur rust. 2. Het leek me opvoedend, om ze via het daadwerkelijk meecollecte- ren ervan bewust te maken dat niet alle kinderen even gezond zijn als zij, en dat die gehandi capte kinderen extra zorg nodig hebben. 3. Ze vinden het best leuk en ook wel een beetje spannend, vooral als ze in een doodstil huis aanbellen en er dan opeens een vaag zicht bare herdershond met volle kracht tegen het matglazen raam in de buitendeur opspringt, stij- gerend in zijn volle lengte en na tuurlijk blaffend als een helle hond... Onze collecte-oudste heeft eens mee gemaakt dat een mevrouw haar vroeg of ze vanavond om 8 uur nog een keer terug wilde komen, „want ik weet niet hoeveel mijn man van plan was te geven". Sommige mensen schijnen echt te denken dat je voor je brood loopt te collecteren! Ik had vorig jaar een huishoudster die mevrouw nu niet wilde storen en vroeg of ik later nog eens terug wilde ko men, inplaats dat ze manmoedig een gulden uit het huishoudpotje of haar eigen portemonnee nam. We stuitten dit keer wel op een jongen van een jaar of vijftien die verontschuldigend zei: „Mijn moeder is niet thuis". Niets aan te doen, riep ik blijmoedig, maar Sara vroeg heel verbaasd: „Waarom geeft-ie dan zelf niets?" De meeste mensen reageren overi gens heel vriendelijk, gaan met een op zoek naar geld, laten des noods hun dochter uit haar porte monnee nog iets extra's pakken als ze een handvol kleingeld nog te weinig vinden, en een 'oud om aatje' (zoals onze kinderen alle vrouwen ouder dan hun ouders noemen) kwam behalve met geld ook met een koekje, merkte op dat dat te groot was voor de collecte bus, en vroeg zich af waar dat dan wèl in paste? Janna wist het. „De mensen zijn au fond bijzon der aardig", om met de dichter te spreken, maar één keer ben ik toch een beetje pissig geworden. Ik belde aan, Janna stond ve- wachtingsvol met de collectebus voor de deur, een 'oud omaatje' deed open, „hebt u iets te missen voor de gehandicapte kinderen?" vroeg ik, omaatje keek misprij zend naar Janna daar hou ik op zichzelf ook al niet van, om u de waarheid te zeggen), ging geld halen, kwam terug en zei: „Span d'r geen kind voor! Doe 't zelf!" ,Ik doe 't toch zelf!", zei ik kwaad. Ja, ik laat me daar een beetje af bekken omdat ik toevallig collec tant ben! Ze stopte haar munt stuk in de bus. ,Geen dank", heb ik gezegd. m Directeur J. L. Westerhof De meeste mensen willen emigreren om hun kinde ren betere vooruitzichten op werk en ontplooiing te kunnen bieden. Daarnaast vormen immateriële za ken als schone lucht, ruimte en natuurschoon ook belangrijke motieven om naar een ander land te verhuizen. Vooral om deze redenen verlieten vorig jaar 6000 mensen min of meer voorgoed ons land. Dat aantal was tweemaal zo groot als in 1978. De belangstelling voor emigratie verviervoudigde zelfs in korte tijd. Maar liefst 50.000 mensen vroegen in 1981 informatie aan bij de emigratiedienst van het ministerie van sociale zaken. Directeur voor de emigratie J. L. Westhoff zegt, dat uit enquêtes is gebleken dat 20 procent van het Nederlandse volk wel eens aan emigreren denkt. „Bij zoveel interesse hebben de mensen maar een kleine schok nodig om informatie op te vragen", zo ver klaart hij de honger naar inlichtingen. De Nederlandse Vereniging van Ouders, Familieleden en Vrienden van Emigranten (OVE) organiseert ter gele genheid van het 25-jarig be staan op 17 juni in Amster dam een congres met als the ma „De veranderde emi grant in een veranderende samenleving". Een van de sprekers is de directeur voor de emigratie van het minis terie van sociale zaken, J. L. Westhoff. Verslaggever Weert Schenk sprak met hem over de groeiende be langstelling voor emigratie en de daarachter liggende motieven. - - - puil m e sf* ~v ~f» Beeld van een vertrekkende emigratiegolf in de jaren vijftig: nu gaat men niet Een bericht in de krant over een nieuwe gifvondst bij voorbeeld doet de telefoon van de emigratiedienst de he le dag rinkelen. Maar ook een satire van Koot en Bie op de televisie, waarbij emigratie naar Nieuw-Zeeland aan de orde was, deed de belangstel ling voor verhuizing naar dat land meteen enorm opleven. Oorlogsdreiging blijkt geen overheersend motief voor