PvdA betreurt verdeeldheid links Leiderdorp [Le/cfee agenda Speurtocht naar een ontwikkelingsproject svrk Lijsttrekker Jaap Bezemer op 1 mei-feest: "Dat kost ons stemmen" Speciale werkgroep in Voorschoten hYs Nachtelijke baders uit zwembad verwijderd Programma 4 en 5 mei Nieuw verzetsmonument Oegstgeest morgen onthuld Drumfanfare succesvol PAGINA Stad en rand MAANDAG 3 MEI 1982 LEIDERDORP/OEGSTGEEST - Jaap Bezemer, lijsttrekker van de Leiderdorpse PvdA, betreurt het dat de drie linkse partijen (PvdA, PPR en PSP) niet op een lijn zijn gekomen voor de gemeenteraadsverkiezingen. "Dat kost ons zetels. Het is een tragi sche constatering, maar het is wel een feit", hield hij de ruim honderd aanwezigen tijdens de 1-meiviering voor. Bezemer gaat er vanuit dat links Leiderdorp nu verdeeld zal stem men. De kans is groot dat PPR en PSP geen zetel weten te beha len. De stemmen die ze dan krij gen worden verdeeld over de an dere partijen in volgorde van grootte. Behalve in Leiderdorp werd ook in Oegstgeest zaterdag 1 mei ge vierd. In Oegstgeest kreeg de vie ring van de dag van de arbeid een landelijk karakter door de aanwezigheid van kamervoorzit ter Dick Dolman, Leiderdorp hield het bij de plaatselijke kop stukken. In Leiderdorp deed Jaap Bezemer deed nog wel een 'liefdesverkla ring' richting klein links. Hij uit te ongekend harde kritiek op de rechtse krachten in Leiderdorp toen hij sprak over de bezuini gingen en schaarde zich daarmee bij PPR en PSP. "Wij hebben ge probeerd de scherpe kantjes van het keiharde kapitalisme eraf te halen. Rechts staat klaar om al die dingen af te kappen met de botte bijl. Wij moeten dat rem- Vooral een linkse invloed in de raad moet er blijven om de bezui nigingen enigzins bij te sturen. Bezemer vertelde er echter gelijk bij dat de PvdA "de mensen geen illusies moeten voorschotelen". De PPR-lijsttrekker Hein van der Zande wees op het grote gevaar van rechts. Hij deed een klem mend beroep op de kiezers om te gaan stemmen. "De PPR wil" zei hij, "een constructieve bijdrage leveren aan de politiek in Leider dorp. Bestuursverantwoordelijk- heid gaan wij daarbij niet uit de weg". De radicalen willen tijdens de nieuwe raadsperiode "haalba re en vooral betaalbare zaken naar voren brengen". Opvallend was de speech van PSP- lijsttrekker Jan Preenen. Hij vroeg zich af waarom een partij als de PSP eigenlijk aan de ver kiezingen mee zou moeten doen. "We hebben al een CDA, een WD, een PvdA, een PPR en een D'66 dat inmiddels de achter stand van twee minuten en vier jaar lijkt te hebben weggewerkt. Waarom dan ook zonodig nog een PSP?". Door precies het te genovergestelde te bepleiten dan waar de PSP voor staat kreeg zijn toespraak een uiterst spot tend karakter. Over het gemeentebestuur: "Ook bestuurlijk zitten we in Leider dorp goed. We hebben een voor beeldige en gelukkig niet door de Leiderdorpers zelf gekozen burgemeester die z'n mond durft open te doen over de situatie in Polen. En dan zijn er altijd weer mensen die zeggen dat hij dat ook moet doen als er eens wat ge beurt in El Salvador. Nou sorry hoor, ik zie dat niet zo. Dat land ligt zover weg. Onze vriend en bondgenoot de Verenigde Staten weet zelf wel welk onkruid het in zijn achtertuin moet wieden. Bo vendien, als we nog even wach ten is er daar geen mens meer over om wie we ons druk hoeven te maken". Over bezuinigingen op bijvoor beeld de peuterspeelzalen: "Door op dergelijke punten te bezuinigen kan in ieder geval de nieuwjaarsreceptie van B en W, die toch een heel sociaal karakter draagt, omdat de notabelen el kaar dan voor de honderdste keer in het jaar treffen, doorgang blijven vinden". De