Verhoging sociale premies Oorlog" rond blindengeleide honden C Meer bestuursvrijheid gemeenten Zoutwatergroenten zwaar vergiftigd Advies in rapport: Pornofilm doelwit van protestacties Ziektewetplan voorlopig in de ijskast Plaatsing kruisraketten niet uitsluiten VRIJDAG 30 APRIL 1982 Binnenland YERSEKE/VLISSINGEN (GPD/ANP) Er komt voorlopig geen offïceel verbod op het eten van lamsoren en zeekraal uit de Wes- terschelde, in Zeeland veel gegeten zoutwatergroenten, die op schorren worden gevonden. Deze groenten bevatten te hoge concentraties cadmium en kwik. Uit een onderzoek is gebleken dat voor lamsoren de grenswaarde van 100 microgram per kilo gram 4 tot 5 maal wordt overschreden. Zeekraal bleek 260 mi crogram per kilogram van deze stoffen te bevatten. De regionale inspecteur voor de volksgezondheid, Luijpen, gaat de keuringsdienst voor waren in eeland wel vragen een onder zoek in te stellen naar zeekraal en lamsoren die via particuliere op de veiling worden verkocht. Omdat deze groenten in de win kel nogal prijzig zijn, zal het eten van grote hoeveelheden ver kochte zeekraal of lamsoren wel meevallen, meent Luijpen. De grootste zorg gaat uit nar particulieren, die deze groenten zelf plukken en eten. Zij vormen de meest bedreigde groep, aldus Luijpen. "We kunnen in deze gevallen alleen maar waarschuwen en advise ren", aldus Luijpen, die er op wees dat het onderzoek naar in de winkels verkochte zeekraal en lamsoren zeer zorgvuldig moet gebeuren, omdat zeekraal en lamsoren die afkomstig zijn uit de Oosterschelde veel minder vervuild zijn dan die afkomstig uit de Westerschelde. DEN HAAG (ANP) - De grote ge meenten in ons land moeten meer bestuurlijke en financiële vrijheid krijgen om de opeenho ping van de grote steden-proble matiek het hoofd te kunnen bie den. Daartoe dienen onder meer de huidige banden tussen rijk en gemeenten te worden gesaneerd. Dit is de kern van het advies dat de ambtelijke werkgroep "grote steden" gisteren heeft aangebo den aan minister Van Thijn van binnenlandse zaken. Het rapport, 'een schuyt, die tegen stroom wordt opgeroeyt', is op gesteld door ambtenaren van de gemeenten Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht, en van het ministerie van binnen landse zaken. Grotere beleids vrijheid en bestuurskracht voor de gemeenten noemt de werk groep een noodzakelijke voor waarde om de problematiek van de grote steden op te lossen. Wanneer dergelijke maatregelen niet op korte termijn in het kader van de decentralisatie voor alle gemeenten worden gerealiseerd, zal in ieder geval een begin moe ten worden gemaakt met de gro te steden die een problematiek met een eigen karakter hebben, zo blijkt uit het rapport. De Kroon zou door middel van een spoedig in de gemeentewet op te nemen bepaling de bevoegdheid moeten krijgen om bij algemene maatregel van bestuur de gewen ste aanpassingen voor de vier grootste gemeenten (Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) te realiseren. De in november vorig jaar ingestel de werkgroep meent dat het ei gen karakter van de grote-ste- denproblematiek zit in de opeen hoping, de complexiteit en de sa menhang van de problemen. Het rijk mist echter de mogelijk om een op de lokale situatie toe gespitst en integraal beleid te voeren. De gemeenten hebben op hun beurt daartoe wel de mo gelijkheid maar missen juist de bewegingsvrijheid om hun ver antwoordelijkheid waar te ma ken. De werkgroep stelt voor dat de re gering op basis van het advies tot afspraken komt met de grote ge meenten om vast te leggen op welke manier bij voorbeeld een eerste regeling kan worden uit gewerkt. UTRECHT (GPD) - Woensdag avond is de Utrechtse bioscoop Palace opnieuw doelwit geweest van een actie door, naar men aan neemt, vrouwen die bezwaren hebben tegen