3- Sobi overtuigd van manipulatie in Ogem-kwestie 'Beleid Van Dam desastreus' Scherpe reactie beurshausse •i1® Beurs week Hoechst tegen beperking fosfaten in wasmiddelen kort zakelijk Congres aannemers: "Staatssteun dagbladen: sigaar uit eigen doos" VRIJDAG 30 APRIL 1982 Economie Wessanen Bij de Koninklijke Wessanen n.v. te Amstelveen zijn de geconsoli deerde netto-concernuitkomsten over het eerste kwartaal van het nu lopende boekjaar hoger uitge komen dan die in de vergelijkba re periode over 1981. Dit geeft de concerndirectie vertrouwen in de uitkomsten over het gehele boekjaar, maar volgens de voor zitter van de Raad van Bestuur, de heer G.H. van Driel maakt een zwaluw nog geen zomer. Onzeke re economische omstandigheden nopen tot voorzichtigheid ten aanzien van het doen van uit spraken voor het gehele jaar. Van Driel zei dit gistermiddag tijdens de gewone algemene ver gadering van aandeelhouders in Amsterdam. De winst van het concern bedraagt na afschrijvingen en na voorzie ningen voor winstbelastingen en aanwijsbare risico's 25.200.000. Het dividend over 1981 werd vastgesteld op 5,20 per aandeel van 20,-. Het al gedeclareerde interim-dividend van 1,60 in aanmerking nemend, zal het slot- dividend 3,60 bedragen waar van 1,60 in contanten wordt uit gekeerd en naar keuze de aan deelhouder voor 2 in contan ten of voor 0,80 in aandelen ten laste van de agio-reserve zal wor den uitgekeerd. Gas De Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft gisteren in het Ne derlandse deel van de Noordzee niet alleen olie, maar ook aardgas gevonden. In beide gevallen is nog niet bekend om welke te winnen hoeveelheden het gaat. De verwachting is, dat de exploi tatie van zowel de olie- als de gas bron economisch haalbaar is. De nieuwe vondsten zijn bijzonder interessant voor Delfzijl. Deze havenstad zou als landingsplaats kunnen dienen voor de uit de Noordzee aangevoerde olie en aardgas. De NAM verwacht in de regio boven de Waddeneilanden nog meer energiebronnen te zul len aanboren. Ahold De raad van bestuur van Ahold n.v. en de dienstenbonden FNV en CNV hebben gisteren in principe overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor de 3.300 per soneelsleden van het hoofdkan toor en het distributiecentrum en voor de bedrijfsleiders van de filialen. Het akkoord omvat doorbetaling van het volledige nettoloon bij ziekte, verhoging van de minimum vakantietoe slag en een plan om jonge werk lozen aan de slag te helpen. Vol gens bestuurder Loek Voormeu- len van de dienstenbond FNV zal deze overeenkomst "doorwer ken" naar alle 31.000 werkne mers van het concern. KLM De vervoersbond FNV zegt dat de KLM het personeelsbestand wil verkleinen via vacaturestops en gedwongen overplaatsingen. Volgens de bond zal dat leiden tot een verslechterng van het so ciale klimaat, ook al omdat de KLM niet kan garanderen dat de mensen die intern worden over geplaatst gelijkwaardig en pas send werk krijgen. De vervoersbond verwijt de KLM- directie gebrek aan overleg over de bezuinigingsvoorstellen. BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Het che misch bedrijf Hoechst Holland, een dochter van het gelijknami ge Duitse concern, is falikant te gen de plannen van de overheid om fosfaten in 1983 volledig uit wasmiddelen te bannen. Topman D J. Brand van Hoechst Holland, zei bij de presentatie van het jaarverslag, dat een lan delijk fosfaatverbod het regiona le probleem van de overmatige algengroei totaal niet oplost. "Alleen de door ons al jarenlang bepleite bouw van een extra der de trap in bestaande zuiverings installaties kan een te hoge fos faatconcentratie afdoende be strijden". Overmatige algengroei ontstaat door een hoge concentratie van bemestende stoffen (met name fosfaten) m het oppervlaktewa ter. Door de algengroei verstikt het water en krijgt het een groe ne kleur. Volgens de heer Brand is er een op lossing te vinden voor de twee nadelen, die de extra zuivering van het water met zich brengt, namelijk het slib en de kosten. Hij wees op het systeem, dat DHV Raadgevend Ingenieursbu reau samen met het Rijksinsti tuut voor Zuivering van Afval water heeft ontwikkeld. Volgens dit systeem worden de fosfaten in het afvalwater met behulp van een