conclusie van Preenen was lo gisch. "Laat de PSP de PSP, want die partij durft er in deze tijd nog principes op na te hou den". In Oegstgeest ging het heel wat ge- zapiger toe. PvdA-lysttrekker Kohlbeck was maar heel even aan het woord. Hij wees in zijn toespraak op het feit dat de PvdA in Oegstgeest landelijk be keken het minst had verloren bij de Statenverkiezingen. Daardoor bleek volgens hem dat "de PvdA nog niet was verloren. Ik hoop dan ook enkele vruchtbare PvdA-plekjes te kunnen bewa ren temidden van de CDA- en WD-woestijn". De avond werd net als in Leider dorp omlijst door muziek, infor matiestands en cabaret. Veel publiek was er bij de eerste 1 mei-viering sinds jaren in Leiderdorp. MAANDAG Leiden - Rapenburg 100 - Leidse Stu denten Ekkiesia, videovertoning film 'Die Ehe der Maria Braun', 20 uur. De Burcht - tentoonstelling 'De vrouw in het verzet', tentoonstellingsdag Bel- giè. 10-21 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Clubhuis De Rolleman - woonwagen centrum: forumavond over standplaat- senbeleid, 19.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur; speel film. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45. 20 uur. tel. 130547. Wassenaar - Parkeerterrein aan-de pape- weg, natuurwandeling georganiseerd door de afd. Leiden van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, start 14 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van za 1 mei 8 uur tot vr 7 mei door: Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 124807; apotheek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3, tel. '762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma. woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - De Voorschotense werkgroep die een band wil leggen met een derde wereld-pro ject, heeft voorlopig vier bestemmingen uitge zocht. Onderzocht wordt nu of deze plannen vol doen aan de gestelde crite ria om tot een goede rela tie te komen. De vier be- helsen projecten in India, Mali, Kenia en Tanzania. De verwachting is dat uit deze vier een definitieve keuze wordt gemaakt, dat als advies zal dienen voor de gemeenteraad van Voorschoten. De twee initiatiefnemers om te ko men tot een derde wereld-pro ject, Frits Glotze en Ard Knop- pert, zijn zeer tevreden over de snelheid waarmee gewerkt is. "In januari gingen we eigenlijk pas voor het eerst echt aan de slag en nu al zijn we concreet be zig rnet het uitzoeken van een project", aldus Knoppert. Aan leiding tot het geheel was de brief van raadslid Aikens (D'66) in oktober van het vorig jaar. In deze brief schreef Aikens aan de leden van de raad dat het geld dat gereserveerd was voor de ju- melage met het Belgische Scho ten beter besteed kon worden. De eerste stap was gezet en de twee wereldwinkelmedewerkers Glotze en Knoppert besloten in deze voetstappen te treden. Voor 10 december werden kerkelijke instellingen, politieke partijen en aktiegroepen uitgenodigd om te praten over een band met de der de wereld. Het was overigens niet de eerste maal dat in Voorschoten zo'n overleg plaats vond. In april 1980 is op initiatief van de kerken al een gespreksavond geweest om trent deze problematiek. "Een brede groep van kerkelijke orga nisaties heeft toen geprobeerd iets gemeenschappelijks te vin den met als doel om een project te beginnen", zegt Glotze. Verder dan die ene vergadering kwam het echter niet. De Raad van Sa menwerkende kerken zou een tweede bijeenkomst bijeen roe pen, maar dat heeft zij nimmer gedaan. In de Voorschotense we reldwinkel bleef zo'n project een regelmatig terugkerend gesprek. "Het punt was echter: wie neemt het initiatief. Het bleef hangen, de tijd was nog niet rijp", aldus Glotze. De brief van Aikens werd dan ook met beide handen aan gegrepen. "Het moest nu lukken, ook al omdat de gemeenteraads leden het gingen oppakken", was de mening van Glotze dan ook. Frits Glotze (links) en Ard Knoppert. oppakken". (Foto Holvast). 