c Juliana helpt meer dan ooit de zwakke AcWergr°nd Remonstranten oneens met CIO Eindelijk eigen tijd indelen VRIJDAG 30 APRIL 1982 Varia Er werd gebeld. Ik ging open doen. aan de deur stond een Japans meisje met een tijdschrift in haar hand. O jé. dacht ik. Ze maakte een klein Japans buiginkje en haalde een identiteitskaart in een doorzichtig plastic huisje te voorschijn. Haar foto stond er op, haar Japanse naam, de plaats waar zij vandaan kwam (Gun- ma), en de organisatie waarvoor zij langs de deuren ging: De Ver enigingskerk. In schattig gebroken Engels met een Japans accent vroeg zij mij het 40 pagina's tellende tijd schrift „Doorbraak" te kopen. Een periodiek tijdschrift, dat acht keer per jaar verschijnt en aan zijn 5e jaargang toe is. Hoe weet je dat allemaal, je hebt het toch zeker niet gekocht!, zult u vragen. Ik heb het dus wèl ge kocht. Ik ben een sterke persoon lijkheid, behalve als er Japanse meisjes aan mijn deur staan die gebroken Engels spreken en mij een tijdschrift proberen aan te smeren dat iets zweverigs-gods- dienstig heeft waar ik, ook na le zing, absoluut geen vat op kan krijgen, zodat ik mij na aankoop altijd beetgenomen voel. Wat moet ik met zo'n tijdschriftIk krijg Vrij Nederland, De Tijd, de Haagse Post en Intermagazine al niet eens uit voordat de volgende nummers alweer in de bus vallen, dus wat moet ik in godsnaam met een tijdschrift waarin hoofd redacteur drs. Wim Koetsier over „Herbezinning op het gemeen schappelijk erfgoed" schrijft? Al lemaal weggegooid geld! Leest u even over mijn schouder de In houdsopgave mee: Op weg naar ving. Eenheid in de wereld en een om dit te verwezenlijken. De Beginselen Eros en Agape. Poster (moedereend met vier kleu tereendjes in blauw gerimpeld water met daarop afgedrukt van Tagore: „Luister, mijn hart, naar de fluisteringen der wereld, waarmede zij u haar liefde ver klaart".). Levensaanvaarding. Huwelijksleven met een zuiver hart. Werkelijkheid uit de tweede hand Chirurgen zonder mes. Geestgene zers op de Filippijnen.(enzo voorts). De Verenigingskerk is een bewe ging van mensen van alle rassen en religieuze achtergronden en is actief in meer dan 120 landen over de gehele wereld, lees ik in Doorbraak. Zou er nu op ditzelf de moment een Nederlands meis je dat gebroken Engels spreekt aankloppen bij een-huis in Gun- ma in de hoop daar de Japanse versie van „Doorbraak" te kun nen slijten, vroeg ik mij af? Sara bijvoorbeeld, mijn eigen dochter, over dertien jaar vdn deur naar deur lopend in Gunma, nadat zij zich, in een onbewaakt ogenblik, tot de Verenigingskerk heeft ge richt, omdat haar vader en moe der nooit eens de moeite hadden genomen haar de beginselen Eros. en Agapa duidelijk te maken, terwijl Young Oon Kim daar maar al te graag toe bereid bleek? Een aflaat voor nog geen vier gul den! Dat was toch eigenlijk geen geld, overwoog ik. Een literpak Toptientje kost bijna net zoveel! De Haagse Post is weliswaar goedkoper, en daar staat zeker zoveel in, maar als ze van de Haagse Post honderden jongens en meisjes van alle rassen en reli gieuze achtergronden op pad moesten sturen om het blad te kunnen verkopen, zou het ook een stuk duurder zijn, of dunner. En wie weet (God weet?) staat er toe vallig één artikel in. dat ik op de een of andere manier kan gebrui ken voor mijn Trijfel, dan kan ik de verwervingskosten van het blad nog declareren ook! „Met blote handen grijpen ze, naar het schijnt, diep in het lichaam van hun patiënten. Bloed vloeit in stromen, terwijl allerlei curieuze zaken - van tumoren tot palmbla deren en kleine munten - tevoor schijn gehaald worden. En nau welijks heeft de heler zijn handen uit de wond gehaald, of ze is in de