Ziektewetplan uitgesteld? D-TOURS C J Van Agt: regeren met WD en D'66 eenvoudiger Verhogen eigen bijdrage moet ontslag voorkomen Topberaad PvdA moet "breuk" zien te lijmen Zwendel met autoverzekeringen =r- 599; CDA wil nieuw pakket maatregelen Spanje mag in NAVO 256 banen weg bij ministerie DONDERDAG 29 APRIL 1982 Binnenland WASHINGTON - Een wat zure premier Van Agt heeft in de mar ge van een optreden voor de Amerikaanse Kamer van Koop handel gezegd dat een coalitie van CDA, WD en D'66 in som mige opzichten minder moei zaam zou functioneren dan de huidige. De vraag hoe hij dan denkt over de uitspraak van WD's nieuwe fractieleider Na pels, dat hij een coalitie van PvdA, D'66 en WD prefereert, ging Van Agt zorgvuldig uit de weg. „Maar", zei Van Agt ook, „het is mijn taak de huidige coalitie haar werk zo goed en zo lang mo gelijk te laten doen en men moet de maatschappelijke spanningen niet onderschatten die zouden ontstaan als in deze tijden van bezuinigen en nog eens bezuini gen de socialistische partij deze coalitie zou verlaten". „Daartoe genoopt", voegde hij er aan toe. Door wie dan? „Misschien door eigen aandrift", antwoordde de premier. Deze visie van de premier heeft in Nederland enige politieke op winding veroorzaakt," met name bij de PvdA en bij monde van fractieleider Wim Meijer. Zo con cludeerde Meijer in het NRC- Handelsblad dat Van Agt's op merkingen „niet bijdragen aan de eensgezindheid en be sluitvaardigheid van het kabi net". Brinkhorst (D'66) zei dat Van Agt in het buitenland de sta biliteit van het kabinet anders in schat dan in Nederland. Alleen de nieuwe WD-leider Nij- pels wist de geruchten op hun waarde te schatten: "Als dit waar is, stap ik meteen op het vlieg tuig om af te reizen voor overleg met de minister-president. Over Meijers woede zei Van Agt zuinigjes: „Als ik fractieleider was, zou ik mijn reacties behoed zamer inkleden". Volgens Van Agt was de Nederlandse opwin ding disproportioneel en hij had niet de indruk dat men hem bij afwezigheid snel beentje wilden lichten. „Wij leven", zei Van Agt, „niet zonder gespeelde droefe nis, in een stilaan rellerig gewor den land". Van Agt heeft zich tijdens zijn be zoek alle moeite gegeven de Amerikanen ervan te overtuigen dat niet alle Nederlanders met keien in de hand gereed staan om ruiten van Amerikaanse di plomatieke vestigingen in te gooien. Overigens was het de premier ont gaan dat de Amerikaanse Kamer van Koophandel, die in de voor gaande dagen was toegesproken door Reagan en Haig, de Neder landse vlag naast het spreekge stoelte ondersteboven had opge hangen. Het ondersteboven hij sen van een nationale vlag geldt als een internationaal noodsein op zee. w k DEN HAAG (GPD) - Minister Den Uyl (sociale zaken) en de regeringspartijen PvdA en D'66 wijzen het voorstel van het CDA om voor dit jaar geen bezuinigingen in te voeren op de ziektewet niet bij voorbaat af. Nachtelijk overleg tussen de minister en de leiders van de drie frac ties heeft echter nog niet tot overeenstemming over uit- of afstel van de operatie geleid. Staatssecretaris De Boer (CRM) en mevrouw Comelissen, voorzitter van de vaste kamercommissie vooi tijdens de behandeling van de voorgestelde bezuinigingen in de gezinsverzorging. Bezuinigingen in gezinszorg: DEN HAAG (GPD/ANP) - Staats- secretaris De Boer (CRM) denkt f, op de gezinszorg 45 miljoen gul den extra te kunnen bezuinigen zonder dat er ontslagen hoeven ■2 te vallen. Hij wil dit bereiken door de eigen bijdragen van de klanten te verhogen en de instel lingen te verplichten een goed kopere vorm van hulpverlening, de zogenaamde alpha-hulp, in te voeren. k. Hiermee komt de staatssecretaris tegemoet aan de bezwaren van de Tweede Kamer tegen zijn eer- dere bezuinigingsvoorstel. 