Gemeente: wellicht ontslagen 6TM-r>^ C D "Gulden Vlies moet voor acht juni leeg" Rechtswinkel en Troef verhuizen Tweede bezuinigingsronde moet 16,5 miljoen opleveren Vernieuwing wegennet bij De Valk begonnen Leidse stadsrubriek VRIJDAG 30 APRIL 1982 Laatste ronde sportvijfkamp LEIDEN - Op het sportcomplex van voetbalvereniging Leiden in het Morskwartier is gisteravond het laatste onderdeel afgewerkt van de vijfkamp die deze maand werd gehouden voor jeugdleden van vijf sportverenigingen. De Leiderdorpse tafeltennissers van De Rijnklievers bleken de beste voor de Leidse Reddings Briga de (zwemmen), de Bataven uit Leiden (atletiek), KNS uit Oegst- geest (korfbal) en Leiden (voet bal). Op elk onderdeel waarin een van de vijf verenigingen is gespecia liseerd bestreden de 130 deelne mers (jongens en meisjes) elkaar, verdeeld in drie leeftijdscatego rieën (9-10, 11-12 en 13-14 jaar). Eigenlijk ging het niet om het winnen, zo zeiden de organisato ren, maar om de jonge sportlief hebbers kennis te laten maken met andere takken van sport en om de jongens te laten zien dat ze ook rustig met meisjes hun krachten kunnen meten. Leiden B en W zeggen krakers wacht aan: De winnaars van de sportvijfkamp: tafeltennisvereniging De Rijnsleutels uit Leiderdorp. LEIDEN - De krakers van 'Het Gulden Vlies' moeten het pand aan de Breestraat vóór 8 juni ver laten. Het gemeentebestuur hoopt dat het niet tot een rech terlijke uitspraak hoeft te komen maar dat de krakers het pand vrijwillig zullen ontruimen In een verklaring zegt het college van B en W het onderzoek naar een gedeeltelijke woonbestem ming van 'het Gulden Vlies' "zorgvuldig en voortvarend" te zullen uitvoeren. Men weigert echter in te gaan op de eis van de krakers om voor vervangende woonruimte te zorgen. De ge meente is evenmin van plan een andersoortig restauratieplan uit waarbij de krakers tij- dens de werkzaamheden in het pand zouden kunnen blijven wo nen. "De eisen van de krakers vinden wij onredelijk en willen wij niet inwilligen", aldus het college. Wethouder Waal zegt in de verkla ring. namens B en W. dat de aan nemer elk moment kan beginnen met de uitvoering van de restau ratie. Op 8 juni loopt echter de termijn af waarbinnen de aanne mer zijn prijs voor de restauratie gestand doet. Om te voorkomen dat de gemeente op hogere kos ten wordt gejaagd, willen B en W de aannemer in staat stellen vóór die datum met de uitvoering van het werk te beginnen. Langer uitstel vindt het college van B en W ongewenst. De krakers van 'Het Gulden Vlies' hebben, volgens de gemeente, niet willen toezeggen dat zij de aannemer in staat stellen met het werk te beginnen. Het gemeente bestuur wint daarom rechtskun dig advies in over de vraag hoe men zich ervan kan verzekeren dat de aannemer voor 8 juni daadwerkelijk aan de slag kan gaan. LEIDEN - De gemeente Leiden gaat een tweede bezuini gingsoperatie uitvoeren tot een bedrag van 16.5 miljoen gulden. Dit kan volgens B en W onmogelijk zonder ver lies aan arbeidsplaatsen. Op dit moment is het aantal ar beidsplaatsen, dat in het geding is, nog niet zeker. Het is volgens het college echter niet te verwachten dat ht ver lies aan banen opgevangen kan worden door natuurlijk verloop. Do Leidse gemeenteraad heeft het college van B en W enkele weken geleden gevraagd te onderzoe ken of bewoning van een gedeel te van 'Het Gulden Vlies' moge lijk is. Als voorwaarde is gesteld dat het onderzoek niet kosten verhogend mag werken en dat de restauratie