'Het moest nu lukken, ook al omdat de gemeenteraadsleden het gingen Zestig mensen werden aange schreven om bijeen te komen op de dag van de rechten van de mens (10 december). Over de op komst zijn Knoppert en Glotze het niet met elkaar eens. Knop pert vond de opkomst een "zeer ruime vertegenwoordiging", Glotze zegt "niet zeer ruim, maar wel hoopgevend". Vier actie groepen, drie politieke partijen (PvdA. D'66 en PSP), drie kerke lijke vertegenwoordigers en ambtenaar Bergenhenegouwen waren aanwezig. Vanuit deze plenaire werkgroep werd een stuurgroep samengesteld die het werk ging voorbereiden, om daarna in de zogenaamde plenai re vergadering tot beslissingen te komen. De werkgroep ging criteria opstel len waaraan het project met de derde wereld moest voldoen. Cri teria die gebaseerd werden op gegevens van de NCO en de NO VIB. De belangrijkste zijn dat het project de armste groep moet bereiken en dat het een zaak moet zijn van langere duur. Ver der mocht het plan niet politiek gevoelig in Nederland liggen, moest er een bepaalde relatie (band) met het project zyn en moeten er activiteiten ontwik keld worden die aanspreken bij de burgers van Voorschoten. Daarnaast werd er een inventari- m Kindertekeningen De Chili-groep Leiderdorp houdt tot en met zaterdag een exposi tie over Chili in de hobby-ruim te van de Muzenhof. De drie hoogste klassen van de vijf Lei derdorpse basisscholen hebben tekeningen, verhalen en gedich ten gemaakt over het thema 'vluchtelingen'. Voorts zijn er een aantal pentekeningen over Latijns-Amerika bezichtigen evenals een foto-expositie. De tentoonstelling heeft als doel de aandacht te vestigen op een ma nifestatie over de problematiek van het Zuidamerikaanse we relddeel. Deze manifestatie zal zaterdagmiddag plaatsvinden op het plein bij de Winkelhof en 's avonds in de Sjelter. Boekbinden Vandaag gaat de laatste week in van de tentoonstelling 'Boek- binden-Boekdrukken' in de openbare bibliotheek van de Muzenhof. Aan de hand van het tentoongestelde materiaal zal de heer Hal vrijdagavond van zeven tot negen uur vragen beantwoorden. WARMOND - Het spreekuur van de Warmondse woonruimte-ad viescommissie is in verband met dodenherdenking verplaatst. De voorzitter en de secretaris zullen niet morgenavond in het ge meentehuis aanwezig zijn maar volgende week dinsdag. Het spreekuur wordt dan zoals nor maal tussen half acht en half ne gen gehouden. OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft in de nacht van zaterdag op zondag wat jongelui moeten verwijderen uit zwem bad Poelmeer aan de Laan van Oud Poelgeest. Een anoniem te lefoontje leerde de politie dat de jongeren een duik namen in het zwembad dat op dat moment ei genlijk gesloten was. Waar schijnlijk waren de jongeren over de omheining geklommen voor hun nachtelijk zwempartij- tje. satie gehouden van bestaande re laties van Voorschotense groe pen met de derde wereld. "Dat bleek een omvangrijk geheel te zijn. De kerken hadden wat, de zusters in Bijdorp en vooral scholen. Dat varieerde van adop tie tot een jaarlijkse eenmalige actie. Allemaal kleinere contac ten", aldus Glotze. Nadat de randvoorwaarden door de plenaire vergadering van 16 maart jongstleden werden vast gesteld, is de stuurgroep begon nen met het uitwerken van con crete voorstellen. Vier plannen worden nu getoest aan de hand van die criteria. Op 8 juni komt de werkgroep