emigratie. De grimmige toe stand in Polen heeft bij de emigratiedienst niet doorge werkt. Directeur Westhoff: „Voor oorlog kan je niet weg lopen, dat weten de mensen. Dat zie je nu ook aan die Ca nadese familie die vanwege het oorlogsgevaar naar de Falkland-eilanden emigreer de". In de loop der jaren zijn de mo tieven voor emigratie sterk veranderd. Vlak na de Twee de Wereldoorlog wilden land genoten om puur economi sche redenen en vanwege oorlogsfrustraties elders een nieuw bestaan opbouwen. Westhoff: „De mensen wil den het goed krijgen. Later kregen ze in de gaten dat dat ook gebeurd zou zijn als ze waren gebleven. Uit oogpunt van materiële welstand is Ne derland het gelukkigste pun tje van de aardbol". „Op dit moment gaan de men sen dan ook niet meer naar een ander land om rijk te worden", aldus de directeur voor emigratie. „Een materië le verbetering op korte ter mijn zit er voor hun in de meeste gevallen zeker niet in, eerder een verslechtering. Dat weten ze, maar ze denken daar gelukkig te kunnen wor den". Gelukkig Westhoff vertelt van een emi grant die hij in Nieuw-Zee land ontmoette. „Die man had in ons land een prima baan. Je verwacht dus een succes-story. Maar nee. Hij vertelde dat hij rijschoolhou der was geworden en veel minder verdiende dan in Ne derland. Maar ik ben hier wel heel erg gelukkig geworden, voegde hij er emotioneel aan toe. Zo zie je maar". De toenemende werkloosheid in ons land heeft volgens Westhoff weinig invloed op het emigrantencijfer. Het me rendeel der landverhuizers had in Nederland werk. On geveer 15 procent was werk loos, waarvan de overgrote meerderheid net van school kwam. Vorig jaar vertrokken ongeveer 600 jongeren met het diploma net op zak alleen naar een ander land. De meeste emigranten zijn iets ouder dan de schoolverlater. De gemiddelde leeftijd ligt tussen de 20 en 30 jaar. Meestal betreft het kleine ge zinnen. Om het profiel verder te vervolmaken: de emigrant heeft een lagere of middelba re beroepsopleiding. West hoff concludeert. „De Neder landse emigrant is geen doetje, maar ook geen super mens. Hij is een gemiddelde Nederlander". Australië, Canada en in minde re mate de Verenigde Staten en Brazilië trekken de meeste emigranten. De meesten blij ken een beeld van het be- stemmingsland te hebben dat zonniger is dan de werkelijkheid. De emigratie dienst ziet het als haar taak goede voorlichting te geven om teleurstellingen te voor komen. Directeur voor de emigratie Westhoff: „Er is een categorie mensen die in het nieuwe land voor zichzelf wil begin nen. Dan denken ze dat Nieuw-zeeland bijvoorbeeld minder formele eisen stelt, minder bureaucratie kent. Dat is dus een vergissing". Verantwoord De emigratiedienst wil in emi gratie geinteresseerde Neder landers helpen een verant woorde beslissing te nemen. In gesprekken proberen de ambtenaren te doorgronden waarom de mensen weg wil len, teneinde eventueel te kunnen verhinderen dat ze hun ongeluk tegemoet gaan. Westhoff: „Als van sommige mensen het huwelijk op te klippen dreigt te lopen, ko men ze vaak bij ons. Dan wil len ze in een ander land op nieuw beginnen. Ze beseffen niet dat ze hun problemen meenemen. Anderen kanke ren op Nederland: het is dichtbevolkt, smerig en vol hondepoep. In Nederland hebben ze dan niet in de ga ten wat dit land hun biedt. We willen voorkomen dat emigranten in Australië tot de ontdekking komen dat de Amsterdamse grachten, on danks alle auto's langs de kant, erg mooi zijn". Directeur Westhoff benadrukt dat het beleid van de regering erop is gericht om voor geïn teresseerde mensen de emi gratiemogelijkheden zicht baar te maken. Zijn dienst maakt geen propaganda. Hij erkent evenwel het plezierige positieve effect van emigratie op de werkgelegenheid in Nederland. Er komt immers een arbeidsplaats vrij of er is een uitkeringstrekker min der. Wanneer de beslissing eenmaal is genomen helpt de emigra tiedienst met het zoeken van werk m het nieuwe land Een baan in het land van bestem ming is min of meer een voor waarde. Sommige landen ei sen zelfs dat de immigrant werk heeft. De Nederlandse overheid steunt de emigrant dikwijls ook financieel om zijn verhuizing te kunnen be kostigen. Weinig