de vertoningen van de Nederlandse pornofilm Pruimenbloesem. Nadat vorige week donderdag flessen met stinkende substantie bij Palace naar binnen werden geworpen, heeft het protest van eergisteren een grimmiger karakter gekre gen. Twee bakstenen gingen dwars door het glas van de kassa, rake lings langs de hoofden van de daar aanwezige kassier en een vrouwelijke employée. Een van de stenen verbrijzelde zelfs nog een glazen afscheiding die ander halve meter achter de twee per soneelsleden geplaatst stond. Te gelijkertijd werd met blauwe verf gesmeten en de stinkende substantie waar ook vorige week Palace mee onder vuur was ge- DEN HAAG (GPD) Minister Den Uyl (sociale zaken) heeft voorlopig afgezien van de door hem voorgestelde wijziging van de ziektewet. Het financiële gat dat hierdoor in de begroting dreigt te ontstaan, wil hij dichten door een „niet onaanzienlijke" verho ging van de sociale premies. Gedacht wordt aan een verhoging met 1 procent. De actie leek degelijk te zijn voor bereid. Ze vond plaats 's avonds om kwart voor tien, op een mo ment dat twee vrouwen via de nooduitgang ineens het theater Den Uyl volgt hiermee het com promisvoorstel dat het CDA woensdag tijdens het debat heeft voorgesteld. Hij is tevens de PvdA-fractie tegemoet gekomen door toe te zeggen dat de laagste inkomens onder deze nieuwe Lubbers: Inleveren minima is verantwoord HILVERSUM (ANP) - Fractie leider Lubbers van het CDA vindt een koopkrachtoffer voor de minima van twee procent dit jaar verantwoord. Onder minima verstaat hij degenen, die naast het mini mum nog een ander inkomen hebben. Voor "echte mini ma" kostwinners voor gezin nen en alleenstaanden die al leen van een minimuminko men moeten leven moet het koopkrachtoffer beperkt blij ven tot één procent, aldus Lubbers gisteren voor de KRO-televisie. Hij reageerde hiermee op uitla tingen van minister Den Uyl tijdens het ziektewetdebat. Voorts zei Lubbers dat de over heid niet moet ingrijpen in de lonen. "De overheid regelt al te veel, grijpt al in te veel za ken in, waardoor de verant woordelijkheid van de men sen zelf onvoldoende tot zijn recht komt", aldus Lubbers. HAARLEM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem heeft gisteren tegen drie mannen straffen' variërend van twee tot twee en een half jaar gevangenis geëist wegens de invoer van 1040 kilo hasj en 5 kilo hasjolie. De officier schatte de waarde van de hasj op drie k vier miljoen gulden. Het drietal werd op 26 januari door de politie aange houden bij een loods in Lijnden waar de hasj zou worden opge: slagen. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen maatregel niet zullen lijden. Hij is bereid zo nodig later dit jaar compenserende maatregelen te treffen. De bewindsman deelde de Kamer zijn besluit gistermiddag mee, nadat hij tijdens de lunchpauze nog langdurig met de fractielei ders van de regeringspartijen overleg had gevoerd. Besloten is om voor het zomerre ces van de Kamer alsnog de be handeling voort te zetten en de noodzakelijke wijzigingen door te voeren. Op die wijze weten de sociale partners nog voor het be gin van de nieuwe cao-onderhan delingen waar zij aan toe zijn, al dus Den Uyl. De regeringsfrac ties hebben met dit tijdschema ingestemd. De mededeling van Den Uyl leidde tot felle kritiek van de kant van de WD. De liberalen, die erop rekenden dat het voorsel volle dig verworpen zou worden, eis ten een uitspraak van de Kamer over het voorstel de behandeling stop te zetten. Een meerderheid wees het WD-standpunt echter van de hand. Nu de premies voor werknemers verhoogd zullen worden, wil Den Uyl afzien van de in de recente voorjaarsbrief aangekondigde verschuiving van te betalen pre mies van werkgevers naar werk nemers. Dat kan omdat er nu geen extra lastenverzwaring voor