LEIDSCH m DAGBLAD Standpunten ver uiteen Ernstige crisis re crisis EG lu.'tliMH Grootscheepse autozwendel in Noord-Holland Landbouwbesluit zonder Britten? Op 1 juli lagere prijs voor premie-B-woningen D'66 weigert overspelmet WD Platenverkoop keldert CDA wil voorjaarsnota uitvoeren Studenten rellen in it zonder Britten? Invasie Britten op komst Bolivia Fiets wordt erg slecht onderhouden Pijp wijkt voor huizen Woningen gekraakt Neem het uw Winkelier niet kwalijk! DINSDAG 18 MEI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36782 tVecieu' G Koopman Bureiu Sngm rS^êu-RoStrs DAGBLAD VCX)R LEIDEN EN OMSTREKEN v """ZZ VOt* w»5 CO•CO" DEN HAAG (GPD) - Het kopen van een premie-B-woning wordt per 1 juli goedkoper. Demissionair minister Van Dam van volkshuisvesting gaat de financiële regeling voor deze woningen veranderen, waardoor het mogelijk wordt de premie-B-woningen op te leveren voor prijzen beneden de nu geldende minimale kosten van f 152.000 in het westen van het land en f 142.000 in de rest van Nederland. De maximale premie voor het eerste jaar blijft f5500. De demissionaire bewindsman schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Van Dam hoopt met zijn maatregelen de totaal ingestorte markt van duurdere premiewoningen enigszins op te krikken. Gedurende de eer ste vier maanden van dit jaar werden 413 vergunningen voor B-wonin gen afgegeven. Het jaarprogramma gaat uit van een totaal van 10.000 stuks. Door de premie gelijk te houden en tegelijk de stichtingskosten te drukken verwacht Van Dam meer belangstelling voor premie-B-wo- ningen In tegenstelling tot bij premie-A-woningen is bij de B-typen de premie niet afhankelijk van het inkomen en er worden ook geen zogenaamde verkoopregulerende bepalingen en een garantiecertificaat verplicht ge steld. Drie miljoen elpees minder verkocht DEN HAAG (GPD) Het gaat slecht met de Nederlandse platenmarkt. Het afgelopen jaar werden er 3 miljoen elpees en 2 miljoen singles minder verkocht. De daling in de omzet - tot 36 miljoen platen - doet zich vooral voor in de populaire muziek. Dat blijkt uit de cijfers van de Nederlandse platenmaatschapijen verenigd in de NVPI. De totale omzet zakte vorig jaar in vergelijking tot 1980 met tien mihoen tot 530 miljoen. Dat is 100 miljoen gulden minder dan in 1978. De omzet van de musicassettes bleef gelijk. Dat was te danken aan een hogere prijs want in totaal werden er 500.000 minder verkocht dan in 1980. Dat de opbrengst van de singles toch steeg is te danken aan de toegenomen belangstelling voor de zogenaamde maxi-single. Volgens de NVPI hebben de verkopen in de gespecialiseerde platenwin kels zich krachtig hersteld. Het marktaandeel liep sinds lange tijd weer op. De verkoop in levensmiddelenzaken liep sterk terug. DEN HAAG (ANP/GPD) Na één dag informeren blijkt dat de standpunten van de meest betrokken partijen nog ver uit elkaar liggen. CDA-fractieleider Lubbers heeft vanmorgen tegenover informateur Steenkamp het stand punt van zijn partij herhaald, dat de voorjaarsnota moet worden uitgevoerd aan de hand van het laatste kabinets besluit. De ministers van CDA en D'66 zijn het over de inhoud van de nota eens, aldus Lubbers. Hy vindt het dan ook logisch dat een minderheidskabinet gevormd door deze twee partijen de voorjaarsnota in het parle ment verdedigt. Het studentenprotest richt zich met name tegen het onderwijs beleid van de Boliviaanse rege ring. Zij eisten volledige autono mie voor de universiteiten, beëindiging van de militaire be zetting van de San Andres-uni- versiteit en afschaffing van de door het militaire regime inge stelde nationale universiteits raad, die toezicht houdt op de be sturen van Bolivia's zeven uni versiteiten. 