c 'Herhaling van vier jaar geleden ondenkbaar' 'Geen parkeergarages in de binnenstad Hoekema (D'66): De la Mar (PSP) WOENSDAG 19 MEI 1982 Leiden LEIDEN - Voor D'66 is het er op of er onder. De Leid- se democraten lijkt er veel, zo niet alles, aan ge legen om na de aanstaan de raadsverkiezingen in het college van burge meester en wethouders te komen. Jan Hoekema (30), beleidsmedewerker van het ministerie van buiten landse zaken, zelf kandi daat voor een wethouder- spost, neemt vooralsnog een bescheiden houding aan. De lijsttrekker van de Leidse de mocraten is een vriendelijk poli ticus, kalm en bedachtzaam. Hij toont zich optimistisch over het verwachtte verkiezingsresultaat voor zijn partij, maar zegt niet fluitend te zitten wachten totdat de democraten op het pluche plaats kunnen nemen. Enkele maanden terug leek D'66 nog het grote succes te worden bij de komende gemeenteraads verkiezingen. Bijna een verdub beling van het huidige aantal (drie) raadszetels werd de demo craten voorspeld. Na de staten verkiezingen van maart lijkt D'66 nog maar op een bescheiden winst van één zetel te kunnen re kenen. "Ik hoop vurig dat we vier zetels in de raad zullen krijgen", zegt Hoe kema behoedzaam. "Dat moet kunnen". Erf even later: "Mooie tijden van de PvdA met vijftien zetels en D'66 met zes zetels zijn voorbij. Dat is niet bemoedi gend. Maar ik ben niet pessimis tisch. We rekenen op vier zetels- ...dat moet kunnen", herhaalt hij. Verwarrend Hoe verklaart Hoekema de terug gang van zijn partij? "Zoiets kun je nooit zeggen. Er is een verwar rende beeldvorming rond D'66 en je weet niet wat zo'n kabinets crisis voor iavloed heeft. Ik vind dat we het als fractie in de Leidse raad goed hebben gedaan. Beter dan de WD. Behalve de be stuurlijke invloed van wethou der Schoute en van een enkel raadslid is de WD over het alge meen niet denderend bezig ge weest. De D'66-fractie heeft het als geheel goed gedaan. Maar dat wordt meestal niet beloond in de politiek. Waarin onderscheidt D'66 zich ei genlijk van de WD? "Principië le verschillen zijn op plaatselijk niveau gering", meent Hoekema. Maar dat het om lood of oud ijzer zou gaan spreekt hij op besliste toon tegen: "Er zijn wel duidelij ke verschillen. Bijvoorbeeld in de grondpolitiek. En over de volkshuisvesting en het ver keersbeleid denken wij nogal eens anders. Op economisch ter rein heeft D'66 steeds een actief en meer gericht beleid bepleit. De WD heeft op dit gebied nau welijks een vuist kunnen maken in het college. Over het algemeen benadrukt D'66 wat meer dan de WD en minder dan de PvdA de noodzaak van overheidssturing. Wij zitten daar eigenlijk een beetje tussenin". In het ontwerp-verkiezingspro- gramma hekelden de democra ten onlangs in felle bewoordin gen het financieel beleid van het PvdA/WD-college. In het defi nitieve program blijkt men een flink deel van die kritiek weer te hebben ingeslikt. Ook wat be treft de erfpachtregeling (afgelo pen maandag in de raad) blijken de democraten, na eerst even te gen spartelen, weer in het gareel te lopen nadat PvdA-wethouder Tesselaar fijntjes heeft laten we ten dat het nu wel heel erg moei lijk wordt om in de toekomst met D'66 samen te werken. Doen de democraten hun uiterste best om zo een aanvaardbare collegepart ner te blijven voor de Partij van de Arbeid? Hoekema wijst elke suggestie in die richting van de hand. "Die uitspraak van Tesse laar daar moet ik eigenlijk een beetje om lachen. Het hoort bij de