de werkgevers optreedt, zo dat compensatie achterwege kan blijven. WD-woordvoerder Dé Korte noemde het voorstel om de ver dere behandeling stop te zetten een „schandalige zaak". Hij wees erop dat minister Den Uyl gister ochtend de verdere afhandeling nog "dringende" had genoemd. Volgens De Korte blijft er nu van de voorgenomen bezuinigingen van fl,4 miljard in het geheel niets over. Den Uyl zei bij de hervatting van het debat gistermorgen, dat de reacties van de vakcentrales op de ziektewetplannen hem niet hadden verrast. „Er bestaat geen regeling die zo door de werkne mers met zorg wordt gedragen als de ziektegeldregeling". Ondanks alle bezwaren wilde Den Uyl de voostellen doorzetten om dat ze een onderdeel zijn van een breder beleid. „De wet beoogt meer dan alleen maar ombuigin gen. Het gaat ook om het terug dringen van onnodig ziektever zuim", zei Den Uyl. Den Uyl blijft er bij het redelijk te vinden dat werknemers bij ziek te enige loondaling ondergaan. Nu in een aantal cao's al doorbe taling van 100 procent is gega randeerd erkent hij, dat een deel van de last op de schouders van de werkgevers terecht is geko- FNV FNV-voorzitter Wim Kok past er voor te moeten opdraaien voor de financiële gaten die ontstaan als gevolg van het voorlopig niet doorgaan van de ziektewetplan nen van het kabinet. Kok vreest dat straks de werknemers de re kening gepresenteerd krijgen. „Hoe je het ook keert of wendt: Den Uyl blijft met een gat van 1,4 miljard gulden zitten die op de een of andere manier moet wor den gedekt". DRUNEN - Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de vereniging tot instandhouding van historische militaire voertuigen wordt een tentoonstelling gehouden van 30 april tot en met 2 mei in Dmnen Te bewonderen vallen onder meer transportvoertuigen, een radio- en stafwagen, een ordonnansfiets en de beroemde Harleu Davidson Liberator (zie foto). uitrenden met v vjer andere vrouwen, die hebben gegooid, in een gereedstaande auto met grote snelheid door rood licht wegreden. Pogingen van de bedrijfsleidster om on middellijk telefonisch de politic te waarschuwen werden gehin derd doordat de lijn ineens werd geblokkeerd door telefoontjes van vrouwen die allemaal inlich tingen wilden over de vertoning In Palac* Overigen draait Pruimenbloesem met groot succes. Prolongaties van pornofilms zijn in Nederland hoogst ongebruikelijk, maar na dat Pruimenbloesem vorige week in acht steden was uitge bracht. heeft de verhuurder in al lerijl twee kopieen bij laten ma ken en elders ingezet. Alleen in Utrecht hebben de vertoningen tot moeilijkheden geleid. Penningmeester D'66 stapt op UTRECHT (ANP) - De eerste pen ningmeester van D'66. K H Kla ver, heeft definitief besloten zijn functie neer te leggen, maar ziet af van het opzeggen van zijn lid maatschap van de partij. Dat blijkt uit een gezamenlijke ver klaring van Klaver en het hoofd bestuur van D'66. die gister avond laat is uitgegeven. Klaver kondigde twee weken gele den aan zijn bestuurszetel en het lidmaatschap van de partij op te geven naar aanleiding van het royement van de D'66-lysttrek- ker bij de Provinciale Staten-ver- kiezingen in Zuid-Holland, F. Pieters, een persoonlijke vriend van Klaver. Klaver verklaarde naar aanleiding van deze zaak uit het bestuur en de partij te stappen, omdat hij „zijn perssonlyke beleving van menselijke waardigheid" niet meer kon terugvinden in de par tijtop. Later schortte hij zijn be slissing weer op Gratieverzoek voor kapitein ROTTERDAM (ANP) - De advo caat van de Nederlandse kapi tein Berend van der Laan heeft bij de Cypriotische autoriteiten een verzoek om gratie ingediend Van der Laan zit gevangen in de hoofdstad Nicosia. Hij werd eer der deze week veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. ADVERTENTIE