van het pand geen vertraging mag ondervinden De raad vindt verder dat de gebrui kelijke regels voor de verdeling van woonruimte moeten worden gehanteerd. Het college van B en W heeft archi tect Van Beek opgedragen, in overleg met de subsidiegevers, het onderzoek zo spoedig moge lijk uit te voeren. Daarnaast heeft het college een oplossing ge zocht voor het maken van een toegang tot het eventuele woon gedeelte van 'Het Gulden Vlies' Dit zou moeten gebeuren via het Koetshuis aan de achterzijde van het gekraakte pand. C A, dat momenteel eigenaar is van het Koetshuis, heeft de gemeefite het Koetshuis te koop aangebo den. Indien B en W op dit aanbod ingaan is het probleem van de toegankelijkheid opgelost Dat schrijven B en W aan de hoofden van de gemeentelijk di recties. De top-ambtenaren wor den gevraagd om in totaal een pakket maatregelen te beden ken, waarmee 20 miljoen gulden bezuinigd wordt. De gemeente raad kan dan nog een keuze doen uit die voorstellen, omdat er zo een marge van 3.5 miljoen gul den overblijft. B en W hebben inmiddels zelf de lasten onderling verdeeld. Twee miljoen gulden is er volgens het college te bezuinigen op de ar beidsvoorwaarden van het per- sóneel. Verder zou de opbrengst van de onroerend goedbelasting met 1.2 miljoen kunnen stijgen. Het restant van 16.8 miljoen aan voorstellen is over de verschil lende sectoren verdeeld. Hierbij zijn de sectoren onderwijs, cultuur en personeelszaken ont zien. Door de afname van het aantal leerlingen stijgt het tekort op onderwijs. Remmen voor jong eendje LEIDEN Doordat een man gis termiddag op de Oegstgeester- weg omstreeks half vier remde voor een jong eendje dat over stak onstond er een kettingbot sing waarbij drie wagens waren betrokken. Éen van de auto's was totaal ver nield; en één van de bestuurders moest met bloeduitstortingen aan de benen en wondjes in het gelaat naar het AZL worden ver voerd. Beledigd via 27 MC-zender LEIDEN - Een 38-jarige man uit Leiden werd gisteravond zo boos toen hij via een 27 MC-zender werd beledigd dat hij zijn eigen huis begon te verbouwen. Po litieagenten namen hem ter kal mering mee naar het bureau. De man verklaarde dat een Leidse vrouw al geruime tijd bezig is om via het bakkie zijn familie te be ledigen. Cultuur is ontzien, omdat bij de vo rige operatie gebleken zou zijn dat bezuinigingen hier vrij snel gevolgen hebben voor de kwali teit van de voorzieningen. Personeelszaken komt de komen dejaren onder toenemende druk te staan. Dit wordt gedeeltelijk veroorzaakt door stijging van het aantal deeltijdbanen. Daarnaast zal de bezuinigingsoperatie de nodige personele begeleiding vergen, aldus motiveert het col lege zijn keuze. Tarieven Drie sectoren moeten extra inleve ren: de reiniging, de volksge zondheid en de ruimtelijke orde ning. Bij de reiniging en de volksgezondheid is dit mogelijk door een verhoging van de tarie ven. De tariefsverhoging van de reiniging moet 1.2 miljoen gul den opleveren, bij de Eerste Hulp Dienst zeven ton. De ruimtelijke ordening zal extra kunnen bezuinigen door het tempo van de uitvoering van mil joenenprojecten te verminderen. De mate waarin de verschillende sectoren bezuinigingsvoorstel len moeten ophoesten is als volgt verdeeld (in miljoenen guldens): volksgezondheid 1, maatschap pelijke zorg 1.2, onderwijs 1.2, cultuur 0.5. samenlevingsop bouw 1.0, sport 0.5. volkshuis vesting 0.8, ruimtelijke ordening 6.6, openbare veiligheid 0.6, rei niging 1.5, economisch beleid 