Stikust nog sluimerende reus "Goede begeleiding keuze ontbreekt" Omscholing moet uitkomst bieden" Gemeenten betalen gas en licht woonwagenkamp Herstriwtureririgscommissie wacht op betere tijden Schoolverlater Marieke Zuidema gaat maar wat doen Werkloze Gerrit Langhout: Kuijper (D'66) heeft klok horen luiden Streek VRIJDAG 30 APRIL 1982 KUST- EN BOLLEN STREEK - De Stikust heeft wel wat weg van een sluimerende reus. De Stichting moet al jaren werkeloos toe zien hoe het de tuin ders en kwekers in de streek niet voor de wind gaat. Maar zo gauw zich een kans op verbetering voor doet, wil Stikust erin duiken. De Stikust is een samenwerkings orgaan van de landbouworgani saties. veilingen, het SOB en werknemers in de agrarische sector. Doel van de Stikust is om door een planmatige aanpak de efficiëntie, en daarmee de be drijfsresultaten in het boeren- en tuindersbedrijf te vergroten. De overheid kwam in 1979 met een subsidieregeling voor reorgani satie van de tuinbouw. De groot ste groei was uit de bollen- en glasteelt verdwenen, maar er leek nog wel wat rek in te zitten. In verschillende regio's werden stichtingen opgericht die aan een systematische planning van de landbouw moesten gaan werken. De Stikust is daar één van. Inmiddels is het tij gekeerd en moeten veel tuinders hard zwemmen om het hoofd boven water te houden. Geld voor nieu we investeringen is in de tuin bouwsector nauwelijks voor handen. "We zijn gestart in een goede periode, maar kunnen nu niet veel anders doen dan zacht jes doorsudderen", geeft voorzit ter H. Vreeburg toe. "Zogauw zich een kans aanbiedt springen we erop. Maar we moeten wel een redelijke zekerheid hebben dat een herstructureringsproject kans van slagen heeft, anders kost het alleen maar geld. We kunnen nu niet veel meer doen dan wachten op betere tijden". Een voorbeeld van een mislukt project is het gebied Klooster- schuur bij Rijnsburg. Dit gebied is enkele jaren geleden door een speciaal daarvoor in het leven ge roepen stichting aangekocht en voor tuinbouw geschikt ge maakt. Door de neergaande con junctuur kan echter geen tuinder het zich veroorloven zich daar te vestigen. "De Stikust heeft met die aankoop niets te maken, maar net geDied vormt wel een duidelijk bewijs welke risico's je neemt als je nu aan herstructurering gaat werken", zegt Vreeburg. "Wij kunnen niet met een nieuw ge bied beginnen zolang die grond niet verkocht is. Want als daar voor niemand belangstelling heeft, heeft men het ook niet voor een door ons geherstructu reerd gebied". Toch is volgens Vreeburg die her- structering hard nodig. Er zijn in de kust- en bollenstreek nog te veel kleine bedrijven onder de 2,5 hectare. Volgens hem wordt het voor dat soort bedrijfjes op de lange duur erg moeilijk om de eindjes aan elkaar te knopen. Tot op heden heeft Stikust nog niet één project kunnen uitvoeren. Wel is vorig jaar op verzoek van de stichting een onderzoek ge daan naar de herindeling van een deel van de Hoogeveensepolder. tussen Noordwijkerhout en dc Haarlemmertrekvaart. Uit dat onderzoek bleek dat de kosten zo hoog zouden worden, dat geen tuinder meer belangstelling voor de herkavelde grond zou heb ben. "De groei is eruit in de bloemen markt", vertelt tuinbouwconsu- lent L. Gijsbers. die adviseur is van Stikust. "Bovendien hebben tuinders ernstig te lijden onder de hoge energieprijzen. De inves teringskosten maken het hele maal onaantrekkelijk om een nieuw bedrijf op te zetten". Volgens hem heeft dc overheid een duidelijke rol bij het stimuleren van nieuwe vestiging. "Een tuin der die zich nu in een nieuw ge bied vestigt, staat voor onover komelijke kosten, die mede wor den veroorzaakt door allerlei strenge bepalingen. Zo