5 Woordvoerders van vrijwel alle fracties noemden dat voorstel gisteren in een gesprek' met De ft Boer onaanvaardbaar. Het zou leiden tot verlies van duizenden arbeidsplaatsen in de gezinsver- n zorging. Of de Kamer wel kan instemmen met De Boers nieuwe voorstel- len, is nog niet duidelijk. Het t# WEERRAPPORTEN Amsterdam zwaar bew. De Bilt geheel bew. Deelen geheel bew. Eelde geheel bew. Eindhoven zwaar bew. Den Helder zwaar bew. 7 Rotterdam zwaar bew. Twente geheel bew. Vlissingen zwaar bew. Zd.-Limburg geheel bew. overleg met de bewindsman zal binnenkort worden voortgezet. Bestuurders van de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging wezen de nieuwe plannen met een al van de hand. Een verho ging van de eigen bijdragen drijft mensen naar de bijstand, luidde het commentaar. De alpha-hulp is een omstreden zaak in de wereld van de gezins verzorging. In dat systeem zijn de helpsters niet in dienst van een instelling, maar worden ze Aberdeen Athene I» Barcelona Bordeaux Brussel 2 Frankfort i Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen regenbui waar bew. 14 mist 18 onbew. 13 onbew. 20 zwaar bew. 14 licht bew. 17 sneeuw 10 regen 10 onbew. half bew. Luxemburg geheel bew. 10 Madrid onbew. 22 Malaga onbew. 21 Mallorca onbew. 18 geheel bew. 9 Oslo Parijs Split Stockholm Wenen - Casa Blanca Istanbul Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis licht bew. licht bew. onbew. half bew. half bew. regen 16 9 licht bew. half bew. Vietnamese vluchtelingen organiseren „treurdag" ZWOLLE (ANP) - De Vietna mese vluchtelingen in Neder land gaan jaarlijks herden ken dat op 30 april 1975 de re gering van Zuid-Vietnam plaats moest maken voor een, volgens hen, "dictatoriaal en onmenselijk regime van com munistische signatuur". Dit heeft een comité van Vietna- mezen gisteren tijdens een persconferentie in Zwolle be kendgemaakt. Vanavond houden de Vietna- mesen een stille tocht in Amersfoort. Tijdens een bij eenkomst hierna in het con grescentrum De Flint vertelt een Vietnamees, die sinds kort in Nederland verblijft, over de huidige situatie in Vietnam. Morgen, 30 april, houden de Vietnamezen in De Flint een zogeheten 'treurdag', met on der meer een bezinnings- plechtigheid ter nagedachte nis aan koning Hung Vuong en zijn familie, die vierdui zend jaar geleden het Vietna mese rijk stichtten. De "treurdag" wordt afgesloten met het voorlezen van een protestbrief aan koningin Beatrix en de Nederlandse regering. In deze brief wordt gewezen op de onderdruk king van het Vietnamese volk door het communisti sche schrikbewind, de slech te behandeling van politieke gevangenen en de tewerk stelling van 500.000 Vietna mese 'slaven' in Siberië. rechtstreeks betaald door dege ne die de hulp nodig heeft. De instelling voor gezinszorg be middelt alleen. Dat levert een aanzienlijke kostenbesparing op. Veel instellingen hebben grote be zwaren tegen de invoering van Alpha-hulp. Enerzijds omdat de kwaliteit van de hulp in het ge ding kan komen, anderzijds om dat de helpster een aanzienlijk slechtere rechtspositie heeft. Tot op heden kon CRM ook niet tot