strategie van de PvdA om an dere partijen onder druk te zet ten en de duimschroeven aan te draaien. Dat is een vorm van machtsdenken die D'66 niet aanstaat en ook wel irritaties bij ons opwekt. Ik ben in elk geval niet onder de indruk van de uit latingen van Tesselaar. D'66 zal een gelijkwaardige partner zijn en we laten ons niet intimideren. Bezuinigingen "De algemene kritiek die we heb ben geuit op het financieel beleid houden we overeind. Wij menen dat het college de financiële mo gelijkheden van de gemeente heeft overschat. De toename van het begrotingstekort is daar me de aan te wijten. Het college heeft zich simpel gezegd rijker gerekend dan het was. Een ander punt van kritiek is de manier waarop bezuinigingen tot stand zijn gekomen. De hele bezuini gingsoperatie was een dictaat van bovenaf. De raad heeft te weinig vrijheid gekregen om werkelijke keuzes te maken en daardoor alleen maar kans ge zien kleine verschuivingen aan te brengen. Bovendien is het col lege te laat begonnen met de ba kens te verzetten. Als men dat eerder had gedaan was de pijn misschien minder geweest en had men de bezuinigingslasten eerlijker kunnen verdelen Hoe groot acht Hoekema de kans dat D'66 gaat meedoen in een college van burgemeester er wet houders dat steunt op de vijf linkse partijen in de raad? "D'66 wil graag met de PvdA in een college. We sluiten verder geen Gemeenteraads verkiezingen '82 enkele andere partij of combina tie van partijen uit. De vraag is of een college dat steunt op de linkse partijen getalsmatig wel mogelijk is. Ik voel er weinig voor om afhankelijk te zijn van de steun van de PSP Gesprek ken met de PvdA en klein links hebben geen onoverbrugbare verschillen aan het licht ge bracht", aldus Hoekema. "Maar, voor het tot een vorm van samen werking komt zal er nog wel een stevig woordje gesproken moe ten worden. D'66 is er van over tuigd dat er ook in de komende jaren nog drastisch bezuinigd moet worden. Toen we dat een paar maanden geleden zeiden werden we nog voor onheilprofe ten uitgemaakt, maar het is nu overduidelijk dat er nog grote klappen gaan vallen. Klein links (PSP,CPN en PPR) meent dat geen gedwongen ontslagen mo gen vallen. D'66, maar ook de PvdA, gaat er vanuit dat als ui terste middel ontslagen niet uit gesloten zijn. Natuurlijk vinden ook wij dat eerst alle andere mogelijkheden moe ten worden nagegaan: afvloeiing via natuurlijk verloop, herplaat sing, de VUT-regeling en de ar beidsvoorwaarden moeten beke ken worden. Alle lif-laf]es gaan er aan. Maar in het collegepro gramma kan onder geen beding komen te staan dat gedwongen ontslagen uitgesloten zijn. Dat is een behoorlijk verschil tussen D'66 en de PvdA aan de éne kant en de kleine linkse partijen aan de andere kant. In de besprekingen met klein links is verder de bouw van parkeerga rages onaangeroerd gebleven. Van de huidige PSP-fractie we ten we dat ze tegen parkeergara ges zijn. Ik weet niet wat de PSP nu wil. In het verkiezingspro gramma van D'66 staat dat de twee parkeergarages die in het verschiet zijn gekomen (aan de Langegracht en op het Sander- sterrein aan het Levendaal) snel om afhankelijk te zijn gebouwd moeten worden. Pas Ho0V00l^ als we echt gaan onderhandelen zal blijken hoeveel rek er bij de Het verkiezingsprogramma van de PSP zit" D'66 meldt dat een onderzoek moet worden verricht naar de noodzaak van verdere parkeer- mogelijkheden in de binnenstad. In een interview, een paar maan den geleden, zei Hoekema nog