Onbegonnen Werk "l-mei viering niet iets vooroorlogs actief in I vrije tijd Leids ?ge moet zoete droc mi blijven Aandacht voor rol vrouwen in verzet In teken van strijd El Salvador Verbouwing bibliotheek Lelden VRIJDAG 30 APRIL 1982 Leidse kroniek door Ruud Paauw Op de maandag in de Stadsge hoorzaal gehouden Onderne mersdag zou aanvankelijk de staatssecretaris van sociale zaken, mevrouw Dales (PvdA), een inleiding hou den. Op een vrij laat tijdstip liet de bewindsvrouwe het af weten omdat zij andere be zigheden had. Voor de organisatie van een evenement als de Onderne mersdag is dat heel onplezie rig, want je moet ijlings op weg naar een vervanger die vrijwel zeker minder aanzien heeft. Maar goed, zulke dingen kun nengebeuren. Het is niet de eerste keer en het zal zeker niet de laatste keer zijn ge weest. Wat zegt echter de Leidse wet houder voor economische aangelegenheden, mevrouw Fase, volgens de krant van zaterdag.' "Dales heeft ons laten barsten". Ach, hoe elegant. Stel nu eens dat in plaats van de socialiste Dales de oud staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (VVD), een club genote van mevrouw Fase. was uitgenodigd en op het laatste moment had gemeld dat ze was verhinderd. Zou mevrouw Fase zich dan ook op een dergelijke manier heb ben uitgedrukt? Ik wil wedden met een hap zuurkool tegen een hap suiker van niet. Dan zou de betrokkene in de ogen van mevrouw Fase on getwijfeld "wegens drukke werkzaamheden in het lands belang" hebben afgezegd. Goede manieren, beheerst taal gebruik, de ethiek van het hockeyveld - de VVD heeft er altijd zo reclame voor gelo pen. Maar ja, het schijnt op de hoc keyvelden tegenwoordig ook niet meer pluis te zijn. Nog even en de liberalen knette ren alsof hun wieg op de Pódsheuvel heeft gestaan. Omroeper De verkiezingstijd breekt lang zamerhand weer aan, het geen inhoudt dat de kooplie den in verwachtingen met zin en onzin onze aandacht zul len vragen. Het nieuwe PvdA-raadslid Roes is alvast maar begon nen. Namens zijn fractie vraagt hij in een brief de ge meente Leiden het initiatief te nemen om te komen tol een lokale omroep voor Leiden en omstreken. Behalve radio-uit- zendingen wil hij ook een paar uur per week tv. Hij de tailleert zijn voorstel verder en geeft ook aan wie er zich wel en wie er zich liever niet mee moet bemoeien. Het stuk heeft de toonzetting van iets nieuws en fris. En het is uiteraard iets leuks voor de mensen in deez' sombere tij den. Maar is het echt iets nieuws? mondend in een motie die ik hier niet integraal zal produ ceren omdat zij de lezer ademhalingsmoeilijkheden zou geven. De motie, aange nomen door de raad en over genomen door B. en W. i met al die PvdA-ers) luidt in het kort"De Raad....verzoekt het College door sturend en ini tiërend op te treden....de even tuele realisering van de Re gionale Omroep Leiden mo gelijk te maken" Nu kun je zeggenRoes is nog maar pas bezig, weet hij veel. Ja. maar hij heeft zijn brief namens de fractie geschreven en daarin zitten voldoende veteranen om beter te weten. Vragen om dingen waarom al gevraagd is. Nuttelozer kan het niet. Het is 1-0 voor Walenkamp. Te hopen voor hem is dat zijn ei- dat hij toch niet meer terug keert in de raad. Zijn partij voorzitter, Van der Heijden, sprak hem een paar dagen la ter netjes maar beslist tegen. De politieke realisten weten immers dat je nu naar buiten nog alle opties moet openhou den. Een links college - een jaar of wat geleden hebben we het ge had en het was géén succes, want klein links deed niet an ders dan proberen onder die zware slagschaduw van de PvdA uit te komen. Hun goed recht, maar het betekende wel moeizaam voortwroeten. Met zo n PSP weet je het ook nooit. Is dat nou een politieke partij of een actiegroep? Dan weer zaten ze in het pact en dan weer beschouwden ze zich er buiten. De fractievoorzitter van het CDA, Joop Walenkamp, is er nogal verbolgen over. "Ik heb wel eens de vrees geuit dat het collectieve geheugen van de raad nog geen drie jaar zou beslaan, maar soms zou je zeggen dat het nog geen half