invoering van deze goedkope hulp dwingen, omdat de Kamer dat niet wilde. Nu staatssecretaris De Boer echter drastisch het mes dreigde te zet ten in de gezinsverzorging, heeft de Tweede Kamer zijn standpunt zo bleek gisteren. Alle grote frac ties verwierpen de „botte bijl" van De Boer en wezen op een verdere stimulering van de al pha-hulp als betere besparings mogelijkheid. De volledige vrij willigheid zou dan overboord moeten worden gezet. De ABVA/KABO gaat in juni in Amsterdam een grote manifesta tie houden voor werknemers in de gezondheidszorg, bejaarden zorg, maatschappelijke dienst verlening en het welzijnswerk. Aanleiding is de aantasting van de werkgelegenheid voor deze trendvolgers. Bij de voortzetting van het kamer debat vanmorgen heeft minister Den Uyl de ziektewet-voorstel len van het kabinet gewoon ver dedigd. Hij sprak echter niet het onaanvaardbaar uit over de sug gestie die CDA-woordvoerder Hermsen gisteren deed, de be zuiniging dit jaar te vervangen door een premie-verhoging. Hij vroeg het CDA wel om meer dui delijkheid en signaleerde drei gende „gaten" in de sociale fond- In plaats van de voorgenomen be zuinigingen wil het CDA de ziek tewet-premie voor werknemers op 1 juli met 1 procent verhogen. Daarnaast zou dan de bij de voor jaarsnota voorgestelde premie verschuiving van 1 procent van werkgevers naar werknemers moeten vervallen. Dat zou bete kenen dat de lasten voor werkne mers niet verder worden ver zwaard, dan toch al in de bedoe ling lag. PvdA-woordvoerder mevrouw Ter Veld wees gisteravond het plan van het CDA niet zonder meer af. Haar D'66-collega mevrouw Groenman wilde nog geen dui delijke uitspraak doen, omdat zij het voorstel van het CDA eerst nader wilde beoordelen. De Tweede Kamer zette gister avond de behandeling van het wetsvoorstel voort, met de bij drage van het CDA. Dinsdag hadden D'66 en WD het voor stel in de huidige vorm al afge wezen. Alleen de PvdA stelde zich achter minister Den Uyl (so ciale zaken) en zijn staatssecreta ris Dales. CDA-woordvoerder Hermsen stel de zich gisteravond, zoals ver wacht werd, uiterst kritisch op tegenover het voorstel van de be windslieden. Hij liet weten dat het CDA het plan, zoals het nu op tafel ligt, zal afwijzen. Volgens het CDA is het onwaarschijnlijk dat op de wijze van Den Uyl de geschatte opbrengst van f700 miljoen gehaald kan worden, omdat er geen kortingen zullen plaatsvinden op het netto-ziekte- geld. Voorts gelooft de fractie dat er ook geen sprake zal zijn van de ge schatte vermindering van het ziekteverzuim. Dat komt omdat bij cao-onderhandelingen de meeste werkgevers al hebben toegezegd het loon bij ziekte vol ledig door te betalen. Alleen de derde maatregel, verho ging van de premie per 1 juli met 0,2 procent levert volgens het CDA de gewenste besparing op. Maar dit deel van het wetsvoor stel kan even goed worden on dergebracht in het pakket maat regelen van de voorjaarsnota. De afwijzende reactie wordt verder beargumenteerd met een verwij zing naar de dreigende lastenver zwaring voor het bedrijfsleven. Bedrijven zullen in het vervolg niet slechts de eerste twee ziekte dagen zelf moeten betalen, maar de eerste vijf, hetgeen vooral voor de grootste bedrijven, die niet zijn aangesloten bij een zie kenkas (de zgn. eigen-risicodra- gers) een forse lastenverzwaring inhoudt. Tweede Kamer: DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer is gisteren definitief akkoord