c Belgische minister in opspraak Managa president van El Salvador Nieuwe president op goede voet met militairen "Zeg 'ns dag tegen oma, Daan" Pleidooien in coupproces Onderzoek naar belastingfraude Vanden Boeynants Niet gebonden aan partij Twee Westduitse politici treden af Laat eens wat van je 6"'i Carter weer in politiek Poolse junta maakt gebaar naar kerk Spaanse generaals betichten elkaar Van der Stoel: "Houding van Turkije is teleurstellend" VRIJDAG 30 APRIL 1982 Buitenland (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - Politiek België is deze week opgeschrikt door officiële beschuldigingen, dat een van haar meest bekende leden, de christendemocratische volksver tegenwoordiger Paul vanden Boeynants. op grote schaal be lastingfraude zou hebben ge pleegd. Vanden Boeynants zou in de tijd dat hij minister was met transacties via een maat schappij in Luxemburg en een geheime bankrekening in Zwit serland voor zo n 10 miljoen frank (zo'n 600.000 gulden) de be lastingen hebben ontdoken. De beschuldigingen, ingebracht door de openbare aanklager in Brussel, Van Honste, zullen wor den onderzocht door een specia le commissie uit het Belgische parlement. Volgens de pelgische grondwet zal Vanden Boeynants voor het gerechtshof gedaagd kunnen worden indien deze par lementaire commissie de be schuldigingen gegrond acht. Al lange tijd doen in de Brusselse politieke wandelgangen verha len de ronde over de niet geheel frisse zakelijke activiteiten van de oud-premier, de oud-minister van defensie, de oud-voorzitter van de Franstalige christen-de mocraten en de kandidaat-bur gemeester van Brussel Vanden Boeynants. die wegens zijn grote bekendheid gewoonlijk slechts met zijn initiatialen VDB wordt aangeduid. Vorig jaar trad hij af als partijvoor zitter. officieel wegens het grote verlies dat de christen-democra ten in de verkiezingen hadden geleden. Toen al waren er ge ruchten dat zijn vertrek evenzeer Tot nu toe beperkten deze verha len zich tot perspublikaties. maar afgelopen dinsdag heeft de openbare aanklager in Brussel de Belgische premier Martens, diens minister van justitie Gol en de voorzitter van de Kamer. Def- raigne. een gedetailleerd dossier over de financiële activiteiten van VDB overhandigd. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO - De niet partijgebonden Alfaro Magana is gisteren gekozen tot interim-presi dent van El Salvador. De 57-jarige bankdirecteur Magana kreeg 36 stemmen in de vorige week geinstalleerde grondwetgevende raad. Hugo Barrera, tweede man van Ro berto d'Aubuissons Arena Partij die met generaal José Guillermo Garcia en kolonel Nicola Carranza een junta had willen vormen, kreeg 17 stemmen. Zeven afgevaardig den onthielden zich van stemming. Magana zal moeten regeren totdat er eind 1983- begin 1984 algemene verkiezingen plaatsvinden. De keuze van de interim-president, die eigenlijk al vorige week don derdag had moeten plaatsvin den, betekent het einde van de junta onder leiding van de chris ten-democraat José Napoleon Duarte. Toch werd Magana geko zen met steun van de 24 christen democratische afgevaardigden. Zij hopen dat de reeds politiek advocaat Magana de bru te ideeën van de in de grondwet gevende raad overheersende ul tra-rechtse fracties enigszins kan terugdringen. Niettemin verwachten verschillen- dat de functie voornamelijk cere monieel zal zijn. In het binnen kort te benoemen kabinet zullen hoogstwaarschijnlijk de posten van binnenlandse zaken, defen- Na bouwschandaal DÜSSELDORF (DPA/Reuter) - Twee parlementsleden van de Westduit se deelstaat Noordrijn-Westfalen zijn gisteren afgetreden nadat het weekblad "Stern" te Hamburg hen had beschuldigd van het aannemen van steekpenningen van een bouwfirma, "Neue Heimat", en