jaar is Ik ben het niet vaak eens met Walenkamp, maar in dit ge val, inderdaad, hier hebben we weer een mooi voorbeeld van oude wijn die vlotjes in een nieuwe zak is gekieperd. Bij de begrotingsbehandelin gen van november 1981 heeft Walenkamp zelf een heel ver haal gehouden over een Re gionale Omroep Leiden, uit- gen fractieleden er in de ko mende weken blijk van geven een béter geheugen te bezit ten. Want er is niets ellendi ger dan straks met je eigen wapen te worden afgedroogd. Links college In verkiezingstijd komt stee vast de discussie weer op gang over een links college van B en W. De PvdA samen met D'66 en de linkse splin ters aan de macht in Leiden. De Leidse D'66-er Hans Glau- bitz riep onlangs op een fo rumbijeenkomst dat zo'n col lege een "luchtkasteel" is - klare taal van iemand die zich dat kan permitteren om- Afgezien daarvan: zo lang een stad als Leiden zoveel niet- linkse stemmers telt lijkt het mij niet goed die maar hele maal uit het dagelijks be stuur van de gemeente te we- Leiden is Rotterdam niet. Nee, dat college van links moet onder de huidige omstandig heden zoiets als een ideaal, een droom blijven. Mooi om op gezette tijden over te de batteren en te filosoferen. Goed voor getheoretiseer in sommige partijbladen. Meer niet. In het daglicht van de werkelijkheid vallen sommi ge dromen nu eenmaal bitter Het onthullen van naambordjes is meestal een onschuldige bezigheid, waar niemand enige schade bij oploopt. Maar vorige week bij de onthulling van het z.g. Van Dam-Eenheidplein (een stuntje om bij de minister een wit voetje te halen) in Koppelstein ging het bijna mis. Een kleuter dreigde de wegge trokken plaat op haar hoofdje te krijgen. Burgemeester Goekoop en wethouder Waal ontgin? het blijkbaar, maar aannemer Du Prie redde de zaak met een koene sprong. (Foto Holvast) Oorlog De meimaand komt er weer aan en dat betekent dat de tweede wereldoorlog op tal van manieren weer in de her innering wordt geroepen. In Leiden zal er een tentoonstel ling worden gehouden over met name "de vrouw in het verzet" en er zullen oorlogs- verzetkruisen worden uitge reikt aan oud-verzetsstrij ders. De tweede wereldoorlog is nog verre van dood. Kijk maar naar het aantal publicaties dat er over verschijnt. (Smar telijk missen we overigens een gedegen werk over Leiden in oorlogstijd Iedere generatie schrijft vitale delen van de historie min of meer opnieuw, met hdar ken nis, maatstaven, opvattingen en cultuur-patroon. Vandaar dat er nog steeds studies het licht zien over bijv. de tach tigjarige oorlog en de Franse revolutie. De Britse historicus Taylor (een verguisd en bewonderd man) heeft dat proces heel puntig onder woorden gebracht: "Het verleden leert ons wei nig over het heden, maar het heden leert ons wel veel over hoe het in het verleden kan zijn toegegaan". Het betekent niet dat alles wat nu opborrelt aan inzichten over het jongste verleden ook goed is. Nog recentelijk hoor de ik in Leiden iemand (wiens integriteit ik overi gens geen moment in twijfel trek) in de loop van een be toog zeggen dat we niet uit het oog moeten verliezen dat het merendeel van de Duit sers hier tijdens de oorlog ook maar gedwongen verkeerde. Dat maakt het beeld onnodig troebel. Nog daargelaten of je met "ook maar gestuurde jon gens" driekwart van Europa in je greep kunt krijgen, ge loof ik dat je met de geschie denis zo een doodlopende weg inslaat. Waar gaat het nu eigenlijk om? Dat de Duitsers hier in 1940 on gevraagd de grens overkwa men, de democratie ver moordden en een systeem hanteerden dat duizenden en nog eens duizenden Neder landers de dood injoeg. Niet terzake doet of de ene Duitser zich in dit opzicht ijveriger gedroeg dan de andere of hij "gestuurd" werd of niet. Van Duitse zijde is in de loop der jaren ook wel getracht ze kere nuanceringen aan te brengen. De Wehrmacht (het officiële Duitse legerhad zich toch wel correct gedra gen: de zwijnen zaten alle maal bij de SS, de SD, de Ge stapo. Niks daarvan. Het was alle maal gajes, tuig en gespuis, wat voor pak of speldje ze