iemand moet alles opbouwen, gas, water, een weg, een walkant". "Dat betekent dat een tuinder die een nieuw bedrijf opzet, al enke le honderdduizenden guldens kwijt is voor hij aan z'n eerste produktie toe is. Met de huidige rentabiliteit kun je dat zonder meer vergeten. De provinciale overheid moet daar oog voor PAGINA 23 krijgen. Wegenaanleg en nuts voorzieningen moeten voor reke ning van het rijk komen Steun Steun van de overheid is één mid del om de tuinbouw uit het dal te halen. Daarnaast signaleren Gijs bers en Vreeburg een voortgaan de tendens in de richting van bloemen in plaats van bollen Het loutere bollcnbednjf gaat er steeds meer uit. De meeste kwe kers gaan over op gemengd be drijf, 'trekken' in dc wintermaan den bolblocmen of nemen er bloementeelt achter glas bij Een combinatie van beide wordt des te eenvoudiger, omdat de bollenteelt meer en meer als grondstof voor de bloemisterij gaat fungeren "Op 2 200 hectare ttnnbouwgrond kun je 300 ren dabele bollenbcdnjven toe staan". schatten beide heren van Stikust. Zij vervolgen: "De bloemisterij kan met een veel kleiner opper vlak toe Als een deel van de hui dige tuinders zich daar sterker op zou toeleggen, is er meer mo gelijkheid om in dit gebied een bestaan te vinden". ARIEJAN KORTEWEG De jeugdwerkloosheid neemt ook in Alphen en omstreken steeds grotere vormen aan. In het rayon Alphen aan den Rijn zijn, volgens cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau, bijna vierhonderd jonge mannen en 380 jonge vrouwen werkloos, respectievelijk twintig en bijna vijftig procent van het totaal aan werkloze mannen en vrouwen in deze regio. De vraag "wat voor toekomst wacht de schoolverlaters die in mei en juni van school komen?" dringt zich bij het lezen van deze gegevens natuurlijk allereerst op. En hoe staat het met de jongelui die vorig jaar van school zijn gekomen? Interviews met een eindexamenkandidate die zich over enkele weken komt melden op de arbeidsmarkt en met een scholier die, voorzien van diploma's, al een jaar werkloos is. WOUBRUGGE - Eén van de toekomstige schoolverlaters van dit schooljaar is de 18—ja rige Woubrugse Marie ke Zuidema. Zij zit op het Ashram—college in Alphen aan den Rijn en verwacht aan het eind van dit schooljaar het diploma atheneum, met de vakken Neder lands, Frans, Duits, En gels, biologie, econo mie II en geschiedenis aan de muur te kunnen spijkeren. Hoewel Marieke Zuidema nooit een klas over hoefde te doen was het toch dit pakket dat haar, met name in de laat ste schooljaren, hoofdbre kens bezorgde. "Ik kan er niet zo veel mee doen", heeft zij zelf ondervonden. "Maar ik heb het gekozen toen ik op het Antonius—college in Gouda zat. Toen nam ik de vakken waar ik goed in was. Bij mijn overgang naar het Ashram, zag ik het niet zitten om van pakket te wisselen en de achterstand in de "nieu we" vakken in te halen", ver telt de 18-jarige Woubrugse. Het probleem met dit vakken pakket is dat middelbare scholieren met een taal eigen lijk niets anders kunnen doen dan die taal gaan stude ren en leraar worden. Biolo gie is zonder vakken als wis kunde of scheikunde in een pakket nauwelijks nuttig, ter wijl economie II zonder eco nomie I of eveneens wiskun de voor een voortgezette op leiding ook vrijwel waarde loos is. "Achteraf had rik er spijt van dat ik toch geen wiskunde heb genomen", vindt Marie ke Zuidema nu. "De leraren hebben me er niet op gewe zen, terwijl mijn ouders toen tertijd net zo min de keuze konden overzien als ikzelf'. De schooldekaan, de man wiens functie het is om de scholieren bij te staan in der gelijke keuzes, heeft echter niet tekort geschoten, vindt de Woubrugse scholiere. "Maar die hebben ook weinig tijd. Ze