weer bijeen. Dan zal er verslag van de bevindingen worden gedaan, maar of dan ook al een beslissing zal vallen, durft zowel Knoppert als Glotze niet te zeggen. Met drie van de vier voorstellen bestaat er al een be paalde Voorschotense binding. Het project met India houdt in dat droge gebieden vruchtbaar worden gemaakt om te komen tot een agrarische opzet. De Voorschotense India Werkgroep heeft wat dit betreft een binding met de Young India Project. Ook op het gebied van de scholing zou wat kunnen gebeuren. Ook het plan met Mali heeft te ma ken met droogte. De Nederlan der J. Wachters is daar bezig om dammen te realiseren, om op die manier de watervoorziening be ter te regelen. Zowel de stuur groep Noord-Hofland kerken als de Noorderhofschool hebben een contact met Wachters, die op dit ogenblik in Nederland is om onder meer de overheid te over tuigen om zijn plan te steunen. Het derde project is het verder ontwikkelen van de bezigheden van de Nederlander Grol in één van de sloppenwijken van Nairo bi, de hoofdstad van Kenia. In 1972 is Grol daar begonnen om jongens van de straat te halen. Dit is nu uitgebouwd tot het stichten van scholen, vrouwen groepen en het nu van de straat halen van hoeren. De wereldwin kels in Nederland verkopen goe deren die door de bevolldng van deze sloppenwijken wordt ge maakt. Het laatste mogelijke pro ject is Tanzania. In Voorschoten bestaat geen rechtstreekse bin ding met dit land. Als de werkgroep inderdaad tot een eensluidend advies komt, zal dit naar de gemeenteraad gaan. Ook de gemeente heeft inmid dels al tijdens de vergadering van de commissie algemene za ken over een contact met een derde wereld-project gepraat. Volgens Knoppert wacht de ge meente nu de bevindingen af van de werkgroep om daarna geza menlijk te bepraten wat er pre cies moet gebeuren. Ook de ge meente moet aan een aantal voorwaarden voldoen voordat zij subsidie voor zo'n project kan geven. Zo mag het subsidie be drag nooit hoger zijn dan het be drag dat door de burgers voor het plan wordt opgebracht. De gemeente mag verder alleen geld geven als zij over een sluitende begroting beschikt. Dat laatste zal in Voorschoten vooralsnog geen probleem zijn. Als er meer duidelijkheid bestaat over het project, dan zal bekeken moeten worden hoe de contacten gerealiseerd of verbeterd moeten worden. Een ander aspect is dan om de Voorschotense burgerij voor het project te interesseren en een fonds te stichten. Het bin nenhalen van het geld is dan een volgende fase. "Dat zal geen taak zijn voor de werkgroep. Dan zal er een nieuwe groep moeten ko men", stelt Knoppert al bij voor baat. PAUL VAN DER BURG Leiderdorp Dinsdag 4 mei 19.00 uur: nationale dodenherdenking, Dorpskerk; 19.40 uur: stille tocht, naar begraafplaats; 19.55 uur: aankomst stille tocht begraafplaats; Woensdag 5 mei 10.00 uur: start wandelmarsen vanaf gebouw Zijlkwartier; 14.00 uur: filmvoorstelling over inhuldiging Beatrix; 16.00 uur: filmvoorstelling over inhuldiging Beatrix; 19.30 uur: stertocht door Leiderdorp; 20.00 uur: showprogramma, gebouw Zijlkwartier; 20.50 uur: taptoe. Wassenaar Dinsdag 4 mei 19.30 uur: stille tocht naar oorlogsbegraafplaats Lange Duin. Schouwweg; Woensdag 5 mei 14.00 uur: bevrijdingsfeestmiddag voor ouderen, Jeroenhuis; 14.30 uur: sportgebeuren, grasveld bij gezondhedscentrum, Hof- campweg; 19.00 uur: demonstratie portretfotografie, foyer Zijllaankerk; 20.00 uur: bevrijdingsconcert, S. Adelbertcollege, Deijlerweg. Oegstgeest Dinsdag 4 mei 16.30 uur: onthulling verzetsmonument, Bos van Wykerslooth; 19.45 uur: dodenherdenking, Bos van Bykerslooth; Woensdag 5 mei 21.00 uur: bevrijdingsbal, plein