22 PAGINA'S C. J. Kathmann Uitvinder bespaart PTT miljoenen PAGINA 14 Soort zoekt soort voor huwelijk PAGINA 7 Pessimisme bij VN overheerst AP) - Zowel Engeland als Ar gentinië zijn niet erg optimis tisch over de kans van slagen van de VN-bemiddelingspoging in het Falkland-conflict. Premier Thatcher vergaderde vanoch tend opnieuw met het oorlogska binet. Verwacht wordt dat zij opdracht zal geven tot een invasie van de eilanden wanneer er deze week geen doorbraak in de onderhan delingen komt. Volgens de Ar gentijnen is het belangrijkste breekpunt dat de Britten een Amerikaanse garantie eisen dat de eilanden niet opnieuw wor den bezet. Ook de tijd waarbinnen een ak koord over de soevereiniteit moet worden bereikt is een be langrijk geschilpunt. Argentinië wil binnen een half jaar een op lossing, terwijl Engeland een tijdslimiet wil omzeilen. Daar naast bestaat nog onenigheid over de manier waarop de twee landen zich gelijktijdig uit het gebied terugtrekken en over de samenstelling van een tijdelijk VN-bestuur over de eilanden. (Zie ook pagina 9) Thailand wijst bestrijding piraterij af BANGKOK (Reuter) - Thailand heeft een VN-plan afgewezen voor de bestrijding van de pirate rij in de Golf van Thailand, waar bootjes met Vietnamese vluchte lingen vaak worden aangevallen. Dit heeft een hooggeplaatste mi litair, Prasong Soonsiri, gisteren meegedeeld. Volgens Prasong, die hoofd is van de Nationale Veiligheidsraad die is belast met de bestrijding van de piraten, kon Thailand de voorwaarden van het eenjarig, ruim 9 miljoen gulden kostend plan niet aan vaarden. De VN-hoge commissa ris voor de vluchtelingen is van het een en ander op de hoogte ge steld, aldus Prasong. "Het hoge commissariaat behandelt ons als gehuurde gewapende bandie ten", zo zei hij. Volgens het plan zouden twee pa trouilleboten en twee verken ningsvliegtuigen vier uur per dag patrouilleren over de Golf en verslag uitbrengen aan het hoge commissariaat over de voort gang en de geldbesteding, zo werd vernomen in VN-kringen in Bangkok. LUXEMBURG (GPD/ANP) - „Er is een heel ernstige crisis in de Europese Gemeenschap ont staan". Dat zei minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) nadat gisteravond in Luxemburg we derom vergeefs was geprobeerd de meningsverschillen met Groot-Brittannië over de verla ging van de Britse bijdrage aan de Europese begroting te over bruggen. De Britten eisen verlaging van hun bijdrage aan Europa met zo'n 2,9 miljard gulden, terwijl de negen andere landen van de Europese Gemeenschap niet verder dan 2,1 miljard willen gaan. Minister Van der Stoel wees de stelling van de hand, dat de Britten zich soepeler hadden moeten opstel len omdat Europa Londen steunt in de Falkland-crisis, maar, zo zei hij: „Je zou verwachten dat ook Geleidelijk meer opklaringen Vannacht nog een regen- of onweers bui en enkele mistbanken. Minimum temperatuur omstreeks 9 graden, over dag vrijwel overal droog en geleidelijk meer opklaringen. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Weinig wind. 19 mei 1982 Zon op: 05.41 uur, zon onder: 21.33 uur. Maan op: 04.31 uur, maan onder: 16.29 Waterstanden Katwijk: hoogwater 00.46 en 13.17 uur, laagwater 08.36 en 21.22 uur. LA PAZ (AP) Demonstrerende studenten zijn gisteren in de Bo liviaanse hoofdstad La Paz door militaire politie met traangas uit eengedreven. Meer dan 1.000 stu denten door het hele land gingen in hongerstaking uit protest te gen het militaire regime. De stu denten verzetten zich tegen de militaire bezetting van de San Andres universiteit zaterdag. Bij de demonstraties zouden geen gewonden zijn gevallen. De on geregeldheden begonnen kort na de opening van een conferentie van Latijns-Amerikaanse minis ters van onderwijs door de Boli viaanse president, generaal Villa. de Britten een stuk solidariteit met de Europese Gemeenschap zouden laten blijken" De woede in de Europese Gemeen schap over de Britse starheid wordt nog vergroot door de Brit se weigering de landbouwprijzen voor het nieuwe seizoen, dat al per 1 april had moeten beginnen, goed te keuren zolang die begro tingszaak niet is geregeld. De landbouwministers zullen van daag in Brussel waarschijnlijk de nieuwe landbouwprijzen met meerderheid van stemmen vast stellen, tegen de zin van de Brit ten en tegen het gebruik van een stemmigheid in. De Britse land bouwminister, Peter Walker, is vanmorgen bij het hervatten van het landbouwoverleg onmiddel lijk begonnen met vertragingsac ties om een stemming te voorko men. Hij eiste dat de minister raad zich uitspreekt over het uit 1966 stammende "compromis van Luxemburg", dat een lid staat de mogelijkheid biedt een besluit te blokkeren indien zo'n besluit een "vitaal belang" van die staat ondermijnt. AMSTERDAM (ANP) - Veel van de elf en een half miljoen fietsen, die in Nederland in gebruik zijn, worden slecht onderhouden en zijn daar door onveilig. Bij controles en keuringen die door de po litie en veilig verkeer Neder land worden uitgevoerd, blijkt steeds weer hoe teleur stellend de staat van onder houd is waarin vele fietsen verkeren. Dit schrijft de Stichting Fiets uit Amster dam in een vandaag versche nen bulletin. Vorig jaar werden ruim 1,2 mil joen nieuwe fietsen aan de handel geleverd. LEIDEN Met een luide knal sneuvelde gisteren de schoorsteen van het voorma lig fabriekscomplex Nieu- wenhuizen aan de Leidse Morsweg. Nadat eerder het fabrieksgebouw zelf al door de slopershamer was geveld, werd gistermiddag onder grote belangstelling van een toegestroomde menigte de pijp tot ontploffing gebracht. Een geslaagde operatie: de brokstukken rolden keurig over het kaalgeslagen terrein waar ze geen schade konden aanrichten. Het fabrieksge bouw, dat de laatste jaren leeg stond, moest wijken om dat er plannen bestaan voor woningen en een parkje aan dit gedeelte van de Morsweg. PvdA-fractieleider Meijer deed vanochtend Steenkamp de sug gestie aan de hand om nu te gaan praten met de ministers die het nauwst zijn betrokken bij de ka binetscrisis. Hij zei de indruk te hebben dat de informateur deze suggestie zou overnemen. D'66 heeft gisteren gezegd geen 'overspel' te willen plegen door nu in zee te gaan met de WD. De Democraten houden voorlopig vast aan hun voorstel om de poli tieke leiders Van Agt, Den Uyl en Terlouw het veld te laten rui men met behoud van de coalitie. Hoe D'66 denkt over het voorstel van Lubbers was vanochtend nog niet erg duidelijk. Vanmid dag zou informateur Steenkamp praten met D'66-fractieleider Brinkhorst. Bij D'66 is van verschillende kan ten met reserve gereageerd op het voorstel van de WD om tus sentijds samen met deze partij in een coalitie te gaan zitten. De de missionaire minister van defen sie Van Mierlo liet gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Wolvega