gegaan met de toe treding van Spanje tot de NAVO. Nederland is na Grie kenland het laatste land dat het verdrag nog moest ratifi ceren. De standpunten die door de verschillende partij en werden ingenomen vorm den een nauwkeurige afspie geling van het debat dat vorig jaar december aan hetzelfde onderwerp werd gewijd. De socialistische fractie bleef zich keren tegen het door mi nister Van der Stoel (PvdA) verdedigde kabinetsbeleid. Minister Van der Stoel ver wierp de opvatting dat de toetreding van Spanje tot de NAVO van invloed zou zijn op het machtsevenwicht in Europa. Er verandert in we zen vrij weinig, aldus de be windsman, omdat Spanje al via een bilateraal verdrag met de Verenigde Staten deel uit maakt van de westerse verde diging. Tijdens het debat diende de PvdA een motie in waarin de regering gevraagd wordt er met klem bij Spanje op aan te dringen het non-proliferatie verdrag (NPV) tegen verdere verspreiding van kernwa pens te ondertekenen. Minis ter Van der Stoel benadrukte dat hij van de Spaanse rege ring al eerder de verzekering had gekregen dat zij haar houding zou herzien. DEN HAAG (GPD) - Partijbe stuur van de PvdA komt volgen de week woensdag in een extra vergadering bijeen om te trach ten een dreigende breuk in de top van de partij te voorkomen. Het gaat daarbij vooral om de houding van de PvdA tegenover de gevolgen voor de koopkracht van de minima als gevolg van de bezuinigingsplannen van het ka binet. In het geding is met name de posi tie van partijvoorzitter Max van den Berg, die eerder een verdere teruggang in koopkracht voor de minima dan min 1 procent „on aanvaardbaar" noemde. Op een PvdA-bijeenkomst in Ouderkerk aan de Am stel zei Van den Berg gisteravond nog het „ondenk baar" te zullen vinden dat de mi nima meertian 1 procent gaan in leveren. PvdA-leider Den Uyl en fractielei der Meijer hebben zich zoals be kend zwaar geërgerd aan de ei gengereide uitspraken van Van den Berg daarover. Maar giste ren verklaarde Meijer dat er geen sprake van is dat Van den Berg onder druk wordt gezet om af te treden. Volgens Meijer is alleen van belang of Van den Berg zich bij zijn uit spraken gehouden heeft aan het Pvd A-program ma. Dat is vol gens hem het geval, „en ik zie dan ook geen enkele reden voor hem om af te treden. Hij zal ge woon zijn huidige periode als voorzitter moeten volmaken". Evenals dinsdag publiceerde het Amsterdamse dagblad Het Pa rool ook gisteren een uittreksel uit de stukken van de PvdA-be- stuursvergadering van 14 en 15 april, waarin de gemoederen - tussen Van den Berg enerzijds en Den Uyl, Meijer en Van Thijn anderzijds - zeer hoog opliepen. Van den Berg verklaarde daarin niets meer te zien in het bestaan de geïntegreerde leiderschap in de PvdA (waarbij alle topfiguren naar buiten op één lijn zitten) en dreigde voorts met opstappen. Den Uyl zou op 15 april gezegd hebben zich door Van den Bergs gedrag „in mijn ziel gekwetst te voelen' woon congres bijeenroepen, dat dan een keuze tussen hem en Van den Berg zou moeten ma ken. Ook zei hij dat de PvdA met één mond dient te praten omdat de partij er anders aan kapot gaat. Den Uyl en Meijer verzet ten zich toen ook tegen de eis van Van den Berg om een extra partijraad het bezuinigingsak koord te laten beoordelen. Gisteravond zei fractieleider Meu- er dat zo'n partijraad er zeker komt, maar pas als de voorjaars nota er is. Meuer zei ook dat het hoog tijd wordt dat de leiders van de PvdA één lijn trekken. Daar gaat ook de extra bestuursvergadering van volgende week woensdag over. „We moeten natuurlijk le ren van de ontwikkelingen van de afgelopen tijd. Die verdienen geen schoonheidsprijs. Het is niet goed als een partij intern zo met zichzelf in discussie is, zoals bij ons de laatste weken". Dodenherdenking zonder spreker uit W.