wervelbed en door toevoeging van natronloog gebonden aan calcium. De hier bij gevormde balletjes zouden weer gebruikt kunnen worden in de kunstmestindustrie of in fos- forovens. Er ontstaat zo geen ex tra slib. Met de opbrengst van de verkoop van de korrels kan een deel van de zuiveringskosten worden ge financierd, waarmee het kosten- bezwaar wordt weggenomen. Een ander punt is. aldus de heer Brand, dat met het ontwikkelen van alternatieven voor fosfaten in wasmiddelen ook grote bedra gen zijn gemoeid. Verder zijn er nog kosten in de vorm van slijta ge van wasgoed en een kortere levensduur van wasmachines. Eigen belang Overigens verheelde de bestuurs voorzitter niet. dat ook het eigen belang een rol speelt. Hoechst Holland is met een fabriek m Vlissingen een grote fosfaatpro ducent. Als er een verbod op fos faten komt, zal dat zeker werkge legenheid kosten bij de Vlis- singse vestiging, aldus de heer Brand. Tijdens de toelichting op de jaarcij fers bleek gisteren, dat Hoechst. in 1981 een uitermate teleurstel lend verlies heeft geleden van 15 min tegen een winst van ƒ11,5 min het voorgaande jaar. Het verlies werd veroorzaakt door de desastreuze ontwikkelingen bij de standaardkunststof polysty reen. die wordt geproduceerd in de fabriek in Breda, zo zei de be stuursvoorzitter Hoechst lijdt evenals de gehele Eu ropese kunststoffenindustne on der het inzakken van de markt na de oliecrisis in 1979-*80 Dit is een gevolg van het teruglopen van de bouw en 'de auto-mdus- tne, waar de kunststofindustrie een belangrijke toeleverancier voor is. Er heerst een structurele overcapaciteit by de Europese kunststofproducenten De emge oplossing is een sanering, waar ook Hoechst in haar Bredase ves tiging niet onderuit komt, aldus de heer Brand. De Bredase vestiging zal afge slankt worden, waardoor in de komende dne jaar 190 arbeids plaatsen verdwijnen. Eind vorig jaar werkten hier nog 432 men sen. De verliezen in Breda hepen vorig jaar in de tientallen miljoe nen guldens. Hoechst hoopt het Bredase bedrijf in 1985 weer uit de rode cijfers te krijgen. AMSTERDAM (GPD) - De Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (SOBI) meent vol doende materiaal in handen te hebben om nu voor de rechter boven water te krijgen dat Ogem gebruik heeft gemaakt van stromannen om de gang van zaken in een aandeel houdersvergadering van vorig jaar naar zijn hand te zetten. Fince Mark (100) 56.00 59.00 Joeg dinar (100) 4.30 5.70 Iers pond 3,70 4.00 GOUD EN ZILVER Goud: onbewerkt 29.380 - 29.880 Zilver: onbewerkt 555 - 625 Daarmee heeft Ogem volgens SO BI gedragsregels overtreden en aandeelhouders benadeeld. De stichting schrijft de financieel- directeur van Ogem, dr. L. Koop- mans, een hoofdrol in die affaire toe. Koopmans is inmiddels op genomen in de Raad van Bestuur van de nieuwe holdingmaat schappij, waarin de goed lopen de delen van het overigens in verval geraakte Ogem-concern zijn ondergebracht. In de bewuste vergadering moes ten onder andere vier nieuwe commissarissen worden be noemd. SOBI beschuldigt Ogem er nu van dat met aandelen ge manipuleerd is om „bestuurs- vriendelijke" commissarissen benoemd te krijgen. In de vergadering werden de stem mingen beheerst door de direc tie-secretaresse van het Amster damse effectenkantoor Kempen en Co., mevrouw Oberman. Zij had een pakket van 320.000 aan delen op haar naam en bezat daarmee de absolute meerder heid. De vrouw heeft in een voorlopig getuigenverhoor voor de rechter commissaris gezegd, dat zij in de vergadering gehandeld heeft vol gens instructies van haar baas. Deze gaf gisteren zelf in een ver hoor toe dat hij de vrouw in elk geval „adviezen" had gegeven. Hij maakte trouwens van de her komst van de aandelen ook geen geheim. De 320.000 aandelen wa ren uiteindelijk van Ogem zelf af komstig. In de visie van SOBI waren ze slechts elders „gestald" om ervan gebruik te kunnen ma ken wanneer dat eventueel nodig zou kunnen zijn om bijvoorbeeld een aandeelhoudersvergadering te kunnen beheersen. Ogem heeft zich de aandelen indertijd door aankopen op onder meer de effectenbeurs verworven. een bedrijfspand kocht, waarin onder meer Ogems toenmalige dochter Stokvis was gevestigd. Het pand was eigendom van de