weten zich nog altijd verbonden te voelen met de PvdA. Demissionair staatssecre taris Dik (handelsbevordering) achtte de tijd nog niet rijp voor een coalitie van zijn partij met CDA en WD. Dit vanwege on der meer de defensiepolitiek en met name de opstelling van de WD inzake kernwapens. ARNHEM - Met een bliksemactie van een kwartier hebben circa zestig leden en sympathisanten van de Arnhemse kraakbewe ging De Loper vanochtend rond elf uur achttien woningen in de Arnhemse wijk Het Broek ge kraakt. De woningen, bezit van de Algemene Woningbouwver eniging Arnhem, stonden al ge ruime tijd leeg en staan op de no minatie om gerenoveerd te wor den. Volgens de Arnhemse kraakgroep De Loper wil de wo ningbouwvereniging de kosten van achterstallig onderhoud bij de renovatiekosten incalculeren. De huren zouden daarmee 100 procent omhoog moeten. PvdA-leider Den Uyl is er voor stander van dat na Tweede Ka merverkiezingen de coalitie van CDA. D'66 en PvdA wordt voor gezet. Hij ziet daar wel mogelijk heden toe, 'maar dan wel onder de voorwaarde dat het op een ge zondere basis gebeurt'. Volgens de demissionaire vice-premier betreft die gezondere basis het regeerakkoord, de omstandighe den 'van buiten', maar ook perso nen binnen het kabinet zelf. (zie verder pagina 7) HAARLEM (ANP) - Een groot aantal politiekorpsen in Noord- Holland heeft een omvangrijke autozwendel opgelost. In totaal werden ongeveer honderd auto's in de prijsklasse van 15.000 tot 70.000 gestolen, omgebouwd en weer in de handel gebracht Het onderzoek dat vele maanden in beslag nam begon in septem ber 1981. Tot half mei werden in totaal dertien personen gearres teerd. Op één na zijn die inmid- Vurehouten magazij n stellingen en accessoires EG verlengt steun aan Britten PAGINA 9 Miljoenenschade in haven Rotterdam PAGINA 19 dels weer op vrye voeten in af wachting van de rechtszaak. De verdachten - allen mannen van 22 tot 45 jaar uit Noord-Holland brachten de gestolen auto's weer in de handel nadat ze die auto hadden voorzien van het chassisnummer van een opge kocht wrak. Naast autozwendel hield een deel van de bende zich ook bezig met andere diefstallen en inbraken. Daarbij werden gro te hoeveelheden geld en goede ren buitgemaakt De totale scha de bij deze misdrijven bedraagt 3.7 miljoen gulden. Tl WtRELO/OUWD.n STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement i Door de grote vraag was Peter Stuwesanl Ultra Mild een korte tijd niet overal verkrijgbaar Na onze publikatie naar aanleiding van het Aanduidingenbesluit (Warenwet) aangaande de opdruk van teer- en nicotineeijfers is de vraag naar Peter Stuyvcsanl Ultra Mild enorm gestegen Geen enkel ander merk sigaretten in Nederland geeft lagere cijfers aan dan PETER STUYVESANT ULTRA MILD 0,1 mg nicotine en 1,0 mg teer Kijk op uw eigen pakje en vergelijk. Vanaf nu weer overal in tabaksspeciaalzaken verkrijgbaar In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 20 mei a.s.) zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 21 mei en zaterdag 22 mei als volgt: VRIJDAG 21 MEI: Automarkt advertenties Sleuteltjes Overige advertenties ZATERDAG 22 MEI: Onroerend goed advertenties woensdag 19 mei 15.30 uur Personeelsadvertenties woensdag 19 mei 15.30 uur Sleuteltjes vrijdag 21 mei 11.00 uur Overige advertenties vrijdag 21 mei 14.00 uur woensdag 19 mei 10.00 uur woensdag 19 mei 11.00 uur woensdag 19 mei 14.00 uur Directie LeidschJAlphens Dagblad

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1