dat D 66 de verkiezingen in zou gaan met de harde eis dat Leiden na de volgende collegeperiode vier parkeergarages zou tellen Hoe zit dat nu precies? "Ik geef toe dat dat daar een concreet ver schil inzit. Maar wij gaan nu uit van het verkiezingsprogramma. Dat betekent dat we de bouw van meer dan twee parkeergara ges niet uitsluiten maar het bete kent ook dat we andere vormen van geconcentreerd parkeren mogelijk achten. Als een links college niet tot stand komt is dan de kans niet groot dat D'66. net als vier jaar gele den. uit de boot valt? PvdA en WD kunnen ook zonder D'66 een meerderheidscollege vor men. Hoekema schiet even over eind: "De PvdA is geen knip voor de neus waard als zij ons op nieuw zouden laten vallen. Zo'n herhaling van vier jaar geleden is mogelijk maar ondenkbaar", meent hij. "Ik denk niet dat dat gebeurt. De vorige 'oorlog' wordt meestal niet opnieuw gevoerd. Bovendien zou de VVD wel eens bijna zo groot kunnen worden als de PvdA. Bij een gelijk aantal wethouderszetels zou de burge meester steeds de doorslagge vende stem hebben. Dat is niet zo aantrekkelijk voor de PvdA Dan zullen ze ons er graag bij willen hebben om toch een colle ge met een progressieve meer derheid te kunnen vormen. Een interressante gedachte is ook dat de PvdA de WD inruilt voor het CDA Dat is getalsmatig ge makkelijker in te passen. Het CDA zou. om aan de bak te ko men, zeker genoegen nemen met twee zetels Alles is nog moge lijk", meent Hoekema. "Maar zo als altijd komt het er op neer dat de PvdA de sleutel heeft van de Leidse formatie". JAN RIJSDAM LEIDEN - Hans de la Mar (28) is de jongste lijsttrek ker bij de raadsverkiezin gen. Jong en politiek on ervaren, student en nog cabaretier ook. Het imago van de PSP een studen tenpartij, die bestuursve rantwoordelijkheid schuwt lijkt weer eens bevestigd. De bijna afgestudeerde sociaal psycholoog, die behalve met po litiek en cabaret zijn tijd vult als 'huisman' wijst de veel gehoorde stelling, dat de PSP a-bestuurlijk zou zijn van de hand. "Het is niet zo dat we niet mee wil len doen aan een links college. Dat we geen verantwoordelijk heid willen dragen. Ook wij heb ben oog voor de beperkingen van een gemeentebestuur". "Het is niet uitgesloten dat we een wethouder willen leveren, maar voorop staat dat het programma links moet zijn. Een tweede mo gelijkheid is dat we een college gedoogsteun geven. Wij hebben een hoop kaarten op tafel gelegd met het formuleren van de kern punten". "Dat er een links college moet ko men, dat vinden we al jaren. Het houdt in dat je je niet als een re genten-partij opstelt. Je bent geen vertegenwoordiger van de bevolking als er eens in de vier jaar verkiezingen zijn en je in de tussentijd stil zit. Waal (PvdA- wethouder, red.) vindt PSP en inspraak bijna synoniemen". "Zeker in een tijd van bezuinigin gen is het nodig dat er een links college is. Het eerste wat je aan pakt zijn de topsalarissen, inclu sief die van de wethouders". De PSP wordt een onbetrouwbare partner genoemd, die de neiging heeft om halverwege de rit eruit te stappen. Hoe onbetrouwbaar ben jij? "De andere partijen hadden begrip voor ons standpunt, toen we vo rige keer met het college bra ken". De la Mar haalt een dikke map tevoorschijn, waarin de hele geschiedenis in staat. Kwesties met de toenmalige PvdA-wet- houders Van Aken en Verboom. "Het schijnt de PSP nu kwalijk ge nomen te worden dat ze opposi tie voert. Het is voor de PvdA na tuurlijk pijnlijk om