voor het Raadhuis. OEGSTGEEST - Het i vrijdingsmonument in het Oegstgeester Bos van Wijckers- looth wordt morgen onthuld. Oud-verzetsstrijder Th. van Beek zal de onthulling om half vijf ver richten. Voorafgaand aan de onthulling zal Josephine van Gasteren de solo voorstelling "Niet geloofd, wel gedaan" uitvoeren in het Ge meentecentrum aan de Lijtweg. Na de onthulling van het monu ment van de kunstenaar Herbert Nou wens wordt een tentoonstel ling in het Kunstcentrum aan de Lange Voort geopend. Tentoon gesteld wordt een groot aantal foto's, kranten en andere docu menten uit de Tweede Wereld oorlog. Verder is er binnen en Burgerlijke stand Ondertrouwd:" J. van Duyvendijk en J.E. Appels; Jhr. B.M.L. de Roy van Zuidewijn en W E. Bruynsteen; W. van Dam en M. Zijlstra; H Mieremet en M. Flanderhijn; H.J.R Ladan en Y.M. van Aggelen; C. Hicks en C.M.A. Kuivenho- ven: R.P. de Graaf en J.J. Korbee. Gehuwd: A.MTiamedi en M. Velthuij- zen; P. Dunki Jacobs en F C. Donk; W. Sjaardema en C.M. Kruit; P. PLu en M.J. Hartevelt; E. Koolmoes en M.B. Hartevelt; F.W.T. Brugman en H. Jas- perse; J. Hammelstein en C.M.L. Gerse; Erkel (1909); M.J.A. Hageman (1949) echtg. van B. Spruijt; G.N. Cutter (1930); H. Repp (1916) echtg. van J A. Hesterman; P.G. de Graat (1906), G. Compter (1922); N.A. van Wie- ringen (1913); C.G. Fintelman (1900) geh.gew. met H.J. ten Brink; G. van Beek (1900); G.J. Heemskerk (1911); C.A.J. Wilckens (1904) geh.gew. met A. Beck, R.P. Vogel (1967), V.M. van den Hooven (1982); J.J. van Delden (1917); J. Onderwater (1895) geh.gew. met D. Jas- perse; J.W. van Baak (1915); J. de Jong (1921) geh.gew. met M. Koren; E.P. Pe- terse (1916); J.J. van der Blom (1921); H.W. Selder (1915) echtg. van W. Clavan. Overleden: N. Karsch (1904) gehuwd ge weest met B. Guis; J.E. Borsboom (1891); J. Verhagen (1896) gehuwd ge weest met B. Hageman; H. Laman (1915); J A Vreesw(jk (1889); C van Dijk (1905), W. van Westbroek (1894), B.H. Topper (1901); M.A. Stapper (1911); H. van Iterson (1931); T. Hollander (1898). buiten het Kunstcentrum een tentoonstelling van apparatuur uit de Tweede Wereldoorlog. Ge toond worden onder andere le- germotorfietsen, veldtelefoons, uniformen en een heuse tank. De apparatuur is afkomstig van par ticuliere verzamelaars. De ten toonstelling duurt tot en met za terdag. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse drumfanfare "De Rijn- tamboers" maakt furora. Nadat vorig jaar succesvolle optredens gegeven zijn won het drumgezel schap van de Rijndijk oniangs de zilveren tulp op het tiende Tulip Time International Music Festi val te Katwijk. Naast deze wissel- prijs won met de eerste prijs bij de Showcorpsen. Met deze show gaan 'De Rijntamboers' een kort toerneetje geven dat hen in Lei derdorp (5 mei), Hazerswoude- Dorp en Nieuw Vennep brengt. Volgend jaar viert de fanfare haar 20-jarig bestaan naar men hoopt in nieuwe uniformen. OEGSTGEEST - De huis-aan- huiscollecte van de epilepsiebe- strijding "De macht van het klei ne" heeft in Oegstgeest ruim 6.500 gulden opgebracht. De col lecte werd vorige week gehou den. LEIDSCH Ai DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 t ontvangen Geen k tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabpzorging na 19 30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschnjving goen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Losse nummers 0.00 Directie. G Koopman Aangesloten bq de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o a In Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo. Rome. Madnd. Stockholm en Djakarta Commentator I 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17