hoogleraar prof. dr. W. Grapper- haus (eertijds staatssecretaris van financiën), dr. W. van Dijk (directeur van de beleggingson derneming Wereldhave) en dr. P. Blaise (onder andere commissa ris bij Ogem). Van de Raad van Bestuur van de Algemene Bank Nederland wil de Lakeman gisteren in de jaar lijkse vergadering van aandeel houders weten of men daar op de hoogte was geweest van de trans actie met is.empart. SOBI is er steeds vanuit gegaan dat het bankconsortium achter Ogem, waarvan de ABN de leiding had. ervan geweten heeft. Mr. drs. Langman, oud-minister van eco nomische zaken en thans lid van de Raad van Bestuur van ABN, sprak het echter tegen. Volgens hem zijn de banken er volstrekt niet van op de hoogte geweest. De Stichting Onderzoek Bedrijfs informatie zal met de gegevens die zij gisteren en al eerder voor de rechter-commissaris in Am sterdam vergaarde, nu om een veroordeling van Ogem door de rechtbank vragen. HAARLEM - Aanstaande maandag zal in het Kenaupark in Haarlem het Hannie Schaftmonument worden onthuld. Bij de bronsgieterij Binder wordt op dit moment de laatste hand gelegd aan het beeld. UTRECHT (ANP) - Meer dirigisme, een lage re produktie, een grotere werkloosheid, da ling van het aantal bouwbedrijven, minder vakbekwaamheid en meer kansen voor bui tenlandse ondernemingen om op de Neder landse bouwmarkt te penetreren. Deze kant zal het opgaan door het beleid van minister Van Dam (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Dit is althans de me ning van voorzitter A. Terlingen van het Ne derlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB), die hij gisteren in Utrecht verwoordde op het jaarcongres van zijn organisatie, waarvan vooral de middel grote en kleine aannemingsbedrijven lid zijn. De ideeën van minister Van Dam, een zwaar der accent op industriële bouw, meer voor- gefabriceerde bouwelementen en grotere projecten in de sector onderhoud, stadsver nieuwing en verbouwing, zijn volgens de NOVB-voorzitter al twintig jaar achterhaald. In de jaren zestig, economisch gezien een veel betere tijd, werd met een dergelijk be leid succes behaald. „Nu is er geen behoefte aan arbeidsbesparende, maar aan kostenbe sparende methoden", aldus Terlingen. De in de jaren zestig gehanteerde bouwmetho den hebben de woningbouw volgens Terlin gen niet goedkoper gemaakt, maar wel saai er. „Dit is dus de achterkant van het gelijk van de minister", zo sneerde de werkgevers voorzitter. Evenmin weinig goeds had Terlingen over voor de gedachte van de minister dat de te rugval in de nieuwbouw zal worden gecom penseerd door een grotere produktie in de onderhoudssector. De voorzitter van de NOVB betoogde dat koppelbazen welig zul len bhjven tieren, zolang de onderhoudskos ten met fiscaal aftrekbaar zijn. Hoewel Terlingen in Utrecht niet wilde ingaan op de lopende cao-onderhandelingen in de bouw, zei hij zich wel af te vragen of een cao voor de gehele bedrijfstak op den duur wel de beste weg is. „Een cao moet passen bij de bedrijven, de aad van de bedrijven. Dat is primair", aldus de werkgeversvoorzitter De bouwbond FNV ziet niet veel heil in de suggestie van Terlingen, van een cao voor de gehele bedrijfstak af te stappen. Het argu ment dat de cao-1981 voor de ene werkgever een kostenstijging heeft meegebracht en voor de andere niet of nauwelijks, snijdt vol gens de bond geen hout: in 1981 is het garan tieloon ingevoerd en daar merkten werkge vers die altijd behoorlijk betaalden weinig van. Maar - vooral kleine - aannemers die altijd onderbetaald hebben, kregen wel met een flinke stijging van de loonkosten te ma ken, aldus de woordvoerder van de bond. De zaak is in 1981 gelijkgetrokken en als het de bedoeling is, dat weer ongedaan te maken, valt er met de bond al helemaal niet over verschillende cao's binnen de bedrijfstak bouw te spreken. De woordvoerder noemde het ook volstrekt onmogelijk om met alle bouwbedrijven over een cao te gaan onderhandelen: er zijn er 20 000. waarvan het overgrote deel maar Én kele werknemers heeft. Maar die werkne mers doen precies hetzelfde als hun colle ga's bij de ongeveer honderd grote aanne mers. Het is ook de vraag, of de grote bou wers wel zo gelukkig zouden zijn met aparte cao-onderhandelingen, omdat