het begun stigen van die firma, zo heeft een woordvoerder van het parlement meegedeeld. Het zijn de vice-voorzitter van het parlement. Konrad Grundmann, lid van de christendemocratische oppositie, en Erwin Pfander, woordvoer der voor woningbouw van de sociaal-democratische partij. Neue Heimat, de grootste particuliere bouwonderneming van Europa, heeft de beweringen als onjuist van de hand gewezen. De Westduitse vakbondsfederatie, eigenaar van Neue Heimat, was zes weken geleden een onderzoek begonnen naar geheime zakelijke trans acties die bepaalde bestuursfunctionarissen van de bouwfirma volgens het weekblad "Der Spiegel" zouden hebben verricht. Dit onderzoek heeft tot dusver geleid tot het ontslag van de voorzitter en twee bestuursleden van Neue Heimat en het indienen van hun ontslag door twee andere leden van de bestuursraad. ADVERTENTIE ptt telecommunicatie Buiten je eigen regio bel je 's avonds n n het weekend voor half geld HOUSTON - Deze twee personen vormen een primeur: Sally Ride is de eerste vrouwelijke en Guion Blueford de eerste zwarte astronaut in de Verenigde Staten. Sally mag mee met vlucht zeven van de Space-shuttle, haar collega Blueford gaat met de achtste vlucht de ruimte in. sie en financiën door militairen worden bekleed. De machtigste man in El Salvador blijft voorlo pig generaal José Guillermo Gar cia, die hoogstwaarschijnlijk zal worden gehandhaafd als minis ter van defensie en opperbevel hebber van het leger. Van de grondwetgevende raad hoeft Magana niet al te veel steun te verwachten als hij een conflict met de militairen wil aangaan. Met name Roberto d'Aubuisson en zijn Arena Partij hebben de afgelopen dagen alle sleutelfunc ties in het nieuwe orgaan voor zich opgeëist. d'Aubuisson zeifis voorzitter van de Grondwetge vende Raad. Eerder deze week keurde het parlement al enige statuuthervormingen goed vol gens welke de Grondwetgeven de Raad de macht heeft gekre gen om leden van het nieuwe ka binet naar huis te sturen. Ook aan aanvaarding van de so- ciaaleconomische hervormingen van de junta onder leiding van José Napoleon Duarte zit een luchtje. Het enige dat dinsdag door de Grondwetgevende Raad werd aanvaard, was namelijk het principe en niet zozeer de uitvoe ring. d'Aubuissons Arena Partij heeft al verschillende wetswijzi gingen klaarliggen die ertoe zou den leiden dat zeker driekwart van de in de afgelopen twee jaar genationaliseerde landgoederen zullen worden teruggegeven aan hun vroegere eigenaars. WASHINGTON (UPI) - Jimmy Carter, die vorig jaar januari het Witte Huis moest verlaten nadat Ronald Reagan hem bij de ver kiezingen van november 1980 had verslagen, is voornemens zich weer te gaan manifesteren op nationaal niveau. Een woord voerder van de Democratische Partij zei, dat Carter "door de gang van zaken in beslag wordt genomen, of het nu te maken heeft met het Midden-Oosten of met de mensenrechten". Op 1 mei houdt de ex-president een rede in Maryland. Ook in ju ni zal hij actief zijn bij een poli tieke gebeurtenis, aldus Bob Neumann, die woordvoerder is van het nationale comité van de Democratische Partij. Neumann zei te hopen dat Carter ook zal deelnemen aan een con ferentie van de Democratische Partij, die van 25 tot 27 juni wordt gehouden in Philadelphia. Carter, die zijn memoires inmid dels af heeft, heeft in de afgelo pen maanden enige uitspraken gedaan over de nationale poli tiek. Vorige week uitte hy in At lanta kritiek op het beleid van zijn opvolger. De Nederlandse gemeenschap in Argentinië heeft besloten dit jaar in Buenos Aires geen Ko ninginnedag te vieren. Het be stuur van de Nederlandse ver eniging heeft dit besluit geno men naar aanleiding van de Ar gentijnse bezetting van de Falk- 1 and-eilanden. Een meerderheid