spijt Het aantal spijtoptanten is ge ring. meldt Westhoff. Een vo rig jaar afgerond onderzoek van de Rotterdamse Eras- mus-universiteit leerde dat over een penode van tien jaar 30 procent van de emigranten naar Nederland terugkeerde. Daarvan was slechts acht procent echt spijtemigrant De rest zocht het lage land weer op om uiteenlopende redenen, zoals pensionering of de opvolging van een overleden vader in een be drijf, of omdat men toch niet van plan was voorgoed weg te blijven. De meesten waren wel erg blij met de opgedane ervaring. „Ik vind acht procent erg wei nig". reageert Westhoff. „Het percentage kan, vrees ik. niet kleiner worden. Je hoort vaak van die mensen dat ze niet goed naar de voorlich ting hebben geluisterd. Ze wilden het beeld dat ze van de emigratie hadden met la ten verstoren". De emigratiedienst ziet dit pro bleem dus niet als nijpend. Westhoff zit momenteel veel meer in zijn maag met een mededeling van twee van de voornaamste emigrantenlan- den. Australië en Canada hebben onlangs laten weten minder mensen te willen op nemen in verband met de stijgende werkloosheid. Dat gebeurt juist op het moment dat de belangstelling voor emigratie zo overweldigend toeneemt. Westhoff „We tasten de wereld af naar nieuwe mogelijkhe den. Maar we kunnen de mensen niet overal heen stu ren. Zuid-Afnka en de Oost bloklanden vallen vanwege hun regimes meteen al af. Ar gentinië zou eventueel kun nen, maar daarvoor is geen belangstelling. Misschien dat Afrika en Arabié iets kunnen bieden. Vermoedelijk echter alleen voor vakbekwame he den. Die worden dan nog druppelsgewijs toegelaten. Nee, het wordt echt moei lijk". VRIJ NEDERLAND Joop van Tijn en Max van Weezei reconstrueren het laatste kabi netsberaad: de woede van Van Agt over de houding van CRM- minister Gardeniers, die tijdens het beraad uit de school klapte en zo de sociaal-democraten op het spoor bracht van de strategie van het CDA na de breuk. Hun eindconclusie is dezelfde als na de verkiezingen van vorig jaar. De "Staphorstervariant" lokt (CDA en WD in het kabinet ge steund door klein rechts). Jeroen Terlingen bericht over de gang van zaken bij het chemi sche bedrijf Cyanamid, waar de werkomstandigheden een regel rechte bedreiging vormen voor de gezondheid van de werkne mers, maar waar de directie se dert jaren de deksel op de beer put houdt" Jan Stoof schrijft over de ambities van de Amerikaan Walter Mon- dale, ex-vice-president van de VS onder Carter maar nu zelf in de race voor het hoogste ambt. Tijdens Kissingers' lezing in Den Haag liet hij zich maar vast naast koningin Beatrix fotograferen, dat schijnt in het thuisland in druk te maken. Rinus Ferdinandusse bespreekt een "bittere biografie" over de "vader van het jaar Bing Cros by". De twee biografen breken zijn imago van aardigheid en keurigheid met verhalen over zijn ijdelheid, zijn eogoisme, zijn drankzucht en zijn "veroverin gen". Voorts in dit boekennum mer een gesprek met Heinrich Böll en besprekingen van de nieuwste boeken van onder meer prof. Dessaur ("De droom in de rede" het mensbeeld in de so ciale wetenschappen) en Paul de Wispelaere ("Mijn huis is ner gens meer"). Verder in EM: Scheiding; de fisca le addertjes onder het gras die daarbij komen kijken. Film: Een gesprek met Alan Parker, de ma ker van Shoot the Moon. Nederland is het zat. Dat zegt EM in haar omslagartikel van deze week. Ferry Hoogendijk legt uit hoe zat Nederland het wel niet is en waarom. Het politieke gekis sebis is de Nederlanders tot de lippen gestegen. Boosdoeners in deze kabinetscrisis zijn duidelijk Terlouw en Den Uyl, vindt Hoo gendijk. De economie is dood ziek en die ziekte kan niet met een banenplan worden genezen, vindt hij. "Wat we nodig hebben is een kabinet waarin de duide lijk voorop staat. Redelijk alter natief minister van economische zaken, Terlouw, is gewogen en te licht bevonden, aldus Hoogen dijk. Het is dan ook zaak, dat D'66 de weg vrij moet houden voor een regeringssamenwer king CDA-WD-D'66. Willen de Democraten dat niet, geen ramp. Want Hoogendijk verwacht dat CDA en WD na de Kamerver kiezingen toch over een ruime meerderheid in het parlement zullen beschikken. In EM ook een