Discussie binnen CDA: DEN HAAG (GPD/ANP) Zolang de bespre kingen over wapenbeheersing tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie geen uitzicht bieden op overeenstemming, kan Nederland de plaatsing van kruisraketten niet uitsluiten. Aldus luidt één van de con clusies die het CDA-bestuur trekt uit een discussie binnen de partij over het vredes- en veiligheidsbeleid. De CD A-partij raad zal er zich op 8 mei over uitspreken. Het CDA legt zich niet neer bij de aanwezig heid van de kernbewapening, zo staat in het stuk van het partijbestuur. Het noemt het gebruik ervan ethisch niet aanvaardbaar. Wapenbeheersing moet in de eerste plaats ko men van onderhandelingen met de Sovjet- Unie, aldus het CDA. Eenzijdige stappen in NAVO-verband kunnen het succes daarvan bevorderen. Zulke stappen mogen, ook als ze door Nederland alleen worden gezet, een geloofwaardige verdediging en de solidari teit tussen bondgenoten niet in de weg staan. Nederland moet binnen de NAVO blijven ope reren, vindt het CDA, wat niets afdoet aan de eigen verantwoordelijkheid van ons land. Maar: „Een politiek die op kortere of langere termijn onze plaats in het bondgenootschap zou aantasten of op het spel zou zetten, wordt door het CDA verworpen". De partij bepleit een versterking van de een heid van de Europese landen in de NAVO, zonder daarmee de band met Amerika te verslappen. De Verenigde Staten zijn vol gens het CDA onmisbaar voor de Westeuro- pese veiligheid. Van Agt Premier Van Agt heeft woensdag op de laatste dag van zijn onofficiële bezoek aan de Ver enigde Staten een gesprek gehad met onder minister Walter Stoessel van buitenlandse zaken. Van Agt zei gisteren op Schiphnol bij zijn terugkeer in Nederland dat er in hoofd zaak was gesproken over de positie van Ne derland in de NAVO. Hierbij was ook het dubbelbesluit over de plaatsing van kruisra ketten aan de orde gekomen. Volgens de premier zou de Amerikaanse regering het liefst zien dat Nederland zich alsnog bij het dubbelbesluit zou aansluiten. Maar hij zei dit niet in het vooruitzicht te hebben kunnen stellen omdat met de PvdA in de regering een positief besluit hierover niet kan worden verwacht. spaar geld en energie... pak toch de fiets! Bestel boek|e Goed en veilig fietsen vraag bij boekhandel, fietsen- vakman en VVV. danwel bestellen door overmaking van f 7,90 op postgiro 234567 t n.v stichting fiets'. A dam HENGELO (GPD) - Het is oorlog in de Nederlandse blindenwe- reld. Tenminste, als we Hans Vrieler uit Hengelo, actief lid van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NVBS), moeten geloven. En daar is alle reden voor, nu zelfs minister Gardeniers zich met het conflict heeft bemoeid. De praktijken van het Koninklijk Nederlands Geleidehonden Fonds (KNGF) doen Vrieler af en toe het schuim op de lippen staan. „Er zullen daar hoofdjes moeten rollen, want zo gaat het niet langer", zegt hij. Vrieler staat zeker niet alleen in zijn kri tiek. De ruzie in de blindenwereld kwam naar buiten toen VARA- ombudsman Frits Bom in een uitzending het Koninklijk Ne derlands Geleidehonden Fonds op niet mis te verstane wijze be kritiseerde. Het fonds zou het publiek misleiden door allerlei bedelacties, het zou weigeren ge gevens te verstrekken over zijn financiële handel en wandel en de opleiding van de geleidehon den zou ronduit slecht zijn; ten minste 10 procent van de honden zou niet deugen. Bom moest zich gisteren voor zijn felle kritiek verantwoorden in een kort geding dat door het ge leidehondenfonds was aange spannen. De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden stelt zich geheel achter Bom. Onlangs bracht de vereniging een nota uit Blinden en slechtzienden volgden gisteren aandachtig het kort geding dat het Koninklijk Nederlands Geleidenhondenfonds