de bonden dan bij het indienen van hun voorstellen geen rekening meer zouden hoeven te hou den met de „zwakke broeders" in de be drijfstak. AMSTERDAM (ANP) - Dc Raad van Bestuur van Audet (uitgever van dagbladen en tijdschriften) is maar matig te spreken over de onlangs door minister Van der Louw aangekondigde compen satieregeling voor de dagblad pers, aldus topman drs. A. Thijs- sen tijdens de jaarvergadering gisteren. Een bezwaar tegen de gedachte steunregeling is volgens Thijs- sen dat de financiering niet uit de algemene middelen ge BChiadt maar uit de opbrengsten van de etherreclame. "Als u weet dat er plannen in voorbereiding zijn de STER-tijd te vergroten en dat de ze uitbreiding voor een belang rijk deel ten koste van de re clameopbrengsten van de dag bladen gaat dan ligt de conclusie voor dc hand dat de overheid hier aan de Nederlandse dag bladpers een sigaar uit eigen doos aanbiedt. Hiertegen hebben wij pnncipièle bezwaren, zeker gezien het gevaar van concurren tievervalsing". aldus dc heer Thijssen. De gezamenlijke dagbladuitgevers hebben zich steeds positief opge steld tegenover een compensa tieregeling in het licht van het maatschappelijk belang van het dagblad. Toch kan moeilijk voor komen worden dat een dergelij ke regeling concurrentieverval send gaat werken. Daarom zul len er stringente voorwaarden aan moeten worden verbonden, aldus Audet Het Audet-concern is voor de korte termijn beslist nog niet uit de zorgen. De negatieve ontwikke ling in de afzet zet zich dit jaar voort, maar het advertentievolu me in het eerste kwartaal is min der sterk teruggelopen dan m 1981 Een bepaalde lyn valt ech ter nog niet te ontdekken Zo was januan erg goed. februari daarentegen slecht terwijl het in maart vriendelijk was. aldus TÏïüssen. Op langere termijn is de heer Thijs sen voor de gedrukte media niet somber gestemd ondanks de op komst van nieuwe media. De te leurstellende ontwikkeling van Viditel bevestigd dit volgens hem. Dagbladen zullen naar zijn overtuiging dan ook niet worden verdrongen door electronische media. Zij zullen zich echter aan de behoeften en wensen van de markt moeten blijven aanpassen Wel is het waarschijnlijk d.it wnd tijd uitbreiding van de televisie consequenties zal hebben voor het lezen van kranten en tijd schriften. Maar Audet bluft er van overtuigd dat het dagblad waarin een zorgvuldig geselec teerde- en op de markt gerichte hoeveelheid informatie aan le zers wordt geboden toekomst heeft en kan blijven c met andere media. IBB-Kondor: redelijk jaar LEIDEN (ANP) - De IBB Kondor Groep (bouw) houdt voor 1982 rekening met een resultaat dat niet in belangnjke mate zal afwij ken van dat over 1981 De op drachten in uitvoering verlopen volgens verwachting. De order portefeuille vertoont een redelijk peil Voor het bereiken van de gewenste omzet in 1982 zijn nog enige opdrachten op korte ter mijn nodig De in 1981 behaalde omzet van ƒ49.8 min (180 ƒ47.9) beant- woordde aan de verwachtingen, aldus het jaarverslag. Nadat aanvankelijk de beurs hausse van de vorige week kon worden voortgezet, keer de het getij en trad vrijwel overal een scherpe reactie in. Vooral in Wall Street nam de ze duidelijke vormen aan en in drie dagen tijds had de in dex van Dow Jones tien pun ten verloren. Ook in Amster dam bluste het vuur van de hausse en begon de beurs over de gehele linie af te brokkelen Met sterk teruglo pende belangstelling. Deels kon de omslag verklaard worden door de stijgende spanningen rond de Falk land-crisis die naarmate de week verder verstreek op een complete oorlog dreigt uit te lopen. Maar daarnaast ver loor Wall Street ook terrein door een binnenlandse crisis rond de begrotingsimpasse. Evenals in de Falklandkwes- tie is ook rond de Amerikaan se begrotingskwesfie sprake van een patstelling. De partij en aan weerskanten doen juist niet voldoende conces sies op principiële punten om een vergelijk mogelijk te ma ken. President Reagan heeft een paar maanden lang strijd ge voerd met het Congres dat de herziene begroting te ver over de schreef vindt gaan. Voor het eerst in de geschie denis dreigt dit tekort de 100 miljard dollar in één jaar te overschrijden, wat trouwens ook volledig in strijd is