meeste gevallen ook al weer geslo ten. zonder een spoor na te laten. Geen litteken, geen 'bewijs' blijft er achter. En het meest verba zingwekkende is wel: bijna altijd wordt de ingreep als pijnloos er- „Geefl u er dan maar één", zei ik. „Zelf heb ik de wens voortaan nog ergens zinvol mee bezig te kunnen zijn. ergens te mogen helpen op gebieden die mij bijzonder interesseren". Dit zei koningin Juliana op de avond voor haar abdicatie. Na twee jaar „prinses" Juliana is het voor iedereen dui delijk dat die bijzondere interessen vooral liggen in de problematiek van de gehandicapte en misdeelde mens. Als Juliana de afgelopen twee jaar in de publiciteit ver scheen, dan hield dit vrijwel altijd verband met activitei ten rond de zwakkeren in onze samenleving. Op 30 april 1980 veranderde er voor Juliana meer dan de wijziging van haar aanspreektitel, van majesteit in koninklijke hoogheid. Een bestaan dat van minuut tot minuut geregeld was door een overvolle agenda, veranderde in een leven waarin zij Jiaar»üjdL „meer zelf' kon indelen. Meer tijd voor eigen interessen, meer tijd voor de kleinkinderen en meer tijd om samen met prins Bernhard op reis te gaan. Meer tijd ook om dingen te doen zon der daarbij gehinderd te worden door die „vervelende"' fotogra fen. Rust De eerste drie maanden na de troonwisseling nam prinses Juliana rust. Op 4 mei 1980 verscheen zij nog wel voor de dodenherden king op de Dam, maar het zou tot 30 augustus van dat jaar duren voordat zij weer in de openbaarheid trad. Ditmaal ter gelegen heid van de herdenking van de slachtoffers die gevallen waren in de Japanse vrouwenkampen tijdens de Tweede Wereldoor log. Op 12 september van dat jaar wordt voor het eerst duidelijk dat het Juliana ernst is met haar opmerking actief te blijven of te worden op terreinen die haar interesseren. Zij aanvaardt dan het ere-voorzitterschap van de Stichting Nederlands Kinderhulp plan. Normaal stelt Jjpt ere-voorzitterschap weinig voor. Als ko ningin had Juliana een aantal van die erebaantjes die vooral bedoeld waren om de desbetreffende club hoger aanzien te ge ven. Bij dc aanvaarding van dit ere-voorzitterschap stelt de prin ses echter een aantal harde eisen: zij wil zelf actief aan de be stuursvergaderingen deelnemen en ook meedraaien in een aan tal Prinses Juliana heeft nu meer tijd voor eigen interessen, meer tijd voorde kleinkinderen e samen met prins Bernhard op reis te gaan. De Stichting Nederlands Kin derhulpplan werd in 1966 op initiatief van Juliana opge richt. In de Stichting werken de Nederlandse ontwikke lingsorganisaties Novib en de VN-kinderorganisaties Unes co en Unicef samen. Het doel is om in ontwikkelingslan den zelf voorzieningen voor kinderen te treffen. Tijdens haar regeren bleef de deelna me van Juliana in deze Stich ting beperkt tot een financië le: in 1973 deed zij een schen king uit het geld dat ter gele genheid van haar zilveren re geringsjubileum bijeenge bracht was, in 1979 gaf zij acht ton van het voor haar ze ventigste verjaardag bijeen gebrachte bedrag. Nicaragua Dat prinses Juliana de Novib een warm hart toedraagt blijkt ook uit de gift aan de organisatie in november 1980. De Novib besteedt het geld van Juliana en Bernhard voor de wederopbouw van het Zuidamerikaanse land Nicaragua, dat inmiddels ruim een jaar bevrijd is van de Somoza-dictatuur: een dergelijke gift zou tijdens het koningschap van Juliana vol strekt onmogelijk zijn ge weest vanwege de mogelijke politieke consequenties. Eind 1980 vraagt koningin Bea trix haar moeder voor een functie die deze ervaart als een „cadeau, een reusachtig groot cadeau". Het betreft het ere-voorzitterschap van de Nationale Commissie van