van de Nederlanders in Argenti nië deelt het standpunt van de Nederlandse regering, die de ge welddadige verovering van de Falkland-eilanden door het Ar gentijnse leger scherp heeft af gekeurd. Alvaro Magana: ideeën van ultra-rechts terugdringen. WENEN - De vrijlating van onge veer 1000 Poolse gënterneerden onder wie 154 lagere functiona rissen van Solidariteit, lijkt een grootmoedig gebaar te zijn van net Poolse militaire regime ter gelegenheid van de viering van de eerste mei. Nader bezien is het meer een gebaar van wan hoop en niet van macht. Een paar uur voor de vrijlating van een deel van de gënterneerden bekend werd gemaakt, hadden de arbeiders op de Lenin- scheepswerf in Gdansk, de ge boorteplaats van de vakcentrale Solidariteit, voor een kwartier het werk neergelegd. De korte staking vond volgens een van de stakingsleiders plaats „om het militaire regime er aan te herin neren dat Solidariteit nog lang niet dood is". De militaire machthebbers bewe ren dat de vrijlating van de gën terneerden - er blijven officieel nog minstens 2000 mensen ach ter slot en grendel zonder proces of opgave van reden voor hun ge vangenschap - mogelijk was ge worden omdat de toestand in het land zich sinds het uitroepen van de staat van beleg in december verbeterd heeft. Bezoekers die recent in Polen hebben rondge reisd verklaren dat het tegendeel het geal is. In de industriegebie den en in de havensteden in het bijzonder is de atmosfeer nog voelbaar gespannen. De aankondiging van de „amnes tie" en ook van het opheffen van een aantal beperkingen zoals het reizen in sommige grensgebie den. het opheffen van de avond klok en de mogelijkheid om zon der inschakeling van een telefo nist binnen Polen zelf telefoon gesprekken te voeren, kwam een paar uur nadat uit Rome was ge meld dat paus Johannes Paulus 2 nog niet naar Polen wil reizen. De concessies van de militaire lei ders moeten worden gezien als een lokmiddel om de dialoog met de kerk. die in wezen in een impasse steekt, weer op gang te brengen. Het militaire regime heeft dnngend behoefte aan een meer vriendelijke of op zyn minst een wat minder vijandige houding van de Poolse roomska- tholieke kerk tegenover de heer sende militairen Merkwaardig is dat de dag nadat de concessies bekend zyn gewor den en de vrijlating al op gang was gekomen de Poolse pnmaat. aartsbisschop Jozef Glemp, die zich nog in Rome ophield voor zijn besprekingen met de paus. verklaarde dat het bezoek van de paus aan zijn geboorteland nog niet definitief is afgelast, of schoon er veel moet veranderen voordat Johannes Paulus 2 voet op Poolse bodem zet. Het moreel van de Polen is na de lange koude winter met een mi- Hi kleding en voedsel tot een absoluut dieptepunt ge daald. Zij hebben geen zin te werken zolang de basis van hun persoonlijke vrijheid is aangetast en er geen enkel vooruitzicht is op materiële verbetering. De militaire machthebbers zien zich onder deze omstandigheden genoodzaakt alle zeilen bij te zet ten om de kerkelijke autoriteiten tevreden te stellen, die anders dan in andere Oosteuropese lan den uitgesproken machtig zijn. Tot de vrijlating van een deel van de gënterneerden onder wie zich zeker geen figuren als vakbonds leider Lech Walesa bevinden, is het regime over gegaan omdat het van mening is dat het te lang uitschakelen van Solidariteit uit eindelijk zou kunnen leiden tot een toestand waarin de kerk ge legenheid krijgt een nieuw weer standscentrum op te bouwen te gen het communisme. Alvaro Magana, 57 jaar oud, miljonair, bankdirecteur en afkomstig uit een van de rijkste koffieplantersfamilies van El Salvador, is gisteren benoemd tot intenm presi- dent van het Midden-Amen kaanse land Magana zal El Salvador moeten regeren tot dat er