ook droegen. De één bereidde het werk van de ander voor. Nuanceringen aanbrengen is soms een schadelijke bezig heid. LEIDEN - De tentoonstel ling "Vrouwen en verzet" (in de Tweede Wereldoor log) wordt vanavond om acht uur geopend door de bekende verzetsstrijdster Glastra van Loon. Zu maakte deel uit van de zogo naamde ''pilotenlijn' die- ervoor zorgde dat gestrande piloten van de Geallieerden terug konden vluchten naar Engeland of Ame rika. De schrijfster Ida de Vos die tijdens dc oorlog ondergedo ken was. houdt een voordracht. Het Leidse vijf mei comité was vanmorgen nog druk in dc weer in de Burchtzaal. schuin tegen over de bibliotheek, om de ten toonstelling op tijd klaar te heb ben. Het belooft een indrukwek kende tentoonstelling te worden die het vijf mei comité juist ook voor dc jongeren heeft bedoeld die de oorlog niet hebben meege maakt. Beeldjes, (dag )boeken en tekenin gen. indrukwekkende foto's en films proberen een beeld te ge ven van de verzetsstrijd van vrouwen. Dc rol van vrouwen in het verzet is al de jaren na de oor log onderbelicht gebleven, meent het vijf mei comité. Comi té-voorzitter Jan van der Blom noemt de tentoonstelling daar om uniek. "Nooit eerder is een tentoonstelling aan het vrouwen verzet gewijd". Het comité vindt de tentoonstel ling tevens uniek omdat niet al leen van Nederlands materiaal gebruik is gemaakt maar ook van materiaal uit België. Frankrijk. Joegoslavië en Rusland. Deze landen verlenen tevens hun me dewerking aan andere activitei ten ter gelegenheid van de vie ring van de vijfde mei in Leiden. "We willen laten zien dat de vrouwen of ze nu in het westen of in het oosten leefden in de oor log allemaal eensgezind waren in de strijd tegen het fascisme", vertelt comité-lid Abcouwer. De tentoonstelling is tot en met ne gen mei elke dag toegankelijk. De landen die eraan meewerken, hebben elk een dag toegewezen gekregen waarop zij de nadruk leggen op de verzetsstrijd in hun land. Zij verkopen op zo'n dag Karei Hakkert, de artistieke man van het vijf mei-comité, was vandaag nog druk bezig aan de tentoonstelling van het Vrouwenverzel in de Burchtzaal aan de Burgsteeg. In zijn land houdt hij een vrouwelijke par tizaan uit Kozara, een centrum van verzet in Bosme, Joegoslavië. nationale produkten of laten iets zien van de cultuur in hun land, bijvoorbeeld door volksdans. Dat gebeurt op het Stadhuis plein. Morgen. 1 mei. presenteert Rus land zich op het Stadhuisplein, maandag 3 mei is de dag van Bel gië. woensdag 5 mei uiteraard van Nederland. 6 mei van Joego slavië en 8 mei is de (nationale bevrijdings-)dag van Frankrijk. Een tiental kleine kermisattrac ties op de Vismarkt begeleiden het een en ander. Het hoogtepunt van de vijf mei vie ring is uiteraard geconcentreerd op volgende week woensdag Vooral een forum met verzets- vrouwen uit dc verschillende landen (woensdag van vier tot zes uur in de Stadsgehoorzaal) valt op. Het publiek kan zich met behulp van tolken in de discus sie over 'vrouwen en verzet' mengen. Burgemeester Goekoop reikt op 5 mei 's morgens om half elf ver- zetskruisen uit. in de Burgerzaal van het stadhuis. Een half uur eerder wordt op het Stadhuis plein de vlag gehesen, onder de klanken van de Leidse politieka- pel. 's Middags van twaalf tot een uur wordt op het plein het Zweedse wittebrood uitgedeeld. 's Avonds van zeven uur tot hall negen wordt de vijfde mei ge vierd met een wielerwedstrijd voor vrouwen op de Jan Van Houtkade. Witte Singel en Zoe- terwoudsesingel. Onder andere de veelvoudig kampioene Keetie Hage fietst mee. 