moeten les geven en daarnaast de begeleiding ver zorgen van een te groot aan tal leerlingen, zodat je, nood gedwongen, toch een num mer bent voor een dekaan" Begeleiding "Achteraf heb ik vaak gedacht, had ik toch maar een ander pakket gekozen. Op sommige scholen zijn bijvoorbeeld be paalde vakken verplicht als je een vak kiest. Dat zou ik dan veel beter gevonden heb ben. Ik vind een goede bege leiding erg belangrijk bij het samenstellen van een pak ket", vervolgt Marieke Zuidema haar betoog. Uit armoe en om na haar athe neum toch nog maar wat te gaan doen heeft de Woubrug se gekozen voor de secreta resse—opleiding van het in stituut Schoevers. "Ik heb me ook voor een studie rech ten opgegeven, maar ik wist van te voren dat ik dat toch niet ging doen", vertelt Ma rieke Zuidema. "Als kind heb Raymond Peil ik altijd verpleegster willen worden, maar dat gaat met dit pakket niet. Nu wil ik eerst de opleiding voor direc tie-secretaresse volgen en daarna een jaar Europees se cretaresse gaan doen. Als je daar een baan in krijgt ligt er wel heel wat voor je open. Je mag naar het buitenland en Toch heeft de achttienjarige scholiere de nodige twijfels over de vraag of zij als secre taresse aan de bak zal komen. "Het geldt voor een hoop mensen dat ze er toch wel bij stil staan dat er vermoedelijk weinig werk is. Je hoort ook veel van mensen die maar wat gaan studeren om wat te doen", illustreert zij dit. "Dat is vooral met veel jongens bij ons op school het geval. Veel meisjes gaan met hun athe neumdiploma werken, iets doen wat hun leuk lijkt. Maar de motivatie bij ons op school is wel gezakt tot ni- veautje nul. Dat merkje als je met je klasgenoten over de toekomst praat", heeft Marie ke Zuidema op het Ashram ervaren. Marieke Zuidema: „Als kind wilde ik altijd verpleegster wi den" (foto: Wim Dijkm Alternatief Mocht Schoevers voor de Ash ram-leerlinge op een mis lukking uitdraaien dan ligt er voor Marieke niet een-t wee-drie een alternatief voor het oprapen. "Daar denk ik nu nog niet over na", reageert ze. "Misschien ga ik dan toch wel studeren. Als het wel lukt dan is het natuurlijk nog de vraag ol ik aan de slag kom. Ik ben wel bereid me daar zo veel mogelijk voor in te zet ten, en dan moet er toch wel een baan te krijgen zijn", meent ze. Verderop in het gesprek blijkt dat het feit dat Marieke Zuidema niet voor honderd procent achter haar vervolg opleiding staat nu al zyn weerslag heeft. "Je moet toch wat, maar het is wel een gok". •Gerrit Langhout: "Werkloos zijn is gelukkig geen schande HAZERSWOUDE DORP "Het grootste probleem voor mensen die van school of van een opleiding komen is het feit dat ze geen er varing hebben. Ik heb dan nog de pech dat ik met mijn vierentwintig jaar al een vrij dure kracht ben. Bovendien is er in de bouwkunde weinig vraag naar ar beidskrachten". Aan het woord is Gerrit Lang hout (24) uit Hazerswoude Dorp. Hij is afgestudeerd aan de HTS als bouwkundig te kenaar en constructeur en is sinds juni 1981 toen hij van school kwam zonder werk. Een uitzendbureau heeft hem in november van vorig jaar een maand aan de slag kunnen helpen maar sinds dien heeft hij de handen niet meer kunnen laten wappe ren. "Ik heb al vaak geprobeerd om aan het werk te komen", ver telt de Hazerswoudenaar. "Op het moment heb ik weer twee sollicitaties lopen. Uit zendbureaus hebben heel weinig te bieden terwijl ook het arbeidsbureau me niet verder kan helpen. Daar heb ben ze al zoveel werklozen in-' geschreven staan, daar houdt het voor mij ook op", ver woordt Gerrit Langhout en kele van zijn ervaringen. "Ik heb ook geprobeerd om ba nen te krijgen waar minder opleiding voor nodig is. Daar ben ik ook steeds afgewezen. Ik ben