LEIDSCH m DAGBLAD Oorlog lijkt onafwendbaar EEMM0 rr Scherp Reag e verwijten van an aan Democraten VS overwegen steun te betuigen aan Engeland Chirurg en anesthesiste voor rechter rrms Ook Argentinië roept Falkland tot oorlogszone uit Tc Rotterdam ontneemt leraren bijbaantjes "Beperldng rente aftrek ongunstig GRATIS VRIJDAG 30 APRIL 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36767 Orecteur G Koopman &smu w-« Sngd i Adi -hoofdredacieur R 0 Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Schuldig aan dood van jongetje(8)? UTRECHT (GPD) - Verdacht van schuld aan de dood van een 8-ja- rig jongetje zullen een Culem- borgse chirurg en een anesthe siste uit Houten binnenkort voor de Utrechtse rechtbank terecht moeten staan. Tijdens een huidtransplantatie bloedde het jongetje, Mohamed Hassan, dood op de operatietafel van het Sint Barbara-ziekenhuis in Culemborg. Nagelaten was de bloedgroep van de jongen te be palen. Bovendien was niet ge zorgd voor voldoende bloed en plasma. Het fatale voorval, dat vier jaar ge leden gebeurde, kwam gisteren pas in de openbaarheid na een bekendmaking door de recht bank. Beroepsprocedures waren er de oorzaak van dat de behan deling van de zaak zo lang op zich heeft laten wachten. De betrokken chirurg is van me ning dat hem geen schuld treft omdat het om een "anesthesie- dood" gaat. De anesthesiste werkte volgens de chirurg enke le dagen als vervangster in het ziekenhuis. De zaak is niet voor het medisch tuchtcollege ge bracht omdat de ouders direct de justitie hadden ingeschakeld. WASHINGTON (DPAJ AFP/UPI) De regering Reagan overweegt in de crisis rond de Falkland-ei- landen zijn neutrale posi tie te laten varen en steun te betuigen aan Londen. Een hoge Amerikaanse functionaris bevestigde vannacht dat regering met een dergelijke verklaring komt als de crisis uit mondt in een militair con flict. Met het voorbereiden van de steunbetuiging is begonnen toen de Argentijnse ambassadeur het antwoord op het laatste voorstel van minister Haig gisteravond overhandigde. De steunbetuiging aan Londen zou volgens de hoge functionaris kunnen worden gebruikt om de militaire junta nog meer onder druk te zetten. Minister Haig verklaarde gister avond tegenover de commissie voor buitenlandse betrekkingen van het Huis van Afgevaardig den dat de zaak er "slecht" voor stond en dat oorlog nabij leek, al dus leden van deze commissie In Londen zei een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken gisteren dat als de bemiddelingspoging van Haig ten einde loopt minister Pym van buitenlandse zaken zich op het standpunt zou stellen dat "de Verenigde Staten niet neutraal kunnen blijven tussen een agres sor en een slachtoffer". Groot- Bnttannië verwacht geen militai re steun, maar wel Amerikaanse economische sancties tegen Ar gentinië, aldus de woordvoerder. De regenng-Reagan komt onder toenemende druk van het Ameri kaanse Congres openlijk partij te kiezen voor de NAVO-bondge- noot Zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden zijn resoluties in voorbereiding die hiertoe oproepen. Na het uit breken van de crisis op 2 april zei president Reagan dat de Ver enigde Staten m een moeilijke positie waren gekomen omdat het een conflict tussen twee bondgenoten betrof. In de poli tiek van bestrijding van het com munisme in Centraal Amenka zou Washington de steun van Ar gentinie hard nodig hebben Ook de Amerikaanse pers en pu blieke opinie willen dat de rege ring de kant van Londen kiest in het conflict De president weer stond tot dusver deze druk met de stelling dat neutraliteit een basisvoorwaarde is, wil de be middelingspoging van minister Haig enige kans van slagen heb ben. 28 PAGINA'S LONDEN (GPD) - De Argentijnse junta heeft met onmid dellijke ingang het gebied rond de Falkland-eilanden, Zuid-Georgië en de Sandwich-eilanden tot oorlogszone verklaard. Ieder Brits schip of vliegtuig binnen een straal van 200 zeemijl van deze centra of binnen de Argentijnse territo rial e wateren zal worden beschouwd als vijandelijk. Al dus een vannacht in Buenos Aires verspreid communi qué. Vanmiddag om 13.00 uur Nederlandse tijd werd een soortgelijke, door de Britten afgekondigde zone van kracht. Prinses Juliana, die vandaag haar 73ste ver jaardag viert. Juliana helpt meer dan ooit de zwakke Forse verhoging sociale premies Margarine duurder De prijs van margarine zal maan dag 3 mei met 16 cent per kilo worden verhoogd. Halvarine zal 12 cent per kilo in prijs stijgen. Voor pakjes en kuipjes komt dit neer op een prijsstijing van drie vier