0.1, personeelszaken 0.1. onder houd gebouwen 0.1, algemeen beheer 1.6. De sectoren samen leveren dus 16.8 miljoen gulden in. Met 2 mil joen besparing op arbeidsvoor waarden en 1.2 miljoen extra on roerend goed belasting een totaal 20 miljoen aan bezuinigingsvoor stellen. Via overplaatsingen van personeel zal het college hierbij gedwon gen ontslagen zoveel mogelijk te vermijden. Moeten er toch ont slagen vallen dan gelden de nor male rechtspositie-regelingen. Hierin is echter wel bepaald dat gehuwde vrouwen, die geen kostwinner zijn, het eerst ontsla gen worden. B en W vinden deze bepaling in strijd met de wet ge lijke behandeling. In elk geval wordt een wervings stop voor alle vacatures inge voerd en wordt voorrang gege ven aan herplaatsing van perso neel, ook boven het eigen loop- baan-beleid. LEIDEN - Twee welzijnsinstellin- gen die momenteel gevestigd zijn in het voormalige marine- complex aan het Noordeinde zul len binnenkort verhuizen naar een beter onderkomen. Het vor mingscentrum Troef kan hoogst waarschijnlijk terecht in het voormalige pand van de stich ting welzijn aan de Stationsweg. De Leidse Rechtswinkel krijgt een beter onderdak op de hoek van de Langebrug en Ketelboe- tersteeg, waar tot voor kort de kantoren gevestigd waren van de Leidse brandweer. Beide instellingen zijn momenteel slecht gehuisvest in het marine complex. Ze kampen met een ernstig ruimtegebrek. De Leidse Rechtswinkel kan waarschijnlijk snel haar intrek nemen aan de Langebrug. De bezwaren van een aantal omwonenden van de LEIDEN - De vierde langspeelplaat van de muziekvereniging 'Kunst en Genoegen' is gisteren feestelijk ten doop gehouden. Samen met de eerste single van "Jong K G" overhandigde de voorzitter van de vereniging de LP aan burgemeester Goekoop (zie foto). De vierde elpee van K G heeft als titel 'Royal Salute' meegekregen, terwijl de single 'Sailor Songs' bevat. Van 'Royal Salutezijn voorlopig 1500 exemplaren geperst. De elpee bevat hoofdzakelijk uit Engelse muziekwerken van componisten als Elms. Hughes en Goodwin, ook 'De Fabriek' van Ruud Bos is echter op de elpee te horen. LEIDEN - "De gemeenteraad heefl zo n drie of vier keer beslo ten dat dit werk moest gebeuren en nu zullen we dan warempel beleven dat het ook werkelijk ge beurt". Met deze woorden gaf wethouder Waal (openbare werken) het startsein voor de vernieuwing van de wegen rond molen De Valk. De nieuwe weg komt ten oosten van de molen en gaat ten koste van het daar gelegen parkeerter rein. De ruimte die voor parke ren resteert, wordt ordentelijker ingedeeld, zodat de capaciteit van het terrein niet al te zeer ver- LEIDEN - Een 64-jarige vrouw uit Katwijk moest gistermiddag omstreeks kwart over twee met beenletsel, een hersenschudding en een bekkenfractuur naar het AZL worden vervoerd nadat zij op de Willem de Zwijgerlaan was aangereden door een auto. Volgens de politie keek de vrouw, die met de fiets aan de hand overstak, niet goed uit. minderd. Tenminste 170 auto's kunnen er by de nieuwe indeling een plaats vinden. De huidige weg ten westen van de molen verdwijnt. Op deze plaats komt een fiets- en voetpad. Eni ge maanden geleden werden aan weerszijden van de Valkbrug al bruggetjes gelegd voor fietsers en voetgangers. De Valkbrug wordt na de werk zaamheden opengesteld voor verkeer uit beide richtingen Het is dan één van de belangrijkste verkeersroutes voor zowel stad- ïn als stad-uit door aansluiting op de city-nng en de Schutters veldweg. Laatstgenoemde straat