herinnerd te worden aan de eigen uitgangs punten. De PvdA zit in een schi zofrene positie in een rechts-roze coalitie". De gesoleerde positie van de PSP, heeft dat ook te maken met de personen die de fractie vormen? "Nee. Ook tegen Hilda Passchier (oud-raadslid, red.) is flink te keer gegaan. De waardering kwam eigenlijk pas achteraf'. De ruzie in de partij over de niet-se- rieuze opstelling van de huidige raadsleden Ponsen en Van Put ten is volgens De la Mar al weer lang geleden. Over zichzelf zegt hij: "Iedereen heefi zijn eigen stijl. Bij mij zal dat serieus zijn- apolitiek. Daar komt bij dat we weer beschikken over een vrij ruime steunfractie. We zullen ook meer eigen initiatieven ne men in plaats van reageren op voorstellen". "Cabaretesk? Ach, dat zit in je. Maar ik ga geen toneel opvoeren. Misschien dat ik soms geneigd ben iets op een ironische toon te zeggen". De uitspraak 'De PSP zit er niet om de stad te besturen' achter volgt de partij al jaren en is voor sommigen hèt bewijs van een a- bestuurlijke opstelling. De la Mar: "Het betekent alleen dat we er niet in de eerste plaats zitten om de stad goed te besturen. Het leggen van een verband tussen parlementaire en buiten-parle mentaire acties, het vertalen van buiten-parlementaire acties, dat staat bij ons voorop. Een hele boel mensen zien het nut van de politiek niet meer" De kernpunten van Klein Links zwijgen opvallend over de bouw van parkeergarages. De CPN is er voorstander van. Is de PSP ab soluut tegen parkeergarages? "Wij zeggen: Geen parkeergarages in de binnenstad. Geen garages in de Hekkensteeg of op de Kaas markt. Het probleem met die ga rages is dat je er niets aan hebt, als je de stad eenmaal autoluw hebt gemaakt. Dan kan je niks aan met die krengen". "Je zou wel kunnen denken aan garages aan de invalswegen naar de stad. Wij vinden dat de ge meente geen cent mag steken in de bouw van garages, ook niet via de zogenaamde functionele grondpolitiek. Sanders? Ik denk Hans de la Mar: "Ik heb moeite om D'66 links te noemen" (Foto Holvast) dat wij daar ook tegen zullen stemmen". "Concurreren met Leidschenhage lukt je toch niet. Ook niet als je vier garages bouwt, zoals D'66 zegt te willen. De kracht van het Leidse winkelcentrum ligt daar niet in. Een regionale functie krijg je door de kwaliteit en de verscheidenheid van het winkel bestand". "Het enige gevolg van het geroep van de winkeliers om een garage is er één bij Digros. Digros, dat is een weidewinkel in Leiden. Nee, het standpunt van de CPN is ou derwets". "Parkeergarages werken belem merend voor het openbaar ver voer. Het geld dat er in garages gestopt wordt is beter besteed aan een verfijning van het open baar vervoer. Beide doen kan niet. Het verkeer zit nu al vast Een ën-èn beleid is niet moge lijk, ook financieel niet". Hoe kijkt de PSP aan tegen de be zuinigingen? Gaan er ontslagen vallen? "We moeten alles doen om dat te voorkomen. De topsalarissen aanpakken. Boven een bepaalde rang niet meer automatisch be vorderen. De salarissen van de wethouders zelf. Ik kan geen vier jaar vooruit kijken, maar ik kan toch wel dit zeggen: Met de PSP in het college vallen er geen ont slagen door de bezuinigingen". "Zeg dan op zo'n moment tegen het rijk: doe het zelf maar. De ge meente is geen verlengstuk van het ryk. Als het te erg wordt moet je stoppen. Een vacatures top is al erg genoeg". "Neem bijvoorbeeld de nieuwe dienstpistolen van de politie. Daar waren we tegen, maar er werd