met de verkiezingsbeloften van Ronald Reagan zelf. Nu de wekenlange besprekin gen tussen het Witte Huis en het Congres over 's lands fi nanciën niets hebben opgele verd, is Wall Street bijzonder teleurgesteld waardoor de beurs deze week zijn optimis me verloor. Want er was al' een paar weken ernstig reke ning gehouden met conces sies van regeringszijde die trouwens ook in bedekte ter men door president Reagan min of meer werden toege zegd. Kennelijk waren die voor enkele topfiguren van het Congres niet voldoende om hun eisen te matigen. Wall Street hoopte steeds dat het beteugelen van de stij gende begroting en het bene den de 100 miljard dollar houden van het begrotingste kort eindelijk eens tekening zouden kunnen brengen in het verlagen van de rente stand die nu alweer verschei dene weken op het extreem hoge niveau van 16 tot 16,5 procent gefixeerd staat. Hierdoor zou de economische opleving kunnen worden bevorderd en vele zaken kun nen worden rechtgetrokken. Bij de presentatie van de jaar cijfers of op de jaarvergade ringen stellen steeds meer topleiders uit het bedrijfsle ven een flinke rentedaling als voorwaarde voor de kans op winstherstel in de rest van dit jaar. Want voor vele Ameri kaanse ondernemingen is het eerste kwartaal bijzonder slecht geweest. De somberder perspectieven voor de kans op rentedaling in Amerika zijn ook een te genvaller voor de rentedaling in ons land. Enkele vooraan staande bankeconomen ver klaarden kortgeleden dat vooral de lange rente nog flink verder zou kunnen da len en zelfs dit najaar op 8 procent zou kunnen komen. Een nieuwe staatslening te gen 10 procent waarop vol gende week donderdag kan worden ingetekend, wijst er op dat hier te lande nog altijd een zekere rentedaling aan dc gang is. Vier weken geleden schreef de Staat een lening uit tegen 10.5 procent. Ook deze week bleef de obligatiemarkt licht stijgen ondanks het feit dat de nieuwe president Duisen- berg van onze centrale bank zich bij de presentatie van het jaarverslag eveneens so- mer uitliet over de in 1982 te verwachten ontwikkeling van 's Rijks financien Hoewel minister Van der Stee nog steeds lijkt vast te hou den aan een financienngste kort van 7,5 procent van het nationale inkomen, rekent dr. Duisenberg op 8.5 procent maar sluit 10 procent over 1982 zelfs niet uit. Het tekort zal in elk geval groter worden dan de 25 miljard gulden van vorig jaar. Dat de zaak. ondanks de niet te ontkennen rentedaling, nog altijd niet glad loopt, bleek uit het jaarverslag van de Fnesch-Groningse Hypo theekbank Deze instelling verwacht ook voor 1982 een bijzonder laag niveau van nieuwe hypothecaire lenin gen. zelfs nu voor sommige categorieën woningen de markt weer wat gaat opleven en zelfs aantrekken. Hierdoor zal de winst van de Fnesch- Groningse Hypotheekbank verder teruglopen, zo vreest de leiding Het aandeel lag daarop niet prettig en verloor vuf gulden aan terrein Trouwens ook in het buiten land begint het te rommelen. Door de dalende oliepnjzen en vooral ook de gedwongen forse inknmping van de pro duktie. zal dit jaar het enor me betalingsbalansoverschot van de OPEC landen dat in 1980 110 miljard dollar be droeg. waarschijnluk in een tekort overgaan Sommige olielanden als Nigeria zijn hierdoor zo in de betalings moeilijkheden geraakt dat zu buitenlandse uitvoerders van hun gigantische binnenland se ontwikkelingsprojecten traag en met toenemende achterstand uitbetalen Vol ker Stevin heeft bijvoorbeeld nog een vordering van 250 miljoen gulden en ook HBG door C. Wagenaar heeft Nigeria op de lyst van moeilijke betalers moeten plaatsen Ondanks de neiging tot toene mende winstnemingen in de ze door de viering van konin ginnedag tot vier dagen ver korte beursweek. hielden een aantal voor belegging ge vraagde aandelen er per sal do toch nog een paar gulden koerswinst aan over noemd kunnen worden in dit verband: Wessanen. Ennia, Amfas. Ahold en AMRO Bank Run-Schelde-Verolme steeg zelfs van f 23 tot f 29 en Giessen-De Noord van f 105 tot f125 op berichten dat er voor kleinere tankschepen weer meer orders worden ontvangen. Westland-Utrecht volgde echter de Friesch Groningse en verloor f 5,-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25