cent. Drs. G. Bersch, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Margarinefabrikanten, noemt als belangrijkste oorzaken van deze prijsverhoging de stijging van de wereldprijzen van oliën en vet- Wb ten plus de door de overheid toe- HARLINGEN - Koningin en prins Claus vierden Koninginnedag vandaag in het noorden van het land. Het gestane doorberekenbare kos- begon vanochtend in Harlingen, waar het koninklijke paar door de jeugd feestelijk werd verwelkomd. Vanmid- ten, zoals verpakkingsmateriaal, dag bracht Koningin en Prins een bezoek aan Zuidlaren. WASHINGTON (GPD) - In een gesmeerde televisietoespraak heeft de Amerikaanse president Reagan gisteravond de Demo craten de schuld voor de falende onderhandelingen tussen rege ring en volksvertegenwoordi ging over de begroting gegeven. Ondanks het gapende begro tingsgat beloofde hij voor de toe komst het evenwicht tussen fe derale inkomsten en uitgaven grondwettelijk te verankeren. „De president wil teveel te snel". Regeling vis vangst verlengd DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van meningsverschillen tussen lidstaten van de Europese Ge meenschap, die de totstandko ming van een visserijbeleid voor de EG in de weg staan, heeft mi nister De Koning (landbouw en visserij) besloten de regelingen voor de visvangst tot 1 januari 1983 te verlengen. Het is de tweede keer dit jaar dat de minister de geldigheid van de regelingen verlengt. Aanhoudend koud een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks vier graden. Middagtemperatuur ongeveer tien graden. Matige tot krachtige wes- volgde het bittere antwoord van de democratische begrotingson derhandelaar Richard Boilings, die na de president sprak. Net als de president zat hij achter een imposant bureau, alleen sprak hij niet zo vlotjes. Reagan weet alle economische el lende aan de Democraten. De in flatie, hoge rentes, hoge begro tingstekorten, alles zou hij van de Carter-regering hebben geërfd. „Ik heb uw hulp nodig, laat uw stem horen", zei hij aan het einde van zijn toespraak. De kiezers zouden aan de congresle den moeten schrijven dat ze pre sident Reagan's programma steunen. „In plaats van leider schap te tonen om ons uit de eco nomische problemen te halen, gaf de president een politieke toespraak", aldus democratisch senator Howard Metzenbaum. President Reagan ging zwaar in de aanval, omdat de Democraten het niet met hem eens konden worden over de federale begro ting, die komend jaar een gat van bijna vijfhonderd miljard gulden zal hebben. De begrotingsonder handelingen tussen Republikei nen en Democraten zijn eergiste ren afgebroken, toen president Reagan en de democratische voorzitter van het Huis van Af gevaardigden het niet eens kon den worden. Er heerst grote verwarring binnen het Amerikaanse Congres. Ver scheidene voorstellen om de be grotingseindjes wat dichter bij elkaar te brengen, doen nu de ronde. De republikeinse volks vertegenwoordigers willen een soort politieke wisseltruc toepas sen, waarbij de belastingen tege lijk verlaagd en verhoogd wor den. De Democraten schaffen het liefst de belastingverlagin gen af, maar schuwen teveel ver antwoordelijkheid in dit verkie zingsjaar. Plotselinge gladheid ARNHEM (ANP) - Plotseling optredende gladheid ten ge volge van bevriezing heeft vanochtend op de autosnel weg tussen het verkeersplein Velperbroek en Zevenaar ze ven ongelukken veroorzaakt. Daarbij ontstond alleen blik schade. Het grote aantal ongevallen was voor de politie aanlei ding om de weg van kwart over zes tot half acht voor alle verkeer af te sluiten. Vooral de brug over de IJssel bij Westervoort was spekglad. Strooien hielp aanvankelijk ook niet, omdat weggedeel ten na het passeren van de strooiwagens onmiddellijk weer opvroren. MUZIEK-CAFÉ SCARAB EE Pieterskerkchoorsteeg 24 Leiden 30 april tot 3 uur Nico Bill dansavond Muziek uit 50-60 Oranjebitter Toegang Gratis 5 mei trio Vandaag Toegang Gratis Deze Argentijnse tegenmaatregel kwam nadat de junta Washing ton te verstaan had gegeven dat het jongste Amerikaanse com promis-voorstel „op fundamen tele aspecten onbevredigend" was en „opheldering" behoeft. Bedoeld wordt dat Buenos Aires vasthoudt aan Argentijnse soe vereiniteit over de Falkland-ei landen. Voor het Lagerhuis verklaarde de Britse premier Thatcher gister middag dat onderhandelin gen over de toekomst van de Falkland-eilanden, ondanks de dreiging van een gewapend con flict, mogelijk blijven. In Was hington liet Witte-Huiswoord- voerder Speakes zich gister avond zeer pessimistisch uit over een vreedzame oplossing van de crisis nu er geen enkele bewe ging zit in de