door andere partijen ge zegd: we krijgen ze toch, laten we er maar vóór stemmen. Wij zeggen: Laat het maar opgelegd worden, dan zien de mensen waar de beslissingen genomen worden". De PSP is er voorstander van, dat jongeren vanaf zestien jaar zich mogen laten inschrijven als wo ningzoekende. Is niet het enige resultaat daarvan dat de wacht lijst langer wordt9 Film Op zaterdag 22 mei is er in het LVC aan de Breestraat 66 van twee tot vijf een filmmid dag. Op 29 mei, een week la ter zogezegd, is er een audio visuele middag. Er zal ge verfd worden in het donker met fluoriserende verf. "Blacklights aanwezig", laat de organisatie ons weten. Duiven (1) P.V. De Reisduif vloog met oude duiven vanaf St. Quentin. De uitslag: 1. J. Colsen, 2.5.9.10. W. Kop. 3.8. P. Mooten, 4.6. W.v.d. Hoogt, 7. H. Hartevelt. Momnomen Het activiteitencomité van de Mormoonse kerk organiseert morgen, op Hemelvaartsdag, wederom een gezinsfietstocht van plusminus twintig kilo meter. De route voert ditmaal door Koudekerk, Hazerswou- de en Zoeterwoude, "waarbij de oplettendheid van de deel nemers door enkele vragen over de route op de proef wordt gesteld". Start tussen 10.00 uur en 13.00 uur vanaf het parkeerterrein aan de Brahmslaan 2, Leiden Zuid- -West. Vluchtelingen De Radio—Freedom studiobus zal op zaterdag 22 mei in Lei den komen. Van 12.00 tot 16.00 uur zal de bus op het plein achter het stadhuis, te midden van de verkiezings standjes, staan. Behalve een aantal organisaties, dat zich met Zuid—Afrika bezighoudt, zullen er ook Zuid-Afrikaan se vluchtelingen aanwezig zijn. Duiven (2) P.V. De Blauwkras vloog vanaf Corbeil. De uitslag: J. Rozier, 1-6-9, P. Landensbergen, 2, A. v.d. Holst, 3—7—8, F. v/d Wetering 4, Comb, de Wete ring 5, P. Gijsman zn, 10. Duiven (3) P.V. De Reisduif vloog met oude duiven vanaf Noyon. De uit slag is als volgt: K. v/d Berg 1-2—10, G. Pardon 3, S. v.d. Hoven 4, P. Mooten 5—6, W. Tolboom 7, H.Hartevelt 8, PenseeVv. Iterson 9. Duiven 4) P.V. Leiderdorp hield zaterdag 15-5-'82 een lossing uit Compiegne. 354 duiven wiek ten naar Nederland. De uit slag: 1— Comb B. en G., 2— J. v. Laar, 3-5-6 en 8 H. van Laar, 4 E. Broug, 7 F Heus den, 9 H. van Laar, 10 J.C. Knijnenburg. Duiven (5) P.V. De LPC hield een wed vlucht vanuit Noyon. De uit slag: 1,2,4,6,7,10 A Singeling, 3,9, P de Haas, 5, F.Gijsman, 8,10 Siera. Duiven 6) P.V. Columba vloog van Com piegne. De uitslag: 1,2,3,7,8,10 C. van Nieuwendijk, 4. R.P. De Graaf. 5.6.9 H.J. Kettenis. Duiven (7) De Vriendenclub vloog vanaf Noyon. De uitslag: 1-5 Hou- weling, 2—4-10 Vijlbrief, 3-J- .Degen, 6 - A. Roest, 7-Bodij- n—Rijsb, 8 Gijsman, 9- Blouw. Duiven (8) P.V. Het Oosten vloog vanaf Noyon. De uitslag: 1 7—8 G. Hendrikse, 2—Juffermans, 3- Van Klaveren, 4—9 Pracht zn, 5-6-10 Van As. Duiven 9 De Snelvlieger hield een vlucht vanuit Chimay. De uitslag: 1— v/d Heijden, 2-9-10 v/d Dop, 3-gebr. Witteveen, 4-6—8 Fokker van Leijden, 5—P v/d Tuin, 7—HJ. v.d Wat Voetbal Morgen zal er een regionaal be- drijfszaalvoetbaltoernooi worden gespeeld in de Ton Menkenhal. Twaalf bedrijfs- teams zullen vanaf negen uur 's ochtends strijden om de Hans van Leeuwen bokaal. Parkeren In het kader van de komende gemeenteraadsverkiezingen organiseert de buurtvereni ging Maredorp op vrijdag 21 mei om 20.00 uur een dis cussieavond met als thema parkeren. Centraal thema: de situatie rond de Hekkesteeg Plaats van handelingde gro te zaal van het Leidse Volks huis. Dansen De Leidse