te duur en misschien ook wel overgekwalificeerd", vervolgt Langhout zijn re laas. Deels om toch wat om handen te hebben en deels ook om toch aan de bak te komen is Gerrit Langhout een cursus computerprogrammeur gaan volgen. "Normaal duurt die studie twintig maanden, maar ik wil het in zeven maanden gedaan krijgen. Je moet toch wat. En in die branche is tenminste nog wel vraag naar mensen. Het bete kent min of meer dat ik mijn opleiding weggooi, maar ik wil wel proberen beide zaken te combineren", aldus Gerrit Langhout. Verveling Van verveling heeft de Hazers woudenaar weinig last gehad in de tien maanden dat hij nu werkloos is, hoewel hij beseft dat hij daarmee (och wel een uitzondering is. "Ik zit veel thuis en ik maak weinig op", vertelt de bij zijn ouders in wonende Langhout. "Ik stel weinig eisen, maar ik kan me goed voorstellen dat er ande re mensen zijn die in deze toestand hopeloos in de knoop raken. Mijn cursus vergt veel tijd en daarnaast heb ik nog hobby's waar tijd in gaat zitten, zoals model bouw. En in de tussentijd heb ik mijn kamer betim merd". Toch zou de Hazerswoudenaar liever aan het werk gaan. "Ik heb het niet slecht, maar het is toch niet leuk om zonder werk te zitten. Het is vaak wel lastig". Hoewel Gerrit Langhout ook naar "lager ge kwalificeerde" banen heeft gesolliciteerd trekt het idee om bijvoorbeeld magazijnbe diende te worden hem niet. "Ik wil toch ook een beetje voldoening in mijn werk vin den. Ik heb niet twaalf jaar gestudeerd om magazijnbe diende te worden. Bovendien zijn er mensen genoeg die blij zouden zijn met eer. baantje als magazijnbediende", rede neert de Hazerswoudenaar. Bij zijn oriëntatie op de ar beidsmarkt is Langhout ge bleken dat in de branche van de informatica, computers, werktuigbouwkunde en elek trotechniek nog wel werk te vinden is. "Ik zou mensen die op school zitten ook aanra den om een beetje die kant op te gaan, maar dat geldt na tuurlijk alleen voor havo-, mavo- en VWO-leerlingen Iemand die op de LTS of de MTS zit heelt natuurlijk bijna altijd al een andere richting gekozen", realiseert hij zich. Projectteam probeert jeugd weer aan de slag te krijgen ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen is een pro jectteam gevormd dat gaat proberen om de werkloze jeugd weer aan de slag te krijgen. Het team bestaat uit mensen van de gemeente, van het gewestelijk arbeidsbu reau en vertegenwoordi gers van de werkgevers. De allereerste doelgroep van het projectteam zijn de 105 werklozen die al langer dan negen maan den bij het Alphense ar beidsbureau staan inge schreven. De jongelui zullen allen persoonlijk worden benaderd om de onderzoekers een beter inzicht in het probleem van de jeugdwerkloos heid te verschafTen. Be keken zal worden of met scholingsactiviteiten (bij-, om- of herscholing) deze mensen aan het werk zullen kunnen ko men. realiseert zij zich. "Ik vind het wel maf dat er bijvoor beeld bij Schoevers geen proeflessen zijn De brochu res met de inlichtingen wa ren vrij compleet, maar je weet nog niet echt wat je te wachten staat. Ik ben wel naar een proefles van logope die (spraak-en stemkunde) geweest, maar daar ging het er zo schools aan toe dat ik het direct al niet zag zitten". Stage Bij het zoeken naar werk heeft Gernt Langhout altijd zijn stage-ervanng opgegeven onder de noemer "ervaring in een branche". Toch heeft het hem weinig baat gebracht "Hot blijft een groot struikel blok dat ik geen ervaring heb en stageperiodes niet als zo danig worden aangemerkt licht hij dit toe "Maar ik ben vastbesloten om aan het werk te komen Al zal dat moeten betekenen dat. wan neer ik geen werk vind in de bouwkunde of computer branche, ik een andere cur- bus of