interview met de rector van het Rynlands Lyceum in Wassenaar, Wim Verweij. Een rector als een bedrijfsleider, deze Verweij, vindt EM. Volgens dit artikel is het Wassenaarse Ryn lands een nette school, de leerlin gen zijn er gezeglijk en behoor lijk intelligent. Helaas, zegt EM wordt ook hier wel eens geschol den, vernield en gestolen. Maar Marcel van Dam praat in HP na over de kabinetscrisis en de oor zaken. "Geen van de drie partij en heeft een concept voor de toe- ADVERTENTIE Fietsen met hotel accommodatie. Hotels met fiets- accommodatie. komst. Nog nooit heeft in het ka binet ook maar één politieke dis cussie plaatsgevonden. Van Agt heeft denk ik een traumatische ervaring met het weggaan van Andriessen. Onder het vorige ka binet is het gierend uit de hand gelopen. Hij heeft, denk ik, ge dacht, dat moet niet nog een keer gebeuren ik zal daarvoor zor gen, koste wat kost. Maar de con ceptie van hoe dat moet gebeu ren heeft ook hij niet." Onder de titel "De jonge Turken van de vakbeweging" (naar een machtsgreep in Turkije) be schrijven Frank van Empel en Rob Heukels de generatiewisse ling bij de Industriebond FNV. Hervormingen aan de basis; de machtsstrijd tussen de "hemel bestormers" en de koelere "ap paratsjiks" ofwel de strijd om het voorzitterschap tussen Johan Stekelenburg en respectievelijk Dick Visser vormen de ingre diënten van dit omslagverhaal. Lieve Joris ging in Turkije uit op onderzoek en verhaalt van de "koude vrede" tussen Egypte en Israël. "Het gewapende conflict is opgelost, maar het morele con flict blijft. We moeten niet verge ten dat Egypte al die oorlogen heeft gevochten voor de Palestij- nen". Dick Hartog en Jan Kuitenbrou wer doken voor HP in de doofpot van het ministerie van milieuhy giene en duikelden, evenals ove rigens de Vara, een geheim ge- houden rapport op dat "geen spaan heel laat van het over heidsbeleid". waar het gaat om het probleem van chemisch af val. William Rothuizen sprak met "Ne derlands meest polemische ar chitect", voormalig HP-journa- list Rem Koolhaas. "De vraag naar mooi of lelijk vind ik eigen lijk nauwelijks te beantwoorden. De Tijd heeft onmiddellijk na de kabinetscrisis een enquête ge houden om de mening van het publiek te peilen over het ont staan van de crisis, de mogelijke oplossingen en de politieke toe komst. Elders in deze krant meer over dit onderzoek. Ook geeft de Tijd een portret van de omstreden Utrechtse anesthe sist professor Smalhout. een man die geen blad voor de mond neemt wanneer het om misstan den in de medische wereld gaat. Bij zijn collega's is Smalhout al lerminst geliefd. Zijn kritische instelling heeft hem heel wat vij anden bezorgd. Een oproerkraai er vindt Smalhout zich zelf niet. 'Van nature ben ik overmatig be scheiden. Maar er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin het je te veel wordt'. Zo als in 1972 toen de professor stel de dat jaarlijks minstens 20Q mensen overlijden als gevolg van fouten van anesthesisten. Het le verde hem vuurspuwende reac ties op van collega's. In de medi sche wereld wordt hij be schouwd als een 'outcast' 'Na tuurlijk is dat afschuwelijk. On voorstelbaar. De vergaderingen waarbij men nog net niet met rot te tomaten gooide'. Verder in het weekblad een inter view met Ina Brouwer, lid van de CPN-fractie in de Tweede Ka mer. Een vrouw 'die het i gezicht van de CPN uitdraagt'. Over de minder dogmatische koers van de communisten: 'we zetten geen fundamentele zaken overboord, we wijzen alleen ver starde leerstellingen af. Een analyse van de binnenland se politiek van de Egyptische president Moebarak en een ver slag van het internatnnale Vre descongres der Wereldgodsdien sten in Moskou. Het IKV had vooraf toestemming gevraagd en verkregen te mogen spreken op dit congres. Eenmaal ter plekke werd de toestemming ingetrok ken. Gevolg: paniek, een boze Wim Bartels van het IKV en ver bazing bij veel congresgangers ('IKV, wat is dat eigenlijk'). ADVERTENTIE WIE KAN inMEI/JUNI op VAKANTIE? Wij hebben hwr «n dui nog LEGE VLIEGTUIG STOELEN Dm* om MET ZIJN TWEEEN 15-DAGEN naar SPANJE GOED APPARTEMENT Mat» «rotan? Mot—n ballonI LANGEGRACHT 3

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17