's Middags van twee tot vier uur treden dc- Leid se popgroepen Habit. El Zache- zier en Munk op in de Burcht ter wijl tegelijkertijd zes majoretten- groepen hun beste beentje voor zetten op het Stadhuisplein Dc Randstadspelers begeleiden 's avonds vanaf acht tot elf uur het feest in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - De viering van de Dag van de Arbeid staat morgen in het teken van de solidariteit met het volk van El Salvador. Voor de derde maal is de viering georgani seerd door de vijf politieke partijen PvdA, CPN, PSP. PPR en 1KB en de FNV. LEIDEN - De openbare bibliotheek in de Merenwijk (Rosmolen) is bezig de de ruimten opnieuw in de richten. Er komt een aparte afdeling voor volwassenen met de pcuterhock op de begane grond en op de eerste etage een afdeling voor de jeugd tot veertien jaar. De verbouwing zal omstreeks half mei gereed zijn Het organiserend comité komt al sinds januari met de regelmaat van de klok in vergadering bij een. Waren er soms moeilijkhe den bij het smeden van de linkse eenheid? Willem Postma (PSP): "Er waren onderling betrekkelijk weinig moeilijke discussies. Wel is er pittig gepraat over het thema van de viering. Maar de meeste tijd is domweg aan organisatorische dingen besteed". "Toen bleek dat de Stadsgehoor zaal op 1 mei al bezet was, schrok ik me wezenloos. Ik loop al een tijdje mee in Leiden en realiseer de me dat er niet zo gauw zo'n ruimte te vinden is". De organisatie moest uitwijken naar de Ton Menkenhal en achteraf is men daar niet zo on gelukkig mee. "De Stadsgehoor zaal is wel mooi en centraal, maar ik denk niet dat je er - op een leuke manier - bijvoorbeeld zo'n 1300 mensen kunt verwer ken. Vorig jaar ging het allemaal net. Toen waren er 900 betalende bezoekers". Claudia Regoor (PvdA) verklaart dat er ook veel tijd is gestoken in de financiële kant van de viering. De toegangsprijs is dit jaar zes gulden vijftig, twee gulden meer dan vorig jaar "Financieel is het een stuk moeilijker geworden, zeg maar gerust zeer moeilijk". De reden van de geldproblemen zijn vooral gelegen in het feit dat er voortaan ook belasting be taald moet worden voor de ar tiesten, die de middag en avond opluisteren, terwijl het uitzicht op subsidie van de gemeente ge ring is. Subsidie Vorig jaar dekte de gemeente het tekort van uiteindelijk 240 gul den door een subsidie uit het potje 'initiatieven uit de burge rij'. Daarbij gaven B en W te ken nen, dat de subsidie maar één keer zou worden uitgekeerd. "We moeten het geld nog steeds krijgen", aldus Postma "De ge meente steekt altijd flink wat geld in de viering van Koningin nedag. Wij zouden al geweldig geholpen zijn met duizend of vijftienhonderd gulden". Nostalgie Het comité verwerpt de suggestie als zou een 1-mei viering iets van vroeger zijn en de huidige be langstelling een vorm van nostal gie. Regoor: "Het is niet alleen iets van voor de oorlog. Het heeft een eigentijds karakter, ook al omdat er veel actiegroepen bij betrokken zijn. Het is geen her denking van vroegere strijd. Het is méér dan dat". De viering is volgens de organisa toren ook meer dan een feestje. De avond is informatief en kan gevolgen hebben voor nieuwe initiatieven. De viering zou bo vendien voor verschillende actie groepen een stimulans beteke- Postma wijst op het belang van een gezamenlijke viering. "Drie of vier verschillende viering van de partijen afzonderlijk had een ze kere mate van belachelijkheid. De linkse partijen moeten toch op z'n minst op 1 mei samen kun nen optrekken". De samenwer king in het comité zou ook tot ge volg hebben dat de partijen en individuele leden van die partij en elkaar beter weten te vinden. Ouderen Ondanks de linkse eenheid is er op 1 mei enige verscheidenheid te bespeuren: De PvdA heeft 's morgens een bijeenkomst geor ganiseerd speciaal voor de oude re partijleden. De oude socialis ten drinken koffie in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Ma re en worden er toegesproken door kamerlid Stan Poppc. Kandidaat-raadslid Marietje van der Molen doet samen met haar echtgenoot aan cabaret en raads lid Toos Fallaux declameert. De Stem des Volks (afdeling Lei den) 'omluistert' het geheel met zang. Deze bijeenkomst begint om tien uur. Behalve de ouderen vieren ook de vrouwen op geheel eigen wijze deze strijddag: met een demon stratie zelfverdediging in het Vrouwenhuis. Het Vrouwenhuis is vanaf twee uur geopend. Er wordt een videofilm vertoond over de vrouwenstaking en de 'abortus-blokkade' in Den Haag. beide van vorig jaar. De film duurt ongeveer drie kwar