-Duitsland ENSCHEDE (ANP) - Er ral geen Dutise spreker optreden tijdens de jaarlijkse 4-meiherdenking in de Grote Kerk in Enschede. De vorig jaar opgerichte stichting "nooit meer/nie wieder" wilde dc Duitse dominee Poets uit Nord- horn het woord laten voeren, maar hiertegen is zo veel verzet gerezen, dat men van dit voorne men heeft afgezien. De stichting, waarin Duitsers en Nederlanders uit het grensge bied samenwerken in de strijd "tegen het fascisme, is een uit vloeisel van de in mei 1981 in En schede behouden tentoonstel ling "verzet/wiederstand Op een gisteren door de stichting in Enschede belegde persconfe rentie, trokken bestuursleden van het plaatselijke 4/5-meicomi- té, dat al veel jaren herdenkingen in Enschede organiseert, fel van leer tegen "nooit meer/nie wie der". Den Uyl heeft toen van Van den Voorzitter D.J. ter Bout van het 4 Berg geëist dat hij zijn vaardbaar" zou terugnemen. Wanneer dat niet zou gebeuren dan wilde Den Uyl een buitenge- DEN HAAG (ANP) - Bij het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (VRO) moe ten 256 arbeidsplaatsen door na tuurlijk verloop verdwijnen. Na der overleg moet uitwijzen bij welke dienstonderdelen van het departement de arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. De ambtelij ke top van het ministerie heeft dit gisteren aan de ambtenaren bonden laten weten. In ht kader van de ombuigingen moet bij het ministerie van VRO ongeveer vijf miljoen gulden worden bezuinigd. Volgens een woordvoerder van de ambtena renbond ABVA/KABO heeft mi nister Van Dam daarbij gekozen voor bezuinigingen op de post personeel. Een woordvoerder van het minsiterie heeft dit be vestigd. Het gevolg is dat met minder ambtenaren hetzelfde werk moet worden gedaan, dan wel dat taken moeten worden af gestoten of 'omgebogen'. De bonden hebbben wel geprobeerd alternatieven aan te dragen, maar daarover viel niet meer te praten, aldus de woordvoerder. 5-meicomité zei het de stichting ronduit kwalijk te nemen dat men juist de vierde mei had uit gekozen voor een gezamenlijke dodenherdenking. Hij hekelde ook het feit dat "nooit meer/nie wieder" nooit contact heeft ope nomen over een herdenking sa men met voormalige verzets mensen en anti-fascisten uit Duitsland. Adviesraad stemt voor inpöldering Markerwaard DEN HAAG (ANP) - Met 13 van de 24 stemmen vóór heeft de Raad voor de Ruimtelijke Orde ning (RARO) gisteren in Den Haag besloten de regering te ad viseren de Markerwaard in te polderen Twee leden van de RA RO stemden tegen, negen ont hielden zich van stemming. De raad voor de ruimtelijke Orde ning adviseert in eerste instantie staatssecretaris Langedijk - De Jong (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) Zij beheert de portefeuille ruimtelijke orde ning. Het advies van de RARO is niet bindend, de regering kan de uit gebrachte adviezen naast zich neerleggen, zodat inpoldering van de Markerwaard in het ge heel niet zeker is. De meningen van de verschillende (regerings- )fracties in de Tweede Kamer zijn sterk verdeeld. ADVERTENTIE ARNHEM (GPD) - De Stichting Assurantiebureau