en het kruispunt Lammermarkt en Nieuwe Beestenmarkt worden eveneens onder handen geno men. Het miljoenenproject wordt in fasen uitgevoerd, zodat verkeer steeds mogelijk blijft en de drie oktober viering niet te zeer wordt gehinderd. In novem ber van dit jaar hoopt men klaar te zijn. door René' van der Velden Jaap Visser Stationsweg saat een spoedige verhuizing van vormingscen trum Troef nog in de weg. De vestiging van Troef aan het Sta tionsplein is niet helemaal in overeenstemming met het gel dende bestemmingsplan. Vol gens dit plan moet het voormalig pand van de Stichting Welzijn een kantoor- of horecabestem- ming krijgen. Troef heeft voorna melijk een onderwijsfunctie. Om de onderwijsfunctie in het pand mogelijk te maken is een wijziging in het bestemmings plan nodig. Daartegen hebben omwonenden bezwaarschriften ingediend by de gemeente. Een aantal bewoners van de flat aan het Stationsplein vreest dat door de komst van Troef (met name de sociëteitsavonden) de overlast in de wijk zal toenemen. Klikken Het 'Leids Fotokollektief drukt door. Morgenavond, op de 1 mei-viering in de Ton Menkenhal, kunnen we op nieuw een tentoonstelling van het Fotokollektief zien. Onder het motto 'samen bereik en leer je meer' vormden Jo ke Ziegelaar, Ed van der Veen. Gert-Jan Zuilhof en Jan Willem Buma anderhalf jaar geleden het Kollektief. De vier waren elkaar tegen gekomen bij het vastleggen van allerhande acties en de monstraties in Leiden. Zij hebben de koppen bij elkaar gestoken om 'dubbelwerk' te voorkomen maar juist ook om te zorgen dat er altijd wel een fotograaf aanwezig is om linkse activiteiten en gebeur tenissen in de Leidse buurten te fotograferen. Inmiddels heeft dit kollektief van vrijwilligers tentoonstel lingen gehouden van kraak- acties en van leegstand in Leiden en van de grote vre desdemonstratie in Amster dam ('Leiden gaat naar Am sterdam'). Op 1 mei vorig jaar werd bovendien de bezetting door de KWJ van het Ar beidsbureau 's morgéns op de plaat vastgelegd, en 's avonds al vertoond op de 1- meivering in de Stadsgehoor zaal. Tussendoor is veel werk gemaakt voor de Stadskrant. Maar het Kollektief wilde op den duur meer dan "het foto graferen van groepen men sen met spandoeken op straat". Joke Ziegelaar: "Wy willen ook leven vastleggen dat anders nooit gefotogra feerd zou worden" De eerste keus viel op het ar beidsleven in vier Leidse drukkerijen: de Stag. Luctor et Emergo. Batteljee Terp stra en Brill. De tentoonstel ling van morgenavond in de Ton Menkenhal laat in zeven tig foto's de manier van werken zien van de oude coö peratie Luctor et Emergo die onlangs opgeheven is en van de nieuwe coöperatie Stag De acht mensen van het Kol lektief (waar Buma inmid dels niet meer in zat) hadden een arbeidsdeling doorge- Stag-drukster Helen bij de reproduktie-ci inmiddels aangesloten bij het collectief. voerd voor het werk op de drukkerijen. Telkens een an der groepje van twee ging op bezoek bij de vier drukkerij en, praatte over het bedrnfen kwam vervolgens een dag langs om het drukproces vast te leggen. Het vastleggen van de Werkende Mensch. "Wij ma ken niet even snel een kiekje en wegwezen maar. Door het werk op een bedrijf een dag te volgen, proberen we de sfeer te proeven. We worden in vertrouwen genomen en krygen oog voor details. Met onze foto's proberen we so ciale geschiedenis te laten zien. By Brill zie je nog het lood naast de meest moderne technieken De volledige tentoonstelling van de vier drukkerijen