het Internationaal Jaar van Gehandicapten. Juliana heeft zich, ook tijdens haar koningschap, altijd al zeer betrokken gevoeld bij de „underdog", de mens die door een handicap, ongeluk kige omstandigheden, een te kort aan talenten niet of niet voldoende slaagt. Niet alleen de handicap van haar dochter Christina is de oorzaak van deze belangstelling. Volgens ingewijden heeft prin ses Juliana zichzelf altijd ook een beetje een „schlemiel" gevoeld door haar enorme verlegenheid in het gezel schap van vreemden, een ver legenheid die zij ervoer als een enorme handicap. Zelf zegt zij van deze functie in een interview met het week blad Margriet: „Dit is een taak waar je iets van kunt ma ken. Betrokken zijn bij een van de grote sociale proble men van deze tijd is een taak die me ligt. Mijn belangstel ling gaat er naar uit. Als ik een vrije beroepskeuze had gehad, zou ik sociaal-maat schappelijk werk hebben ge kozen". Gelijkwaardig Juliana zet zich helemaal voor deze functie in. Er gaat bijna geen week voorbij of ze doet iets met of voor gehandicap ten. Ze nodigt zestig leerlin- gen van „Het Juffersoord", een dagverblijf voor geeste lijk gehandicapten uit Wijk aan Zee. uit op de koffie op Soestdijk. Een week daarna worden de deelnemers aan een autorally voor gehandi capten op het paleis ontvan gen. Ze bezoekt instellingen, tehuizen, themadagen, lezin gen, dagverblijven, etcetera. Tussendoor, onopgemerkt door de publiciteitsmedia, vergadert ze mee in commis sies en werkgroepen. De leu ze voor het Jaar van de Ge handicapten „volledig mee doen in gelijkwaardigheid" onderschrijft de prinses vol ledig. In Margriet laat ze doorscheme ren dat ze nu in haar eigen da gelijks leven ook niet ont komt aan |de betutteling waarmee zoveel gehandicap ten worden geconfronteerd „Zet ze niet apart, houd je medelijden voor jezelf, betut tel ze niet, maar respecteer ze, dring je hulp niet op. Dat is moeilijk; ik merk het zelf bij het ouder worden. Of ze willen je tevéél helpen, of ze laten je zitten zodat je om hulp moet vragen". Het jaar 1981 is voor Juliana niet alleen het jaar van de ge handicapte. Ze gaat met prins Bernhard ook een aantal weken naar de Galapagos-ei- landen. Daarmee, en met de komende reis die de prinses en prins aan Indonesië zullen brengen, gaan de liefste wen sen van Juliana in vervulling Volgens ingewijden vindt zij het geweldig om samen met de prins ergens naar toe te gaan. als vrouw van de prins. Bernhard blijft voor haar de man die haar gelukkig heeft gemaakt, de vader van haar kinderen. Pers Op de reis naar de Galapagos blykt ook voor buitenstaan ders dat er een enorme druk van haar is afgevallen: voor het eerst sputtert de prinses niet tegen de aanwezigheid van een fotograaf Tijdens haar koningschap was ze be paald lastig voor de media. Zij wilde al haar aandacht ge ven aan de mensen bij wie zij op bezoek was en kon zich Door Rian van Kuppenveld niet concentreren als er om haar heen geflitst werd en zij het geklik van camera's hoor de. Tijdens ..officiële" bezoe ken aan gehandicapten etc is zy nog steeds niet erg gechar meerd van de aanwezigheid van pers. die dan ook (als de media al aanwezig mogen zijn), op haar verzoek pijlsnel dienen te verdwijnen. Op de Galapagos mocht er echter een fotograaf mee. hetzelfde was het geval toen zy haar eerste verjaardag als prinses in New York bij haar dochter Christina vierde. In september 1981 wordt Julia na voor twee weken in het Academisch Ziekenhuis van Utrecht opgenomen Aan vankelyk heette het dat „voor op zichzelf niet veront rustende klachten" een ver blyf van enkele dagen nodig was. De prinses zal het nog maan den rustig aan moeten doen Weliswaar verschijnt