in 1983 begin '84 alge mene verkiezingen zullen worden gehouden. Alvara Magana Borja. zoals zijn volledige naam luidt, heeft sinds mensenheugenis zeer nauwe relaties onderhouden met bclangryke militairen Gedurende twintig jaar is hij directeur geweest van de Sal vadonaanse hypotheekbank, waarin de staat een meerder heidsaandeel heeft. Volgens de Salvadoriaanse oppositie heeft hy die post zo lang we ten te conserveren door mili taire machthebbers enorme persoonlijke leningen op lan ge termijn toe te kennen, ter mijnen die in de praktijk vaak eeuwig zouden zijn ge bleken. Op politiek terrein deed Maga na de eerste stappen als op richter van de Nationale Ver zoeningspartij, een partij die over het algemeen wordt ge zien als de politieke arm van het leger. In 1969 bracht hy het tot kandidaat voor het presidentschap, maar hy zag geen kans om de party trad i- tie, dat haar presidentskandi daten militairen zijn, te door breken en moest de eer af staan aan kolonel Fidel San chez Hernandez. Sindsdien heeft Magana zich officieel uit de politiek teruggetrok ken en op het ogenblik zegt hij geen banden te hebben met welke van de vijf in de grondwetgevende raad verte genwoordigde partijen dan ook. Nu is Magana dus plotseling benoemd als interim-presi dent, maar veel waarnemers vragen zich af of zijn functie veel meer dan ceremonieel zal zijn. Naar het heet eist het leger de drie belangrijkste posten binnen het wellicht nog voor het einde van deze week te vormen kabinet op. Het gaat om defensie, bin nenlandse zaken en finan ciën. Over het algemeen wordt verwacht dat generaal José Guillermo Garcia zal worden gehandhaafd als mi nister van defensie en opper bevelhebber van het leger, hetgeen zou betekenen dat hij de machtigste man in El Salvador blyft. Politiek gezien lykt Magana vrijwel geheel verlamd door de statutenwijziging die de grondwetgevende raad maandag goedkeurde en vol gens welke zij de macht heeft om leden van het nieuwe ka binet naar huis te sturen. Magana zelf heeft verklaard dat hy een voorstander is van de onder José Napoleon Duarte doorgevoerde sociale hervormingen. Maar de Are na-partij van Roberto d'Au buisson heeft reeds plannen om de belangrijkste van die hervormingen, de landbouw hervorming. te „perfectione ren" Daarbij zouden de ge nationaliseerde terreinen die in corporaties niet rendabel blyken. moeten worden te ruggegeven aan hun vroegere eigenaars. Dat zal neerkomen op zeker driekwart van de onteigende gebieden, want onder de huidige omstandig heden van moord en dood slag is byna elke vorm van landbouw zo goed ais onmo gelijk. Het Sal vadonaanse leger heeft inmiddels toegegeven dat een afgelopen zondag met 4500 soldaten begonnen actie in het noordoosten van het land is mislukt. De operatie- Torola had de bedoeling om de verschillende doorgangs wegen in strategische plaat sen vry te maken van de guerrilla Volgens militaire woordvoerders zijn er onder de soldaten 59 gewonden en 9 doden gevallen. De rebellen- zender Venceremos (Wy zul len overwinnen) zegt 76 mili tairen om het leven te hebben gebracht en grote hoeveelhe den wapens en munitie te hebben buitgemaakt. Welke feiten er dan ook waar zou den zyn. de onmacht van het leger tekent in elk geval de aanhoudende militaire pat stelling in de burgeroorlog. Aan de andere kant is het ultra rechtse geweld aanzienlijk toegenomen sinds de omstre den verkiezingen van 28 maart. Dagelyks worden er opnieuw lijken langs de we gen gevonden en het is zeer de vraag of Magana daar iets aan zal kunnen veranderen. Het brein achter de ulra- rechtse terreur heet namelyk Roberto d'Aubuisson, en die is als voorzitter van de grond wetgevende raad vry wel on aantastbaar. Evenmin mag van Magana worden ver wacht dat hy de