van de Gelder se Maatschappij voor Land bouw, Ster-polis, heeft bij de Arnhemse recherche aangifte ge daan van valsheid in geschrifte. Die zou, volgens de stichting, op grote schaal zijn gepleegd door de Arnhemse assurantietussen persoon Algemeen Gelders As surantie Kantoor (AGAK). De af deling bedrijfsrecherche van het hoofdkantoor van de Algemene Bank Nederland in Amsterdam heeft gisteren eveneens bij de politie aangifte gedaan. Ver wacht wordt dat meer verzeke ringsmaatschappijen zullen vol gen. Volgens de aanklacht heeft AGAK sinds haar oprichting in 1978 her haaldelijk gebruik gemaakt van vervalste royementsverklarin gen, waarmee klanten aan een hogere no-claim-korting zijn ge holpen dan waar zij recht op had den. AGAK zou aan die transac tie de voorwaarde hebben ge koppeld dat de betrokken klan ten ook hun overige verzekerin gen via het AGAK-kantoor zou den laten lopen. Volgens insiders bemiddelde AGAK sinds 1978 in het afsluiten van ongeveer 5000 autoverzeke ringen bij de meeste grote scha deverzekeraars in Nederland. Van die verzekeringen zijn er vermoedelijk 1500 met een te ho ge no-claim-korting afgesloten. Voorzichtige berekeningen ge ven aan dat hiermee een groot aantal Nederlandse schade-assu radeurs gezamenlijk zeker ruim een half miljoen gulden aan pre miegelden te kort is gedaan. De kans dat het uiteindelijk met deze malversaties gemoeide be drag nog hoger uitkomt, wordt zeker niet uitgesloten. De zaak kwam aan het rollen nadat op het kantoor van Ster-polis in Arn hem was ontdekt dat het AGAK vervalste royementsverklarin gen van Ster-polis naar andere verzekeraars had gestuurd. Hoe wel Ster-polis geen verzekerin gen via tussenpersonen afsluit. besloot men toch tot actie over te gaan. Het AGAK-kantoor in Arnhem is overigens twee weken geleden gesloten. Het pakket van AGAK is overgenomen door de verzeke ringsmaatschappij Conservatrix. Ex-directeur H. ten Arve van AGAK, die na de overname al leen nog een overdrachtsfunctie heeft om vervolgens binnenkort af te treden, heeft m een reactie laten weten „geen moeite te heb ben met de aangifte". SCHIPHOL (ANP) Een delega tie, bestaande uit vijf leden van de Tweede Kamer, onder leiding van Jan Nico Scholten (CDA), is gisteren van Schiphol naar La gos vertrokken. De kamerleden zullen de komende zestien dagen zes landen in zuidelijk Afrika be zoeken. De delegatie wilde aansluitend Zuid-Afnka bezoeken, maar de autoriteiten van dit land weiger den begin dit jaar visa te ver strekken. Kamerdelegatie bezoekt Afrika Delegatieleider Scholten noemde voor het vertrek de voornaamste thema's die tijdens de zeer vele besprekingen die op het pro gramma staan, belicht zullen worden: de regionale samenwer king op politiek en economisch gebied, de apartheidspolitiek en andere vraagstukken inzake mensenrechten in Afrika, de Na- mibische onafhankehjkheid, po litieke verhoudingen in zuideluk Afrika en algemene veiligheids vraagstukken. In het bijzonder zijn de kamerle den geïnteresseerd in de proble men, waarmee de organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) kampt, die momenteel ernstig is verdeeld naar aanleiding van de deelname van het Polisarto. WIE KAN in MEI op VAKANTIE? Wi| habben htar an daar nof LEGE VLIEGTUIG STOELEN Daarom MET ZIJN TWEEEN 15-DAGEN naar SPANJE GOEO APPARTEMENT Maar wat an' Mat aan baltan' Om drcMftt»tf i|*tda a«an

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7