tier en wordt twee keer vertoond. Tussendoor is er gelegenheid om de zeefdrukkamer te bezichtigen en de demonstratie zelfverdedi ging. Verder treedt het Suri naams vrouwencabaret op. De gezamenlijke viering van FNV, PvdA. CPN. PSP. PPR en 1KB begint 's middags om twaalf uur op het stadhuisplein met een ma nifestatie voor werk en sociale zekerheid. Er is een informatie markt en diverse sprekers: Oud- secretaris van het NNV-jonge- rencontact, Paul Uhlenbelt en Baap van Egmond, die onder meer actief was tijdens de sta king van de reinigingsdienst. Verder is er een spreker van de organisatie van Turkse arbeiders in Nederland (HTIP). Oud-werknemer van de voormali ge Grofsmederij, Frans Mentzij, zal omstreeks één uur op het Stadhuisplein de vlag van dit verdwenen bedrijf hijsen. Een inmiddels traditionele gebeurte nis ter herdenking van de (ver geefse) strijd tot het behoud van de smederij. Voor de kinderen is er om twee uur een optreden van het kinderthea ter Pluisje. Verder werken de popgroepen Silenius, Fair Play, Ypsilon en de 16 Mens Band mee aan de manifestatie. Avond De bijeenkomst in de Ton Menken hal aan de Vondellaan begint 's avonds om acht uur. De Leidse afdeling van de Stem des Volks opent de viering, die in het teken staat van de internationale soli dariteit. Leo Maduro van het lan delijk El Salvador Komitee spreekt. De zanger José Armijo uit dit Midden-Amerikaanse land treedt op. Verder is er de presentatie van de nieuwe gedichtenbundel van Rik van Boeckel en anderen, ge titeld Gebundeld Verzet. Ook zijn er films over de vredesde monstratie van 21 november, vi deo-films van de VARA en de Stadskrant en tentoonstellingen van wetenschapswinkel, de ver eniging milieudefensie en het energiecomité Rijnland. De 1KB besteedt aandacht aan de situatie in Polen en heeft hier voor een spreker van de vakbond Solidarnosc uitgenodigd. De FNV besteedt aandacht aan de situatie in Turkije. Wij Vrouwen Eisen organiseert een 'feministi sche race met handicaps', die naar verluidt iets met kinderwa gens te maken heeft. De zaal wordt verder bevolkt met zo'n veertig kraampjes van diver se Leidse organisaties. Het ver- zetscabaret treedt op en de vrou wenrockband Gerania sluit de avond af. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurberscher- mingsedeucatie organiseert zondag een natuurwandeling onder leiding van natuurgid- sen door de Horsten. De wan deling begint om twee uur bij het parkeerterrein aan de Pa- peweg in Wassenaar en duurt ongeveer twee uur. Gamelan In het museum voor volkenkun de, Steenstraat 1, wordt za terdagmiddag een film ver toond van een Kratonhuwe lijk in Solo. Een scene in de film laat zien hoe bij zo'n feestelijke gelegenheid game lan wordt gespeeld. Na deze 25 minuten durende film krij gen bezoekers de kans zelf op de grote gamelan van de af deling Java van het museum te spelen. Ze kunnen zich hier voor opgeven per telefoon, 132641. Baghwan De Baghwan-beweging houdt zaterdagavond een open huis. Vanaf half negen is ie dereen welkom in het pand aan de Breestraat 56. Film Duitsland, vlak na de oorlog. Maria trouwt tijdens de oor log met Hermann. Na een hal ve dag en één nacht moet hij terug naar het front. De zelf bewuste geëmanicipeerde Maria probeert zich op aller lei manieren staande te hou den en zelfs als ze bericht krijgt, dat Hermann is ver mist. blijft ze geloven in zijn terugkomst. De werkgroep TV-issue van de Leidse Stu denten Ekklesia, Rapenburg 100,vertoont deze film op maandag 3 mei om acht uur. Woonwagen De Stichting Samenlevingsop bouw Woonwagencentrum, regio Leiden, organiseert maandag 3 mei een forum avond over het standplaat- senbeleid en de uitvoering daarvan. Voor deze avond, die om half acht in het club huis (Trekvaatsplein 69) be gint, zijn een aantal deskun digen van ministerie, ge meente en het landelijk woon- wagenwerk uitgenodigd. Daarnaast zal de film: "Als je huis op wielen staat" worden i^ertoond. De voorzitter van het bestuur, Nico Faber, zal, deze avond begeleiden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4