structuur van het leger zal wyzigen. hetgeen onder meer betekent dat de militaire autoriteiten de extremistische acties zul len blijven dekken, zoals bij voorbeeld de door D'Aubuis son uitgedachte executie van de populaire aartsbisschop Romero en de moord op de vier Nederlandse journalis ten. ROB SPRENKELS MADRID (Reuter) - De advocaat van Generaal Alfonso Armada Comyn, Ramon Hermosilla, heeft gisteren in zijn pleitrede gegzegd dat de generaal niet be trokken is geweest bij de voorbe reiding van de mislukte staats greep van vorig jaar en in vrij heid zou moeten worden gesteld. Generaal Armada is een van de drie voornaamste beklaagden in het proces in Madrid. De advo caat zei dat de generaal op de avond van de mislukte staats greep had aangeboden rege ringsleider te worden om een eind te maken aan de bezetting van het parlement, en niet omdat dat zo zou zyn beraamd. Generaal Armada, voormalig le raar van koning Juan Carlos en vice-opperbevelhebber van het leger tijdens de poging tot staats greep, is er door getuigen van be ticht de leider van de operatie te zyn geweest en beweerd te heb ben de steun van de koning te hebben gekregen. De twee andere hoofd beklaagden, luitenant-kolonel Antonio Tejero Molina en luitenant-generaal Jai me Milans del Bosch, hebben verklaard dat generaal Armada verantwoordelijk was voor de ac tie. Kolonel T^jero heeft verklaard dat generaal Armada hem de laatste bevelen 48 uren voor de staats greep had gegeven en hem ge zegd had in contact te zyn ge weest met de Verenigde Staten en het Vaticaan. Hermosilla sprak dit tegen Hy zei ook dat generaal Armada niet tegen Milans del Bosch ge zegd had dat de koning genoeg had van de toenmalige premier. Adolfo Suarez. en gunstig zou staan tegenover de vorming van een militaire regering. Het proces wordt voortgezet STRAATSBURG (ANP) - Mi nister Van der Stoel van bui tenlandse zaken vindt de Turkse opvattingen over een herstel van de democratie te leurstellend. De Nederlandse bewindsman zei dit nadat hy woensdagavond onofficieel en gistermorgen officieel contact had gehad met zyn Turkse collega. I. Turkman. en andere collega's uit de 21 lidstaten van de Raad van Europa. Het ministercomité van de organisatie vergader de in Straatsburg Van der Stoel heeft in het comi té de voortdurende marteling van politieke gevangenen, de arrestaties, de voortdurende schending van mensenrech ten en de hernieuwde hechte nis van de leider van de socia listische party Ecevit ter sprake gebracht. Hy kreeg de indruk dat by de Turkse jun ta geen enkel begrip bestaat voor de kritiek uit de Raad van Europa. Integendeel, by een voortgaande Europese kritiek zou Turkije zelfs over wegen de Raad van Europa te verlaten De Nederlandse bewindsman meende eerder een verhar ding van het bewind in Tur kye te kunnen bespeuren. Hy hecht weinig geloof aan de verzekeringen van het Turk se bewind dat eind dit jaar een referendum zal worden gehouden over een toekom stige democratische rege ringsvorm in Turkye en dat daarna vrye verkiezingen zul len volgen "Het referendum heeft plaat.s terwijl de staat van beleg niet is opgeheven, terwyl het vertrouwen ook met wordt vergroot door de aankondiging van de Turkse militairen dat politici die voor oude partyen zitting hebben gehad in het parle ment niet mogen terugke ren". aldus Van der Stoel. Hy kondigde aan dat de Scan dinavische landen. Frankryk en Nederland hun onderzoek zullen voortzetten naar de mogelykheid via het klach trecht van lidstaten van de Raad van Europa, een klacht in te dienen tegen Turkye by het Europees Hof voor de rechten van de mens. Dit kan een stap betekenen op de weg naar verwydenng van Turkye uit de Raad van Euro pa

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9