volksdansvereniging Oud-Poelgeest houdt morgen het traditionele Hemelvaarts- bal in het Volkshuis. De zaal is open vanaf 19.30 uur. "Volksdansend Leiden kan zich weer uitleven", schrijft de organisatie. Verkeer De ENFB-Leiden organiseert op 22 mei een middag in ver band met de gemeenteraads verkiezingen. Vertegenwoor digers van politieke partijen zullen discussieren over de Leidse verkeersproblematiek. Wie 's middags om twee uur aanwezig is kan het optreden van cursisten van het LAK nog zien. Plaats van hande ling is het Leidse Volkshuis. Vergaderen De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit zet morgenavond om 19.00 de plenaire vergade ring van 21 april j.L voort. Plaats van handeling: Caect- hastraat 18. Lesbisch De Lesbiese Vrouwen Leiden houden op vrijdag 21 mei een filmavond. De aanvang is om half negen. Plaats van han deling: CaeciUastraat 18. Soos De stichting Slaaghbuurt houdt om zaterdag 22 mei een soos- avond voor volwassenen in "Op eigen wieken" (Mtrtti- wijk). De minimum-leeftijd om te worden toegelaten is 18 jaar. Aanvang 20 00 uur Symposium In het Fiskaal Instituut van de Leidse universiteit, aan de Hugo de Grootstraat, wordt op vrijdag 21 mei een sympo sium gehouden over fiskale rechtshulp. Aanvang 13.00 dien is het een recht en sluit het aan bij een heleboel andere din gen die je als zestienjarige wel mag of moot. Het is de taak van het gemeentebestuur om het wo ningbouwprogramma daarop af te stemmen. Wij vinden dat in de Stevenshof vijfenzeventig pro cent van de nieuwbouw voor één en tweepersoonshuishoudens bestemd moet zijn. Dat zijn na tuurlijk niet alleen jongeren "De enige reden om inschryving vanaf zestien jaar tegen te hou den is om je kop zo lang mogelijk in het zand te steken. Het stelt de boel rooskleuriger voor. Ik denk overigens niet dat het nou zóveel mensen zijn, die zich willen laten inschrijven". Hoe zijn de gesprekken over de kernpunten geweestWat zyn voor de PSP harde punten? "De gesprekken met de linkse, eh progressieve partijen zyn erg di plomatiek gevoerd. Ik heb moei te om D'66 links te noemen na de erfpacht-kwestie. Voor de PSP is bewonersinvloed een vrij hard punt. Zoals de invloed op de ar chitectenkeuze Verder zijn wc een ontzettende tegenstander van privatisering van gemeente- taken. Alleen heel gespeciali seerde dingen kunnen soms be ter door een extern bureau ge daan worden. Onderzoeken bij voorbeeld of kostenbewaking Kostenbewakcrs verdienen zich zelf terug en bij woningbouw kan dat aardig in de huur sche len". LEO MAAT JAN RIJSDAM Schade door dronkenschap LEIDEN - Een dronken automo bilist heefi gisteravond flink wat schade aangebracht aan zyn ei gen auto. een geparkeerd staan de auto en de gevel van een pand aan de Koesteeg De man. een 28-jarige Loidenaar. reed vanaf de Hooigracht de Koesteeg in en stuurde daarbij teveel naar links Na de schade te hebben aange bracht reed de benevelde auto mobilist vrolijk verder. Via het kentekennummer dat een voor byganger had opgenomen, kon de politie de man een uur later aanhouden aan de Herensteeg. Koffer gestolen LEIDEN - Twee Leidenaars. 28 en 38 jaar oud, zyn gisteravond aan gehouden op verdenking van diefstal. In een café aan de Be schuitsteeg hadden ze het koffer tje meegenomen van een han delsreiziger in sieraden en horlo ges De inhoud van het koffertje, dat nog niet terecht is. vertegen woordigde een waarde van dui zenden guldens

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11