ze op 10 oktober, ondersteund door koningin Beatrix, by de vie ring van het 450-jang bestaan van de Raad van State, maar haar programma wordt dras- tiscgh teruggeschroefd De representatieve taken die zy van koningin Beatrix over neemt. omdat deze er geen tyd voor kan vinden, worden nu door prinses Margriet overgenomen. Als prinses Juliana er op 21 november toch op staat het gebouw Ef- fatha voor dove en gehoorge stoorde jongeren in Zoeter- meer te openen, vergezelt tot ieders verrassing koningin Beatrix haar. Deze neemt een gedeelte van het programma van die dag over. Indonesië Op 9 december 1981 wordt het Jaar van de Gehandicapten afgesloten. Prinses Juliana blijft echter op dit terrein ac tief Zo heeft zy nog steeds zittmg in de commissie die werkt aan de inrichting van het op 17 december 1981 in Utrecht geopende Informa tie- en documentatiecentrum ten behoeve van het kind met een handicap en zyn ouders. Dit gebeurt buiten het zicht van de publiciteit En zonder dat ze hoeft te letten op de tijd. want dat heeft Juliana nooit goed gekund: zich hou den aan een tydsspanne Ie dereen die haar erop attent maakte dat zy inmiddels el ders werd verwacht kon „de pot op", al was het haar eigen Daarom ook is voor het bezoek dat het pnnselyk paar bin nenkort aan Indonesië brengt geen vastomlynd pro gramma vastgesteld. Dan kan de pnnses „haar eigen" tyd indelen. En misschien gaat dan de wens in vervul ling die zy op het immense tempelcomplex Boeroeboe- doer deed. terwyl zy haar hand in een van dc heilige stupa's (opengewerkte klok- vomruge beeldhouwwerken) stak: „Ik hoop dat de pers me niet zo zal hinderen" Geen uitgaansverbod. Het mi nisterie van binnenlandse zaken in Warschau heeft op verzoek van de rooms-katholieke kerk gedurende de maand mei het uit gaansverbod in Czestochowa op geheven. In deze plaats bevindt zich de ikoon van de zwarte ma donna die vooral in de maand mei, die is opgedragen aan Ma ria. het doel is van talrijke bede vaartgangers uit Polen. Het officiële Poolse persbureau PAP meldde dat de autoriteiten rekening hadden gehouden met de grote belangstelling onder de Poolse bevolking voor een be zoek aan deze bedevaartplaats. Augustinessen - Vandaag ge denken de zusters Augustines sen van Windesheim dat hun ge meenschap - de priorij Soeter- beeck in Ravenstein-Deursen 250 jaar bestaat. Op die dag in 1732 kwamen de Nuenen ver jaagde zusters in het gastvrije Land van Ravestein aan. "Soeterbeeck" werd al in 1448 ge sticht als een leefgemeenschap van vrouwen die wilden leven naar het voorbeeld van de eersd- te christenen. Zij vonden hun in spiratie in de religieuze vernieu wingsbeweging van de Moderne Devotie. Onder de regel van Au- gustmus ontwikkelden zij zich tot reguliere kannikessen van Windesheim. Morgen zal bisschop Bluyssen van Den Bosch voorgaan in een voor genodigden bestemde eucharis tieviering, die zal worden opge luisterd door een speciale jubi- leummis. Beroepingsberichten NE DERLANDSE HERVORMDE KERK. Beroepen te Grave en Ravenstijn (hervormde-gerefor- meerde federatie), toezegging: J. Franken, kandidaat te Vries; be roepen te Lunteren: C. Oorschot te Stellendam. Aangenomen naar Winterswijk: A. N Doornheim te Amsterdam- Watergraafsmeer GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wildervank drs. J. A. van Rootselaar te Numans- dorp; beroepen te Winterswijk: drs. P. J. Schotanus te Nottuln (West-Duitsland). Bedankt voor Heemstede: A. C. Moerman te Middelburg. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Vollenhove-Kadoelen (tweede predikantsplaats): H. W. van Eg- mond te Haulerwyk; beroepen te Garrelsweer in combinatie met Ten Post: A. de Ruiter, kandi daat te Aduard. beroepen te Lei den: M. te Velde te Neede GEREFORMEERDE GEMEEN- Youth for Christ - De Stichting Youth for Christ Nederland orga niseert morgenavond de nationa le finale van het liedjesfestival in Orpheus in Apeldoorn. In totaal zijn acht liedjes geselecteerd die voorzien van arrangementen van Ferry Wienneke van de NCRV ten gehore worden gebracht. Gast is de bekende Engelse zan ger Paul Field. Oorlog en vrede - De Amerikaan se minister van buitenlandse za ken Haig en zijn collega van de fensie Weinberger zullen op 13 mei worden gehoord door een commissie van de Amerikaanse bisschoppen die een herderlijk schrijven over oorlog en vrede voorbereidt. Het gesprek is onderdeel van een breed overleg voordat de geza menlijke bisschoppen de defini tieve tekst opstellen. De commis sie hoorde al eerder tientallen ex perts op het gebied van defensie en ontwapening. Emigratie - De paus heeft zich scherp gekeerd tegen het Poolse regeringsbeleid om burgers, die het niet eens zijn met de rege- ringspolitiek tot emigratie te be wegen of uit te wijzen. Johannes Paulus II beklemtoonde in zijn wekelijks gebed tot de zwarte madonna van Czenstowocha. dat ieder mens recht heeft op zijn va derland en dat niemand tot emi gratie veroordeeld mag worden. "In Polen kan niet te weinig plaats voor Polen zijn" aldus de paus. Geef ze hoop - Op 16 mei wordt in de hervormde kerken gecol lecteerd voor Jeugdwelzijn en kinderbescherming Dit is een fonds van de Generale Diakonale Raad, waaruit allerlei soorten werk worden gesteund, gericht op jongeren. Het kan daarbij gaan om hulpverlening bij moei lykheden als om het voorkomen van problemen. Ter gelegenheid daarvan is ook een speciale folder vervaardigd on der de titel "Geef ze hoop" ADVERTENTIE sa» GtOiWI Bl TAALC MtQlTS EWPfGiOENI BfTA Gegarandeerd tot I 100,- per cheque /onder ko crkri|gRur by alle hinken en spaarhanken van Ne UTRECHT (ANP) - De Remon- strante Broederschap heeft zich nadrukkelijk gedistantieerd van de brief van het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO) aan staatssecretaris d'Ancona van sociale zaken over het voor ontwerp van wet gelijke behan deling. Men heeft aangekondigd zelf nog met een oordeel over het voorontwerp te zullen komen. Het CIO wordt te verstaan gegeven dat het haar bekend moet zyn dat binnen de kerken, namens wie de brief geschreven is, ver schillend wordt gedacht over de ethische waardering van intieme relaties tussen personen, al dan niet van het zelfde geslacht. Wy hebben echter ernstige beden kingen dat het CIO de indruk wekt zich met één standpunt te identificeren De commissie mist in de brief van het CIO de erkenning dat in het rechtsbestel andere samenle vingsvormen dan het huwelijk in toenemende mate juridische er kenning genieten, terwyl de bnef juist als een juridisch stand punt over het voorontwerp is ge publiceerd Bezwaar wordt gemaakt tegen de manier waarop het CIO in de bnef relaties legt tussen geloof sovertuiging. zedelyke waarde ring van samenlevingsvormen anders dan het monogame huwe lijk, en het optreden naar buiten v.in i ri I)c commissie verklaart nadrukkelijk dat uit het godsdienstig belijden voor haar niet rechtstreeks voort vloeit dat dc zedelyke waarde nng van het huwelyk zich onder scheidt van die andere samenle vingsvormen. 4et CIO is naar dc mening van dc commissie lichtvaardig voorbij gegaan aan dc gevoelens, over wegingen en lotgevallen van zeer vele homo- en hcterofiele mede mensen. zowel binnen als buiten de kerk De remonstranten be treuren het tenslotte dat de bnef is verstuurd zonder dat de be trokken kerkbesturen hierover zyn geconsulteerd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19