had aangespannen tegen VARA's Ombudsman Frits Bom. Geleidenhondenfonds eist rectificatie van Frits Bom AMSTERDAM (ANP) - Het Koninklijk Nederlands gelei denhondenfonds (KNGF) heeft gisteren in kort geding geëist dat VARA's Ombuds man Frits Bom zijn uitlatin gen aan haar adres rectifi ceert. Volgens het fonds zijn de uitzendingen die ombuds man Bom sinds november 1981 aan haar activiteiten heeft gewijd "tendentieus en onjuist". Volgens Bom maakt het fonds, dat in Nederland een mono poliepositie heeft, zich schul dig aan machtsmisbruik en misbruik van gemeenschaps gelden. Daarnaast zou het fonds ondeugdelijk opgelei de honden afleveren die niet alleen niet op hun taak bere kend maar soms zelfs agres sief zijn. Een en ander is in een uitzending van het om- budsprogramma geïllu streerd met beelden van een geleidehond die een kind aanviel. Volgens mr. Schut van de KNGF is Bom bij zijn uitzen dingen afgegaan op eenzydi- ge mededelingen zonder zelfs maar een poging te doen de tegenpartij te horen. Mr. Schut eiste een verbod aan Bom om ook in de toekomst nog verder aandacht aan de activiteiten van het geleiden hondenfonds te besteden. Uitspraak volgt 7 mei. de moeilijkheden met hei KNGF staan beschreven. De pro blemen hebben ook geleid tot de oprichting van de Belangenver eniging van Geleidehondenge- bruikers in Amsterdam Henri Doorn, lid van die vereni ging en van de NVBS ,,Je kunt van Frits zeggen wat je wilt, maar hij heeft in elk geval gestal te gegeven aan een groot gevoel van onvrede by vele geleidehon dengebruikers" Het gcleidehon- denfonds is al een tyd lang niet voor commentaar bereikbaar Minister Gardeniers (volksgezond heid en milieuhygiëne) benoem de vorige week een commissie die de spanningen tussen de blindenvereniging en het gelei- dehondenfonds wat moet ver minderen. Veel kans op een op lossing is er echter vooralsnog niet. De partijen staan lijnrecht tegenover elkaar. Dat wordt nog eens overduidelyk als Hans Vrieler (33), lid van de mobiliteitscommissie van de NVBS, vertelt over zyn ervarin gen met het geleidehonden- fonds. De „ellende" begon in september 1978. toen Vrieler /ijn tweede hond van het fonds „franco-huis" kreeg afgeleverd Hans: „Het was een hond van nog geen twee jaar oud Hoewel ik geen ervaring had met jonge honden werd ik nauwelijks bege leid. De man die de hond kwam afleveren, liep twee uurtjes met me mee en verdween daarna snel" „Na dne maanden bleek dat Nenna (zo heb ik hem genoemd) zonder enige aanleiding kinderen ging aanvallen. De geleidehonden- school zei dat ik het best maar harder moest aanpakken, maar ik ben geen dierenbeul. Na lang aandringen nam de school Nen na een maand lang opnieuw in opleiding. Vervolgens kreeg ik te horen dat er niets met Nenna aan de hand was". „Met een dierenkundige heb ik de hond toen zelf maar onderzocht. In een rapport dat we naar het geleidehondcnfonds hebben ge stuurd, staat dat Nenna geeste lijk gestoord is. Het is een hele lieve hond. maar hij is dominant- agressief. Dat wil zeggen dat ie. behalve van zijn baas, geen lei ding kan verdragen. Hy is zo on berekenbaar als de pest". De geleidehondenschool wilde, toen was gebleken dat Vrieler zijn hond liever niet meer mee nam uit angst voor calamiteiten, Nenna wel terugnemen. Dat nu weigerde Vrieler „Er zouden dan twee dingen kunnen gebeu- na of men zou de, voor ons toch gevaarlijke, hond aan een andere blinde geven, of Nenna zou een spuitje krygen Daar heb ik voor gepast en nadat werd gedreigd met advocaten en deurwaarders heb ik Nenna veilig opgebor gen", Het fonds kan zich de emotionali teit by de blinden niet voorstel len. Men gaat voorby aan de ram pen die ontstaan als een geleide hond niet aan zijn functie vol doet".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7