is mettertijd te zien. zo moge lijk in de bibliotheek of in buurt- en clubhuizen Het Fotokollektief bestaat in middels uit negen mensen. Een drukster van Stag heeft vreemde kwijt Rond kwart veerde hy i de mensa vastgelegd door het Leids Fotokollektief. Helen heefl zich om zijn fiets op te pikken. Die was dus weg De geinteresseerde voorbygan ger was na het vertrek van de twee muzikanten naar het po litiebureau aan de Zonne veldstraat gesneld. Door een zeer uitgebreide beschry ving van de tweewieler te geven, maakte hij zich tegenover de recherche "te goeder trouw" Té goeder trouw Victor van Tienhoven van de Middelweg raakte vorig weck maandag op een wel heel zyn fiets aver zeven am i een bezoek aan n Augustinus by een vriend op de Apothekers dyk. Een voorbyganger toon de opeens een overdreven be langstelling voor de tweewie ler van Victor. "Joh. da s mijn fiets", nep hij. "Man, je bent niet goed bij je hoofd Ik heb die fiets al twee jaar", was het antwoord van Victor. Victor, een 26-jarige student Nederlands, parkeerde zyn fiets in de gang en verdween met zyn maat om te gaan oe fenen met hun bandje Rond een uur of elf keerde Victor terug op de Apothekersdyk Met twee rechercheurs drong de voorbyganger vervolgens het studentenhuis aan de Apothekersdyk binnen waar geen van de bewoners kon vertellen van wie Victor's fiets nu eigenlyk was. "Neem maar mee", zeiden de rechercheurs tegen de man nadat ze zyn naam en adres hadden genoteerd. De man zaagde het slot door en fietste fluitend weg. Een kwade Victor van Tienho ven hing de volgende dag by de politie aan de lyn om de recherche van de pynlyke blunder op de hoogte te stel len. "Ze hebben me twee da- naar de muur gestuurd. Donderdag belde ik vanuit de rechtswin kel waar ik inmiddels m'n heil had gezocht Ik zei dat ik eindelyk wel eens m'n fiets terugwilde Maar ik kreeg te horen dat de rechter maar moest uitmaken of ik die fiets terug kon krygen. Ze wilden me afbluffen. Maar toen ik zei dat ik by de rechtswinkel zat. zeiden ze opeens dat m'n fiets op het bureau stond en dat ik 'm daar terug kon halen" Op het bureau kreeg Victor te horen dat hy maar een goed slot om z'n fiets moest doen en in het vervolg vooral goed moest oppassen Victor "Ik moest toen zo vreselyk la chen dat ik maar niet meer over dat kapot gezaagde slot ben begonnen. Het zou na- tuurlyk weer een half jaar hebben geduurd voordat ik dat vergoed zou krygen Bo vendien heb ik van die tijde lijke eigenaar een tientje voor een nieuw slot gekregen. Die man was er echt heilig van overtuigd dat het zyn fiets was. Maar ik kon aantonen dat de fiets van my was om dat in de kettingkast een tandwiel van de hoofdas vast- gelast zat". "Maar dat had die andere man ook al verteld", verklaart po- litie-voorhchter Dick Grave- land. "Doordat beide gega digden dezelfde beschrijving van de fiets gaven, waren er voor ons twee eigenaren. Het burgelyk wetboek zegt dan dat de eerste eigenaar, in dit geval meneer Van Tienho ven. de fiets krygl. De tweede eigenaar kan dan proberen om de fiets via de rechter te rug te krygen" Volgens Victor van Tienhoven is de moraal dat iedereen er maar het beste voor kan zor gen dat-ie op de een of andere manier kan bewyzen dat een fiets van hem of haar is By voorbeeld door een lik verf op een 'geheime' plek aan te brengen. Of dat een afdoende middel is tegen goedgelovige 'fietsen dieven' u.t het politiekorps is nog maar de vraag

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3