onderhandelingen. De Argentijnse waarnemend mi nister van buitenlandse zaken, Alfredo Saint Jean, liet zich gis teren in Buenos Aires daarente gen nog optimistisch uit over een vreedzame oplossing in de Falk- landcrisis. „Wij zijn niet op een dood punt aangeland, want als Groot-Bnttannië blijk geeft van een beetje goede wil, dan kan het probleem van de Falklandeilan- den op een vreedzame manier worden opgelost", aldus de be windsman, die niet wilde zeggen wat het jongste Amerikaanse compromisvoorstel inhoudt. Volgens Amerikaanse waarnemers zou het gaan om terugtrekking van alle Argentijnse troepen van de eilanden en herstel van het Brits bestuur met daarin „enkele Argentijnse elementen". In de daarna te beginnen onderhande lingen zouden echter de wensen van de Falklanders absolute voorrang hebben. De Britse mi- Politie jaagt op tapijtdieven LEIDEN De Leidse politie en al le korpsen uit de omgeving heb ben gisteravond jacht gemaakt op drie Hagenaars, die bij Vroom en Dreesmann Perzische tapijten hadden gestolen Het drietal, va rierend in leeftijd van 24 tot 26 jaar, werd ter hoogte van Leid- schendam aangehouden. Éen van de politieagenten loste hierbij een schot op de benen van ëén van de Hagenaars, om dat hy meende dat deze een re volver wilde trekken. De agent miste. nister van buitenlandse zaken Francis Pym zou ermee akkoord zijn gegaan. Zijn collega van de fensie, John Nott, zei dat de di plomatie „op volle toeren" draai de. Een woordvoerder van de Argen tijnse marine in Rio Gallegos heeft donderdagmiddag ver klaard dat enkele Russische oor logsschepen hun posities heb ben ingenomen in de Argentijn se vloot rond de Flaklandeilan- den. De zegsman weigerde de tails. Nieuwe president voor El Salvador Aannemers: beleid Van Dam rampzalig Geen overuren in avondonderwijs ROTTERDAM (ANP)- De gemeente Rotterdam heeft 227 leraren aan avondopleidingen binnen deze stad per 1 augustus ontslag aangezegd Zij mogen dan niet meer de overuren maken die zij naast hun volledige betrekking hebben Het ministerie van onderwijs verplicht gemeenten in hele land hiertoe Voor hen in de plaats moeten de gemeenten zo veel mogelijk werkloze leraren aan een baan helpen. De gemeente Rotter dam heeft alle 227 leraren een bnef gestuurd. Al onder de vorige minister Pais (WD) is besloten om het draaien van overuren binnen de perken te houden. Minister Pais vond het hebben van overuren een misstand tegenover de grote werkloosheid onder le raren. Voorlopig werden maximaal vier overuren door de vingers ge zien Deze beslissing werd op aanraden van de ambtenarencentrales in overleg met de minister genomen om de avondopleidingen niet te snel te confronteren met nieuwe onervaren leerkrachten. De gemeente Rotterdam en de vakbonden zijn het overigens eens met de plannen van het ministerie om de overuren in het onderwijs af te bou wen. Problemen hebben ze met de procedure die het ministerie voor stelt. De vakbonden hebben echter tevergeefs geprobeerd minister Van Kemenade te bewegen om de maatregel een jaar uit te stellen In dat jaar kunnen de avondscholen, waar bijna driekwart van de uren "overuren zijn, maatregelen nemen om de schadelijke effecten op het onderwijs zoveel mogelijk te beperken. Het probleem speelt overigens niet alleen in Rotterdam, maar ook in veel andere gemeenten nANKfUJGTUl*™**7 fj MET UrrG€9KEID€ iosit Spatlappen Verstralers o,u« Radiocassette or u» Sunroof Zonnedak o' tl» Gasinstallatie Q0g« van 1 t/m 31 mei 1982 SS AUTO-HOME DEN HAAG (ANP) - Het beper ken van belastingaftrek van hy potheekrente - zoals de regering van plan is zal een domper zijn op de vraag naar hypotheken en op herstel van werk en werkgele genheid in de bouw. Dr W Duisenberg. president van de Nederlandsche Bank. heeft dit gisteren gezegd op de jaarver gadering van het NVOB, een ver bond van 5000 kleinere en mid delgrote aannemingsbedrijven. Duisenberg zei het zeer te betreu ren dat het voornemen van mi nister Van der Stee (financiën) om de aftrekbaarheid van hypo theekrente voor panden boven 430 000 gulden af te schaffen, dreigt te worden uitgevoerd. "Men kan over de rechtvaardig heidsgronden voor de aftrek baarheid van de hypotheekrente verschillend denken. Iedere maatregel dient echter tevens te worden gewogen op zijn doelma tigheid", aldus dr. Duisenberg Overigens voegde Duisenberg hier nog aan toe. dat de opbrengsten voor de staat volgens hem zeer gering zullen zijn de negatieve effecten op de bouw zullen daar ver boven uitgaan". Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsel) Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1