andere vorm van bij scholing zal moeten volgen verwacht Langhout. "Het is in u'(li r gi val ri vnorri. - 1 dat werkloos zijn niet zoals vroeger als een schande wordt beschouwd. Er zijn nu immers zoveel werklozen". Provincie voert anti-tank actie nu ook in Katwijk KATWIJK Bewoners van perce len in het Katwijkse waterwinge bied krijgen deze week een fol der in de bus waarin zij worden gevraagd om de niet meer ge bruikte olietanks bij hun wonin gen te laten "behandelen". Per soneel in dienst van de provincie Zuid-Holland zal de tanks legen, reinigen en vullen met zand. Bo vengrondse tank worden zo mo gelijk verwijderd. De provincie voert deze zogenaam de anti-tank-actie in verschillen de waterwingebieden. Olie vormt een ernstige bedreiging voor de drinkwaterwinning. Een liter olie kan één miljoen liter water ongeschikt maken voor de consumptie. Met de actie is reeds in 1980 in Den Haag en omgeving een begin gemaakt. Inmiddels zijn al 2100 olietanks behandeld. Dit jaar wordt behalve in Kat wijk ook in andere delen van Zuid-Holland de anti-tank-actie gehouden. Meedoen aan de actie (in Katwijk geldt dat voor de bewoners in een deel van Overduin) kost niets. Voor de olie die nog in de tank zit wordt een vergoeding gegeven. De provincie wil na de zomervakantie met de "tank slag" een begin maken. NOORDWIJKERHOUT - Bur gemeester cn wethouders van Noordwijkerhout stellen het nog op prijs als burgers naar de kerk gaan. Zo rea geerde wethouder P. Heems kerk (WD) op een vraag van het raadslid M. Kuijper (D'66) of in het kader van de nieuwe verordening op de geluidhin der ook ontheffing moet wor den verleend voor het luiden van kerkklokken op zondag. Het progressieve raadslid vindt het luiden der klokken welis waar een traditionele, maar weinig zinvolle activiteit. Hij kan zich voorstellen dat in woners van het dorp. die op zondag in de regel langer sla pen dan door de weeks, hin der van de klokken hebben. Volgens WD-wethouder Heemskerk mogen de klok ken zonder problemen wor den geluid in Noordwijker hout en De Zilk omdat het slechts kortstondig is. Zou het niet in de nieuwe veror dening passen had de wet houder niet geschroomd een ontheffing te geven voor het luiden van de klokken. NOORDWIJKERHOUT. RIJNS BURG, LEIDEN - De gei in de regio Leiden moeten over 1980 meer dan 120 000 gulden toeleggen op het regionaal woon wagencentrum aan het Haarlem- mertrekvaartplein in Leiden. Dat tekort wordt in belangrijke mate veroorzaakt door het niet betalen van de elektriciteitsrekeningen door de bewoners van het cen trum. Deze rekening heeft de gemeente Leiden de afgelopen weken ge presenteerd aan de c< DM 1 die deelnemen in de gemeen schappelijke regeling Het tekort op de exploitatie van 1980 wordt, zo heeft de gemeente Rijnsburg uitgerekend, ook veroorzaakt door het niet afdragen van staan gelden. In een brief aan dc gemeente Lei den van het Rijnsburgse ge meentebestuur staat dat 19 pro cent. ofwel een bedrag van 11.000 gulden, niet is betaald Boven dien staat nog een aantal woon wagens illegaal od het woonwa- genoentn Volgens wethouder C M van der Klaauw van Noordwukerhout is 66 procent van de geleverde elek triciteit niet betaald door dc be woners. Bovendien betalen de woonwagenbewoners te weinig voor het aardgas. Volgens de wethouder wordt dc geringe op brengst veroorzaakt doordat de muntapparatcn zyn verouderd. Het geld dat in zo n apparaat moet worden gestopt dekt bij lange na niet de pnjs van het gas Uit de toelichting od de exploitatie van hel woonwagencentrum in 1980 blijkt volgens de Noordwij kerhoutse bestuurder bovendien dat niemand voor de levenng van water hoefde te betalen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23